Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

6 μηνών γραμμάρια φρεουτόκρεμας


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!Μόλις ξεκινήσαμε την εισαγωγή στερεών με φρουτόκρεμα μετά απο 5,5 μηνες θηλασμού,θηλάζουμε ακομα τα υπολοιπα γευματα και θελω να μου πειτε ποσα ml είναι αρκετα για αρχη ;Ειμαστε σχεδον 6 μηνων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι οδηγίες που μου έδωσε η παιδίατρος ήταν οι εξής.αρχικα κάθε μέρα δοκιμάζαμε λιωμένο ένα φρούτο για να δούμε αλλεργικές αντιδράσεις.Μια.μερα μήλο,μια μέρα αχλάδι,μια μέρα μπανάνα,και μια μέρα πορτοκάλι.Μετα όλα μαζί.Εμενα ο μπεμπουλης έτρωγε αμέσως κανονική μερίδα 200ml.Αλλα συνήθως δοκιμάζεις 2 κουταλακια του γλυκού και μετά γάλα.Και κάθε μέρα αυξάνεις την ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ninika84 είπε:

Οι οδηγίες που μου έδωσε η παιδίατρος ήταν οι εξής.αρχικα κάθε μέρα δοκιμάζαμε λιωμένο ένα φρούτο για να δούμε αλλεργικές αντιδράσεις.Μια.μερα μήλο,μια μέρα αχλάδι,μια μέρα μπανάνα,και μια μέρα πορτοκάλι.Μετα όλα μαζί.Εμενα ο μπεμπουλης έτρωγε αμέσως κανονική μερίδα 200ml.Αλλα συνήθως δοκιμάζεις 2 κουταλακια του γλυκού και μετά γάλα.Και κάθε μέρα αυξάνεις την ποσότητα.

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Ετρωγε απευθειας 200 ml ;Μπραβο! Ποσο γαλα επινε πριν το δεκατιανο; Την ιδια διαδικασια μας ειπε κι εμας ,για 120ml τη φορα ,μας τονισε ομως οτι θα τρωει τη μιση στην αρχη και οντως γυρω στα 60ml τρωει.Αναρωτιεμαι αν ειναι καλα αν σκεφτεις οτι πριν θηλαζει...

Link to comment
Share on other sites

Δε μετράμε στερεά σε μωρά που θηλάζουν. Του δίνεις μία κουταλιά από κάθε νέο πράγμα την πρώτη μέρα, δύο τη δεύτερη και μετά όσο θέλει. Είτε είναι δυο μπουκιές είτε δυο μπωλ, ακολουθείς το τι θέλει το μωρό. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ποτέ δεν μέτρησα γραμμάρια ακριβώς . Η αρχή ήταν ένα μικρό μήλο και όσο φάει (δύο με τρεις κουταλιές δηλαδή). Έπειτα,  προσθήκη ένα μικρό αχλάδι και πάλι όσο φάει και μετά μισή μπανάνα. Με βοήθησε γιατί δεν είχα το άγχος των γραμμαρίων και τον ακριβή υπολογισμό τροφής. Αν δεν θέλεις να "πέτας" φαγητό υπολόγισε μισό μήλο πχ η μισό αχλάδι. Τα υπόλοιπα ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ δεν έχω μετρήσει ποτέ γραμμάρια, ούτε τώρα που είναι σχεδόν 7 μηνών ο μικρός, ούτε και στο πρώτο μου παιδάκι. Ο γιατρός μου είχε πει όσο θέλει το παιδί. 2 κουταλιές ή 22 δεν έχει σημασία, όταν είναι έτοιμο το μωράκι θα φάει κανονικά. Φτιάχνω την ελάχιστη ποσότητα που μπορεί να λιώσει ένα μπλέντερ προς το παρόν (περίπου όσο περιγράφει και η Dust pink) και όταν φτάσει να το τρώει όλο αυτό θα φτιάξω περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , sweety** είπε:

και εμεις ετσι ξεκινησαμε μηλο στην αρχη ,μετα αχλαδι και μετα και μπανανα...μισα μισα να μην πηγαινουν για πεταμα!!!

Οπότε ίδια ποσότητα με εμας.Την ετρωγε ολη το μωρο οταν μπηκαν τα 3 φρουτα; Εμας μας εβαλε πρωτα μπανανα και μετα μηλο-αχλαδι-χυμο πορτοκαλιου.

πρίν από 1 λεπτό , Merendoula είπε:

Κι εγώ δεν έχω μετρήσει ποτέ γραμμάρια, ούτε τώρα που είναι σχεδόν 7 μηνών ο μικρός, ούτε και στο πρώτο μου παιδάκι. Ο γιατρός μου είχε πει όσο θέλει το παιδί. 2 κουταλιές ή 22 δεν έχει σημασία, όταν είναι έτοιμο το μωράκι θα φάει κανονικά. Φτιάχνω την ελάχιστη ποσότητα που μπορεί να λιώσει ένα μπλέντερ προς το παρόν (περίπου όσο περιγράφει και η Dust pink) και όταν φτάσει να το τρώει όλο αυτό θα φτιάξω περισσότερο.

Υποθέτω οτι κι εσυ μισα-μισα τα αλεθεις.Το θεμα ειναι και ποσο γαλα πινει ωστε να ξερεις οτι εχει φαει ικανοποιητικα στο συνολο.Εμεις θηλαζουμε ακομα τα υπολοιπα γευματα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , PREGNANCYMATERNITY είπε:

 

Υποθέτω οτι κι εσυ μισα-μισα τα αλεθεις.Το θεμα ειναι και ποσο γαλα πινει ωστε να ξερεις οτι εχει φαει ικανοποιητικα στο συνολο.Εμεις θηλαζουμε ακομα τα υπολοιπα γευματα.

 

Ναι μισά-μισά. Ή και 1/3 αν είναι μεγάλα ή ξινά (ροδάκινα για πράδειγμα). Μισο μήλο, μισό αχλάδι, 1/3 μπανάνα, 1/3 ροδάκινο πχ. Δεν περιμένω όμως να τα φάει όλα αυτά! K ο δικός μου θηλάζει, δεν ξέρω πόσο τρώει, αλλά δεν με έχει απασχολήσει και ποτέ. Όταν είναι χορτάτα είναι ήρεμα, κοιμούνται, παίζουν. Αλλιώς κλαίνε και ψάχνουν φαί. Ξέρουν αυτά, μην ανησυχείς! Κ εμείς την ίδια όρεξη έχουμε πάντα; Άλλωστε ένα στομαχάκι που έχει μάθει μόνο σε γάλα, πως να φάει ξαφνικά 3-4 φρούτα; Με τον καιρό θα ανοίξει η όρεξή του! Ο μεγάλος μου τώρα τρώει όσο εμείς!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Merendoula είπε:

 

Ναι μισά-μισά. Ή και 1/3 αν είναι μεγάλα ή ξινά (ροδάκινα για πράδειγμα). Μισο μήλο, μισό αχλάδι, 1/3 μπανάνα, 1/3 ροδάκινο πχ. Δεν περιμένω όμως να τα φάει όλα αυτά! K ο δικός μου θηλάζει, δεν ξέρω πόσο τρώει, αλλά δεν με έχει απασχολήσει και ποτέ. Όταν είναι χορτάτα είναι ήρεμα, κοιμούνται, παίζουν. Αλλιώς κλαίνε και ψάχνουν φαί. Ξέρουν αυτά, μην ανησυχείς! Κ εμείς την ίδια όρεξη έχουμε πάντα; Άλλωστε ένα στομαχάκι που έχει μάθει μόνο σε γάλα, πως να φάει ξαφνικά 3-4 φρούτα; Με τον καιρό θα ανοίξει η όρεξή του! Ο μεγάλος μου τώρα τρώει όσο εμείς!

Συμφωνω μαζι σου!Δεν υπαρχει λογος να αγχωνομαστε.Ειναι ακομα η αρχη.Σ ευχαριστω πολυ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...