Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φτωχη διατροφη αλλα ο θηλασμος, θηλασμος!


Romaina

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και ολες.

 

Χρειαζομαι τη συμβουλη σας και παλι στο θεμα της διατροφης. 

Ο μικρος (6 μηνων) ξεκινησε τις σουπες τις οποιες ομως αρνειται πεισματικα να φαει. Εχω δοκιμασει τα παντα (λαδι, λεμονι, λιγο αλατι, μοσχαρι, κοτοπουλο, ολα τα εποχιακα λαχανικα σε ολους τους συνδυασμους, πιο αραιη, πιο πηχτη, κρυα, ζεστη κλπ....) Ενταξει, λοιπον, το πηρα αποφαση οτι οταν αισθανθει ετοιμος θα φαει. Προσπαθω να ειμαι οσο πιο χαλαρη οταν τον ταιζω και εννοειται να μην τον πιεζω.

Αρα στην ουσια πλεον θηλαζει για πρωινο, τρωει φρουτα αλεσμενα για δεκατιανο (ευτυχως για φρουτα τρελαινεται) ξαναθηλαζει, το μεσημερι κανω αποπειρα σουπας και το πολυ να φαει 5 κουταλιες, του δινω γιαουρτι advance (αν και δεν μου πολυαρεσει η ιδεα του βρεφικου γιαουρτιου) για να μην τον αφησω ετσι και για απογευματινο μπορει να του δωσω λιγο ρυζαλευρο η λιγο αβοκαντο... Φυσικα για βραδυ θηλαζει οπως και μετα απο ολα τα γευματα (ειδικα αν προκειται να κοιμηθει) ζηταει να θηλασει.

 

Η ερωτηση μου ειναι, του φτανουν αυτα για να παρει βαρος μεχρι να αρχισει να τρωει κανονικα; 

Και καταλαβαινω πως ο θηλασμος λειτουργει και σαν "ηρεμιστικο" για το παιδι αλλα αισθανομαι οτι αν συνεχισω ετσι δεν θα σταματησουμε να θηλαζουμε ποτε...

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Επεξεργάστηκαν by Romaina
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Romaina είπε:

Καλησπερα σε ολους και ολες.

 

Χρειαζομαι τη συμβουλη σας και παλι στο θεμα της διατροφης. 

Ο μικρος (6 μηνων) ξεκινησε τις σουπες τις οποιες ομως αρνειται πεισματικα να φαει. Εχω δοκιμασει τα παντα (λαδι, λεμονι, λιγο αλατι, μοσχαρι, κοτοπουλο, ολα τα εποχιακα λαχανικα σε ολους τους συνδυασμους, πιο αραιη, πιο πηχτη, κρυα, ζεστη κλπ....) Ενταξει, λοιπον, το πηρα αποφαση οτι οταν αισθανθει ετοιμος θα φαει. Προσπαθω να ειμαι οσο πιο χαλαρη οταν τον ταιζω και εννοειται να μην τον πιεζω.

Αρα στην ουσια πλεον θηλαζει για πρωινο, τρωει φρουτα αλεσμενα για δεκατιανο (ευτυχως για φρουτα τρελαινεται) ξαναθηλαζει, το μεσημερι κανω αποπειρα σουπας και το πολυ να φαει 5 κουταλιες, του δινω γιαουρτι advance (αν και δεν μου πολυαρεσει η ιδεα του βρεφικου γιαουρτιου) για να μην τον αφησω ετσι και για απογευματινο μπορει να του δωσω λιγο ρυζαλευρο η λιγο αβοκαντο... Φυσικα για βραδυ θηλαζει οπως και μετα απο ολα τα γευματα (ειδικα αν προκειται να κοιμηθει) ζηταει να θηλασει.

 

Η ερωτηση μου ειναι, του φτανουν αυτα για να παρει βαρος μεχρι να αρχισει να τρωει κανονικα; 

Και καταλαβαινω πως ο θηλασμος λειτουργει και σαν "ηρεμιστικο" για το παιδι αλλα αισθανομαι οτι αν συνεχισω ετσι δεν θα σταματησουμε να θηλαζουμε ποτε...

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Μη βαζεις αλατι.δοκιμασε κ κομματια

Επισης δ θα εδινα βρεφικο γιαουρτι κ ρυζαλευρο

Η κορη μου ειχε κανει μια καλη αρχη το πρωτο διμηνο στις στερεες,για ενα διμηνο μετα τπτ.θηλασμος παντα φουλ.απο βαρος ειμασταν σουπερ.μετα αρχισε σιγα σιγα τα κομματια

Ο γιος μου κ αυτος για 1,5μηνα τα πηγε αρκετα καλα με τις στερεες,μετα λογω δοντιων ηθελε κομματια κ περναμε μερες αφαγιας.αυτος με το βαρος δ τα παει καλα 

Μετα το χρονο στην κορη εδωσα φρεσκο γαλα,δ προσφερα αλλα δ αρνουμουν κ τελικα αποθηλασε στα δυο.επινε κ φρεσκο,ετρωγε κ καλα

Μετα το χρονο το ιδιο θα κανω κ στον μικρο κ θα δουμε πως θα παει

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , vicky86 είπε:

Μη βαζεις αλατι.δοκιμασε κ κομματια

Επισης δ θα εδινα βρεφικο γιαουρτι κ ρυζαλευρο

Η κορη μου ειχε κανει μια καλη αρχη το πρωτο διμηνο στις στερεες,για ενα διμηνο μετα τπτ.θηλασμος παντα φουλ.απο βαρος ειμασταν σουπερ.μετα αρχισε σιγα σιγα τα κομματια

Ο γιος μου κ αυτος για 1,5μηνα τα πηγε αρκετα καλα με τις στερεες,μετα λογω δοντιων ηθελε κομματια κ περναμε μερες αφαγιας.αυτος με το βαρος δ τα παει καλα 

Μετα το χρονο στην κορη εδωσα φρεσκο γαλα,δ προσφερα αλλα δ αρνουμουν κ τελικα αποθηλασε στα δυο.επινε κ φρεσκο,ετρωγε κ καλα

Μετα το χρονο το ιδιο θα κανω κ στον μικρο κ θα δουμε πως θα παει

 

Το αλατι μου το προτεινε η παιδιατρος εφ οσον δεν ετρωγε ο μικρος την σουπα. Θα το βγαλω να δουμε. Αλλα αμα δε δωσω ρυζαλευρο (εννοω σκετο χωρις σκονη γαλα γιατι προσθετω μητρικο) η γιαουρτι, τοτε μενει μονο ο θηλασμος και το φρουτο... Φοβαμαι πολυ τι θα δειξει η ζυγαρια τον αλλο μηνα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να τρώει αλάτι το μωρό ειδικά τον πρώτο χρόνο. Τες παν.

Σχετικά με την ποσότητα της σούπας που τρώει το παιδί εμένα μια χαρά μου φαίνεται για αρχή. Σταδιακά οι κουταλιές θα αυξηθούν. Επίσης πρόσεξε λίγο τις αναλογίες που βάζεις στη σούπα. Μήπως κάτι με έντονη γεύση υπερισχύει και δεν του αρέσει, πχ το σέλινο αν βάζεις. Μήπως επίσης βάζεις πολύ κρέας και αηδιάζει? Το κρέας σε αυτή την ηλικία πρέπει να είναι πολύ λίγο (δεν θυμάμαι τα γραμμάρια αλλά μιλάμε για περίπου ένα σπιρτόκουτο ή λίγο παραπάνω). Να υπερισχύουν τα λαχανικά / ζυμαρικά/ ρύζι / πατάτες. Ακόμα και αν θες να αποθηλάσεις, το παιδί δεν θα κόψει ακόμα το γάλα μετά τα γεύματα. Είναι νωρίς. Για λίγους μήνες ακόμα θα συμπληρώνει με γάλα, όλο και λιγότερο. Η φάση με τη μετάβαση από γάλα σε στέρεα νομίζω ότι για μένα ήταν η δυσκολότερη ως τώρα. Αλλά τελικά θα γίνει και αυτό. Υπομονή, καλά τα πας!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου romaine αν και εμενα ο μικρος δε θηλασε μετα τους 7 μηνες ξεκινησε να δεχετε το φαγητο μεχρι τοτε μονο το γαλα του ηθελε.. με το που εβλεπε το κουταλι σφραγιζε το στομα του...και απογευματινο δεν ετρωγε δεν ηθελε ακομα και τωρα που ειναι 21 μηνων το απογευμα τρωει πολυ λιγο...!!!! μη σε ανυσηχει σιγα σιγα θα μαθει ετσι και αλιως μεχρι τον πρωτο χρονο η διατροφη του μωρου ειναι το γαλα οι στερεες ειναι συμπληρωματικες...!!δοκιμασε του και κομματια οπως σου ειπε η vicky ουτε εγω εδωσα παιδικο γιαουρτι δωστου χρονο και θα συνηθισει σιγα σιγα..!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eιναι πολυ νωρις για να μειωσει τον θηλασμο απο μονος του. Εξαλλου αν διαβασεις το αρθρο του Παπαβεντση "Θηλασμος δεν σημαινει μονο θρεψη" θα καταλαβεις γιατι τα μικρα μας θηλαζουν συνεχεια ακομη και μετα το χρονο. Αν δεν εχει θεμα με το βαρος μην αγχωνεσαι που δεν τρωει ακομη. Ξερω μωρο 9 μηνων που τρωει μονο φρουτα και μονο 2-3 κουταλακια φαγητο. Το υπολοιπο ειναι θηλασμος και το βαρος της ειναι κανονικο (και εβαλε και παραπανω τον τελευταιο μηνα). Ρυζαλευρο και βρεφικο γιαουρτι δεν θα εδινα ουτε κι εγω. Τον πρωτο χρονο το αλατι ειναι απαγορευτικο λογω των ανωριμων νεφρων του βρεφους. Δοκιμασε να νοστιμισεις το φαγητο βαζοντας λεμονι ή αλατι μπαχαρικων.

 

Γενικως, μην αγχωνεσαι με τις ποσοτητες. Η εισαγωγη στερεων ειναι κατι πρωτογνωρο για τις αισθησεις του βρεφους. Πρεπει να συνηθισει σε διαφορετικες υφες και γευσεις απο αυτα που εχει μαθει μεχρι τωρα. Το καλο ειναι οτι επειδη θηλαζεις ηδη εχει δοκιμασει διαφορετικες γευσεις μεσω του γαλακτος σου, οποτε αυτο ειναι ενα προβαδισμα. Σιγα σιγα θα φαει. Το βιβλιο "Προικισμενα μωρα, εμπνευσμενοι γονεις: για μια αλλη προσχολικη διατροφη" ειναι ενα πολυ καλο εργαλειο για την εισαγωγη στερεων και για να αναπτυξει το παιδι καλες διατροφικες συνηθειες.

 

5 ώρες πρίν, Romaina είπε:

Η ερωτηση μου ειναι, του φτανουν αυτα για να παρει βαρος μεχρι να αρχισει να τρωει κανονικα; 

Και καταλαβαινω πως ο θηλασμος λειτουργει και σαν "ηρεμιστικο" για το παιδι αλλα αισθανομαι οτι αν συνεχισω ετσι δεν θα σταματησουμε να θηλαζουμε ποτε...

 

Τον πρωτο χρονο οι στερεες λειτουργουν συμπληρωματικα του θηλασμου. Θα βλεπεις και το βαρος του και αναλογως θα πραττεις. Εσενα τι ακριβως σε προβληματιζει; Που δεν τρωει πολυ φαγητο ή οτι θηλαζει πολυ;

 

 

Eδω εψαξες; http://parents.org.gr/forum/forum/60-thilasmos-kai-eisagogi-stereon-trofon-7-12-mines/

Θα δεις κι αλλες εμπειριες και ισως βοηθηθεις!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sentir...natureza είπε:

Eιναι πολυ νωρις για να μειωσει τον θηλασμο απο μονος του. Εξαλλου αν διαβασεις το αρθρο του Παπαβεντση "Θηλασμος δεν σημαινει μονο θρεψη" θα καταλαβεις γιατι τα μικρα μας θηλαζουν συνεχεια ακομη και μετα το χρονο. Αν δεν εχει θεμα με το βαρος μην αγχωνεσαι που δεν τρωει ακομη. Ξερω μωρο 9 μηνων που τρωει μονο φρουτα και μονο 2-3 κουταλακια φαγητο. Το υπολοιπο ειναι θηλασμος και το βαρος της ειναι κανονικο (και εβαλε και παραπανω τον τελευταιο μηνα). Ρυζαλευρο και βρεφικο γιαουρτι δεν θα εδινα ουτε κι εγω. Τον πρωτο χρονο το αλατι ειναι απαγορευτικο λογω των ανωριμων νεφρων του βρεφους. Δοκιμασε να νοστιμισεις το φαγητο βαζοντας λεμονι ή αλατι μπαχαρικων.

 

Γενικως, μην αγχωνεσαι με τις ποσοτητες. Η εισαγωγη στερεων ειναι κατι πρωτογνωρο για τις αισθησεις του βρεφους. Πρεπει να συνηθισει σε διαφορετικες υφες και γευσεις απο αυτα που εχει μαθει μεχρι τωρα. Το καλο ειναι οτι επειδη θηλαζεις ηδη εχει δοκιμασει διαφορετικες γευσεις μεσω του γαλακτος σου, οποτε αυτο ειναι ενα προβαδισμα. Σιγα σιγα θα φαει. Το βιβλιο "Προικισμενα μωρα, εμπνευσμενοι γονεις: για μια αλλη προσχολικη διατροφη" ειναι ενα πολυ καλο εργαλειο για την εισαγωγη στερεων και για να αναπτυξει το παιδι καλες διατροφικες συνηθειες.

 

Τον πρωτο χρονο οι στερεες λειτουργουν συμπληρωματικα του θηλασμου. Θα βλεπεις και το βαρος του και αναλογως θα πραττεις. Εσενα τι ακριβως σε προβληματιζει; Που δεν τρωει πολυ φαγητο ή οτι θηλαζει πολυ;

 

 

Eδω εψαξες; http://parents.org.gr/forum/forum/60-thilasmos-kai-eisagogi-stereon-trofon-7-12-mines/

Θα δεις κι αλλες εμπειριες και ισως βοηθηθεις!

Δε με προβληματιζει οτι θηλαζει ακομα (ισα ισα στοχευω στο να θηλαζω οσο περισσοτερο καιρο γινεται) απλα φοβαμαι οτι θα του γινει συνηθεια δηλαδη οτι το καθε γευμα "επισφραγιζεται" με ενα θηλασμο και μετα υπνο. Βεβαια τωρα που στο ειπα σκεφτομαι οτι ισως πιο σωστο ειναι να αλλαξω την ακολουθια και να του δινω φρουτα και φαι μολις ξυπναει και οχι πριν κοιμηθει που θελει οπωσδηποτε και στηθος.:confused:

Αλλα περισσοτερο με προβληματιζει που δεν τρωει καθολου ποσοτητες απο κρεας και λαχανικα. Ενω και τα φρουτα του ηταν καινουρια οταν τα πρωτοδοκιμασε, τα δεχτηκε με την πρωτη, αντε με τη δευτερη κουταλια. Εδω μιλαμε για μισος! Με το που γευτει σουπα ανατριχιαζει ολοκληρος. Και ως εκ τουτου αγχωνομαι για το αν με τοσο λιγο φαι θα συνεχισει να παιρνει κανονικα το βαρος του. Η παιδιατρος μου ειπε οτι νταξει ειναι ο θηλασμος αλλα απο ενα σημειο και μετα δεν του αρκει του παιδιου, θ αρχισει να "πεφτει". 

Επεξεργάστηκαν by Romaina
Link to comment
Share on other sites

 Δοκίμασες την κολοκύθα μέσα στα φαγητά; Φακές και μαυρομάτικα; Εμείς ανεβήκαμε δύο καμπύλες μόνο από αυτό - γευμα με κολοκύθα και φακες κ λιγο κρεατακι. Η το ίδιο με μαυρομάτικα. Κανενα μπαχαρικο απλως λάδι καιη γλύκα της κολοκύθας.

την έβραζα πολτοποιούσα εφτιαχνα παγάκια, και κάθε γευμα ήταν 2 παγάκια κολοκύθα 1 παγάκι κρέας 1 παγάκι φακές ή μαυρομάτικα. 

Αυτό όλο μαζι το έτρωγε σε δύο γεύματα στην αρχή , 

και μετά ολόκληρο.

θηλάζαμε πάντα φυσικά χωρίς περιορισμό on demand.

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι είναι πολύ-πολύ μικρό για να ανησυχείς που δεν τρώει (παρεμπιπτόντως, τρωει, γιατί οι 5 κουταλιές σούπας μια χαρά ακούγονται!). Στον πρώτο χρόνο ζωής, η βασική τροφή είναι το γάλα. Οι στερεές τροφές συμπληρώνουν. Όχι το αντίστροφο.

 

Αν δεν τρώει κόκκινο κρέας ικανοποιητικά, συζήτησε με τον παιδίατρο αν κρίνει πως πρέπει να δοθεί σίδηρος, προσωρινά.

Link to comment
Share on other sites

Κι ο δικος μου ακριβως τα ιδια τρωει κ δεν ανησυχω (6 1/2 μηνων). Πολλα παιδια πινουν πολυ γαλα κ λιγο φαγητο, απο βαρος επισης δεν αγχωνομαι κ δεν εχουμε προσθεσει ουτε γιαουρτι ουτε ρυζαλευρο. Απλα στη χορτοσουπα... επειδη ετρωγε μονο 3 κουταλιτσες κι επειδη αποφασισα οτι πολλα αλεσμενα λαχανικα χανουν τη γευση τους- βασικα ειναι αηδια, τα κανω νιανια με το πιρουνι κ τα δινω χωριστα...Ειναι φασαρια. αλλα νομιζω θα τον βοηθησει να εξοικειωθει με τις γευσεις. Δηλαδη, κρεας μαζι με πατατα κομμενο ψιλα ψιλα ή στο μπλεντερ κ χωριστα το καροτο, το φασολακι ή το κολοκυθακι κοκ. Και οσο φαει. Κι εννοειται μετα οτι θηλαζει. Τον προηγουμενο μηνα που το εκανα αυτο (ξεκινησα περιπου στους 5 1/2) εβαλε 800 γρ....Ειναι πολλα για τοσο λιγο φαγητο. Υποθετω οτι βαζουν πιο πολυ με το γαλα. Ειναι παιδακια που τρωνε στην ηλικια του 200- 250 γρ. αλλα ενταξει, δεν ειναι ολα τα παιδια ιδια, το καθενα εχει το δικο του ρυθμο. Επισης, νομιζω οτι απο τον 9ο κ μετα τρωνε περισσοτερο φαγητο. Αυτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακομη κ τα μωρακια με ξενο αν δ φαει ολοκληρη μεριδα συμπληρωνεις με γαλα

Σιγουρα το να ταιζεις ενω νυσταζει δ θα φερει αποτελεσμα

Αν ο δικος μου φαει 5κουταλακια του γλυκου ειμαι ικανοποιημενη.με 5της σουπας κανω παρτυ

Αλλα αν ηταν το πρωτο μου θα με αγχωνε

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχαμε ξεκινήσει τα λαχανικά με κρέας παρατηρούσα πως κάτι δε του άρεσε κ του λιγοστεψα το κρέας κ του αφερεσα τελείως την πατάτα κ ξεκίνησε σιγά σιγά να τρώει πάντως ακόμα θεωρώ ότι δε χρειαζετε να ανησυχεις σε μία βδομάδα μπορεί να δεις ένα τελείως διαφορετικο μωράκι στο φαγητό έτσι κ αλλιώς πολλά μωράκια ξεκινούν στέρεες όταν κλείσουν τους έξι μήνες.... Πάντως ναι καλύτερα να τον ταιζεις  όταν είναι ξεκούραστος κ όχι όταν νυστάζει.!!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Romaina είπε:

Δε με προβληματιζει οτι θηλαζει ακομα (ισα ισα στοχευω στο να θηλαζω οσο περισσοτερο καιρο γινεται) απλα φοβαμαι οτι θα του γινει συνηθεια δηλαδη οτι το καθε γευμα "επισφραγιζεται" με ενα θηλασμο και μετα υπνο. Βεβαια τωρα που στο ειπα σκεφτομαι οτι ισως πιο σωστο ειναι να αλλαξω την ακολουθια και να του δινω φρουτα και φαι μολις ξυπναει και οχι πριν κοιμηθει που θελει οπωσδηποτε και στηθος.:confused:

 

Πολλα μωρα τελειωνουν το γευμα με θηλασμο. Αν μου ελεγες οτι δεν θες πριν το γευμα θα το καταλαβαινα γιατι μπορει να κοψει την πεινα, αλλα μετα τι πειραζει;

Κι εμενα η ποσοτητα καλη μου ακουγεται, δεν χρειαζεται να αγχωνομαστε (ολες οι πρωτη φορα μαμαδες) οτι δεν τρωει πολυ. Συνηθως, εχουμε μεγαλες προσδοκιες στο φαγητο, αλλα αν παιρνει βαρος δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. Και ειδικα για εσας που ειστε ακομη 6 μηνων! Τουλαχιστον μεχρι τους 9 μηνες (μη πω 12) γινεται γνωριμια με τις γευσεις, τις υφες, τις μυρωδιες, γι'αυτο ειναι πολυ σημαντικο να τα πιανει τα φαγητα. Ετσι οπως του δινεις τη σουπιτσα ,βαλε και μια κουταλια στο τραπεζακι του να την επεξεργαστει. Επισης, τρωτε μαζι στο τραπεζι ή ταιζεις μονο το μωρο; Ειναι πολυ σημαντικο να φατε παρεουλα, ισως δεχτει καλυτερα το φαγητο. Ειναι πολυ λογικο να προτιμαει τα φρουτα γιατι γλυκιζουν και ειναι και δροσιστικα! Eπισης, εγω θα σου ελεγα να του δινεις κανα μισαωρο αφου ξυπνησει και οπωσδηποτε οχι οταν νυσταζει.

 

ΥΓ Ο δικος μου ειναι σχεδον 1,5 χρ και τους τελευταιους 2 μηνες τρωει το πολυ 5 κουταλακια φαγητο και μετα λιγο σαλατα. Υπηρξαν μερες που τις περασε με 2 φρουτα και γιαουρτι. Και εχει περισσοτερο αναγκη το φαγητο απ'τον δικο σου που ειναι μωρακι ακομη. Τι να κανω ομως; Να του δωσω με το ζορι για να μη χασει βαρος; Θελω να πω οτι καμια φορα αγχωνομαστε (να κανουμε το καλυτερο) αλλα δεν κοιταμε τις αναγκες του παιδιου (στην προκειμενη ο δικος μου μπορει να ζεσταινεται η να περναει δοντια). Θα σου τον δειξει τον δρομο, εσυ να εισαι απλα εκει συνοδοιπορος...Διαβασε και το βιβλιο που σου προτεινα, θα χαλαρωσεις...

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Πολλα μωρα τελειωνουν το γευμα με θηλασμο. Αν μου ελεγες οτι δεν θες πριν το γευμα θα το καταλαβαινα γιατι μπορει να κοψει την πεινα, αλλα μετα τι πειραζει;

Κι εμενα η ποσοτητα καλη μου ακουγεται, δεν χρειαζεται να αγχωνομαστε (ολες οι πρωτη φορα μαμαδες) οτι δεν τρωει πολυ. Συνηθως, εχουμε μεγαλες προσδοκιες στο φαγητο, αλλα αν παιρνει βαρος δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. Και ειδικα για εσας που ειστε ακομη 6 μηνων! Τουλαχιστον μεχρι τους 9 μηνες (μη πω 12) γινεται γνωριμια με τις γευσεις, τις υφες, τις μυρωδιες, γι'αυτο ειναι πολυ σημαντικο να τα πιανει τα φαγητα. Ετσι οπως του δινεις τη σουπιτσα ,βαλε και μια κουταλια στο τραπεζακι του να την επεξεργαστει. Επισης, τρωτε μαζι στο τραπεζι ή ταιζεις μονο το μωρο; Ειναι πολυ σημαντικο να φατε παρεουλα, ισως δεχτει καλυτερα το φαγητο. Ειναι πολυ λογικο να προτιμαει τα φρουτα γιατι γλυκιζουν και ειναι και δροσιστικα! Eπισης, εγω θα σου ελεγα να του δινεις κανα μισαωρο αφου ξυπνησει και οπωσδηποτε οχι οταν νυσταζει.

 

ΥΓ Ο δικος μου ειναι σχεδον 1,5 χρ και τους τελευταιους 2 μηνες τρωει το πολυ 5 κουταλακια φαγητο και μετα λιγο σαλατα. Υπηρξαν μερες που τις περασε με 2 φρουτα και γιαουρτι. Και εχει περισσοτερο αναγκη το φαγητο απ'τον δικο σου που ειναι μωρακι ακομη. Τι να κανω ομως; Να του δωσω με το ζορι για να μη χασει βαρος; Θελω να πω οτι καμια φορα αγχωνομαστε (να κανουμε το καλυτερο) αλλα δεν κοιταμε τις αναγκες του παιδιου (στην προκειμενη ο δικος μου μπορει να ζεσταινεται η να περναει δοντια). Θα σου τον δειξει τον δρομο, εσυ να εισαι απλα εκει συνοδοιπορος...Διαβασε και το βιβλιο που σου προτεινα, θα χαλαρωσεις...

Αυτα που μου λες με παρηγορουν η αληθεια ειναι... Οντως καμια φορα παρανοω λιγο και ξεχναω το μεγεθος του και τις αναγκες του... ειναι τοσο μικρουλης... Απλα με αγχωνουν πολυ ρε γαμωτο με σχολια τυπου πρεπει να φαει το παιδι, δεν παιρνει σιδηρο, τα δικα μου ετρωγαν 2 μπωλ φαγητο στην ηλικια του και παει λεγοντας... κι ετσι αισθανομαι οτι κατι γινεται λαθος στην περιπτωση μας... 

Οπως και να χει, θα χαλαρωσω, κι αφου εχω και το θηλασμο "καβαντζα" θα του δωσω να καταλαβει μεχρι να σταθεροποιηθουμε με τις τροφες... 

Το βιβλιο το παρηγγειλα ηδη, δεν το συζητω!:-D

Σ ευχαριστω πολυ!

15 ώρες πρίν, belleblue είπε:

 Δοκίμασες την κολοκύθα μέσα στα φαγητά; Φακές και μαυρομάτικα; Εμείς ανεβήκαμε δύο καμπύλες μόνο από αυτό - γευμα με κολοκύθα και φακες κ λιγο κρεατακι. Η το ίδιο με μαυρομάτικα. Κανενα μπαχαρικο απλως λάδι καιη γλύκα της κολοκύθας.

την έβραζα πολτοποιούσα εφτιαχνα παγάκια, και κάθε γευμα ήταν 2 παγάκια κολοκύθα 1 παγάκι κρέας 1 παγάκι φακές ή μαυρομάτικα. 

Αυτό όλο μαζι το έτρωγε σε δύο γεύματα στην αρχή , 

και μετά ολόκληρο.

θηλάζαμε πάντα φυσικά χωρίς περιορισμό on demand.

 

Ωραια ιδεα με την κολοκυθα. Αλλα δεν ειναι λιγο νωρις για οσπρια;

13 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Όταν είχαμε ξεκινήσει τα λαχανικά με κρέας παρατηρούσα πως κάτι δε του άρεσε κ του λιγοστεψα το κρέας κ του αφερεσα τελείως την πατάτα κ ξεκίνησε σιγά σιγά να τρώει πάντως ακόμα θεωρώ ότι δε χρειαζετε να ανησυχεις σε μία βδομάδα μπορεί να δεις ένα τελείως διαφορετικο μωράκι στο φαγητό έτσι κ αλλιώς πολλά μωράκια ξεκινούν στέρεες όταν κλείσουν τους έξι μήνες.... Πάντως ναι καλύτερα να τον ταιζεις  όταν είναι ξεκούραστος κ όχι όταν νυστάζει.!!

Εχω κι εγω την εντυπωση οτι δεν τα παει καθολου καλα με την πατατα. Την αντικατεστησα μια φορα με γλυκοπατατα, αλλα τα ιδια... Θα περιμενω να δω μεσα στις επομενες βδομαδες τι θα γινει και θα του αλλαξω και την ωρα του γευματος οπωσδηποτε.

Σ ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Romaina είπε:

Αυτα που μου λες με παρηγορουν η αληθεια ειναι... Οντως καμια φορα παρανοω λιγο και ξεχναω το μεγεθος του και τις αναγκες του... ειναι τοσο μικρουλης... Απλα με αγχωνουν πολυ ρε γαμωτο με σχολια τυπου πρεπει να φαει το παιδι, δεν παιρνει σιδηρο, τα δικα μου ετρωγαν 2 μπωλ φαγητο στην ηλικια του και παει λεγοντας... κι ετσι αισθανομαι οτι κατι γινεται λαθος στην περιπτωση μας... 

Οπως και να χει, θα χαλαρωσω, κι αφου εχω και το θηλασμο "καβαντζα" θα του δωσω να καταλαβει μεχρι να σταθεροποιηθουμε με τις τροφες... 

Το βιβλιο το παρηγγειλα ηδη, δεν το συζητω!:-D

Σ ευχαριστω πολυ!

Ωραια ιδεα με την κολοκυθα. Αλλα δεν ειναι λιγο νωρις για οσπρια;

Εχω κι εγω την εντυπωση οτι δεν τα παει καθολου καλα με την πατατα. Την αντικατεστησα μια φορα με γλυκοπατατα, αλλα τα ιδια... Θα περιμενω να δω μεσα στις επομενες βδομαδες τι θα γινει και θα του αλλαξω και την ωρα του γευματος οπωσδηποτε.

Σ ευχαριστω πολυ!!

Η υφή της πατάτας είναι λίγο πως να το πω μαστιχωτη όταν την αλέθουμε κ μπορεί να μην αρέσει σε ορισμένα μωράκια σαν αίσθηση στο στόμα αυτή την εντύπωση μου έβγαζε εμένα τουλάχιστον πάντως πραγματικά σχόλια τρίτον μη τα περνεις σοβαρά γιατί θα τρελαθείς κ δεν αξίζει τον κόπο..Το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό κ έχουν διαφορετικές ανάγκες !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...