Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Aποθηλασμός σε νηπιο 2,5 ετων


Recommended Posts

Η κόρη μου είναι πια 2,5 ετων και τρώει τα πάντα...πίνει ΚΑΙ αγελαδινό γάλα κατευθείαν απο το ποτήρι ή με το καλαμάκι. Μπιμπερό ή πιπίλα δεν δέχτηκε ΠΟΤΕ. Καναμε μια προσπάθεια στα 2 να αποθηλάσω αλλά αντιδρούσε έντονα. Συνέπεσε και η έναρξη του παιδικου σταθμού και δεν ήθελα να την στρεσαρω. Τωρα προσαρμοστηκε στον παιδικο σταθμο. Θηλάζει στανταρ μόλις γυρισω απο την δουλειά αλλα και σίγουρα πριν κοιμηθει το βραδυ. Το εχει συνδεσει με τον ύπνο. Αν δεν είμαι εκει το βραδυ αρνειται να κοιμηθει εκτος αν είναι πολυυυ κουρασμενη. Τι να κάνω?? Θέλω πλεον να αποθηλασω διοτι κουραστηκα αλλά λυπαμαι και να την ταλαιπωρησω... να περιμένω μεχρι τα 3?? Να πάρω χάπια?? Να βρω α΄λλον τρόπο για να κοιμαται και ποιον?? Το δύσκολο είναι που δεν εχει παρει ουτε πιπιλα ουτε μπιμπερο... η οδοντοστοιχία της εχει ολοκληρωθεί και πιστευω ότι ο θηλασμός έχει κυρίςω συναισθηματικο υπόβαθρο στην περίπτωσή μας... καθε βοηθεια δεκτή!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η κόρη μου είναι πια 2,5 ετων και τρώει τα πάντα...πίνει ΚΑΙ αγελαδινό γάλα κατευθείαν απο το ποτήρι ή με το καλαμάκι. Μπιμπερό ή πιπίλα δεν δέχτηκε ΠΟΤΕ. Καναμε μια προσπάθεια στα 2 να αποθηλάσω αλλά αντιδρούσε έντονα. Συνέπεσε και η έναρξη του παιδικου σταθμού και δεν ήθελα να την στρεσαρω. Τωρα προσαρμοστηκε στον παιδικο σταθμο. Θηλάζει στανταρ μόλις γυρισω απο την δουλειά αλλα και σίγουρα πριν κοιμηθει το βραδυ. Το εχει συνδεσει με τον ύπνο. Αν δεν είμαι εκει το βραδυ αρνειται να κοιμηθει εκτος αν είναι πολυυυ κουρασμενη. Τι να κάνω?? Θέλω πλεον να αποθηλασω διοτι κουραστηκα αλλά λυπαμαι και να την ταλαιπωρησω... να περιμένω μεχρι τα 3?? Να πάρω χάπια?? Να βρω α΄λλον τρόπο για να κοιμαται και ποιον?? Το δύσκολο είναι που δεν εχει παρει ουτε πιπιλα ουτε μπιμπερο... η οδοντοστοιχία της εχει ολοκληρωθεί και πιστευω ότι ο θηλασμός έχει κυρίςω συναισθηματικο υπόβαθρο στην περίπτωσή μας... καθε βοηθεια δεκτή!!!

 

Σε αντίστοιχη φάση, έκοψα πρώτα το βραδυ, κράτησα το μετά τη δουλειά για τελευταίο. Ξεκίνα θηλάζοντας νωρίτερα το βράδυ, και πες της ότι χρειάζεσαι ξεκούραση και θα ξαναθηλάσετε το μεσημέρι. Δε θα ενθουσιαστεί, αλλά είναι αρκετά μεγάλη για να καταλάβει απόλυτα τι της λες. Εμείς στην αρχή θηλάζαμε κανένα μισάωρο πριν τον ύπνο, μετά πλύσιμο δοντιών, παραμύθι, αγκαλια, και ήταν σχετικά εύκολο σιγά σιγά να φύγει εντελώς ο θηλασμος από τη ρουτίνα (σιγά σιγά σε ορίζοντα 2-3 εβδομάδων, όχι ημερών). Στο απογευματινό είχα μεγαλύτερη αντίσταση, αλλά ήταν πιο εύκολο να βρούμε αντιπερισμπασμό. Στην ανάγκη, για λιγες μέρες, βόλτα μόλις γυρίσεις από τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Αυτο με τη βόλτα δεν το είχα σκεφτεί!! Θέλω να μειώσουμε σταδιακα δεν περιμένω να ξεκόψει απότομα αλλά τουλαχιστον μεχρι το Φεβρουάριο να αποθηλάσουμε!! Πρέπει να δουλεψω καλυτερα το θεμα του αποπροσανατολισμου το απογευμα...

Link to comment
Share on other sites

Αποθήλασα στην ίδια ηλικία και για το απογευματινό θα προσέθετα κάτι που είχα διαβάσει και έπιασε απόλυτα. Για αρκετούς μήνες πριν είχαμε καταλήξει χωρίς να το προγραμματίσουμε ότι θα χαλαρώναμε στο ίδιο σημείο σε έναν καναπέ. Ε, ήταν τόσο απλό οσο το να μην κάθομαι πια στο σημείο αυτό και να αποφεύγω να κάθομαι γενικά. Στο παιδί δεν έβγαινε να ζητήσει. Ήταν και αρκετά μεγάλα πια και δεν ζητούσαν τόσο έντονα. Όταν είχε χαλαρώσει σταδιακά η σχέση με το στήθος, τα έστειλα ΣΚ στη γιαγιά με το μπαμπά όπου ήξερα ότι θα έβρισκαν τρόπο να κοιμηθούν, γιατί περνούσαν καλά και άνετα με το μπαμπά και τη γιαγιά, είχαν παρεϊτσες, είχαν γίνει παιδάκια πια! Και φυσικά συνεννοούνταν πλήρως και ήξεραν τι θα πει ΣΚ και ότι θα ήμασταν μακριά για 2 μέρες. Οπότε αφού δεν τα πείραξε η προοπτική να πάνε, δεν είχαν θέμα στη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, στην ίδια ακριβώς φάση θεώρησα ότι ο βραδινός θηλασμός είναι ο δυσκολοτερος και τον άφησα για τελευταίο. Ο απογευματινός θηλασμός μετά την δουλειά κόπηκε σχετικά ανώδυνα με τον τρόπο που λένε τα κορίτσια , δηλαδη γύριζα και βγαίναμε αμέσως για βόλτα και ούτε που τον ένοιαζε έτσι.

 

 

 


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...