Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασχημη συμπεριφορα παιδιου


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αναστασία κανένας δεν γνωρίζει καμμια κατάσταση εδω, λέμε γνώμες βάση εμπειρίας κυρίως. Υπαρχει λογος να μας τη πεις; Μπορει να ανέφερα και 5 φορές τι θα έκανα ΕΓΩ στην θέση της!! Ποιος ο λογος να μου πεις να μην ειναι απόλυτη; Δηλαδή τι σημαίνει αυτο; Να αρχίζω να βαζω σε καθε ποστ εδω μεσα στο τελος ενα "μην εισαι απόλυτη γιατι δεν γνωρίζουμε καταστάσεις"... Και τι θα πετύχω;; Δεν στην λέω αλλα πραγματικά να πεις σε ενα άγνωστο στο Ίντερνετ κατι τέτοιο , τι παει να πει;

 

Με παρεξήγησες είπα να μην είμαστε απόλυτες και έβαλα και τον εαυτό μου μέσα.

Γιατί θεωρώ ως παιδαγωγός και μάνα ότι τα παιδιά ειναι πολύπλοκα πλάσματα και ότι πίσω από την κάθε συμπεριφορά υπάρχει κάποια αιτία και δεν ειναι απλά ολα άσπρο μαύρο. Προσωπικά πριν φτάσω στο σημείο να ύψωσω τόνο βάλω το παιδί σε καρέκλα σκέψης η προβώ σε κάποια τιμωρία πρέπει να έχω εξαντλήσει τα περιθώρια. Βέβαια αυτή ειναι η άποψη μου και μπορεί να κάνω λάθος.

 

Έγραψε στην αρχή ότι του μιλάει τον τιμωρεί και του στερεί πράγματα αλλά δεν πιάνει.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψε στην αρχή ότι του μιλάει τον τιμωρεί και του στερεί πράγματα αλλά δεν πιάνει.

 

Εξαρτάται πως το κανει ! Δεν ειναι ολοι οι τρόποι ίδιοι!

Της έδωσε σφαλιάρα και τι εγινε; Τιποτα ! Ειναι προφανές οτι δεν υπαρχει συνέπεια στον τροπο διαχείρησης. Αν το παιδι δει πως η μαμα δεν παιρνει άλλο θα αλλάξει τακτική, δεν του έδειξε κατι τέτοιο σε κανενα σημειο για αυτο και επικρατεί η ιδια κατάσταση για τοςο καιρό

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας θα πρεπει να τον εχεις απο κοντα..να τον παρατηρεις και να καταλαβαινεις γιατι χτυπαει και εκει επεμβαινεις.Με κουβεντα επεμβαινεις ως προς το γιατι χτυπησε...αλλα η πραξη σαν πραξη θα πρεπει να εχει συνεπειες.

 

Εννοω οτι 3,5 ετων παιδι δε μπορει να νευριαζει γιατι το αλλο παιδακξ δε του δινει το παιχνιδι του.3,5 ετων θα επρεπε ηδη να ξερει οτι δεν παιρνουμε κατι ξενο αν δε το ζητησουμε...και φυσικα δεν παιρνουμε κατι με το ζορι.Αν θελει να κανει το αφεντικο να το κανει στο σπιτι...εξω δεν επιτρεπεται.Εκει πρεπει να το πας με πολυ κουβεντα.Προσωπικα ποτε δεν αναγκασα το γιο μου να δωσει καποιο παιχνιδι του αν δεν ηθελε...αν δε θελει να μοιραζεται τα παιχνιδια του δικαιωμα του αλλα και ποτε δεν τον αφησα να παρει παιχνιδι απο παιδακι .

 

 

Επισης αποψη μου η κουβεντα θα γινει στο σπιτι οταν το παιδι θα εχει ηρεμησει.Γι αυτο και λεω εκεινη τη στιγμη τον παιρνεις και φευγεις.Το να τον βαλεις να απολογηθει εκεινη τη στιγμη μπροστα σε ολους η με το ζορι να ζητησει συγγνωμη και εσυ να του λες ..κοιτα το παιδΚι που το εκανε ςνα κλαιει και ποναει ...και τετοια παρομοια δε με βρισκουν συμφωνη.Δε χρειαζεται ουτε να το προσβαλλεις ουτε να το φερεις σε δυσκολη θεση.Τον παιρνεις και φευγεις...Ευγενικα ζητας συγγνωμη απο τη μαμα του αλλου παιδιου και τον απομακρυνεις οτι κι αν κανει...οσο κι αν κλαιει.Οταν ηρεμησει και ειναι σε θεση να σε ακουσει τοτε του εξηγεις και του λες οτι θελεις.Οσες φορες και να ζητησει συγγνωμη εσυ και παλι θα τον απομακρυνεις.

Link to comment
Share on other sites

Επισης πριν μπειτε ζτις κουνιες του εξηγεις οτι στις κουνιες ηρθαμε να παιξουμε και να περασουμε ομορφα.Θυμιζεις οτι δε σπρωχνουμε, δε χτυπαμε, περιμενουμε τη σειρα μας στην κουνια..γιατι αν χτυπησει θα φυγετε αμεσως.Αν ομως ειναι καλο παιδι και δε χτυπησει φευγοντας παρτου κατι να τον ευχαριστησεις για την ομορφη συμπεριφορα του.Να κανει στο μυαλο του τη συγκριση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης πριν μπειτε ζτις κουνιες του εξηγεις οτι στις κουνιες ηρθαμε να παιξουμε και να περασουμε ομορφα.Θυμιζεις οτι δε σπρωχνουμε, δε χτυπαμε, περιμενουμε τη σειρα μας στην κουνια..γιατι αν χτυπησει θα φυγετε αμεσως.Αν ομως ειναι καλο παιδι και δε χτυπησει φευγοντας παρτου κατι να τον ευχαριστησεις για την ομορφη συμπεριφορα του.Να κανει στο μυαλο του τη συγκριση.

 

Το προβλημα ειναι οτι μετα θα περιμένει ανταμοιβή καθε φορα που φέρεται καλα

Ειναι σαν να δινεις σοκολάτα καθε φορα που το παιδι σου φέρεται καλα :roll:

Το θεμα ειναι να βλέπει τις συνεπείες των πράξεων του εκείνη τη στιγμή και οχι μετα απο μια ωρα , να φέρεται καλα γιατι διαφορετικά τους αναστατώνει όλους και κανένας δεν παίζει μαζι του και οχι γιατι θα ανταμειφθεί με καινούριο παιχνιδι! Αν μιλάμε για ανταμοιβή ας δώσει μια αγκαλια, να του πει ποςο ευτυχισμένη την έκανε κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πως το κανει ! Δεν ειναι ολοι οι τρόποι ίδιοι!

Της έδωσε σφαλιάρα και τι εγινε; Τιποτα ! Ειναι προφανές οτι δεν υπαρχει συνέπεια στον τροπο διαχείρησης. Αν το παιδι δει πως η μαμα δεν παιρνει άλλο θα αλλάξει τακτική, δεν του έδειξε κατι τέτοιο σε κανενα σημειο για αυτο και επικρατεί η ιδια κατάσταση για τοςο καιρό

Σφαλιαρα δεν δινω,κανα αυτι τραβαω κ καμια στο πωπο κ αυτό σπανια.Προσπαθώ να ειμαι συνεπης κ το κανω αλλα ειναι κ μερικες φορες που υποχωρω(ισως λαθος )γιατι εμπλέκονται κ αλλοι π.χ όταν θελουμε να βγουμε για καφε με φιλους κανει ανοησιες τον μαλωνω αλλα δεν του στερω παντα την εξοδο γιατι δεν μπορω να στηνω συνεχως τους ανθρωπους,καποιες φορες τον κρατω μεσα οχι παντα.Ετσι κανω ασυνεπεια.

Η δασκάλα μ ειπε να του μιλαω ,αυτο το εκανα έτσι κ αλλιως,οταν ειναι ήρεμος φυσικα αλλιως δεν πιανει.Προσπαθω να του τονισω τις συνεπειες των πραξεων του.Εκει που πιστευω οτι το χανω ειναι πως καμια φορα δεν τα λεω ηρεμα αλλα φωναζω αλλα ειναι πολυ δυσκολο γιατι σχεδον καθημερινα κανει ανοσιες,ποσο ηρεμη να ειμαι;Παιδακια δεν χτυπαει καθημερινα οσο τον ελεγχω εγώ,στο σχολειο πρεπει να μαθω ποτε το κανει.

Όσον αφορα τις γνωμες σας ,η καθεμια λεει τι κανει στο δικο της παιδι,αυτο ρωτησα κ εγώ,για να παρω καποιες ιδεες.Δε σημαινει πως αυτο πιανει σε ολα τα παιδακια γιαυτο ειναι δυσκολες αυτες οι καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι μετα θα περιμένει ανταμοιβή καθε φορα που φέρεται καλα

Ειναι σαν να δινεις σοκολάτα καθε φορα που το παιδι σου φέρεται καλα :roll:

Το θεμα ειναι να βλέπει τις συνεπείες των πράξεων του εκείνη τη στιγμή και οχι μετα απο μια ωρα , να φέρεται καλα γιατι διαφορετικά τους αναστατώνει όλους και κανένας δεν παίζει μαζι του και οχι γιατι θα ανταμειφθεί με καινούριο παιχνιδι! Αν μιλάμε για ανταμοιβή ας δώσει μια αγκαλια, να του πει ποςο ευτυχισμένη την έκανε κλπ

Το να ανταμοιψεις,με οποιον τροπο,την καλη συμπεριφορα ειναι βασικος κανονας διαπαιδαγωγησης,ειδικα στα παιδακια π κανουν συχνα αταξιες για να μην νιωθουν οτι ολο τα μαλωνεις.

Ειναι οσο σημαντικο ειναι κ να καταλαβει τις συνέπειες των πραξεων του

Link to comment
Share on other sites

Το να ανταμοιψεις,με οποιον τροπο,την καλη συμπεριφορα ειναι βασικος κανονας διαπαιδαγωγησης,ειδικα στα παιδακια π κανουν συχνα αταξιες για να μην νιωθουν οτι ολο τα μαλωνεις.

Ειναι οσο σημαντικο ειναι κ να καταλαβει τις συνέπειες των πραξεων του

 

Μπορει για σένα αλλα δεν νομίζω να βρεις παιδοψυχολόγο να συμφωνεί , αλλιώς θα ηταν ποκυ εύκολο

Σκέψου λογικά δεν θα περιμένει το παιχνιδι συνεχεια μετα; Γιατι να συμπεριφερθεί διαφορετικά;

Link to comment
Share on other sites

Σφαλιαρα δεν δινω,κανα αυτι τραβαω κ καμια στο πωπο κ αυτό σπανια.Προσπαθώ να ειμαι συνεπης κ το κανω αλλα ειναι κ μερικες φορες που υποχωρω(ισως λαθος )γιατι εμπλέκονται κ αλλοι π.χ όταν θελουμε να βγουμε για καφε με φιλους κανει ανοησιες τον μαλωνω αλλα δεν του στερω παντα την εξοδο γιατι δεν μπορω να στηνω συνεχως τους ανθρωπους,καποιες φορες τον κρατω μεσα οχι παντα.Ετσι κανω ασυνεπεια.

Η δασκάλα μ ειπε να του μιλαω ,αυτο το εκανα έτσι κ αλλιως,οταν ειναι ήρεμος φυσικα αλλιως δεν πιανει.Προσπαθω να του τονισω τις συνεπειες των πραξεων του.Εκει που πιστευω οτι το χανω ειναι πως καμια φορα δεν τα λεω ηρεμα αλλα φωναζω αλλα ειναι πολυ δυσκολο γιατι σχεδον καθημερινα κανει ανοσιες,ποσο ηρεμη να ειμαι;Παιδακια δεν χτυπαει καθημερινα οσο τον ελεγχω εγώ,στο σχολειο πρεπει να μαθω ποτε το κανει.

Όσον αφορα τις γνωμες σας ,η καθεμια λεει τι κανει στο δικο της παιδι,αυτο ρωτησα κ εγώ,για να παρω καποιες ιδεες.Δε σημαινει πως αυτο πιανει σε ολα τα παιδακια γιαυτο ειναι δυσκολες αυτες οι καταστάσεις.

Δεν είπα οτι δινεις εσύ σφαλιάρα, είπα οτι σου έδωσε ο μικρος

Οταν μίλησα για τιμωρία δεν εννοουσα να του δώσεις ξύλο... Περα απο το γεγονός οτι βλάπτεις το παιδι, του κανεις ουσιαστικά οτι κανει στα αλλα παιδια οποτε τι έμαθε με το να του τραβήξεις το αφτι;

 

Εγω μίλησα για καρέκλα σκεψης, μια προειδοποίηση και μετα τον βαζεις εκεί για όσα λεπτα ειναι η ηλικία του (δες supernanny Jo frost για λεπτομέρειες αν ενδιαφέρεσαι). Εγω είπα να μην του επιτρέψεις να παιξει με το παιχνιδι του γιατι στενοχώρησε κόσμο κλπ γιατι οι άνθρωποι ειναι λυπημένοι εξαιτίας του (ειναι σημαντικό να δει εκείνη τη στιγμή αυτο που έκανε οχι να του μιλησεις μετα. Το οτι του μιλάς για τις συνέπεια ειναι καλο αλλα οχι αρκετό όπως βλέπεις, πράξεις πανω απο ολα

Οσο για τον καφέ τι ειναι πιο σημαντικό να μην τσατιζεις τους φίλους σου η να μάθεις στο παιδι σου τις συνεπείες που λέγαμε; ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το να ανταμοιψεις,με οποιον τροπο,την καλη συμπεριφορα ειναι βασικος κανονας διαπαιδαγωγησης,ειδικα στα παιδακια π κανουν συχνα αταξιες για να μην νιωθουν οτι ολο τα μαλωνεις.

Ειναι οσο σημαντικο ειναι κ να καταλαβει τις συνέπειες των πραξεων του

 

Σε αυτό έχεις δίκιο.

Η ανταμοιβή μπορεί να ειναι μια αγκαλιά κ ένα μπράβο η μια δραστηριότητα που του αρέσει δεν χρειάζεται να ειναι υλική η babycute σε αυτό κάπου έχει δίκιο ότι θα μάθει ότι κάθε φορά που συμπεριφέρεται καλά θα παιρνει κάτι υλικό.

πχ. Όπως είπε η Niki του εξηγείς πριν πάτε στις κούνιες και αν η συμπεριφορά του ειναι όπως πρέπει μπορείς να του πεις μπράβο που ήσουν καλό παιδί η μαμά ειναι χαρούμενη Γι αυτό μπορεί πχ να διαλέξει τι θα ήθελε να κάνετε μαζί στην επόμενη έξοδο η κάποια δραστηριότητα όταν έχεις χρόνο κάποια παιδική χαρά που προτιμάει κάποια χειροτεχνία που θα κάνετε μαζί η κάτι τέτοιο και αυτόν τον χρόνο Προςπαθηςε να ειςαι εκεί αποκλειστικά γι αυτόν και μόνο να νιώθει ότι έχει την προσοχή σου.

Σίγουρα δεν ειναι εύκολες αυτές οι καταστάσεις όμως θέλει ηρεμία υπομονή και επιμονή και μεθοδικότητα. βάλε και τον σύζυγο στο παιχνίδι καθώς και τις δαςκαλες Στον παιδικό συζητήστε το και αποφασίστε να φέρεστε με τον ίδιο τροπο όταν ο μικρός χτυπάει για να μην τον μπερδεύεται.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι μετα θα περιμένει ανταμοιβή καθε φορα που φέρεται καλα

Ειναι σαν να δινεις σοκολάτα καθε φορα που το παιδι σου φέρεται καλα :roll:

Το θεμα ειναι να βλέπει τις συνεπείες των πράξεων του εκείνη τη στιγμή και οχι μετα απο μια ωρα , να φέρεται καλα γιατι διαφορετικά τους αναστατώνει όλους και κανένας δεν παίζει μαζι του και οχι γιατι θα ανταμειφθεί με καινούριο παιχνιδι! Αν μιλάμε για ανταμοιβή ας δώσει μια αγκαλια, να του πει ποςο ευτυχισμένη την έκανε κλπ

 

Όχι δε θα περιμενει ανταμοιβή κάθε φορα αν το κανεις σωστα.Προφανως αν του πεις...αν δε χτυπήσεις κανενα παιδακι μετα θα σου παρω παιχνιδι περνας λαθος μηνυματα.Δε του λες τπτ απολυτως λοιπον...τονιζεις απλα ότι αν δε συμπεριφερθεί καλα θα φυγει.Τις πρωτες φορες θα χτυπησει...θα φυγει.Τη μια φορα που δε θα χτυπησει θα του πεις...σημερα περασα πολύ καλα μαζι σου στις κουνιες...και είμαι πολύ περηφανη που δε μαλωσες με τα αλλα παιδακια.Τι λες σημερα που περασαμε τοσο ομορφα να παμε να παρουμε και μια σοκολατα?Δε του λες θα σου παρω σοκολατα επειδή δε χτυπησες κανενα παιδακι.Ολα θελουν τον τροπο τους.

 

Θς προς το καρεκλακι της σκεψης προσωπικα είμαι αντιθετη ...το βρισκω εντελως ανουσιο.Η παιδοψυχολόγος που ερχεται στο σχολειο του γιου μου φετος μας εχει πει...μην ακολουθείτε οσα βλέπεται στη 'Νταντα πρωτων βοηθειών"...μη τη βλέπετε καν...δεν είναι σωστες οι συμβουλες της.Δεν ξερω τι ακριβως εννοουσε...δεν το αναλυσαμε.Αλλα αυτό το κατσε στο καρεκλακι και κλαψε να σε πηγαινοφέρνω πενηντα φορες το βρισκω ακραιο.Ασε που πρωτα θα σπασουν τα νευρα της μαμας.Με ηρεμια,αγαπη και σταθεροτητα βρίσκεται η λυση.Βασικα ουτε το σου παιρνω το αγαπημενο σου παιχνιδι το βρισκω σωστο...το αν χτυπήσεις φευγουμε από τις κουνιες για μενα αρκει.Το χτυπησες και γι αυτό όταν γυρισουμε Σπιτι θα σου παρω το παιχνιδι σου είναι εκδικητικο...είναι τιμωρια...δεν είναι συνεπεια της κακης συμπεριφορας του παιδιου.Η συνεπεια γινεται επι τοπου.Δεν ξερω αν καταλαβαίνετε τι εννοω.Εννοειται κάθε μαμα ακολουθει και ότι της ταιριαζει.

Link to comment
Share on other sites

Ηope εσυ επικεντρωσου στο τι κανει το παιδι όταν είναι μαζι σου...το τι κανει στο σχολειο...υπο ποιες συνθήκες το κανει και πως το κανει είναι θεμα της δασκάλας να το ελεγξει.Εσυ από το Σπιτι τι να κανεις δλδ?Ομως να απαιτησεις να ενημερώνεσαι συνεχως για τη συμπεριφορά του παιδιου και για το πως το χειρίζεται η δασκαλα.Ειναι ανεπιτρεπτο να σου λεει δε σε ενημερώσαμε για να μη στεναχωρηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε θα περιμενει ανταμοιβή κάθε φορα αν το κανεις σωστα.Προφανως αν του πεις...αν δε χτυπήσεις κανενα παιδακι μετα θα σου παρω παιχνιδι περνας λαθος μηνυματα.Δε του λες τπτ απολυτως λοιπον...τονιζεις απλα ότι αν δε συμπεριφερθεί καλα θα φυγει.Τις πρωτες φορες θα χτυπησει...θα φυγει.Τη μια φορα που δε θα χτυπησει θα του πεις...σημερα περασα πολύ καλα μαζι σου στις κουνιες...και είμαι πολύ περηφανη που δε μαλωσες με τα αλλα παιδακια.Τι λες σημερα που περασαμε τοσο ομορφα να παμε να παρουμε και μια σοκολατα?Δε του λες θα σου παρω σοκολατα επειδή δε χτυπησες κανενα παιδακι.Ολα θελουν τον τροπο τους.

 

Θς προς το καρεκλακι της σκεψης προσωπικα είμαι αντιθετη ...το βρισκω εντελως ανουσιο.Η παιδοψυχολόγος που ερχεται στο σχολειο του γιου μου φετος μας εχει πει...μην ακολουθείτε οσα βλέπεται στη 'Νταντα πρωτων βοηθειών"...μη τη βλέπετε καν...δεν είναι σωστες οι συμβουλες της.Δεν ξερω τι ακριβως εννοουσε...δεν το αναλυσαμε.Αλλα αυτό το κατσε στο καρεκλακι και κλαψε να σε πηγαινοφέρνω πενηντα φορες το βρισκω ακραιο.Ασε που πρωτα θα σπασουν τα νευρα της μαμας.Με ηρεμια,αγαπη και σταθεροτητα βρίσκεται η λυση.Βασικα ουτε το σου παιρνω το αγαπημενο σου παιχνιδι το βρισκω σωστο...το αν χτυπήσεις φευγουμε από τις κουνιες για μενα αρκει.Το χτυπησες και γι αυτό όταν γυρισουμε Σπιτι θα σου παρω το παιχνιδι σου είναι εκδικητικο...είναι τιμωρια...δεν είναι συνεπεια της κακης συμπεριφορας του παιδιου.Η συνεπεια γινεται επι τοπου.Δεν ξερω αν καταλαβαίνετε τι εννοω.Εννοειται κάθε μαμα ακολουθει και ότι της ταιριαζει.

Εμάς μια χαρα λειτουργήσε το καρεκλάκι της σκέψης, μάλιστα ερχεται μόνος του και μου λεει οτι σκέφτηκε τι κανει λαθος ζητάει συγνώμη και λεει οτι δεν θα το ξανακάνει - και όντως το κανει

Περα απο αυτο νομίζω εγω πρώτα είπα οτι η συνέπεια γιβεται επιτόπου οταν είπες οτι τον παιρνεις απο τις κούνιες και φεύγετε και μετα του εξηγείς

Πουθενά δεν ανέφερα να του παρεις το παιχνιδι μετα που θα πάτε σπίτι. και ναι εννοείται η καθε μαμα κανει υο καλύτερο, ιδέες ζήτησε η θεματοθετρια και ιδέες λέμε

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μια χαρα λειτουργήσε το καρεκλάκι της σκέψης, μάλιστα ερχεται μόνος του και μου λεει οτι σκέφτηκε τι κανει λαθος ζητάει συγνώμη και λεει οτι δεν θα το ξανακάνει - και όντως το κανει

Περα απο αυτο νομίζω εγω πρώτα είπα οτι η συνέπεια γιβεται επιτόπου οταν είπες οτι τον παιρνεις απο τις κούνιες και φεύγετε και μετα του εξηγείς

Πουθενά δεν ανέφερα να του παρεις το παιχνιδι μετα που θα πάτε σπίτι. και ναι εννοείται η καθε μαμα κανει υο καλύτερο, ιδέες ζήτησε η θεματοθετρια και ιδέες λέμε

 

Εγω συγκεκριμένα αφενως μενω διπλα ακριβως στις κουνιες...αφετέρου όταν λεω τον απομακρυνω εννοω τον βγαζω από τις κουνιες.Στο μεγαλο μου όταν εκανε διαφορα..τον πηγαινα σε ένα παγκακι ακριβως εξω από τις κουνιες.Καθομασταν εκει μεχρι να σταματησει να σκουζει και να χτυπιέται.Οσο ηρεμουσε εγω εξηγουσα.Ομως δεν τον εβαζα παλι στις κουνιες...απαξ και ελεγα φυγαμε...ηταν φυγαμε.

 

Ακομα και στο αυτοκινητο μπορει να βαλει η μαμα το παιδι και να του μιλησει...ακομα και στο πεζοδρονιο να το καθησει..αρκει να μη το γυρισει πισω όταν και αν αυτό ζητησει συγγνωμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο μεγαλο μου όταν εκανε διαφορα..τον πηγαινα σε ένα παγκακι ακριβως εξω από τις κουνιες.Καθομασταν εκει μεχρι να σταματησει να σκουζει και να χτυπιέται.Οσο ηρεμουσε εγω εξηγουσα.

Τι διαφορα εχει αυτο απο την καρέκλα της σκέψης;

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω μαμαδες/γιαγιάδες στις κουνιες οι οποιες αν το παιδι τους χτυπησει το τραβολογάνε σωνει και ντε να ζητησει συγγνωμη λες και αν ζητησει συγγνωμη κατι θα αλλαξει.Η προειδοποιουν εκατο φορε πως αν το ξνακανεις φυγαμε αλλα ποτε δεν παιρνουν το παιδι στην πραγματικοτητα να φυγουν...απλα απειλουν.Μεγα λαθος για μενα αυτό.Ναι δεν είναι ευκολο να τσουβαλιάσεις ένα παιδι που χτυπιέται και φωναζει ότι δε θα το ξανακανει και να το βγαλεις εξω..ουτε είναι ευκολο να το ηρεμησεις.Αλλα πρεπει να γινει.

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορα εχει αυτο απο την καρέκλα της σκέψης;

 

Βασικα δεν εχει καμια σχεση.Εγω απομακρυνα το παιδι...καθομουν καπου μαζι του (οπουδήποτε)...προσπαθουσα να του αποσπασω την προσοχή και το βοηθουσα να ηρεμησει και κουβεντιαζα μαζι του.Δεν απομακρυνομουν...ουτε απαιτουσα σωνει και ντε να κατσει στο παγκακι...ουετ περιμενα να σκεφτει τι εκανε λαθος και μετα να μετανιωσει.Το καρεκλακι ειναι ενα συγκεκριμενο σημειο που καθεται το παιδι κάθε φορα που θα κανει κατι...μονο του...να ηρεμησει μονο του και μετα εσυ να πας να του ςξηγησεις Σορρυ...χαιρομαι που λειτουργησε αυτό για εσας αλλα εμενα μου φαινεται αστειο να ερθει μετα το τριχρονο να μου πει ναι μαμα σκεφτηκα το λαθος μου και μετανιωσα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν εχει καμια σχεση.Εγω απομακρυνα το παιδι...καθομουν καπου μαζι του (οπουδήποτε)...προσπαθουσα να του αποσπασω την προσοχή και το βοηθουσα να ηρεμησει και κουβεντιαζα μαζι του.Δεν απομακρυνομουν...ουτε απαιτουσα σωνει και ντε να κατσει στο παγκακι...ουετ περιμενα να σκεφτει τι εκανε λαθος και μετα να μετανιωσει.Το καρεκλακι ειναι ενα συγκεκριμενο σημειο που καθεται το παιδι κάθε φορα που θα κανει κατι...μονο του...να ηρεμησει μονο του και μετα εσυ να πας να του ςξηγησεις Σορρυ...χαιρομαι που λειτουργησε αυτό για εσας αλλα εμενα μου φαινεται αστειο να ερθει μετα το τριχρονο να μου πει ναι μαμα σκεφτηκα το λαθος μου και μετανιωσα.

 

Ποιος ειπε οτι λειτουργεί έτσι το time out?

Και γιατι σου φαινεται που το παιδι μου λεει συγνώμη; Τι σόι σχολιο ειναι αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειπε οτι λειτουργεί έτσι το time out?

Και γιατι σου φαινεται που το παιδι μου λεει συγνώμη; Τι σόι σχολιο ειναι αυτο;

 

Εγω ειπα συγκεκριμένα ότι μου φαινεται αστειο να ερθει μετα το τριχρονο να μου πει ναι μαμα σκεφτηκα το λαθος μου και μετανιωσα.Μιλησα για εμενα συγκεκριμένα.Δε θυμαμαι να ανεφερα κατι για το δικο σου παιδι πουθενα.Ειπα ξεκάθαρα νομιζω ότι χαιρομαι αν η μέθοδος αυτή σε εσας λειτουργησε.Δεν καταλαβαίνω ουτε το υφοε σου ουτε την ενοχληση σου.Σε ενοχλεί γιατι εγω θεωρω ανουσια τη μεθοδο με το καρεκλακι?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειπα συγκεκριμένα ότι μου φαινεται αστειο να ερθει μετα το τριχρονο να μου πει ναι μαμα σκεφτηκα το λαθος μου και μετανιωσα.Μιλησα για εμενα συγκεκριμένα.Δε θυμαμαι να ανεφερα κατι για το δικο σου παιδι πουθενα.Ειπα ξεκάθαρα νομιζω ότι χαιρομαι αν η μέθοδος αυτή σε εσας λειτουργησε.Δεν καταλαβαίνω ουτε το υφοε σου ουτε την ενοχληση σου.Σε ενοχλεί γιατι εγω θεωρω ανουσια τη μεθοδο με το καρεκλακι?

 

Μα σου είπα οτι το παιδι μου ζητάει συγνώμη και μου λεει δεν θα το ξανακάνει και μου λες οτι σου φαινεται αστείο - αν δεν καταλαβαίνεις πως φαινεται αυτο έστω και άθελα σου δεν εχουμε τιποτα άλλο να πούμε

 

Hope good luck!

Link to comment
Share on other sites

Μα σου είπα οτι το παιδι μου ζητάει συγνώμη και μου λεει δεν θα το ξανακάνει και μου λες οτι σου φαινεται αστείο - αν δεν καταλαβαίνεις πως φαινεται αυτο έστω και άθελα σου δεν εχουμε τιποτα άλλο να πούμε

 

Hope good luck!

 

 

Όχι δεν ειπα ότι μου φαινεται αστειο που το παιδι ΣΟΥ ζηταει συγγνωμη...ξερω πολύ καλα και τι ειπα και πως το ειπα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα μίλησα με παιδοψυχολόγο και μου είπε οτι το καρεκλάκι της σκέψης βάσει ερευνών ειναι μη αποτελεσματικό όπως επίσης οι φωνές και το ξύλο.Το χρησιμοποιούν στους παιδικούς μονο και μονο για να ηρεμήσουν οι δασκάλες και τα ζωηρά παιδάκια ώστε να μπορέςει να λειτουργήσει η υπόλοιπη τάξη και να αποφεύγουν τον ξεσηκωμό των υπολοίπων παιδιών.Η λύση ειναι η συνέπεια.Και εννοείται να ειναι άμεση αλλιώς δεν το πιάνει το μήνυμα το παιδί.Αυτα ακριβώς ήταν τα λόγια της.Και μεταξύ μας νομίζω οτι όλες μας ξέρουμε οτι οι τιμωρίες και το ξύλο δεν διορθώνουν την κατάσταση παρά μονο παροδικά.Τωρα το ποσό εύκολο ειναι να τα εφαρμόσουμε και κατα συνέπεια να στερηθούμε κι εμείς ως γονείς αρκετά πραγματα ειναι αλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Eνα παιδι που προκαλει προβληματα, συνηθως εχει προβληματα. Καλο θα ηταν να συμβουλευτεις παιδοψυχολογο (προσωπικα θα εκανα μια βολτα και απο αναπτυξιολογο, καμια φορα μας διαφευγουν στα παιδια λεπτομερειες που μονο ενα εμπειρο ματι προσεχει). Αν τυχον το χτυπας εσυ η οποιοσδηποτε αλλος στο σπιτι, σταματησε το αμεσα. Το μικρο δεν εχει εξασκηθει στη συμμορφωση βασικων κοινωνικων συμπεριφορων και καλο θα ηταν να παρεμβεις τωρα, πριν παγιωθει η συμπεριφορα.

Link to comment
Share on other sites

Ελάτε, ρε παιδιά... αμέσως τον παιδοψυχολόγο. Είναι η ηλικιακή φάση τέτοια. Θέλουν να δουν μέχρι που μπορούν να τραβήξουν το σκηνί. Άλλά γκρινιάζουν σαν τρελλά, άλλα βαράνε, άλλα θυμώνουν και μουτρώνουν και δε συνεργάζονται, κλπ.

Νομίζω, ότι καταρχήν θα πρέπει να δώσεις στο παιδί να καταλάβει ότι αυτό που κάνει θα το απομονώσει. Ξανά και ξανά να του εξηγήσεις ότι κανείς δε θέλει να παίζει με κάποιον που βαράει. Επίσης, δεν ξέρω αν βλέπει και πόσο τηλεόραση, αλλά νομίζω ότι και τα παιδικά (!) προγράμματα της τηλεόρασης σε μεγάλο βαθμό προάγουν την επιθετικότητα, οπότε φρένο σε tv και η/υ και τέλος συνέπεια. Η κάθε μας πράξη έχει συνέπειες. Αν πιεις το γάλα σου, φας το φαγητό σου, κλπ. θα φας κι ένα κομμάτι σοκολάτα, αν παίξεις όμορφα με τα παιδιά στην παιδική χαρά θα παραμείνουμε, αν δεν παίξεις καλά θα φύγουμε, κοκ.

Μέρα με τη μέρα θα βελτιώνεται η κατάσταση, λόγω ηλικίας μπορεί να έχετε και πισωγυρίσματα, αλλά αν η δική σου αντιμετώπιση είναι σταθερή θα βελτιωθεί και η συμπεριφορά του παιδιού.

Και ΤΕΛΟΣ στη μία ξυλιά στον ποπό και το τράβηγμα του αυτιού και αυτά μια μορφή σωματικής επιβολής είναι και το παιδί ως όν μιμητικό θα προσπαθήσει και αυτό σωματικά να επιβληθεί...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...