Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ολιγοφαγια-κακοφαγια!


Recommended Posts

καλησπερα μανουλες.ειπα να σας γραψω τον πονο μου μηπως καποια μαμα εχει περασει τα ιδια με εμενα και με βοηθησει...

εχω ενα μωρακι 19 μηνων δεν τρωει! ειναι ψηλο και αδυνατο εξαιρετικα αδυνατο πλεον. περασαμε γοπ καναμε μια ωρα να πιουμε γαλα. μετα εφυγε η γοπ δεν ξεκινησαμε καλα με τις τροφες.

γενικα ειναι κακοφαγος αλλα μεχρι 10 μηνων ημασταν καλα στην 90η θεση της καμπυλης αναπτυξης με το ζορι δυστυχως και με διασπαση προσοχης του τον ταιζα. απο εκει και περα παιρνει καποια γραμμαρια. αλους μηνες χανει 100 αλλους μηνες παιρνει 100 και εως εκει.

δε ξερω τι αλλο να κανω νιωθω απελπισια ακουω μαμαδες να λενε οτι τα μωρα τους τρωνε 3 γευματα και απορω πως το δικο μου δεν τρωει τιποτα η τρωει 3 μπουκιες και τελος.

εντωμεταξυ ειμαι εγκυος πρεπει να παιρνω σιδηρο να τρεφομαι σωστα και οτι τρωω το ψιλο ζηλευει λεει μαμ μαμ δοκιμαζει και τελος μετα.πραγμα που δεν με βοηθαει καθολου στο να μην του δινω ενδιαμεσα σνακ και να τειρω εστω ενα τυπικο προγραμμα.

και νηστικο τον αφησα.και γαλα δεν πινει πολυ 100 το βραδυ 200 το πρωι στην καλυτερη.

και μονο του τον αφηνω να τρωει τιποτα πεταει απο εδω και απο εκει το φαγητο.

αληθεια δεν ξερω τι αλλο να κανω.

καναμε και εξετασεις αιματος θυροειδη χοληστερινη ζαχαρο σιδηρο φεριτινη γενικη ουρα και καποιες αλλες ηταν αψογες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα μανουλες.ειπα να σας γραψω τον πονο μου μηπως καποια μαμα εχει περασει τα ιδια με εμενα και με βοηθησει...

εχω ενα μωρακι 19 μηνων δεν τρωει! ειναι ψηλο και αδυνατο εξαιρετικα αδυνατο πλεον. περασαμε γοπ καναμε μια ωρα να πιουμε γαλα. μετα εφυγε η γοπ δεν ξεκινησαμε καλα με τις τροφες.

γενικα ειναι κακοφαγος αλλα μεχρι 10 μηνων ημασταν καλα στην 90η θεση της καμπυλης αναπτυξης με το ζορι δυστυχως και με διασπαση προσοχης του τον ταιζα. απο εκει και περα παιρνει καποια γραμμαρια. αλους μηνες χανει 100 αλλους μηνες παιρνει 100 και εως εκει.

δε ξερω τι αλλο να κανω νιωθω απελπισια ακουω μαμαδες να λενε οτι τα μωρα τους τρωνε 3 γευματα και απορω πως το δικο μου δεν τρωει τιποτα η τρωει 3 μπουκιες και τελος.

εντωμεταξυ ειμαι εγκυος πρεπει να παιρνω σιδηρο να τρεφομαι σωστα και οτι τρωω το ψιλο ζηλευει λεει μαμ μαμ δοκιμαζει και τελος μετα.πραγμα που δεν με βοηθαει καθολου στο να μην του δινω ενδιαμεσα σνακ και να τειρω εστω ενα τυπικο προγραμμα.

και νηστικο τον αφησα.και γαλα δεν πινει πολυ 100 το βραδυ 200 το πρωι στην καλυτερη.

και μονο του τον αφηνω να τρωει τιποτα πεταει απο εδω και απο εκει το φαγητο.

αληθεια δεν ξερω τι αλλο να κανω.

καναμε και εξετασεις αιματος θυροειδη χοληστερινη ζαχαρο σιδηρο φεριτινη γενικη ουρα και καποιες αλλες ηταν αψογες!

 

Καλημέρα. Είμαι δυστυχώς μια μαμα που σε καταλαβαίνει απόλυτα. Η κόρη μου από μηνών δεν έτρωγε ούτε κρέμες ούτε τίποτα, μόνο γάλα, ψωμί και τσουρέκι. Ακόμη και τώρα 3,5 χρονών τρώει τραχανά, μακαρόνια και πατάτες τηγανητές. Και εγώ την άφησα να πεινάσει, προσπαθώ να δοκιμάζει, αλλά τίποτα. Ο μπαμπάς μου, που του έχει αδυναμία, προσπαθεί να την κάνει να δοκιμάζει μπας και της αρέσει και κάτι άλλο αλλά τίποτα. Εμείς είχαμε και πρόβλημα με το σίδηρο και παίρναμε σίδηρο για 2 μήνες, άνοιξε κάπως η όρεξη αλλά όχι να δοκιμάζει νέες γεύσεις. Ο παιδίατρος λέει αστην έχει επιλεκτική ανορεξία. Είναι πολύ ψηλή ( νομίζω από το πολύ γάλα που πίνει) και αδύνατη. Και εγώ έχει μέρες που σκάω αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι. Στο σχολείο οι δασκάλες της παλεύουν και τρώει λίγο παραπάνω αλλά σπίτι τίποτα. Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι ο ξαδερφός μου ήταν έτσι ακριβώς, μόνο πατάτες και μακαρόνια εκείνος, και τώρα είναι 20 χρονών, τρώει από όλα, και είναι 2 μέτρα παλικάρι. Νομίζω πως έτσι είναι ο οργανισμός τους. Ο δικός σας παιδίατρος τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο παιδιά. Το πρώτο κακόφαγο μέχρι αηδίας και το δεύτερο τρώει κι εσένα....

Η μεγάλη μετά το χρόνο έπαιρνε ανά έτος γραμμάρια. Δηλαδή η διαφορά από 12 μηνών μέχρι 24ων ήταν νομίζω 700 - 800 γρ. Έτρωγε πολλά φρούτα, γιαουρτάκια, τόστ, τυράκι στο χέρι και το γάλα της. Το γάλα μέχρι κάποια ηλικία το έπινε με δόσεις. Το μισό αρχικά και μετά από 20 λεπτά το άλλο μισό και μετά κοιμόταν.

Στο μεσημεριανό κάναμε πανηγύρια. Ομοίως ψηλή κι αδύνατη και οι αιματολογικές άψογες. Η παιδίατρος μου έλεγε: όσο θέλει. Ακόμη και σήμερα που είναι τεσσάρων ετών την ταΐζω... μέχρι να μου πει χόρτασα. Αν δεν είμαι από πάνω μπορεί να κάνει και μιάμιση ώρα να φάει και όχι όσο πρέπει. Ο μικρός είναι ενός και εδώ και λίγες μέρες παίρνει μόνος του το κουτάλι και τρώει...

Όσο αναπτύσσεται, έστω και σε ύψος και οι εξετάσεις είναι καλές, μη σε ανησυχεί. Σε βάρος ηδικιά μου ακόμη και τώρα είναι στην 50η, σε ύψος ξεπερνάει και ξεπερνούσε πάντα την 100η.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω οτι δεν σας καταλαβαινω..σας καταλαβαινω απολυτα..ο παδιατρος μας λεει οτι προς το παρον ειναι καλα στις καμπυλες του και στου βαρους,να μην τον πιεζω να τρωμε ολοι μαζι και απασχολειται με το φαγητο του. εγω απο την αλλη, τειρω προγραμμα δοκιμαζω απειρα φαγητα γευσεις υφες το παλευω ως εκει που δεν παει αλλο..στεναχωριεμαι αρκετα και ειδικα τωρα που περιμενουμε και αλλο μωρο δεν θα εχω τοσο χρονο να ασοχληθω αποκλειστικα. αλλα κανω υπομονη. γενικα ειναι δυσκολο παιδι εχει χαρακτηρα και προσωπικοτητα δεν μπορεις για κανενα λογω να επιβληθεις. μακαρονια πατατες γιωτης στιγμης βανιλια τοστ πιτα και τετοια αν πεινασει τρομερα θα φαει. αλλα ως εκει... τι να πω ειναι και η ηλικια δυσκολη που τα παιδια επιλεγουν ανεξαρτητοποιουνται. ελπιζω αργοτερα να αλλαξει!

Link to comment
Share on other sites

ηρθε και η πεθερα μου που τον ταιζε παντα καλυτερα απο ολους σε αυτη τη φαση τιποτα ... το πρωι θα φαει μια βαφλα που κανω εγω με δικα μου υλικα και λιγο βουτηρο(μικρη βαφλα οσο ειναι η παλαμη μας). μετα 2 μικρα αυγα και 1/4 του τοστ το οποιο ζηλευει απο εμενα. φαγητο ενα καροτο με λιγο ψωμι και λιγο κρεας και αν φαει τοσο η 10 μακαρονια πενες βιδες οτι εχω με λιγο κρεας . απογευμα λιγο τραχανα 10-15 κουταλιες και αλλες 10 κουταλιες το βραδυ κρεμα και ενδιαμεσα αν τρωμε γιαουρτι ισως ζητησει η αν φαμε τοστ παλι ισως φαει 1/4.. και γαλα.... και ολη μερα τρεχει ασταματητα ακαταπαυστα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ηρθε και η πεθερα μου που τον ταιζε παντα καλυτερα απο ολους σε αυτη τη φαση τιποτα ... το πρωι θα φαει μια βαφλα που κανω εγω με δικα μου υλικα και λιγο βουτηρο(μικρη βαφλα οσο ειναι η παλαμη μας). μετα 2 μικρα αυγα και 1/4 του τοστ το οποιο ζηλευει απο εμενα. φαγητο ενα καροτο με λιγο ψωμι και λιγο κρεας και αν φαει τοσο η 10 μακαρονια πενες βιδες οτι εχω με λιγο κρεας . απογευμα λιγο τραχανα 10-15 κουταλιες και αλλες 10 κουταλιες το βραδυ κρεμα και ενδιαμεσα αν τρωμε γιαουρτι ισως ζητησει η αν φαμε τοστ παλι ισως φαει 1/4.. και γαλα.... και ολη μερα τρεχει ασταματητα ακαταπαυστα...

Εντάξει βρε συ, δεν είναι και τόσο ολιγοφαγο το παιδάκι. Το μόνο που θα σχολιαζα είναι ότι δεν αναφέρεις καθόλου τα φρούτα, κατά τα άλλα οι ποσότητες δεν είναι κακές.

Επίσης, μήπως να δοκιμάσετε σιγά σιγά να τον αφήνετε να τρώει μόνος του? Κι ας τρώει όσο θέλει.

Link to comment
Share on other sites

ηρθε και η πεθερα μου που τον ταιζε παντα καλυτερα απο ολους σε αυτη τη φαση τιποτα ... το πρωι θα φαει μια βαφλα που κανω εγω με δικα μου υλικα και λιγο βουτηρο(μικρη βαφλα οσο ειναι η παλαμη μας). μετα 2 μικρα αυγα και 1/4 του τοστ το οποιο ζηλευει απο εμενα. φαγητο ενα καροτο με λιγο ψωμι και λιγο κρεας και αν φαει τοσο η 10 μακαρονια πενες βιδες οτι εχω με λιγο κρεας . απογευμα λιγο τραχανα 10-15 κουταλιες και αλλες 10 κουταλιες το βραδυ κρεμα και ενδιαμεσα αν τρωμε γιαουρτι ισως ζητησει η αν φαμε τοστ παλι ισως φαει 1/4.. και γαλα.... και ολη μερα τρεχει ασταματητα ακαταπαυστα...

 

Ε δεν ειναι και λιγα αυτα που λες για 19 μηνων παιδι.Ο δικος μου ουτε το ενα τριτο δεν ετρωγε...μετα τις 5 κουταλιες το εραβε.

Link to comment
Share on other sites

φρουτα τον εδωσα ενα χωραφι σιγουρα το ιδιο και λαχανικα. πλεον απο εδω και περα δεν θελει.... ειχα σημερα φασολακια ειλικρινα μονο που δεν μου τα εφερε καπελο. εβαλα καροτο εβαλα κολοκυθι πατατουλα σεληνο ντοματα δικη μου σπιτικη.... εφαγε το καροτο και μετα καπελο στο πατωμα...δηλαδη μεσημερι εφαγε ενα καροτο. και απογευμα 15 κουταλιες κρεμα και 3 τραχανα. δεν ειναι φυσικα καθε μερα ιδια το καταννοω... τον αφηνω εδω και 5 μηνες να τρωει μονος του μακαρονια κρεας φασολακια λαχανικα τοστ οτι μπορει να φαει ε τρωει λιγο μετα αρχιζει το παρτυ τα πεταει ολα τα βαζει στα μαλλια του. και με κοροιδευει . τι να κανω θα κανω υπομονη! το παλευω αληθεια το παλευω

Link to comment
Share on other sites

Οι ποσότητες που τρώει δεν είναι λίγες. Νομίζω είναι καλές. Για φρούτα θα σου πρότεινα: αντί για βάφλα το πρωί να βάλεις στο μπλέντερ μια μπανάνα και 1 αβγό και σε αντικολλητικό τηγάνι να αλείψεις λίγο λαδάκι και να κάνεις τηγανίτες.

Επίσης μπορείς με γάλα, σιμιγδάλι και φρούτο να κάνεις κρεμούλα για το απόγευμα αντικαθιστώντας τη γιώτης.

Link to comment
Share on other sites

φρουτα τον εδωσα ενα χωραφι σιγουρα το ιδιο και λαχανικα. πλεον απο εδω και περα δεν θελει.... ειχα σημερα φασολακια ειλικρινα μονο που δεν μου τα εφερε καπελο. εβαλα καροτο εβαλα κολοκυθι πατατουλα σεληνο ντοματα δικη μου σπιτικη.... εφαγε το καροτο και μετα καπελο στο πατωμα...δηλαδη μεσημερι εφαγε ενα καροτο. και απογευμα 15 κουταλιες κρεμα και 3 τραχανα. δεν ειναι φυσικα καθε μερα ιδια το καταννοω... τον αφηνω εδω και 5 μηνες να τρωει μονος του μακαρονια κρεας φασολακια λαχανικα τοστ οτι μπορει να φαει ε τρωει λιγο μετα αρχιζει το παρτυ τα πεταει ολα τα βαζει στα μαλλια του. και με κοροιδευει . τι να κανω θα κανω υπομονη! το παλευω αληθεια το παλευω

Ας τα πετάει. Βασικά μην το κάνεις θέμα μπροστά του (μέσα σου κάνε ό,τι θες:mrgreen:). Αγνόησέ τον, κάνε καμια δουλίτσα στην κουζίνα όσο τρώει, ακόμα καλύτερα κάτσε να φας κι εσύ και μετά από λίγο σήκωσέ τον από την καρέκλα κι ας έχει φάει 3 μπουκιές. Το ότι ένα παιδί δεν τρώει όσο θα θέλαμε εμείς, δεν είναι λόγος να του συμπεριφερόμαστε ως βρέφος...μπορεί και θα έπρεπε να τρώει μόνο του, οι ποσότητες που θα καταναλώσει δε θα σε ικανοποιήσουν μάλλον αλλά στο τέλος να ξέρεις ότι έφαγε όσο ήθελε.

Και μπράβο σου που δεν του δίνεις σαβούρες προκειμένου να φάει.

Φρούτα στο γιαούρτι με λίγο μελάκι θα έτρωγε λες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...