Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορίτσια με πολλές αποτυχίες , να ελπίζουμε;;;


Recommended Posts

Μόλις εχθές έμαθα για την 5η μου προσπάθεια, χοριακη 10,41!

Εμφυτεύτηκε αλλά δεν κρατήθηκε.

Δεν ξέρω πρέπει να προσπαθήσω ξανά ή όσο περισσότερες αποτυχίες τόσο πιο μακρινό το όνειρο;;

Κ τι φταίει τελικά;; Μήπως υπάρχει κάτι που δεν θα το βρούμε ποτε;

που θα πάει θα έρθει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μόλις εχθές έμαθα για την 5η μου προσπάθεια, χοριακη 10,41!

Εμφυτεύτηκε αλλά δεν κρατήθηκε.

Δεν ξέρω πρέπει να προσπαθήσω ξανά ή όσο περισσότερες αποτυχίες τόσο πιο μακρινό το όνειρο;;

Κ τι φταίει τελικά;; Μήπως υπάρχει κάτι που δεν θα το βρούμε ποτε;

 

Κουκλα μου κουραγιο και πιστη. Θα ερθει η ωρα που θα τα καταφερεις και θα κρατησεις το μωρακι σου αγκαλιτσα! Οι γιατροι τι λενε πώς δικαιολογουν οτι δε γινεται εμφυτευση; Εγω ειμαι στη τριτη μου προσπαθεια...

Link to comment
Share on other sites

Απο βδομάδα θα μιλήσω με τον γιατρό μου αλλά δεν νομίζω να έχει να μου πει κάτι έχω κάνει κ προεμφυτευτικο στα έμβρυα. Απο εξετάσεις δεν το συζητάω ουκ ο λίγες. Σου εύχομαι να είναι κ η τελευταία σου.

Δεν περίμενα ποτε να απογοητευτώ. Απλά διαβάζω στο internet ότι όσο περισσότερες αποτυχίες τόσο φεύγει το όνειρο.

που θα πάει θα έρθει!

Link to comment
Share on other sites

Απο βδομάδα θα μιλήσω με τον γιατρό μου αλλά δεν νομίζω να έχει να μου πει κάτι έχω κάνει κ προεμφυτευτικο στα έμβρυα. Απο εξετάσεις δεν το συζητάω ουκ ο λίγες. Σου εύχομαι να είναι κ η τελευταία σου.

Δεν περίμενα ποτε να απογοητευτώ. Απλά διαβάζω στο internet ότι όσο περισσότερες αποτυχίες τόσο φεύγει το όνειρο.

 

Υστεροσκόπηση έχεις κάνει γλυκιά μου; Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου αλλά εφόσον τα έμβρυα ειναι καλά σίγουρα θα πετύχετε εγκυμοσυνη...

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα αντοχής της καθεμιάς μας. Αν αντεχεις ψυχολογικά και οικονομικά συνεχιζεις, αν όχι σταματας και προσπαθεις να το βγαλεις από το μυαλό σου. Σε καμια περιπτωση δεν πρέπει να φτασουμε στο σημειο να ειμαστε ψυχολογικά ρακοι και να περιστρέφεται η ζωή μας μονο γυρω από αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι όλες τις επεμβάσεις έχω κάνει.

Marians έχει δίκιο αλλά είμαι ψιλοεκγλοβισμενη ούτε μπρος ούτε πίσω πάω.

Ελπίζω κάποια κοπέλα να μου πει ότι μετά απο πολλές φορές το πέτυχε.

που θα πάει θα έρθει!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τη marian.αν αντεχεις προχωρας.εγω μετα απο 7 προσπαθειες, 7 θετικα κ 7 αποβολες δεν αντεξα αλλο.τοσες εξετασεις κ παλι ειμαστε μετεωροι. δεν ξερουμε τι φταιει. ο γιατρος λεει οτι εμφυτευονται κ εμβρυα που αλλες κοπελες δε θα κρατουσαν.

πριν 3 μηνες καταθεσαμε τα χαρτια μας για υιοθεσια κ ηρεμησαμε επιτελους.

ελπιζω να τα καταφερεις κ να βρεις τη λυση.

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τη marian.αν αντεχεις προχωρας.εγω μετα απο 7 προσπαθειες, 7 θετικα κ 7 αποβολες δεν αντεξα αλλο.τοσες εξετασεις κ παλι ειμαστε μετεωροι. δεν ξερουμε τι φταιει. ο γιατρος λεει οτι εμφυτευονται κ εμβρυα που αλλες κοπελες δε θα κρατουσαν.

πριν 3 μηνες καταθεσαμε τα χαρτια μας για υιοθεσια κ ηρεμησαμε επιτελους.

ελπιζω να τα καταφερεις κ να βρεις τη λυση.

 

Μήπως δεν θαπρεπε να κλαίγομαι τελικά;; 7 αποβολές....

Σου εύχομαι να έρθει γρήγορα το νέο μέλος της οικογένειας σας.

που θα πάει θα έρθει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

 

Υπάρχουν παράγοντες αποτυχίας που οι γιατροί της εξωσωματικής -όντας γυναικολόγοι- δεν εξετάζουν. Εμείς μπήκαμε στην εξωσωματική μπορώντας να τεκνοποιήσουμε μόνοι μας αλλά για να αποφύγουμε να πάσχει το παιδί μας από μεσογειακή αναιμία (είχαμε ήδη μια ατυχία και τερματίσαμε την εγκυμοσύνη). Παρ' όλα αυτά οι τρεις εξωσωματικές που έχουμε κάνει οδήγησαν είτε σε βιοχημικές είτε σε ανεμβρϋική κύηση. Ο γιατρός δεν μπορούσε να βρει εξήγηση οπότε κατέληξε στην υπόθεση ότι ίσως να φταίει η ηλικία μου και μπορεί να μην είναι καλά τα ωάριά μου (είμαι 38 οπότε δεν έχει και τόση λογική αυτή η υπόθεση).

 

Το ψάξαμε μόνοι μας πηγαίνοντας σε άλλους γιατρούς και όπως αποδείχτηκε υπάρχουν παράγοντες (που ευτυχώς διορθώνονται) που κατά πάσα πιθανότητα ευθύνονται για τις αποτυχίες μας (αν θες μπορώ να σου πω λεπτομέρειες σε πμ).

Θα σου συνέστηνα να δεις την κα Βάρλα στο Έλενα. Είναι ανοσολόγος και διευθύντρια του τμήματος καθ' έξιν αποβολών. Κάνει μία συνολική διερεύνηση της υπογονιμότητας κάτι που δεν κάνουν ιδιαίτερα οι εξωσωματικοί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο μενα. Συμφωνω με την indyla.εκει θα εξετασουν ενα μεγαλο πακετο παραγοντων κ θα αφιερωσουν χρονο.Περα απο αυτα ομως θα πρεπει να προσθεσεις κ την καμπυλη σακχαρου που δεν τη ζητανε περιεργως παρολο που θεωρουν παραγοντα αποτυχιας τις πολυκιστικες.το λεω αυτο γιατι οι γυναικες που εχουν αντισταση στην ινσουλινη εστω κ αν δεν εχουν πολυκιστικες εχουν κοινα σημεια με αυτες.οι γυναικες με πολυκιστικες συνηθως εχουν αντισταση στην ινσουλινη κ επιρρεαζονται τα ανδρογονα.ειναι ενα πολυπλοκο συστημα που δεν ξερουν ακριβως πως λειτουργει.τελος παντων με σωστη αγωγη βοηθιεσαι.Επισης σιγουρα θα σου ζητησουν nk(αλλο θεμα που ειναι αμφιλεγομενο) κ εξεταση ιστοσυμβατοτητας.αυτα τα δυο γινονται εντελως δωρεαν στον ευαγγελισμο αφου τα γραψει παθολογος.μπορω σε οποια θελει να πω ακριβως ποια αιτιολογια θα πρεπει να γραψει ο γιατρος. ειναι αψογοι κ τα αποτελεσματα τα εχεις την αλλη μερα πρωι πρωι. ειναι κριμα να τα πληρωσετε.ειναι πολλα τα λεφτα.κ τελος για αυτες που εχουν πολλες αποτυχιες η για τις κοπελες που θελουν να τα εχουν εξετασει πραγματικα ολα, ανεπιφυλακτα προτεινω την ηλεκτρονικη μικροσκοπιση ενδομητριου.εκει εξεταζετα σε πολυ μεγαλη μεγενθυνση το ενδομητριο,ανευρισκεται πιθανη παθολογια κ υποδεικνυονται οι καταλληλες ημερες εμβρυομεταφορας,τα παραθυρα δηλ εμφυτευσης.ουτε υπερηχος ουτε υστεροσκοπιση μπορουν να δωσουν αυτες τις πληροφοριες.την κανει ενας εξαιρετικος επιστημονας που ειναι κ πολυ εντιμος.ειναι ο μοναδικος στην ελλαδα κ σε ολοκληρο τον κοσμο ενας απο τους οκτω που την κανουν. γνωριζω γυναικες που εχουν πετυχει μετα απο αυτην την εξεταση (www aim.cat) Τα εχω ξαναγραψει ολα αυτα αλλα δραττομαι της ευκαιριας να τα ξαναπω

μηπως βοηθηθει καποια κοπελα.κανουμε ο,τι μπορουμε.μεχρι ενος σημειου ομως μπορουμε να φτασουμε.δεν μπορουμε να κανουμε κατι αλλο. πρεπει να ζουμε παραλληλα με το προβλημα μας κ να απολαμβανουμε οσο μπορουμε τη ζωη μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαγιόπουλάς πολυ ενδιαφέροντα όλα αυτά που αναφέρεις! Τωρα τα βλέπω πρώτη φορά.

Θα μπορούσες να μου πεις που βρίσκεται άυτο το εργαστήριο και γενικώς ποιο ειναι το κόστος?

Εγω το Σεπτέμβριο έκανα την εξέταση για τα nk στο Έλενα εντελώς δωρεάν πληροφοριακά. Απλά θα πρεπει να πας στο ανοσολογικό για να σου πουν πως ακριβώς θα σου γράψει ο γιατρός σου την εξέταση.

Η ιστόσυμβατότητα ειναι ο καριοτύπος ζεύγους?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας. Έχω κάνει κ καμπύλη ζαχαρου κ νκ.

Το μόνο που δεν έχω κάνει είναι την εξέταση με το ενδομήτριο την οποία την έχω διαβάσει σε διαφορά άρθρα.

Μαγιοπουλας αν δεν σου κάνει κόπο στείλε μου πμ για τον γιατρό που γνωρίζεις που κάνει την ηλεκτρονική μικροσκοπιση. Σε ευχαριστώ πολυ πάντως γιατί έψαχνα πληροφορίες για κάτι τέτοιο.

που θα πάει θα έρθει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας!

 

Κάντι, η αλήθεια είναι ότι δεν έχω να πω πολλά για την κα Βάρλα γιατί το τι θα κάνει και το πως θα βοηθήσει είναι κατά περίπτωση. Το πολύ σημαντικό όμως είναι ότι εξετάζει το θέμα της υπογονιμότητας στο ζευγάρι ως μονάδα και δεν εστιάζει αποκλειστικά στη γυναίκα. Ο άντρας μου είχε τέλειο σπερμοδιάγραμμα αλλά εκείνη επέμενε να ξανακάνει έλεγχο (συν καλλιέργεια, κατάτμηση...) και είχε δίκιο. Επίσης κοιτάζει ανοσολογικούς παράγοντες στη γυναίκα, ορμόνες, μικρόβια κλπ που κανείς καταλαβαίνει ότι σίγουρα παίζουν σημαντικό ρόλο στην αναπαραγωγή και τα προβλήματά της.

 

Σας γράφω τα τηλ. του Έλενα όπου κλείνετε ραντεβού μαζί της και κατά προτίμηση πηγαίνετε με τον σύντροφό σας. Μπορεί να χρειαστεί να περιμένετε καμία ώρα γιατί κρατάει αρκετά τους ασθενείς της.

 

Μαιευτήριο Έλενα Βενιζέλου: 213 2051599, 210 6424068, 210 6402599

 

Καλή επιτυχία σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΠΛΕΟΝ 5 ΑΠΟΤΥΧΙΕΣ ΤΟ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ ΜΟΥ

 

ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΤΗΝ ΚΑ ΒΑΡΛΑ?

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟΣΤΗΜΕΝΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ ΣΕ ΙΔΙΩΤΕΣ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ...

 

ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ ΣΤΗΝ ΛΑΜΨΑΚΟΥ

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΠΛΕΟΝ 5 ΑΠΟΤΥΧΙΕΣ ΤΟ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ ΜΟΥ

 

ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΤΗΝ ΚΑ ΒΑΡΛΑ?

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟΣΤΗΜΕΝΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ ΣΕ ΙΔΙΩΤΕΣ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ...

 

ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ ΣΤΗΝ ΛΑΜΨΑΚΟΥ

 

Καλησπέρα!

Νομίζω πως δεν είναι "μαγαζάκι". Ο λόγος που συστήνω τη συγκεκριμένη γιατρό είναι επειδή σε "ξεσκονίζει" οπότε αν έχει ξεφύγει κάτι στο γιατρό της εξωσωματικής ίσως να το βρει εκείνη. Τόσο στη γυναίκα όσο και στον άντρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαιρετώ όλα τα κορίτσια της παρέας. Ειναι η πρωτη φορά που γράφω αν και σας διαβάζω εδώ και πολύ καιρό. Ήθελα λοιπόν να δωσω κουράγιο και ίσως και ελπίδες σε γυναίκες που προσπαθουν και προσπαθουν και το όνειρο δυστυχώς φαίνεται μακρινό. Η δική μου λοιπόν εμπειρία εχει ως εξής : μετα απο τέσσερις αποβολές απο φυσικές συλλήψεις και μετα απο τρεις αποτυχημενες εξωσωματικες και εννοείται άπειρες εξετάσεις για να μπορέσουμε να κατανοησουμε τις αιτιες των αποβολών, σαλπιγγογραφιες, υστεροσκοπησεις., και δυο προεμφυτευτικους ελεγχους καταλήξαμε μετα απο οκτω χρόνια σε τέταρτη προσπάθεια με δανεικά ωάρια πλεον αφου τα δικα μου δεν μπορουσαν να μας δωσουν υγιή έμβρυα . Το αποτέλεσμα ? Σε εννέα μερες περιμενω να ακούσω καρδούλα και αν αυτο δεν ειναι αρκετά ενθαρρυντικό κορίτσια τότε τι ? Το δικο μου θαυματακι ισως είναι αυτό. ....Ελπίζω η Παναγία να ειναι κοντά σε ολες μας και να μας αξιωσει να γίνουμε μανούλες! !!!!!

Ζητω συγνωμη αν κούρασα με το μεγάλο κείμενο

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλα τα κορίτσια της παρέας. Ειναι η πρωτη φορά που γράφω αν και σας διαβάζω εδώ και πολύ καιρό. Ήθελα λοιπόν να δωσω κουράγιο και ίσως και ελπίδες σε γυναίκες που προσπαθουν και προσπαθουν και το όνειρο δυστυχώς φαίνεται μακρινό. Η δική μου λοιπόν εμπειρία εχει ως εξής : μετα απο τέσσερις αποβολές απο φυσικές συλλήψεις και μετα απο τρεις αποτυχημενες εξωσωματικες και εννοείται άπειρες εξετάσεις για να μπορέσουμε να κατανοησουμε τις αιτιες των αποβολών, σαλπιγγογραφιες, υστεροσκοπησεις., και δυο προεμφυτευτικους ελεγχους καταλήξαμε μετα απο οκτω χρόνια σε τέταρτη προσπάθεια με δανεικά ωάρια πλεον αφου τα δικα μου δεν μπορουσαν να μας δωσουν υγιή έμβρυα . Το αποτέλεσμα ? Σε εννέα μερες περιμενω να ακούσω καρδούλα και αν αυτο δεν ειναι αρκετά ενθαρρυντικό κορίτσια τότε τι ? Το δικο μου θαυματακι ισως είναι αυτό. ....Ελπίζω η Παναγία να ειναι κοντά σε ολες μας και να μας αξιωσει να γίνουμε μανούλες! !!!!!

Ζητω συγνωμη αν κούρασα με το μεγάλο κείμενο

 

Κορίτσι μου γλυκό θερμά συγχαρητήρια!!! Σου αξίζουν χίλια μπράβο που δεν το έβαλες κάτω παρά τις δυσκολίες που περάσατε! Με το καλό να έχεις μία ομαλή εγκυμοσύνη και σε 9 μήνες να κρατάς στην αγκαλιά σου το μωρό σου!!!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Charra ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου , είσαι πολύ γλυκιά, αν και είναι ο δρόμος ακόμα μακρυς και διστάζω να πανυγηρίσω.... Δεν γνωρίζω εσύ σε ποια φάση βρίσκεσαι πάντως σου εύχομαι απο καρδιάς το καλύτερο και αν δεν κατάφερες να γινεις μανούλα να το καταφέρεις πολυ σύντομα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...