Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσωπική υγιεινή και ανεξαρτησία


Recommended Posts

Θα ήθελα τις εμπειρίες σας σχετικά με την προσωπική υγιεινή και την ανάγκη του παιδιού να κάνει κάποια πράγματα μόνο του.

 

Η κόρη μου είναι 3 ετών και σχεδόν 9 μηνών. Φέτος πήγε παιδικό σταθμό και σε σύντομο χρονικό διάστημα άρχισε να διεκδικεί πολλά πράγματα να τα κάνει μόνη της. Πιστεύω ότι αυτό ξεκίνησε από το σχολείο που τα αφήνουν να σκουπίζονται μόνα τους (υπάρχει δίπλα η δασκάλα αλλά απλά τα καθοδηγεί).

Πλέον στο σπίτι, ζητάει να την αφήσω μόνη της στο μπάνιο, να κατεβάσει τα ρούχα της και στη συνέχεια να σκουπιστεί (ζητά μόνο να της έχω ετοιμάσει το χαρτί γιατί δε το φτάνει). Όταν τελειώσει, θέλει μόνο να πάω να τραβήξω το καζανάκι (γιατί μικρό παιδάκι είμαι, δεν μπορώ να τα κάνω όλα!). Αυτό με τα τσίσα, με τα κακά θέλει να είμαι ακόμα μαζί της ευτυχώς! 

Τις τελευταίες μέρες επίσης μου ζητά να κάνει  ντους μόνη της. Να της φτιάχνω δηλαδή το νερό και να κάνει τα υπόλοιπα (καθαριότητα-ξέπλυμα) μόνη της και μάλιστα με κλειστή κουρτίνα (σαν και εσένα μαμά!). Συμβιβάζεται με το να της δίνω οδηγίες στο πως να πλυθεί και την αφήσω μόνη της να κάνει μόνο το ξέπλυμα. 

Σαφώς και χαίρομαι που νιώθει ότι μεγαλώνει και θέλει την ανεξαρτησία της αλλά από την άλλη είμαι σίγουρη ότι κάποια πράγματα δεν θα τα καταφέρει όπως πρέπει (πχ σκούπισμα ή πλύσιμο γεννητικών οργάνων) και φυσικά αγχώνομαι και για την ασφάλειά της-άδικο έχω; 

 

Εσείς πως χειριστήκατε αυτή τη φάση;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 16 λεπτά , vtgian είπε:

Θα ήθελα τις εμπειρίες σας σχετικά με την προσωπική υγιεινή και την ανάγκη του παιδιού να κάνει κάποια πράγματα μόνο του.

 

Η κόρη μου είναι 3 ετών και σχεδόν 9 μηνών. Φέτος πήγε παιδικό σταθμό και σε σύντομο χρονικό διάστημα άρχισε να διεκδικεί πολλά πράγματα να τα κάνει μόνη της. Πιστεύω ότι αυτό ξεκίνησε από το σχολείο που τα αφήνουν να σκουπίζονται μόνα τους (υπάρχει δίπλα η δασκάλα αλλά απλά τα καθοδηγεί).

Πλέον στο σπίτι, ζητάει να την αφήσω μόνη της στο μπάνιο, να κατεβάσει τα ρούχα της και στη συνέχεια να σκουπιστεί (ζητά μόνο να της έχω ετοιμάσει το χαρτί γιατί δε το φτάνει). Όταν τελειώσει, θέλει μόνο να πάω να τραβήξω το καζανάκι (γιατί μικρό παιδάκι είμαι, δεν μπορώ να τα κάνω όλα!). Αυτό με τα τσίσα, με τα κακά θέλει να είμαι ακόμα μαζί της ευτυχώς! 

Τις τελευταίες μέρες επίσης μου ζητά να κάνει  ντους μόνη της. Να της φτιάχνω δηλαδή το νερό και να κάνει τα υπόλοιπα (καθαριότητα-ξέπλυμα) μόνη της και μάλιστα με κλειστή κουρτίνα (σαν και εσένα μαμά!). Συμβιβάζεται με το να της δίνω οδηγίες στο πως να πλυθεί και την αφήσω μόνη της να κάνει μόνο το ξέπλυμα. 

Σαφώς και χαίρομαι που νιώθει ότι μεγαλώνει και θέλει την ανεξαρτησία της αλλά από την άλλη είμαι σίγουρη ότι κάποια πράγματα δεν θα τα καταφέρει όπως πρέπει (πχ σκούπισμα ή πλύσιμο γεννητικών οργάνων) και φυσικά αγχώνομαι και για την ασφάλειά της-άδικο έχω; 

 

Εσείς πως χειριστήκατε αυτή τη φάση;

 

 

Στην αντίστοιχη φάση του γιου μου, τον είχα αφήσει τελείως μόνο του, αλλά δεν είχα τόσο ανησυχία λόγω φύλου. Όντως τοπικά στην τουλέτα δεν σκουπιζόταν καλά (δεν με άφηνε ούτε στα κακά να τον σκουπίζω), αλλά με τον καιρό βελτιώθηκε, εξάλλου είπαμε....αγοράκι είναι, δεν είχα τόση έννοια.

 

Στην μικρή επιμένω μόνο στο σκούπισμα στα κακά και στο τοπικό πλύσιμο στο μπάνιο. Αυτό που πιάνει στην δικιά μου είναι να της λέω ότι π.χ. "Κι εγώ όταν ήμουν 4 φώναζα την μαμά μου να με σκουπίσει/να μου πλύνει το πιπί/να μου βάλει σαμπουάν" κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Η κόρη μου ξεκίνησε να ανεξαρτητοποιειται ήδη από τα 2,5.. Σημερα στα 3,5 πλένει δόντια, ντύνεται (εκτός από ορισμένες μπλούζες που μπαινουν δύσκολα), κανει μπανιο, λούζεται, στεγνώνει μαλλιά, σκουπιζεται στην τουαλέτα. 

Σε όλα αυτά από την αρχή την καθοδηγουσα πως να τα κανει σωστά, δεν της έλεγα ότι το το κάνει λάθος αλλά την άφηνα να με βλέπει και της έδειχνα όταν το έκανε. Έχει μάθει να σκουπιζεται από μπρος προς τα πίσω πχ στην τουαλέτα κι έτσι στον παιδικό δεν αφήνει τη δασκάλα της να πηγαίνει μαζί της στην τουαλέτα, το είχα προνοησει, αλλά έχει να κάνει και με το παιδί πιστεύω, από κουνια έβγαζε αυτονομία. Τα μαλλιά της δεν τα στεγνώνει καλά και δεν τα λούζει επίσης καλά αλλά στο τέλος της κάνω το ξέβγαλμα και πολύ γρήγορα της κάνω ένα πέρασμα... Γενικά την αφήνω να νιώθει ότι το κάνει όλο μόνη της.. Αυτό με έχει βοηθήσει τώρα που έχω το μωρό. 

Πχ πλένει τα δόντια της αλλά τα μπροστα μόνο, την επόμενη μέρα της τα πλένω εγώ καλά, την επόμενη μόνη της εντελώς κοκ. 

Γενικά πιστεύω πως πρέπει να τα ενθαρρύνουμε όταν αποζητάνε αυτονομία ακόμα κι αν τα κάνουν λάθος. Στο τέλος της λες έλα να σου κάνω λίγο τον πωπο να σε Πλύνω κι αν δε θέλει απλώς κάνε και τον σταυρό σου. :D (και γενικά κάνε τον γιατί εδώ που τα λέμε κι εκεί στο σχολείο που πάνε και ακουμπάνε δεν ξέρουμε αν είναι και πεντακάθαρα.. Που δεν το πιστεύω εγώ προσωπικά, εγώ της έχω πει να μην ακουμπάει πουθενά αλλά δεν ξέρω τι κάνει εκεί) 

Επίσης στην τουαλετα όταν πάει κλείνει και την πόρτα αλλά εμένα δε με αφήνει να την κλείσω όταν πάω, τι να πεις... :D

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...