Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανησυχο μωρο.ποσο κινειται μεσα στη κοιλια;


Recommended Posts

Ειμαι 22 εβδομαδων.φυσιολογικα ποσο πρεπει να κινειται το μωρο στη κοιλια;

χθες το βραδυ ηταν πολυ ανησυχο.συνεχεια κλωτσουσε.οχι δυνατα, απαλα .σχεδον καθε 5 δευτερολεπτα.ανησυχουσα και δε μπορούσα να κοιμηθω.ειναι φυσιολογικο αυτο;εχει τυχει σε καμια;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εσύ το ένιωθες κάθε μέρα το ίδιο;; βασικά πότε άρχισες να το νιώθεις;;; υπήρχαν μέρες που να το νιώθεις πολύ και μέρες που να μην το ένιωθες ή να το ένιωθες λίγο;;; :-\ 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το νιωθω καθε μερα το ιδιο ναι.  Απ την 18 η εβδομαδα ενιωσα το πρωτο τιναγμα. Αυτο το βραδυ το ενιωθα πολυ έντονο να κλωτσαει λογο του στρες που ειχα περασει. Κ ειχα ανησυχησει πολυ. Αλλα πηγα στον γιατρο μου κ ηταν ολα καλα..

Τωρα το νιωθω κανονικα. Ειδικα αμα ξαπλωσω κ ηρεμησω ποσο κλωτσαει...υπεροχο συναίσθημα!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anna xa said:

Τωρα το νιωθω καθε μερα το ιδιο ναι.  Απ την 18 η εβδομαδα ενιωσα το πρωτο τιναγμα. Αυτο το βραδυ το ενιωθα πολυ έντονο να κλωτσαει λογο του στρες που ειχα περασει. Κ ειχα ανησυχησει πολυ. Αλλα πηγα στον γιατρο μου κ ηταν ολα καλα..

Τωρα το νιωθω κανονικα. Ειδικα αμα ξαπλωσω κ ηρεμησω ποσο κλωτσαει...υπεροχο συναίσθημα!!

Α κατάλαβα.. Οπότε κάτι δεν πάει καλά με εμένα που δεν το νιώθω.. Βασικά την προηγούμενη εβδομάδα το ένιωθα πολύ έντονα. Και είχα πάει και στο γιατρό και ήταν όλα καλά.. Τώρα τις τελευταίες μέρες δεν το νιώθω το ίδιο.. Νιώθω ώρεε ώρες ένα έντονο τράβηγμα, σφύξιμο δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω, όπως και πριν, αλλά δεν μπορώ να διακρίνω τις κινήσεις του.. Είναι δυνατόν να έχει πάθει κάτι μέσα σε λίγες μέρες;;; ανησυχώ...

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ΧρύσαΜ said:

Α κατάλαβα.. Οπότε κάτι δεν πάει καλά με εμένα που δεν το νιώθω.. Βασικά την προηγούμενη εβδομάδα το ένιωθα πολύ έντονα. Και είχα πάει και στο γιατρό και ήταν όλα καλά.. Τώρα τις τελευταίες μέρες δεν το νιώθω το ίδιο.. Νιώθω ώρεε ώρες ένα έντονο τράβηγμα, σφύξιμο δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω, όπως και πριν, αλλά δεν μπορώ να διακρίνω τις κινήσεις του.. Είναι δυνατόν να έχει πάθει κάτι μέσα σε λίγες μέρες;;; ανησυχώ...

Ισως αγχωνεσαι. Ποσο εβδομαδων εισαι; εγω μια φορα( μετα απο μια κουραστικη μερα) προσπαθουσα να το ακουσω κ τιποτα ημουν μεσα στο αγχος ελεγα κατι επαθε το μωρο .δε μου χε δωσει κανα σημειο ζωης..προσπαθουσα να ηρεμησω να χαλαρωσω κ τιποτα .ειχα τρελαθει .μετα μολις ηρθε ο αντρας μου κ εβαλε το χερι του πανω στην κοιλια μου κλωτσησε κατευθειαν.κ ηρεμησα. Προσπαθησε να χαλαρωσεις.μην αγχονεσαι. Το αγχος δε βοηθαει.Ξαπλωσε.φαε ενα γλυκο κατι.εμενα βοηθαει πολυ κ το ζεστο χερι αντιδραει αμεσως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 minutes ago, anna xa said:

Ισως αγχωνεσαι. Ποσο εβδομαδων εισαι; εγω μια φορα( μετα απο μια κουραστικη μερα) προσπαθουσα να το ακουσω κ τιποτα ημουν μεσα στο αγχος ελεγα κατι επαθε το μωρο .δε μου χε δωσει κανα σημειο ζωης..προσπαθουσα να ηρεμησω να χαλαρωσω κ τιποτα .ειχα τρελαθει .μετα μολις ηρθε ο αντρας μου κ εβαλε το χερι του πανω στην κοιλια μου κλωτσησε κατευθειαν.κ ηρεμησα. Προσπαθησε να χαλαρωσεις.μην αγχονεσαι. Το αγχος δε βοηθαει.Ξαπλωσε.φαε ενα γλυκο κατι.εμενα βοηθαει πολυ κ το ζεστο χερι αντιδραει αμεσως.

Είμαι στις 16+κάτι μέρες.. Δεν ξέρω.. Και πλέον δεν μπορώ να καταλάβω αν αυτό το λίγο που νιώθω τώρα είναι οι κινήσεις του ή το έντερο... Αν συνεχήσει έτσι θα πάρω το γιατρό...

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, ΧρύσαΜ said:

Είμαι στις 16+κάτι μέρες.. Δεν ξέρω.. Και πλέον δεν μπορώ να καταλάβω αν αυτό το λίγο που νιώθω τώρα είναι οι κινήσεις του ή το έντερο... Αν συνεχήσει έτσι θα πάρω το γιατρό...

Νομιζω οτι ειναι πολυ νωρις ακομα για να νοιωσεις το μωρο.εγω το ενιωσα στην 18η εβδομαδα πια .στη φαση που εισαι τωρα τοτε ημουν κ εγω. κ εγω αναρωτιομουν αν ειναι το μωρο η τα εντερο μου.κ τελικα ηταν τα εντερα μου. Να μην ανησυχεις ολα καλα θα παμε!! Καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης!!

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, anna xa said:

Νομιζω οτι ειναι πολυ νωρις ακομα για να νοιωσεις το μωρο.εγω το ενιωσα στην 18η εβδομαδα πια .στη φαση που εισαι τωρα τοτε ημουν κ εγω. κ εγω αναρωτιομουν αν ειναι το μωρο η τα εντερο μου.κ τελικα ηταν τα εντερα μου. Να μην ανησυχεις ολα καλα θα παμε!! Καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης!!

Όχι στις 15 εβδομάδες και κάτι το ένιωθα κανονικά.. Όχι κλωτσιές, απλά άλλαζε θέση.. Μου το είπε και ο γιατρός γιατί δεν έχω καθόλου λίπος στην κοιλιά και είναι και η θέση της μήτρας μου έτσι που το ένιωσα. Τώρα είναι που δεν μπορώ να καταλάβω αν το νιώθω.. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι μεγάλωσε η κοιλιά μου και έχει περισσότερο "χώρο".. Πραγματικά δεν ξέρω τι να πιστέψω... Σε ευχαριστώ μακάρι να πάνε όλα καλά γιατί και δεύτερη αποτυχία δε θα την αντέξω

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χρειάζομαι τη θετική σας ενέργεια... Έχω τρεις μέρες που δεν ένιωσα καθόλου το έμβρυο να κουνιέται. Πήρα το γιατρό μου και μού είπε να πάω να με δει να το ακούσουμε... Λογικά θα πάω μόνη γιατί ούτε η φίλη μου μπορεί να έρθει ούτε ο σύντροφός μου (είναι στρατό και δεν τον αφήνουν να βγει)... Από τη μια λέω πως δεν θα είναι κάτι και πώς άλλη μια φορά τον τρελαίνω το γιατρό μου αλλά από την άλλη φοβάμαι πάρα πολύ.... Στείλτε μου τη θετική σας ενέργεια το έχω πάρα πολύ ανάγκη :-(:-(:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολα καλα θα πανε.μην ανησυχεις. Το πιστευω κ στο ευχομαι!!  Εγω ημουν πολυ ησυχο μωρο μες την κοιλια της μαμας μου, με το ζορι να της δωσω ενα σημα.αφου ανησυχουσε μηπως εχω παθει κατι..μια χαρα θα ειναι το μωρακι σου!! ❤

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , anna xa είπε:

Ολα καλα θα πανε.μην ανησυχεις. Το πιστευω κ στο ευχομαι!!  Εγω ημουν πολυ ησυχο μωρο μες την κοιλια της μαμας μου, με το ζορι να της δωσω ενα σημα.αφου ανησυχουσε μηπως εχω παθει κατι..μια χαρα θα ειναι το μωρακι σου!! ❤

Τελικά παίζει μεγάλο ρόλο να έχεις καλό άνρθωπο για γιατρό... Όχι μόνο με εμψύχωσε πολύ, αλλά μου τόνισε ότι οποιαδήποτε ώρα και στιγμή νιώσω ότι θέλω να ακούσω να πηγαίνω χωρίς καν να το σκέφτομαι... Γιατί εγώ έχω από την Πέμπτη που δεν το πολυακούω αλλά κόλωνα να τον πάρω γιατί είχα πάει για εξέταση 2 μέρες πριν.. Εν τέλη όλα καλά!! Έχω δοξάσει χίλιες φορές το Θεό που ήταν καλά... Ευχαριστώ πάρα πολύ όλες για τη συμπαράσταση!!! :-):-):-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα! Διανυω την 22η εβδομάδα και νομίζω πως εδώ και μια βδομαδα το πολύ έχω αρχίσει να νιώθω το μωράκι μου...η αίσθηση είναι σαν να σκάνε φούσκες μεσα μου, έτσι το νιώθετε σ αυτή τη φαση;; Εχουν περασει και 7-8 χρόνια απ την προηγούμενη εγκυμοσυνη μου κ δεν τα θυμαμαι αυτα..Επίσης θελω ν ρωτησω αν σε καποια κοπελα εχει συμβει το να νιώσει την καρδουλα του μωρου ακουμπώντας το χερι στην κοιλια της! Το ένιωσα για αρκετη ωρα σημερα που ημουν ξαπλωμενη κ μου φανηκε τοσο τρελό! Επισης εκει που πιεζα το χερι μου κ το νιωθα (δεξια) ήταν σκληρη η κοιλια μου ενω απ τ αριστερα χαλαρή κ υπέθεσα ότι εκει ειχε "κουρνιασει" η μπεμπούλα, λέω χαζομάρες;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Liana_ είπε:

Καλησπέρα! Διανυω την 22η εβδομάδα και νομίζω πως εδώ και μια βδομαδα το πολύ έχω αρχίσει να νιώθω το μωράκι μου...η αίσθηση είναι σαν να σκάνε φούσκες μεσα μου, έτσι το νιώθετε σ αυτή τη φαση;; Εχουν περασει και 7-8 χρόνια απ την προηγούμενη εγκυμοσυνη μου κ δεν τα θυμαμαι αυτα..Επίσης θελω ν ρωτησω αν σε καποια κοπελα εχει συμβει το να νιώσει την καρδουλα του μωρου ακουμπώντας το χερι στην κοιλια της! Το ένιωσα για αρκετη ωρα σημερα που ημουν ξαπλωμενη κ μου φανηκε τοσο τρελό! Επισης εκει που πιεζα το χερι μου κ το νιωθα (δεξια) ήταν σκληρη η κοιλια μου ενω απ τ αριστερα χαλαρή κ υπέθεσα ότι εκει ειχε "κουρνιασει" η μπεμπούλα, λέω χαζομάρες;;

Αυτό με την καρδιά νόμιζα ότι ένιωθα κι εγώ, μέχρι που ανακάλυψα ότι γινόταν μόνο οταν ακουμπούσα το αριστερό μου χέρι, το οποίο σε όποιο σημείο να το ακουμπήσω κανει από μόνο του το τουκ τουκ :-P:-P:-P άρα απλά το είχα παρερμηνεύσει. Εκεί στην 20η περίπου εβδομάδα ένιωσα τις πρώτες κλωτσιές. Αυτά για φτερουγίσματα και φούσκες που λένε δεν τα καταλαβαίνω. Εγώ ένιωθα κλωτσιές κλωτσιές :-P σαν την κίνηση που κάνει το εντερο, αλλά πάρα πολύ πιο έντονη!! Κι αυτό που λες για το κούρνιασμα ισχύει το έχω κι εγώ. Κάθε φορά που μαζεύεται, νιώθω να μου κόβεται η ανάσα...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Liana_ είπε:

Καλησπέρα! Διανυω την 22η εβδομάδα και νομίζω πως εδώ και μια βδομαδα το πολύ έχω αρχίσει να νιώθω το μωράκι μου...η αίσθηση είναι σαν να σκάνε φούσκες μεσα μου, έτσι το νιώθετε σ αυτή τη φαση;; Εχουν περασει και 7-8 χρόνια απ την προηγούμενη εγκυμοσυνη μου κ δεν τα θυμαμαι αυτα..Επίσης θελω ν ρωτησω αν σε καποια κοπελα εχει συμβει το να νιώσει την καρδουλα του μωρου ακουμπώντας το χερι στην κοιλια της! Το ένιωσα για αρκετη ωρα σημερα που ημουν ξαπλωμενη κ μου φανηκε τοσο τρελό! Επισης εκει που πιεζα το χερι μου κ το νιωθα (δεξια) ήταν σκληρη η κοιλια μου ενω απ τ αριστερα χαλαρή κ υπέθεσα ότι εκει ειχε "κουρνιασει" η μπεμπούλα, λέω χαζομάρες;;

Κι εγω ετσι ενιωθα τα πρωτα του σκιρτηματα, σαν φουσκαλιτσες! Επισης, αυτο το ρυθμικο που νιωθεις ειναι ο λοξυγγας που εχει το μωρακι σου, που γινεται για να εξασκησει τους πνευμονες του στην αναπνοη:)

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Αυτό με την καρδιά νόμιζα ότι ένιωθα κι εγώ, μέχρι που ανακάλυψα ότι γινόταν μόνο οταν ακουμπούσα το αριστερό μου χέρι, το οποίο σε όποιο σημείο να το ακουμπήσω κανει από μόνο του το τουκ τουκ :-P:-P:-P άρα απλά το είχα παρερμηνεύσει. Εκεί στην 20η περίπου εβδομάδα ένιωσα τις πρώτες κλωτσιές. Αυτά για φτερουγίσματα και φούσκες που λένε δεν τα καταλαβαίνω. Εγώ ένιωθα κλωτσιές κλωτσιές :-P σαν την κίνηση που κάνει το εντερο, αλλά πάρα πολύ πιο έντονη!! Κι αυτό που λες για το κούρνιασμα ισχύει το έχω κι εγώ. Κάθε φορά που μαζεύεται, νιώθω να μου κόβεται η ανάσα...

Χαχαχα σοβαρά το χέρι λες ν με μπέρδεψε;; Δεν αμφιβαλλω, γιατι μου φανηκε τοσο παραξενο ν νιωθω τους χτυπους! 

20 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Κι εγω ετσι ενιωθα τα πρωτα του σκιρτηματα, σαν φουσκαλιτσες! Επισης, αυτο το ρυθμικο που νιωθεις ειναι ο λοξυγγας που εχει το μωρακι σου, που γινεται για να εξασκησει τους πνευμονες του στην αναπνοη:)

Αααα να μια άλλη εκδοχή...ο λόξυγγας ε; Και έχει τετοιο ρυθμο, απίστευτο! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

ειμαι στην 19η εβδομαδα εγκυμοσύνης.

ήθελα να ρωτήσω πως νιώθουμε το μωρο,τι νιωθουμε περιπου..

ο γιατροσ μου ειχε πει οτι αυτό το διαστημα θα νιωσω κατι σα φτερούγισμα!

εγώ το μόνο που νιώθω είναι κάτω χαμηλά κυρίως από την αριστερή μερια κάτι σαν έντονο παλμό ,το κάνει κάποιες φορές..αλλες μια αλλες παραπάνω και μετά τίποτα.μπορεί πάλι την επόμενη μέρα η μεσ την ίδια μερα μετά απο κάποιες ώρες πχ! μπορεί να ειναι αυτό το μωρό?τι πιστευετε?πρεπει να πω στιν γιατρο ότι δεν εχω  νιώσει αυτό που μου ειπε??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν ένιωσα κανένα.φτερούγισμα και ούτε μπορώ να το καταλάβω σαν έννοια. Από τη 14η εβδομάδα όταν ακουμπούσα το χέρι μου στην κοιλιά μου ένιωθα μια ίσα ίσα πολλή ελαφριά κίνηση, περίπου κάπως σαν την κίνηση του εντέρου (δεν ήταν το έντερο 100% :-P ) αλλά και πάλι αυτό δεν ήταν κάθε μέρα. Στις 16 εβδομάδες άρχισα να έχω σαν τραβήγματα και μαζευόταν σε μια μεριά κάπως. Γενικά όμως, την κίνηση του μωρού την ένιωσα καθαρά στην 20η εβδομάδα! Όταν λέω καθαρά, εννοώ χωρίς να πρέπει να ακουμπήσω το χέρι μου. Ήταν οι πρώτες κλωτσιές, οι οποίες δεν ήταν ούτε φτερούγισμα ούτε μπουρμπουλήθρες που λένε, ήταν κλωτσιές! Δεν το ένιωθα όμως κάθε μέρα. Εν ολίγοις, να ξέρεις ότι όταν θα σκάσει την πρώτη κλωτσιά θα είναι εντελώς ξεκάθαρο. Απλά ίσως σε ανησυχήσει στην αρχή η συχνότητα που μπορεί να το νιώθεις

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα 16 εβδ ενιωθα τις φουσκαλιτσες, 19 εβδ ενιωθα αρχισα να νιωθω χτυπηματακια (τα οποια τα εβλεπε και τα ενιωθε και ο συζυγος αν ακουμπουσε την κοιλια). Αλλα ο λοξυγκας ξεκιναει γυρω στις 17-18 εβδομαδες και τον νιωθεις χωρις να ακουμπας την κοιλια. Καποιο αλλο μελος του φορουμ εγραψε οτι αυτο το ρυθμικο μπορει να ειναι καποια αρτηρια της μητρας. Ο δικος μου ειχε πολυ συχνα λοξυγκα, τουλαχιστον 2 φορες τη μερα. Mην αγχωνεσαι, θα το νιωσεις το μωρακι σου για τα καλα οσο θα μεγαλωνει!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, sweety** είπε:

απλα ανησυχω μηπως δεν ειναι το μωρο και ειναι τοεντερο πχ ή οι παλμοι μου ενώ θα επρεπε να το ειχα νιωσει...αισθανομαι κάτι σαν τακ-τακ...

Είχα παρατηρήσει αυτό το τικ τακ που λες ότι το ένιωθα όταν ακουμπούσα το αριστερό μου χέρι στην κοιλιά. Αλλά με το αριστερό χέρι (που είναι το χέρι της καρδιάς) όπου και να ακουμπήσω κάνει το ίδιο και γι' αυτό μπερδευόμουν. Μήπως συμβαίνει το ίδιο και σε εσένα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...