Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μη ασφαλιση


Recommended Posts

Καλησπερα ειμαι 31 εβδομαδων αγαμη και γεναω μαρτιο η ασφαλεια μου ληγει τελος φλεβαρη και ενσημα για ανανεωση δεν εχω δεν εργαζομαι και δεν ξερω τι γινεται θα ειμαι καλυμενη για την γεννα δικαιουμαι επιδοματα? Η πρεπει αναγκαστικα να κανω εναν γαμο πολιτικο που δεν θελω για να ασφαλιστω? Ωτ ειχαμε σκοπο να παντρευτουμαι μετα την γεννα για να γινει και η βαφτιση μαζι.... Ξερετε οικονομικος ο λογος. Ευχαφιστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχήν μη εργαζόμενη μαμά επιδόματα ΙΚΑ κλπ δε δικαιούται, παντρεμένη ή μη.

Αν η ασφάλιση σου έχει λήξει στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, δες τι δικαιούσαι ως ανασφάλιστη/άπορη (εφόσον δεν έχεις άλλα εισοδήματα φυσικά).

Το μωρό αν δεν έχετε παντρευτεί υπάρχει μία σχετικη γραφειοκρατική διαδικασία για να το αναγνωρίσει ο πατέρας, που καλό είναι να την έχετε ψάξει πριν τη γέννα. Βασικά το παιδί αρχικά θα δηλωθεί σε εσενα και μετά θα πρέπει να πάτε σε συμβολαιογραφο από όσο ξέρω (που προφανώς θα πληρωθεί) και να γίνει και αλλαγή επιθέτου. Νομίζω μπορεί να γίνει και αναγνώριση κατά τ διάρκεια της κύησης σε συμβολαιογραφο, αλλά μετά πάλι θέλει και δεύτερη αναγνώριση.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Veroulini είπε:

Καλησπερα ειμαι 31 εβδομαδων αγαμη και γεναω μαρτιο η ασφαλεια μου ληγει τελος φλεβαρη και ενσημα για ανανεωση δεν εχω δεν εργαζομαι και δεν ξερω τι γινεται θα ειμαι καλυμενη για την γεννα δικαιουμαι επιδοματα? Η πρεπει αναγκαστικα να κανω εναν γαμο πολιτικο που δεν θελω για να ασφαλιστω? Ωτ ειχαμε σκοπο να παντρευτουμαι μετα την γεννα για να γινει και η βαφτιση μαζι.... Ξερετε οικονομικος ο λογος. Ευχαφιστω εκ των προτερων

Αν γεννήσεις σε δημόσιο νοσοκομείο νομίζω δεν πληρώνεις κάτι αλλά καλύτερα να το ρωτήσεις κιόλας.. Επιδόματα κανονικά δεν δικαιουσαι αλλά επειδή είσαι άγαμη το κράτος νομίζω κάτι χορηγεί.. Με το καλό να γεννηθεί το μωρακι σ!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Veroulini είπε:

Καλησπερα ειμαι 31 εβδομαδων αγαμη και γεναω μαρτιο η ασφαλεια μου ληγει τελος φλεβαρη και ενσημα για ανανεωση δεν εχω δεν εργαζομαι και δεν ξερω τι γινεται θα ειμαι καλυμενη για την γεννα δικαιουμαι επιδοματα? Η πρεπει αναγκαστικα να κανω εναν γαμο πολιτικο που δεν θελω για να ασφαλιστω? Ωτ ειχαμε σκοπο να παντρευτουμαι μετα την γεννα για να γινει και η βαφτιση μαζι.... Ξερετε οικονομικος ο λογος. Ευχαφιστω εκ των προτερων

Νομιζω αν εισαι κατω των 29 ετων δικαιουσαι εξαμηνη ανανεωση απο τον Οαεδ. Τωρα παιρνεις κατι απο χρηματα αλλα δεν ειμαι σιγουρη ποσα. Καλυτερα να απευθυνεθςι σε τοπικο καταστημα Οαεδ να σε κατατοπισουν!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...