Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟΣ .. ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ..


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια, εχω ενα κοριτσακι 11,5 μηνων το οποιο το θηλαζω "αποκλειστικα"( βαζω τα εισαγωγικα γιατι φυσικα τρωμε και αλεσμενη τροφη) . ωστοσο στη προσπαθεια να της δωσω ξενο γαλα δεν θελει ουτε να το βλεπει. μου σπρωχνει το χερι.. δεν ξερω πωσ να το χειριστω .. πωσ τα καταφερατε εσεισ? εχω δοκιμασει τρια διαφορετικα γαλατα σε σκονη ομως τιποτα

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Άστο για λίγο να χρονίσει και να της δώσεις φρέσκο και κατά προτίμηση κατσικίσιο που είναι πιο κοντά στο μητρικό. Να είσαι προετοιμασμένη όμως πως δύσκολα θα το δεχτεί, δύσκολα αφήνουν το μητρικό γάλα μαζί με όλα αυτά που περιλαμβάνει (ασφάλεια, ζεστασιά, επαφή κλπ).

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ninika84 είπε:

Εάν το ξένο γάλα του έβαζες ριζαλευρο να γινει λιγο πηχτό και να το δίνεις με το κουτάλι σαν κρέμα ίσως να βοηθουσε

Ναι αλλα ετσι δε θα πινει γαλα θα τρωει κρεμα..συμφωνω με @marakiz περιμενε λιγο ακομα κ ξεκινα φρεσκο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ μου μου απαντησατε.απλα ξερετε βρε κοριτσια τι γινεται ??? με εχει και σαν πιπιλα. τη βαζω στη κουνια να κοιμηθει και οταν για κποιο λογω ξυπνησει και δεν βρει το στηθοσ να πιπιλισει ξυπναει και καταληγει στο κρεβατι μασ.  γιατι ξυπναει συνεχεια ? μηπωσ δεν χορταινει? ειχε μαθει βεβαια στο παραμικρο τσκ στον υπνο τησ να τησ δινω το στηθοσ να πιπιλαει δυο φορεσ και να κοιμαται.

τωρα δεν με βρισκει εκει και πεταγεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλά έχει συνδέσει το στήθος σου με τον ύπνο, απόλυτα σύνηθες για θηλάζοντα μωρά. Ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα, θα βοηθηθείς. Μπορεί να χρειαστεί παραπάνω από μια ανάγνωση για να εξοικειωθείς. 

 

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να αποθηλασεις για καποιο λογο;

ναι,τα θηλαζοντα εχουν συνηθως το στηθος για πιπιλα,εμενα προσωπικα δ μου φαινεται πιο περιεργο απο το να εχει πιπιλα

κ λογικο αν αποκοιμιεται με θηλασμο σε καθε ξυπνημα να θελει την ιδια συνθηκη για να ξανακοιμηθει,δλδ τον θηλασμο

γενικα τα παει καλα με τις στερεες;θηλαζει πολυ μεσα στη μερα κ την νυχτα;

μπορει κ λογω ζεστης τωρα να εχει αυξηθει η ζητηση για θηλασμο,η λογω δοντιων η καποιου αλματος

κ στα δυο μου παιδια περιμενα να χρονισουνε για να δωσω φρεσκο γαλα,κ κατσικισιο κ αγελαδινο,με σκοπο απλα να το εισαγουμε σαν τροφη κ να εχουμε ποικιλια στις επιλογες.ο πρωτος τροπος που το δεχτηκαν κ τα δυο ηταν γαλα με δημητριακα.μεχρι τους 18μηνες κ τα δυο πινανε κανονικα γαλα σε ποτηρακι με καλαμακι κ μπαινανε σε φαση αποθηλασμου πολυ σταδιακα με δικη τους πρωτοβουλια(η μεγαλη αποθηλασε σχεδον 2χρ,ο μικρος συνεχιζει 19μ)

γενικα μετα τον χρονο που γινεται πιο νηπιο,μπορεις να βαλεις καποια ορια,πχ να μη θηλαζετε εξω,η να μη θηλαζετε βραδυ

τι ειναι αυτο που θελεις πραγματικα;

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι νεα εδω και σας διαβάζω παρα πολυ καιρο .

Αυτο που θελω να πω είναι οτι και εμενα η κορη μου και η μια και η αλλη ουτε να το φτύσουν το ξενο γάλα ειχα φτασει στο σημειο να ματωνω.. Αυτο με το ριζαλευρο δεν το συνιστώ ουτε εγω πρώτον γιατί πιζει το γαλα και δεν νομίζω να πλησιάζει μετα την κρεμα κ δευτερον γιατί ισως να μην του αρέσει. 

Θα συμφωνήσω με τις κοπέλες πιο πανω λιγο υπομονή να χρονισει κ δωστου φρεσκο ..

Δυσκολο ολο αυτο αλλα περναει .

Μιλα ομως και με την παιδιατρο μηπως έχει καποια πιο αποτελεσματική λυση...

Link to comment
Share on other sites

Γέλασα με το μήπως δε χορταινει.. απλά θα σου πω ότι η κόρη μου 18 μηνών (θήλαζε μέχρι 15 μηνών) τρώει περισσότερο από μένα (στην κυριολεξία) κ ξυπνάει κάθε μία ώρα. Κ έφτασα να πω τι ωραία ήταν οταν κοιμόταν αμεσως με το στήθος. 

Σε ένα μήνα θα της δώσεις φρέσκο κ σιγά σιγά θα το συνηθίσει, η σκόνη βρωμάει κ είναι χάλια. Υπομονη. Πιπίλα παίρνει;

Link to comment
Share on other sites

Όταν αποθήλασε το πρώτο μου παιδί (8 μηνών) αρνιόταν πεισματικά τη σκόνη (όντως βρωμάει σε σχέση με το μητρικο :-)). Τελικά σε συννενόηση με την παιδίατρο δώσαμε εβαπορέ (βρεφικό) μέχρι το χρόνο.

Πάντως, θα συμφωνήσω να μπείτε απευθείας σε φρέσκο σε λίγο καιρό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια!! Εχω εναν πιτσιρίκο 13 μηνών που μεχρι τωρα θήλαζε αποκλειστικά. Εδω κ μια βδομάδα όμως δεν θελει καθολου να θηλάσει. Με το που τον βάζω στο  στήθος με δαγκώνει κ φευγει. έπινε λιγο στον ύπνο του αλλα τα 2 τελευταία βραδια  κοιμαται κατευθειαν. Κ θελω να ρωτήσω... υπάρχει σ αυτην την ηλικια κάποια απεργία θηλασμού η ετσι απλα το έκοψε;;    Σκέφτηκα μήπως τον ταλαιπωρεί κανα δόντι αλλα κ παλι ειναι πολλες οι μερες. Μου φαινεται πολυ περίεργο να το έκοψε τοσο απότομα... 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Stella7721 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Εχω εναν πιτσιρίκο 13 μηνών που μεχρι τωρα θήλαζε αποκλειστικά. Εδω κ μια βδομάδα όμως δεν θελει καθολου να θηλάσει. Με το που τον βάζω στο  στήθος με δαγκώνει κ φευγει. έπινε λιγο στον ύπνο του αλλα τα 2 τελευταία βραδια  κοιμαται κατευθειαν. Κ θελω να ρωτήσω... υπάρχει σ αυτην την ηλικια κάποια απεργία θηλασμού η ετσι απλα το έκοψε;;    Σκέφτηκα μήπως τον ταλαιπωρεί κανα δόντι αλλα κ παλι ειναι πολλες οι μερες. Μου φαινεται πολυ περίεργο να το έκοψε τοσο απότομα... 

Ποσο συχνά θηλαζε πριν; 

Του δινεις άλλο γαλα η δικό σου με αλλο τρόπο; 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Stella7721 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Εχω εναν πιτσιρίκο 13 μηνών που μεχρι τωρα θήλαζε αποκλειστικά. Εδω κ μια βδομάδα όμως δεν θελει καθολου να θηλάσει. Με το που τον βάζω στο  στήθος με δαγκώνει κ φευγει. έπινε λιγο στον ύπνο του αλλα τα 2 τελευταία βραδια  κοιμαται κατευθειαν. Κ θελω να ρωτήσω... υπάρχει σ αυτην την ηλικια κάποια απεργία θηλασμού η ετσι απλα το έκοψε;;    Σκέφτηκα μήπως τον ταλαιπωρεί κανα δόντι αλλα κ παλι ειναι πολλες οι μερες. Μου φαινεται πολυ περίεργο να το έκοψε τοσο απότομα..

Έμενα μου είχε κάνει απεργία 15 μηνών περίπου , ενώ θήλαζε συνέχεια σαν νεογέννητο, επειδή με είχε δαγκώσει μια φορά αρκετά και τρόμαξα και είπα ΑΧ δυνατά. Μετά απο αυτό τον έβαζα στο στήθος και δε με έπιανε καν , σαν να μην ήξερε. Δοκίμασε όταν είναι ήρεμος η στον ύπνο του να δεις πως θα συμπεριφερθεί

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Ποσο συχνά θηλαζε πριν; 

Του δινεις άλλο γαλα η δικό σου με αλλο τρόπο; 

Τέσσερις φορές τη μέρα σίγουρα... Αυτό είναι το θέμα μου Ό,τι άλλο γάλα δεν πίνει ούτε κ το δικο μου. Έχουμε δοκιμάσει σχεδόν ολα τα γάλατα.  Γι’ αυτό προβληματίζομαι πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Anna.Pas είπε:

Έμενα μου είχε κάνει απεργία 15 μηνών περίπου , ενώ θήλαζε συνέχεια σαν νεογέννητο, επειδή με είχε δαγκώσει μια φορά αρκετά και τρόμαξα και είπα ΑΧ δυνατά. Μετά απο αυτό τον έβαζα στο στήθος και δε με έπιανε καν , σαν να μην ήξερε. Δοκίμασε όταν είναι ήρεμος η στον ύπνο του να δεις πως θα συμπεριφερθεί

Να πω την αλήθεια είχα κ εγω παρόμοιο περιστατικό... με δάγκωσε μια μέρα πολύ δυνατά κ κάπως φώναξα κ άρχισε να κλαίει. Αλλα δεν θυμαμαι αν ηταν η τελευταία φορα. Στην αρχή έπινε μονο στον ύπνο του αλλα 2 βραδια τωρα δεν θελει καθολου. Κ γενικότερα οποτε τον βάζω στο στήθος η γυρνάει απο την αλλη η δαγκώνει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, Stella7721 είπε:

Τέσσερις φορές τη μέρα σίγουρα... Αυτό είναι το θέμα μου Ό,τι άλλο γάλα δεν πίνει ούτε κ το δικο μου. Έχουμε δοκιμάσει σχεδόν ολα τα γάλατα.  Γι’ αυτό προβληματίζομαι πολύ. 

Ενώ θηλαζε 4φορες να το έκοψε μαχαίρι εντύπωση μου κανει

Προσπάθησε μισοκοιμισμενος μήπως θελησει

Έγινε κτ που τον έκανε να μην θέλει; πχ μετά από δάγκωμα; μπουκωμα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Ενώ θηλαζε 4φορες να το έκοψε μαχαίρι εντύπωση μου κανει

Προσπάθησε μισοκοιμισμενος μήπως θελησει

Έγινε κτ που τον έκανε να μην θέλει; πχ μετά από δάγκωμα; μπουκωμα; 

Στην αρχή θήλαζε έστω στον ύπνο του αλλα Χθες ήταν το δεύτερο βράδυ που δεν θήλασε καθολου. Γυρνάει το κεφάλι απο την αλλη... ναι, Ανέφερε μια κοπέλα από πάνω για ένα περιστατικό με δάγκωμα κ ειχα κ εγω κατι παρόμοιο. Με δάγκωσε μια μερα πολυ δυνατά κ φώναξα κάπως κ άρχισε να κλαίει. Να του έμεινε φοβία απο αυτο;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Stella7721 είπε:

Στην αρχή θήλαζε έστω στον ύπνο του αλλα Χθες ήταν το δεύτερο βράδυ που δεν θήλασε καθολου. Γυρνάει το κεφάλι απο την αλλη... ναι, Ανέφερε μια κοπέλα από πάνω για ένα περιστατικό με δάγκωμα κ ειχα κ εγω κατι παρόμοιο. Με δάγκωσε μια μερα πολυ δυνατά κ φώναξα κάπως κ άρχισε να κλαίει. Να του έμεινε φοβία απο αυτο;;

Πιο πιθανό μου κανει η απεργία πάρα απότομα σταμάτημα ενώ θηλαζε 4φορες

Θελεις να ξαναθηλασει, η θα το χρησιμοποιήσεις ως αφορμή για αποθηλασμο

Με το στηθος είχες κάποιο θέμα, να πρηστεί κλπ; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

Πιο πιθανό μου κανει η απεργία πάρα απότομα σταμάτημα ενώ θηλαζε 4φορες

Θελεις να ξαναθηλασει, η θα το χρησιμοποιήσεις ως αφορμή για αποθηλασμο

Με το στηθος είχες κάποιο θέμα, να πρηστεί κλπ; 

Σε αλλη περίπτωση θα “χαιρομουν” γιατι με κούρασε λιγο ο νυχτερινός θηλασμός η αληθεια ειναι,  αλλα ο μικρός αλλο γάλα δεν πίνει. Εχω πετάξει γάλατα κ γάλατα... το παλευω μπας κ ξανα θηλάσει αλλα τπτ. 

Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2020 at 12:19 ΠΜ, Stella7721 είπε:

Σε αλλη περίπτωση θα “χαιρομουν” γιατι με κούρασε λιγο ο νυχτερινός θηλασμός η αληθεια ειναι,  αλλα ο μικρός αλλο γάλα δεν πίνει. Εχω πετάξει γάλατα κ γάλατα... το παλευω μπας κ ξανα θηλάσει αλλα τπτ. 

Δοκιμασε απλα να ξαπλώσετε κ να μην φοράς μπλουζα, χωρις να τον πιεζεις. Ισως αν κάνατε μαζί μ πανακι; γενικότερα να δείτε εικόνες θηλασμου

Οσο για άλλο γάλα δοκιμασε ποτηρακι, καλαμάκι, με κουταλάκι, γαλα με δημητριακα, με μελι αν έχεις δώσει, να κάνεις μια κρέμα με βρωμη, κανελα, ισως κ φρουτο, κατσικισιο,παίξε με την θερμοκρασια

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Δοκιμασε απλα να ξαπλώσετε κ να μην φοράς μπλουζα, χωρις να τον πιεζεις. Ισως αν κάνατε μαζί μ πανακι; γενικότερα να δείτε εικόνες θηλασμου

Οσο για άλλο γάλα δοκιμασε ποτηρακι, καλαμάκι, με κουταλάκι, γαλα με δημητριακα, με μελι αν έχεις δώσει, να κάνεις μια κρέμα με βρωμη, κανελα, ισως κ φρουτο, κατσικισιο,παίξε με την θερμοκρασια

Χθες το βραδυ στον ύπνο του θήλασε αλλα πλέον μειώθηκε Πολυ το γάλα μου. Προσπαθούσα με το θηλαστρο να διατηρήσω την γαλουχία αλλα για κακή μου τύχη χαλασε κ αυτο οποτε ο αποθηλασμος ειναι μονόδρομος. Πλέον παλευω να δεχτεί σκονη με τους τρόπους που γραφεις κ εσυ αλλα χωρις αποτέλεσμα! Του δίνω προς το παρόν φαριν λακτε να  παίρνει τουλάχιστον τον σίδηρο αλλα θα δω μήπως φτιάξω καμια κρέμα με βρώμη όπως λες κ εσυ. Ευχαριστώ πολυ παντως. 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Stella7721 είπε:

Χθες το βραδυ στον ύπνο του θήλασε αλλα πλέον μειώθηκε Πολυ το γάλα μου. Προσπαθούσα με το θηλαστρο να διατηρήσω την γαλουχία αλλα για κακή μου τύχη χαλασε κ αυτο οποτε ο αποθηλασμος ειναι μονόδρομος. Πλέον παλευω να δεχτεί σκονη με τους τρόπους που γραφεις κ εσυ αλλα χωρις αποτέλεσμα! Του δίνω προς το παρόν φαριν λακτε να  παίρνει τουλάχιστον τον σίδηρο αλλα θα δω μήπως φτιάξω καμια κρέμα με βρώμη όπως λες κ εσυ. Ευχαριστώ πολυ παντως. 

Δ σε λιγο χρονο, 4φορες δ ειναι πολλές, κ ενα νηπιο 13μ μπορεί πιο εύκολα να σου αυξήσει παραγωγή από ένα μωρο

Δοκιμασε να βγαλεις με το χερι, κ γαλακτογωγες τροφες

Αν παρόλα αυτά αποθηλασετε, δ χρειαζεται να δωσεις γαλα σκονη, καλυτερα φρέσκο. Αλλα γαλα κ φαριν λακτε δ εχουν καμια σχεση με σιδηρο. Δώσε κόκκινο κρέας κ συκωτι

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Δ σε λιγο χρονο, 4φορες δ ειναι πολλές, κ ενα νηπιο 13μ μπορεί πιο εύκολα να σου αυξήσει παραγωγή από ένα μωρο

Δοκιμασε να βγαλεις με το χερι, κ γαλακτογωγες τροφες

Αν παρόλα αυτά αποθηλασετε, δ χρειαζεται να δωσεις γαλα σκονη, καλυτερα φρέσκο. Αλλα γαλα κ φαριν λακτε δ εχουν καμια σχεση με σιδηρο. Δώσε κόκκινο κρέας κ συκωτι

Του δίνω, συνεχεια τον βάζω αλλα δεν θελει. Δαγκώνει κ κλαίει.  Η παιδίατρος μου ειπε μεχρι 18 μηνών προτιμούμε σκονογαλα γιατι εχει περισσότερο σιδηρο( έχουμε χαμηλό σίδηρο). Αν δεν πάρει σκονη τοτε να δοκιμάσω φρέσκο. Ναι το ξερω απλα για να μην ειναι νηστικός το πρωι του δίνω κρέμα. Αλλα τωρα του δίνω με βρώμη. 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Stella7721 είπε:

Του δίνω, συνεχεια τον βάζω αλλα δεν θελει. Δαγκώνει κ κλαίει.  Η παιδίατρος μου ειπε μεχρι 18 μηνών προτιμούμε σκονογαλα γιατι εχει περισσότερο σιδηρο( έχουμε χαμηλό σίδηρο). Αν δεν πάρει σκονη τοτε να δοκιμάσω φρέσκο. Ναι το ξερω απλα για να μην ειναι νηστικός το πρωι του δίνω κρέμα. Αλλα τωρα του δίνω με βρώμη. 

Οπως καταλαβαίνεις γαλα σε σκόνη κ σίδηρος είναι από μόνο του λιγο αντιφατικό, όταν οι τροφές με σιδηρο, κυρίως οι φυτικές, θα πρέπει να μην συνδυάζονται με γαλακτοκομικα

Οποτε σε ένα νηπιο που τρωει σχετικά καλά, προσωπικα δ βρίσκω τον λόγο να δωσω γαλα σκονη, προτιμώ το φρέσκο. Όπως προτιμω φρέσκα φρούτα σε αντίθεση με κρέμα για παραδειγμα

Κ αν το προτιμήσει κ το παιδι ακομη καλυτερα

Εννοείται ότι προσαρμόζεις την διατροφη του με βάση τον χαμηλό σιδηρο

Παιρνετε συμπληρωμα για τον σιδηρο; 

Η κρέμα για πρωινο είναι καλή ιδέα, όπως κ το γιαουρτι. Κ ρυζόγαλο μπορείς να κάνεις για απογευμα

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Οπως καταλαβαίνεις γαλα σε σκόνη κ σίδηρος είναι από μόνο του λιγο αντιφατικό, όταν οι τροφές με σιδηρο, κυρίως οι φυτικές, θα πρέπει να μην συνδυάζονται με γαλακτοκομικα

Οποτε σε ένα νηπιο που τρωει σχετικά καλά, προσωπικα δ βρίσκω τον λόγο να δωσω γαλα σκονη, προτιμώ το φρέσκο. Όπως προτιμω φρέσκα φρούτα σε αντίθεση με κρέμα για παραδειγμα

Κ αν το προτιμήσει κ το παιδι ακομη καλυτερα

Εννοείται ότι προσαρμόζεις την διατροφη του με βάση τον χαμηλό σιδηρο

Παιρνετε συμπληρωμα για τον σιδηρο; 

Η κρέμα για πρωινο είναι καλή ιδέα, όπως κ το γιαουρτι. Κ ρυζόγαλο μπορείς να κάνεις για απογευμα

Ναι το καταλαβαινω αυτο αλλα ετσι μου ειπε, τι να πω! Κ φρέσκα φρούτα τρωει για δεκατιανό. Ναι μου πρότεινε κ το φρέσκο οποτε θα το δοκιμάσω κ αυτο. Τρώμε καθημερινά κόκκινο κρέας κ παίρνουμε κ σταγόνες ναι... η κρέμα για πρωινό, εννοεις με βρώμη ετσι;; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...