Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποτρίχωση και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

I am pregnant and want to have a procedure performed that involves the use of a laser. Can I do this without harming my baby?

A

There is no risk to the baby from the laser exposure. Laser beams barely penetrate the outer layers of skin when external to the body. The beam emitted from a laser is simply light in a different frequency from the type that the lights our houses. The concern about laser surgery during pregnancy has to do with the anxiety and stress associated with the surgical procedure, and the anesthesia. Often laser procedures are not recommended for someone who is pregnant, not because of possible effect on the baby but because, during pregnancy with its associated hormonal changes, side effects of the procedure that the mother might encounter can be more severe.

 

Το παραπάνω απόσπασμα είναι απο την απάντηση σε παρόμοια ερώτηση που έδωσε η Health Physics Society (H.P.S) η οποία στις Η.Π.Α θεωρείται οτι πιο ειδικό σε θεματα ακτινοβολιών και επιπτώσεων τους στην Υγεία. Η H.P.S. αποτελείται απο 6000 μέλη περίπου. Eπιστήμονες κάθε ειδικότητας, Γιατροι Φυσικοί Μηχανικοί, Δικηγόροι. Μετα την απάντηση αναφέρονται μερικά επιστημονικά αρθρα τα οποία υποστηρίζουν την απαντηση. Για όποιον ενδιαφέρεται παραθέτω και το Link οπου μπορεί κανείς να βρεί και αλλα ενδιαφέροντα θέματα

http://hps.org/

Δεν προτρέπω στη χρήση του Laser κατα την εγκυμοσύνη. Απλά δε μ'αρέσει να δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις με δηλώσεις του στυλ " δε σου τα ειπαν καλα laser και εγκυμοσυνη δεν πανε μαζι" που πιθανώς να τρομάζουν κάποιες που έχουν υποβληθεί ήδη σε θεραπεια.

Τέλος, για πολλά πραγματα δεν εχουν γίνει μακροχρόνιες ερευνες (π.χ χρήση της ηλεκτρικής σκούπας απο εγκύους) αλλα αυτό δε σημαίνει οτι ειναι κατ ανάγκη επικινδυνα. Απλά δεν υπάρχει κάποιος "σοβαρός" λόγος για να γίνουν. Μη σας φαίνεται αστείο το παράδειγμα της ηλεκτρικής σκούπας. η άγνοια για το laser και η γνώση για την ηλεκτρική σκουπα το κανουν να ακουγεται αστειο. Σε κάποιον που είχε άγνοια και για τα δύο η σκούπα θα του φαινόταν πιο επικινδυνη...

φιλικά πάντα

ο σύσυγος της valeri

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ πάντως θα έλεγα την εξής φράση

που είπε μια φίλη σε ένα άλλο παρόμοιο τόπικ

 

ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ EΒΛΑΠΤΕ !!!

 

Και για να μην σας δώσω την εντύπωση οτι εγώ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου δεν ήμουν περιποιημένη.

 

σας λέω οτι έκανα συνέχεια αποτρίχωση

με ΚΕΡΙ και silkepil όμως

(που ήξερα οτι ήταν σίγουρα ασφαλή)

 

καλό θα ήταν να αποφεύγονταν:

οι αποτριχωτικές κρέμες (γιατί είναι χημικές)

και το laser (γιατί δεν είναι 100% αποδεδειγμένο)

 

Και μία μόνο πιθανότητα να υπάρχει οτι κάπου μπορεί να βλάψει

δεν θα το ρίσκαρα!!

Link to comment
Share on other sites

Valeri, διάβασα τα μηνύματά σου και ήθελα να σου πω το εξής:

 

καλό θα ήταν ΓΕΝΙΚΑ να προσπαθούμε να είμαστε λίγο πιο επιφυλακτικοί ΄

στο τι προτείνουμε σε μια έγκυο γυναίκα

γιατί η κατάσταση είναι λίγο περίεργη και οι ισορροπίες πολύ λεπτές!

 

Εγω προσωπικά δεν θα πρότεινα ΠΟΤΕ σε μια εγκυμονούσα να κάνει κάτι το οποίο δεν είναι 100% αποδεδειγμένα ασφαλές...

 

Τα ίδια λέω και σε άλλες κοπέλες σε άλλο τόπικ που προτείνουν σε εγκυμονούσες να βάψουν τα μαλλιά τους και τα νύχια τους!

 

Για τον απλούστατο λόγο οτι

ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ "ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΩ ΣΤΟ ΛΑΙΜO ΜΟΥ".

 

Δεν ξέρω εαν έχεις περάσει ποτέ περίοδο εγκυμοσύνης για να καταλάβεις τι εννοώ....

αν όχι, σου εύχομαι να περάσεις σύντομα!

 

Αυτά ήθελα να σου πω.

Φιλικά.

Soevan.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα κοριτσια και απο εμενα.Εγω ειμαι στον τριτο μηνα της κυησης και δεν ξερω τι να κανω με το θεμα της αποτριχωσης:mad::mad::mad:

Πριν μεινω εγκυος εκανα αποτριχωση σε δερματολογο στο πιγουνι με λειζερ,αλλα οταν εμεινα εγκυος σταματησα και δεν ξερω τι να κανω......Ρωτησα τον γυναικολογο μου και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα να κανω,και οτι στο προσωπο δεν δημιουργειται θερμοτητα οπως οταν κανεις πχ στο μπικινι.Και ο δερματολογος μου ειπε οτι δεν δημιουργει προβλημα στο μωρο.Θα ηθελα να μου πειτε βρε κοριτσια αναλογες εμπειριες και οσα κοριτσια εχουνε κανει στην εγκυμοσυνη να μου απαντησουν8-)8-):cool:

Σας ευχαριστω προκαταβολικα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει σχετικό θεμα, μπορείς να δεις εδω:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=32275&page=3

 

Γενικα οι γνωμες διίστανται. Αλλοι γιατροί επιτρέπουν το λειζερ, αλλοι οχι.

Εγώ παντως κανω λειζερ και στο πηγούνι και στο άνω χειλος. Και η δερματολόγος μου που εφαρμόζει το λειζερ είναι κι εκείνη εγκυος.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=26595 ΔΕΣ ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ ΞΑΝΑ ΓΙΑ ΛΕΙΖΕΡ. Αν και ξέρω πως επειδή φθάνει στους 200 βαθμούς και χτυπάει μέχρι τη ρίζα κάποια κέντρα που κάνουν λείζερ το αποφεύγουν σε εγκύους. Αν όμως ο γιατρός σου, σου είπε ΟΚ.
Link to comment
Share on other sites

Αν και σε κάποιο άλλο τόπικ, χαρακτηρίστηκα χαζογκόμενα και διάφορα άλλα που το είπα, θα το ξαναπώ! Διανύω την τρίτη μου εγκυμοσύνη και ναι, έκανα laser αποτρίχωση και αποτρίχωση με κερί και χαλάουα!!! Παρόλα αυτά, θα πω πάλι ότι μου το επέπτρεπε ο γιατρός μου και δεν έκανα του κεφαλιού μου!

Link to comment
Share on other sites

veti μου αφού σου το επιβεβαίωσε ο γιατρός σου, να το κάνεις...

Αν πάλι έχεις αμφιβολίες και φοβάσαι, κάνε λίγο υπομονή. Δεν μπορείς τις τριχούλες να τις κόψεις με ψαλιδάκι ή με ξυριστική μηχανή??

Εμένα πάλι η δερματολόγος μου το απαγόρεψε... Βέβαια εγώ κάνω laser ΠΑΝΤΟΥ, μόνο χέρια έχω αφήσει... Τον γυναικολόγο μου δεν τον ρώτησα καν, αφενός διότι μου το είχε απαγορεύσει η δερματολόγος, αφετέρου επειδή μετά από 5 χρόνια laser είμαι σχεδόν σπανή.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

το ζεστο κερι με ρολετα στο μπικινι επιτρεπεται;εκανα μια φορα και ειναι τωρα να ξανακανω,αλλα το σκεφτομαι.εχει παρει θεση και το μωρο και το κεφαλακι του ειναι κατω κατω.η γυναικολογος μου με ειχε πει να κανω ειναι οκ.ξερει καμια κοπελα αισθητικος που κανει αποτριχωσεις;

α ειμαι στη 35η βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

veti μου αφού σου το επιβεβαίωσε ο γιατρός σου, να το κάνεις...

Αν πάλι έχεις αμφιβολίες και φοβάσαι, κάνε λίγο υπομονή. Δεν μπορείς τις τριχούλες να τις κόψεις με ψαλιδάκι ή με ξυριστική μηχανή??

Εμένα πάλι η δερματολόγος μου το απαγόρεψε... Βέβαια εγώ κάνω laser ΠΑΝΤΟΥ, μόνο χέρια έχω αφήσει... Τον γυναικολόγο μου δεν τον ρώτησα καν, αφενός διότι μου το είχε απαγορεύσει η δερματολόγος, αφετέρου επειδή μετά από 5 χρόνια laser είμαι σχεδόν σπανή.

 

Αχ....αυτο κανω τοσο καιρο,με ενα ψαλιδακι στα χερια ειμαι η καψερη να κοβω τριχες στο πιγουνι μου:mad::mad::mad::mad:

Ασε που απο τις ορμονες τις εγκυμοσυνης δυναμωνουν οι ατιμες οι τριχες,και γινονται πιο χοντρες.Εσυ που εκανες και λειζερ θα ξερεις οτι αν το αφησεις για καιρο χωρις να κανεις ξανα δυναμωνουν.Μαλλον θα κανω τελικα αφου ο γυναικολογος και ο δερματολογος μου λενε το οκ!Αν ειχα σε αλλη περιοχη προβλημα τριχοφυιας δεν θα ειχα προβλημα να μην κανω και να χρησιμοποιησω αλλη μεθοδο,αλλα στο προσωπο ρε γαμωτο εχω κολλημα8-)8-):cool:Σας ζαλησα με ολα αυτα,φτανει για την ωρα!!!!!!!!!φιλια......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Αν θελεις τη γνωμη μου (λογω εμπειριας σε μεγαλα ιντιτουτα αισθητικης ) θα σου έλεγα να αποφύγεις την εφαρμογη με lazer σε οποιοδήποτε μερος του προσώπου ή του σώματος κατα την διάρκεια της εγκυμοσυνης για πρακτικούς και ψυχολογικους λόγους. Αφού μιλαμε για πηγούνι καλύτερα κάνε ριζική με βελονα (αν το αντεχεις ή ρωτα το γιατρο σου αν επιτρέπει την χρήση της αναισθητικής αλοιφης εμλα) η διαφορετικά υπομονή και μονο ψαλιδάκι (ειναι το μονο που δεν προκειται να σου επεκτεινει την τριχοφια ισως μονο να την αγριεψει αλλα οταν συνεχισεις στο lazer απο την 1 εφαρμογη θα ηρεμήσει)

ο πρίγκιπας μου..

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτήσω κι εγώ: είμαι φυσική ξανθιά (άρα πονάω περισσότερο στην αποτρίχωση) και για το μπικίνι χρησιμοποιώ τα τελευταία χρόνια μόνο ξυράφι (δεν αντέχω τον πόνο της αποτρίχωσης με κερί)

είμαι στον 5ο μήνα και φυσικά χρειάζεται να διώξω το "κουνάβι" :mrgreen:

αλλά θέλω να δοκιμάσω κάτι άλλο - νομίζω ότι η διαδικασία με το σκύψιμο για να βλέπω τι ξυρίζω θα είναι λίγο δύσκολη

έχω αποτριχωτική μηχανή. Μπορώ να βάλω τοπικό αναισθητικό (emla) ???

(ξέρω ότι αντίστοιχα τοπικά αναισθητικά όπως ξυλοκαϊνη χρησιμοποιούνται στην εγκυμοσύνη ακόμη και στις αιμορροΐδες)

ο άντρας μου λέει ότι επιτρέπεται γιατί η αναισθησία είναι μόνο τοπική και δεν περνάει στο υπόλοιπο σώμα

το έχει επιχειρήσει καμία σας?

Link to comment
Share on other sites

Γενικα οι γνωμες διίστανται.

 

Όταν οι απόψεις διίστανται

απο επιστήμονες (εννοείται!!!)

καλό θα ήταν να είμασταν πολύ επιφυλακτικοί!!!

 

ΥΓ: Clelia γέννησες κοριτσάρα μου??? :-P

NA ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Κορίτσια καλημέρα,

 

Επαναφέρω το θέμα της αποτρίχωσης γιατί από καιρό σκεφτόμουν τι θα γίνει στο μαιευτήριο με το ξύρισμα. Είμαι στην 24η εβδομάδα και αποφάσισα ότι αν ήταν να κάνω κάτι έπρεπε να ξεκινήσω από τώρα.

Εχθές λοιπόν και αφού διάβασα όλα το σχετικά ποστ έκλεισα ραντεβού για αποτρίχωση σε αισθητικό.

Δεν είχα ξανακάνει ολική στην ευαίσθητη περιοχή και η αλήθεια είναι ότι περίμενα ότι θα είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα (όχι ότι δεν πόνεσα έτσι? μην τρελαινόμαστε κιόλας!). Τέλος πάντων για πρώτη φορά τα καταφέραμε αρκετά καλά και έχουν μείνει τώρα μόνο λίιιγες τριχούλες:oops: γιατί είπα στην κοπέλα να σταματήσει, γιατί πρώτη φορά μην το παρακάνω και ερεθιστεί η περιοχή.

Το θέμα μου είναι ότι δεν έμεινα και πάρα πολύ ευχαριστημένη από την αισθητικό. Εχει καμιά σας κάποια ελαφροχέρα κοπέλα να μου συστήσει? Μένω Αθήνα στην περιοχή του κέντρου αλλά δεν έχω πρόβλημα να μετακινηθώ και σε κοντινές περιοχές (εκτός και αν η κοπέλα κάνει επισκέψεις κατ' οίκον). Αν δεν θέλετε να δημοσιεύσετε όνομα μπορείτε να μου στείλετε πμ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

 

Επαναφέρω το θέμα της αποτρίχωσης γιατί από καιρό σκεφτόμουν τι θα γίνει στο μαιευτήριο με το ξύρισμα. Είμαι στην 24η εβδομάδα και αποφάσισα ότι αν ήταν να κάνω κάτι έπρεπε να ξεκινήσω από τώρα.

Εχθές λοιπόν και αφού διάβασα όλα το σχετικά ποστ έκλεισα ραντεβού για αποτρίχωση σε αισθητικό.

Δεν είχα ξανακάνει ολική στην ευαίσθητη περιοχή και η αλήθεια είναι ότι περίμενα ότι θα είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα (όχι ότι δεν πόνεσα έτσι? μην τρελαινόμαστε κιόλας!). Τέλος πάντων για πρώτη φορά τα καταφέραμε αρκετά καλά και έχουν μείνει τώρα μόνο λίιιγες τριχούλες:oops: γιατί είπα στην κοπέλα να σταματήσει, γιατί πρώτη φορά μην το παρακάνω και ερεθιστεί η περιοχή.

Το θέμα μου είναι ότι δεν έμεινα και πάρα πολύ ευχαριστημένη από την αισθητικό. Εχει καμιά σας κάποια ελαφροχέρα κοπέλα να μου συστήσει? Μένω Αθήνα στην περιοχή του κέντρου αλλά δεν έχω πρόβλημα να μετακινηθώ και σε κοντινές περιοχές (εκτός και αν η κοπέλα κάνει επισκέψεις κατ' οίκον). Αν δεν θέλετε να δημοσιεύσετε όνομα μπορείτε να μου στείλετε πμ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

γειά σου!!! κάνω αποτρίχωση σε αισθητικό εδώ και 4 χρόνια και συνεχίζω και τώρα που είμαι έγκυος και είμαι και πολύ ικανοποιημένη μάλιστα, αλλά η κοπέλα που μου κάνει αποτρίχωση έχει δικό της χώρο στη Νίκαια, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο σε βολεύει και δεν κάνει επισκέψεις σε σπίτια. ότι θελήσεις ρώτα με

φιλικά!!

aIcEp2.png

rDT8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης χρησιμοποιείτε αποτριχωτική μηχανή, κάποια κρέμα ή οποιοδήποτε άλλο μέσο αποτρίχωσης; .

 

εγω ειχα ακουσει οτι αποτριχωτικη μηχανη δε κανει.. τελικα λενε δε κανει γιανα μην ερεθιστεις και καλα επειδη η επιδερμιδα ειναι πιο ευαισθητη. εγω Σεπτεβρη ειχα αρχισει με μηχανη και ηταν κριμα να κανω παλι ξυραφι. τελικα συνεχιζω με μηχανη. δεν ποναει πιο πολυ λογω εγκυμοσυνης σε μενα τουλαχιστον... αν και υποστηριζω το προς τα καλη...:D Λοιπον κανε οτι κανεις. δε χρειαζετε να αλλαξουμε κατι.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

maria βάζεις την emla περίπου 1 ώρα πριν την αποτρίχωση, για να δράσει καλά. Μετά την αφαιρείς με χαρτί, οπότε το δέρμα σου θα είναι στεγνό.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα ακουσει οτι αποτριχωτικη μηχανη δε κανει...

 

Όταν λες "αποτριχωτική μηχανή" τι εννοείς;

Αυτές που τραβάνε τη τρίχα απο τη ρίζα;;

(τύπου silkepil)

 

Και εαν εννοείς αυτήν γιατί να μην επιτρέπεται;; :confused:

Δηλαδή είναι καλύτερο να βάζεις χημικές κρέμες;;;

 

Εγώ πάντως τώρα που είμαι έγκυος

με αποτριχωτική μηχανή ξυρίζω τα πόδια μου.

 

Δεν θα έβαζα χημικούρα ή λειζερ πάνω μου

που να με έκαναν χρυσή!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...