Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κύστη Μαστίτιδας σε μεικτό θηλασμό, 2 μηνών - μείωση παραγωγής


Recommended Posts

Επι 2 μηνες που είναι τώρα το μωρό δίνω 3 με 4 φορές Την ημέρα ξένο γάλα παράλληλα με θηλασμό. Πριν 2 μέρες ανέβασα πυρετό και είχα μια μικρή κύστη μαστιτιδας στο δεξι. 

Μετά απο 3 μέρες algofren 400mg υποχώρησε η κύστη και δυστυχώς και το γάλα. 

Μειώθηκε η ποσότητα σχεδόν στο καθόλου. Ισα ισα που βγάζει. 

Δοκίμασα με θήλαστρο Δυστυχώς τα ίδια. 

Με πιάνει απελπισία τι να κάνω?,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 

https://parents.org.gr/2018/05/22/paidiatroi-pistopoiimenoi-symvoyloi-thilasmoy-ibclc/

(edit admin διόρθωση συνδέσμου)

εδω θα βρεις πιστοποιημενους συμβουλους.υπαρχουν κ παιδιατροι.αναλογα κ σε ποια περιοχη μενεις

Link to comment
Share on other sites

συνεχισε να βαζεις το μωρο στο στηθος οσο πιο συχνα μπορεις.νοικιασε νοσοκομειακο θηλαστρο κ βγαζε τουλ 8φορες την ημερα

οχι πιπιλα

μιλα με συμβουλο για τσαι θηλασμου η μαγια μπυρας

καλυτερα να δινεις το συμπληρωμα με τα σωληνακια sns της medela,για να δινει σημα κ στο στηθος

εχω μνμ σε αποκρυψη με πιστοποιημενους συμβουλους

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ vicky. 

ΤΟ μωρό ΤΟ έχω σχεδόν all time Στο στήθος από την αρχή. Πιπίλα έτσι και αλλιώς είμαι αρνητική. 2 χάπια μάγια μπύρας lanes παίρνω μαζί με Το φαγητό 3 φορές Την ημέρα. 

Μίλησα ΜΕ σύμβουλο και μού είπε ΝΑ πάρω cilroton 3 χάπια επί 3 φορές Την ημέρα. 

ΤΟ θήλαστρο πού έχω είναι ηλεκτρικό ΜΕ δυνατότητα και μασάζ Πριν ΤΟ θηλασμό. ΤΟ έβαλα ανα 4 ώρες σχεδόν ΤΟ θήλαστρο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας

επειδή στις οδηγίες χρήσης του φαρμάκου οι οποίες είναι δημόσια αναγνώσιμες σημειώνονται τα παρακάτω και επειδή σημειώνετε προτεινόμενη αγωγή της συμβουλου που μιλήσατε 10x 3 (30mg)  x 3  = 90mg

παραθέτουμε από τις οδηγίες χρήσης του φαρμάκου:

"Η   δομπεριδόνη   μπορεί   να   συνδέεται   με   αυξημένο   κίνδυνο   διαταραχής   τουκαρδιακού ρυθμού και καρδιακής ανακοπής. Αυτός ο κίνδυνος μπορεί να είναιυψηλότερος   σε  άτομα  ηλικίας   60  ετών  και  άνω   ή  σε  άτομα  που   λαμβάνουν δόσεις υψηλότερες των 30mg   ημερησίως. Ο κίνδυνος αυτός αυξάνεται όταν ηδομπεριδόνη χορηγείται μαζί με κάποια άλλα φάρμακα. " 

 

"Η συνηθισμένη δόση είναι ένα δισκίο να ληφθεί  μέχρι 3 φορές την ημέρα, εάνείναι δυνατό πριν από τα γεύματα. Λάβετε τα δισκία  με λίγο νερό ή άλλο υγρό.Μην μασάτε τα δισκία. Μη λαμβάνετε περισσότερα από τρία δισκία την ημέρα."

 

"Μην λάβετε  το  CILROTON  για διάστημα μεγαλύτερο των 7 ημερών χωρίς τη συμβουλή του γιατρού σας" 

http://erx.gr/p/z/?type=pl&bcode=2801609501015&skevasma=CILROTON F.C.TAB 10MG/TAB BTx30 (BLIST 3x10)

 

Θα συστήναμε πριν πάρετε το οποιοδήποτε φάρμακο να ενημερωθείτε από ενδοκρινολόγο & την γραμμή Αλκυόνη, για να επιβεβαιώσετε αυτές τις οδηγίες. 

Ακόμα και εάν είναι οι συνηθισμένες οδηγίες που δίνουν σύμβουλοι, το σωστό είναι να επιβεβαιώσετε μέσω γιατρού ή δεύτερου ειδικού αυτή την οδηγία. 

 

Σημειώνουμε τα παραπάνω και για μελλοντικούς αναγνώστες που πιθανώς εκλάβουν την οδηγία αυτή ως σωστή χωρίς οι ίδιοι πρώτα να έρθουν σε επικοινωνία με τον θεράπων ιατρό ή άλλο ενδοκρινολόγο που είναι ενημερωμένος για αυτό το θέμα. 

 

Σε αυτό το άρθρο αναφέρεται η αυξανόμενη προσοχή που δίνεται σε πιθανές παρενέργειες. 

 

https://www.todaysparent.com/baby/breastfeeding/is-domperidone-really-a-magic-breastfeeding-pill/

 

Παράλληλα σε αυτό το άρθρο δίνονται και πιο ήπιες δοσολογίες του 1 χαπιού 4 φορές την ημέρα.

Σε αυτό το πρωτόκολλο της Ιατρικής Ακαδημίας Θηλασμού (Academy of Breastfeeding Medicine) που περιέχει πολύ βιβλιογραφία,

γίνεται ξεκάθαρα αναφορά στο ρίσκο σε σχέση με την Καρδιά ενώ στις έρευνες που αναφέρεται, δείχνει και έρευνες με μικρότερη δοσολογία: 

https://abm.memberclicks.net/assets/DOCUMENTS/PROTOCOLS/9-galactogogues-protocol-english.pdf

 

Τέλος στο άρθρο αυτό θα βρείτε γαλακταγωγές τροφές: 

https://parents.org.gr/2016/02/03/sos-neoi-goneis/

 

Έρευνες έχουν γίνει και για την ουσία silymarin που περιέχεται στο γαιδουράγκαθο  (υπάρχει στα περισσότερα φαρμακεία που έχουν συμπληρώματα) το οποίο

  • δεν εχει παρενέργειες, και
  • δεν είναι φάρμακο
  • είναι αποτελεσματικό
  • ικανό για μακρόχρονη χρήση, μάλιστα η μεγαλύτερη επίδραση φαίνεται 1 μήνα μετά,  +  μετά από 6 μήνες οι μητέρες που το έλαβαν θήλαζαν σε αρκετά μεγαλύτερο ποσοστό από αυτές που πήραν το placebo :

 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501771/

 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Το θηλαστρο δεν εξυπηρετει κατι αν το μωρο ειναι ολη μερα στο στηθος. Πως καταλαβες οτι δεν εχεις πια γαλα;

Φαίνεται ότι ΤΟ στήθος Δεν είναι ποια πρισμεμο. 

ΤΟ μωρό νευριάσει πλέον Στο στήθος Μετά από κάποια ώρα Γιατί προσπαθεί και δεν βγάζει γάλα. 

ΔΕΝ ξέρω τι να κάνω πλέον. Διάβασα και αυτό που λέει να βάλεις 8 φορές Την ημέρα το θήλαστρο Για αύξηση ποσότητας γάλα 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, nnina27 είπε:

Φαίνεται ότι ΤΟ στήθος Δεν είναι ποια πρισμεμο. 

ΤΟ μωρό νευριάσει πλέον Στο στήθος Μετά από κάποια ώρα Γιατί προσπαθεί και δεν βγάζει γάλα. 

ΔΕΝ ξέρω τι να κάνω πλέον. Διάβασα και αυτό που λέει να βάλεις 8 φορές Την ημέρα το θήλαστρο Για αύξηση ποσότητας γάλα 

To στηθος δεν πρεπει να ειναι πρησμενο μετα τις πρωτες βδομαδες, καμια γυναικα δε θα θηλαζε αλλιως. Οταν εκει στους 2-3 μηνες σταθεροποιηθει η παραγωγη, το στηθος πια δεν πρηζεται εκτος αν εχεις πολλες ωρες να θηλασεις. 

Αν δινεις 3-4 μπουκαλια τη μερα, το μωρο αποκτα προτιμηση για το μπουκαλι και εκνευριζεται στο στηθος, αυτο ειναι αναμενομενο. Η μικτη διατροφη μπορει να πετυχει σε μεγαλυτερα μωρα, αλλα πολυ δυσκολα σε νεογεννητα.

Το πιο αποτελεσματικο που μπορεις να κανεις ειναι να επιμενεις να θηλαζεις ανα 2 ωρες, τουλαχιστον 10-12 φορες τη μερα (περισσοτερες αν θελει το μωρο) τουλαχιστον 15 με 20 λεπτα απο καθε στηθος, και τα 2 στηθη σε καθε θηλασμο, και χωρις ανω οριο, αν δηλαδη το μωρο θελει να θηλασει σερι 1 η και 2 ωρες, το αφηνεις. Οπως και αν μιση ωρα μετα ψαχνει παλι στηθος. 

Αν εχει θηλασει καλα (30-40 λεπτα) και πιστευεις οτι χρειαζεσαι διαλειμμα, τοτε δινεις ενα μικρο συμπληρωμα, της ταξης των 30-40 ml το πολυ και σιγα σιγα προσπαθεις να τα αραιωσεις. Αν δηλαδη σημερα δινεις 5 μπουκαλια, βαζεις σαν στοχο σε λιγες μερες να δινεις 4 σε αλλες λιγες 3 κοκ

Αλλος τροπος δεν υπαρχει, οσο δινεις μπουκαλι, τοσο μειωνονται οι πιθανοτητες το μωρο σου τοσο μικρο που ειναι να θελει πια να θηλασει.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και αλλιώς all time Στο στήθος ΤΟ έχω ΤΟ μωρό. 

ΤΟ πρόβλημα είναι ότι δεν βγάζει τοσο γάλα και εκεί αναγκαστικά του φτιάχνω ξένο. 

Σήμερα του έφτιαξα από 120 ml σε 90 ml Την φορά επί 3 φορές και αυτό αναγκάστηκα. 

ΤΗΝ νύχτα όμως Του φτιάχνω 120 Για να καταφέρει να κοιμηθεί. 

 

Τι να κάνω για ΝΑ αυξηθεί το γάλα μου? Τι άλλο να κάνω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, nnina27 είπε:

Έτσι και αλλιώς all time Στο στήθος ΤΟ έχω ΤΟ μωρό. 

ΤΟ πρόβλημα είναι ότι δεν βγάζει τοσο γάλα και εκεί αναγκαστικά του φτιάχνω ξένο. 

Σήμερα του έφτιαξα από 120 ml σε 90 ml Την φορά επί 3 φορές και αυτό αναγκάστηκα. 

ΤΗΝ νύχτα όμως Του φτιάχνω 120 Για να καταφέρει να κοιμηθεί. 

 

Τι να κάνω για ΝΑ αυξηθεί το γάλα μου? Τι άλλο να κάνω?

 

Oταν λες ολη την ωρα, τι εννοεις; Ειναι ας πουμε 12 ωρες τη μερα στο στηθος και τρωει ενεργα (οχι να πιπιλαει τη θηλη).

Οταν λες του δινεις 120 ml για να κοιμηθει, ποσο κοιμαται μετα;

Μεσα στη μερα, πως κατεληξες να δινεις γαλα συμπληρωμα;

Το ξερω οτι ακουγονται υπερβολικες οι ερωτησεις, αλλα καμια φορα, ειδικα αν ειναι το πρωτο μωρο, μπορει να εχουμε λαθος προσδοκιες απο το θηλασμο και αγωνια που δε χρειαζεται.

Ενα μωρακι χρειαζεται χοντρικα 30 ml ανα ωρα. Ειδικα με μπιμπερο, μπορει ανετα ομως να φαει και πολυ περισσοτερο. Οταν δινεις 90 ml, σε ποση ωρα ξαναθελει το στηθος; 

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, nnina27 είπε:

Έτσι και αλλιώς all time Στο στήθος ΤΟ έχω ΤΟ μωρό. 

ΤΟ πρόβλημα είναι ότι δεν βγάζει τοσο γάλα και εκεί αναγκαστικά του φτιάχνω ξένο. 

Σήμερα του έφτιαξα από 120 ml σε 90 ml Την φορά επί 3 φορές και αυτό αναγκάστηκα. 

ΤΗΝ νύχτα όμως Του φτιάχνω 120 Για να καταφέρει να κοιμηθεί. 

 

Τι να κάνω για ΝΑ αυξηθεί το γάλα μου? Τι άλλο να κάνω?

να πιεις τσαι θηλασμου,να φας γαλακτογωγες τροφες

να μιλησεις νε παιδιατρο συμβουλο ωστε να δειτε για την μαγια κ την δομπεριδονη.ισως σου βαλει ορμονικες εξετασεις

κ γενικα θα δει πως θηλαζετε,θα σε συμβουλευσει σωστα κ θα σου λυσει αποριες

το μωρο δ αρκει να ειναι ολη μερα στο στηθος.αλλα να πινει πραγματικα.φαινεται στο οως κουνιεται πισω απο το αυτι,στην τριτη γουλια καταπινουν,ακουγεται,βλεπεις γαλα στο στομα του

εχετε ελεγξει αν πιανει σωστα ολη τη θηλαια αλω;για χαλινο;βοηθαει να κανεις μαλαξεις στο στηθος οσο θηλαζει για να κατεβαινει πιο γρηγορα το γαλα.εναλλαγες στασεων θηλασμου.εναλλαγες στηθους για να κατεβει πιο πολυ γαλα

ενα μωρο 2-3μ ειναι αναμενομενο να περναει κ καμια ωρα θηλαζοντας ανα διωρο

αν πουμε οτι δινεις 4μπουκαλια των 120μλ κ θες να τα κοψεις-μειωσεις,για 3-4μερες η θα δινεις 4μπουκαλια των 90 η 3μπουκαλια των 120.αλλα 3-4μερες μετα θα μειωσεις τα μλ στα 60 η τα 3μπουκαλια θα τα κανεις δυο

παραλληλα θηλαζεις συνεχεια.

On 26/10/2018 at 2:16 ΠΜ, nnina27 είπε:

Φαίνεται ότι ΤΟ στήθος Δεν είναι ποια πρισμεμο. 

ΤΟ μωρό νευριάσει πλέον Στο στήθος Μετά από κάποια ώρα Γιατί προσπαθεί και δεν βγάζει γάλα. 

ΔΕΝ ξέρω τι να κάνω πλέον. Διάβασα και αυτό που λέει να βάλεις 8 φορές Την ημέρα το θήλαστρο Για αύξηση ποσότητας γάλα 

το μωρο νευριαζει στο στηθος γτ πιθανον εχει συνηθισει κ την πιο γρηγορη ροη του μπιμπερο

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος πού έχουμε είναι πιστοποιημένη Σύμβουλος. 

Κωνσταντόπουλου Ιωάννα λέγεται. 

Από την αρχή Μας παρακολουθεί. 

Μήπως έχετε ΝΑ μου προτείνεται κάποια άλλη Δεν ξέρω Τι άλλο να κάνω 

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι, η ιδέα του μεικτου θηλασμού ήταν δικιά σου ή δικιά της?

...υπάρχει κατι που λέγεται συμπληρωματικός θηλασμός που πχ είναι να δίνεις ένα επιπλέον μπιμπερό ξένου γάλακτος 

και υπάρχει και το εξής απλώς να δίνεις ένα μπουκάλι δικό σου αντλημένο γάλα, εξτρά, μια φορά την ημέρα

αλλά όλες τις υπόλοιπες στιγμές της ημέρας, να κάνει ΜΟΝΟ θηλασμό. 

 

Ο θηλασμός είναι εξαιρετικά δύσκολο να συνεχιστεί εάν δίνεις τόσα μπουκάλια.

Αυτό σου το είπε ποτέ η παιδίατρος? Δεν μπορώ να φανταστώ να μην στο είπε. 

  Το στήθος δεν μπορεί να μαθει να παράγει γάλα, εάν το μωρό δεν εχει συνηθίσει να θηλάζει σωστά κ να αυξάνει την παραγωγή με το να θηλάζει.

Αυτή τη στιγμή  δίνοντας του παιδιού σου μια δυσκολη λύση πρώτα, και την εύκολη λύση αμέσως μετά, κάθε φορά, το παιδί σου προσαρμόζει την συμπεριφορά του.

Είναι έξυπνο.  Καταλαβαίνει πολύ καλά ότι το μπουκάλι είναι πιο εύκολο από το στήθος, και θα τσαντίζεται όταν του προσφέρεις το στήθος όταν μπορεί  κάθε φορά αμέσως μετά να έχει το μπουκάλι. 

 

Δεν είναι αργά να κάνεις επαναγαλακτισμό, αλλά εάν δεν κάνεις επαναγαλακτισμό, αφήνοντας τα μπουκάλια σιγά σιγά,  δεν θα συνεχίσει ο θηλασμός... 

 

Εάν δεν θέλεις να αφήνεις τα μπουκάλια σιγά σιγά, και τα χρειάζεσαι για συναισθηματικούς λόγους απλώς η παραγωγή θα αρχίσει να μειώνεται όλο και περισσότερο μέχρι που δεν θα εχεις πια μετά γάλα. 

Νομίζω οτι απλώς πρέπει να αποδεχτείς στην παρούσα φάση, ότι η πορεία σας είναι αυτή που είναι. 

Εάν θέλεις να την αλλάξεις, μπορείς. 

Εάν όμως δεν θέλεις, ή !δεν αντέχεις να την αλλάξεις, είναι αποδεκτό και αυτό!, απλώς στο γράφω για να μην χάνεις τον χρόνο σου με το να προσπαθείς να κολυμπάς αντίθετα στο ρεύμα. 

Προσωπικά σου γραφω εδώ γιατί όταν χρειάστηκε συμπλήρωμα λόγω χαμηλής πρόσληψης βάρους του μωρου μου (μόνο 70 γρ ανά εβδομάδα)  η παιδίατρος μου μου προτεινε απευθείας επαναγαλακτισμό, με θήλαστρο, και αντλήσεις,  (με στόχο 1 επιπλέοπν γεύμα 40μλ ανά ημέρα)  αν δεν ήθελα  μπουκάλι ξένου.   Ήταν εξαιρετικά δύσκολο και ψυχοφθόρο, αλλά έγινε + λειτουργεί, κ θηλάσαμε 26  υπέροχους μήνες - το στήθος μπορεί να αυξήσει παραγωγή. Χρειάστηκαν εβδομάδες/μήνες για να γίνει, κ αντλήσεις μετά από κάθε θηλασμό αλλά και παράλληλα στον θηλασμό!. 

Μία επινε το μωρο απο το ενα στηθος, αντλούσα απο το άλλο + μετά το εβαζα στο άλλο και αντλούσα (σταγόνες βγαίνανε μόνο) από το προηγούμενο.  

Εάν δεν εχει εμπειρία η παιδίατρος σου με το τι σημαίνει επαναγαλακτισμός και ότι θέλει πολύ συγκεκριμένο τρόπο πως τον προκαλείς, τότε δύσκολο να το κανεις μονη σου. 

Εύκολο κριτήριο να καταλαβεις αν εχει εμπειρία κ τις γνώσεις που οφείλει να έχει ως πιστοποιημένη σύμβουλος,  είναι και με τι ενδείξεις σου είπε να δωσεις συμπλήρωμα ξένου, σε ποιά μέρα,  πόσο γρήγορα, πόσα γρ. έπαιρνε το μωρό σου ανά εβδομάδα... 

Εάν ήταν δική σου επιλογή, πάω πάσο, είναι δικαιωμά σου, αλλά είναι προδιαγεγραμμένη πορεία.  

Όπως και να έχει, μην στεναχωριέσαι για αυτό το πράγμα, γιατί έχεις ΠΑΡΑ πολλά να χαρείς με το μωρό σου!

Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2018 at 1:08 ΠΜ, nnina27 είπε:

Έτσι και αλλιώς all time Στο στήθος ΤΟ έχω ΤΟ μωρό. 

ΤΟ πρόβλημα είναι ότι δεν βγάζει τοσο γάλα και εκεί αναγκαστικά του φτιάχνω ξένο. 

Σήμερα του έφτιαξα από 120 ml σε 90 ml Την φορά επί 3 φορές και αυτό αναγκάστηκα. 

ΤΗΝ νύχτα όμως Του φτιάχνω 120 Για να καταφέρει να κοιμηθεί. 

 

Τι να κάνω για ΝΑ αυξηθεί το γάλα μου? Τι άλλο να κάνω?

δεν είχα δεί αυτό -

που ξέρεις οτι δεν βγαζει τοσο γαλα?  δεν είδα αν έγραψες κάπου πόσο βάρος έπαιρνε ανά εβδομάδα, πριν ξεκινήσεις τα συμπληρώματα. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σάς ευχαριστώ όλους για την βοήθεια Σας. 

ΤΟ έχω ΤΟ μωρό στο στήθος μέχρι που αρχίσει Και κλαίει, οπότε κατάλαβα ότι δεν έχει πλέον άλλο γάλα. 

ΔΕΝ είναι δική μού επιλογή ΝΑ δωσο ξένο γάλα. 

Όντως του εδινα στην αρχή μία φορά Την ημέρα. Δεν έπαιρνε όμως το βάρος πού έπρεπε. 

Πλέον του δίνω 3 με 4 φορές Την ημέρα 120 ml ξένο κάθε φορά. 

Όλη την υπόλοιπη ώρα φυσικά ΤΟ έχω στο στήθος ώσπου νοιώθω να ΤΟ ρουφάει με τέτοια μανία που ΜΕ πονάει. 

ΔΕΝ ξέρω εάν πονάω επιδει από κάποια στιγμή και μετά δεν βγάζει γάλα 

Link to comment
Share on other sites

σου είπε η σύμβουλος παιδίατρος, να εναλάσσεις, τις στάσεις (δηλαδή ότι κάθε στάση, αλλάζει το σημείο από το οποιο το μωρό βγάζει το γάλα, από το ίδιο στήθος και αδειάζει άλλους θύλακες ?)   να μαλάσεις,  για να αδειάζει σωστά το στήθος, κ να σταματας όταν πιπιλίζει, ... Σου έδειξε τι σημαίνει "πιπίλισμα"  ? 

Δεν είπες εάν η συμβουλος σου σύστησε πριν το συμπλήρωμα, το να αντλήσεις δικό σου γάλα  για να αυξήσεις παραγωγή κ να δώσεις αυτό το εξτρά γεύμα με το αντλημένο,

για να μην λές, θα πρέπει ή να υποθέσω ότι η σύμβουλος δεν σε συμβούλεψε σωστά με το προφανές επακόλουθο του σαμποταρίσματος της εδραίωσης του γάλακτος

ή ότι εσύ επέλεξες γνωρίζοντας αυτά να δώσεις συμπλήρωμα είτε επειδή δεν κατάλαβες το πρόβλημα είτε επειδή έτσι αισθανόσουν καλύτερα. Κανένα πρόβλημα - 

Γιατί τα ρωτάω αυτά - γιατί μπορεί να αλλάζει κάτι στις μετέπειτα ενέργειες που θα κάνεις, εάν γνωρίζεις τι πήγε στραβά, ή ποιά ήταν μια λάθος απόφαση, ή τι παρέλειψε η σύμβουλος να σου πει. 

 

Δεν είπες τελικά  πόσο βάρος έπαιρνε ανά εβδομάδα,  

α) πριν ξεκινήσεις το 1 μπουκάλι

β) πριν ξεκινήσεις τα 3-4 μπουκάλια 

αν μπορείς γράψε εδω, γιατί υπάρχουν διαφορετικά γραμμάρια που λέει ο κάθε γιατρός κάπως.  κάποιοι γράφουν πάνω από 200 γράμμάρια ενώ ο ΠΟΥ δέχεται και 140 ανά εβδομάδα. 

Καμιά φορά, από την αυπνία μπερδευόμαστε και διαβάσουμε τα νούμερα λάθος, ή ερμηνεύουμε πράγματα εντελώς διαφορετικά! 

 

Στις καμπύλες που βρίσκεται το μωρό?  αν μπορείς βάλε τις ζυγίσεις και τις μετρήσεις που έχεις , όλες, για να σου δώσουμε πιο συγκεκριμένες απαντήσεις. 

:?:! Εσύ τι θέλεις να κάνεις? !:?:

Τα μωρά κλαίνει για ΠΟΛΛΑ πράγματα, όχι μόνο για το φαγητό.. 

Αν δεν βάλεις λεπτομέρειες, οι απαντήσεις που θα πάρεις είναι στον αέρα, έτσι για να πουμε και καμιά κουβέντα.

 

 εγώ προσωπικά δεν έγραψα για κουβέντα, εγώ έγραψα για να βοηθήσω κάποιον να θηλάσει που λέει ότι θέλει να θηλάσει και άλλο. 

 δεν έχω καταλάβει,  εάν η συμβουλος ήταν σωστή σε αυτά που σου είπε , γιατί δεν λές πολλά για αυτό. 

  Αν θέλεις βοήθεια, παρακαλώ δώσε στοιχεία... :-) 

   Δικές σου είναι οι αποφάσεις και δεν αφορούν το αν είσαι καλή ως μάνα , αφορούν την καλύτερη διαχείριση του χρόνου και της ενέργειας που είτε διαθέτεις είτε όχι.

Δεν είναι κακό να πείς,  "δεν αντέχω άλλο - τα παρατάω" ...... . Απλώς εγώ πιεζω για λεπτομέρειες επειδη εσύ το ζητησες.  Χωρίς λεπτομέρειες δε γίνεται δουλειά. 

Στην λεπτομέρεια εδραιώνεται ο θηλασμός, δεν είναι αυτόματος. Είναι μια σειρά μικρών μικρών μικρών λεπτομερειών που εάν σου διαφύγουν , χανεις τη μπαλα. Εάν θέλεις μπορείς να την ξαναβρείς, όχι όμως αν δεν κοιτάξεις καλά ακριβώς ποιό είναι το λάθος μικρό μικρό κομματάκι που οδηγά σε κάτι άλλο.. κλπ. 

 

Link to comment
Share on other sites

προσωπικη γνωμη δ εχω για καποιον παιδιατρο στην αθηνα γτ μενω επαρχια.αλλα μια δευτερη γνωμη θα μπορουσες να την παρεις(εχω ακουσει καλα για την κ.χολη)

αν πραγματι το μωρο ειναι ολη μερα στο στηθος πρεπει να δει καποιος ειδικος γτ δ παιρνει οσο γαλα χρειαζεται.υπαρχει θεμα χαλινου;ισως μπορεις να διορθωσεις καποια πραγματα στη σταση,οι μαλαξεις ειναι πολυ βοηθητικες

σιγουρα οι ζυγισεις του μωρου ειναι καθοριστικες

αυτο το ενα μπουκαλι για να παρει βαρος,αν πραγματι χρειαζοταν,ιδανικα θα ηταν να ειναι αντλημενο για να αυξησεις παραγωγη

πλεον μπορει να μην καθεται στο στηθος κ λογω οτι προτιμα το μπουκαλι

Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2018 at 5:17 ΠΜ, nnina27 είπε:

Η παιδίατρος πού έχουμε είναι πιστοποιημένη Σύμβουλος. 

Κωνσταντόπουλου Ιωάννα λέγεται. 

Από την αρχή Μας παρακολουθεί. 

Μήπως έχετε ΝΑ μου προτείνεται κάποια άλλη Δεν ξέρω Τι άλλο να κάνω 

 

Σε ποια περιοχή είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...