Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Μηπως τη φορτώνω πολύ?

Recommended Posts

Καλημέρα έχω δυο κοριτσάκι ένα τριων και ένα οχτώ που πάει τρίτη δημοτικού.

Η μεγάλη ξεκίνησε φέτος αγγλικά και ζήτησε να συνεχίσει και τη ρυθμική που πηγαίνει τα τελευταία χρόνια.Το πρόβλημα είναι ότι κάθε απόγευμα πρεπει να πηγαινει καπου με αποτελεσμα με το που γυρναει από το σχολειο τη βαζω να διαβασει ετσι ώστε να εχει τελειωσει ή τουλάχιστον να εχει κανει τα περισοτερα μαθηματα.Προς το παρον δεν μου εχει διαμαρτυρηθεί αλλα σκέφτομαι ότι μπορει να κουραστεί δε θελω όμως να τη σταματήσω από τη ρυθμικη γιατι είναι κατι που της αρεσει και τη διασκεδαζει ταυτόχρονα.Εχω αγχωθεί πολύ και αυτό είναι κατι που προσπαθω να μη της το μεταδώσω αλλα δεν το καταφερνω παντα.Σημερα για παράδειγμα εχει να διαβασει αγγλικα για αυριο και ότι μαθηματα τους βαλει ο δάσκαλος στο σχολειο και όλα αυτά μεχρι τις 6.Ακουω άλλες μαμαδες που πηγαινουν τα παιδια τους σε δυο δραστηριότητες και αγγλικα και αναρωτιέμαι μηπως κανω κατι λαθος ή μηπως αγχώνομαι χωρις λογο.

Διαφημίσεις

Έγραφα και τα έχασα...

Δεν μου φαίνεται υπερβολικό το ωράριό της, παρόλο που σχολάει στις 2. Πρόσεξε μόνο μήπως κάποια στιγμή αυξηθούν πολύ οι ώρες της ρυθμικής καθώς ανεβαίνει επίπεδο. Αν αυτό συμβεί, περιόρισέ το... Άλλωστε δεν πάει και για πρωταθλητισμό... έτσι δεν είναι;

Ελπίζω μόνο να είναι κοντά σας οι δραστηριότητες, ώστε να μην χάνετε χρόνο σε μεγάλες μετακινήσεις...

Το πρόβλημα είναι ότι κάθε μερα καπου πηγαινει.Μια μερα αγγλικα μια ρυθμική εναλλαξ.

Οποτε δεν εχει ένα απόγευμα ολοκληρο δικο της να διαβασει και να ξεκουραστεί.Θα μπορουσα να τη βαλω να πηγαινει ρυθμικη και αγγλικα τις ιδιες μερες αλλα και αυτό μου φανηκε πολύ κουραστικο.

Εννοείται ότι δε πηγαινει για πρωταθλητισμο και για το λογο αυτό την εχω γραψει στο χαλαρο τμημα που είναι δυο φορες την εβδομαδα και μπορει αν θελει να πηγαινει και μια τριτη φορα οποτε μπορει που κανουν ελευθερο πρόγραμμα.Περυσι πηγαινει καποιεσ φορες φετος με τα αγγλικα δεν της το αναφερω καν.

Διαφημίσεις

Το πρόβλημα είναι ότι κάθε μερα καπου πηγαινει.Μια μερα αγγλικα μια ρυθμική εναλλαξ.

Οποτε δεν εχει ένα απόγευμα ολοκληρο δικο της να διαβασει και να ξεκουραστεί.Θα μπορουσα να τη βαλω να πηγαινει ρυθμικη και αγγλικα τις ιδιες μερες αλλα και αυτό μου φανηκε πολύ κουραστικο.

Εννοείται ότι δε πηγαινει για πρωταθλητισμο και για το λογο αυτό την εχω γραψει στο χαλαρο τμημα που είναι δυο φορες την εβδομαδα και μπορει αν θελει να πηγαινει και μια τριτη φορα οποτε μπορει που κανουν ελευθερο πρόγραμμα.Περυσι πηγαινει καποιεσ φορες φετος με τα αγγλικα δεν της το αναφερω καν.

Η δικιά μου επίσης ξεκίνησε φέτος Αγγλικά αλλά κάνει 2 φορές την εβδομάδα. Δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα;

Ρυθμική μήπως μπορεί να μπει κάποιο Σάββατο;

Αν δεν υπάρχει εναλλάκτική, σκέψου ότι κάπου πηγαίνει, αλλά αυτό είναι για 1 με 1,5 ώρα και το ΣΚ ξεκουράζεται.

Όχι το να έχει ρυθμική και αγγλικά την ίδια μέρα μου φαίνεται πολύ κουραστικό, εκτός και αν πρόκειται για Παρασκευή.

Νομίζω άδικα αγχώνεσαι αφού και το παιδί δεν διαμαρτύρεται ούτε δείχνει κούραση. Αν δεις ότι δεν τραβάει το πρόγραμμα, μπορείς να ρωτήσεις αν η ρυθμική μπορεί να γίνει Σάββατο πρωί. Οι δραστηριότητες είναι κάτι ευχάριστο και εποικοδομητικό για τα παιδιά, τους δίνουν τροφή για σκέψη, ευκαιρίες για κοινωνικοποίηση και τα κρατάνε μακριά από την τηλεόραση και γενικότερα τις οθόνες (κομπιούτερ, τάμπλετ κλπ).

Βασικά συμφωνώ με την Daenerys.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!΄Δυστυχώς τα αγγλικά είναι τρεις φορες την εβδομάδα αλλά οι δυο φορες είναι από μια ωρα και η παρασκευη μονο δυο ωρες.

Δυστυχως δεν εχουν ωρες στη ρυθμικη για σαββατο γιατι οντως θα εξυπηρετουσε γι αυτό την εγραψα δυο φορες αλλα όχι εκεινες τις μερες που εχει αγγλικα.Κι εγω σκεφτηκα ότι καλο είναι να πηγαινει ρυθμικη αφου της αρεσει εχει φιλες και αν καθοταν σπιτι σιγουρα μετα το διάβασμα θα ανοιγε τηλεοραση απλα δε θελω να πιεστει.Της ειπα ότι αν αργοτερα εχει πολλα διαβάσματα και αισθανθεί ότι κουράζεται να μου το πει και θα βρουμε μια λυση.Ο αντρας μου βεβαια μου ειπε ότι κακως της το ειπα γιατι ετσι με το παραμικρο θα θελει να τα παρατησει ενώ δεν είναι και τοσο φορτωμένη αλλα εγω αγχωνομαι περισοτερο!!!!

Ξέρω παιδί μεγαλύτερο απ την κόρη σου που πηγαίνει ενόργανη 3 φορές την εβδομάδα, αγγλικά 3 φορές την εβδομάδα, σχέδιο 1 φορά την εβδομάδα. Όπως καταλαβαίνεις, κάποιες μέρες έχει 2 απογευματινές δραστηριότητες. Και όλα αυτά απαιτούν και αρκετό πήγαινε-έλα. ΟΛΑ τα επέλεξε εκείνη. Η μητέρα της αγχώνεται σαν εσένα μήπως πιέζεται το παιδί. Έλα που το ίδιο το παιδί της ζητάει να τα κάνουν όλα και δεν το νοιάζει καθόλου που διαβάζει μέχρι τις 11 για να τα προλάβει όλα. Όταν ένα παιδί είναι χαρούμενο, μην αγχώνεσαι.

Υπάρχουν και παιδιά σαν την κόρη μου που ψάχνουμε δραστηριότητες να της κρατήσουν το ενδιαφέρον για να είναι όσο το δυνατόν μικρότερος ο ελεύθερος χρόνος που -δυστυχώς- ισούται με τηλεόραση και tablet.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png

μία δραστηριότητα την ημερα, μπορουν να καταφερουν

το διαβασμα δεν ειναι παραπανω απο 30 λεπτά σε καθε μαθημα (ελληνικά, μαθηματικά, ιστορια/ θρησκευτικά).

μεγαλωνοντας καποια μερα μπορει να εχει και δυο δραστηριοτητες, αλλα τα καταφερνουν!

εμεις κουραζομααστε να τα πηγαινο-φερνουμε και τα σταματαμε...

age.png

Διαφημίσεις

Το να διαβάζει το παιδί καθημερινά μέχρι τις 11 για να προλάβει τις δραστηριότητες (σε πρώτες τάξεις δημοτικού) δεν θα το επέτρεπα, είτε το "ήθελε", είτε όχι.

Και εγώ ξέρω κάτι κοριτσάκια που τους είχαν φορτώσει το πρόγραμμα οι γονείς από πολύ μικρή ηλικία (καθημερινές και ΣΚ), γιατί το "ήθελαν" τα ίδια τα παιδιά και τελικά τα βρόντηξαν όλα. Και αμφιβάλλω αν πηγαίνουν καλά και στο σχολείο.

Να υπάρχει ένα μέτρο. Και να υπάρχει και ελεύθερος χρόνος να τον διαθέσουν όπως θέλουν (ακόμα και αν αυτό σημαίνει τηλεόραση ή τάμπλετ).

Στην περίπτωση της θεματοθέτριας, ναι μεν έχει κάθε μέρα δραστηριότητα, αλλά είναι για 1-1,5 ώρα και έχει και τα ΣΚ ελεύθερα, οπότε νομίζω δεν τίθεται θέμα.

Νομίζω ότι κατά τα Χριστούγεννα θα φανεί αν το παιδί κουράζεται ή όχι. Αν είχε φανεί από τώρα η κατάσταση θα γινόταν τραγική αργότερα μέσα στη χρονιά. Τα παιδιά πρέπει να κάνουν κάτι που κατά κάποιο τρόπο επιβάλλεται (όπως η ξένη γλώσσα) αλλά και μια δραστηριότητα που έχουν διαλέξει τα ίδια για να υπάρχει ποικιλία. Κι εμείς κάθε απόγευμα κάπου πάμε, έχω ξεκαθαρίσει όμως ότι κάνουμε τις δραστηριότητες που θέλει το παιδί μόνο αν αποδείξει ότι μπορεί να τα καταφέρνει με τις απαιτήσεις του σχολείου και δεν μας παίρνει η νύχτα διαβάζοντας. Όσο τα πράγματα είναι υπό έλεγχο δεν υπάρχει λόγος άγχους. Εξάλλου, είναι σαφώς καλύτερα το παιδί να κάνει μια δραστηριότητα από να την βγάζει στην τηλεόραση και το τάμπλετ. Εγώ πάντως, και χωρίς να ξέρω τις αντοχές του παιδιού, δεν κρίνω υπερβολικό το πρόγραμμα με τη ρυθμικη και τα αγγλικά.

• 2 months later...
  • 1 month later...

Κι εμείς πάμε τρίτη δημοτικού ... κι έχουμε ρυθμική, κολύμβηση και θέατρο στο σχολείο, στίβο, κιθάρα και χορωδία έξω. Το πρόγραμμα σας είναι πολύ χαλαρό ... μην αγχώνεσαι καθόλου!

azHYp2.png

vwuep3.png