Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΑΣΩ


emanuela

Recommended Posts

Kαλημερα!

Ξερει καμια κοπελα τις χρεωσεις για θερμοκοιτιδα ή ΜΕΝΝ στο Ιασω? (με εοπυυ)

 

Ευχαριστω!!

div>2012.png

 

ειναι 300ευρω τη μερα και καλυπτονται ολα απο τα ταμεια!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 319
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ γέννησα το Γενάρη στο Ιασώ και έμεινα πλήρως ικανοποιημένη. Η μαία μου ήταν καταπληκτική, μου έδωσαν το μωρό να το θηλάσω μόλις γεννήθηκε και ενώ ήμουν ακόμα στο δωμάτιο της καισαρικής, οι κοπέλες στον όροφο ήταν πάντα διαθέσιμες και χαμογελαστές. Με βοήθησαν πάρα πολύ στο κομμάτι του θηλασμού (ανεξαρτήτως ώρας ημέρας νύχτας κτλ), το μωρό το είχα συνεχώς στο δωμάτιο (εκτός από την περίπτωση που υπήρχε αρκετός κόσμος μέσα οπότε το έπαιρναν και το έφερναν όποτε τους έλεγα).

Μου έδειξαν τα πάντα, πως να το κρατάω πως να το πλένω μέχρι και τι να κάνω σε περιπτώσεις ανάγκης. Γενικά υπήρχε ένα κλίμα πολύ ήρεμο και ευχάριστο. Για το φαγητό δεν έχω γνώμη γιατί λόγω καισαρικής δεν το δοκίμασα όλες τις ημέρες ....

Και εμένα μου κάνει εντύπωση που υπάρχουν τόσο αντίθετες απόψεις. Ίσως όντως να είναι θέμα γιατρού

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθώ είπα ότι υπήρχαν διαφορές από το 2010 που ήμουν και σε τετράκλινο ενώ τώρα σε τρίκλινο.

Κι εμένα μου το έφεραν να το θηλάσω στην ανάνηψη, απλά στον όροφο οι μαίες δεν ήταν τόσο εξυπηρετικές όσο την προηγούμενη φορά αλλά να σας πω ότι κάτι πρέπει να είχε συμβεί κιόλας εκείνες τις μέρες γιατί ήταν όλες κάπως περίεργα και μου έκανε εντύπωση ότι ενώ την πρώτη μέρα ήταν ελαστικοί στο επισκεπτήριο τις επόμενες γινόταν χαμός και τους διώχνανε άρον άρον.

Εντάξει άνθρωποι είναι κι αυτοί και μπορεί κάτι να είχε γίνει.

Όσο για τις περίεργες ναι όντως υπάρχουν και τέτοιες που έχουν παράλογες απαιτήσεις και νομίζουν ότι επειδή πληρώνουν μπορούν να φέρονται όπως να ναι, μας έτυχε και τέτοια περίπτωση στο διπλανό δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!

Γενναω σε 1 μηνα περιπου στο Ιασω, το οποιο με ενημερωσαν οτι με Εοππυ κοστιζει 960 ευρω.Ειχα υπολογισει αλλα τοσα να μου ζητησει η γιατρος μου, η οποια σημειωτεον μου παιρνει και επισκεψη 50 ευρω τη φορα (αρα η αμοιβη της θα εβγαινε περιπου 1500 συνολο).

Εν τελει, την προηγουμενη φορα μου ζητησε για τον τοκετο 1500 ευρω.

Μου φανηκαν πολλα, και σημερα θελω να της το συζητησω.

Πως προτεινετε να της το πω?

Καμια παρομοια περιπτωση?

Καποιοι με συμβουλεψαν να μην πω τιποτα και μετα τον τοκετο να παω και να της δωσω οσα νομιζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα!

Γενναω σε 1 μηνα περιπου στο Ιασω, το οποιο με ενημερωσαν οτι με Εοππυ κοστιζει 960 ευρω.Ειχα υπολογισει αλλα τοσα να μου ζητησει η γιατρος μου, η οποια σημειωτεον μου παιρνει και επισκεψη 50 ευρω τη φορα (αρα η αμοιβη της θα εβγαινε περιπου 1500 συνολο).

Εν τελει, την προηγουμενη φορα μου ζητησε για τον τοκετο 1500 ευρω.

Μου φανηκαν πολλα, και σημερα θελω να της το συζητησω.

Πως προτεινετε να της το πω?

Καμια παρομοια περιπτωση?

Καποιοι με συμβουλεψαν να μην πω τιποτα και μετα τον τοκετο να παω και να της δωσω οσα νομιζω.

 

τι εννοεις με τον εοπυ;τι ταμειο ειχες;

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα κι εγώ το τρίτο μου παιδάκι πάλι στο Ιασω, αυτήν την φορά είχα οικονομικό τρίκλινο με ΕΟΠΥΥ. Δεν ζήτησα rooming in λόγω καισαρικής, αλλά και πάλι τα μωρά τα είχαμε πολύ ώρα μαζί μας και τα έφερναν και εκτός ωραρίου συνηθισμένου αν έκλαιγαν. Το δράμα ήταν τα επισκεπτήρια, μέχρι και παιδιά έφεραν στο δωμάτιο και έλεγαν ψέμματα για την ηλικία τους. Τους έδιωχναν και μόλις έφευγαν οι νοσοκόμες μπούκαραν πάλι όλοι μέσα. Είναι να μην σου τύχει, τις προηγούμενες φορές είχα πιο συνεργάσιμες συγκατοίκους στο δωμάτιο. Το πρόβλημα είναι στις οκτώ το βράδυ που υπάρχει ακόμα το επισκεπτήριο (είναι μέχρι τις 9), αλλά καθαρίζουν το θάλαμο των νεογνών, οπότε δεν μπορείς να πας το μωρό μέσα, για να αποφύγει το χαμό στο δωμάτιο. Πάντως τέτοια κατάσταση που έζησα νομίζω ότι πρέπει να είναι μοναδική, εγώ άφηνα το μωρό μέσα στο θάλαμο μέχρι που τον άδειαζαν και κάνοντας βόλτα στο διάδρομο δεν έβλεπα πουθενά τέτοιο χαμό, όπως στο δικό μας δωμάτιο (και φυσικά πουθενά αλλού δεν είδα παιδιά!!!!!).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Γέννησα και εγώ πρίν ένα μήνα στο Ιασώ με καισαρική. Πρώτη γέννα και μπορώ να πώ ότι είχα την καλύτερη εμπειρία. Μέχρι και τα γούστα μου στο φαγητό μου έκαναν, παρόλο που ήταν καισαρική! Ευγενικές οι κοπέλες και πολύ πρόθυμες όλες τις ώρες. Με βοήθησαν με το μωρό αλλά και με εμένα, την τρίτη μέρα μια νοσοκόμα με βοήθησε να κάνω και μπάνιο/λούσιμο. Το δωμάτιο πολύ καθαρό αλλά πολύ μικρό βρε κορίτσια... Γενικά δέν είχα κάποιο θέμα με το νοσοκομείο.. Στο επισκεπτήριο ήταν λίγο ζόρικα τα πράγματα αλλά όταν έβλεπαν πολύ κόσμο τους έβγαζαν στον διάδρομο. Έμεινα πολύ ευχαριστημένη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

Μήπως μπορεί να μας πει καποια μανούλα τις πρόσφατες τιμές του Ιασώ ?

 

Ευχαριστώ

 

αν και δεν θα γεννησω στο ιασω τελικα,πηρα τιμες την προηγουμενη εβδομαδα για να καταληξω επιτελους.επειδη ομως μ'ενδιεφερε μονο τρικλινο και μονο γι'αυτο πηρα τιμη.

λοιπον φ.τ 1000ευρω για 3 μερες και 1100 για 4 μερες

κ.τ 1100ευρω για 4 μερες

οι τιμες ειναι με φπα και ειναι τιμες με εοπυυ

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς από περιέργεια...(δεν σκοπεύω να κάνω άλλο παιδί :-P )

Οι γυναικολόγοι πως αντιμετωπίζουν τις τιμές με εοπυυ;

Ισχύει ακόμα να παίρνουν αμοιβή, όσο δίνεις για το δωμάτιο;

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Το θέμα έχει μείνει ανενεργό κάποιους μήνες, αλλά επειδή όλο και κάποια εγκυούλα θα ψάχνει πληροφορίες, θα ήθελα κι εγώ να γράψω την εμπειρία μου.

 

Γέννησα τον Φεβρουάριο του 13 με κ.τ. στο Ιασώ. Έμεινα σε οικ. τρίκλινο. Αρχικά να πω ότι όταν είχα στο μυαλό μου τρίκλινο, θυμόμουν που είχα επισκεφτεί κάποτε μια συνάδελφο και μου φαινόταν μεγάλο το δωμάτιο, οπότε ήμουν ήσυχη. Όμως όπως κατάλαβα εκ των υστέρων εκείνο ήταν το κανονικό τρίκλινο.

 

Το οικονομικό είναι ΠΟΛΥ μικρό. Κατά μεγάλη μου τύχη ήμουν δίπλα στο παράθυρο οπότε ένιωθα ότι είχα μια ελευθερία. Αν ήμουν όμως στον τοίχο ή ακόμη χειρότερα στην μέση δεν ξέρω τι θα έκανα. Νομίζω το παν είναι με ποιες θα τύχεις στο δωμάτιο. Τις 3 μέρες ήμουν με 2 κοπέλες συνεννοήσιμες, τις άλλες 2 με άστα να πάνε. Συγγνώμη που το λέω έτσι, αλλά δεν θέλει πολύ μυαλό να καταλάβεις ότι στο δωμάτιο μένουν οι λεχώνες και όχι η μάνα τους ΚΑΙ ο άντρας τους γιατί δεν έχουν που να μείνουν γιατί είναι από την επαρχία (έλεγαν τόσα λεφτά δίνουμε για το μαιευτήριο γιατί να πληρώσουμε ξενοδοχείο). Δεν αναφέρομαι στο επισκεπτήριο, λέω για όλο το 24ωρο :mad: Για το επισκεπτήριο μην μιλήσω τι γινόταν. Χαμός! Ακόμη κι όταν έφερναν τα μωρά για θηλασμό, τους έβγαζαν έξω οι μαίες και μετά αυτοί περήφανοι που τους κορόιδεψαν ξαναέμπαιναν μέσα. Tα βυζιά μου τα έχει δει όλη η Λακωνία και η Φθιώτιδα. Μην αρχίσω να λέω και άλλα περιστατικά γιατί θα φρίξετε.

 

Τσπ, τα λέω αυτά για να καταλάβετε ότι εντάξει 3-4 μέρες θα μείνετε εκεί, αλλά αν σας ενοχλούν τέτοια θέματα, καλύτερα να επιλέξετε άλλο δωμάτιο. Αν το ήξερα από την αρχή, θα πήγαινα στο superior τρίκλινο. Θα πλήρωνα γύρω στα 300 ευρώ παραπάνω, αλλά πραγματικά δεν θα με ένοιαζε.

 

Κατά τα άλλα, το προσωπικό είναι καταπληκτικό. Στην αρχή γκρίνιαζα γιατί με ανέβασαν σε κανονικό τρίκλινο μέχρι να βρεθεί οικονομικό και εκεί οι μαίες αργούσαν να έρθουν όποτε τις καλούσα. Μετά όμως που πήγα στο κανονικό μου δωμάτιο, δεν προλάβαινα να πατήσω το κουμπί και αυτές ερχόντουσαν. Το φαγητό ήταν πολύ καλό. Οι δικοί μου με κορόιδευαν ότι ευτυχώς που τα πιάτα δεν τρώγονταν αλλιώς θα τα είχα φάει κι αυτά. Οι κοπέλες μέσα στο χειρουργείο πολύ καλές. Είχα πάθει πανικό και έκλαιγα μόλις μπήκα και αυτές μου σκούπισαν τα δάκρυα, με αγκάλιασαν, μου έβγαλαν τα γυαλιά και τα καθάρισαν, με ενημέρωναν τι κάνει ο γιατρός γιατί εγώ δεν έβλεπα. Δεν έχω παράπονο. Οι μαίες στην αίθουσα ανάνηψης μου έδειξαν αμέσως πώς να θηλάσω το μωρό, αλλά και μετά στο δωμάτιο ήταν συνέχεια δίπλα μου όποτε το ζητούσα.

 

Όσον αφορά το κόστος, εμένα ο λογαριασμός έφτασε τα 1650 ευρώ+ΕΟΠΥΥ, γιατί ήταν καισαρική και έκανα και κάποιες επιπλέον εξετάσεις για το μωρό.

 

Εν συντομία, από το Ιασώ έμεινα ευχαριστημένη και θα ξαναπήγαινα (σε sup τρικλινο) άνετα. Παρότι ήμουν πολύ αρνητική για το συγκεκριμένο μαιευτήριο πριν γεννήσω, πήγα εκεί αποκλειστικά και μόνο γιατί εμπιστεύομαι το γιατρό μου. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει μείνει ανενεργό κάποιους μήνες, αλλά επειδή όλο και κάποια εγκυούλα θα ψάχνει πληροφορίες, θα ήθελα κι εγώ να γράψω την εμπειρία μου.

 

Γέννησα τον Φεβρουάριο του 13 με κ.τ. στο Ιασώ. Έμεινα σε οικ. τρίκλινο. Αρχικά να πω ότι όταν είχα στο μυαλό μου τρίκλινο, θυμόμουν που είχα επισκεφτεί κάποτε μια συνάδελφο και μου φαινόταν μεγάλο το δωμάτιο, οπότε ήμουν ήσυχη. Όμως όπως κατάλαβα εκ των υστέρων εκείνο ήταν το κανονικό τρίκλινο.

 

Το οικονομικό είναι ΠΟΛΥ μικρό. Κατά μεγάλη μου τύχη ήμουν δίπλα στο παράθυρο οπότε ένιωθα ότι είχα μια ελευθερία. Αν ήμουν όμως στον τοίχο ή ακόμη χειρότερα στην μέση δεν ξέρω τι θα έκανα. Νομίζω το παν είναι με ποιες θα τύχεις στο δωμάτιο. Τις 3 μέρες ήμουν με 2 κοπέλες συνεννοήσιμες, τις άλλες 2 με άστα να πάνε. Συγγνώμη που το λέω έτσι, αλλά δεν θέλει πολύ μυαλό να καταλάβεις ότι στο δωμάτιο μένουν οι λεχώνες και όχι η μάνα τους ΚΑΙ ο άντρας τους γιατί δεν έχουν που να μείνουν γιατί είναι από την επαρχία (έλεγαν τόσα λεφτά δίνουμε για το μαιευτήριο γιατί να πληρώσουμε ξενοδοχείο). Δεν αναφέρομαι στο επισκεπτήριο, λέω για όλο το 24ωρο :mad: Για το επισκεπτήριο μην μιλήσω τι γινόταν. Χαμός! Ακόμη κι όταν έφερναν τα μωρά για θηλασμό, τους έβγαζαν έξω οι μαίες και μετά αυτοί περήφανοι που τους κορόιδεψαν ξαναέμπαιναν μέσα. Tα βυζιά μου τα έχει δει όλη η Λακωνία και η Φθιώτιδα. Μην αρχίσω να λέω και άλλα περιστατικά γιατί θα φρίξετε.

 

Τσπ, τα λέω αυτά για να καταλάβετε ότι εντάξει 3-4 μέρες θα μείνετε εκεί, αλλά αν σας ενοχλούν τέτοια θέματα, καλύτερα να επιλέξετε άλλο δωμάτιο. Αν το ήξερα από την αρχή, θα πήγαινα στο superior τρίκλινο. Θα πλήρωνα γύρω στα 300 ευρώ παραπάνω, αλλά πραγματικά δεν θα με ένοιαζε.

 

Κατά τα άλλα, το προσωπικό είναι καταπληκτικό. Στην αρχή γκρίνιαζα γιατί με ανέβασαν σε κανονικό τρίκλινο μέχρι να βρεθεί οικονομικό και εκεί οι μαίες αργούσαν να έρθουν όποτε τις καλούσα. Μετά όμως που πήγα στο κανονικό μου δωμάτιο, δεν προλάβαινα να πατήσω το κουμπί και αυτές ερχόντουσαν. Το φαγητό ήταν πολύ καλό. Οι δικοί μου με κορόιδευαν ότι ευτυχώς που τα πιάτα δεν τρώγονταν αλλιώς θα τα είχα φάει κι αυτά. Οι κοπέλες μέσα στο χειρουργείο πολύ καλές. Είχα πάθει πανικό και έκλαιγα μόλις μπήκα και αυτές μου σκούπισαν τα δάκρυα, με αγκάλιασαν, μου έβγαλαν τα γυαλιά και τα καθάρισαν, με ενημέρωναν τι κάνει ο γιατρός γιατί εγώ δεν έβλεπα. Δεν έχω παράπονο. Οι μαίες στην αίθουσα ανάνηψης μου έδειξαν αμέσως πώς να θηλάσω το μωρό, αλλά και μετά στο δωμάτιο ήταν συνέχεια δίπλα μου όποτε το ζητούσα.

 

Όσον αφορά το κόστος, εμένα ο λογαριασμός έφτασε τα 1650 ευρώ+ΕΟΠΥΥ, γιατί ήταν καισαρική και έκανα και κάποιες επιπλέον εξετάσεις για το μωρό.

 

Εν συντομία, από το Ιασώ έμεινα ευχαριστημένη και θα ξαναπήγαινα (σε sup τρικλινο) άνετα. Παρότι ήμουν πολύ αρνητική για το συγκεκριμένο μαιευτήριο πριν γεννήσω, πήγα εκεί αποκλειστικά και μόνο γιατί εμπιστεύομαι το γιατρό μου. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά.

 

Για αρχη, να σου ευχηθω, Να σου ζήσει το παιδάκι σου!

Καλα έκανες και μοιράστηκες την εμπειρία σου, εγω πρώτα ο Θεός θα γεννησω τον Νοέμβριο στο ιασω, και εχω διαβάσει πολλα και διάφορα. Την απορία του δωματίου την είχα, ευτυχώς με κατατοπησες αρκετα. Δηλαδή τα superior ειναι ευρυχωρα;

Ευχαριστούμε πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ zouzou!! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου κι εσένα.

 

Η συμβουλή μου θα ήταν να πας να δεις τα δωμάτια και μετά να κρίνεις. Μακάρι να το είχα κάνει κι εγώ.

 

Λοιπόν, στην ερώτησή σου. Ελπίζω να τα θυμάμαι καλά γιατί ήμουν ακόμη ελαφρώς ναρκωμένη όταν το είδα. Το superior είναι ένα σχεδόν τρίγωνο δωμάτιο. Μόλις μπεις στην ευθεία της πόρτας έχει ένα κρεββάτι μόνο του. Ακριβώς απέναντι σε απόσταση γύρω στα 2,5 μέτρα είναι τα άλλα δύο κρεββάτια. Ανάμεσα στα 2 κρεββάτια έχει κουρτίνα που μπορείς να τραβήξεις, ενώ στο μόνο του απέναντι δεν έχει. Η απόσταση ανάμεσά τους είναι όση να χωράνε άνετα 2 άνθρωποι. Τις πρώτες ώρες που έμεινα εκεί ήμουν στο ένα από τα 2 που είναι δίπλα στον τοίχο απ'τον οποίο είχα τουλάχιστον 1μ απόσταση. Δίπλα μου και απέναντι ήταν άλλες κοπέλες. Δεν ένιωθα ασφυκτικά όμως. Αν μου έλεγες ποιο κρεββάτι θα διάλεγα θα σου έλεγα αυτό που είναι μόνο του. Μπορεί όποιος μπαίνει ή περνάει από το διάδρομο να σε βλέπει, αλλά έχεις ανεξαρτησία. Όταν θα πας στο Ιασώ, ρώτα τι διαφορά έχει στην τιμή και επιβεβαίωσε αν αυτή η τιμή περιλαμβάνει ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να κάνω μια διόρθωση σε αυτά που είπα πριν. Το μονό κρεββάτι έχει και αυτό κουρτίνα. Καλό αυτό!

 

Είδα ότι στο σαιτ του το Ιασώ έχει virtual tour. Το τρίκλινο οικονομικό δεν το δείχνει όμως ;)

 

http://www.iaso.gr/el/rooms/index.html

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μακριά από το οικονομικό τρίκλινο. Το ίδιο έλεγα και εγώ, 3 ημέρες είναι θα περάσουν. Ομως ήταν ένα δράμα. Οι δύο άλλες κοπέλες ήταν τελείως μπάζα (συγνώμη και για την έκφραση), δεν σεβόντουσαν τίποτα απολύτως, το επισκεπτήριο πήγαινε και ερχόταν (μιλάμε για πολλά άτομα) και το αποκορύφωμα ήταν το ροχαλητό της μιας κοπέλας (μέχρι και στην ρεσεψιόν την άκουγαν). Ούτε να κοιμηθώ έστω 10 λεπτά δεν μπορούσα.

Επίσης το δωμάτιο τελείως μικρό, άβολο και στενό. Δεν μπορούσα καλά καλά να πάω στην τουαλέτα, έπρεπε να κάνω μετακόμιση το κρεβάτι.

Δώστε κάτι παραπάνω και πάρτε το δίκλινο. Ακόμη αυτή η άσχημη εμπειρία επισκιάζει την πιο όμορφη στιγμή της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ήταν ο τρόπος να κατεβάσει τις τιμές το Ιασώ (μειώνοντας τις παροχές από άποψη χώρου στο δωμάτιο)

Το 2009 που έκανα το πρώτο μου παιδί υπήρχαν τα 4κλινα που ήταν αρκετά πιο ευρύχωρα από τα σημερινά οικονομικά τρίκλινα. Ήταν δηλαδή 2 σημερινά τρίκλινα που χωριζόντουσαν μεταξύ τους από παραβαν και είχαν 2 τουαλέτες .

Και φυσικά όχι 3 κρεβάτια στη σειρά , αλλά δύο . Το superior τρίκλινο ήταν πολύ καλύτερο όπως ακριβώς το περιέγραψε η κοπέλα παραπάνω.

Οπότε όποια κοπέλα μπορεί να διαθέσει κάτι παραπάνω ας προτιμήσει το superior.

Και για να καταλάβετε πόσο ληστρικές ήταν οι τιμές παλαιότερα να σας πω ότι το 2009 για τετράκλινο είχα πληρώσει μόνο για το δωμάτιο (όχι για τον γιατρό) 3200 ευρώ ενώ 18 μήνες μετά στο δεύτερο πλήρωσα στο τρίκλινο οικονομικό 1900 ευρώ...χωρίς τη μεσολάβηση του ΕΟΠΥΥ (δεν ίσχυε τότε)...

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποια κοπελα ας μου απαντησει σε μια απορια.Οταν κανεις rooming-ιν το δωματιο ειναι αποκλειστικα γι'αυτο το λογο ή μπορει να ειναι μαζι και καποια κοπελα που δεν θα το εχει ολη μερα το μωρο μαζι της?

v0Zqp3.png 34ef5a11df.png
Link to comment
Share on other sites

Κατά κύριο λόγο όμως ομαδοποιούν τις κοπέλες με βάση να είναι μαζί όσες έχουν ζητήσει rooming-in. Πρέπει να είσαι άτυχη για να πέσεις σε δωμάτιο που δεν έχουν ζητήσει κι οι υπόλοιπες κοπέλες rooming-in.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια, γεννησα τον δεκεμβριο και δεν ειχα ζητησει rooming in, ουτε εγω ουτε και οι αλλες κοπελες, παρ΄ολα αυτα ομως λογω ελληψης προσωπικου μας φερνανε τα μωρα και ξεχναγανε να τα παρουν.....τις ειδοποιουσαμε να τα παρουν οταν τελειωναμε με τον θηλασμο και ερχοντουσαν μετα απο 3 τεταρτα περιπου μολις τα παιρνανε μετα απο λιγο τα ξαναφερνανε γιατι πειναγανε αυτο γινοταταν συνεχεια.....την μια δεν τις εβρισκες...την αλλη αεριζανε τον θαλαμο των νεογνων και ετσι τα μωρα ηταν διπλα μας την περισσοτερη ωρα.....δεν ηταν κατι που μας ενοχλουσε, απλως καποια στιγμη ηθελες να κανεις ενα ντους και δεν μπορουσες.....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Κατά κύριο λόγο όμως ομαδοποιούν τις κοπέλες με βάση να είναι μαζί όσες έχουν ζητήσει rooming-in. Πρέπει να είσαι άτυχη για να πέσεις σε δωμάτιο που δεν έχουν ζητήσει κι οι υπόλοιπες κοπέλες rooming-in.

 

Νομίζω ότι αυτός είναι ο κανόνας γενικά, απλά επειδή τα οικ. 3κλινα έχουν μεγάλή ζήτηση, μπορεί να τύχει να έχουν μαμάδες με μωρά και άνευ. Πάντως αν τα οικ 3κλινα για rooming-in είναι ακριβώς τα ίδια με αυτό που έμεινα εγώ, θα είναι εξαιρετικά άβολο για σένα και το μωρό. Να φανταστείς ότι όταν έφερναν τα μωρά δεν μπορούσες να σηκωθείς από το κρεβάτι όπου κι αν ήσουν. Εγώ έκανα μπρος πίσω το πυρεξ για να περάσω. Αν κάθε λεχώνα έχει και ένα άτομο ακόμη (π.χ. τον άντρα της) εκεί μιλάμε για εμπλοκή κανονικά. Δεν είχα επιλέξει rooming-in (μεγάλο λάθος λέω τώρα) αλλά τελικά είχα το μωρό μαζί μου πάρα πολλές ώρες γιατί δεν ήθελα να το αποχωριστώ. Όμως ζητούσα να το πάρουν για να μπορέσω να ανοίξω το δίσκο να φάω ή να πάω τουαλέτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποια κοπελα ας μου απαντησει σε μια απορια.Οταν κανεις rooming-ιν το δωματιο ειναι αποκλειστικα γι'αυτο το λογο ή μπορει να ειναι μαζι και καποια κοπελα που δεν θα το εχει ολη μερα το μωρο μαζι της?

 

Πάντως ειναι πολυ δύσκολο να συνυπαρξεις με κάποια που δεν εχει ζητήσει rooming in γέννησε πρόσφατα εκει η αδελφη μου και το είχε ζητήσει το μωρο της δίπλα της όμως λόγω του ότι την δεύτερη μέρα δεν είχε ακόμη γάλα το μωρο εκλαιγε και η άλλη κοπέλα που ήταν μαζί της δεν είχε το μωρο της έκανε παράπονο ότι δεν είχε κοιμηθεί όλο το βράδυ απο τα κλάματα . Γενικά δεν έμεινε ευχαριστημένη η αδελφη μου πχ την πρώτη μέρα πονουσε απο κατω και της είπε μια νοσηλεύτρια "σιγα κοπέλα μου και εμείς γεννησαμε" το λες αυτο ; Η που την άφησαν πάνω στην πάπια πολυ ώρα .

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ειναι πολυ δύσκολο να συνυπαρξεις με κάποια που δεν εχει ζητήσει rooming in γέννησε πρόσφατα εκει η αδελφη μου και το είχε ζητήσει το μωρο της δίπλα της όμως λόγω του ότι την δεύτερη μέρα δεν είχε ακόμη γάλα το μωρο εκλαιγε και η άλλη κοπέλα που ήταν μαζί της δεν είχε το μωρο της έκανε παράπονο ότι δεν είχε κοιμηθεί όλο το βράδυ απο τα κλάματα . Γενικά δεν έμεινε ευχαριστημένη η αδελφη μου πχ την πρώτη μέρα πονουσε απο κατω και της είπε μια νοσηλεύτρια "σιγα κοπέλα μου και εμείς γεννησαμε" το λες αυτο ; Η που την άφησαν πάνω στην πάπια πολυ ώρα .

 

Εγω θα γέννησω το δεύτερο παιδάκι μου πρώτα ο θεός εκει.Την συμπεριφορά τους την ξέρω καλα. Σήμερα ομως έμαθα κατι πολυ καλο.Λενε οτι καταργούνται τα τρικλινα,πλέον μονο δικλινα!!!!

v0Zqp3.png 34ef5a11df.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...