Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλησπερα.θελω να κανω μια ερωτηση

ειμαι νονο ανυπαντροσ.εχω βαπτιση ενα αγορι πριν 20 χρονια και τωρα θελω να βαπτιζω ενα κοριτσακι.θα υπαρχη προβλημα να το βαπτιζω λογο οτι ειμαι ανυπαντροσ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Oχι γιατί να υπάρξει πρόβλημα, και εμας η νονά του μικρού μας γιου ανυπαντρη ήταν. Το μόνο που ξέρω είναι πως αν βαφτισεις λέει αγοράκι μπορεις ξανά να βαφτίσεις μόνο αγοράκια όχι κοριτσάκια. Ο παπας που βάφτισε τον 1ο μας γιο ρώτησε τον νονό αν έχει βαφτισει ξανα και αν ναι τι φύλο. Νομίζω όμς πως δεν το τηρούν όλοι οι παπαδες αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο κώλυμα με το φύλο του παιδιού είναι ότι δεν μπορούν να παντρευτούν με θρησκευτικό γάμο αν έχουν τον ίδιο νονό, γιατί θεωρούνται πνευματικά αδέρφια. Επίσης και νονός με βαφτισιμιά δεν μπορεί να παντρευτεί.

 

Δεν έχει σημασία που είσαι ανύπαντρος. Μερικοί ιερείς όμως μπορεί να φέρουν δυσκολίες αν δεν έχεις κάνει θρησκευτικό γάμο, αλλά έχεις κάνει πολιτικό γάμο ή σύμφωνο συμβίωσης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μόνο κώλυμα με το φύλο του παιδιού είναι ότι δεν μπορούν να παντρευτούν με θρησκευτικό γάμο αν έχουν τον ίδιο νονό, γιατί θεωρούνται πνευματικά αδέρφια. Επίσης και νονός με βαφτισιμιά δεν μπορεί να παντρευτεί.

 

Δεν έχει σημασία που είσαι ανύπαντρος. Μερικοί ιερείς όμως μπορεί να φέρουν δυσκολίες αν δεν έχεις κάνει θρησκευτικό γάμο, αλλά έχεις κάνει πολιτικό γάμο ή σύμφωνο συμβίωσης.

 

Γιατί εσύ όταν παντρεύτηκες σε ρώτησε ο παπάς μην τυχόν και έχεις τον ίδιο νονό με τον άντρα σου;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εσύ όταν παντρεύτηκες σε ρώτησε ο παπάς μην τυχόν και έχεις τον ίδιο νονό με τον άντρα σου;

 

 

Ρωτάνε μόνο όταν πας να βαφτίσεις.

 

....Χτυπάνε το κακό στη ρίζα του.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εσύ όταν παντρεύτηκες σε ρώτησε ο παπάς μην τυχόν και έχεις τον ίδιο νονό με τον άντρα σου;

 

Όχι. Ούτε με ρώτησαν αν είμαστε πρώτα ξαδέρφια με τον άντρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάνε μόνο όταν πας να βαφτίσεις.

 

....Χτυπάνε το κακό στη ρίζα του.

 

:mrgreen:

Εμένα πάντως δεν με ρώτησαν τίποτα σχετικό, ούτε όταν παντρεύτηκα, ούτε όταν βάπτισα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρωτάνε, αλλά έχεις εσύ την ευθύνη να μην παραβείς εν γνώσει σου τους κανόνες.

 

Παιδιά, ας σοβαρευτούμε λίγο. Δεν ζούμε πια σε εποχές που δεν υπήρχαν εναλλακτικές στο θρησκευτικό γάμο, ώστε να πηγαίνουμε με το στυλάκι "για να δούμε πώς θα του τη φέρω του παπά". Φυσικά είναι θεμιτός ο κριτικός έλεγχος στους κανόνες, αν σε ενδιαφέρουν τα εκκλησιαστικά. Αλλιώς, είπαμε, εναλλακτικές υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ρωτάνε, αλλά έχεις εσύ την ευθύνη να μην παραβείς εν γνώσει σου τους κανόνες.

Παιδιά, ας σοβαρευτούμε λίγο. Δεν ζούμε πια σε εποχές που δεν υπήρχαν εναλλακτικές στο θρησκευτικό γάμο, ώστε να πηγαίνουμε με το στυλάκι "για να δούμε πώς θα του τη φέρω του παπά". Φυσικά είναι θεμιτός ο κριτικός έλεγχος στους κανόνες, αν σε ενδιαφέρουν τα εκκλησιαστικά. Αλλιώς, είπαμε, εναλλακτικές υπάρχουν.

 

Ποιους κανόνες; Αυτούς που ούτε οι ίδιοι οι παπάδες ξέρουν;

Δεν χρειάζεται να την φέρει κανείς σε κανέναν παπά. Ανάλογα σε ποιον θα απευθυνθείς θα ακούσεις και κάτι διαφορετικό.

Τέλοσπάντων, ας μην ανοίξουμε άλλη κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εσύ όταν παντρεύτηκες σε ρώτησε ο παπάς μην τυχόν και έχεις τον ίδιο νονό με τον άντρα σου;

 

Γιατι μηπως σε ρωτησε αν εισαι ηδη παντρεμενη με αλλον?

 

Οσο για τους κανονες οι κανονες δεν αφορουν κανενα παπα...δε τους φτιαχνουν οι παππαδες.Απο τη στιγμη που καποιος γινεται νονος είναι πνευματικος γονιος του παιδιου.Αν πιστευεις στο μυστηριο της βαφτισης, πιστευεις και σε αυτό.Αρα δε χρειαζεται κανενας να σου ορισει κανενα κανονα.Οπως δε θα ηθελες υποθετω τα παιδια σου να παντρευτουν μεταξυ τους ..ετσι δε θα ηθελες και τα βαφτιστήρια σου να παντρευτουν μεταξυ τους.

 

Αν παλι όλα αυτά σου ακούγονται ανουσια...υπαρχουν κι άλλες εναλλακτικες όπως ειπε και η pax.Είναι κριμα να γινεσαι νονος/νονα ενός παιδιου όταν η σημασια αυτου δε σου λεει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Διορθωστε με αν κάνω λάθος αλλά το να παντρευτούν συγγενείς εξ αίματος απαγορεύεται στο βαθμό που προκαλούνται γενετικές ανωμαλίες σε τυχόν απογόνους. Τα πνευματικά αδέρφια τι κινδύνους διατρέχουν;:shock:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις τωρα που καθησα και το εψαξα λιγο πραγματικα ακρη δεν εβγαλα.Κι εγω αυτό που ηξερα είναι ότι απαγορευεται....και προσωπικα ειπα και παραπανω τι πιστευω.Τωρα τι να πω...μπορει να κανω και λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Διορθωστε με αν κάνω λάθος αλλά το να παντρευτούν συγγενείς εξ αίματος απαγορεύεται στο βαθμό που προκαλούνται γενετικές ανωμαλίες σε τυχόν απογόνους. Τα πνευματικά αδέρφια τι κινδύνους διατρέχουν;:shock:

 

Βιολογικά, κανέναν κίνδυνο. Όπως δεν διατρέχουν βιολογικά κίνδυνο τα θετά αδέρφια αν αποκτήσουν απογόνους. Αλλά από κοινωνιολογική άποψη, την εποχή που φτιάχτηκαν οι κανόνες η κουμπαριά ήταν ένας πάρα πολύ σημαντικός τρόπος δημιουργίας συγγενικών δεσμών. Και στο σύστημα αξιών εκείνης της εποχής, οι συγγενικοί δεσμοί διέπονταν από έναν κώδικα που μεταξύ άλλων απαγόρευε να δεις τον άλλο ερωτικά. Π.χ. ήταν αποδεκτό να μπαινοβγαίνει ο κουμπάρος στο σπίτι, ενώ για έναν γείτονα δεν θα ήταν αποδεκτό. Αν ο κουμπάρος μπαινοβγαίνοντας στο σπίτι ερωτευόταν την αδερφή του βαφτισιμιού του, θεωρούταν ασυγχώρητη κατάχρηση εμπιστοσύνης.

 

Τώρα που οι συνθήκες έχουν αλλάξει, ίσως και να βρεις έναν παπά να παντρέψει δύο ανθρώπους με τον ίδιο νονό "κατ΄οικονομίαν".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατι μηπως σε ρωτησε αν εισαι ηδη παντρεμενη με αλλον?.

Βέβαια.

Προσκομίζεις πιστοποιητικο αγαμίας και, αν χρειαστει, διαζευκτήριο.

 

 

Αλλά από κοινωνιολογική άποψη, την εποχή που φτιάχτηκαν οι κανόνες η κουμπαριά ήταν ένας πάρα πολύ σημαντικός τρόπος δημιουργίας συγγενικών δεσμών. Και στο σύστημα αξιών εκείνης της εποχής, οι συγγενικοί δεσμοί διέπονταν από έναν κώδικα που μεταξύ άλλων απαγόρευε να δεις τον άλλο ερωτικά. Π.χ. ήταν αποδεκτό να μπαινοβγαίνει ο κουμπάρος στο σπίτι, ενώ για έναν γείτονα δεν θα ήταν αποδεκτό. Αν ο κουμπάρος μπαινοβγαίνοντας στο σπίτι ερωτευόταν την αδερφή του βαφτισιμιού του, θεωρούταν ασυγχώρητη κατάχρηση εμπιστοσύνης.

 

Ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

.Οπως δε θα ηθελες υποθετω τα παιδια σου να παντρευτουν μεταξυ τους ..ετσι δε θα ηθελες και τα βαφτιστήρια σου να παντρευτουν μεταξυ τους.

 

Μου είναι αδιάφορο το αν θα παντρευτούν τα βαφτιστήρια μεταξύ τους...:rolleyes:

Και πες ότι βαφτίζω μόνο αγόρια, αυτό με διασφαλίζει ότι δεν θα παντρευτούν μεταξύ τους; Μάλλον όχι...

Ή πες ότι βαφτίζω αγόρι και εγώ έχω κόρη. Αν τα βρουν αργότερα μεταξύ τους και πάνε για γάμο, τι γίνεται τότε;;

Μάλλον να μην βαφτίσω καθόλου γιατί κινδυνεύω από παντού...

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την πλάκα, προσπαθώ να πω ότι σε τέτοια θέματα όλα είναι σχετικά.

 

Έχεις δίκιο. Η πείρα μου λέει ότι η εκκλησία στην Ελλάδα ποτέ δεν αναιρεί επίσημα κανόνες, απλά τους αφήνει να ξεχαστούν. Και αυτός ο κανόνας μάλλον αρχίζει να ξεχνιέται. Στην εποχή μας οι άνθρωποι συνήθως γνωρίζουν το σόι του ζευγαριού τους αφού έχει προχωρήσει πολύ η σχέση, και συχνά το τελευταίο που μαθαίνουν είναι ποιος ήταν ο νονός. Οπότε δεν έχει πολύ νόημα αυτός ο κανόνας.

 

Και για να χαλαρώσουμε, φανταστείτε σκηνικό από ταινία του αείμνηστου Φώσκολου: το ζευγάρι στέκεται στην εκκλησία. Ξαφνικά ανοίγει διάπλατα η πόρτα. Όλοι γυρίζουν να δουν ποιος είναι. Ένας άγνωστος άντρας μπαίνει λαχανιασμένος και φωνάζει: "Μη! Έχετε τον ίδιο νονό!". Δραματική μουσική. Τέλος επεισοδίου.

Link to comment
Share on other sites

Και για να χαλαρώσουμε, φανταστείτε σκηνικό από ταινία του αείμνηστου Φώσκολου: το ζευγάρι στέκεται στην εκκλησία. Ξαφνικά ανοίγει διάπλατα η πόρτα. Όλοι γυρίζουν να δουν ποιος είναι. Ένας άγνωστος άντρας μπαίνει λαχανιασμένος και φωνάζει: "Μη! Έχετε τον ίδιο νονό!". Δραματική μουσική. Τέλος επεισοδίου.

 

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...