Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποθηλασμοσ κ φρεσκο γαλα


tzenaki1982

Recommended Posts

Κοριτσια τα φωτα σασ..

Μετα απο 16 μηνεσ κ 8 μερεσ αποθηλασαμε..η κορη μου εκτοσ απο μητρικο γαλα δεν εχει πιει ποτε ξενο..με.τα χιλια ζορια καποιεσ φορεσ τισ εδωσα ελαχιστο.( με το κατσικισιο αηιαζε )

Μου χαν πει πωσ οταν θα σταματησςι να πινει μητρικο θα τησ ειναι πιο ευκολο να δοκιμασει..ισχυει???

Εχετε καμμια ιδεα για το πωσ θα τα καταφερουμε?καμμια οδηγια?

Εχουν περασει 2 βδομαδεσ που αποθηλασε κ θελω να προσπαθησω να τισ δωσω κ γιαουρτι..

Τα φωτα σαζ κοριτσια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Κοριτσια τα φωτα σασ..

Μετα απο 16 μηνεσ κ 8 μερεσ αποθηλασαμε..η κορη μου εκτοσ απο μητρικο γαλα δεν εχει πιει ποτε ξενο..με.τα χιλια ζορια καποιεσ φορεσ τισ εδωσα ελαχιστο.( με το κατσικισιο αηιαζε )

Μου χαν πει πωσ οταν θα σταματησςι να πινει μητρικο θα τησ ειναι πιο ευκολο να δοκιμασει..ισχυει???

Εχετε καμμια ιδεα για το πωσ θα τα καταφερουμε?καμμια οδηγια?

Εχουν περασει 2 βδομαδεσ που αποθηλασε κ θελω να προσπαθησω να τισ δωσω κ γιαουρτι..

Τα φωτα σαζ κοριτσια

Τα ίδια και εμείς προσπαθώ να της δώσω φρέσκο και κάνει μισή ώρα για 100ml κάθε φορά.   Προσπάθησα και σκόνη το νούμερο 3 και είχε μια μυρωδιά βανίλια δεν μας άρεσε καθόλου. Δοκίμασα Όλυμπος Δέλτα Ροδόπη γεωργική σχολή κλπ ουσιαστικά κάναμε μία γύρα από πολλά τελικά καταλήξαμε στο Όλυμπος κατσικίσιο κααααπως σα να το πίνει καλύτερα. Επίσης εμείς δίναμε το μητρικό με μπιμπερο οπότε ήρθε πιο εύκολα η μετάβαση. Εσένα με το στήθος δοκίμασες ποτηράκι καλαμάκι η εκπαιδευτικό ποτηράκι; Επίσης η θερμοκρασία να είναι γύρω στους 40 να είναι ότι έχει συνηθίσει πάνω κάτω. Αν δεις ότι πρωί πρωί δεν θέλει δοκίμασε μέσα στη μέρα, ξεκίνα με πρώτο γεύμα στέρεες. Για το γιαούρτι κράτα φρούτο από το γεύμα και βάζε το μέσα. Λίγη μπανάνα και λίγο αβοκάντο θα στο κάνουν το γιαούρτι σούπερ. Αν δεν τα θέλει βάλε άλλους συνδιασμούς η ξηρούς καρπούς κλπ. Επίσης μία κόφτη μέλι που και που ίσως το φάει. Αλλιώς αν όλα αποτύχουν μη σκάσεις. Δώσε τυριά. φέτα ξαλμυρισμενη γκούντα γραβιέρες είναι πολύ καλές επιλογές ασβεστίου και λιπαρών. Εμένα τρώει πολύ ομελέτα με φέτα και γκούντα. Δοκίμασε. Γενικά μη κολλήσεις στο γάλα αλλά αν το θέλει και για μετάβαση στον ύπνο το βράδυ ψάξε βρες πιο θα της αρέσει πιο πολύ! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Γενικα αν δ πινει γαλα δ πειραζει αν παιρνει το ασβεστιο μεσω των αλλων τροφων

Μετα τον χρονο κ στα δυο εδινα φρεσκο γαλα, δ ειχαν προβλημα κατσικισιο η αγελαδινο). Κ τα δυο τον πρωτο καιρο τρωγανε ελαχιστο με δημητριακα

Μετα τους 18μ το καθιερωσανε κ τα δυο. Πινουνε σε κουπα με καλαμακι. Συνηθως ζεστο με μελι

Κ σε κρεμα με βρωμη μπορεις να δοκιμασεις. Κ το γιαουρτι ειναι πολυ καλη εναλλακτικη. Μεχρι τωρα δ τρωγατε; παρολο που η μεγαλη πινει γαλα, το γιαουρτι δ το εφαγε ποτε

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

Γενικα αν δ πινει γαλα δ πειραζει αν παιρνει το ασβεστιο μεσω των αλλων τροφων

Μετα τον χρονο κ στα δυο εδινα φρεσκο γαλα, δ ειχαν προβλημα κατσικισιο η αγελαδινο). Κ τα δυο τον πρωτο καιρο τρωγανε ελαχιστο με δημητριακα

Μετα τους 18μ το καθιερωσανε κ τα δυο. Πινουνε σε κουπα με καλαμακι. Συνηθως ζεστο με μελι

Κ σε κρεμα με βρωμη μπορεις να δοκιμασεις. Κ το γιαουρτι ειναι πολυ καλη εναλλακτικη. Μεχρι τωρα δ τρωγατε; παρολο που η μεγαλη πινει γαλα, το γιαουρτι δ το εφαγε ποτε

Επειδη ειχε αλλεργια στο αγελαδινο μετα το χρονο καναμε δοκιμεσ να δουμε αν το ξεπερασε.κ νομιζω το εχει ξεπερασει.ειχε επιβραδυνομενου τυπου γι αυτο κ ειμαι λιγο επιφυλακτικη ακομη.

εννοειται πωσ ξερω πωσ μπορει να παρει κ αλλιωσ το ασβεστιο..απλα καλο θα ηταν να μαθει να τρωει κ κανα γιαουρτακι καποιεσ φορεσ..η κ γαλα.ειναι ευκολο κ γρηγορα γευμα.δεν δοκιμασαμε ποτε κ  μπιμπερο.κ τωρα τελευταια μου αρνειται κ το κουταλι.με το ζορι να φαμε πχ φακεσ..θα δοκιμασω κ αυα που ειμαι το @λουκουμαδάκι.

Σασ ευχαριστω κ τισ 2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταφερα να δώσω γάλα στον δικό μου (20 μηνών περίπου δεν θυμάμαι και καλά) λέγοντας ιστορίες πχ για την αγελαδιτσα που είχε πάνω το κουτί, το παιδακι που έπαιζε μπάλα κτλ. Αρχικα μετά από πολλές δοκιμές και σε συνεννόηση με παιδίατρο είδα πως έπινε δύο γουλιες απ το εβαπαρε. Οπότε κάθε μέρα το πρωί εγώ εφτιαχνα γάλα και όσο επινε, άλλοτε 10, 20,30 ml ή και καθόλου. Εγώ όμως εφτιαχνα. Όταν ήπιε ολο το πρωινό του έδινα και το βράδυ και αργότερα το αλλαξα σε φρέσκο. Επίσης μόνο το παγουρινο του που πίνει νερό έξω δεχόταν για το γάλα.  Ακόμα τις πρώτες φορές του άρεσε να το παίρνει μόνος του και να πίνει. 

 

 Για το γιαούρτι που και ο δικός μετα απο ενα διάστημα το σταμάτησε ξεκίνησα πάλι τις ιστορίες με ότι ειχε πάνω ή συσκευασία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Εγώ καταφερα να δώσω γάλα στον δικό μου (20 μηνών περίπου δεν θυμάμαι και καλά) λέγοντας ιστορίες πχ για την αγελαδιτσα που είχε πάνω το κουτί, το παιδακι που έπαιζε μπάλα κτλ. Αρχικα μετά από πολλές δοκιμές και σε συνεννόηση με παιδίατρο είδα πως έπινε δύο γουλιες απ το εβαπαρε. Οπότε κάθε μέρα το πρωί εγώ εφτιαχνα γάλα και όσο επινε, άλλοτε 10, 20,30 ml ή και καθόλου. Εγώ όμως εφτιαχνα. Όταν ήπιε ολο το πρωινό του έδινα και το βράδυ και αργότερα το αλλαξα σε φρέσκο. Επίσης μόνο το παγουρινο του που πίνει νερό έξω δεχόταν για το γάλα.  Ακόμα τις πρώτες φορές του άρεσε να το παίρνει μόνος του και να πίνει. 

 

 Για το γιαούρτι που και ο δικός μετα απο ενα διάστημα το σταμάτησε ξεκίνησα πάλι τις ιστορίες με ότι ειχε πάνω ή συσκευασία. 

Θα αρχισω κ εγω τισ ιστοριεσ...ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατσικίσιο έχετε δοκιμάσει μήπως της αρέσει? Είναι και πιο κοντά σε γεύση στο μητρικό.

Πάντως και να μην πίνει γάλα μην σε ανησυχεί, πρόσφερε γιαούρτι, τυράκι, αλλά και μπρόκολο, αμύγδαλα, ταχίνι, αυτά μου έρχονται τώρα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, marakiz είπε:

Κατσικίσιο έχετε δοκιμάσει μήπως της αρέσει? Είναι και πιο κοντά σε γεύση στο μητρικό.

Πάντως και να μην πίνει γάλα μην σε ανησυχεί, πρόσφερε γιαούρτι, τυράκι, αλλά και μπρόκολο, αμύγδαλα, ταχίνι, αυτά μου έρχονται τώρα.

Το κατσικισιο ηταν το 1ο που δοκιμασαμε.σκουπιζε τη γλωσσα τησ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...