Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ονομα για μαγαζι !!!


Recommended Posts

καλησπερα!!σκεφτομαι να ανοιξω ενα χωρο για παιδια με κατασκευες επιτραπεζια και διαφορες αλλες δραστηριοτητες,ωστε οι γονεις να μπορουν να πιουν ανετα τον καφε τους και τα παιδια να απασχοληθουν δημιουργικα.εχετε καμια ιδεα για ονοματα πυ θα του ταιριαζαν,περιμενω και ιδεες για το τι θα ζητουσατε να σας προσφερει ενας τετοιος χωρος!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα!!σκεφτομαι να ανοιξω ενα χωρο για παιδια με κατασκευες επιτραπεζια και διαφορες αλλες δραστηριοτητες,ωστε οι γονεις να μπορουν να πιουν ανετα τον καφε τους και τα παιδια να απασχοληθουν δημιουργικα.εχετε καμια ιδεα για ονοματα πυ θα του ταιριαζαν,περιμενω και ιδεες για το τι θα ζητουσατε να σας προσφερει ενας τετοιος χωρος!!

 

καλή σου μέρα

 

Καλές δουλειές να έχεις. Φαντάσου ότι κάτι τέτοιο ψάχνω για να κάνω τα γενέθλια του γιου μου γιατί έχω κουραστεί από τους κλασσικούς παιδότοπους. Απ΄ότι κατάλαβα Αθήνα θα ειναι αλλά όταν το ανοίξεις να μας πεις που ακριβώς.

Να έχει παροχές για πάρτυ (π.χ. τραπεζάκια που μπορούν να φάνε τα παιδιά), τουαλέτες εννοείται και παιδικές κ αλαξιέρα για μωρά. Αν είναι μεγάλος ο χώρος, μπορείς να περιορίσεις ένα μέρος του χώρου για τα πιο μικρά, γιατί το 5χρονο θα παίξει με τις κατασκευές αλλά το 2χρονο ενδεχομένως όχι.

Περιοδικά για να διαβάζουν κ οι μεγάλοι την ώρα που πίνουν τον καφέ τους.

Υπάρχει κ δυνατότητα κ για εξωτερικό χώρο ?

Για να το εξοπλίσεις μπορείς να αναζητήσεις κ από γονείς που έχουν παιχνίδια που δεν τα χρησιμοποιούν πια τα παιδιά τους (σε καλή κατάσταση εννοείται), ενδεικτικά εγώ έχω μία πυροσβεστική της ELC τέλεια κ λυπάμαι κ να την πετάξω αλλά είναι κ όγκος για να την φυλάξω.

Κάτω να είναι κάτι σαν τάπητα για να μην χτυπάνε τα παιδιά.

Ότι άλλο μου έρθει θα σου πω.

Εύχομαι καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!!σκεφτομαι να ανοιξω ενα χωρο για παιδια με κατασκευες επιτραπεζια και διαφορες αλλες δραστηριοτητες,ωστε οι γονεις να μπορουν να πιουν ανετα τον καφε τους και τα παιδια να απασχοληθουν δημιουργικα.εχετε καμια ιδεα για ονοματα πυ θα του ταιριαζαν,περιμενω και ιδεες για το τι θα ζητουσατε να σας προσφερει ενας τετοιος χωρος!!

αθηνα θα ειναι εννοειτε πως θα εχει τουαλετες για παιδια δυστυχως δεν εχει εξωτερικο χωρο αλλα ο χωρος που εχουμε βρει ειναι μεγαλος πολυ φωτεινος γιατι εχει πολλα παραθυρα,σκεφτομαι να παρεχω φρεσκους χυμους αντι για τυποποιημενους ελαφρια και χωρις συντηριτικα γευματα ,φρεσκες σαλατες σαντουιτσακια που θα φτιαχνονται εκεινη κεικ που θα φτιαχνω εγω και φυσικα καφεδες και οτι μπορει να διαθετει ενα καφε για τους μεγαλους!!

Link to comment
Share on other sites

αθηνα θα ειναι εννοειτε πως θα εχει τουαλετες για παιδια δυστυχως δεν εχει εξωτερικο χωρο αλλα ο χωρος που εχουμε βρει ειναι μεγαλος πολυ φωτεινος γιατι εχει πολλα παραθυρα,σκεφτομαι να παρεχω φρεσκους χυμους αντι για τυποποιημενους ελαφρια και χωρις συντηριτικα γευματα ,φρεσκες σαλατες σαντουιτσακια που θα φτιαχνονται εκεινη τι στιγμη κεικ που θα φτιαχνω εγω και φυσικα καφεδες και οτι μπορει να διαθετει ενα καφε για τους μεγαλους!!

καλή σου μέρα

 

Καλές δουλειές να έχεις. Φαντάσου ότι κάτι τέτοιο ψάχνω για να κάνω τα γενέθλια του γιου μου γιατί έχω κουραστεί από τους κλασσικούς παιδότοπους. Απ΄ότι κατάλαβα Αθήνα θα ειναι αλλά όταν το ανοίξεις να μας πεις που ακριβώς.

Να έχει παροχές για πάρτυ (π.χ. τραπεζάκια που μπορούν να φάνε τα παιδιά), τουαλέτες εννοείται και παιδικές κ αλαξιέρα για μωρά. Αν είναι μεγάλος ο χώρος, μπορείς να περιορίσεις ένα μέρος του χώρου για τα πιο μικρά, γιατί το 5χρονο θα παίξει με τις κατασκευές αλλά το 2χρονο ενδεχομένως όχι.

Περιοδικά για να διαβάζουν κ οι μεγάλοι την ώρα που πίνουν τον καφέ τους.

Υπάρχει κ δυνατότητα κ για εξωτερικό χώρο ?

Για να το εξοπλίσεις μπορείς να αναζητήσεις κ από γονείς που έχουν παιχνίδια που δεν τα χρησιμοποιούν πια τα παιδιά τους (σε καλή κατάσταση εννοείται), ενδεικτικά εγώ έχω μία πυροσβεστική της ELC τέλεια κ λυπάμαι κ να την πετάξω αλλά είναι κ όγκος για να την φυλάξω.

Κάτω να είναι κάτι σαν τάπητα για να μην χτυπάνε τα παιδιά.

Ότι άλλο μου έρθει θα σου πω.

Εύχομαι καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!σκεφτομαι να ανοιξω ενα χωρο για παιδια με κατασκευες επιτραπεζια και διαφορες αλλες δραστηριοτητες,ωστε οι γονεις να μπορουν να πιουν ανετα τον καφε τους και τα παιδια να απασχοληθουν δημιουργικα.εχετε καμια ιδεα για ονοματα πυ θα του ταιριαζαν,περιμενω και ιδεες για το τι θα ζητουσατε να σας προσφερει ενας τετοιος χωρος!!

 

Γνώμη μου:

α) σε τέτοια μαγαζιά που έχω πάει έχει πολύ λίγο κόσμο και δύσκολα επιβιώνουν γιατί όλα αυτά που λες τα κάνουν και οι γονείς σπίτι με τα παιδιά, όταν το παιδί βγει έξω θέλει να τρέξει, να "χτυπηθεί", να κάνει κάτι που δεν κάνει σπίτι

β) πρέπει να προβλέψεις για τους "καπνίζοντες" γονείς.. δηλ. ένας γονιός που καπνίζει θέλει να υπάρχει ένας εξωτερικός χώρος (έστω 3-4 τραπεζάκια) που μπορεί να βγει να καπνίσει ένα τσιγάρο... έχω πάει άπειρες φορές σε άπειρους παιδότοπους - χώρους για παιδιά και σε όλους υπάρχει τέτοια πρόβλεψη

γ) τα υγειινά που θες να προσφέρεις είναι ότι καλύτερο, για να επιβιώσει ένα μαγαζί ομως δυστυχώς θα πρέπει να προσφέρεις και το "τυποποιημένο"

π.χ. με την είσοδο σε ένα τέτοιο χώρο, το εισιτήριο του παιδιού περιλαμβάνει συνήθως και ένα χυμο... το να πιει το παιδί τον φρέσκο χυμό το κόβω πολύ δύσκολο σε τέτοιο χώρο...

θα σου πρότεινα να επισκεφτείς παρόμοιους χώρους πριν κάνεις την κίνησή σου και να το συζητήσεις με μαγαζάτορες, γιατί φαντάζομαι ότι θα θες και κάποιο κέρδος από αυτό, πέρα από την ωραία κίνηση...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.η ιδεα σου ειναι πολυ ωραια!στην πολη μου εκτος απο 2-3παιδοτοπους εχουμε κ δυο καφε που εχουν κατι πιο απλο σε αυτο το σκεπτικο.η μια καφετερια εχει 2 χωρους ξεχωριστους σαν 2μαγαζια.το ενα ετσι οπως τις ξερουμε κ στο αλλο απαγορευεται το καπνισμα κ εχει μερικα παιχνιδια.υπαρχουν κουλουρακια κ τοστακια κ παιδικοι χυμοι του μαρκετ.εχει τυχει να παμε σε αλλο καφε,να παρω χυμο για τη μικρη κ τον εβαλαν σε χοντρο πλαστικο ποτηρι με φατσουλα κ πολυχρωμο καλαμακι,πολυ της αρεσε!στο αλλο καφε ειναι ολο πιο παιδικο.αλλα σε κανενα απο τα δυο δεν εχει κοπελα να τα προσεχει κ να τα απασχολει.στο δευτερο τα κερασματα ειναι παντα σπιτικα.προς το παρον σαββατοκυριακα εχει πολυ κοσμο.καλοκαιρι δεν ξερω ειμασταν στο εξοχικο αλλα ενας εξωτερικος χωρος σιγουρα θα ηταν πολυ καλυτερα.εχει σε ενα ξενοδοχειο εδω παιδικη κ γινεται πανικος

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να μην υπαρχουν σκαλια στο μαγαζι.σε κανενα απο αυτα τα καφε εδω δεν εχει εισοδο.απλα ειναι ενα αλλο ειδος εξοδου για το παιδι.δεν εκτονωνει ενεργεια αλλα δεν ειναι το ιδιο με το να κανει κατασκευες στο σπιτι.επισης το δευτερο ειναι πολυ φιλικο στο θηλασμο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κοπέλα θέλει να ανοίξει καφετέρια με μέριμνα απασχόλησης για τα παιδιά των θαμώνων και όχι παιδότοπο ΜΕ καφέ. Επίσης ζήτησε ιδέες για όνομα και στοχευμένες ιδέες, όχι πάσης φύσεως συμβουλές.

 

Καλή σου επιτυχία!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου:

α) σε τέτοια μαγαζιά που έχω πάει έχει πολύ λίγο κόσμο και δύσκολα επιβιώνουν γιατί όλα αυτά που λες τα κάνουν και οι γονείς σπίτι με τα παιδιά, όταν το παιδί βγει έξω θέλει να τρέξει, να "χτυπηθεί", να κάνει κάτι που δεν κάνει σπίτι

β) πρέπει να προβλέψεις για τους "καπνίζοντες" γονείς.. δηλ. ένας γονιός που καπνίζει θέλει να υπάρχει ένας εξωτερικός χώρος (έστω 3-4 τραπεζάκια) που μπορεί να βγει να καπνίσει ένα τσιγάρο... έχω πάει άπειρες φορές σε άπειρους παιδότοπους - χώρους για παιδιά και σε όλους υπάρχει τέτοια πρόβλεψη

γ) τα υγειινά που θες να προσφέρεις είναι ότι καλύτερο, για να επιβιώσει ένα μαγαζί ομως δυστυχώς θα πρέπει να προσφέρεις και το "τυποποιημένο"

π.χ. με την είσοδο σε ένα τέτοιο χώρο, το εισιτήριο του παιδιού περιλαμβάνει συνήθως και ένα χυμο... το να πιει το παιδί τον φρέσκο χυμό το κόβω πολύ δύσκολο σε τέτοιο χώρο...

θα σου πρότεινα να επισκεφτείς παρόμοιους χώρους πριν κάνεις την κίνησή σου και να το συζητήσεις με μαγαζάτορες, γιατί φαντάζομαι ότι θα θες και κάποιο κέρδος από αυτό, πέρα από την ωραία κίνηση...

 

αγαπητή mama3, επειδή ψάχνω για κάτι τέτοιο για μελλοντικά γενέθλια των παιδιών μου, μήπως μπορεις να μου πεις που είναι ? αν θέλεις στείλε μου πμ.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αγαπητή mama3, επειδή ψάχνω για κάτι τέτοιο για μελλοντικά γενέθλια των παιδιών μου, μήπως μπορεις να μου πεις που είναι ? αν θέλεις στείλε μου πμ.

ευχαριστώ

annoulenυπαρχουν μονο 2 χωροι στην αθηνα με κατι παρομοιο αλλα ο χωρος για τα παιδια ειναι το πολυ 15 τετραγωνικα αν θες σου στελνω πμ
Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα θέλει να ανοίξει καφετέρια με μέριμνα απασχόλησης για τα παιδιά των θαμώνων και όχι παιδότοπο ΜΕ καφέ. Επίσης ζήτησε ιδέες για όνομα και στοχευμένες ιδέες, όχι πάσης φύσεως συμβουλές.

 

Καλή σου επιτυχία!

 

 

δεν ξερω αν το nickname της annoulen σημαινει κατι ιδιαιτερο,αλλα ηχητικα μου αρεσει για τον τυπο μαγαζιου που θα ηθελες να ανοιξεις....:)

 

αυτο που θα ηθελα απο εναν τετοιο χωρο,θα ηταν να θυμιζει μια κανονικη καφετερια ενηλικων,με περιποιημενα αισθητικα τραπεζακια και καρεκλες και ομορφη αναλογη αισθητικη...ομορφη χαμηλη μουσικη,κανονικη όχι ζουζουνια και βαρκουλες του ψαρα...αναλογο φωτισμο...να μην θυμιζει δηλαδη εννοω, κατι απο τους κλασσικους στυλ,παιδοτοπους...επισης,θα απεφευγα οτιδηποτε θυμιζει παιδοτοπο,πχ φουσκωτα και τα σχετικα, το κομματι των δραστηριοτητων με δυο ατομα να απασχολουν τα παιδια ,ειναι πολυ ομορφη ιδεα...αν σε αυτην προσθεσεις και φουσκωτα,χανεις αμεσως το πρωτο κομματι...λιγα και καλα σνακ για αρχη,ωραια ροφηματα και μετα κινησε αναλογως των απαιτησεων των πελατων σου...

η αληθεια ειναι οτι λειπουν τετοια χωροι, συνηθως ολοι το πανε για παιδοτοπο με οτι αυτο συνεπαγεται...

 

καλη επιτυχια σε οτι και αν αποφασισεις

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

annoulenυπαρχουν μονο 2 χωροι στην αθηνα με κατι παρομοιο αλλα ο χωρος για τα παιδια ειναι το πολυ 15 τετραγωνικα αν θες σου στελνω πμ

 

καλημέρα,

ναι θα το ήθελα. σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν το nickname της annoulen σημαινει κατι ιδιαιτερο,αλλα ηχητικα μου αρεσει για τον τυπο μαγαζιου που θα ηθελες να ανοιξεις....:)

 

 

σημαίνει - είναι το "παρατσούκλι" μου που με φώναζε η φίλη μου σε ένα ταξίδι στο εξωτερικό που είχαμε πάει πριν από 15 χρόνια περίπου. κ από τότε μου έμεινε.

το - en είναι κατάληξη σε πολλά γερμανο-αυστριακά ονόματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσι καλημέρα.Τετοιους χωρους που περιγράφεις επισκεφτηκα τον τελευταιο χρόνο στη Θεσσαλονικη κ πολύ μου άρεσαν.Τους προτιμω απο τους παιδοτοπους με τα φουσκωτά που πρέπει συνεχώς να έχω κ εγώ το νου μου μην χτυπήσει ο μικρος μου κ αρέσουν κ σε αυτον οπότε περνάω μια χαρά.Αυτοι που ειδα εγώ εχουν πάγκους σε σχημα π με καρεκλακια κ εκει υπάρχουν διαφορα παιχνιδια με θεματικες:το σπιτι του playmobil,της πεππας,καράβια,συνεργεια,ειδη κομμωτικης.Κάπου υπάρχουν κ πινακες ορθιοι για ζωγραφική κ γωνιες με παντοπωλειο,κουζινα.Στο ενα υπαρχει κ ενας χωρος για μικροτερα παιδια.Πολύ μεγαλη σημασια στους παιδοτοπους αυτους εχουν οι κοπελες,να ενεργοποιουν τα παιδια για να παιζουν.Η τιμη για τα [παιδια μου φανηκε λιγο ακριβη 5-6ευρω

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι καλημέρα.Τετοιους χωρους που περιγράφεις επισκεφτηκα τον τελευταιο χρόνο στη Θεσσαλονικη κ πολύ μου άρεσαν.Τους προτιμω απο τους παιδοτοπους με τα φουσκωτά που πρέπει συνεχώς να έχω κ εγώ το νου μου μην χτυπήσει ο μικρος μου κ αρέσουν κ σε αυτον οπότε περνάω μια χαρά.Αυτοι που ειδα εγώ εχουν πάγκους σε σχημα π με καρεκλακια κ εκει υπάρχουν διαφορα παιχνιδια με θεματικες:το σπιτι του playmobil,της πεππας,καράβια,συνεργεια,ειδη κομμωτικης.Κάπου υπάρχουν κ πινακες ορθιοι για ζωγραφική κ γωνιες με παντοπωλειο,κουζινα.Στο ενα υπαρχει κ ενας χωρος για μικροτερα παιδια.Πολύ μεγαλη σημασια στους παιδοτοπους αυτους εχουν οι κοπελες,να ενεργοποιουν τα παιδια για να παιζουν.Η τιμη για τα [παιδια μου φανηκε λιγο ακριβη 5-6ευρω

 

Hope, ποιους χώρους εννοείς; Αν δεν θέλεις να γράψεις εδώ, μου στέλνεις πμ σε παρακαλώ; Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

τι ωραία ιδέα..σε ποια περιοχή? πηγαίνω σε έναν τέτοιο χώρο στον Χολαργό..σπιτι μονοκατοικία, ένας τεράστιος χώρος με γωνιές παιχνιδιού (ξύλινες κουζίνες), άλλος χώρος με ποδοσφαιράκι, τρίτος με τραπεζάκια.οι γονείς χωριστά τα δωμάτια επικοινωνούν, με κοπέλες για απασχόληση.πέντε ευρώ χυμός/ποπ κορν ανα παιδί

 

για όνομα

 

Παιχνιδόσπιτο

Παιχνιδούπολη

Παίζουμε μαζί

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
τι ωραία ιδέα..σε ποια περιοχή? πηγαίνω σε έναν τέτοιο χώρο στον Χολαργό..σπιτι μονοκατοικία, ένας τεράστιος χώρος με γωνιές παιχνιδιού (ξύλινες κουζίνες), άλλος χώρος με ποδοσφαιράκι, τρίτος με τραπεζάκια.οι γονείς χωριστά τα δωμάτια επικοινωνούν, με κοπέλες για απασχόληση.πέντε ευρώ χυμός/ποπ κορν ανα παιδί

 

για όνομα

 

Παιχνιδόσπιτο

Παιχνιδούπολη

Παίζουμε μαζί

θα ειναι στα ανω πετραλωνα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...