Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνέχεια αγκαλιά


Chrysoum

Recommended Posts

Γειά σας, έχω μια κόρη σχεδόν 8 εβδομάδων που κλαίει ασταμάτητα (Εκτός κι αν είναι αγκαλιά). Τα βράδια η κατάσταση γίνεται χειρότερη, αλλά και κατά την διάρκεια της ημέρας κλαίει επίσης. Στην αρχή νομίζαμε ότι ήταν κολικοι, δοκίμασα όλα τα τρικς που υπάρχουν χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Μετά η παιδίατρος μας είπε ότι είναι λόγω του ότι έχει βραχυ χάλινο γλώσσας, οπότε και δεν "ρουφάει" σωστά με αποτέλεσμα να παίρνει αέρα. Κάναμε λοιπόν διατομή. Και πάλι όμως. Το θέμα ειναι οτι εγώ παρατηρώ ότι κλαίει γενικά. Κλαίει όταν την αφήνω κάτω, κλαίει όταν είναι κουρασμένη, κοιμάται μόνο αγκαλιά και μόνο όταν περπαταω. Όταν είμαστε αγκαλιά, αλλά κάθομαι ξυπνάει και δεν την παίρνει ξανά ο ύπνος εάν δεν σηκωθω (και φυσικά στο μεσοδιαστημα κλαίει). Οι παιδίατροι που την είδαν μου λένε ότι είναι ένα υγιές μωρό, και απλα αναρωτιέμαι, είναι δυνατόν να είναι απλά "δύσκολο μωρό"; Μωρό με περισσότερες ανάγκες που αναζητά συνεχώς την προσοχή ίσως; Ανασφαλης; Οι γιατροί μου λένε ότι είναι πολύ νωρίς ακόμη για να έχει δύσκολη προσωπικότητα, αλλά πως εξηγείται ότι κλαίει όλη την ώρα εκτός κι αν είναι αγκαλιά; Σημειωτέον ότι προσπαθώ όσο μπορώ να την κάνω να μην νιώθει ανασφαλης, της προσφέρω την αγκαλιά μου όλη την ώρα, της μιλάω, της τραγουδάω, χορεύουμε, κλπ κλπ. Κάποιος που να πέρασε κάτι παρόμοιο με το μωρό του;; Και αν ναι, πότε σταματήσε να κλαίει τόσο πολύ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι ένα λεχούδι 8 εβδομάδων, σκέψου πως ίσως απλά θέλει την αγκαλιά σου (εφόσον και οι γιατροί που έχουν δει το παιδί δεν θεωρούν πως συντρέχει λόγος ανησυχίας) , δεν είναι θέμα ανασφάλειας ή δυσκολίας χαρακτήρα, θέλει απλά να σε νιώθει κοντά της πίστεψε με σε αυτή την φάση είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ο δικός μου δεν κλαίει μόνο όταν νυσταξει και περάσει πολύ ή ώρα για υπνο. Τόσο μικρός όταν έκλαιγε πάντα είχε μία ανάγκη πχ πείνα, αλλαγή πάνας, αγκαλιά, ζεστη, κρύο.

  Πόσο κοιμάται? Και κοιμάται ήρεμα? Μήπως έχει παλινδρόμηση? Κακά κάθε πότε κανει? Ορεξη για φαγητό έχει? 

  Πιστεύω πως τα μωρά κάτι ουσιαστικό θέλουν και δεν κλαιν λογο δύσκολου χαρακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την μαμα ανεστη

Αλλα να προσθεσω κ το ψυχολογικο κομματι.μεχρι πριν δυο μηνες το μωρο σου ηταν στην κοιλια σου.ακουγε την καρδια σου.ειναι απολυτα λογικο να θελει να ειναι συνεχεια πανω σου

Link to comment
Share on other sites

Πονακια μαλλον κοριτσι.. Γενικα ενα λεχουδι μπορει να κλαιει για χιλιους δυο λογους. Αλλα αφου λες οτι θελει να εισαι ορθια και βολτα τοτε ειναι πιθανη κ η παλινδρομιση. Ολα τα μωρακια εχουν τοσο μικρα μια καποια παλινδρομιση αφου δεν εχει ωριμασει ακομα ο οισοφαγικος σφιγκτηρας. Θηλαζει? Αν οχι μικροτερα γευματα καντου κ πιο συχνα, για 20 λεπτα μετα σε ορθια σταση και αγκαλιτσες πολλες. Παντως νομιζω οτι ολα τα μωρα πανω κατω σ αυτη την ηλικια κλαινε! Απλα οσες θηλαζουν ειναι πιο τυχερες σ αυτο γιατι το στηθος ειναι το μεγαλυτερο ησυχαστηριο τους πρωτους μηνες.  Και εμενα εβδομαδων οταν ηταν ο μικρος η' θα ηταν στο βυζι η' θα κοιμοταν. Αλλιως κλαμα. Στο τριμηνο πανω περιπου θα δεις αλλο παιδι ομως. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Chrysoum συμφωνώ απόλυτα με τις άλλες κοπέλες. Είναι πολύ μικρούλι και ναι, θέλει τη μαμά του. 

Εάν θηλάζεις, θα είναι πιο ήρεμο. 

Εάν δεν θηλάζεις, δοκίμασε να το έχεις πάνω σου με μάρσιπο. 

Εάν δεν ηρεμεί ούτε με αγκαλιά, κάντε έναν υπέρηχο άνω κάτω κοιλίας, μήπως έχει κάτι το παιδί και ενοχλείται. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Chrysoum είπε:

Γειά σας, έχω μια κόρη σχεδόν 8 εβδομάδων που κλαίει ασταμάτητα (Εκτός κι αν είναι αγκαλιά). Τα βράδια η κατάσταση γίνεται χειρότερη, αλλά και κατά την διάρκεια της ημέρας κλαίει επίσης. Στην αρχή νομίζαμε ότι ήταν κολικοι, δοκίμασα όλα τα τρικς που υπάρχουν χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Μετά η παιδίατρος μας είπε ότι είναι λόγω του ότι έχει βραχυ χάλινο γλώσσας, οπότε και δεν "ρουφάει" σωστά με αποτέλεσμα να παίρνει αέρα. Κάναμε λοιπόν διατομή. Και πάλι όμως. Το θέμα ειναι οτι εγώ παρατηρώ ότι κλαίει γενικά. Κλαίει όταν την αφήνω κάτω, κλαίει όταν είναι κουρασμένη, κοιμάται μόνο αγκαλιά και μόνο όταν περπαταω. Όταν είμαστε αγκαλιά, αλλά κάθομαι ξυπνάει και δεν την παίρνει ξανά ο ύπνος εάν δεν σηκωθω (και φυσικά στο μεσοδιαστημα κλαίει). Οι παιδίατροι που την είδαν μου λένε ότι είναι ένα υγιές μωρό, και απλα αναρωτιέμαι, είναι δυνατόν να είναι απλά "δύσκολο μωρό"; Μωρό με περισσότερες ανάγκες που αναζητά συνεχώς την προσοχή ίσως; Ανασφαλης; Οι γιατροί μου λένε ότι είναι πολύ νωρίς ακόμη για να έχει δύσκολη προσωπικότητα, αλλά πως εξηγείται ότι κλαίει όλη την ώρα εκτός κι αν είναι αγκαλιά; Σημειωτέον ότι προσπαθώ όσο μπορώ να την κάνω να μην νιώθει ανασφαλης, της προσφέρω την αγκαλιά μου όλη την ώρα, της μιλάω, της τραγουδάω, χορεύουμε, κλπ κλπ. Κάποιος που να πέρασε κάτι παρόμοιο με το μωρό του;; Και αν ναι, πότε σταματήσε να κλαίει τόσο πολύ; 

Αχ τι μου θυμισες τωρα!!!!!!!Ετσι ακριβως ηταν και ο γιος μου.Δεν ξερω τι ειχε.ειχαμε δοκιμασει κ εμεις τα παντα για κολικους αλλα τιποτα...πολυ κλαμα...πολυ αυπνια.Εμενα καλυτερεψε στο εξαμηνο.δεν ξερω τι ακριβως εγινε τοτε και αλλαξε ομως τελικα ηρεμησε

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Mama_Anesti_ said:

Πόσο κοιμάται? Και κοιμάται ήρεμα? Μήπως έχει παλινδρόμηση? Κακά κάθε πότε κανει? Ορεξη για φαγητό έχει? 

 

Κοιμάται αρκετά, και κοιμάται και κατά την διάρκεια της ημέρας. Τρώει και μετά από 1 ώρα το πολύ την βάζω στο μαρσιπο για να κάνουμε βόλτες και να κοιμηθεί. Μερικές φορές κοιμάται ηρεμα, άλλες έχει αέρια οπότε κοιμάται και κλωτσαει. Τρώει κανονικά. Βάζει βάρος ικανοποιητικα. Κακά κάνει 2-3 φορές την ημέρα. Έχω δοκιμασει το κρύο, την ζέστη, κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Mama_Anesti_ said:

Πόσο κοιμάται? Και κοιμάται ήρεμα? Μήπως έχει παλινδρόμηση? Κακά κάθε πότε κανει? Ορεξη για φαγητό έχει? 

 

Κοιμάται αρκετά, και κοιμάται και κατά την διάρκεια της ημέρας. Τρώει και μετά από 1 ώρα το πολύ την βάζω στο μαρσιπο για να κάνουμε βόλτες και να κοιμηθεί. Μερικές φορές κοιμάται ηρεμα, άλλες έχει αέρια οπότε κοιμάται και κλωτσαει. Τρώει κανονικά. Βάζει βάρος ικανοποιητικα. Κακά κάνει 2-3 φορές την ημέρα. Έχω δοκιμασει το κρύο, την ζέστη, κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω ότι είναι μικρούλι και θέλει να νιώθει την μαμά του για ασφάλεια. Και της δίνω όσο αγκαλιά θέλει. Αυτό που με προβληματιζει είναι ότι η αγκαλιά μου και μόνο δεν είναι αρκετή. Εάν δεν την έχω στο μαρσιπο να περπατάμε κλαίει. Και την μέρα κάτι γίνεται, τα βράδια όμως που αφού την έχω κοιμησει στο μαρσιπο με το που ξαπλώνω (εννοείται με το μωρό πάνω μου) και ξυπνάει αμέσως, είναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Chrysoum είπε:

Το καταλαβαίνω ότι είναι μικρούλι και θέλει να νιώθει την μαμά του για ασφάλεια. Και της δίνω όσο αγκαλιά θέλει. Αυτό που με προβληματιζει είναι ότι η αγκαλιά μου και μόνο δεν είναι αρκετή. Εάν δεν την έχω στο μαρσιπο να περπατάμε κλαίει. Και την μέρα κάτι γίνεται, τα βράδια όμως που αφού την έχω κοιμησει στο μαρσιπο με το που ξαπλώνω (εννοείται με το μωρό πάνω μου) και ξυπνάει αμέσως, είναι πρόβλημα.

Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να την κοιμίζεις ενώ κάθεστε. Ξαπλώστε μαζί. Προφανώς αφού βγάλεις μαξιλάρια, παπλώματα κλπ από κοντά της. Δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν κοιμάται που λες όσο κάθεστε, κάποια στιγμή θα κοιμηθεί. Αν απλά δεν κοιμάται, εφόσον δεν κλαίει, δεν είναι πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να την κοιμίζεις ενώ κάθεστε. Ξαπλώστε μαζί. Προφανώς αφού βγάλεις μαξιλάρια, παπλώματα κλπ από κοντά της. Δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν κοιμάται που λες όσο κάθεστε, κάποια στιγμή θα κοιμηθεί. Αν απλά δεν κοιμάται, εφόσον δεν κλαίει, δεν είναι πρόβλημα. 

Το έχω δοκιμάσει, αλλά κλαίει. Γενικά όταν νυσταζει κλαίει και την παίρνει ο ύπνος μόνο όταν περπαταω :(

Link to comment
Share on other sites

Το εντονο κ απαρηγορητο κλάμα ιδίως απογευματινές ή βραδινές ώρες είναι κολικοι. 

  Αυτό που μου έρχεται τώρα στο μυαλό είναι τα ερεθίσματα. Μήπως δέχεται παρά πολλά και εκνευριζεται? Δηλαδή, μήπως βγαινετε έξω συνέχεια αλλάξει γρήγορα παραστάσεις, βλέπει πολλά άτομα? 

  Διαφορετικα απόλαυσε το! Θα έρθει ο καιρός που δεν θα στέκονται για να τα πάρουμε αγκαλιά!

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Mama_Anesti_ said:

Αυτό που μου έρχεται τώρα στο μυαλό είναι τα ερεθίσματα. Μήπως δέχεται παρά πολλά και εκνευριζεται? Δηλαδή, μήπως βγαινετε έξω συνέχεια αλλάξει γρήγορα παραστάσεις, βλέπει πολλά άτομα? 

 Γενικά βλέπει μόνο εμένα όλη την ημέρα και τα βράδια βλέπει και τον μπαμπά της. Την βγάζω έξω ναι, αλλά πάμε μόνο βόλτα με το καρότσι, απλά και μόνο για να πάρει λίγο καθαρό αέρα. Τι να πω ? Θα προσπαθήσω να μειώσω τα ερεθίσματα που δέχεται ίσως τα απόγευματα, μήπως και καταφέρει να κοιμηθεί τα βράδια 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Chrysoum said:

 Γενικά βλέπει μόνο εμένα όλη την ημέρα και τα βράδια βλέπει και τον μπαμπά της. Την βγάζω έξω ναι, αλλά πάμε μόνο βόλτα με το καρότσι, απλά και μόνο για να πάρει λίγο καθαρό αέρα. Τι να πω ? Θα προσπαθήσω να μειώσω τα ερεθίσματα που δέχεται ίσως τα απόγευματα, μήπως και καταφέρει να κοιμηθεί τα βράδια 

Μα εννοείται πως θα την βγάλεις έξω με το καρότσι να πάρει αέρα, θέλουν και εκείνα την βόλτα τους...και εγώ τον έβγαζα συνέχεια βόλτα με το καρότσι.

Κάνε υπομονή και να δεις πως όλο αυτό μεγαλώνοντας η μικρή σου θα φτιάξει, καταλαβαίνω την κούραση σου, έχεις δίκιο όμως δεν νομίζω πως θα κρατήσει πολυ.

Εμένα ο γιος μου δεν κοιμόταν καθόλου σε αυτή την ηλικία, ούτε μέρα ούτε νύχτα ούτε αγκαλιά ούτε στο καλάθι ... πουθενα!!!θυμάμαι που ένιωθα πως από την κούραση θα έπεφτα κάτω (γιατί έννοείται πως ήμασταν αγκαλιά συνέχεια-κοιμόταν 6-8 ώρες το 24ωρο) και αμέσως μόλις έκλεισε τον τρίτο μήνα κοιμήθηκε πρώτη φορά σερί 5 ώρες!!!!

Κάνε λιγο υπομονή, περνάει γρήγορα αυτή η δύσκολη περίοδος.

Και πραγματικά επειδή πολλοί μπορεί να σου πουν πως έχει μάθει σε αγκαλιά και για αυτό κάνει έτσι, και πρέπει να το κόψεις, μην τους ακούς, ένα μωρό - παιδί έχει ανάγκη από  αγκαλιά και χάδια και εμείς οι γονείς δεν κάνει να τους τα στερουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

 Γενικά βλέπει μόνο εμένα όλη την ημέρα και τα βράδια βλέπει και τον μπαμπά της. Την βγάζω έξω ναι, αλλά πάμε μόνο βόλτα με το καρότσι, απλά και μόνο για να πάρει λίγο καθαρό αέρα. Τι να πω ? Θα προσπαθήσω να μειώσω τα ερεθίσματα που δέχεται ίσως τα απόγευματα, μήπως και καταφέρει να κοιμηθεί τα βράδια 

Το εθεσα ως μία ακόμη παράμετρο που ίσως να αναστατώνει το μωρό. Είναι απαραίτητο όμως να βγαίνουν να αλλάζουν τον αέρα τους κι εκείνα. Εγω τον έβαζα στο μάρσιπο αν και γέννησα χειμώνα και κάναμε έστω το τετράγωνο  μια γύρα. Απλά συνειδητοποίησα  πως στον δικό μου οι απογευματινές εξορμήσεις τον ξεσηκωναν και του έφερναν υπερενταση. Ετσι δύο τρεις ώρες πριν κοιμηθεί μένουμε σπίτι. 

  

Link to comment
Share on other sites

ακριβως ετσι ηταν και ο δικος μου.ολη μερα αγκαλια και βολτες πανω κατω σε ολο το σπιτι.μολις τον αφηνα κατω γινοταν πανικος! οσο για τη νυχτα τρελο γλεντι.μεχρι τους τρεις μηνες δεν ειχαμε κοιμηθει συνολο ουτε πεντε ωρες τη μερα..πρωτα ηταν οι κολικοι που τους περασε πολυ εντονα, σε συνδιασμο βεβαια με κρυφη παλινδρομηση οποτε μιλαω για μεγαλη ταλαιπωρια.συν θηλασμο μερα νυχτα.τα πραγματα εστρωσαν αρκετα απ τον 4 μηνα που ξεκινησαμε ενα σιροπι για την παλινδρομηση και αναγκαστικα να δωσω και σκονη γιατι ημουν στα ορια της καταρρευσης.ετσι ξεκινησε να κοιμαται καποιες φορες μεσα στη μερα (οχι τιποτα σπουδαιο βεβαια αλλα απ το καθολου) και αρκετες ωρες τη νυχτα.πραγματικα εγινε αλλο παιδι! τωρα βεβαια εχουμε τα δοντακια..αλλα το παλευουμε κι αυτο :-). η βολτα δεν μπορω να πω οτι βοηθησε ιδιαιτερα..οταν το μωρακι ποναει θελει αποκλειστικα αγκαλιτσα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...