Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με δασκάλα ειδικότητας


chrysaki

Recommended Posts

Συγκεκριμένα με την γυμνάστρια. Ο γιός μου (Β' Δημοτικού)έχει από πέρσι πρόβλημα μαζί της(θεωρεί ότι τον αδικεί και τον βάζει πολύ συχνά τιμωρία). Για την εκδήλωση του πανελλήνιου σχολικού αθλητισμού μάλιστα, που θα γίνει σε λίγες μέρες, μου ζήτησε κλαίγοντας να μην πάει στο σχολείο τη συγκεκριμένη μέρα. Δεν θέλει να πάω να της μιλήσω γιατί λέει ότι μετά η γυμνάστρια θα του κάνει παρατήρηση γιατί μου παραπονέθηκε για κείνη. (με τα αθλήματα τα πάει πολύ καλά, οπότε δεν τίθεται θέμα σωματικής ή άλλης δυσκολίας εκτέλεσης των ασκήσεων). Θέλω πολύ να της μιλήσω για να δω τί έχει γίνει, αλλά ο ίδιος με παρακαλάει να μην το κάνω. Μου ζητάει να μην πάει στο σχολείο εκείνη τη μέρα. Εσείς τί θα κάνατε στη θέση μου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αρχικα μπορεις να της μιλησεις χωρις να πεις ότι το παιδι παραπονεθηκε.Μπορεις απλα να της πεις ότι ενώ παντα του αρεσαν τα αθλήματα..ξαφνικα φετος δειχνει μια περιεργη αντιδραση...και ότι σου κανει εντυπωση που φτανει να κλαιει και να σε παρακαλαει να μη παρεβρεθει στην εκδηλωση.Να τη ρωτήσεις μηπως αυτή εχει παρατηρησει κατι,καποια δυσκολια του παιδιου, και πως είναι το παιδι στο μαθημα της.Κατι τετοιο.Μπορεις ακομα και να τη συμβουλευτείς ως προς το τι να κανεις...να τον πιεσεις να παει η όχι.Να δεις για αρχη τι θα σου πει και πως θα σου μιλησει και αναλόγως βλέπεις τι θα κανεις.Αυτο θα το εξηγήσεις στο παιδι ότι δλδ δεν πρόκειται να της πεις ότι σου παραπονεθηκε αρα να μην ανυσηχει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την ΝΙΚΙ81. Αυτό να κάνεις. Είναι το καλύτερο για να καταλάβεις ίσως και τι συμβαίνει ή ακόμη εάν εκείνη έχει κάνει κάτι να το διορθώσει μόνη της με το παιδί.

Σε φιλικό τόνο πάντα, σαν να ζητάς εσύ βοήθεια από εκείνη χωρίς να το ξέρει το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα με την γυμνάστρια. Ο γιός μου (Β' Δημοτικού)έχει από πέρσι πρόβλημα μαζί της(θεωρεί ότι τον αδικεί και τον βάζει πολύ συχνά τιμωρία). Για την εκδήλωση του πανελλήνιου σχολικού αθλητισμού μάλιστα, που θα γίνει σε λίγες μέρες, μου ζήτησε κλαίγοντας να μην πάει στο σχολείο τη συγκεκριμένη μέρα. Δεν θέλει να πάω να της μιλήσω γιατί λέει ότι μετά η γυμνάστρια θα του κάνει παρατήρηση γιατί μου παραπονέθηκε για κείνη. (με τα αθλήματα τα πάει πολύ καλά, οπότε δεν τίθεται θέμα σωματικής ή άλλης δυσκολίας εκτέλεσης των ασκήσεων). Θέλω πολύ να της μιλήσω για να δω τί έχει γίνει, αλλά ο ίδιος με παρακαλάει να μην το κάνω. Μου ζητάει να μην πάει στο σχολείο εκείνη τη μέρα. Εσείς τί θα κάνατε στη θέση μου;

 

.....μου ακούγεται περίεργη η στάση του παιδιού. Οπωσδήποτε θα πρέπει να της μιλήσεις σε ώρα που το παιδί θα κάνει μάθημα για να μην σε δει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα πας να μιλήσεις, αλλά όχι επιθετικά (γιατί μαλώνετε το παιδάκι μου; ), αλλά διερευνητικά (πως τα πάει; γιατί τον βλέπω αγχωμένο κτλ).

Καλά όλη τη χρονιά πέρυσι και αφού είχε πρόβλημα ο μικρός δεν της έπιασες καθόλου την κουβέντα;

Στον μικρό θα πεις ότι δεν θα της πεις τίποτα από τα παράπονά του, μόνο θα ρωτήσεις γενικά σαν ενημέρωση. Και ότι δεν αποφεύγουμε το σχολείο μην μας βάλει τιμωρία η δασκάλα, απλώς φροντίζουμε να ακολουθούμε τους κανόνες της.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Feed back: Της μίλησα και λύθηκε το θέμα για την εκδήλωση. Τον είχε βάλει με την ομάδα των κοριτσιών. Για κάποιο λόγο που δεν ξέρω το παιδί το είχε πάρει πολύ βαριά(ίσως να τον κορόιδεψαν οι άλλοι και δε θέλει να μου το πει). Έκανε ανακατατάξεις και το παιδί ξαναβρήκε τον ενθουσιασμό που φυσιολογικά έχουν όλα, για τέτοιου είδους δραστηριότητες.

Πρέπει οι ομάδες να χωρίζονται ισάριθμα και ανακατεμένα, όχι εδώ τα αγόρια κι εκεί τα κορίτσια και αν τα αγόρια είναι περισσότερα ας πάει ένα στην ομάδα των κοριτσιών.

Φιλάκια!

Link to comment
Share on other sites

Μα κι αυτή...τοσο χαζη είναι?Δεν το καταλαβε ότι κατι τετοιο θα εφερνε σε δυσκολη θεση το παιδι?

 

Προφανώς, Niki81, δεν έχουν όλοι την απαραίτητη ευαισθησία....

.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το αξιοσημειωτο σε αυτα που εγραψε η chrysaki ειναι οτι το παιδι το πηρε πολυ βαρεως που θα συμμετειχε στην ομαδα κοριτσιων.

Το θεωρησε προσβλητικο και υποτιμητικο απο την μερια της δασκαλας..

Δεν θα συνεβαινε το ιδιο εαν ενα κοριτσακι το ειχαν ενταξει στην ομαδα αγοριων της ταξης.

 

Με αυτο το παραδειγμα επιβεβαιωνονται για αλλη μια φορα οι ανησυχιες μου για τις ασχημες και ρατσιστικες συμπεριφορες καποιων αγοριων απεναντι στο αλλο φυλο με αποτελεσμα να θεωρειται υποτημητικο ενα αγορακι να συμετεχει σε γυναικειες ομαδες η παρεες.

 

 

Ακουω πολυ συχνα αγορακια του Δημοτικου να υποτιμουν γενικα τα κοριτσια, να κοριδευουν το ενα το αλλο εαν κανουν κατι κοριτσιστικο και γενικα οτι κοριτσιστικο ειναι αξιο κοροιδιας.

 

Ισως βεβαια αυτη η συμπεριφορα να ειναι καπως αμυντικη και να οφειλεται στο οτι σιγα σιγα αρχιζουν να εχουν συναισθηση της διαφορετικοτητας , να ντρεπονται γιατι τα κοριτσια ειναι λιγο πιο προχωρημενα και πιο ανεπτυγμενα.

Link to comment
Share on other sites

Δε το θεωρω κι απολυτο αυτό που λες.Εννοω πως το γεγονός ότι το παιδι το πηρε βαρεως δε σημαινει οπωσδήποτε ότι το θεωρησε προσβλητικο ή υποτιμητικο.Μπορει απλα να το εφερε σε δυσκολη θεση.Κι εγω σε παρομοια θεση δε σου κρυβω δε θα μου αρεσε ολες οι φιλες μου πχ να είναι μαζι κι εγω να πρεπει να παω με τα αγορια.

 

Τωρα σα γενικοτερη παρατηρηση...ότι υπαρχει μια λαθος συμπεριφορά των αγοριων απέναντι στα κορίτσια θα συμφωνησω.Μη σου πω με λυπη μου βλεπω αντι να εξαλείφονται σιγα σιγα τέτοιες πεποιθήσεις...συνεχως χειροτερευουν.Ειναι αδιανοητο το πως βλέπεις αγορια ,μαθητες να φτανουν ακομα και να κακοποιουν κορίτσια και να τα γελοιοποιουν ετσι για πλακα.Εγω στη δικη μου τη γεννια δε θυμαμαι τετοια περιστατικα.

 

Τωρα πως γινεται ο αριθμος των γονιων που ενημερώνονται και ασχολούνται με προσοχή με την ανατροφη των παιδιων να αυξάνεται ενώ συγχρόνως να αυξάνονται και τέτοιες συμπεριφορες...είναι αποριας αξιο.

Link to comment
Share on other sites

Νικη εχεις παρατηρησει και εσυ τετοιες συμπεριφορες απο γνωστα σου παιδακια?

 

Εγω το καταλαβα προς το τελος της χρονιας του νηπιαγωγειου μετα απο ενα παραδειγμα που μου ανεφερε μια μητερα και απο τα αγορακια φιλων μου που πηγαιναν σχολειο στην Αθηνα και μαλιστα το ενα απο αυτα σε ιδιωτικο σχολειο πολυ αυστηρο.

 

Ισως να ετυχαν οι ταξεις?

 

Αλλα να που και εσυ το εχεις διαπιστωσει .

Link to comment
Share on other sites

Τα αγόρια μεγαλώνουν (ναι και εν έτη 2015) μαθαίνοντας να ΜΗΝ κάνουν κοριτσίστικα πράγματα. Να μη παίζουν με κουζινικά (μάλλον από απωθημένο έχουμε τόσους άνδρες chef), με κούκλες ή παιχνίδια ρόλων μαζί με κορίτσια.

 

Φταίνε πολύ οι μπαμπάδες και οι παππούδες στη διατήρηση αυτής της κατάστασης. Προσπαθούν λίγο οι νέοι εκπαιδευτικοί να εξισορροπήσουν την κατάσταση αλλά με κινήσεις όπως της εν λόγω γυμνάστριας αμφιβάλλω. Ξέρω, για παράδειγμα, ότι οι μεικτές ομάδες σε κάθε δραστηριότητα εντός σχολείου ενθαρρύνεται πλέον. Εκείνη δεν ξέρω γιατί έκανε κάτι τόσο απερίσκεπτο.

 

Τα κορίτσια που θέλουν να παίζουν με τα αγόρια περισσότερο απ ότι με τα κορίτσια (όπως ήμουν εγώ και εν μέρη είναι και η κόρη μου) αναγκάζονται να ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ τη θέση τους σε ένα παιχνίδι με συμμετέχοντες αγόρια.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το ρόλο των παππούδων, μπαμπάδων εγώ θα ήθελα να πω τα εξής:

 

Κατά τη γνώμη μου κυρίως φταιν οι μαμάδες. Οι μαμάδες αντιμετωπίζουν τους γιους διαφορετικά από ότι τις κόρες. Έχω προσέξει το εξής. Οι περισσότερες μαμάδες λεν τους γιους "άντρα" μου και "αντράκι" μου. Δεν έχω ακούσει καμία κοριτσομάνα να λέει τις κόρες της "γυναίκα" μου. Θέλω να πω ότι και οι μητέρες τονίζουν το φύλο στα αγόρια.

 

Πέρα από ότι κάνουμε εμείς, τα δύο φύλα είναι όντως διαφορετικά και τα παιδιά έχουν διαφορετικές αντιδράσεις. Εγώ βλέπω τις κόρες μου με τον ανιψιό μου, που έχουν ίδια ακριβώς ηλικία. Δεν έχουν ίδιους κώδικες. Παίζουν μαζί, παίζουν και με κουζινικά και με μπάλες, αλλά εκφράζονται διαφορετικά. Όταν βρίσκονται με μεγαλύτερη παρέα, αυτομάτως χωρίζουν. Ο μικρός πάει να παίξει μπάλα. Τελεία. Οι δικές μου ψάχνουν για κορίτσια. Δεν τους το επιβάλουμε εμείς. Τα παιδιά το ζητάν.

 

Παρεπιπτόντως, και η κόρη μου που είναι 8,5 χρονών ψιλοσνομπάρει τα αγόρια. Όλα τα κορίτσια νομίζω ότι το κάνουν. Χαζά τα ανεβάζουν, χαζά τα κατεβάζουν. Δεν πειράζει της λέω, αργότερα θα τους εκτιμήσεις :-D:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγκεκριμένα με την γυμνάστρια. Ο γιός μου (Β' Δημοτικού)έχει από πέρσι πρόβλημα μαζί της(θεωρεί ότι τον αδικεί και τον βάζει πολύ συχνά τιμωρία). Για την εκδήλωση του πανελλήνιου σχολικού αθλητισμού μάλιστα, που θα γίνει σε λίγες μέρες, μου ζήτησε κλαίγοντας να μην πάει στο σχολείο τη συγκεκριμένη μέρα. Δεν θέλει να πάω να της μιλήσω γιατί λέει ότι μετά η γυμνάστρια θα του κάνει παρατήρηση γιατί μου παραπονέθηκε για κείνη. (με τα αθλήματα τα πάει πολύ καλά, οπότε δεν τίθεται θέμα σωματικής ή άλλης δυσκολίας εκτέλεσης των ασκήσεων). Θέλω πολύ να της μιλήσω για να δω τί έχει γίνει, αλλά ο ίδιος με παρακαλάει να μην το κάνω. Μου ζητάει να μην πάει στο σχολείο εκείνη τη μέρα. Εσείς τί θα κάνατε στη θέση μου;

 

Όλα καλά, λύθηκε το θέμα.

 

Με το μπολντ ασχολήθηκε κανείς?Το παιδί είπε στη μητέρα του ότι αν εκείνη μιλήσει στη γυμνάστρια, η τελευταία θα ζητήσει το λόγο από το αυτό.

Αν το παιδάκι το λέει από μόνο του, πάει καλά. Αν όμως η δασκάλα κάνει εκ των υστέρων σχόλια στα παιδιά των οποίων οι γονείς "παραπονιούνται"?

Ακόμη και άδικο και σε έντονο ύφος να είναι το οποιοδήποτε παράπονο, πόσο ώριμο είναι μετά να "παρατηρείς" το μαθητή σου για αυτό?

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά, λύθηκε το θέμα.

 

Με το μπολντ ασχολήθηκε κανείς?Το παιδί είπε στη μητέρα του ότι αν εκείνη μιλήσει στη γυμνάστρια, η τελευταία θα ζητήσει το λόγο από το αυτό.

Αν το παιδάκι το λέει από μόνο του, πάει καλά. Αν όμως η δασκάλα κάνει εκ των υστέρων σχόλια στα παιδιά των οποίων οι γονείς "παραπονιούνται"?

Ακόμη και άδικο και σε έντονο ύφος να είναι το οποιοδήποτε παράπονο, πόσο ώριμο είναι μετά να "παρατηρείς" το μαθητή σου για αυτό?

 

Ε, εντάξει, αυτό νομίζω είναι φόβος του ίδιου του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...