Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θυσία για τα παιδιά μου...;


Recommended Posts

...και τα παιδιά, συνεχίζουν να είναι χαρούμενα που μένω στο σπίτι τους.

...αυτό δεν έχει σημασία;

...αυτό έχει

Εσυ πώς εισαι δε μας λες.Εκανες καμια καλη προσπαθεια ή απλως βρισκεσαι εκει κ το μυαλο σου ειναι αλλού;Αν δεν προσπαθησεις να το παρεις αποφαση δεν θα αντεξεις πολυ,θα φανει οτι ολα τα κανεις χωρις να τα πιστευεις πραγματικα.Γιατι δεν το προσπαθεις;Δε θελεις ,δεν μπορεις;Με τη γυναικα σου μιλησες ειλικρινα;Π.ως ειναι η σχεση σας;Σε βλεπω πολυ μοιρολατρη,γκρινιαρη συγγνωμη αλλα δε σε λυπαμαι καθολου.Αποφασισες να κανεις κατι ΚΑΝΤΟ ΣΩΣΤΑ.Αυτα τα παραπονα κ οι γκρινιες δεν αρμοζουν σε ωριμο ανδρα με παιδια που πηρε μια τοσο δυσκολη αποφαση.Αν συνεχισεις ετσι θα αποτυχεις σιγουρα.Παρε τη ζωη σου στα χερια σου κ σταματα να να μοιρολατρης σαν εφηβος.Το χρωστας κ στα παιδια σου κ στον εαυτο σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

...και τα παιδιά, συνεχίζουν να είναι χαρούμενα που μένω στο σπίτι τους.

...αυτό δεν έχει σημασία;

...αυτό έχει

 

Όχι δεν εχει μονο αυτό σημασια ...γιατι τα παιδια χαζα δεν είναι...τα καταλαβαινουν όλα.Με τη μαμα πως τα πατε?Αυτη χαρηκε που γυρισες?Κανει καποια προσπαθεια να ειστε καλα?

 

Αν αυτό που σκέφτεσαι παντως είναι η άλλη γυναικα με την οποια ειχες σχεση...λυπάμαι που θα στο πω αλλα το καλυτερο που εχεις να κανεις είναι να την ξεχασεις γιατι δε μπορεις να μπαινοβγαινεις στη ζωη των παιδιων της ετσι.

 

Θεωρω ότι κανεις παντα βιαστικες κινησεις...βιαστηκες να συζησεις με την αλλα...βιαστηκες να την αφησεις και να γυρισεις στα παιδια...βιαζεσαι.Δεν επρεπε να γυρισεις στα παιδια ετσι...επρεπε να εχεις παρει το χρονο σου μονος σου να κατσεις να σκεφτεις σωστα τι θελεις πραγματικα και τι μπορεις να κανεις...και μετα να επαιρνες τις αποφασεις σου.

 

Μπαινεις που μπαινεις...πες μας λιγα περισσοτερα για το πως εισαι και πως αισθάνεσαι και πως παει ολο αυτό γιατι ξερεις καμια φορα βοηθαει να μιλας,τα βγαζεις από μεσα σου.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομουν οτι θα φαινόταν από τα γραφόμενα μου ότι αυτό το φόρουμ,αυτή η ενότητα μου κανει καλό.

Μου απαλύνει τη μοναξιά. Ίσως φαίνεται υπερβολικό και πριν λίγο καιρό αν άκουγα να μου το λέει άλλος θα τον έλεγα ανόητο,όμως σε εμένα έτσι λειτουργει.

Δεν γράφω εδώ για να με λυπάται κάποιος.

Δεν έχω αναγκη απο λυπηση και συμπάθεια.

Ένας πατέρας είμαι που αγαπησε και αγαπαει μια γυναίκα.

Οτι γκρίνια απορρέει απο αυτό, ναι την έχω.

Μακάρι να ηταν μονο γκρίνια.

Εγώ που πάντα είχα η προσπαθουσα να εχω τον έλεγχο των πραγμάτων στη ζωή μου τώρα βρίσκομαι μόνος μου σε μια ανεμοθύελλα συναισθημάτων και καταστάσεων.

Αυτό με κάνει μυρολατρη;ίσως.

 

Όχι δεν βιάστηκα.

Σε τίποτα δεν βιάστηκα σε όλο αυτό.

Δεν συζούσα με την αγαπημένη μου.

Νοίκιαζα δικο μου σπίτι και τρεις η τέσσερεις φορες την εβδομαδα κοιμομουν στο δικο της.

 

Η σύζυγός μου προσπαθεί περισσότερο απο εμένα για να πετύχει αυτή η επανένωση.

Το αναγνωριζω.

Πως είναι το μέσα μου;...Τα παιδιά είναι καλά...αυτά.

 

Καλή ζωή σας εύχομαι και σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μοιρολατρη μπαμπά σε κανει οτι όπως καταλαβα καθεσαι κ μας περιγράφεις μια κατασταση που εσυ δημιουργησες,που δε σου αρέσει τωρα κ δεν κανεις κατι να την αλλαξεις.Τι περιμενεις ,τι προσδοκεις;Να αρχισουν τα παιδια σου να σε συνηθιζουν κ να ξαναφύγεις;Η΄να καταντησεις ενα ερειπιο που θα πηγαινοερχεται στο σπιτι ,ενας ανθρωπος χωρις ψυχη,που θα φανει πλεον καθαρα απο ενα σημειο κ μετα;Τα παιδια σιγουρα θα το καταλαβουν,θα το νιωσουν.Και η γυναικα σου ,τι ρολο παιζει σε ολο αυτο,τι της εχεις πει,πώς την καταδικαζεις να ζει έτσι;Τι θα πει "τα παιδια ειναι καλα"Τα παιδια νομιζουν οτι ξαναγινατε οικογενεια γιαυτο ειναι καλα.Οταν καταλαβουν οτι δεν εισαι πραγματικα εκει ποια νομιζεις οτι θα ειναι η αντιδραση τους;Και στην τελικη πώς τα σκεφτοσουν τα πραγματα οταν γυριζες,με τι σκοπο πηγες πισω να κανεις δυστυχισμενους ανθρώπους;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Μοιρολατρη μπαμπά σε κανει οτι όπως καταλαβα καθεσαι κ μας περιγράφεις μια κατασταση που εσυ δημιουργησες,που δε σου αρέσει τωρα κ δεν κανεις κατι να την αλλαξεις.Τι περιμενεις ,τι προσδοκεις;Να αρχισουν τα παιδια σου να σε συνηθιζουν κ να ξαναφύγεις;Η΄να καταντησεις ενα ερειπιο που θα πηγαινοερχεται στο σπιτι ,ενας ανθρωπος χωρις ψυχη,που θα φανει πλεον καθαρα απο ενα σημειο κ μετα;Τα παιδια σιγουρα θα το καταλαβουν,θα το νιωσουν.Και η γυναικα σου ,τι ρολο παιζει σε ολο αυτο,τι της εχεις πει,πώς την καταδικαζεις να ζει έτσι;Τι θα πει "τα παιδια ειναι καλα"Τα παιδια νομιζουν οτι ξαναγινατε οικογενεια γιαυτο ειναι καλα.Οταν καταλαβουν οτι δεν εισαι πραγματικα εκει ποια νομιζεις οτι θα ειναι η αντιδραση τους;Και στην τελικη πώς τα σκεφτοσουν τα πραγματα οταν γυριζες,με τι σκοπο πηγες πισω να κανεις δυστυχισμενους ανθρώπους;

 

Ενταξει δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο ,τα υπολοιπα ειναι απλα γκρινια και ανωριμοτητα , οχι αγαπη , η αγαπη ειναι κατι διαφορετικο , δεν μας ωθει να γινουμε δυστηχησμενοι γιατι ετσι θα σπειρουμε και σε εκεινους που αγαπαμε τη δυστυχια .

Ειπες οτι αναγκαστικες να γυρισεις αλλα θα ξαναφυγεις , για τι σοι αγαπη μιλαμε τοτε αγαπητε μπαμπα ? τι προσφερεις στα παιδια σου ? τι περιβαλλον ? αβεβαιοτητας , ανασφαλειας , ευκολα λες οτι θα ξαναφυγεις και πως εισαι τοσο σιγουρος λοιπον οτι οταν θα ξαναγυρισεις επειδη και παλι θα σου τη δωσει και δεν εισαι σιγουρος για τις αποφασεις σου θα σε ξαναδεχτουνε πισω ? πως παιζεις ετσι με παιδικα αισθηματα ? πως παιζεις ετσι με μια γυναικα που σου φαιρεται οπως μας ειπες φιλικα και με ευγενεια ? η οποια προφανως παλευει και εκεινη να κρατησει το σπιτι της . Τι αλλοπροσαλη συμπεριφορα , και οπως παντα θα την πληρωσουνε τα μικρα παιδια .

Δεν μπορουσες να λες στα παιδια σου οτι θα γυριζεις σε αλλα παιδια , μα γιατι επρεπε να γινει αυτο ετσι και αλλιως ? γιατι να συζησεις με την αλλη κοπελα τοσο γρηγορα ? αποψη μου ειναι οτι σου χρειαζεται καποιος ειδικος , εισαι πολυ μπερδεμενος και εχεις τα πραγματα πολυ ανακατεμενα μεσα σου , ενεργεις λαθος επιρεασμενος απο την ψυχολογικη σου φορτηση και φοβαμαι οτι αμα δεν κανεις καποιου ειδους ψυχοθεραπεια θα συνεχισεις να το κανεις αυτο με αποτελεσμα να πληγωσεις τα παιδια σου . Και με τη συζυγο σου μπορειτε να δειτε καποια συμβουλο γαμων , βοηθαει πραγματικα , και τοτε θα αποφασησετε τι θα κανετε . Μπορειτε να μενετε στο ιδιο σπιτι με τη γυναικα σου αλλα να μην ειστε ζευγαρι , οι σχεσεις των ανθρωπων δεν καθοριζονται με το να θα πλαγιαζεις και θα κανεις σεξ με το αλλο ατομο . Συζητηστε , μοιρασου με εκεινη τα παντα και ισως και εκεινη να αισθανεται ετσι , μπορει να μεγαλωσετε τα παιδια σας ως δυο καλοι φιλοι που ενδιαφερονται ο ενας για τον αλλο , δεν χρειαζεται να ειναι σονι και καλα ερωτικη η σχεση σας , φιλικα παντα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πείτε με κακιά, πείτε με στριμένη, πείτε με σκληρή και άπονη!(την έγραψα την ατάκα).

Στην αρχή ο θεματοθέτης μου προκάλεσε συμπάθεια.

Τώρα μου προκαλεί θυμό!

Η συμπεριφορά του με κάνει να εισπράττω μια τεράστια επιπολαιότητα και ανευθυνότητα.

Είναι τεράστιο έγκλημα να κοροϊδεύεις φίλε τα παιδιά σου και να παίζεις με τα συναισθήματα του ανθρώπου που έχεις δίπλα σου. Ποιος σου έδωσε αυτό το δικαίωμα; Κάθεσαι και κλαίγεσαι για το παντελόνι που είναι δυο νούμερα μικρότερο, για τη θυσία που έκανες, για την κοπέλα που αγάπησες.....

Δεν κλάφτηκες όμως για τα ψέμματα σου προς τα παιδιά σου και για τα συναισθήματα που προκαλείς στην μάνα των παιδιών σου, που θα έπρεπε να την έχεις εικόνισμα γιατί σε έκανε πατέρα.

Είμαι δασκάλα και η ζωή μου είναι ανάμεσα στα παιδιά. Ξέρεις ηρωικέ φίλε μου πόσα παιδιά κατεστραμένα ψυχολογικά έχω δει από ανεύθυνες και επιπόλαιες συμπεριφορές;

Νομίζεις ότι τα παιδιά είναι χαζά και δεν καταλαβαίνουν;

Τους διδάσκεις το ψέμα;

Προτείνω όταν μεγαλώσουν λίγο να βγαίνεις παρέα μαζί τους και να τους κουβεντιάζεις για τη μεγάλη θυσία που έκανες και για το πως κατέστρεψες τη ζωή της μητέρας τους για χάρη τους!

Θα το εκτιμήσουν!:mad::x:x

Link to comment
Share on other sites

Απ΄οτι καταλαβα ο θεματοθέτης προσπαθησε επιπολαιως να καλυψει το κενο που δημιουργησε στα παιδια του.Και η ευκολη λυση γιάυτον ηταν η επιστροφη.Αυτο θελουν σκεφτηκε αυτο θα κανω σε βαροςτης δικης μου ζωης.Αυτο στα ματια του φανταζει ως θυσια προφανως θεωρει τον εαυτο του κ ηρωικο πατερα.Αλλα επιπολαιε μπαμπα τα θεματα αυτα που εχουν να κανουν με την ψυχολογια των παιδιων εν οψει διαζυγιου δε λυνονται τοσο εύκολα.Αν ηταν ετσι όλοι οσοι χωριζουν κ πληγωνουν τα παιδια τους θα εκαναν αυτο που κανεις εσυ.Τα θεματα αυτα θελουν σκεψη,συνεση,σωστους χειρισμους κ ισως αν δεις τα δυσκολα επαγγελματικη βοηθεια.Δε σου περασε απο το μυαλο αφου λες πως τοσο πολυ βασανιστηκες να συζητησεις το θεμα με καποιον ειδικο;Ειπες ετσι ελαφρια τη καρδια "αντε θα γυρισω κομματια να γινει¨κ το έκανες;Δε σου καταλογιζω κακια πρόθεση αλλα επιπολαιοτητα ασυγχώρετη για μπαμπα πυ λεει πως αγαπα τα παιδια του.Τα παιδια θα μπορουσαν το πιθανοτερο να συνηθισουν την ιδεα του διαζυγιου ,όπως κ τοσα αλλα παιδια,κ να ειναι κ ευτυχισμένα σο χερι σας ηταν αυτο.Αυτο όμως το μπρος πισω ή την κατασταση στο σπιτι που εσυ δημιουργησες δε θα τη συνηθισουν με τιποτα.Στο ξαναλεω ισως δεν ειναι αργα ακομη κ τωρα για να παρεις βοηθεια επαγγελματικη .Φερσου υπευθυνα κ σταματα να μυξοκλαις.Ενηλικας εισαι με παιδια,οχι κανενα απατημενο σχολιαροπαιδο.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν έχετε καταλάβει λέξη απο όσα έχω γράψει.

Θα παρακαλούσα να σταματησετε να με κρίνετε κατα αυτον τον τρόπο και να γελατε με όσα διαβάζετε,γιατί αυτό κάνετε.

Αφήστε λοιπον τον ρόλο της μικρής Τατιάνας.

Επίσης θα παρακαλούσα τον διαχειριστή να διαγράψει το θέμα μου.

Δεν φταιω εγώ αν κάποια απο τα μέλη του φόρουμ δεν έχουν γνωρίσει ποτέ τους άντρα.

Σταματήστε λοιπον το κραξιμο.

Αν δεν μπορείτε να προσφερετε βοήθεια σε κάποιον απλα προσπεραστε τον και συνεχειστε τον δρόμο σας.

Χωρίς να ξέρουμε τον δρόμο που περπάτησε, δεν μπορούμε να τον κρίνουμε για το μονοπάτι στο οποίο βρέθηκε.

Μπορω κι εγώ να καθησω και να γράψω τα συμπεράσματα που εβγαλα για εσάς.

 

Τέλος πάντων, τρεις λαλούν και δυό χορεύουν....

Καλό απόγευμα.

 

Υ.Γ. Παρακαλώ να διαγραφεί η να κλειδώσει το θέμα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνωμη αν κατι από οσα εγραψα σε εθιξε...δεν ειχα καμια τετοια προθεση. Επισης δεν εχω καμια διαθεση να σε κοροιδεψω...κουτσομπολεψω....καταδικασω.Ουτε και σε λυπάμαι.Ξερω ποσο δυσκολο είναι να ζεις μεσα σε ένα σπιτι αλλα στην ουσια να εισαι εκει με το ζορι.

 

Τελος δε συνηθίζω να χαιδευω τα αφτια των αλλων...συνηθως μιλαω πιο ωμα...γιατι ετσι θεωρω πως εχεις μια πιθαντητα να ταρακουνήσεις τον αλλον.

 

Δεν αμφισβητω ότι ότι εκανες το εκανες για το καλο των παιδιων...αυτο που επιθυμούσες ηταν προφανως να βαλεις τη δικη τους ευτυχια πανω από τη δικη σου.Ομως εκανες λαθη στο χειρισμο της ολης κατάστασης.Εξακολουθω να επθμενω ότι βιαστηκες παροτι δε το δεχεσαι.Ο λογος που στο λεω αυτο δεν είναι γιατι αρέσκομαι να σε κατηγορω...αλλα αν δεν καταλάβεις,αποδεχτεις τους λαθος χειρισμούς και τις λαθος αποφασεις δε θα πας μπροστα.Και αυτή τη στιγμη πρεπει να πας μπροστα.

 

Εχεις κολλησει θεωρω...εχεις κολλησει σε σκεψεις,σε συναισθηματα...δεν εισαι καν σιγουρος πιστευω στο τι ακριβως θελεις εσυ.Πρεπει να τα βαλεις σε μια ταξη όλα αυτά...εσυ με τον εαυτο σου.Να καταλάβεις τι πραγματικα θελεις και τι πραγματικα μπορεις να δωσεις...τι σκέφτεσαι γι ατο μελλον.Πως θα ηθελες να εξελιγχθει ολο αυτο.Οταν θα εισαι σιγουρος για όλα αυτά τοτε θα μπορέσεις να δεις και τι θα κανεις.

 

Θεωρω ότι σε ολο αυτο...αν κατι θα σε βοηθησει είναι να εισαι απολυτα ειλικρινης με τη μητερα των παιδιων...αν βεβαια είναι κι εκεινη δεκτικη στην ειλικρινια σου.Να μιλατε συνεχως και να λετε αληθειες ακομα κι αν αυτές πονανε.με ψεμματα λυσεις δε θα βρειτε.Εγω αν ημουν στη θεση σου..θα πηγαινα σε έναν ειδικο...όχι γιατι θα σου λυσει το πρόβλημα...θα σε βοηθήσεις όμως να βαλεις τις σκεψεις σου και τα συναισθηματα σου σε μια ταξη.

 

Αν τελικα κλεισεις το θεμα...σας ευχομαι τα καλυτερα...σε ολους.Αν παλι θελεις να συνεχισεις να μιλας...εδώ ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρώ ότι έπρεπε να μεινεις σταθερος στην επιλογή σου να φυγεις και να ζησεις με την άλλη γυναικα αφου εισαι ερωτευμενος και να μην κανεις θυσια με το να εισαι με τη μητερα των παιδιων σου για το καλο τους. Είναι άδικο γι΄ αυτή. Επισης πιστευω ότι είναι θέμα χρονου να ξαναφυγεις, καντο τουλάχιστον αυτή τη φορά με σταθεροτητα. Τα παιδιά μεγαλωνοντας ίσως θα καταλαβουν. Βέβαια αν σου φυγει ο έρωτας για τη νεα συντροφο δεν ξερω πως μπορεις να νιωσεις. Ισως παλι πισωγυρίσεις...

Εγω αυτό που έχω να πω ως συμπερασμα είναι ότι τελικα δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.Και τον έρωτα και το καλο σεξ (συνηθως με το νέο συντροφο), και τις καλες σχεσεις με την πρωην και τα παιδιά σου κλπ. Ιεραρχησε λοιπόν τι θέλεις να θυσιασεις και μεινε σταθερος σε αυτό γιατί δυστυχως όλα δεν γινονται όπως τα θέλουμε

Link to comment
Share on other sites

H τελεια επιβεβαιωση των λογων μας.Καλη συνεχεια.Τζαμπα χασαμε το χρονο μας.

Όπως κατάλαβες είμαστε η μικρή Τατιάνα και δεν γνωρίσαμε ποτέ μας άντρα!

Ναι ρε φίλε!

Αν είναι να συναναστρέφομαι με ψεύτικους άντρες, να μου λείπει!

Μάλλον όσοι γνώρισα μέχρι τώρα ήταν αδερφές!

Τους προτιμώ γιατί ήταν τίμιοι!

Δεν παίζαν με τα παιδιά και τις γυναίκες τους!

Προτιμώ την αδερφή που παντρεύτηκα και μου στάθηκε όταν χάσαμε το παιδί μας και με άλλαζε στο νοσοκομείο όταν κινδύνεψα να χάσω και το δεύτερο μας παιδί!

Βλέπεις ο κόσμοςέχει πιο σοβαρά προβλήματα!

Και κατεβαίνει νούμερα στα παντελόνια για πιο σοβαρούς λόγους!

Θα με πεις και μικρή Τατιάνα επειδή δεν κλάφτηκα στην κακομοιριά σου!

Και δεν έχω γνωρίσει άντρα ποτέ μου!

Άντρες σαν και σένα να μου λείπουν!

Link to comment
Share on other sites

Και να σου πω και κάτι άλλο επειδή έχω εξοργιστεί;

Λυπάμαι και τη γυναίκα σου και τα παιδιά σου και τη σχέση σου!

Εσύ είσαι άξιος της μοίρας σου!

Ακούς αντίθετες απόψεις και ζητάς από το διαχειριστή να κλείσει το θέμα γιατί δεν χάιδεψαν τα αυτάκια σου!

Μου θυμίζεις τους μαθητές μου στην πρώτη και την δευτέρα δημοτικού!

Με τη διαφορά ότι αυτοί είναι μωρά δεν είναι κοτζάμ γαϊδούρια!

Σαραντάρισα και δεν γνώρισα άντρα!

Έχεις δίκιο!

Άντρες δεν γνώρισα,γνώρισα όμως αρσενικά!

Την ξέρεις την διαφορά;

Άνοιξε κανά λεξικό, δεν θα στη μάθω εγώ!

Δεν είσαι μαθητής μου!

Ευτυχώς οι μαθητές μου είναι αρσενικά!

Δεν είναι πονεμένα αντράκια!

Και ας μου δώσει κόκκινη κάρτα ο διαχειριστής!

Link to comment
Share on other sites

Και να σου πω και κάτι άλλο επειδή έχω εξοργιστεί;

Λυπάμαι και τη γυναίκα σου και τα παιδιά σου και τη σχέση σου!

Εσύ είσαι άξιος της μοίρας σου!

Ακούς αντίθετες απόψεις και ζητάς από το διαχειριστή να κλείσει το θέμα γιατί δεν χάιδεψαν τα αυτάκια σου!

Μου θυμίζεις τους μαθητές μου στην πρώτη και την δευτέρα δημοτικού!

Με τη διαφορά ότι αυτοί είναι μωρά δεν είναι κοτζάμ γαϊδούρια!

Σαραντάρισα και δεν γνώρισα άντρα!

Έχεις δίκιο!

Άντρες δεν γνώρισα,γνώρισα όμως αρσενικά!

Την ξέρεις την διαφορά;

Άνοιξε κανά λεξικό, δεν θα στη μάθω εγώ!

Δεν είσαι μαθητής μου!

Ευτυχώς οι μαθητές μου είναι αρσενικά!

Δεν είναι πονεμένα αντράκια!

Και ας μου δώσει κόκκινη κάρτα ο διαχειριστής!

 

Καλή μου, η άποψη σου δεν είναι καν άποψη.

Την πρώτη φορά που απαντησες στο θέμα ηταν όντως πολύ καλοπροαίρετα και με στηριξες.

Απο εκεί και έπειτα μου έκανες μια επιθετική κριτική χωρίς προηγούμενο.

Σου έδωσε κανεις το δικαίωμα να με κρινεις;

Στο είπα και πρίν, αστο αν δε μπορείς.

Κοιτά τους μαθητές σου καλύτερα η τα πειθήνια"αρσενικά " σου γιατί πλεον ειμαι σίγουρος οτι με

τέτοια εχεις να κάνεις.

Και δεν μπήκα εδώ μέσα και είπα οτι έχω το μεγαλύτερο πρόβλημα απο ολους εδώ μέσα!

Ξεκολλα!

Τέλος λέμε, δεν θα ξαναασχοληθω μαζί σου.

 

Niki81 και santy σας ευχαριστώ για της συμβουλές σας.Πιστεύω θα την βγάλω την άκρη.

Δεν θέλω να φτάσω ακόμη στον ειδικό.

Θα δουμε αργότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου ρε dimina.Αυτα ακριβως σκεφτομουν κ εγώ κ δε θέλω να επαΝΑλαμβανομαι.Νομιζως πως όλοι αντιληφτηκαμε περι τινος προκειται.Ο κυριος αρχικα μας ειπε πόσο τον βοηθαμε κ στη συνεχεια όταν δεν του άρεζαν αυτα που ακουγε ζητησε απο τον διαχειριστη να διαγράψει το θεμα υποτιμώντας μας.Χωρις καν να σεβαστει οτι όλες δωσαμε το χρονο μας προσπαθώντας να τον βοηθήσουμε.Το μπερδεμα της σκεψης κ του μυαλου του ειναι ολοφανερο.Προφανως επρεπε να του χαιδεψουμε ολες τα αυτια ακολουθώντας το δακρυβρεκτο τίτλο της αναρτησης του.Εγω προσωπικα καταθεσα κ την προσωπικη μου εμπειρια(για να με βρισει στην ουσια στο τελος).Μεχρι τελους υποστηριζει οτι δε χρειαζεται καν επαγγελματικη βοηθεια κ περναει τον εαυτο του κ για αληθινο άνδρα.Φιλε μου αυτο αστο να το πουνε οι αλλοι και κυριως οι πράξεις σου.Και πανω απο όλα τα παιδια σου που μεγαλωνοντας θα καταλαβουν...Εσυ μπορεις να πιστεύεις οτι εισαι κ οσιομαρτυρας .Εμεις προσπαθησαμε να σου καταδειξουμε οτι στην καλυτερη περιπτωση φέρεσαι επιπολαια κ οτι πρεπει να το δεις το θέμα πιο σοβαρα.Δεν σου αρεσαν τα λογια μας,δε σεβαστηκες καν την προθεση μας.Μονο ο εαυτο σου σε νοιαζει κ το υποτιθεμενο δράμα σου.Τα παιδια σου λυπαμαι.Γιατι εχω γνωρισει κ εγω πολλα παιδια θύματα των εγωιστων γονιων τους που(πω,πω τι συμπτωση)οι ιδιοι οι γονεις πιστευουν πως εγιναν κ θυσια για αυτα.

Καλημερα! καλη ζωή.Στο φιναλε ολοι ειμαστε οι επιλογες μας κ πέρνουμε ο,τι μας αξιζει.Μη ζοριζεσαι αλλο κ ανοιγεις τρυπες στα παντελονια.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι καποιες κριτικες εχουν αδικησει το θεματοθετη.

Προφανως καμια απο εσας που κρινετε με αυτο το τροπο δεν εχετε βρεθει στη θεση του και ως γνωστο οσοι ειναι απεξω απο το χορο πολλα τραγουδια ξερουν. Τελος παντων,εγω για ενα τοσο σημαντικο θεμα που αφορα και παιδια, φιλε θα απευθυνομουν μονο σε εναν καλο ειδικο. Οι προσωπικες εμπειριες οι δικες μας συνηθως μπερδευουν και αποπροσανατολιζουν. Εγω τη μοναδικη συμβουλη που θα σου εδινα,η οποια πηγαζει μονο και μονο απο προσωπικη εμπειρια, ακου τη καρδια των παιδιων σου και μετα τη δικη σου...

Link to comment
Share on other sites

Και για να συμπληρωσω:Προφανώς και εχεις κανει λαθος χειρισμους τους οποιους ομως εσυ δεν μπορεις να δεις. Μονο οι τριτοι που δεν μας αφορα αμεσα το θεμα,βλεπουμε.

Ξερεις εγω εχω καταληξει σε ενα μονο συμπερασμα για τη παστα των ανθρωπων:Υπαρχουν καποιοι που κρατανε ενα μικρο ποσοστο αγαπης για τον εαυτο τους και το υπολοιπο το μοιραζουν στα παιδια τους, στα ζωακια, στον συνανθρωπο. Και καποιοι αλλοι που αγαπανε μονο τον εαυτο τους και μοιραζουν την "αγαπη"μεσω της υλης. Βρες που ανηκεις

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε φιλενάδα αδικησαμε τον θεματοθέτη;Μονος του δηλωνει οτι "μενει στο σπιτι των παιδιων του"'οχι στο δικο του κ κανει το διακοσμητικο στοιχειο με κίνδυνο να κανει δυστυχισμένους τοσους ανθρώπους με μια αποφαση που μονος του πήρε κ δεν στηριζει ως οφειλε .Εγω κατανοω κ σεβομαι οτι ειναι κατασταση του ειναι δύσκολη γι αυτο επρεπε να ειναι πιο προσεκτικος στις αποφασεις του.Ουτε τον εαυτο του να βλαψει ούτε την οικογενεια του.Αυτος αποφασισε,επραξε,κ τωρα φαινεται οτι το μετανιωσε κ κλαιγεται .Τι περιμενει να του πουμε εκτος απο το να δει καποιον ειδικο που κ αυτο όπως ειδατε δεν το θελει.Θεωρει οτι ελεγχει την κατασταση.Τη μια μας λεει ποσο τον βοηθαμε ,την αλλη μας βριζει.Ποσο ισορροπημενο ειναι αυτο;

Εγω του μιλησα όπως θα μιλουσα σε ενα φιλο που εβλεπα οτι εκανε λαθος χειρισμους .κ όπως θα ηθελα να μου μιλησουν κ εμενα.Τωρα αν αυτος δεν το καταλαβε,δικο του προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε φιλενάδα αδικησαμε τον θεματοθέτη;Μονος του δηλωνει οτι "μενει στο σπιτι των παιδιων του"'οχι στο δικο του κ κανει το διακοσμητικο στοιχειο με κίνδυνο να κανει δυστυχισμένους τοσους ανθρώπους με μια αποφαση που μονος του πήρε κ δεν στηριζει ως οφειλε .Εγω κατανοω κ σεβομαι οτι ειναι κατασταση του ειναι δύσκολη γι αυτο επρεπε να ειναι πιο προσεκτικος στις αποφασεις του.Ουτε τον εαυτο του να βλαψει ούτε την οικογενεια του.Αυτος αποφασισε,επραξε,κ τωρα φαινεται οτι το μετανιωσε κ κλαιγεται .Τι περιμενει να του πουμε εκτος απο το να δει καποιον ειδικο που κ αυτο όπως ειδατε δεν το θελει.Θεωρει οτι ελεγχει την κατασταση.Τη μια μας λεει ποσο τον βοηθαμε ,την αλλη μας βριζει.Ποσο ισορροπημενο ειναι αυτο;

Εγω του μιλησα όπως θα μιλουσα σε ενα φιλο που εβλεπα οτι εκανε λαθος χειρισμους .κ όπως θα ηθελα να μου μιλησουν κ εμενα.Τωρα αν αυτος δεν το καταλαβε,δικο του προβλημα

 

Πιστευω οτι δεν πρεπει να "μαλωνουμε" μια τετοια ψυχολογια γιατι απο μονη της ειναι πολυ φορτωμενη. Και πολλες φορες μια δυο λεξεις μας ,ειναι ικανες να παραποιησουν το νοημα που θελουμε εμεις να βγαλουμε και να δωσουμε στον αλλο να το καταλαβει. Και ξαναλεω σε τετοιες περιπτωσεις η αναφορα σε παρομοια δικα μας θεματα,δεν βοηθα. Επειδη περναω κατι παρομοιο(εννοω προβλημα με το συζυγο) οι κουβεντες μου με φιλους με μπερδεψαν και τελικα μονο καλο δεν μου εκαναν και ειδικα τα λογια εκεινα που φανταζαν οτι κατειχαν τη μια και μονη αληθεια. Αυτα, χωρις παρεξηγηση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρεξηγουμε κανεναν ,μη στεναχωριεσαι.Η αχαριστια όμως δεν μου αρέσει.Ούτε ο τροπος που μιλησε ο θεματοθετης.Εμεις ασχοληθηκαμε σοβαρα μαζι του.Ακομη κι αν δεν συμφωνει κ δεν του αρεσουν όσα ακουει πρεπει να μας αναγνωρισει οτι προσπαθησαμε ανυστεροβουλα να βοηθησουμε εναν ξενο που ηθελε βοηθεια.Τι επιθεση ηταν αυτη στη dimina κ σε όλες μας;Τι λογια ειναι αυτα που ειπε;Αλλα του εδωσε κ αυτη την απαντηση που του αξιζε.

Όσο για αυτο που λες εσυ emma εγω πιστευω πως πρεπει να ακουμε εμπειριες αλλων ατομων παρομοιες για να βλεπουμε κ αλλες εκδοχες του θεματος μας.Εγω τουλαχιστον ετσι κανω,μιλαω,ζηταω γνωμες,ακουω.Το τι θα κανω στο τελος ειναι προσωπικη μου υποθεση.Μπορει να με βοηθησουν οσα ακουσα,μπορει κ οχι.Δε σημαινει πως αν καποιος φιλος έδρασε καπως πρεπει να κανω κ εγώ το ιδιο.Απλα συζηταω κ ακουω διαφορες εκδοχες-πραγματα που ισως εγω δε σκεφτομαι γιατι οντας μεσα στο προβλημα δεν εχω καθαρη ματιά.Το τι θα κανω θα το αποφασισω εγω κ θα παρω κ την ευθυνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου φίλε aladin,

επειδή στην ζωή μου πολλά έχω δει και πολλά έχω ακούσει θα σου πω την άποψή μου... πρέπει να βάλεις προτεραιότητες στη ζωή σου.. ότι έγινε έγινε... τι νόημα έχει να δούμε τι λάθη έγιναν στο παρελθόν? επίσης δεν μπορούμε να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο..

οπότε... ή θα βάλεις πρώτη προτεραιότητα τα παιδιά σου ή την πάρτη σου :P

διάλεγεις και παίρνεις.. αλλά τώρα πια την επιλογή που θα κάνεις θα πρεπει να την τηρήσεις.. με όποιο κόστος.. μία κοπέλα σου έγραψε πιο πάνω ότι τα παιδιά χρειάζονται σταθερότητα.. είναι το μόνο που κρατάω από όλη την συζήτηση.. εφόσον επέλεξες να γυρίσεις σπίτι σου και να δώσεις μία δεύτερη ευκαιρία στον γάμο σου θα το κάνεις... θα κάνεις τα αδύνατα δυνατά για να πετύχει αυτή τη φορά... αλλιώς κακώς γύρισες... θα πρέπει να είσαι πολύ σίγουρος για τις αποφάσεις σου αλλιώς τυραννάς πολύ κόσμο γύρω σου.. για την σχέση με την γυναίκα που αγαπάς εφόσον επέλεξες να γυρίσεις στην οικογένειά σου απλώς βάζεις Χ... τα παιδιά σου σε χρειάζονται.. έχεις ευθύνη απέναντί τους και πρέπει να την αναλάβεις.. εάν αυτό είναι κάτι που δεν το αντέχεις τότε θα πρέπει να πάρεις διαζύγιο αλλά στα παιδιά να σταθεί ως σωστός πατέρας... να είσαι εκεί αλλά μην τους τρέφεις ελπίδες ότι θα ξαναγυρίσεις... θέλουν σταθερότητα δεν μπορούν να είναι μέσα στο άγχος αν θα φύγεις άν θα γυρίσεις.. ειλικρινά σου εύχομαι να πετύχει αυτή την φορά και να ζήσετε αρμονικά.. το έχει ανάγκη η οικογένειά σου... επίσης όταν κάνουμε και μεγαλώνουμε παιδιά ξεχνάμε αγάπες και έρωτες λες και είμαστε παιδαρέλια.. αν δεν υπήρχαν σοβαρά θέματα με την σύζυγό σου προσπάθησε... ειλικρινά να προσπαθήσεις όμως.. όχι να είσαι σπίτι και να σκέφτεσαι την άλλη... σου εύχομαι καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

ααααα επίσης, συμφωνώ με μία κοπέλα που έγραψε να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ο οποιος είναι και ο μόνος κατάλληλος για να σας βοηθήσει να το πιάσετε από την αρχή και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο το θέμα... Άκου θυσία για τα παιδιά του. Δοξάστε τον.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου, η άποψη σου δεν είναι καν άποψη.

Την πρώτη φορά που απαντησες στο θέμα ηταν όντως πολύ καλοπροαίρετα και με στηριξες.

Απο εκεί και έπειτα μου έκανες μια επιθετική κριτική χωρίς προηγούμενο.

Σου έδωσε κανεις το δικαίωμα να με κρινεις;

Κοιτά τους μαθητές σου καλύτερα η τα πειθήνια"αρσενικά " σου γιατί πλεον ειμαι σίγουρος οτι με τέτοια εχεις να κάνεις.

Εσυ δε μας ειπες τι αρσενικο εισαι;Για τους αλλους αμεσως καταλαβες κ τους χαρακτηρισες ,τον εαυτο σου τον κοιταξες προσεκτικα;Πώς τον βρισκεις;Πολυ θα ηθελα να ακουσω ενα χαρακτηρισμο απο σενα για σένα;

Όσο για το δικαιωμα για κριτικη εσυ μας το έδωσες.Γιατι μπηκες εδώ για να σε χαιδέψουμε ή για να κλαψουμε μαζι σου;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...