Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απεβαλλα την μέρα που έκανα τεστ παπ


Lullaby1990

Recommended Posts

Γειά σας και από μένα. Πίστευα ότι η πρώτη φορά που θα έγραφα σε αυτό το forum θα ήταν για κατι ευχάριστο, μάλιστα προχτές ήμουν έτοιμη να γράψω ως νέα εγκυμονουσα στην στήλη ας γνωριστούμε, ωστόσο πριν 2 μέρες και στην 6η εβδομάδα απεβαλλα. Η ιστορία μου έχει ως εξής. Την περασμένη Παρασκευή κάνω το πρώτο Τεστ και βγαίνει αμέσως θετικό, τρέχω για χοριακη και ήταν στο 99,23 την ημέρα που περιμένα περίοδο. Μιλάω με τη γιατρό μου και δέχεται να με δει την Πέμπτη αν και μου λέει είναι πολύ νωρίς για να δούμε σάκο. Την Πέμπτη στο ραντεβού την ενημέρωσα ότι δεν έχω κάνει Τεστ ΠΑΠ εδώ και 1,5 χρόνο και μου λέει θα το κάνουμε τώρα. Μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχα πονάκια, μόνο πρησμενο στήθος και κατι τσιμπηματακια. Κάνουμε το τεστ παπ (ένιωσα λίγο πόνο) και κολπικο ηπερηχο. Αμέσως είδε το σάκο και μου λέει είναι ολοστρογγυλος και σε τέλεια θέση, όλα καλά, σου γράφω φυλλικο οξύ και εξετάσεις προγεννητικου ελέγχου και έρχεσαι σε δύο βδομάδες. Φεύγοντας από το ιατρείο δε περνάει μια ώρα και αρχίζω και έχω πονάκια περιόδου. Το ίδιο βράδυ βλέπω λίγο ροζ υγρά, την παίρνω τηλέφωνο και μου λέει μπορεί να είναι και η εμφυτευση τώρα πεσε να ξαπλωσεις και ξανά μιλάμε αύριο. Αργά το βράδυ αρχίζω να έχω ψιλό γερους πόνους και καφέ υγρά. Τηλεφωνω σε μια άλλη γυναικολογο γιατί η δικιά μου δεν με κάλυψε, δεν είχα κ καλό ένστικτο και λέω ας πάρω μια δεύτερη γνώμη. Της εξηγώ και ουρλιαζε "γιατί σου έκανε Τεστ ΠΑΠ και κολπικο υπερηχο τόσο νωρίς?? Με χοριακη παρακολουθουμε τόσο πρώιμη εγκυμοσυνη!!" τρέχα για χοριακη και πάρε τα utrogestan μου λέει και βλέπουμε αύριο. Κάνω χοριακη, 1100 αποτέλεσμα, γυρνάω σπίτι και αρχίζει αιμορραγία. Μιλάω με την δεύτερη γυναικολογο που μου πρότεινε και τα utrogestan, μου προτείνει να κάνω άλλη μια χοριακη τώρα που ξεκίνησε η αιμορραγία και να έρθω αύριο να την δω και ότι μάλλον μιλάμε για αποβολή. Τελικά όντως η χοριακη έπεσε στο 314, έχω ακόμη αίμα αλλά δεν ποναω τόσο πολύ, και τη Δευτέρα έχω ραντεβού να δει αν έχω "καθαρίσει". Πότε το μάθαμε, πότε απεβαλλα, ούτε που το κατάλαβα ακόμα. Η γιατρός μου είπε ότι μπορεί και να έτυχε, μου διευκρινησε όμως ότι δεν κάνουμε τόσο νωρίς Τεστ ΠΑΠ και κολπικο υπερηχο γιατί το έμβρυο μου λέει προσπαθεί να εμφυτευτει και σκαλιζοντας τη περιοχή μπορεί να το εμποδισουμε. Δεν ξέρω τι ισχύει, το τεστ παπ μου ωστόσο βγήκε πολύ καλό, μπορεί και να έτυχε, ωστόσο πάντα θα αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν δεν είχα κάνει αυτό το τεστ παπ εκείνη τη μέρα θα απεβαλλα?? Έχει τύχει κατι παρόμοιο σε καμία σας? Ευχαριστώ που διαβάσατε την ιστορία μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας και από μένα. Πίστευα ότι η πρώτη φορά που θα έγραφα σε αυτό το forum θα ήταν για κατι ευχάριστο, μάλιστα προχτές ήμουν έτοιμη να γράψω ως νέα εγκυμονουσα στην στήλη ας γνωριστούμε, ωστόσο πριν 2 μέρες και στην 6η εβδομάδα απεβαλλα. Η ιστορία μου έχει ως εξής. Την περασμένη Παρασκευή κάνω το πρώτο Τεστ και βγαίνει αμέσως θετικό, τρέχω για χοριακη και ήταν στο 99,23 την ημέρα που περιμένα περίοδο. Μιλάω με τη γιατρό μου και δέχεται να με δει την Πέμπτη αν και μου λέει είναι πολύ νωρίς για να δούμε σάκο. Την Πέμπτη στο ραντεβού την ενημέρωσα ότι δεν έχω κάνει Τεστ ΠΑΠ εδώ και 1,5 χρόνο και μου λέει θα το κάνουμε τώρα. Μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχα πονάκια, μόνο πρησμενο στήθος και κατι τσιμπηματακια. Κάνουμε το τεστ παπ (ένιωσα λίγο πόνο) και κολπικο ηπερηχο. Αμέσως είδε το σάκο και μου λέει είναι ολοστρογγυλος και σε τέλεια θέση, όλα καλά, σου γράφω φυλλικο οξύ και εξετάσεις προγεννητικου ελέγχου και έρχεσαι σε δύο βδομάδες. Φεύγοντας από το ιατρείο δε περνάει μια ώρα και αρχίζω και έχω πονάκια περιόδου. Το ίδιο βράδυ βλέπω λίγο ροζ υγρά, την παίρνω τηλέφωνο και μου λέει μπορεί να είναι και η εμφυτευση τώρα πεσε να ξαπλωσεις και ξανά μιλάμε αύριο. Αργά το βράδυ αρχίζω να έχω ψιλό γερους πόνους και καφέ υγρά. Τηλεφωνω σε μια άλλη γυναικολογο γιατί η δικιά μου δεν με κάλυψε, δεν είχα κ καλό ένστικτο και λέω ας πάρω μια δεύτερη γνώμη. Της εξηγώ και ουρλιαζε "γιατί σου έκανε Τεστ ΠΑΠ και κολπικο υπερηχο τόσο νωρίς?? Με χοριακη παρακολουθουμε τόσο πρώιμη εγκυμοσυνη!!" τρέχα για χοριακη και πάρε τα utrogestan μου λέει και βλέπουμε αύριο. Κάνω χοριακη, 1100 αποτέλεσμα, γυρνάω σπίτι και αρχίζει αιμορραγία. Μιλάω με την δεύτερη γυναικολογο που μου πρότεινε και τα utrogestan, μου προτείνει να κάνω άλλη μια χοριακη τώρα που ξεκίνησε η αιμορραγία και να έρθω αύριο να την δω και ότι μάλλον μιλάμε για αποβολή. Τελικά όντως η χοριακη έπεσε στο 314, έχω ακόμη αίμα αλλά δεν ποναω τόσο πολύ, και τη Δευτέρα έχω ραντεβού να δει αν έχω "καθαρίσει". Πότε το μάθαμε, πότε απεβαλλα, ούτε που το κατάλαβα ακόμα. Η γιατρός μου είπε ότι μπορεί και να έτυχε, μου διευκρινησε όμως ότι δεν κάνουμε τόσο νωρίς Τεστ ΠΑΠ και κολπικο υπερηχο γιατί το έμβρυο μου λέει προσπαθεί να εμφυτευτει και σκαλιζοντας τη περιοχή μπορεί να το εμποδισουμε. Δεν ξέρω τι ισχύει, το τεστ παπ μου ωστόσο βγήκε πολύ καλό, μπορεί και να έτυχε, ωστόσο πάντα θα αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν δεν είχα κάνει αυτό το τεστ παπ εκείνη τη μέρα θα απεβαλλα?? Έχει τύχει κατι παρόμοιο σε καμία σας? Ευχαριστώ που διαβάσατε την ιστορία μου!

 

διάβασα την ιστορία σου lullaby...λυπάμαι πολύ γι'αυτό που σου έτυχε... δεν έχω κάποια εμπειρία απλά όπως το διαβάζω λέω πώς όντως δε θα έπρεπε να σου κάνει τέστ πάπ...άλλωστε γι'αυτό βάζουν τις γυναίκες να κάνουν 2-3 χοριακές στην αρχή(μόλις δούν το θετικό τέστ)αλλιώς απ'τη πρώτη στιγμή θα λέγανε έλα για υπέρηχο κ μη κάνεις τέστ...έτσι δεν είναι;θα σου λέγανε αντί να το δώσεις το 20άρικο στο φαρμακείο..έλα σε μένα να το δώσεις να σου πώ αν είσαι έγκυος,αλλά προφανώς κ να κάνεις δε πρόκειται να δείς τίποτα γιατί είναι νωρίς, είναι η φάση της εμφύτευσης...πέρα απ'αυτό όμως... ίσως ήτανε να γίνει...σε λίγους μήνες όμως μπορεί να ξαναμείνεις εγκυούλα...αφού έμεινες μια φορά,σύντομα θα ξαναμείνεις κ τότε θα ξέρεις τί να προσέχεις κ θα πάνε όλα καλά...προσπάθησε να ηρεμήσεις κ να ξαναπροσπαθήσετε....σου εύχομαι σύντομα να μας έχεις πολύ καλά νέα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου καλησπέρα!

Λυπάμαι πολυ για την απώλεια σου.

Ειχα μια παλινδρομη τον Αύγουστο και μπορώ να καταλάβω πως αισθάνεσαι.

Εμείς είχαμε ακούσει και καρδιά.

Οπως ο γιατρός μου αλλα και οι περισσότεροι γιατροί οπως βλέπω τόσο καιρό απο τις ιστορίες εδω, στάνταρ δίνουν δεύτερη χοριακη για να δουν πως προχωράει η κύηση και πολλοί δίνουν και Τρίτη ίσως και 4η χοριακη για να σιγουρευτούν.

Το πρώτο ραντεβού γίνεται συνήθως απο 6,5-7 εβδομάδων και εκει συζητάς σου κάνει έναν υπερηχο ή γρήγορο ενδοσκοπικό ή εξωτερικά.εμενα προσωπικά μου έκανε εξωτερικά.

Επίσης ισχύει οτι αν δεις ροζ η καφέ στην αρχή δίνουν utrogestan.

 

Αυτό που θελω να πω όμως ειναι, οτι οι περισσότεροι γιατροί αν οχι όλοι όταν πρόκειται για πρώτη εγκυμοσύνη μιλούν για ένα καθαρά τυχαίο γεγονός και οτι η φύση έχει προβλέψει ώστε κάθε έμβρυο που έχει κάποιο λανθασμένο χρωμόσωμα

Αποβάλλεται για να μη γεννιούνταν μωρά με προβλήματα.

Αυτό που πρεπει να κανείς τωρα αν θες τη γνώμη μου και όντας παθούσα ειναι να εστιάσεις στο οτι μπορείς να μείνεις έγκυος και να χαλαρώσεις.

Θελω να ξέρεις οτι οι περισσότερες κοπέλες εδω εχουμε βιώσει μια αποβολή τουλάχιστον στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης και οτι δυστυχώς ειναι πολυ συχνό φαινόμενο.

 

Βρες ένα γιατρό να εμπιστεύεσαι.ειναι πολυ σημαντικό.και κάνε τις απαραίτητες εξετάσεις συχνά.

Επίσης εχω ακούσει οτι το παπ δεν επηρεάζει στην αρχή της κύησης αλλα φαντάζομαι αφού έχει εδραιωθεί το μωρό. Παρολαυτα εγω στο πρώτο ραντεβού ειχα πει στο γιατρό οτι αν είχε σκοπό να μου κάνει παπ δε θελω.δεν είχε και σκοπό όμως ο άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Μην βασανιζεις το μυαλό σου κοριτσάκι μου. Ειχα κάνει και εγώ τεστ ΠΑΠ όταν ήμουν 6 εβδομάδων έγκυος επειδή είχα κι εγώ 1μιση χρόνο να κάνω. Εμένα μου είχε βρει ουρεπλασμα, πήρα αντιβίωση και το επανελαβα 8μιση εβδομάδων. Θεωρώ ότι απλά έτυχε να σου συμβεί εκείνη την μέρα. Κάνε κουράγιο και σύντομα εύχομαι όλα να σου πάνε καλά..!

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου.

Για να φανει με υπερηχο η εγκυμοσυνη θα πρεπει η χοριακη να ειναι πανω απο 1000 μοναδες..

Εαν οχι ολοι οι γιατροι, οι περισσοτεροι κανουν κολπικους υπερηχους στα πρωτα σταδια της εγκυμοσυνης. Εαν υπηρχε κινδυνος αποβολης δεν θα τους εκαναν.

Εκανα κι εγω τεστ παπ ενω ημουν εγκυος και ολα πηγαν καλα.

Θεωρω οτι ηταν τυχαιο γεγονος η παλινδρομη κυηση σου.

Ευχομαι συντομα να μας ανακοινωσεις ευχαριστα και ολα να πανε καλα μεχρι το τελος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα.λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου.ειμαι σιγουρη πως οταν νιωσεις ετοιμη να ξαναπροσπαθησεις για μωρακι θα μεινεις γρηγορα κ ολα θα πανε καλα.συνηθως γινονται δυο χοριακες για να δουμε την επιθυμητη αυξηση,κ στον υπερηχο φαινεται κτ μετα τις 1000μοναδες.επισης πολλοι γιατροι βαζουν πρωτο ραντεβου στις 6-7 βδομαδες για να ακουσεις καρδια.(εγω προτιμω να παω νωριτερα για να δω αν ειναι ενδομητριο).επισης ο κολπικος υπερηχος ειναι συνηθες στο πρωτο τριμηνο.οπως κ τα ουτροτζεσταν αν εχεις πονους περιοδου η αιμα.επισης επιτρεπεται το τεστ παπ στην αρχη της εγκυμοσυνης.οποτε θα σου ελεγα οτι απλα ετυχε δυστυχως κ συντομα να μας εχεις ευχαριστα

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο κορίτσια. Ακόμα κι αν με είχε ερεθισει το τεστ παπ φαντάζομαι θα έβλεπα λίγο ροζ, δεν θα γινόταν και αποβολή μόνο και μόνο λόγω του τεστ. Μάλλον θα γινόταν έτσι κι αλλιώς και έτυχε εκείνη τη μέρα. Μόλις συνελθουμε λίγο θα ξανά προσπαθήσουμε σίγουρα, δεν θα το βάλουμε κάτω επειδή έτυχε μια στραβή. Έχει ο Θεός! Εύχομαι ότι καλύτερο σε όλες σας και ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση το είχα ανάγκη!!

Link to comment
Share on other sites

διάβασα την ιστορία σου lullaby...λυπάμαι πολύ γι'αυτό που σου έτυχε... δεν έχω κάποια εμπειρία απλά όπως το διαβάζω λέω πώς όντως δε θα έπρεπε να σου κάνει τέστ πάπ...άλλωστε γι'αυτό βάζουν τις γυναίκες να κάνουν 2-3 χοριακές στην αρχή(μόλις δούν το θετικό τέστ)αλλιώς απ'τη πρώτη στιγμή θα λέγανε έλα για υπέρηχο κ μη κάνεις τέστ...έτσι δεν είναι;θα σου λέγανε αντί να το δώσεις το 20άρικο στο φαρμακείο..έλα σε μένα να το δώσεις να σου πώ αν είσαι έγκυος' date='αλλά προφανώς κ να κάνεις δε πρόκειται να δείς τίποτα γιατί είναι νωρίς, είναι η φάση της εμφύτευσης...πέρα απ'αυτό όμως... ίσως ήτανε να γίνει...σε λίγους μήνες όμως μπορεί να ξαναμείνεις εγκυούλα...αφού έμεινες μια φορά,σύντομα θα ξαναμείνεις κ τότε θα ξέρεις τί να προσέχεις κ θα πάνε όλα καλά...προσπάθησε να ηρεμήσεις κ να ξαναπροσπαθήσετε....σου εύχομαι σύντομα να μας έχεις πολύ καλά νέα...[/quote']

 

 

Προσωπικα μετα απο 2 εγκυμοσυνες με 2 διαφορετικους γιατρους...θεωρω οτι αυτο που λες ειναι λαθος.Αν ενας γιατρος χρειαζεται 3 και 4 χοριακες για να επιβεβαιωσει μια εγκυμοσυνη...τοτε ειναι ασχετος.Εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη εκανα μια μονο χοριακη πριν παω στο γιατρο για να βεβαιωθω οτι ειμαι εγκυος.Στη δευτερη δεν εκανα καμια.Πηγα στο γιατρο και με κολπικο υπερηχο και οι 2 με τη μια καταλαβαν οτι ειμαι εγκυος.Η πιθανοτητα να μη βλεπει γιατρος την εγκυμοσυνη και να χρειαζεται χοριακη ειναι πολυ μικρη...και ειναι οταν ειναι πολυ νωρις...τοσο που να μην εχει καν σχηματιστει σακος.Απο κει και περα...σε μια εγκυμοσυνη που εξελισσεται νορμαλ οι πολλαπλες χοριακες δεν καταλαβαινω τι νοημα εχουν.

 

Τωρα για το τεστ παπ...δε γνωριζω.Ομολογουμενως ειχα την εντυπωση πως τεστ παπ στη διαρκεια εγκυμοσυνης δεν γινεται...γι αυτο εξαλλου και με το που σαραντισεις πας και κανεις τοτε τεστ παπ.Αλλα δε το γνωριζω κιολας.Στην αρχη της εγκυμοσυνης ισως να μπορεις να κανεις τεστ παπ.

 

Αυτη τη στιγμη δεν εχει νοημα να στεναχωριεσαι γι αυτο.Προσπαθησε να το ξεπερασεις οπως μπορεις και ευχομαι συντομα να εχεις ενα μωρακι στην αγκαλιτσα σου!!

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για την απώλειά σου... Μάλλον συμπτωματικό είναι. Σε αυτές τις εβδομάδες, τα πράγματα είναι πολύ ρευστά. Κανείς δεν είναι σίγουρος για το πώς θα εξελιχθεί μια εγκυμοσύνη. Σου εύχομαι να έρθει μια νέα εγκυμοσύνη και μάλιστα σύντομα.

 

 

Νίκη, οι 3-4 χοριακές έχουν να κάνουν με την εξέλιξη της εγκυμοσύνης και όχι την διαπίστωσή της. Με θετική χοριακή μια γυναίκα θεωρείται έγκυος. Αλλά αν αυτή η εγκυμοσύνη θα εξελιχθεί κανονικά ή φαίνεται να έχει προβλήματα, αναγνωρίζεται σε πρώτο επίπεδο από τον τρόπο που αυξάνεται η χοριακή. Αν για την εβδομάδα που βρίσκεται η γυναίκα, η χοριακή βγει χαμηλή, συνήθως συστήνουν επανάληψη.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Lullaby λυπάμαι για την απωλεια σου!

 

νομιζω ότι προκειται για τυχαιο γεγονος , η τακτικη των γιατρων παντως διαφερει , εγω δεν εκανα ποτε χοριακη απλα πηγα όταν ημουν 5 εβδομάδων και κατι για να διαπιστωσει αν ηταν ενδομητρια η κυηση και επειτα μετα από 2 εβδομάδες για να ακούσουμε καρδουλα,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Lullaby1990, καλημέρα κι από μένα.

Ομοίως με αποβολή σε μικρή εβδομάδα στο παρελθόν όπως κι εσύ, κι εύχομαι σύντομα με μία νέα και τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

Εγώ κάνω τεστ ΠΑΠ κάθε χρόνο γύρω στο Φεβρουάριο, και όταν περίμενα φέτος την περίοδο του Φεβρουαρίου για να πάω μετά για ΠΑΠ δεν ηρθε ποτέ, γιατί απλά ήμουν πάλι έγκυος. Η γυναικολόγος μου μου είπε ότι δεν θα έπρεπε να κάνω το ΠΑΠ τότε, αλλά μετά, αφού γεννήσω. Επίσης, κάθε φορά που πήγαινα παλιά σε κέντρα εξετάσεων οι κοπέλες που έπαιρναν δείγμα πάντα με ρωτούσαν εάν είμαι έγκυος πριν. Δεν ξέρω, μάλλον θα ήταν καλύτερο να αποφεύγεται, αλλά δε μπορείς μετά βεβαιότητας να συνδέσεις την αποβολή με το ΠΑΠ

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το πιθανοτερο ειναι να ηταν τυχαιο γεγονός (τουλάχιστον άσχετο με το τεστ-παπ, έχω κι εγω παραδείγματα από φίλες που το έκαναν εξαιτίας του ότι διαπιστώθηκε εγκυμοσυνη, χωρίς περαιτέρω επιπλοκές και ΣΙΓΟΥΡΑ ασχετο με το οτι εγινε κολπικος υπερηχος, πολλοί γιατροί κανουν κολπικούς μεχρι την 10η-11η εβδομάδα), οπότε ευχομαι να το ξεπερασεις γρηγορα και συντομα να εχεις καλά νεα!

Απλά μου έκανε εντυπωση αυτο που σου ειπε η πρωτη γιατρός, το οποίο ειναι τελειως ασχετο. Πιθανον βεβαια να το ειπε εν τη ρυμη του λογου :confused:, αλλά να εχεις υπ όψιν σου ότι ειναι λάθος, όπως καταλαβαίνεις κι εσυ, δεν γινεται από τη μια να εχει δει τον σακο κι από την άλλη να σου λεει ότι η αιμορραγία ειναι από την εμφυτευση, η οποία εχει γινει τουλάχιστον 2 εβδομάδες πριν... Λεπτομέρεια θα μου πεις, απλά το πρόσεξα κι ηθελα να στο πω...

 

...Αμέσως είδε το σάκο και μου λέει είναι ολοστρογγυλος και σε τέλεια θέση, ... Το ίδιο βράδυ βλέπω λίγο ροζ υγρά, την παίρνω τηλέφωνο και μου λέει μπορεί να είναι και η εμφυτευση...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μετα απο 2 εγκυμοσυνες με 2 διαφορετικους γιατρους...θεωρω οτι αυτο που λες ειναι λαθος.Αν ενας γιατρος χρειαζεται 3 και 4 χοριακες για να επιβεβαιωσει μια εγκυμοσυνη...τοτε ειναι ασχετος.Εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη εκανα μια μονο χοριακη πριν παω στο γιατρο για να βεβαιωθω οτι ειμαι εγκυος.Στη δευτερη δεν εκανα καμια.Πηγα στο γιατρο και με κολπικο υπερηχο και οι 2 με τη μια καταλαβαν οτι ειμαι εγκυος.Η πιθανοτητα να μη βλεπει γιατρος την εγκυμοσυνη και να χρειαζεται χοριακη ειναι πολυ μικρη...και ειναι οταν ειναι πολυ νωρις...τοσο που να μην εχει καν σχηματιστει σακος.Απο κει και περα...σε μια εγκυμοσυνη που εξελισσεται νορμαλ οι πολλαπλες χοριακες δεν καταλαβαινω τι νοημα εχουν.

 

Τωρα για το τεστ παπ...δε γνωριζω.Ομολογουμενως ειχα την εντυπωση πως τεστ παπ στη διαρκεια εγκυμοσυνης δεν γινεται...γι αυτο εξαλλου και με το που σαραντισεις πας και κανεις τοτε τεστ παπ.Αλλα δε το γνωριζω κιολας.Στην αρχη της εγκυμοσυνης ισως να μπορεις να κανεις τεστ παπ.

 

Αυτη τη στιγμη δεν εχει νοημα να στεναχωριεσαι γι αυτο.Προσπαθησε να το ξεπερασεις οπως μπορεις και ευχομαι συντομα να εχεις ενα μωρακι στην αγκαλιτσα σου!!

 

πρώτον είπα ότι δεν έχω κάποια εμπειρία αλλά πώς το φαντάζομαι εγώ... έχω ακούσει ότι κάνουν τέστ πάπ στην εγκυμοσύνη αλλά όχι τις πρώτες πρώτες μέρες...μέχρι που να γίνει η εμφύτευση κ να φωλιάσει καλά καλά το εμβρυάκι...αυτό με παραξένεψε λοιπόν κ όχι τόσο ο υπέρηχος...ίσως να είναι κ άσχετο αυτό που λέω αλλά είναι απλά η γνώμη μου...άλλωστε κι εγώ το ίδιο συμβούλεψα τη κοπέλα..να προχωρήσει παρακάτω...δεν είμαστε γιατροί για να δώσουμε μια έγκυρη απάντηση...εδώ οι γιατροί κ έχουν διαφορετικές απόψεις ο ένας με τον άλλον...άλλα λέει ο ένας άλλα ο άλλος...δε θα έχουμε εμείς;

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτη η δεύτερη γυναικολόγος που ούρλιαζε ότι κακώς έγιναν εξετάσεις που θεωρούνται στάνταρ για το πρωτο τρίμηνο. Τόσο το τεστ παπ όσο και το υπερηχογράφημα δεν αγγίζουν καθόλου τη μήτρα, άρα δεν επηρεάζουν καθόλου την έκβαση της κύησης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απαράδεκτη η δεύτερη γυναικολόγος που ούρλιαζε ότι κακώς έγιναν εξετάσεις που θεωρούνται στάνταρ για το πρωτο τρίμηνο. Τόσο το τεστ παπ όσο και το υπερηχογράφημα δεν αγγίζουν καθόλου τη μήτρα' date=' άρα δεν επηρεάζουν καθόλου την έκβαση της κύησης.[/quote']

 

Ε και πως θα εντυπωσίαζε την κοπέλα προκειμένου να την χάσει απο πελάτισσα η ''κακιά'' γιατρός και να την κερδίσει η ίδια;;;

 

Κοπέλα μου ήταν ένα τυχαίο γεγονός... Η γιατρος σου πολύ σωστά έπραξε και έκανε το τεστ παπ.

Έπρεπε μα γίνει,όπως κι ο υπέρηχος...

 

Βρε κορίτσια,πως είναι δυνατόν να πιστεύετε πως μια εξέταση που γινεται στον κόλπο μπορεί να επηρεάσει το λίγων χιλιοστών έμβρυο μέσα στη μήτρα;;;

Link to comment
Share on other sites

Ε και πως θα εντυπωσίαζε την κοπέλα προκειμένου να την χάσει απο πελάτισσα η ''κακιά'' γιατρός και να την κερδίσει η ίδια;;;

 

Κοπέλα μου ήταν ένα τυχαίο γεγονός... Η γιατρος σου πολύ σωστά έπραξε και έκανε το τεστ παπ.

Έπρεπε μα γίνει,όπως κι ο υπέρηχος...

 

Βρε κορίτσια,πως είναι δυνατόν να πιστεύετε πως μια εξέταση που γινεται στον κόλπο μπορεί να επηρεάσει το λίγων χιλιοστών έμβρυο μέσα στη μήτρα;;;

 

απλά πιστεύω ότι επειδή είναι άβολη εξέταση κ ψιλοπονάς με το κολποδιαστολέα μόνο κ μόνο από άγνοια κ από φόβο δε θα πήγαινα στην αρχή αρχή της εγκυμοσύνης...όλες γνωρίζουμε ότι το στύλεο που βάζει ο γιατρός για να σου πάρει δείγμα δε φτάνει εκεί αλλά για καλό κ για κακό φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά...αυτά είναι ίσως κουτές σκέψεις δικές μου...δεν επέβαλα την άποψή μου,γι'αυτό είπα στη κοπέλα ότι δεν έχω εμπειρία πάνω σ'αυτό κ ότι πρέπει να προχωρήσει παρακάτω... γιατί δε μπορούμε να βρούμε το γιατί έγινε...τέλος πάντων λάθος δικό μου...

Link to comment
Share on other sites

Κανένα λάθος...πληροφορίες ανταλλάσουμε.

 

Απλά είναι πολύ σημαντικό να γίνει το τεστ παπ ειδικά αν δεν έχει γίνει για πάνω απο χρόνο.

Ο γιατρός πρέπει να γνωρίζει σε τι κατάσταση βρίσκεται ο τράχηλος.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα λάθος...πληροφορίες ανταλλάσουμε.

 

Απλά είναι πολύ σημαντικό να γίνει το τεστ παπ ειδικά αν δεν έχει γίνει για πάνω απο χρόνο.

Ο γιατρός πρέπει να γνωρίζει σε τι κατάσταση βρίσκεται ο τράχηλος.

 

δε λέω όχι αλλά αυτό πρέπει να γίνει απ'τις πρώτες εβδομάδες;δε μπορεί να γίνει λίγο πιό μετά; ρωτάω γιατί έχω άγνοια...αν μου έλεγε ο γιατρός ότι τώρα πρέπει να γίνει θα το έκανα αλλά αν μπορούσε να γίνει κ αργότερα θα επέλεγα αργότερα....

Link to comment
Share on other sites

δε λέω όχι αλλά αυτό πρέπει να γίνει απ'τις πρώτες εβδομάδες;δε μπορεί να γίνει λίγο πιό μετά; ρωτάω γιατί έχω άγνοια...αν μου έλεγε ο γιατρός ότι τώρα πρέπει να γίνει θα το έκανα αλλά αν μπορούσε να γίνει κ αργότερα θα επέλεγα αργότερα....

 

Απ'ότι γνωρίζω,όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα,καθώς ο τράχηλος εξαιτίας των ορμονών της εγκυμοσύνης μπορεί να διαφοροποιηθεί πολύ γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...