Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποτρίχωση και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Για τις αποτριχωτικές μηχανές ακούσατε τίποτα? Εγώ μόνο απ αυτήν χρησιμοποιώ, δε μ αρεσει το κερί και δε θελω να πηγαινω αισθητικό. Πολλές φορές κάνω και την περιοχή της κοιλιάς που έχω λίγες τριχούλες με την μηχανή και σκέφτομαι μήπως δεν κάνει λόγω θορύβου ή κατι. Εσεις τί λέτε? Πώς κάνετε την περιοχή της κοιλιάς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 6 months later...

Kalispera sta koritsakia pou emeinan spiti to triimero kai einai sto internet!!Autes tis teleutaies meres exw antimetwpisei ena mikro problimataki!!!Otan xurizw ta podia mou paroti bazw kremes kai talk gemizoun kokkina spithourakia kai erethizontai!!Einai frikti i katastasi kai akoma xeirotera tin epomeni fora!!Sas exei sumbei?Meta menoun simadia kai prostithentai kainouria tin epomeni bdomada!!Exete tipota na proteinete?Lete na paw na kanw apotrixwsi i den kanei giati mporei na prokalesei euruaggeia?Euxaristw polu gia tuxon apantiseis!!!!A!!Na sas pw kai kati allo pou anakalupsa kai swthika!!!Epeidi exw parei kapoia kilakia ta mpoutakia mou idrwnoun kai kollane kai tsouzoun!!Brika sto Hondo kati sloggi san lastexakia alla bambakera xwris lastixo pou me eswse!!!filakia polla se oles!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμαζε να ξυρίζεις τα πόδια σου με πολύ ζεστό νερό και κατόπιν να βάζεις μια καλή στρώση κρέμας σώματος, όσο είναι ακόμα ανοιχτοί οι πόροι.

:cool:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αποτρίχωση είναι καλή ΑΝ είσαι ανεκτική στον πόνο και υπομονετική να γίνει ψιλοδάσος το πόδι μέχρι την επόμενη αποτρίχωση.......

Κατα τα άλλα γλιτώνεις για 2+ βδομάδες (αναλόγως το πόσο τριχοφυία έχεις) την έγνοια του ξυρίσματος κλπ...

Α, και η αποτρίχωση δημιουργεί έναν ερεθισμό στο πόδι που κρατάει για 2-3 μέρες....

στο μπικίνι ίσως και παραπάνω.......

Link to comment
Share on other sites

Α, και η αποτρίχωση δημιουργεί έναν ερεθισμό στο πόδι που κρατάει για 2-3 μέρες....

στο μπικίνι ίσως και παραπάνω.......

 

Μια καλη λυση ειναι παγακι μετα, για να φυγουν γρηρορα τα σημαδια...

Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπιζα το ιδιο προβλημα με σενα!!!μεχρι που αποφασισα οτι δεν παει αλλο και ξεκινησα να κανω κερι.εγω κανω 4-5 χρονια κερι σε αισθητικο πλεον.αρχικα εκανα μονο μπικινι αλλα τον τελευταιο χρονο κανω και ποδια.βασικα αν ειχες ξεκινησει ποδια το χειμωνα θα ειχαν αραιωσει μεχρι τωρα.εγω να σκεφτεις κανω καθε 3 εβδομαδες ποδια και πλεον εχω 5 τριχες! και πλεον δεν εχω κανενα ερεθισμο.τωρα αν εισαι ανεκτικη στον πονο (επειδη τα ξυριζες τοσα χρονια και θα ειναι αγριες,αλλιως μετα δεν μπορω να πω οτι ποναει)μπορεις να κανεις αλλα οχι να τα βγαλεις στον ηλιο μετα και να μην βαλεις κρεμες!!!οτι θες πες μου!

tt7up3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω με την εγκυμοσυνη σωθηκα !!! παντα ημουν μαλλιαρη αρκετα στα ποδια , εκανα κερι 4-5 χρονια ..τωρα βγαινουν τοσο αραιες οι τριχες ..2 φορες εχω παει τους 7 μηνες ..και τωρα εχω 10 μερες και δενε χει βγει τριχα ..επισης ποναει λιγοτερο απο οτι οταν δεν ημουν εγγυος!

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και ένα χρόνο έχω πάρει μια ξυριστική (όχι αποτριχωτική) μηχανή, η οποία κάνει ταυτόχρονο peeling και είναι υπερ-γρήγορη η όλη διαδικασία, χωρίς πόνο, δεν μου έχει προκαλέσει κανένα ερεθισμό πουθενά ( η συγκεκριμένη που έχω έχει και εξάρτημα για το μπικίνι) και αφήνει το δέρμα ιδιαίτερα απαλό γιατί αφαιρεί τα νεκρά κύτταρα. Το μειονέκτημα είναι ότι όπως και στο ξύρισμα χρειάζεται τακτική χρήση. (κάθε 2-3 μέρες σε εμένα αλλά εξαρτάται από το άτομο υποθέτω)

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι πλέον δεν βλέπω όλο το πόδι μου και όσο πάει ο καιρός δυσκολεύομαι και να σκύβω για να την χρησιμοποιώ.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

εγω με την εγκυμοσυνη σωθηκα !!! παντα ημουν μαλλιαρη αρκετα στα ποδια , εκανα κερι 4-5 χρονια ..τωρα βγαινουν τοσο αραιες οι τριχες ..2 φορες εχω παει τους 7 μηνες ..και τωρα εχω 10 μερες και δενε χει βγει τριχα ..επισης ποναει λιγοτερο απο οτι οταν δεν ημουν εγγυος!

 

και εμένα με την εγκυμοσύνη υπήρξε αισθητή διαφορά στην πυκνότητα των τριχών, δεν εξαφανίστηκαν τελείως, αλλά χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω τώρα που γέννησα γυρίσαμε στις παλιές μας δόξες!

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

κανετε κανονικα αποτριχωση αυτον τον καιρο??εννοω με κερι.δεν ξερω γιατι αλλα ψιλοφοβαμαι μηπως με το τραβηγμα ζοριστω και κανω κακο στο μωρο...και δε θελω να βαλω και ξυραφακι.....

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

εννοείς στις γαμπες ή στην ευαισθητη περιοχή?

προσωπικά δεν έκανα κερι καθ'ολη την εγκυμοσύνη μου.

Η αλήθεια ειναι οτι δεν ρωτησα τον γιατρο μου.

Ομως ειχα συναδελφο που (μπρρρρρ) εκανε κερι στην κοιλια και στο σβέρκο της την ημέρα πριν γεννήσει για να ειναι λεει ωραια στα ματια του αντρα της!!!! και οταν την ρωτησα πως και δεν φοβηθηκε για το μωρο μου ειπε "τι πειραζει ας γεννιοταν και νωρίτερα, ωρα του ηταν ετσι και αλλιώς"

:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα δε το συζητω παρανοια η συναδερφος παλι καλα που δε βγηκε το μωρο με το σιλκεπιλ στο χερι...εννοω στη ευαισθητη περιοχη,βασικα θελω να κανω μηρους και λιγο μπικινι.η τρελοκουμπαρα μου εκανε σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης της και αφου γεννησε με το που περασν 40 μερες πηγε εκανε ολικη αποτριχωση με κερι μετα απο φυσ γεννα και κανα 5 ραματα!!!αυτο και αν ειναι μαζοχισμος!!!!!!

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

..και αντε παλι τη κοιλια την καταλαβαινω να την αποτριχωσει η συναδερφος...τον σβερκο...?γιατι τον αποτριχωσε???για γεννα πηγε οχι για κουρεμα να της τον βαρανε και να λενε με γεια....εκτος αν απο τις ορμονες ειχε γκοτζιλοποιηθει....τι να πω!!!!!!:shock:

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι φαινεται καποιος φοβος μηνπως αφου εγιναν μαμαδες σταματήσουν να είναι ....γκομενάκια :lol::lol::lol:

τι να σου πω???? ρωτα καλύτερα τον γιατρο γαι το μπικινάκι ειδικά!!! εχω την εντύπωση οτι καποτε μου ειχε πει να μην αποτριχώνω ολοκληρη την περιοχή διοτι και οι τριχούλες βοηθούν κρατώντας μακρια τα μικροβια!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα αποτριχωση (βραζιλιανικο). Βασικα ποναει λιγο πιο πολυ ή το σκεφτεσε περισσοτερο. Αν το πεις στη αισθητικο σε προσεχει και δε σε ταλαιπωρει. Και δεν ηθελα και πολυ ξυρισμα κατα την γεννα μια και δεν υπηρχαν πολλες τριχες. Ομως δεν θα πηγαινα πρωτη φορα εγκυος γιατι οσο να ναι με το τραβηγμα σφιγκεσαι..

Link to comment
Share on other sites

..δεν ει ναι η πρωτη φορα που κανω με κερι ξερω πως ποναει αλλα η ερμη δε θυμαμαι τι εκανα στη 1η μου εγκυμοσυηνη...μαλλον απειχα το 1ο τριμηνο και εκανα πριν παω διακοπες οταν ημουν 5-6 μηνων...αχ καθολου δε θυμαμαι....:confused::confused::cry::shock:

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια μου εγώ κάνω όλο το μπικίνι και ο γιατρός μου είπε ότι είναι οκ. Την κοιλιά δεν την έκανα ποτέ μου άλλά τώρα με την εγκυμοσύνη βλάστησαν κάτι τρίχες που τις συχαίνομαι, αλλά μου λένε να μην τις βγάλω γιατί είναι φυσιολογικές και πέφτουν μόνες τους όταν γεννήσεις. Δεν ξέρω πάντος αλλά εμένα με χαλάνε πολύ γιατι η κοιλίτσα μου ήταν πάντα πεντακάθαρη γιατί δεν είμαι τριχωτή.

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Εγω που έκανα lazer, εχω δώσει ένα σκασμό λεφτα, και τώρα δεν επιτρέπεται το lazer τι κάνω οεο;; Ξυράφι και κερί είναι σαν να πετάω όλη την προσπάθεια στα σκουπίδια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Εγω που έκανα lazer, εχω δώσει ένα σκασμό λεφτα, και τώρα δεν επιτρέπεται το lazer τι κάνω οεο;; Ξυράφι και κερί είναι σαν να πετάω όλη την προσπάθεια στα σκουπίδια!

Θα χρησιμοποιήσεις ξυριστική μηχανή (έχει ο άντρας σου?) και απλά θα κάνεις κάθε 1,5 εβδομάδα. Ούτε γάτα, ούτε ζημιά...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα αποτριχωση κανονικα στην εγκυμοσυνη στα ποδια με κερι και ολα καλα.

μπικινι οχι,εκανα με το ξυραφακι φοβομουν μηπως τραβηχτω και και τραυματιστω.μολις γεννησα ξεκινησα παλι ομως και στο μπικινι.

Link to comment
Share on other sites

ισως μονο υπομονη να μην κανεις τιποτα για 9 μηνες...?αν αντεχεις βεβεαια....φανταζομαι οτι με το λειζερ δεν ειναι πλεον τοσο τραγικη η κατασταση.......

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...