Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΝΟΝΟΣ: ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ ή ΟΧΙ;

iro

Recommended Posts

Να δω λίγο τι σκέφτεστε για κάτι που με απασχολεί;

Εν όψει της βάφτισης της μπέμπας έχει τεθεί το θέμα του νονού. Δεν μας έχει προτείνει κάποιος ακόμα κυρίως γιατί μας έχει "φάει" ο τεράστιος κοινωνικός κύκλος του άντρα μου... (Να δεις που όλοι λένε "θα έχουν ήδη βρει κουμπάρο").

Κουβαλάω ένα δίλημμα λοιπόν στο μυαλό μου: είναι σωστό να προτείνουμε εμείς σε κάποιον ή όχι; Προσωπικά, δε νιώθω καθόλου άνετα: αισθάνομαι οτι φέρνω τον άλλο σε δύσκολη θέση, οτι δεν θα μπορεί να αρνηθεί, οτι ακόμα και αν δεχτεί ή αρνηθεί μπορεί να νιώθει πιεσμένος μετά, οτι τον επιβαρύνουμε οικονομικά, κλπ.

Τι γνώμη έχετε;

Σας ευχαριστώ πολύ.

Φιλικά,

Ηρώ

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Διαφημίσεις

Ηρω καλημερα!

Εμεις ειχαμε διαφορες προτασεις για νουνο του πιτσιρικα αλλα

εμεις θελαμε ενα φιλο παδικο του αντρα μου, ο οποιος δεν μας ειχε πει κατι.

Ετσι λοιπον εβαλα τον αντρα μου και του μιλησε και του εξηγησε οτι εμεις θελουμε πολυ να μας βαφτισει τον μικρο αλλα να σκεφτει πρωτα αν μπορει και απο οικονομικη αποψη αλλα και αν θελει και ειναι ετοιμος για κατι τετυοιο.!Επισης του εξηγησε οτι ο,τι και να αποφασισει δεν προκειται φυσικα να αλλαξει κατι στη σχεση μας!

Δεχτηκε με μεγαλη χαρα!!

Μη φοβασαι να κανεις τη προταση.....εμενα παντως μου βγηκε σε καλο!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

Ακριβώς τα ίδια έχω να αντιμετωπίσω iro.Άρα δεν μπορώ να σε βοηθήσω μόνο να σου πω ότι συμπάσχω.Κι εμάς μας έφαγε η πολύ κοινωνικότητά μας!!!

Θα παρακολουθώ το θέμα σου μήπως ξεσηκώσω καμία συμβουλή!!

Ελπίζω να έχεις ανταπόκριση!

Εδώ που τα λέμε το παράπονο μου είναι ότι δεν έχω γίνει νονά!!! Ο άντρας μου πριν τον παντρευτώ είχε ήδη τρία βαφτιστήρια.Όλες μου οι φίλες λένε :Εγώ πότε θα γίνω ΜΑΝΑ? κι εγώ λέω: Εγώ πότε θα γίνω ΝΟΝΑ?

Πρώτη πρόταση για σένα λοιπόν!!!!!Μπορεί να εξετάστεί το θέμα.

Πάντως άσχετα με αυτό σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και θα πάνε. :D:D:lol::lol:

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

Κορίτσια καλημέρα,

Θεωρώ το θέμα του νονού/νονάς πολύ σημαντικό για τα ίδια τα παιδιά και λιγότερο για εμάς. Είναι ο άνθρωπος που σε κάθε γιορτή θα είναι ο πρώτος που θα έρθει, θα φέρει να δώρα του, θα διαλέξει με προσοχή τις λαμπάδες τους,… Και δεν αναφέρομαι στο οικονομικό σκέλος, δηλαδή να είναι ακριβά, κτ.λ. Είμαι νονά τυπικά 3 παιδιών και ουσιαστικά 4. Γιατί η νονά του αδελφού του ενός βαφτιστηριού μου, έκοψε τις σχέσεις της με τους γονείς με αποτέλεσμα το αδελφάκι του να μην έχει νονά/ό με ότι συνεπάγεται αυτό (κυρίως στενοχώρια του ίδιου του παιδιού). Ότι και να προσφέρει ο γονιός, η νονά είναι κάτι διαφορετικό για το παιδί.

Έτσι λοιπόν, αν νομίζεται ότι ένας φίλος σας ή συγγενής μπορεί να ανταπεξέλθει στο ρόλο του, μπορείτε να το συζητήσετε μαζί του. Πολλές φορές και οι άλλοι ντρέπονται να το προτείνουν για να μην φέρουν τους γονείς σε δύσκολη θέση. Επίσης, έχουν πάντα στο μυαλό τους ότι τον πρώτο λόγο τον έχει αυτός/ή που πάντρεψε το ζευγάρι.

Γιατί δεν λες που και που "να σχεδιάζουμε και τη βάπτιση αλλά νονό δεν έχουμε ακόμα"

ή σε κάποιον που θα ήθελες για νονό "σε ποιον λες να προτείναμε να βαπτίσει τη μικρή?" κι αναλόγως την απάντηση συνεχίζεις.

Μπορείς φυσικά και να προτείνεις κατευθείαν σε αυτόν που θέλεις..

Διαφημίσεις

Στο γιο μου δεν είχαμε ιδιαίτερες προτάσεις μέχρι που γεννήθηκε και δεχτήκαμε να μας το βαπτίσουν κάτι φίλοι που μας το πρότειναν.

Τώρα στα δίδυμα (Παναγιά μου) έχει γίνει ο χαμός από προτάσεις. Το ένα το έχω τάξει ήδη σε μία φίλη μου, το άλλο δε θέλω να επιλέξω μεταξύ αυτών που μου έχουν προτείνει γιατί έχω αμφιβολίες. Αν δω λοιπόν ότι πλησιάζει ο καιρός και δεν μου έχει ζητήσει κάποιος το δεύτερο διδυμάκι μου θα προτείνω εγώ σε όποιον θελήσω. Δεν υπάρχει ντροπή να πεις όχι αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα (από τη πλευρά του νονού).

Από την άλλη εγώ έγινα νονά πριν από 17 μήνες, σε ένα φιλικό μας ζευγάρι όπου για διάφορους λόγους είχαμε ψιλοχαθεί πριν γεννηθεί η μπεμπού τους. Τελικά έκανα τη βάπτιση και πριν μέχρι και τώρα με κοιτάζουν μόνιμα στα χέρια. Μου ζητούσαν μπριγιάν σταυρό :shock: και 7 σετ ρούχων :shock: εκτός από τα βαπτιστικά καθώς η μαμά της που ζει στην Γερμανία αλλά γεννήθηκε και μεγάλωσε Ελλάδα αυτά τα μεγαλεία φανταζόταν (ήθελε να κάνουμε στην Ελλάδα τα έθιμα της Γερμανίας ή αυτά που ήθελε και τα βάπτιζε Γερμανικά). Εμείς κάναμε σετ "Μάκης Τσέλιος" στη βάπτιση και πάλι το κοίταζαν με μισό μάτι που να είχα αγοράσει και κάτι πιο φθηνό.

Όσο περνάει ο καιρός ξενερώνω (αυτή η λέξη κολλάει απίστευτα) ακόμη περισσότερο μαζί τους και πραγματικά λυπάμαι που έκανα κουμπάρους τους συγκεκριμένους ανθρώπους. Έχουν αλλάξει 180 μοίρες! Είπα να κρατήσω μόνο τα τυπικά μόνο και μόνο για τη μικρή.

ʼρα για να καταλήξω, θα έλεγα όποιος κι αν σας βαπτίσει το παιδί θα πρέπει να έχετε καλές σχέσεις και να μιλάτε με ειλικρίνεια.... γιατί δυστυχώς είναι διαφορετικό να πίνεις έναν καφέ που και που και διαφορετικό να συγγενέψεις.

Από την άλλη εγώ έγινα νονά πριν από 17 μήνες, σε ένα φιλικό μας ζευγάρι όπου για διάφορους λόγους είχαμε ψιλοχαθεί πριν γεννηθεί η μπεμπού τους. Τελικά έκανα τη βάπτιση και πριν μέχρι και τώρα με κοιτάζουν μόνιμα στα χέρια. Μου ζητούσαν μπριγιάν σταυρό :shock: και 7 σετ ρούχων :shock: εκτός από τα βαπτιστικά καθώς η μαμά της που ζει στην Γερμανία αλλά γεννήθηκε και μεγάλωσε Ελλάδα αυτά τα μεγαλεία φανταζόταν (ήθελε να κάνουμε στην Ελλάδα τα έθιμα της Γερμανίας ή αυτά που ήθελε και τα βάπτιζε Γερμανικά). Εμείς κάναμε σετ "Μάκης Τσέλιος" στη βάπτιση και πάλι το κοίταζαν με μισό μάτι που να είχα αγοράσει και κάτι πιο φθηνό.

Tι πράγματα είναι αυτά ? ειλικρινά μένω άναυδη με τις απαιτήσεις τους.

Παράδειγμα προς αποφυγή.

Εγώ πάλι εχοντας μπουχτισει στις ανοιχτες βαφτίσεις με τα δυο παιδιά μου αυτη την φορά θα είναι πολύ κλειστή. Δεν θέλω στολισμους και επωνυμα ρουχα για το παιδι μου. Τα χορτασαν και μπουχτισαν απο αυτα.

Η αδελφη μου που ζει στο εξωτερικο θα ειναι η νονα και δεν προκειται να απαιτησω- ζητησω τιποτα. Το μονο που θέλω είναι να είναι αυτή η νονά και χαιρομαι που θα τη δω μετα απο πολλά χρόνια.

Ότι και αν παρει για το παιδι μου θα είναι πολύτιμο αφου θα είναι απο αυτην.

Βλεπετε μας λειπει πολυ αφου επλεξε να μείνι μονιμα στον Καναδα.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

Κατάλαβες γιατί μετάνιωσα που τους έκανα κουμπάρους; (γιατί το μωρό δε μου φταίει σε τίποτα....) στερνή μου γνώση....

Η καλύτερη ατάκα την άκουσα τη τελευταία φορά που πήγα. Η μικρή έτυχε να είναι Γερμανία στα γενέθλιά της, εγώ είχα φροντίσει και της είχα πάρει προκαταβολικά ένα σετ Μπένετον και το είχα δώσει. Όταν πήγα στο σπίτι της κουμπάρας καιρό μετά το ταξίδι της (με γεμάτα χέρια - παιχνίδια) μου είπε ότι έχει μπουχτίσει ένα συγκεκριμένο παιχνίδι και ότι η ΝΟΝΑ ΤΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ :shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock: της έκανε ολόκληρο πάρτυ γενεθλίων.

Όταν συνήλθα από το σοκ δεν είπα τίποτα, χαμογέλασα ευγενικά και το κατάπια, αλλά άκου εκεί η νονά της Γερμανίας και εγώ που στην τελική έκανα το μυστήριο που είμαι; μόνο στα δώρα ε άι $%^Ε$%^#&

Τώρα είπα, μόνο τυπικά!!!!!!!!!!!!!!!!!

Η νονά στην Ελλάδα λοιπόν, να συνεννοείται με την μικρή απ'ευθείαν (αν είναι αρκετά μεγάλη γι'αυτό) για τα δωράκια...

Απίστευτη η κουμπάρα σου!!!!!!!!!!!!!! Και κάνατε παρέα πριν είπες;;;

Ναι, την γνώρισα μαζί με τον άντρα της την επόμενη εβδομάδα από όταν γνώρισα τον άντρα μου 7,5 χρόνια πριν. Κάναμε κολλητή παρέα εκτοτε αλλά κάποια στιγμή όταν έμεινε έγκυος και ήθελε να το ρίξει την έκανα πέρα..... Την είδα σε όλη της την εγκυμοσύνη 3 φορές γιατί την απέφευγα.

Το πιο αστείο είναι ότι μου λέει όλα αυτά τα καρφιά όταν είμαστε μόνες μας όχι παρουσία των αντρών μας και μετά ο κακομοίρης ο άντρας της στεναχωριέται γιατί έχουμε κόψει σχέσεις αλλά τους το φυλάω για Χριστουγεννιάτικο δώρο! Θα κάνω μπαμ και όποιον πάρει ο ..... ʼη Βασίλης.... :lol:

Η μικρή τώρα είναι 2 και 3 μηνών. Τρελαίνεται για την Ντόρα αλλά από εκεί ξεκίνησε η ξινίλα της κουμπάρας μου γιατί έχει βαρεθεί να της φέρνουν όλοι δώρο Ντόρα. Ο γιος μου έχει τρέλα με τον κεραυνό mcqueen και χαίρομαι όταν του το φέρνουν δώρο γιατί ο μικρός πετάει στα ουράνια.

Διαφημίσεις

Κι εμείς προτείναμε στο νονό, παρά το ότι είχαμε άλλες προτάσεις. Τον εκτιμούσαμε πολύ και νοιώθαμε ότι θα ήταν το καλύτερο πρότυπο για το παιδί μας. Του είπαμε βέβαια, ότι, αν δεχόταν, θα είχε υπόψη του ότι θέλαμε έναν κανονικό νονό, όχι μόνο για τις γιορτές. Του είπαμε ότι αν έχει χώρο στη ζωή του για βαφτιστήρι, ΟΚ, διαφορετικά δεν υπάρχει καμία παρεξήγηση. Το συζήτησε με τη γυναίκα του και δέχτηκε με χαρά. Ήξερα όμως εκ των προτέρων ότι δεν υπάρχει οικονομικό θέμα. Γενικά η βάφτιση είναι μία μεγάλη οικονομική επιβάρυνση (εγώ έχω τέσσερα βαφτιστήρια και ξέρω) και πρέπει να το θελει πολύ ο άλλος!

τον Μαριουλη μας τον βαφτισαν τα παιδια που μας παντρεψαν με μεγαλη χαρα ειδικα η κουμπαρουλα μου ειναι ξετρελαμενη...και τον νονο μας πρωτη φορα τον βλεπω τοσο γλυκο με μωρο!!!εμεις τους ειχαμε προτεινει να μας παντρεψουν και ειχαν δεχτει με χαρα...το ιδιο και για την βαφτιση...

εγω ειχα πει σε φιλη να της βαφτισω την μπου μπου της και σημερα μου ειπε το ναι,χαιρομαι πολυ... και τωρα πρεπει να αρχισω να μαζευω χρηματα γιατι θελω να της παρω τα ομορφοτερα πραγματακια :lol::lol::lol::lol:

.png

Εμένα έχει πλάκα η ιστορία μου γιατί η νονά μου με πάντρεψε και βάφτισε (μαζί με την κόρη της) την κόρη μου!!!

Είναι νέα βέβαια (58 χρονών) και ειλικρινά είμαι πολύ χαρούμενη που βάφτισε και την κόρη μου... Αν και μένει μόνιμα στην Αμερική κάθε τρεις και λίγο στέλνει δέματα!

Την περασμένη Παρασκευή που την πήρα τηλέφωνο να δω τι κάνει και να της πω πως τα πάω με την εγκυμοσύνη μου, μου ζήτησε συγγνώμη γιατί έχει καιρό να στείλει κάτι για την μικρή (δηλ 3 μήνες!!) :shock::shock::shock:

Η μάνα μου έγκυος σε μένα περίμενε απο τους κουμπάρους της να "προτείνουν" τη βάφτιση μιας και στον αδερφό μου "δεν μπορούσαν"... τες πα δικά τους αυτά....

Πήγαινε συχνά και ψώνιζε στον Μαρινόπουλο και είχε πιάσει φιλίες με μια ταμία... και της έλεγε συνέχεια απο τότε που έμαθε ότι είναι έγκυος "θα κάνεις κόρη και θα την βαφτίσω εγώ"!!! αφου γεννήθηκα και είδε η μάνα μου ότι δεν ερχότανε η πρόταση απο τους κουμπάρους πάει στην ταμία και της λέει "θες να την βαφτίσεις??" .... Το απόγευμα είχε έρθει σπίτι με τα πρώτα δώρα!!!!! Μετά 2 χρόνια παντρέυτηκε και έφυγε για Αμερική αλλά μέχρι 12 χρονών μου έστελνε κάθε χρόνο λαμπάδα για το Πάσχα(πέρα απο τα άλλα τα δώρα που κατά καιρούς έρχονταν και ας έχει και 4 παιδια!!!)!

Τες πα καλό είναι όπως σου είπαν και μερικές κοπελιές.... να ρίχνεις κάποια "δολώματα" για να δεις ενδιαφέρον και να εξετάσεις πάνω απ'ολα τον χαρακτήρα να είναι καλός και εννοείται να μην διστάσεις να πεις ξεκάθαρα οτι θα σε τιμούσε αν βάφτιζε το παιδί σου ο χ,ψ και δεν υπάρχει παρεξήγηση σε περίπτωση που δεν μπορεί.... Οι περισσότεροι εκτιμούν τις σταράτες κουβέντες... αν παρεξηγηθεί τότε δεν αξίζει κιόλας!

Διαφημίσεις

εγω αν και ακομα δεν εχω γεννησει, ειμαι λιγο στη διαδικασια του ποιος θα βαφτισει με το καλο το μωρακι... στον γιο μου ηταν η κοπελα που μας παντρεψε -που ειναι και ξαδερφη του αντρα μου-. μας εχουν κανει κατι "προτασεις" υποψηφιοι νονοι, αλλα η γνωμη του αντρα μου προς το παρον ειναι να δουμε ως τοτε ποιοι θα μας εχουν πει και βλεπουμε... θελει να'ναι καποιος που να το θελει πολυ και να μην του το ζητησουμε εμεις. εγω παλι θα'θελα μια κολλητη μου αλλα ντρεπομαι να της το ζητησω. μηπως δεν θελει, δεν μπορει... και ακομα και ναι να πει ποτε δεν θα'μαι σιγουρη αν το ηθελε πολυ... εκτος αν μας ξεχασει! πως να της το'φερνα απ'εξω στην συζητηση να δω αντιδρασεις και αν θα μου το προτεινει? θελω ο νονος/α να ειναι καποιος με τον οποιο ταιριαζω και μπορω να εμπιστευτω, να μιλησω ανετα κτλ... να μην ειμαστε δηλ. στους τυπους του καθε Χριστουγεννα και Πασχα...

me and my men...

Πάντως, εγώ αρνήθηκα να βαφτίσω ένα παιδάκι που μου πρότειναν. Δεν το αρνήθηκα αμέσως, αλλά λίγο καιρό πιο μετά, αφού σκέφτηκα τη δικαιολογία. Μου το πρότειναν επειδή τους πάντρεψα, αυτό ήταν το σκεπτικό, όχι επειδή με θέλουν για νονά, αλλά επειδή αυτό είναι το έθιμο, ας μη σχολιάσω. Επίσης έκτοτε έχουμε απομακρυνθεί πολύ (η κουμπαριά δεν είναι καλός οιωνός για τη σχέση, καλά το λένε μου φαίνεται). Εγώ δε βρίσκω νόημα να βαφτίσω ένα παιδάκι όταν δεν ταιριάζω με τη μαμά του, υπό την έννοια ότι όταν λέει τα διάφορα υστερικά για το παιδί της, οκ, κάνω τουμπεκί. Αλλά αν ήμουνα νονά του θα της είχα ρίξει τρελό χεστήρι και θα ξεκόβαμε τελείως, οπότε καλύτερα να έχει μια νονά που τα πάει καλά με τη μαμά του.

Θέλω να πω βρε παιδί μου, μπορεί να είναι δύσκολο αλλά πες το, εξάλλου είναι τιμητικό, δεν του ζητάς δανεικά στο κάτω κάτω... Και αν δε θέλει, μπορεί όπως κι εγώ να βρει ένα εύσχημο ψέμα και να είναι όλοι ευχαριστημένοι.

γι'αυτο κι εγω θελω καποιον που να ταιριαζουν τα χνωτα μας... θα δω στην επομενη συναντηση μας τ ι ψαρια θα πιασω! :)

τι εννοεις "οταν λέει τα διάφορα υστερικά για το παιδί της, οκ, κάνω τουμπεκι"

me and my men...

τι εννοεις "οταν λέει τα διάφορα υστερικά για το παιδί της, οκ, κάνω τουμπεκι"

I thought you'd never ask :wink::lol::lol::lol::lol::lol:

Από την κοιλιά ακόμα είχε αποφασίσει

τί θα σπουδάσει το παιδί,

τί μουσικό όργανο θα κάνει (μάλιστα μας ρώταγε κι εμάς, γιατί είμαστε μαζί έγκυες, τί όργανο θα κάνει το παιδί μας και τί θα σπουδάσει. Τώρα... τί να πεις, όχι πες μου τί να πεις..., εγώ θα αποφασίσω αν θα κάνει όργανο και τί όργανο καλή μου; )

ότι δυστυχώς δε θα βγει ψηλό,

αλλά ότι θα βαράει το παιδί μου γιατί θα είναι μεγαλύτερος (καλά, αυτό το πράμα το'χει πει ίσαμε 10 φορές, ίσως και παραπάνω, ακόμη και ο άντρας μου που είναι Ο αναίσθητος, κάποια στιγμή της είπε κάτι και έκτοτε δεν το επανέλαβε),

καθώς και ότι θα είναι ομορφότερο απ'το δικό μου (αυτό το τελευταίο βέβαια το είπε ο άντρας της, όου γιές, απίστευτο; κι όμως).

Του μιλάει αγγλικά κάποιες φορές για να γίνει δίγλωσσο (μας το εξήγησε και το γιατί, για να μην έχουμε την απορία)

και του τραγουδάει τραγούδια με τη λέξη αστέρι μέσα γιατί είναι αστέρι.

Αυτά θυμάμαι τώρα στα γρήγορα, έχω ξεκόψει τελείως γιατί τα νεύρα μου δεν αντέχουν τόση ηλιθιότητα μαζεμένη. Πάντως, βλέπεις ρε παιδί μου έναν άνθρωπο που θα'θελε να γίνει σούπερ μπίζνες γούμαν επιτυχημένη, δεν της έκατσε και θεωρεί ότι με κάτι τέτοιες κοτσάνες θα δώσει τα εφόδια στο παιδί για να γίνει ο καραεπιτυχημένος πάμπλουτος δεν-ξέρω-τί.

Οπότε, οκ, καθόμουν και άκουγα, τί να πεις. Αλλά αν ήμουνα νονά και μου'λεγε τέτοια πράγματα δε θα κρατιόμουνα με τίποτα. Το θεωρώ καθήκον απέναντι στο παιδί να το προστατεύσω απ'τον κάλο της. Και είναι τόσο γλυκό παιδάκι...

δεν θα την πω χαζομαμα, οχι... οκ, ολες περναμε φασεις ενθουσιασμου οκ θα γινει ποδοσφαιριστης, γιατρος, θα κανει το ενα το αλλο... αλλα λεμε στο τελος ενα "καλα να'ναι ως τοτε..." πουθενα δεν το διαβασα αυτο σε οσα εγραψες! πολυ ανταγωνιστικη η κουμπαρα σου ομως σε σχεση με το τι θα κανει τοο δικο της και το δικο σου παιδι! παααρα πολυ! σαν να θελει να σου μπαινει στο ματι...

me and my men...

Από την κοιλιά ακόμα είχε αποφασίσει

τί θα σπουδάσει το παιδί,

τί μουσικό όργανο θα κάνει (μάλιστα μας ρώταγε κι εμάς, γιατί είμαστε μαζί έγκυες, τί όργανο θα κάνει το παιδί μας και τί θα σπουδάσει. Τώρα... τί να πεις, όχι πες μου τί να πεις..., εγώ θα αποφασίσω αν θα κάνει όργανο και τί όργανο καλή μου; )

ότι δυστυχώς δε θα βγει ψηλό,

αλλά ότι θα βαράει το παιδί μου γιατί θα είναι μεγαλύτερος (καλά, αυτό το πράμα το'χει πει ίσαμε 10 φορές, ίσως και παραπάνω, ακόμη και ο άντρας μου που είναι Ο αναίσθητος, κάποια στιγμή της είπε κάτι και έκτοτε δεν το επανέλαβε),

καθώς και ότι θα είναι ομορφότερο απ'το δικό μου (αυτό το τελευταίο βέβαια το είπε ο άντρας της, όου γιές, απίστευτο; κι όμως).

Του μιλάει αγγλικά κάποιες φορές για να γίνει δίγλωσσο (μας το εξήγησε και το γιατί, για να μην έχουμε την απορία)

και του τραγουδάει τραγούδια με τη λέξη αστέρι μέσα γιατί είναι αστέρι.

Αυτά θυμάμαι τώρα στα γρήγορα, έχω ξεκόψει τελείως γιατί τα νεύρα μου δεν αντέχουν τόση ηλιθιότητα μαζεμένη. Πάντως, βλέπεις ρε παιδί μου έναν άνθρωπο που θα'θελε να γίνει σούπερ μπίζνες γούμαν επιτυχημένη, δεν της έκατσε και θεωρεί ότι με κάτι τέτοιες κοτσάνες θα δώσει τα εφόδια στο παιδί για να γίνει ο καραεπιτυχημένος πάμπλουτος δεν-ξέρω-τί.

Οπότε, οκ, καθόμουν και άκουγα, τί να πεις. Αλλά αν ήμουνα νονά και μου'λεγε τέτοια πράγματα δε θα κρατιόμουνα με τίποτα. Το θεωρώ καθήκον απέναντι στο παιδί να το προστατεύσω απ'τον κάλο της. Και είναι τόσο γλυκό παιδάκι...

ahohn11.gif

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

δεν θα την πω χαζομαμα, οχι... οκ, ολες περναμε φασεις ενθουσιασμου οκ θα γινει ποδοσφαιριστης, γιατρος, θα κανει το ενα το αλλο... αλλα λεμε στο τελος ενα "καλα να'ναι ως τοτε..." πουθενα δεν το διαβασα αυτο σε οσα εγραψες! πολυ ανταγωνιστικη η κουμπαρα σου ομως σε σχεση με το τι θα κανει τοο δικο της και το δικο σου παιδι! παααρα πολυ! σαν να θελει να σου μπαινει στο ματι...
Ανταγωνιστική είναι με όλους, όχι μόνο με μένα, είχε κάτι επαγγελματικά προβλήματα και ατυχίες και θεωρεί ότι απέτυχε στη ζωή της (γιατί ως γνωστόν η επιτυχία είναι πρωτίστως επαγγελματική και αν δε βγάζεις τρία χιλιάρικα το μήνα είσαι χαμένο κορμί, άσε, τα παίρνω τρελά με τις αντιλήψεις αυτού του τύπου) και τώρα κάνει όνειρα για το γιο της, σκέτη απελπισία. Και να φανταστείς, κάναμε πάρα πολύ καλή παρέα πριν παντρευτούμε, δεν είχε δώσει τέτοια δείγματα ή τουλάχιστον δεν είχα καταλάβει τέτοιο πράγμα (αν και είμαι καχύποπτη γενικώς).

Οπότε, για να γυρίσουμε στο θέμα μας, πρόσεξε με το νονό ή τη νονά (καλά, το ξέρεις βέβαια, αλλά το λέω ακόμη μια φορά). Αν είναι άνθρωπος που τα πάτε καλά δε θα έχει πρόβλημα να σου βαφτίσει το παιδί ακόμη κι αν είναι δύσκολα τα πράγματα γι αυτόν, εγγυημένο αυτό. Εμάς, ας πούμε, μας ζήτησαν κάτι άλλοι φίλοι να τους βαφτίσουμε το παιδί το καλοκαίρι νωρίς, οπότε εγώ θα γεννάω ή θα είμαι λεχώνα, θα έχουμε έξοδα πολλά, ταλαιπωρία, ξενύχτια, όλα. Ε, θα το κάνουμε με πολλή χαρά γιατί είναι καλά παιδιά και μας είπαν κάτι πολύ ωραίο: ότι δεν ταιριάζουμε σε κάποια πράγματα, αλλά θέλουν το παιδί τους να έχει επιρροές και από εμάς, να δει και κάτι διαφορετικό. Ξέρουμε τα όρια της σχέσης μας, αυτοί πάνε σε σκυλάδικα, εμείς όχι, οπότε δε θα βγούμε σε σκυλάδικο ή στην όπερα μαζί. Όμως, κάνουμε παρέα, τα λέμε μια χαρά, τα παιδάκια μας παίζουνε, νομίζω θα τα πάμε καλά.

Επίσης, ο φίλος που μου βάφτισε το παιδί δεν έχει καθόλου λεφτά (οι δικοί του τα πλήρωσαν όλα), όμως το'χαμε πει εδώ και χρόνια ότι θα μου βαφτίσει το παιδί και το περίμενε πώς και πώς, κι εγώ επίσης. Α, εννοείται ότι δεν τον φόρτωσα με έξοδα, πήρα πολύ φτηνά πράγματα και βέβαια του είπα ότι μπορούσε να μη μου δώσει τίποτα ή να μου δωσει ένα μέρος, αλλά επέμενε. Και δεν περιμένω δώρα, δε μπορεί ο άνθρωπος, όμως ξέρω ότι αγαπάει το μωρό, το παίζει, του μιλάει, έχει πολλά να του δώσει και αυτό με ενδιαφέρει, ταιριάζουμε οπότε γιατί να υπάρξει πρόβλημα;

Επίσης, αν έχει πρόβλημα ο υποψήφιος νονός ίσως σημαίνει ότι δεν τα πάτε τόσο καλά όσο νομίζεις και θα το καταλάβαινες ούτως ή άλλως κάποια στιγμή, οπότε καλύτερα να το συνειδητοποιήσεις νωρίς για να γλυτώνεις και χρόνο.

Άντε, δύσκολο το έργο σου, καλή επιτυχία στην επιλογή.

και έλεγα ότι η δική μου κουμπάρα είναι ΟΥΦΟ :lol::lol::lol: βρήκα αρκετές ομοιότητες αλλά η δική σου έχει την πρωτιά!
Α ναι, να μην το παινευτώ αλλά τα ούφο τα πετυχαίνω μια χαρά, έχω μαζέψει μπόλικα στη συλλογή μου :cry::cry:

και έλεγα ότι η δική μου κουμπάρα είναι ΟΥΦΟ :lol::lol::lol: βρήκα αρκετές ομοιότητες αλλά η δική σου έχει την πρωτιά!
Α ναι, να μην το παινευτώ αλλά τα ούφο τα πετυχαίνω μια χαρά, έχω μαζέψει μπόλικα στη συλλογή μου :cry::cry:

και εγώ!!! αφού τώρα για τα δίδυμα λέγαμε για πλάκα με τον άντρα μου αντί να μπλέξουμε με άλλους κουμπάρους να τα βαπτίσει ο γιος μου, αλλά έλα που είναι μικρούλης και δεν μπορεί να διαβάσει ή να επαναλάβει το πιστεύω... κρίμα