Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε ξεκινούν οι εγγραφές στα δημοτικά για την σχολική περίοδο 2018-2019?


Recommended Posts

Ξέρει κάποια να μου πεί στο περίπου; Διάβασα ένα site και πανικοβλήθηκα λίγο εκτός κ αν δεν κατάλαβα καλά εγώ, ότι οι εγγραφές ήταν για ένα τριήμερο μόνο τον Ιανουάριο.. Ας μου πει κάποια γιατί με έχει λούσει κρύος ιδρώτας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


22 ώρες πρίν, ster είπε:

Ξέρει κάποια να μου πεί στο περίπου; Διάβασα ένα site και πανικοβλήθηκα λίγο εκτός κ αν δεν κατάλαβα καλά εγώ, ότι οι εγγραφές ήταν για ένα τριήμερο μόνο τον Ιανουάριο.. Ας μου πει κάποια γιατί με έχει λούσει κρύος ιδρώτας..

Για τα δημόσια σχολεία τα προηγούμενα χρόνια οι εγγραφές ηταν 1-20 Ιουνίου. Την περσινή χρόνια ηταν 1-20 Μαΐου για πρώτη φορα, φέτος δεν εχει έρθει ακόμα η εγκύκλιος. Οι οδηγίες για τις επαναφοιτησης ήρθαν μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας, τελικά το site που διάβαζα ήταν της Κύπρου, μάλλον έχουν διαφορετικό σύστημα.

Εχετε ακούσει αν θα γίνουν φέτος ηλεκτρονικά οι εγγραφές;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , ster είπε:

Eυχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας, τελικά το site που διάβαζα ήταν της Κύπρου, μάλλον έχουν διαφορετικό σύστημα.

Εχετε ακούσει αν θα γίνουν φέτος ηλεκτρονικά οι εγγραφές;

 

Δες εδώ:

https://www.newsit.gr/ellada/ksekinoyn-oi-eggrafes-mathiton-gia-nipiagogeia-kai-dimotika/1034838/

Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2018 at 8:12 ΜΜ, Κάντι είπε:

Για τα δημόσια σχολεία τα προηγούμενα χρόνια οι εγγραφές ηταν 1-20 Ιουνίου. Την περσινή χρόνια ηταν 1-20 Μαΐου για πρώτη φορα, φέτος δεν εχει έρθει ακόμα η εγκύκλιος. Οι οδηγίες για τις επαναφοιτησης ήρθαν μόνο.

Ναι αλλα το περσυνο φεκ για τη λειτουργια δημουικων και νηπθαγωγειων οριζει 1-20 Μαΐου.

οποτε ολοι βαδιζουμε με βαση αυτο

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, emmaki είπε:

Ναι αλλα το περσυνο φεκ για τη λειτουργια δημουικων και νηπθαγωγειων οριζει 1-20 Μαΐου.

οποτε ολοι βαδιζουμε με βαση αυτο

 

Θα συμφωνήσω, αλλα μεχρι να έρθει η εγκύκλιος απλά θα περιμένουμε....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

όταν πάω να κάνω εγγραφή πρέπει να έχω όλα τα δικαιολογητικά μαζί;

 

1)το πιστοποιητικό γέννησης το ζητάω από το ΚΕΠ; (είναι το ίδιο με την ληξιαρχική πράξη γέννησης ή όχι)

2)βιβλιάριο υγείας με τα εμβόλια (πρέπει να κάνει και μαντού; το είχε κάνει ότι πήγε προνήπιο, πρέπει να ξανακάνει;

3) Το ΑΔΥΜ τι είναι; το χαρτί που πήρα από παιδίατρο για εγγραφή στο προνήπιο; και ποιος μου το δίνει αυτό το χαρτί;

4)βεβαίωση παρακολούθησης νηπιαγωγείου.

5)ΔΕΚΟ στο όνομα το δικό μου ή του πατέρα;

Αυτά διάβασα τουλάχιστον ότι χρειάζεται, υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει; Πρέπει να τα δώσω όλα για την εγγραφή ή αφήνω κάτι για Σεπτέμβριο;

Ας μου πει κάποια έμπειρη, γιατί πρώτη φορά το κάνω και δεν έχω ιδέα.

Ευχαριστώ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτα είναι απο περυσι 2017-2018 αλλά φανταζομαι τα ίδια θα ισχύουν και για 2017-2018:

 

 

Α΄ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

 


Σύμφωνα με τις διατάξεις της §3, του άρθρου 7, του Π.Δ. 201/1998 (ΦΕΚ 161/1998 Α’ ), όπως τροποποιήθηκαν από τις διατάξεις των περιπτώσεων 3 και 4, της παρ. 2, του άρθρου 11, του Ν. 4229/2014 (ΦΕΚ 8/2014 τ. Α΄) και αντικαταστάθηκαν με το άρθρο 53, του Ν. 4238/2014 (ΦΕΚ 38/2014 τ. Α΄) τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:


α. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Σας ενημερώνουμε ότι για την εγγραφή των μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος my school του ΥΠΠΕΘ. (Φ.6/498/57863/Δ1/6-4-2016).


β. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

 

Βγάζεις φωτοτυπία το βιβλιαριο του παιδιού τις σελίδες με τα εμβόλια. Το μαντού αν δεν κάνω λάθος το κάνουμε χρόνο παρά χρόνο.


γ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Φ.6/1094/80261/Δ1/20-5-2015 εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ (Α.Δ.Υ.Μ.)

 

Σου δίνουν ένα έντυπο (ΑΔΥΜ) απ' το σχολείο ή μπορείς να το κατεβάσεις απο το site του υπουργειου παιδείας το οποίο το συμπληρώνει ο παιδίατρος σας. Εμείς το είχαμε προσκομίσει αρχές Σεπτεμβρίου οταν ξεκίνησε το σχολείο.


δ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο, κατά την κρίση του Διευθυντή του σχολείου, φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.

Συνιστάται, οι Διευθυντές των Σχολικών Μονάδων, όπως ελέγχουν με ιδιαίτερη προσοχή το εν λόγω αποδεικτικό στοιχείο, προκειμένου οι μαθητές να εγγράφονται αποκλειστικά και μόνο στα όρια της σχολικής τους περιφέρειας {Άρθρο 1, ΠΔ 201/1998 (ΦΕΚ 161/1998)}.

 

Όπως αναφέρει είναι στην κρίση του Διευθυντή. Εμείς επειδή νοικιάζουμε μας ζήτησε το μισθωτήριο συμβόλαιο του σπιτιου και οχι τον λογαριασμό. Εάν το σπίτι ανήκει σε σας φανταζομαι με εναν λογ/μο ΔΕΚΟ  είναι καλυμμένος αρκεί να είναι στο ονομα σας.

 

ε. Βεβαίωση Παρακολούθησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.

1. Η Βεβαίωση Παρακολούθησης στο νηπιαγωγείο εκδίδεται με τη λήξη της διδασκαλίας των μαθημάτων (15 Ιουνίου 2017) και διαβιβάζεται αυτεπάγγελτα από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό σχολείο εγγραφής του μαθητή.

2. Μέχρι την ημερομηνία έκδοσης της «Βεβαίωσης Παρακολούθησης», το νηπιαγωγείο εκδίδει «Βεβαίωση Φοίτησης» η οποία θα προσκομιστεί από γονέα ή κηδεμόνα του μαθητή για την εγγραφή του στο δημοτικό.

3. Στις περιπτώσεις που ο μαθητής θα συνεχίσει τη φοίτηση του σε σχολείο του εξωτερικού και η αποστολή της Βεβαίωσης Παρακολούθησης καθίσταται δύσκολη ή αδύνατη, η βεβαίωση παραδίδεται στον γονέα ή κηδεμόνα, ο οποίος υπογράφει πιστοποιητικό παραλαβής.

4. Σε περιπτώσεις μη φοίτησης σε Νηπιαγωγείο, ο γονέας/κηδεμόνας του νηπίου υποβάλλει σχετική αίτηση προς τον οικείο Διευθυντή Εκπαίδευσης Π.Ε., στην οποία θα αναφέρονται οι λόγοι μη φοίτησης. Ο Διευθυντής Εκπαίδευσης, αφού εξετάσει την εν λόγω αίτηση, εγκρίνει την εγγραφή του μαθητή. Αν ο Διευθυντής Εκπαίδευσης δεν κάνει δεκτή την αίτηση των γονέων, τότε εφαρμόζονται οι διατάξεις της περιπτ. 26, της §4, του άρθρου 94 του Ν.3852/2010 (ΦΕΚ 87/2010 Α’).

5. Στις περιπτώσεις που οι μαθητές εγγράφονται σε δημοτικό σχολείο εκτός της σχολικής περιφέρειας του νηπιαγωγείου ή σε ιδιωτικό σχολείο, ο Διευθυντής της σχολικής μονάδας εγγραφής οφείλει να αναζητά την Βεβαίωση Παρακολούθησης Νηπίων από το νηπιαγωγείο αποφοίτησης.

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ που ήσουν τόσο αναλυτική.

Ερώτηση: ο λογαριασμός ΔΕΚΟ είναι στο όνομα της μητέρας μου, δλδ το σπίτι είναι δικό της κ απλά μου το έχει κάνει δωρεάν παραχώρηση. Υπάρχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα προσκομίσεις και εαν ερωτηθείς θα απαντήσεις οτι είπες και τωρα. Ενδέχεται βέβαια ο Διευθυντής να σου ζητήσει και κάποιο αποδεικτικο στοιχείο (όπως π.χ. την φορολογική σας δήλωση) απ' οπου να προκύπτει η πραγματική διεύθυνση κατοικίας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

12 ώρες πρίν, ster είπε:

οποτε για το πιστοποιητικό γέννησης δεν χρειάζεται να πάω στα κεπ, σωστά;

έχουμε κανένα νεότερο για το πότε ξεκινάνε;

 

 

2 Μαΐου ξεκινάνε ως τις 18 του ίδιου μήνα, μόλις το διάβασα. Καλή αρχή!

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ster είπε:

ευχαριστώ για την ενημέρωση. για ώρες θα βγάλουνε ανακοίνωση στο σχολείο; τελικά για το πιστοποιητικό γέννησης τι κάνω;

 

Να είσαι καλά. Στη θέση σου θα έπαιρνα τηλέφωνο κατευθείαν το σχολείο να συνεννοηθώ.

 

3 ώρες πρίν, anath είπε:

Καλημερα!

Γνωρίζετε εαν στην Α Δημοτικού ζητούν νέο ΑΔΥΜ; Ή τους καλύπτει αυτό του Νηπιαγωγείου;

 

Από όσο ξέρω,  ζητάνε καινούριο. 

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites

τι ώρες γίνονται οι εγγραφές; η ανακοίνωση που έβγαλε το σχολείο δεν γράφει και επειδή θέλω να πάω Τετάρτη πρωί, ξέρει κάποια να μου πει από άλλες χρονιές τι ώρες γίνονται οι εγγραφές; ή μήπως το κάθε σχολείο διαφέρει;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ster είπε:

τι ώρες γίνονται οι εγγραφές; η ανακοίνωση που έβγαλε το σχολείο δεν γράφει και επειδή θέλω να πάω Τετάρτη πρωί, ξέρει κάποια να μου πει από άλλες χρονιές τι ώρες γίνονται οι εγγραφές; ή μήπως το κάθε σχολείο διαφέρει;

καθε σχολειο διαφερει.

Link to comment
Share on other sites

Καθε σχολειο διαφερει! Παρε τηλ καλυτερα για να μην τρεχεις τζαμπα!!!! 

Στο δικο μ σχολειο καποιες μερες δεχομαστε μετα τις 10.15!

7 ώρες πρίν, anath είπε:

Εγώ πήγα σήμερα 8:20 αλλά έμπαιναν για μάθημα και δεν μπόρεσαν να με εξυπηρετήσουν. Καλό θα είναι να πας 8:00-8:15

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...