Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

έλλειψη βιταμίνης D


Recommended Posts

Γεια σας!Θα ήθελα μια γνώμη σε αυτό που με απαςσχολεί,αφού απο ό,τι φαίνεται πρέπει να διακόψωβ το θηλασμό.

Σε πρόσφατες εξετάσεις ζαχάρου κ θυροειδούς που έκανα,διαπιστώθηκε πολύ ανεβασμένη η ορμόνη του παραθυροειδή.Ο γιατρός συνέστησε να πάρω ένα σκεύασμα υψηλής περιεκτικότητας μία φορά την εβδομάδα.Απευθύνθηκα στον παιδίατρο κι εκείνος μου είπε οτι είναι τοξική κι οτι πρέπει να διακόψω το θηλασμό.Τον ρώτησα αν γίνεται να κάνω κάτι άλλο κ είπε όχι.Του είπα δεν μπορώ να το κόψω και σε μία μέρεα κ μου λέει μπορείς.Δεν μπορώ να της το κάνω αυτό,είναι 14 μηνών.Θα το πάω σταδιακά.Απλά ήθελα και μία άλλη άποψη,μήπως μπορώ να καλύψω το πρόβλημα χωρίς να διακόψω το θηλασμό ακόμη..Ευχαριστώ!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας!Θα ήθελα μια γνώμη σε αυτό που με απαςσχολεί,αφού απο ό,τι φαίνεται πρέπει να διακόψωβ το θηλασμό.

Σε πρόσφατες εξετάσεις ζαχάρου κ θυροειδούς που έκανα,διαπιστώθηκε πολύ ανεβασμένη η ορμόνη του παραθυροειδή.Ο γιατρός συνέστησε να πάρω ένα σκεύασμα υψηλής περιεκτικότητας μία φορά την εβδομάδα.Απευθύνθηκα στον παιδίατρο κι εκείνος μου είπε οτι είναι τοξική κι οτι πρέπει να διακόψω το θηλασμό.Τον ρώτησα αν γίνεται να κάνω κάτι άλλο κ είπε όχι.Του είπα δεν μπορώ να το κόψω και σε μία μέρεα κ μου λέει μπορείς.Δεν μπορώ να της το κάνω αυτό,είναι 14 μηνών.Θα το πάω σταδιακά.Απλά ήθελα και μία άλλη άποψη,μήπως μπορώ να καλύψω το πρόβλημα χωρίς να διακόψω το θηλασμό ακόμη..Ευχαριστώ!

Στο γιατρό που συνέστησε το σκεύασμα έχεις αναφέρει ότι θηλάζεις μήπως υπάρχει εναλλακτική από εκείνη την πλευρά? Αν δεν υπάρχει λύση από εκεί, προσωπικά θα έκανα την ερώτηση σε παιδίατρο-σύμβουλο, κι αν δεν έπαιρνα πράσινο φως να συνεχίσω, θα το έκοβα. Προέχει να είσαι εσύ καλά. Απλώς το σταδιακό σε αυτές τις ηλικίες παίρνει λίγο χρόνο, αν έχεις την πολυτέλεια αυτού του χρόνου (που μπορεί να είναι και 1-2-3 μήνες) τότε ok.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει οτι θηλάζω αλλά μήπως μπερδεύτηκε?Τώρα φοβάμαι και να του πω κάτι,ξέρετε πώς είναι οι γιατροί.Αυτό που μου έδωσε λέγεται DELTIUS 25000/IU./2,5ml

Μου είπε να κάνω τη θεραπεία 3 μήνες και μετά να κάνω επανέλεγχο.Και είναι ψιλοπροχωρημένο το πρόβλημα γιατί κάνουν κρ κρ τα γόνατά μου,νιωθω φοβερή εξάντληση κλπ

Ρε κορίτσια απλά για να ξέρω,μήπως έπρεπε να παίρνω συμπληρώματα καθ'όλη τη διάρκεια του θηλασμού?Μήπως που κάποοιιες φορές ξεχνούσα την αντίστιχοι βιταμίνη του μωρού,εεκείνο την έπαιρνε απο εμένα (μην γελάτε)

Και τέλος,της πήρα κατσικίσιο να της δίνω σιγά σιγά,μπορείτε να μου προτείνεται ένα ομαλό τρόπο αποθηλασμού??

Εν τω μεταξύ λες και το'χει καταλάβει καιθηλάζει ΔΙΑΡΚΩΣ!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει οτι θηλάζω αλλά μήπως μπερδεύτηκε?Τώρα φοβάμαι και να του πω κάτι,ξέρετε πώς είναι οι γιατροί.Αυτό που μου έδωσε λέγεται DELTIUS 25000/IU./2,5ml

Μου είπε να κάνω τη θεραπεία 3 μήνες και μετά να κάνω επανέλεγχο.Και είναι ψιλοπροχωρημένο το πρόβλημα γιατί κάνουν κρ κρ τα γόνατά μου,νιωθω φοβερή εξάντληση κλπ

Ρε κορίτσια απλά για να ξέρω,μήπως έπρεπε να παίρνω συμπληρώματα καθ'όλη τη διάρκεια του θηλασμού?Μήπως που κάποοιιες φορές ξεχνούσα την αντίστιχοι βιταμίνη του μωρού,εεκείνο την έπαιρνε απο εμένα (μην γελάτε)

Και τέλος,της πήρα κατσικίσιο να της δίνω σιγά σιγά,μπορείτε να μου προτείνεται ένα ομαλό τρόπο αποθηλασμού??

Εν τω μεταξύ λες και το'χει καταλάβει καιθηλάζει ΔΙΑΡΚΩΣ!

 

εγω δεν εδωσα ποτε βιταμινη στη μικρη.κ 40μερες μετα τη γεννα που εκανα εξετασεις ηταν όλα καλα κ εκοψα τα συμπληρώματα.καθε περιπτωση είναι διαφορετικη.κανουμε εξετασεις κ αν εχουμε ελλειψη παιρνουμε.

απλα προσπαθεις να μη σε βλεπει να καθεσαι.προτεινεις μηπως θελει νερακι η να φαει.ποσες φορες θηλαζετε κανονικα?

το φαρμακο που σου εδωσε είναι βιταμινη d?επιτρεπεται σε μικρη ποσοτητα.τη δινουν κ σε πολλα μωρα.μηπως πρεπει να παρεις κ συμπλήρωμα ασβεστιου?

επικοινωνησε με τον γιατρο να εισαι σιγουρη για την αποψη του για το φαρμακο κ το θηλασμο κ με έναν παιδιατρο-συμβουλο θηλασμου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταρχας υπαρχει site που μπορεις να δεις την συμβατοτητα των φαρμακων που σου συνεστησε ο γιατρος σου.ειναι το http://www.e-lactancia.org/ .γραφεις την δραστικη ουσια και σου βγαζει εαν ειναι συμβατο.μαλιστα στις περισσοτερες περιπτωσεις εαν δεν ειναι συμβατο σου εχει καποιο αλλο να σου προτεινει.μπορειτε να το τσεκαρετε μαζι με τον ενδοκρινολογο σου και να δειτε πως θα πορευτειτε.οσο για τα συμπληρωματα,εδω στην ελλαδα εχουμε την ταση της υπερκαταναλωσης απο φαρμακα και παραιατρικα.παντα πρεπει να κανουμε εξετασεις και να διαπιστωνουμε οτι οντως εχουμε ελλειψη σε κατι πριν καταληξουμε να παρουμε καποιο συμπληρωμα πχ μαγνησιου,ασβεστιου κτλ.γιατι να επιβαρυνεις τον οργανισμο σου με σκευασματα χωρις λογο?εμενα αυτη ηταν η αποψη του γιατρου μου και στην εγκυμοσυνη και μετα.εμεις που θηλασαμε 2 χρονια δεν μου προτεινε ποτε η παιδιατρος να παρει η μικρη d ή εστω εγω.κανε γενικες εξετασεις να δεις εαν οντως εχεις καποια ελλειψη.εχω και εγω προβληματα του θυρεοειδους,χασιμοτο και καποιους οζους.κανω την θεραπεια μου κανονικα.απο περιεργεια ποια ειναι η ορμονη του παραθυροειδους?εννοω στις εξετασεις πως την γραφουν?ξερω τις κλασσικες Τ3,Τ4,TSH,anti-tpo κτλ.σε ποια αναφερεται ο γιατρος σου?τελος για τον αποθηλασμο.το προβλημα με τον θυροειδη σου ειναι αμεσο?δεν μπορεις να το τρεναρεις λιγακι ωστε να κανεις κατευθυνομενο αποθηλασμο?ο παιδιατρος σου ειπε οτι σε μια μερα μπορεις να τον κοψεις?για μενα ειναι βαρια νυχτωμενος!εν μια νυκτι δεν γινονται αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Παραθορμόνη(PTH):124.2pg/mL (15-65) (σου έκανα αντιγραφή επακριβώς το αποτέλεσμα)

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.Ναι,μετά το χρόνο γενικά μου το πετάει να σταματήσω..Αλλά σε μια μέρα όχι δεν μπορώ να της το κάνω..Εδώ στη μεγάλη 3 μήνες χαλαρά το πήρα και πάλι έκλαιγε..

Τον ρώτησα αν είναι να την πάρω σε μικρότερη ποσότητα και μου είπε,όχι,κόψε το θηλασμό :shock:

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

μπήκα εκεί που μου είπες και μου το βγάζει safe!:confused: Μάλλον η μεγάλη δόση είναι το θέμα ε?

 

 

απο οσο ξερω απο την στιγμη που ενα φαρμακο ειναι συμβατο μπορεις να το παρεις ασχετα την ποσοτητα.ή φανταζομαι θα το εγραφε απο κατω στα σχολια οτι υπαρχει προβλημα στην δοσολογια κτλ.εγω θα σου λεγα να το δειξεις στον ενδοκρινολογο σου και απο παιδιατρο εαν θα θελες να επαιρνες μια δευτερη γνωμη απο παιδιατρο φιλικο προς τον θηλασμο(αυτοι συνηθως γνωριζουν καλυτερα).εισαι στην ομαδα μητρικου θηλασμου της αττικης στο fb?εαν εισαι ρωτα γιατι θα υπαρχουν σιγουρα μανουλες με αντιστοιχο προβλημα και ισως σου πουνε καλυτερα,ή μπορει να γνωριζουν ενδοκρινολογο που να εχει μεγαλυτερη εμπειρια σε θεματα θηλασμου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παλι κορίτσια έπαιρνα βιταμίνη d πριν μείνω έγκυος και μέχρι την 20εβδομάδα.μεγαλη δόση αλλά μια φορά την εβδομάδα 20.000.ειχα έλλειψη.και τώρα δηλαδή κάτω από το όριο είμαι.νομιζω οτι θα πρέπει να ελέγχεις τ αεπιπεδα του ασβεστίου.αν είναι υψηλά δεν είναι καλό.θελει διακοπή η d.ρωτησα τον γυναικολόγο και μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα αφού έχω έλλειψη.τωρα θα ρωτήσω τον ενδοκρινολογο στις 19/7.αυτο μου έλειπε να έκανα κακό στο έμβρυο...είμαι στην 22 εβδομάδα.εχω και εγώ χασιμοτο.

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ παλι κορίτσια έπαιρνα βιταμίνη d πριν μείνω έγκυος και μέχρι την 20εβδομάδα.μεγαλη δόση αλλά μια φορά την εβδομάδα 20.000.ειχα έλλειψη.και τώρα δηλαδή κάτω από το όριο είμαι.νομιζω οτι θα πρέπει να ελέγχεις τ αεπιπεδα του ασβεστίου.αν είναι υψηλά δεν είναι καλό.θελει διακοπή η d.ρωτησα τον γυναικολόγο και μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα αφού έχω έλλειψη.τωρα θα ρωτήσω τον ενδοκρινολογο στις 19/7.αυτο μου έλειπε να έκανα κακό στο έμβρυο...είμαι στην 22 εβδομάδα.εχω και εγώ χασιμοτο.

 

Ρε συ κι εγώ την ίδια δόση θα έπαιρνα!Τόση μου έδωσε,μία φορά την εβδομάδα και μάλιστα μου είπε να την ξεκινήσω αμέσως.Είμαι πολύ στρεσαρισμένη και μπερδεμένη.Θα πάρω αύριο τον ενδροκρινολόγο και το γυναικολόγο ίσως? Το μωρό δεν πίνει ούτε το κατσικίσιο ούτε το αγελαδινό.'Αστε που νομίχω οτι κάτι κατάλαβε απο ένστικτο ίσως,κι είναι συνέχεια μαμά-μαμά,κλαίει οδύρεται και θέλει θηλασμό συνέχεια.

Τώρα θα με κράξετε αλλά γνωρίζετε αν γίνεται με ομοιοπαθητική??

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο elactantia λεει οτι ειναι ασφαλες.γραφει κ μια σημειωση για δοσολογια.νομιζω οτι το μισο περιπου ειναι οκ για το μωρο.δεν μπορεις να το παρεις σε δυο δοσεις;πχ τεταρτη κ κυριακη;επικοινωνησε με τον ενδοκρινολογο κ καποιο παιδιατρο που να ξερει απο θηλασμο.αν επιτρεπεται στην κυηση που το εμβρυο τρεφεται απευθειας απο τη μητερα δε νομιζω να υπαρχει θεμα.ετσι κ αλλιως δ θηλαζεις καν νεογεννητο

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ κι εγώ την ίδια δόση θα έπαιρνα!Τόση μου έδωσε,μία φορά την εβδομάδα και μάλιστα μου είπε να την ξεκινήσω αμέσως.Είμαι πολύ στρεσαρισμένη και μπερδεμένη.Θα πάρω αύριο τον ενδροκρινολόγο και το γυναικολόγο ίσως? Το μωρό δεν πίνει ούτε το κατσικίσιο ούτε το αγελαδινό.'Αστε που νομίχω οτι κάτι κατάλαβε απο ένστικτο ίσως,κι είναι συνέχεια μαμά-μαμά,κλαίει οδύρεται και θέλει θηλασμό συνέχεια.

Τώρα θα με κράξετε αλλά γνωρίζετε αν γίνεται με ομοιοπαθητική??

Η ομοιοπαθητική απ'οσο ξέρω, διορθώστε με, δεν αντιμετωπίζει μία συγκεκριμένη πάθηση, αντιμετωπίζει ολιστικά τα προβλήματα του οργανισμού. Οπότε θεωρητικά μπορείς να κάνεις ομοιοπαθητική για τα πάντα σχεδόν. Η επιτυχία της θεραπείας έχει πολύ να κάνει με τον ομοιοπαθητικό, θα έχεις ακούσει οτι κυκλοφορούν και άσχετοι.

Ό,τι γνώμη και να διαβάσεις εδώ όμως, προφανώς δεν είμαστε γιατροί που έχουν αξιολογήσει την περίπτωσή σου ούτε παιδίατροι. Μην παρασυρθείς από κάτι που θα σου πούμε εμείς, πάρε αντίθετα 2η γνώμη από ενδοκρινολόγο (αν δε σε καλύψει η απάντησή του) ή από παιδίατρο-σύμβουλο. Ο γυναικολόγος που λες δεν ξέρω αν είναι σε θέση να σου δώσει υπεύθυνη απάντηση σε κάτι εξειδικευμένο σαν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για βιτ D μόνο και όχι για ορμόνη, γιατί χάθηκα κάπως στο θέμα, μπορείς να πάρεις διπλή δόση μουρουνέλαιο φυσικό (χωρίς πρόσθετη τεχνητή βιταμίνη) που και απορροφάται καλύτερα και γρηγορότερα και δεν είναι τοξικό για το παιδί, όπως επίσης και ηλιοθεραπεία.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ κι εγώ την ίδια δόση θα έπαιρνα!Τόση μου έδωσε,μία φορά την εβδομάδα και μάλιστα μου είπε να την ξεκινήσω αμέσως.Είμαι πολύ στρεσαρισμένη και μπερδεμένη.Θα πάρω αύριο τον ενδροκρινολόγο και το γυναικολόγο ίσως? Το μωρό δεν πίνει ούτε το κατσικίσιο ούτε το αγελαδινό.'Αστε που νομίχω οτι κάτι κατάλαβε απο ένστικτο ίσως,κι είναι συνέχεια μαμά-μαμά,κλαίει οδύρεται και θέλει θηλασμό συνέχεια.

Τώρα θα με κράξετε αλλά γνωρίζετε αν γίνεται με ομοιοπαθητική??

 

Εγω παίρνω βιταμίνη D η ιδια (θηλαζω) και δινω στο 20 μηνο μουρουνελαιο και ακομα εχει έλλειψη... Ειναι πολυ σπάνιο το φαινόμενο vitamin D toxicity.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

BabyCute, ποιος γιατρός σου είπε να παίρνεις βιταμίνη d η ίδια; Εγώ στο παιδί έδινα δύο σταγόνες μέχρι πριν δύο μήνες, και εγώ θηλάζω ακόμη... Επίσης, γιατί δίνεις μουρουνέλαιο; Εδώ δεν δίνουν τίποτα οι παιδίατροι...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι δίνουν. Εγώ έπαιρνα μουρουνέλαιο και στην εγκυμοσύνη και τώρα διπλή δόση με τις ευλογίες γυναικολόγου και παιδιάτρου και σε λίγο καιρό θα δίνω μουρουνέλαιο και στο μωρό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

BabyCute, ποιος γιατρός σου είπε να παίρνεις βιταμίνη d η ίδια; Εγώ στο παιδί έδινα δύο σταγόνες μέχρι πριν δύο μήνες, και εγώ θηλάζω ακόμη... Επίσης, γιατί δίνεις μουρουνέλαιο; Εδώ δεν δίνουν τίποτα οι παιδίατροι...:confused:

 

Εδω οταν θηλαζεις λενε να παιρνεις βιταμίνες και να δινεις και ιδιαιτερα οταν το μικρο δεν τρώει καλα όπως το δικό μου.. Το μουρουνελαιο ειναι φυσική A, D βιταμίνη και μάλιστα το fermented μουρουνελαιο ειναι οτι καλύτερο απλα πιο δύσκολο να βρεθεί και πιο ακριβό

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι δίνουν. Εγώ έπαιρνα μουρουνέλαιο και στην εγκυμοσύνη και τώρα διπλή δόση με τις ευλογίες γυναικολόγου και παιδιάτρου και σε λίγο καιρό θα δίνω μουρουνέλαιο και στο μωρό.

 

Δεν ξερω πιο δινεις αλλα το green pasture fermented cod liver oil ειναι σούπερ !!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια ο γυναικολόγος είπε να μην πάρω τίποτε παρόλο που ο ενδροκρινολόγος μου πρότεινε και το d3 fix οπότε πήρα κι εγώ μουρουνέλαιο και πορεύομαι με αυτό,ήλιο,περισσότερα γαλακτοκομικά και αυγά και βλέπουμε.Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

αυτό το χούι εδώ μέσα, που παραθέτουμε ένα λινκ χωρίς να είμαστε γιατροί και καθοδηγούμε τον άλλον να μη λάβει μια φαρμακευτική αγωγή που συνέστησε γιατρός με ξεπερνάει...

άλλο το πάρε δεύτερη γνώμη, άλλο δες το σαιτ... ήμαρτον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πιο δινεις αλλα το green pasture fermented cod liver oil ειναι σούπερ !!

 

Κι εμείς αυτό!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...