Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωτερική δραστηριότητα για ενός ετους


Recommended Posts

Τώρα που θα πηγαίνουμε την αδερφούλα μας στο σχολείο το πρωι, εγώ με την μπεμπα θα έχουμε αρκετό ελεύθερο χρόνο τα πρωινά μας. Σκέφτηκα για κολυμβητήριο αλλά φοβάμαι επειδή δεν έχουμε ολοκληρώσει τα εμβόλια και δεν ξέρω τι γίνεται στις πισίνες για την ώρα. Τι έχετε να προτείνετε να ψάξω να πηγαίνω μαζί της μια δυο φορές τη βδομάδα? Η τι άλλο θα μπορέσουμε να κάνουμε, κουνιες πχ? Παιδότοπο όχι λόγω ιώσεων. Κάτι να κάνουμε παρέα να μην κλείνεται τελείως μέσα το μωρό. 

Καμμια ιδέα? (13 μηνών) 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για οργανωμένες δραστηριοτητες δεν ξερω, αλλα επειδη θα αρχθσει να περπαταει συντομα, μπορεις να βρεις παρκα ή πεζόδρομους με καποια φυτά για να κανει βηματάκια εκει κ να ασχολειται με δέντρα κ λουλουδια. ο δικος μου τα λατρευει αυτα, παμε βολτες κ περιποιείται ολες τις γλάστρες απο τα σπιτια που περναμε. ακομα κ σε παιδικές χαρες στην αθηνα, τα φυτα τον ενδιέφεραν περισσοτερο απο τα παιχνιδια. 

 

επειδη εμεις δεν εχουμε παιδότοπο ή κουνιες, εχω καταλαβει οτι δεν χρειαζονται πολλα πραγματα για να απασχοληθεί εξω ενα παιδακι. ενας χωρος να περπαταει ελευθερα κ με ασφαλεια κ κατι που να εχει σχεση με τη φυση, μια χαρα αρκούν. 

Link to comment
Share on other sites

Κούνιες και απλή βόλτα. Και ένα ένα τα φυλλαράκια να κοιτάτε ή τα φρούτα στο μανάβη, και να περπατάτε στα χαζά πάνω κάτω κοιτάζοντας τα σύννεφα και τις αδέσποτες γάτες, είναι η καλύτερη εκπαιδευτική και συναρπαστική εμπειρία για ένα μωρό. Σαφώς και δεν την βαριέται την βόλτα στις κούνιες ένα μωρό, και αν το κάνετε κάθε μέρα για 1-2 χρόνια, δοκιμασμένα ;)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς εδώ έχουμε πάρα πολλά παρκα..... Καλή ιδέα... Τα πιο απλά ίσως να είναι και τα πιο ωραία τελικά...

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

Τώρα που θα πηγαίνουμε την αδερφούλα μας στο σχολείο το πρωι, εγώ με την μπεμπα θα έχουμε αρκετό ελεύθερο χρόνο τα πρωινά μας. Σκέφτηκα για κολυμβητήριο αλλά φοβάμαι επειδή δεν έχουμε ολοκληρώσει τα εμβόλια και δεν ξέρω τι γίνεται στις πισίνες για την ώρα. Τι έχετε να προτείνετε να ψάξω να πηγαίνω μαζί της μια δυο φορές τη βδομάδα? Η τι άλλο θα μπορέσουμε να κάνουμε, κουνιες πχ? Παιδότοπο όχι λόγω ιώσεων. Κάτι να κάνουμε παρέα να μην κλείνεται τελείως μέσα το μωρό. 

Καμμια ιδέα? (13 μηνών) 

Μήπως δεν υπάρχει πρόβλημα με τις πισίνες? Εννοώ επειδή υπάρχουν και προγράμματα που πηγαίνουν τα βρέφη από 2 μηνών με τις μαμάδες τους...?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το ξέρω αλλά είπα να μην το ρισκάρω. Δεν τις ξέρω αυτές τις πισίνες εδώ.. Έχουμε χρόνια λέω μπροστα μας για κολυμβητήριο... 

Ήμουν έτοιμη να γραφτούμε αλλά ενημερώθηκα για διάφορα που έχουν συμβεί και θορυβηθηκα κάπως.. Αν και μαρεσει σαν ιδέα 

Link to comment
Share on other sites

To baby swimming νομίζω είναι πολύ καλή ιδέα κ θα βοηθήσει να μάθει γρήγορα κ με ασφάλεια κολύμπι. Εγω κ για μουσικοκινητική θα κοιτουσα. Εχουμε κ εμεις εδώ αλλά δεν μας περισσεύουν για τα δίδακτρα. Με το κλιμα που εχει η Αθηνα δεν νομιζω οτι υοαρχει κογος να πας σε παιδότοπο. ουτε πολυ κρυο εχετε ουτε πολυ αερα, μια βροχερή μερα μπορειτε να κανετε κ κατι αλλο σε καποιο πολυκατάστημα πχ ή εξω με αδιάβροχο. Αλλά γενικά γιατί να μη βγαίνει κάθε μέρα έξω; υποθέτω ότι όσο ήταν τα δυο μαζί οι βόλτες σας δεν ηταν εύκολες, τωρα ευκαιρια να αναπληρωσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...