Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντικολλητικα κεραμικα τηγανια


Recommended Posts

Κοριτσια εχετε υποψη σας κεραμικα τηγανια καλης ποιοτητας και ανθεκτικα ?

Οσα εχω αγορασει δεν εχουν αντεξει για μεγαλο διαστημα. Η επιστρωση τους φθειρεται και κολλαει το φαγητο.

Κατι cerafit, αν θυμαμαι καλα, που η διαφημιση τους στην τηλεοραση κραταει μιση ωρα τα εχετε δοκιμασει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


summer wine, καλημέρα

Εγώ έχω κεραμικό (δε θυμάμαι μάρκα αυτή τη στιγμή), το οποίο είναι σχετικά καινούριο, οπότε δεν έχει προλάβει ακόμα να φθαρεί.

Αλλά να σου πω κάτι, ακριβώς όπως το λες, και τα παλιότερα αντικολλητικά ("παλιού τύπου") δεν κρατούσαν για "πάντα" (όπως θεωρητικά κρατούν οι απλές κοινές κατσαρόλες και τηγάνια).

Η επίστρωσή τους φθειρόταν. Κάθε 2-3 χρόνια αλλάζω αντικολλητικό τηγάνι, πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Εχω επηρεαστει απο αυτη τη διαφημιση.

 

https://www.tv-shop.gr/el-gr/set-keramika-tigania-mageirika-skeui

 

Αλλα μετα διαβασα κακη κριτικη απο καποιον που τα αγορασε. http://www.zougla.gr/blog/article/1053374

 

Και θελω να το ψαξω περισσοτερο. Σιγουρα ολα δεν εινα ιδια. Υπαρχουν και πιο ανθεκτικα. Αλλα ποια ειναι?

Καποιες θα ειναι ευχαριστημενες. Για να δουμε υπαρχει καμια κοπελα εδω στο forum να μας βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

ναι -! λοιπον πηρα 2 διαφορετικές μάρκες. όχι αυτές που αναφέρονται πιο πάνω!!!

 

δυστυχως το ένα που πηρα όταν μία φορά άφησα λίγο λάδι μόνο του να κάψει κατά λάθος,

(τα ξέρετε.....)

σταμάτησε να είναι τόσο αντικολλητική η επιφάνεια στο σημείο που ήταν το λάδι.

 

λογικό είναι κιόλας βέβαια να πάθει κάποια ζημιά γιατί έχω διαβάσει ότι όταν το λίγο λάδι καίει μόνο του πηγαίνει πολύ ψηλά η θερμοκρασία, νομίζω περισσότερο από 150-200 βαθμούς και νομίιιιιζω ότι είχα διαβάσει ότι οι επιστρώσεις αυτές δεν κρατούν σε ψηλές θερμοκρασίες όπως και τα τεφάλ εξάλλου.

 

αυτό το τηγάνι ακόμα είναι πολύ καλό , δεν έχει φύγει η επίστρωση, απλώς εκεί που κάηκε κάπως, δεν είναι πια 100% αντικολλητικό

όμως κατά τα άλλα ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. είναι cocaba ceramic το μοντέλο, αλλά δε θυμαμαι το όνομα της εταιρείας αλλά νομίζω ήταν ελβετική. απο ελληνικό eshop το εχω παρει.

 

το άλλο που έχω που είναι της μάρκας metalltex (υπαρχουν σε αρκετά eshop απο ελληνικό το πηρα)

δεν το έχω κάψει ευτυχώς ακόμα (...) και είναι εδώ και 6 μήνες εξαιρετικό.

 

γενικά και τα δυο είναι πολύ καλά, καμία σχέση με τα άλλα αντικολλητικά, το συστήνω εντελώς,

παράδειγμα κάνεις τηγανητά αυγά και απλώς κουνάς το τηγάνι και βγαίνουν στο πιατο, με ελάχιστο λάδι,... χωρίς σπάτουλα.

 

ειναι και τα δυο άσπρα εσωτερικά.

 

προφανώς, όπως και στα άλλα αντικολλητικά, δεν χρησιμοποιείς μέταλλο αλλά μόνο ξύλινες σπατουλες κλπ.

μετά από κανένα χρόνο θα κάνω update :-)

 

πάντως τείνω να προτείνω το metalltex μου φαίνεται πιό καλό, λιγότερο βαρύ. θα δείξει όμως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

belleblue .

Μα εαν δεν αντεχουν τις υψηλες θερμοκρασιες δεν ειναι καταλληλα για τηγανισμα. Υποτιθεται οτι ειναι κατασκευασμενα για να αντεχουν. Το θεμα ειναι το μεγεθος της θερμοκρασιας.

Γιατι ακομα και εαν το λαδι αρχικα δεν το ζεσταινουμε πολυ , μετα κατα τη διαρκεια του ψησιματος που ανεβαινει η θερμοκρασια , παλι θα καιγεται η επιστρωση στα κενα του φαγητου.

 

Παντως σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

χμ συγνώμη δεν το εξηγησα καλά. :-)

οι επιστρώσειες και στα τεφαλ αλλα και τα τηγανια τα χωρις επιστρωση, (ακόμα και τα ινοξ νομιζω εχουν καποια επεξεργασία)

δεν πρεπει ποτέ να τα αφήνεις σκέτα να ζεσταινονται.

δεν το περιέγραψα καλά, εννοώ όταν αφήνεις κατά λάθος το τηγάνι σε ανοιχτο ματι με λιγο λαδι,

τότε καις απλώς το λάδι και το τηγάνι ... πως να το πω!

αντιθέτως, όταν βάζεις φαγητό σε ένα τηγάνι η θερμοκρασία μειώνεται μέσω του φαγητού, ενώ όταν δεν βάλεις τιποτα πάνω σε ενα τηγάνι δεν μπορεί να αποδράσει από κάπου η θερμοκρασία και έτσι ανεβαίνει σε πιο ψηλά νούμερα.

 

ακόμα και εάν τηγανίζεις, με λάδι, βάζεις δύο δάχτυλα, η θερμοκρασία αν δεν κάνω λάθος δεν είναι τόσο υψηλή όσο εάν το τηγάνι ήταν άδειο.

 

όταν εννοούσα ότι το έκαψα σε ένα σημείο , εννοούσα ότι είχα βάλει ΕΛΑΧΙΣΤΟ λαδι, με πινέλο πχ,.... μη σου πω μπορί να μην είχα βαλει και τίποτα, πραγματικά δε θυμαμαι!

Το έχω πάθει και σε τεφάλ (χιχιχιχ).

 

αυτό που λέω κάπου το είχα διαβάσει αλλά δε θυμαμαι παντως που. ίσως και στις οδηγίες κατσαρόλας ίνοξ (γνωστής εταιρείας)

 

πάντως το metalltex είναι πολύ σουπερ, το συνιστώ - πχ για ομελέτες κλπ !

έτσι και αλλιώς ο καθένας πρέπει να βρεί τι ταιριάζει στο στύλ του ,οπότε γιατί να παρεις σετ αντί να δοκιμάσεις μεμονωμένες ποιότητες. ..... ? εγώ για αυτό δοκίμασα 2 διαφορετικά, γιατί θέλω πραγματικά να φύγω από τα τεφαλ.

συγκριτικά πάντως, δαγκωτά τα κεραμεικά.

Το άλλο καλό είναι ότι επειδή είναι άσπρο βλέπεις πολύ καλά εάν φύγει τυχόν η επιστρωση κ αμέσως καταλαβαίνεις αν έχει χαλάσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Λοιπόν ένα χρόνο και, το Metalltex τα παίξε, χωρίς αυτό να φαίνεται πολύ στην επιφάνεια, αλλά περισσότερο σε θέμα αποτελεσματικότητας...Τηγανητό αυγό κολλάει σαν το τηγάνι να ήταν σιδερένιο.

@ΑΡΓΚ κάποτε είχες γράψει ότι χρησιμοποιείς αντικολλητικό... ποια μάρκα;;;;

πρεπει να πάρω καινούριο, είχα δει ότι το μηντιαμαρκτ έχει τηγάνια αλλά δεν τα έχω τσεκάρει ....

δώστε φώτα...!

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει διαφορα, τα tefal και τα fissler ειναι νομιζω με διαφορά τα πιο ανθεκτικα, αν και αυτη τη στιγμή έχω ένα τηγάνι και μία κατσαρόλα της neoflam για τα οποία είχα διαβάσει πολλά παράπονα, αλλά ένα χρόνο τώρα είναι αψογα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...