Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημοψήφισμα στις 5/7


beba01

Recommended Posts

Οι τούρκοι έχουν αρχίσει κιολας συχνές πτήσεις πάνω από τα νησιά μας.. παρακαλάνε να ψηφίσουμε ΟΧΙ και να φύγουμε από ΕΕ για να βρουν την ευκαιρία να μας στριμώξουν… δυστυχώς είναι πολλά τα ρίσκα που πρέπει να πάρουμε για το ΟΧΙ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 294
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ασφαλώς, πρέπει να αγαπάμε την πατρίδα μας. Νουθεσία το είδες; Εγώ το λέω παρορμητικά. Οπως έχω πει άλλες φορές πχ "αγαπήστε το σώμα σας μαμάδες". Τι θα σήμαινε αυτό;

 

Anyway δεν μου αρέσουν οι αντιπαραθέσεις - αυτά είναι παιδιάστικα και κουραστικά.

 

Για τα υπόλοιπα που έγραψες νομίζω πως κάνεις αγωνιώδη προσπάθεια να επιβάλεις τις απόψεις σου κινδυνολογώντας.

Δεν μπορείς να γνωρίζεις τι θα συμβεί την επόμενη ημέρα, δεν γνωρίζεις καν τι κρύβεται στο υπέδαφος, ποια η αξία της δραχμής ή όποιου άλλου νομίσματος, αν θα γίνει grexit με το όχι, εκτός κι αν έχεις μαντικές ικανότητες που λέμε.

 

Απ' το ΝΑΤΟ δεν θα βγούμε ποτέ. Ούτε κι απ' την Ευρωπαϊκή Ένωση. Δεν υφίσταται τέτοιο ενδεχόμενο νομικά. Δεν είμαστε Αργεντινή, Νιγηρία, Σουδάν ή Νέα Υόρκη. Δεν συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

 

Και οι απόψεις σου δεν μπορουν να έχουν την ίδια βαρύτητα με αυτές των Ελλήνων που ζουν στη χώρα και καθημερινά βιώνουν στο πετσί τους το βάρος και τις συνέπειες της πολιτικής των τελευταίων 5 χρόνων.

 

Δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι ζεις στο εξωτερικό, αυτές τις πληροφορίες δεν τις συγκρατώ, αλλά το σήκωσες σημαία. Δεν γνωρίζεις τα πράγματα με την ίδια οπτική, γνωρίζεις οτιδήποτε σου σερβίρεται καθημερινά απ' τα ΜΜΕ που παρακολουθείς.

Δεν βλέπεις τα παιδιά να τρώνε απ' τα σκουπίδια και να πεθαίνουν άνθρωποι στα επείγοντα λόγω των περικοπών στις νοσοκομειακές δαπάνες.

Εμείς χάσαμε έτσι άνθρωπο.

 

Δεν έχεις δει στο σχολείο να φέρνουν ξυνισμένες φακές να φάνε τα παιδιά 4 συνεχόμενες ημέρες. Δεν λαμβάνεις μέρος σε συσσίτια.

Δεν βλέπεις γέροντες να κοιμούνται στο δρόμο. Αυτά δεν τα δείχνει συνήθως η τηλεόραση, τουλάχιστον εδώ έχουν απαγορευτεί αυτές οι εικόνες. Μετά από υπόδειξη της τρόϊκας.

 

Για αυτά τα παιδιά αλλά και τους γέροντες θα ξεβολευτώ και θα ψηφίσω όχι, ρισκάροντας πολλά, βάζοντας πλάτη που λέμε, νιώθοντας πως έχω χρέος να το κάνω. Αυτή είναι η δική μου άποψη και δεν είσαι υποχρεωμένη να την ασπαστείς φυσικά.

 

Αν είχαμε όλοι την ίδια άποψη δεν θα κάναμε διάλογο.

 

Κοίτα, είναι προφανές ότι δεν έχεις κάτι να πεις για την ουσία: τί θα πετύχεις με το όχι, γιατί πιστεύεις ότι οι Ευρωπαίοι θα συγκινηθούν αν βγει το όχι, γιατί εμπιστεύεσαι ανθρώπους που έχουν επανειλημμένα πει χοντρά ψέματα για ένα τόσο σοβαρό θέμα και δε σου δείχνουν καν τα κείμενα που σε καλούν να καταψηφίσεις κλπ κλπ.

Δικαίωμά σου να μη θες να απαντήσεις στην ουσία, αν και θα ήταν χρήσιμο να έχουμε κάποια εικόνα πώς σκέπτεστε ότι θα εξελιχθούν τα πράγματα.

 

Όσο για μένα, δε μου σερβίρουν τίποτα τα ΜΜΕ μη φοβάσαι, έχω ενημέρωση σε πολλές γλώσσες και από πολλά μμε, όπως και από τους δικούς μου στην Ελλάδα. Αυτά τα συγκινητικά ότι δε λαμβάνω μέρος σε συσσίτια και δε βλέπω το παιδάκι που πεινάει είναι χαζά φαντάζομαι το καταλαβαίνεις: μπορεί να μην τους βλέπω όμως ξέρω πολύ καλά ότι το όχι θα κάνει τα πράγματα χειρότερα γι αυτούς. Εσύ τους βλέπεις κάθε μέρα και πάλι είσαι έτοιμη να ψηφίσεις την επιλογή που θα τους σπρώξει ακόμη πιο κάτω. Ποιός από τους δυο μας εξυπηρετεί καλύτερα αυτούς τους ανθρώπους; Μήπως δεν έχει τόση σημασία ποιός τους βλέπει κάθε μέρα, αλλά ποιός ενεργεί προς το πραγματικό συμφέρον τους, με στοιχεία και όχι υπό το βάρος των συναισθημάτων που προφανώς σου δημιουργούν αυτές οι εικόνες; Σε έχουν πείσει ότι με το όχι θα βοηθήσεις αυτούς τους ανθρώπους και θα πλήξεις το σόιμπλε; Ψέματα, μεγάλα ψέματα, οι αγορές χάσανε κάτι λίγα χτες και σήμερα έχουν πλήρως επανέλθει, ο σόιμπλε με χαρά θα μας δει να ξεκουμπιζόμαστε, χάρη θα του κάνουμε με το όχι, κι αυτός το ίδιο λέει, ότι πρέπει να φύγουμε.

 

Δεν κινδυνολογώ. Είμαι οικονομολόγος. Προσπαθώ να τα πω με απλά λόγια. Γνωρίζω πολύ καλά τί θα συμβεί την επόμενη ημέρα και στο λέω κι εγώ και πολλοί άλλοι, δεν είναι θέμα μαντικής, είναι το αποτέλεσμα αιώνων μελέτης από χιλιάδες εξαίρετους επιστήμονες ανά τον κόσμο. Ξέρουμε τι θα γίνει. Το ίδιο ισχύει και για το υπέδαφος (και δεν κατάλαβα, εσύ μας είπες πρώτη ότι έχουμε πλούσιο υπέδαφος, τώρα μας λες ότι δεν ξέρουμε τί έχει; αποφάσισε πληζ).

 

Όσο για το αν μπορούμε να βγούμε από την Ευρωπαϊκή Ένωση: φυσικά και μπορούμε. και αν θες τη γνώμη μου αυτό θέλει να κάνει ο σύριζα (όμως πράγματι δε θέλω ακόμη να το πιστέψω και δεν έχω καμία απόδειξη οπότε δεν επιμένω). Η Ευρωπαϊκή Ένωση ετοιμάζεται για την έξοδό μας. Δεν κινδυνολογώ, έτσι είναι και το ξέρω πολύ καλά. Ο Τσίπρας που σε έχει φλομώσει στο ψέμα θέλει να πιστέψεις ότι κινδυνολογώ, αλλά δεν είναι έτσι, σου λέει και πάλι ψέματα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σύντομα.

 

Αρχικά, ακόμη δεν έχεις διαβάσει ποια είναι τα προτεινόμενα μέτρα!

Τι εννοείς δεν το βρίσκεις διότι δεν το δίνουνε? Ολη μέρα στο internet είσαι, κατέβασε το ηλεκτρονικά.

Δεν έχεις ενημερωθεί, αλλά έχεις άποψη για όλα.Μα για όλα βρε παιδί μου.'Η όντως ζεις αλλού ή είσαι φανατική.

 

Ο Γιούνκερ είπε οτι είναι δημοψήφισμα ΕΥΡΩ ή ΔΡΑΧΜΗ????? Στην χώρα μου θα μου πει ο Γιούνκερ τι θα καταλάβω , τι διαβάζω, τι ζώ , τι βλέπω ?????

Εχω μυαλό Εκάβη, δεν χρειάζομαι τον Γιούνκερ. Τουλάχιστον με αυτό γέλασα και λίγο....

 

Εκάβη πάμε καλά στην κουβέντα εδώ ? Δεν νομίζω.

Ποιος είπε για προπαγάνδα και κινδυνολογία ?

Θα συμφωνήσω........

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρετε πως δεν παράγουμε ΤΙΠΟΤΑ και είναι όλα εισαγωγής, και συμφωνώ απόλυτα! Ξέρετε όμως μήπως το γιατί συμβαίνει αυτό?? Ξέρετε ότι οι γεωργοί παίρνουν λεφτά από την ΕΕ για να σταματήσουν να καλλιεργούν ? το ίδιο και οι υπόλοιποι παραγωγοί… γιατί άραγε …

 

Αυτό είναι και αλήθεια και ψέμα. Παίρνουν λεφτά για να σταματήσουν κάποιες καλλιέργειες, όμως μπορούν να βάλουν άλλες καλλιέργειες. Κυρίως ενθαρρύνεται η επιχειρηματικότητα, οι νέες καλλιέργειες, προϊόντα υψηλής αξίας. Η κοινή αγροτική πολιτική έχει πολλά πολλά προβλη΄ματα συμφωνώ,αλλά δε θα λυθούν με το όχι. Επίσης και σε αυτόν τον τομέα το κράτος μας λειτούργησε εις βάρος ημών των υπολοίπων. Το ξέρεις ότι όταν ένας αγρότης που έχει πάρει επιδότηση ελέγχεται από την ΕΕ και βρίσκεται ότι τα'φαγε τα λεφτά τότε το πρόστιμο στην ΕΕ το πληρώνει ο κρατικός προϋπολογισμός; Όλοι εμείς; Σε άλλες χώρες το πληρώνει ο ίδιος ο αγρότης που έφαγε τα λεφτά. Στην Ελλάδα το πληρώνω εγώ. για κάτσε λίγο, κακιά η Ευρώπη αλλά κι αυτά που μας προσφέρει δεν τα εφαρμόζουμε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν κατάλαβες τι σου είπα. Το διαβατήριο που έχεις τώρα (που έχουμε όλοι μας δηλαδή) δεν είναι ελληνικό, είναι ευρωπαϊκό. Αν φύγουμε από την ΕΕ θα πάψει να ισχύει αυτομάτως. Θα μείνεις χωρίς διαβατήριο στα καλά καθούμενα. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να περιμένεις να εκδόσει το ελληνικό κράτος καινούρια διαβατήρια για να μπορείς να κινηθείς στο εξωτερικό, και φυσικά αυτό δεν θα γίνει άμεσα. Για εσάς που ζείτε στο εξωτερικό, καλά κρασιά στην προσπάθειά σας να βγάλετε διαβατήριο μέσω πρεσβείας. Και αφού πάρεις το νέο σου ελληνικό διαβατήριο, θα πρέπει μετά να βγάλεις και βίζα για τις μισές χώρες του κόσμου.

 

Κάποτε έλεγα κι εγώ τα ίδια, ότι είμαι περήφανη για το ελληνικό μου διαβατήριο κλπ. Τώρα σκέφτομαι πως έκανα μεγάλη βλακεία να μην πάρω δεύτερη υπηκοότητα ενώ μπορούσα.

 

Ας ελπίσουμε να μην φτάσουμε να μετανιώσουμε για αυτούς τους συναισθηματισμούς, τι να πω...

 

Οκ, να σου πω, αυτό για μένα είναι το λιγότερο, καλά τα λες αλλά όλοι κάποιο άλλο χαρτί έχουμε και κάτι άλλο θα γίνει. Το θέμα είναι να αποτραπεί η έξοδος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ομολογώ πως θέλω να ψηφίσω όχι...το θέλω πάρα πολύ. Δε θέλω να δώσω στους εταίρους την εντύπωση πως όλος μα όλος ο λαός συμφωνούσε τόσα χρόνια με τις ληστρικές συμβάσεις και τα μνημόνια που υπέγραψαν όλοι οι προδότες πολιτικοί από το 2011 και μετά. Τότε έπρεπε να είχε γίνει το δημοψήφισμα. Τότε θα είχε νόημα ακόμα και να βγούμε από το ευρώ. Όταν όμως είχα αποτολμήσει να πω αυτή τη γνώμη μου, κόντεψαν να με λυντσάρουν οι Δ.Υ. Πάντως, τώρα που υπογράψαμε, είμαστε μέσα με τα τσαρούχια.

 

Έχουμε να επιλέξουμε το μη χείρον. Δεν ξέρω ποιο είναι ακόμα. Από τη μια, σκέφτομαι ποιοι είναι αυτοί που θέλουν το ναι και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι και λέω, δε θα σας κάνω τη χάρη, ρε αλήτες. Από την άλλη, σκέφτομαι τον Τσιπρα και την κομπανία του και μου κόβεται η φόρα. Για μένα, δεν είναι άνθρωποι αυτοί να τους εμπιστευτώ να με καθοδηγήσουν σε τέτοιους καιρούς, σε συνθήκες που δεν έχουν υπάρξει ποτέ για καμια χώρα στην παγκόσμια ιστορία. Αν μείνουν και μόνοι τους, χωρίς δερβέναγα τους εταίρους πάνω από το κεφάλι τους...αλί και τρισαλί μας.

 

Φοβάμαι πάρα πολύ την αντίδραση των γειτόνων μας, όταν μας δουν να παραπαίουμε μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας.

Link to comment
Share on other sites

Aρχικά, ακόμη δεν έχεις διαβάσει ποια είναι τα προτεινόμενα μέτρα!

Τι εννοείς δεν το βρίσκεις διότι δεν το δίνουνε? Ολη μέρα στο internet είσαι, κατέβασε το ηλεκτρονικά.

Σε ποια επίσημη ιστοσελίδα υπάρχουν αναρτημένα; Μπορείς να βάλεις το σχετικό λινκ;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, τα δύο κείμενα τα οποία θα πρέπει να κρίνουμε αν τα θέλουμε στο δημοψήφισμα: τα έχει δει καμιά σας; Όχι δεν τα έχετε δει για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπάρχουν δημόσια αυτά τα έγγραφα, δεν υπάρχουν σε κανένα επίσημο κρατικό σάιτ. Αυτό εσάς δε σας φαίνεται ύποπτο;;; Γιατί δεν τα έχουν βγάλει δημόσια; Κανονικά θα έπρεπε να τα έχουν μεταφράσει κιόλας και να τα μοιράζουν στους δρόμους, για να τα διαβάσει κάθε πολίτης. Αυτοί τα κρύβουν, γιατί;;;;;
Διότι, καλή μου, αυτό το μπακαλοτέφτερο που τιτλοφορείται "δημοψήφισμα", μόνο δημοψήφισμα δεν αντιπροσωπεύει. Ο,τιδήποτε άλλο μπορείς να το κάνεις (κωλόχαρτο, ας πούμε, ή να τυλίξεις πίτα-γύρο) μια φορά όμως αυτό το σκαρίφημα δεν μπορείς να το αποκαλέσεις δημοψήφισμα και να το βγάλεις στη γύρα, με αυτή τη μορφή.

 

Από μια κυβέρνηση που αποτελείται ως επί το πλείστον από παλαιολιθικούς κομμουνιστές που κρυφός τους πόθος μάλλον είναι να μείνουν στην ιστορία σαν τον Μάο Τσε Τούνγκ (δεν μπορώ να ερμηνεύσω αλλιώς όλες αυτές τις ανατριχιαστικές δηλώσεις που ανέφερε η Deena "Δεν σκύβουμε το κεφάλι", "Αντισταθείτε", "Χρεωκοπούμε αν υποταχθούμε", "Θ'ανατείλει ο ήλιος" κι άλλα τραγελαφικά, μόνο τον Ανδρέα Παπανδρέου που δεν σηκώσανε από το μνήμα να πει "Λαέ της Αθήνας", "Ο ήλιος ο πράσινος μας οδηγεί", αυτά ΔΕΝ τα λες όταν η χώρα σου οδεύει προς το γκρεμό κι υποτίθεται την αγαπάς!!) κι από έναν πρωθυπουργό που την κρίσιμη ώρα βάζει την ουρά στα σκέλια και εμμέσως πλην σαφώς, σου λέει να κόψεις το λαιμό σου, περίμενες κάτι καλύτερο;

 

M'έχεις καλύψει σε όλες τις τοποθετήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Εκάβη, δεν είσαι οικονομολόγος.Ηρέμησε λίγο σε κατανοήσαμε τι θέλεις να πεις.

Ελευθερία έχουμε.

 

Η διαφωνία που υπάρχει είναι οτι μας μιλάς μόνο για την δραχμή και τις επιπτώσεις της. ΤΙΣ ΞΕΡΟΥΜΕ. Γιατι μιλάς γιαυτές δεν ξέρουμε , κατάλαβες.

Το θέμα είναι το δημοψήφισμα.

 

Στο τέλος θα έρθουν σε συμφωνία και όλα καλά θα είναι.Τι συμφωνία θα έχουμε είναι το θέμα.Θα ανοίξουμε άλλο θέμα μετά γι αυτο.

 

Κλείνω απο το θέμα.Καλή συνέχεια και καλά αποτελέσματα για όλους μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ σύντομα.

 

Αρχικά, ακόμη δεν έχεις διαβάσει ποια είναι τα προτεινόμενα μέτρα!

Τι εννοείς δεν το βρίσκεις διότι δεν το δίνουνε? Ολη μέρα στο internet είσαι, κατέβασε το ηλεκτρονικά.

Δεν έχεις ενημερωθεί, αλλά έχεις άποψη για όλα.Μα για όλα βρε παιδί μου.'Η όντως ζεις αλλού ή είσαι φανατική.

 

Δεν έχεις καταλάβει: στο internet κυκλοφορούνε διάφορα έντυπα. Αλλά επισήμως από την κυβέρνηση δεν έχουν δοθεί στη δημοσιότητα. Αυτό είναι σοβαρό πρόβλημα γιατί αν δεν ξέρω ποιά είναι η πηγή της πληροφορίας δε μπορώ να είμαι σίγουρη ότι είναι ακριβή τα στοιχεία. Ας πούμε κάποιος φανατικός όπως το θέτεις εσύ μπορεί να γράψει ότι η πρόταση των δανειστών έχει μέσα 50% φόρο περιουσίας λέμε τώρα. Εγώ για να αποφασίσω για το μέλλον της πατρίδας μου πρέπει να ξέρω αν κάθε λέξη εκεί μέσα είναι αλήθεια. Και μια κυβέρνηση που με καλεί σε δημοψίφισμα πρέπει να μου δώσει αυτά τα κείμενα.

 

Επίσης, οκ, να ψηφίσω για την πρόταση των δανειστών ας πούμε ότι εμπιστεύομαι αυτά που βρήκα. Αλλά γιατί δε μου δίνουν τη δική τους πρόταση; Εσύ τί λες γι αυτό;

 

και άσε με εμένα: τη γιαγιά και τον παππού στο χωριό; Πρέπει όλοι να έχουμε ίντερνετ; Εσύ δηλαδή δεν προβληματίζεσαι που δεν έχουν δημοσιευθεί επισήμως τα έγγραφα; Και μου μιλάς για φανατικούς;;;;;

 

Φυσικά και έχω άποψη, να μην έχω άποψη για το τί θα γίνει αύριο στην πατρίδα μου; οφείλω να έχω άποψη, παρακολουθώ συνέχεια ελληνικά και ξένα μμε και έχω άποψη, δεν καταλαβαίνω το σχόλιό σου. Και όντως ζω εκτός Ελλάδας (νομίζεις ότι σου λέω ψέματα;;;; πλάκα έχεις ρε παιδί :):):):)) και όχι δεν είμαι φανατική, τόσα επιχειρήματα σου βάζω, μπορείς να μας πεις τί θα πετύχεις με το όχι; Ένα πράμα μπορείς να μας το πεις;

 

Ο Γιούνκερ είπε οτι είναι δημοψήφισμα ΕΥΡΩ ή ΔΡΑΧΜΗ????? Στην χώρα μου θα μου πει ο Γιούνκερ τι θα καταλάβω , τι διαβάζω, τι ζώ , τι βλέπω ?????

Εχω μυαλό Εκάβη, δεν χρειάζομαι τον Γιούνκερ. Τουλάχιστον με αυτό γέλασα και λίγο....

 

Όχι, ο Γιούνκερ δε θα σου πει στη χώρα σου τί θα καταλάβεις, τί διαβάζεις, τι ζεις και τί βλέπεις, δε σου είπε αυτό. Σου είπε ότι: πέντε μήνες η κυβερνησάρα του έχει ζαλίσει το συκώτι με πέρα δώθε χωρίς καμία ουσία (εκτός από την πρόταση Τσίπρα για τα 8δις εσχάτως). Παράλληλα ακούει για ναζί Ευρώπη, για φασιστική Ευρώπη, για Ευρώπη που πίνει το αίμα των λαών, για αποτυχημένη Ευρωζώνη,για αποτυχημένο ευρώ, για το ότι τα έχουν κάνει όλα χάλια και ο Τσίπρας με το Βαρουφάκη θα τους μάθει πώς είναι το σωστό (ακόμη να τους το πει πάντως το σωστό). Ε, και σου λέει κοίτα να δεις, δε θέλετε να πληρώσετε, εμείς δε μπορούμε να σας δώσουμε άλλα λεφτά, ε, μην το κουράζουμε, εκ των πραγμάτων πάτε εκτός ευρώ. Δεν το αποφασίζει αυτός, σου είπα πώς λειτουργεί, αν δεν συμφωνήσουμε, δεν έχει ευρώ, άρα έχει δραχμή. Είναι απλά οικονομικά αυτά, δεν τα έφτιαξε ο Γιούνκερ. και βλέποντας ότι η δική μας η κυβέρνηση δεν το λέει αυτό στον λαό, το είπε αυτός. Εσύ δε συμφωνείς ότι κάτι που ισχύει επιστημονικά πρέπει κάποιος να το πει στον κόσμο που δεν ξέρει οικονομικά; ΝΟμίζω ο Γιούνκερ είχε χρέος να το πει, γιατί πρέπει όποιος ψηφίζει να έχει όλες τις απόψεις. Οπότε: διάβασε ότι θες, κατάλαβε ότι θες, ζήσε και δες αλλά την Κυριακή ψηφίζεις για ναι ή όχι στο ευρώ, πω΄ς να το κάνουμε δηλαδή;

 

Και να σου πω και κάτι άλλο για το Γιούνκερ και τη Μέρκελ και το Σόιμπλε: στην Ελλάδα νομίζουμε ότι αυτοί οι κακοί μας σπρώχνουν εκτός ευρώ. Ντάξει, δεν ξέρω με σιγουριά, μπορεί όντως να υπάρχει μια συνομωσία ένα διευθυντήριο με αυτούς κλπ. ΑΛλά να σου πω κάτι άλλο που βλέπω γύρω μου: τη μεγαλύτερη λύσσα με μας την έχουν άλλοι, όχι οι Γερμανοί. Κυρίως την έχουν οιπρώην ανατολικοί. Αυτοί που τόσες δεκαετίες ζήσανε όπως ζήσανε και ακόμη έχουν κάτι άθλια εισοδήματα. Ασ πούμε το μέσο μηνιαίο εισόδημα στη Λιθουανία είναι 300 ευρώ και από αυτούς ζητάμε να μας δανείσουν για να ανεβάσουμε το δικό μας στα 700. Και παράλληλα τους λέμε ότι ψάχνουμε και άλλες εναλλατκικές, και κάνουμε και κολλεγιές με τον πούτιν (βγάζουν σπυριά αυτοί οι ανατολικοί με τη ρωσία). Δηλαδή αν εσύ είχες περάσει τα νιάτα σου στις σοσιαλιστικές ουρές, αν ζούσες με 300 το μήνα και άκουγες τον άλλο να σου λέει "δε μπορώ να σου πληρώσω τα δανεικά, δώσμου κι άλλα για να ζω με 700 το μήνα", εσύ προσωπικά τί θα έλεγες; Σοβαρά τώρα;;;

 

Αυτές οι κυβερνήσεις έχουν ψήφο στο γιούρογκουπ είναι μέλη. Το είπε ο σλοβένος πρωθυπουργός, δε μπορώ να πάω πίσω στους δικούς μου και να τους πω ότι ξαναδανείζουμε την Ελλάδα, δε μπορεί ο άνθρωπος, θα τον φάνε ζωντανό πω΄ς να το κάνουμε... Δηλαδή οκ να σκεφτόμαστε τα προβλήματά μας,αλλά τα λεφτά που ζητάμε δεν είναι ούτε του σόιμπλε ούτε της μέρκελ, άνθρωποι σαν εμάς τα δουλεύουν και μας τα δίνουν και πιο φτωχοί. Είναι αξιοπρέπεια να ζητάς από το Λιθουανό να στερηθεί για να σου δώσει λεφτά;;;

Link to comment
Share on other sites

Για περιέγραψέ την αυτή την καλύτερη εναλλακτική. Πώς δηλαδή φαντάζεσαι ότι θα είναι καλύτερα αν πούμε όχι σε μια πρόταση-φάντασμα;

 

Και μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς είναι σίγουρος ότι το όχι δεν σημαίνει έξοδο από το ευρώ, τη στιγμή που ο ίδιος ο Βαρουφάκης είχε πει το αντίθετο;

 

 

Ή ολοι , Κυβερνηση, Δανειστες, Κομισιον, Γιουνγκερ, Μερκερ εχουν τρελαθει ομαδικως και μιλουν για το φαντασμα-προταση και εμεις μαζι που τη βλεπουμε δημοσιευμενη η εσυ εισαι παραπληροφορημενη.

 

Για οποιον ενδιαφερεται εδω ειναι η επισημη μεταφραση της προτασης των δανειστων.

 

http://www.newsbeast.gr/files/1/2015/06/sxedio.pdf

 

 

Σας παραθετω ολοκληρο το κομματι των ιδιωτικοποιησεων.

 

Ιδιωτικοποιήσεις

Οι ελληνικές αρχές δεσ΅εύονται να εγκρίνουν και να προχωρήσουν ένα

φιλόδοξο πρόγρα΅΅α ιδιωτικοποιήσεων.

Οι Αρχές δεσ΅εύονται να προχωρήσουν ένα φιλόδοξο πρόγρα΅΅α

ιδιωτικοποιήσεων, η εφαρ΅ογή του οποίου έχει σαν στόχο τη δη΅ιουργία

ετησίων εσόδων (εκτός των τραπεζικών ΅ετοχών) 1,4 δις ευρώ για το 2015,

3,7 δις ευρώ για το 2016 και 1,2 δις ευρώ για το 2017. Οι Αρχές

δεσ΅εύονται για την ιδιωτικοποίηση όλων των περιουσιακών στοιχείων πουκατέχει το ΤΑΙΠΕ∆ καθώς και για την ολοκλήρωση όλων των

κυβερνητικών ενεργειών που εκκρε΅ούν. Μεταξύ άλλων δράσεων, οι Αρχές

θα υλοποιήσουν ά΅εσα, ΅η αναστρέψι΅α, βή΅ατα για την πώληση των

περιφερειακών αεροδρο΅ίων και του Ελληνικού, (για τα οποια εχει ενδιαφερθει Γερμανικη εταιρεια) και τη ΅εταβίβαση των

΅ετοχών που κατέχει το ∆η΅όσιο στον ΟΤΕ στο φορέα ιδιωτικοποιήσεων

ΤΑΙΠΕ∆, την ολοκλήρωση των όρων πώλησης των λι΅ανιών Πειραιά,

Θεσσαλονίκης και του διαχειριστή των σιδηροδρό΅ων, καθώς και για την

προώθηση του διαγωνισ΅ού για την επέκταση της συ΅φωνίας παραχώρησης

του ∆ιεθνούς Αερολι΅ένα Αθηνών και την πώληση των ΅ετοχών. Για τα

θέ΅ατα ακίνητης περιουσίας, το ΤΑΙΠΕ∆ θα θέσει ετήσιους στόχους

εσόδων που θα είναι εναρ΅ονισ΅ένοι ΅ε τους γενικούς στόχους εσόδων από

τις ιδιωτικοποιήσεις

 

Ξεπουλημα των ακινητων του ΤΑΙΠΕΔ. Ακινητα μεγαλης πολιτιστικης και περιβαλλοντικης αξιας .

Οι καλυτερες παραλιες της Ελλαδος και περιοχες προστατευμενος με το Νatura 2000.

Εδω ειναι ολα τα ακινητα που εχουν μεταφερθει στο ΤΑΙΠΕΔ, που ζητανε οι δανειστες το αμεσο ξεπουλημα. http://www.hradf.com/el/portfolio/properties

Αξιζει να τα διαβασετε για να δειτε ποια ακινητα ειναι προς πωληση στους ξενους και θα ειστε συνυπευθυνοι και εσεις που θα ψηφισετε ναι.

 

Αυτη η ''Ελλαδιτσα'' ξερετε εχει τεραστιο ορυκτο και φυσικο πλουτο, για οποια ειρωνευεται.

 

1. Ξερετε οτι η μικρη Ελλαδα κατέχει την 11η θέση στις χώρες με τη μεγαλύτερη ακτογραμμή στα 13.676 χιλιόμετρα????

2. Ξερετε οτι η Ελλαδα ηταν η 21η καλύτερη χώρα σε επίπεδο ποιότητας ζωής στον κόσμο για το 2010.Πριν το μνημονια. https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1

Και σημερα μετα απο 5 χρονια ειναι στις τελευταιες θεσεις?

3. Ξερετε οτι το 2010, κατατάχθηκε στις 32 πλουσιότερες χώρες του κόσμου, με βάση το κατά κεφαλήν εισόδημα, και σύμφωνα με το UNDI στις 22 πιο αναπτυγμένες χώρες παγκοσμίως .

 

4. Καθε χρονο οι παραλιες παιρνουν τις πρωτες θεσεις στον κοσμο.

 

 

 

 

ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΕΝΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΕΝΟΣ ΑΡΘΡΟΥ ΑΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΝΑΡΤΗΘΕΙ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ ΤΗΣ ΕΛΑΦΟΝΗΣΟΥ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=140306

 

Η ΠΛΟΥΣΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΣΥΡΕΤΑΙ ΔΙΕΘΝΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΟΥΡΕΙΟ ΙΠΠΟ ΤΗΣ «ΨΩΡΟΚΩΣΤΑΙΝΑΣ»

Η ανάπτυξη μιας χώρας εξαρτάται κυρίως από το «φυσικό, πολιτισμικό και ορυκτό» της Πλούτο.

Η Ελλάδα διαθέτει και τα τρία στον υπέρτατο βαθμό, δίνοντας στη χώρα μας μοναδικές προοπτικές ανάπτυξης.

Το 2010, πριν μπει στα μνημόνια, κατατάχθηκε στις 32 πλουσιότερες χώρες του κόσμου, με βάση το κατά κεφαλήν εισόδημα, και σύμφωνα με το UNDI στις 22 πιο αναπτυγμένες χώρες παγκοσμίως (βλέπε σχετική αναφορά και στην ιστοσελίδα του ΤΑΙΠΕΔ).

Αν όμως αναλογιστεί κανείς ότι τις τελευταίες κυρίως δεκαετίες, καταστρέφεται ο σπάνιος φυσικός πλούτος της χώρας μας, απαξιώνεται ο λαμπρός πολιτισμός της (χαρακτηριστική η περίπτωση της Ελαφονήσου και των Βατίκων που αναφέραμε) και κατά τρόπο περίεργο αγνοείται ο σπάνιος ορυκτός της πλούτος, εύκολα μπορεί να συμπεράνει κανείς ότι με μια Εθνική Πολιτική, με μια Σύγχρονη Στρατηγική, μʼ έναν άρτιο Πολιτικο-οικονομικό σχεδιασμό και με το κατάλληλο Πολιτικό προσωπικό, η Πατρίδα μας θα μπορούσε να καταταχτεί σύντομα στις 15 τουλάχιστον πλουσιότερες χώρες του κόσμου!!

Και μʼ ένα δίκαιο κοινωνικό σύστημα (διότι ως γνωστόν το ισχύον εμφανίζει τεράστιες και αναχρονιστικές εισοδηματικές ανισότητες) θα μπορούσε και πάλι να αποτελέσει πρότυπο Ανάπτυξης, Πολιτισμού και Δημοκρατίας.

Παρά ταύτα, ακόμη και σήμερα, ο πολιτικός και δημοκρατικός μας διάλογος ευτελίζεται και εξαντλείται σε στείρες και άκομψες «πολιτικές» οξύνσεις, σε στημένες και αντιαισθητικές κοκορομαχίες και σε μιντιοεκτρεφόμενους και παρατεταμένους διαγωνισμούς της «πολιτικής ατάκας».

Απουσιάζει έντονα η συστηματική και διεπιστημονική θεώρηση των προβλημάτων, οι Δομικές πολιτικές αναλύσεις, ο σχεδιασμός, ο αναστοχασμός, τα χρονοπλαίσια δράσης, ο αξιόπιστος πολιτικός λόγος, οι συνθετικές και αναλυτικές διαδικασίες προσέγγισης των προβλημάτων … ακόμη και η ίδια η γνώση της ύπαρξης των προβλημάτων … καθώς και η γνώση των απολύτων πλεονεκτημάτων της οικονομίας μας για την επίλυσή των προβλημάτων αυτών.

Χαρακτηριστικά και συνοπτικά αναφέρουμε τα εξής ζωτικά θέματα, που δεν κυριαρχούν ... ή και απουσιάζουν ακόμη και σήμερα από τον «πολιτικό» μας διάλογο και από τον πολιτικό πολιτισμό μας.

- ΑΟΖ. Η Ελλάδα συγκαταλέγεται στις μεγαλύτερες ενεργειακές δυνάμεις του πλανήτη (ακόμη και ουράνιο διαθέτει).

Οι πολιτικοί της Τουρκίας την έβγαλαν από το ΔΝΤ, την οδήγησαν στις πλουσιότερες χώρες του κόσμου και παρά ταύτα διεκδικούν (εδώ και δεκαετίες - βλέπε υφαλοκρηπίδα Αιγαίου) … ακόμη και τα Ελληνικά πετρέλαια. Οι Ελληνικές κυβερνήσεις πότε θα τα διεκδικήσουν και γιατί δεν τα διεκδίκησαν δυναμικά μέχρι τώρα; Οι ελληνικές κυβερνήσεις πότε θα τα διεκδικήσουν και γιατί δεν τα διεκδίκησαν δυναμικά μέχρι τώρα; Ποιο το περιβαλλοντικό κόστος της πιθανής εξόρυξης, ποιο το αναμενόμενο κέρδος και για ποιον; Τί ρόλο θα έχει το κράτος και το δημόσιο στη διαχείριση; Θα ξεπουληθούν και αυτά έναντι πινακίου φακής ;

 

Ξεπουλούν ακόμη και τους τελευταίους Επίγειους παράδεισους της Ελληνικής γης (όπως την Ελαφόνησο)… για να διατηρήσουν τους Ελληνικούς φορολογικούς παραδείσους:

- «Οφ-σορ» (Offshore) εταιρείες στην Ελλάδα. Πόσες είναι, ποιες είναι, τι τζίρο πραγματοποιούν, είναι όλες εξωχώριες και υπεράκτιες (ή υπάρχουν και εσοχώριες και ενδοάκτιες και ποια δραστικά μέτρα λήφθησαν για τον έλεγχο του υπερφυσικού αυτού φορολογικού παράδεισου; Σε μια Δημοκρατία, ο θυσιαζόμενος και θυματοποιημένος λαός δεν πρέπει να ενημερώνεται και να γνωρίζει;

- Οι καταχραστές του δημοσίου χρήματος, οι αεριτζήδες, οι φοροφυγάδες, οι φοροαποφυγάδες, οι φοροαπαλλαγέντες, οι εισφοροφυγάδες, οι εξαγωγείς αφορολόγητων κεφαλαίων, οι εξαγωγείς κεφαλαίων που προέρχονται από παράνομες δραστηριότητες κ.α. πως αντιμετωπίστηκαν και ποια αποδοτικά μέτρα πάρθηκαν για την ανακούφιση του θυσιαζόμενου και θυματοποιημένου Ελληνικού Λαού;

- Η Νέα Κοινωνία, η Νέα Ελλάδα: «Των Κροίσων.. και των Κρισόπληκτων»

Το ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ, για τα «Ατομικά και Κοινωνικά Δικαιώματα» προβλέπει στο Άρθρο 4, παρ. 5 τα εξής: «Οι Έλληνες πολίτες συνεισφέρουν χωρίς διακρίσεις στα δημόσια βάρη, ανάλογα με τις δυνάμεις τους». Εισάγει τοιουτοτρόπως τον αναλογικό και τον προοδευτικό τρόπο επιβάρυνσης και φορολόγησης (με βάση τη φοροδοτική ικανότητα έκαστου), επιβαρύνοντας περισσότερο τους «έχοντες και κατέχοντες» πολύ υψηλά εισοδήματα και πολυτελέστατα τεκμήρια διαβίωσης........................................................................

 

 

Διαβαστε, ρωτηστε τι μας βαζουν να φηφισουμε. .

Μας αποκρυβουν την αληθεια. Μας παραπληροφορυν.

Θα μας ξεπουλησουν τελειως και εμας μαζι και θα εχουμε συνυπογραψει με την ψηφο μας.

Link to comment
Share on other sites

μόνο τον Ανδρέα Παπανδρέου που δεν σηκώσανε από το μνήμα να πει "Λαέ της Αθήνας", "Ο ήλιος ο πράσινος μας οδηγεί",

 

ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ!!! Και βέβαια τον σηκώσανε παιδί μου, ο Τσίπρας πάει κόπι πέιστ το Αντρέας στάιλ. ΑΚόμη και τη φωνή, δεν έχεις προσέξει πώς τη μπασάρει μερικές φορές, κυρίως στις δημόσιες ομιλίες, κανονικά σαν να ακούς το μακαρίτη είναι.

 

Για την ιστορία, διαβάστε αυτό το απίθανο κείμενο του Κασιμάτη απ'την καθημερινή πριν λίγα χρόνια: http://www.kathimerini.gr/730971/opinion/epikairothta/arxeio-monimes-sthles/oi-symvoyloi-to-komma-kai-o-mysthriwdhs-ekdikhths

 

Σας παρακαλώ δηλαδή διαβάστε το. Είναι η αποκάλυψη ότι η Γιάννα (και μη με ρωτήσετε ποιά είναι η γιάννα) πλήρωσε αμερικάνικη εταιρία συμβούλων για να φτιάξει το προφίλ και τη στρατηγική του σύριζα. Έτσι σιγά σιγά άρχισε να το παίζει Αντρέας. Και έκανε και τα υπόλοιπα. Με τα λεφτά της Γιάννας ο φωτισμένος ηγέτης. Πολύ ωραίο κείμενο παρεμπιπτόντως

Link to comment
Share on other sites

Επιχειρηματολογηστε οσο θελετε του ναι και του οχι, αλλα να λεμε και πραγματα που ισχυουν.

 

 

ΔΕΝ προβλεπεται νομικα εξοδος κανενος κρατους-μελους απο την ΕΕ. Ουτε καν απο το Ευρω. Δεν υπαρχει σε καμμια διαδικασια στους θεσμους της ΕΕ, δεν μπορει να γινει. ΜΟΝΟ αν η Ελλαδα το ζητησει μονομερως, και τοτε θα ψαξουν ΝΑ ΒΡΟΥΝ τροπο ΑΝ γινεται.

 

Σταματηστε να τρομοκρατειτε αδικα τον κοσμο. :!::!:

Link to comment
Share on other sites

Επιχειρηματολογηστε οσο θελετε του ναι και του οχι, αλλα να λεμε και πραγματα που ισχυουν.

 

 

ΔΕΝ προβλεπεται νομικα εξοδος κανενος κρατους-μελους απο την ΕΕ. Ουτε καν απο το Ευρω. Δεν υπαρχει σε καμμια διαδικασια στους θεσμους της ΕΕ, δεν μπορει να γινει. ΜΟΝΟ αν η Ελλαδα το ζητησει μονομερως, και τοτε θα ψαξουν ΝΑ ΒΡΟΥΝ τροπο ΑΝ γινεται.

 

Σταματηστε να τρομοκρατειτε αδικα τον κοσμο. :!::!:

 

Αυτό δεν ισχύει και έχω πλήρη γνώση αυτού που σου λέω. Αν νομίζουμε ότι μπορούμε να εκβιάζουμε και να βασιζόμαστε απλώς σε τέτοια νομικίστικα κάνουμε τραγικό λάθος. Είναι πλέον έτοιμοι για όλα, έχουν σενάρια για όλα και είναι έτοιμοι να τα εφαρμόσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ή ολοι , Κυβερνηση, Δανειστες, Κομισιον, Γιουνγκερ, Μερκερ εχουν τρελαθει ομαδικως και μιλουν για το φαντασμα-προταση και εμεις μαζι που τη βλεπουμε δημοσιευμενη η εσυ εισαι παραπληροφορημενη.

 

Για οποιον ενδιαφερεται εδω ειναι η επισημη μεταφραση της προτασης των δανειστων.

 

http://www.newsbeast.gr/files/1/2015/06/sxedio.pdf

 

 

Σας παραθετω ολοκληρο το κομματι των ιδιωτικοποιησεων.

 

 

 

Ξεπουλημα των ακινητων του ΤΑΙΠΕΔ. Ακινητα μεγαλης πολιτιστικης και περιβαλλοντικης αξιας .

Οι καλυτερες παραλιες της Ελλαδος και περιοχες προστατευμενος με το Νatura 2000.

Εδω ειναι ολα τα ακινητα που εχουν μεταφερθει στο ΤΑΙΠΕΔ, που ζητανε οι δανειστες το αμεσο ξεπουλημα. http://www.hradf.com/el/portfolio/properties

Αξιζει να τα διαβασετε για να δειτε ποια ακινητα ειναι προς πωληση στους ξενους και θα ειστε συνυπευθυνοι και εσεις που θα ψηφισετε ναι.

 

Αυτη η ''Ελλαδιτσα'' ξερετε εχει τεραστιο ορυκτο και φυσικο πλουτο, για οποια ειρωνευεται.

 

1. Ξερετε οτι η μικρη Ελλαδα κατέχει την 11η θέση στις χώρες με τη μεγαλύτερη ακτογραμμή στα 13.676 χιλιόμετρα????

2. Ξερετε οτι η Ελλαδα ηταν η 21η καλύτερη χώρα σε επίπεδο ποιότητας ζωής στον κόσμο για το 2010.Πριν το μνημονια. https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1

Και σημερα μετα απο 5 χρονια ειναι στις τελευταιες θεσεις?

3. Ξερετε οτι το 2010, κατατάχθηκε στις 32 πλουσιότερες χώρες του κόσμου, με βάση το κατά κεφαλήν εισόδημα, και σύμφωνα με το UNDI στις 22 πιο αναπτυγμένες χώρες παγκοσμίως .

 

4. Καθε χρονο οι παραλιες παιρνουν τις πρωτες θεσεις στον κοσμο.

 

 

 

 

ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΕΝΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΕΝΟΣ ΑΡΘΡΟΥ ΑΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΝΑΡΤΗΘΕΙ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ ΤΗΣ ΕΛΑΦΟΝΗΣΟΥ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=140306

 

 

 

 

Διαβαστε, ρωτηστε τι μας βαζουν να φηφισουμε. .

Μας αποκρυβουν την αληθεια. Μας παραπληροφορυν.

Θα μας ξεπουλησουν τελειως και εμας μαζι και θα εχουμε συνυπογραψει με την ψηφο μας.

 

Το newsbeast είναι η επίσημη ιστοσελίδα; ΠΛάκα μας κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις καταλάβει: στο internet κυκλοφορούνε διάφορα έντυπα. Αλλά επισήμως από την κυβέρνηση δεν έχουν δοθεί στη δημοσιότητα. Αυτό είναι σοβαρό πρόβλημα γιατί αν δεν ξέρω ποιά είναι η πηγή της πληροφορίας δε μπορώ να είμαι σίγουρη ότι είναι ακριβή τα στοιχεία. Ας πούμε κάποιος φανατικός όπως το θέτεις εσύ μπορεί να γράψει ότι η πρόταση των δανειστών έχει μέσα 50% φόρο περιουσίας λέμε τώρα. Εγώ για να αποφασίσω για το μέλλον της πατρίδας μου πρέπει να ξέρω αν κάθε λέξη εκεί μέσα είναι αλήθεια. Και μια κυβέρνηση που με καλεί σε δημοψίφισμα πρέπει να μου δώσει αυτά τα κείμενα.

 

Επίσης, οκ, να ψηφίσω για την πρόταση των δανειστών ας πούμε ότι εμπιστεύομαι αυτά που βρήκα. Αλλά γιατί δε μου δίνουν τη δική τους πρόταση; Εσύ τί λες γι αυτό;

 

και άσε με εμένα: τη γιαγιά και τον παππού στο χωριό; Πρέπει όλοι να έχουμε ίντερνετ; Εσύ δηλαδή δεν προβληματίζεσαι που δεν έχουν δημοσιευθεί επισήμως τα έγγραφα; Και μου μιλάς για φανατικούς;;;;;

 

Φυσικά και έχω άποψη, να μην έχω άποψη για το τί θα γίνει αύριο στην πατρίδα μου; οφείλω να έχω άποψη, παρακολουθώ συνέχεια ελληνικά και ξένα μμε και έχω άποψη, δεν καταλαβαίνω το σχόλιό σου. Και όντως ζω εκτός Ελλάδας (νομίζεις ότι σου λέω ψέματα;;;; πλάκα έχεις ρε παιδί :):):):)) και όχι δεν είμαι φανατική, τόσα επιχειρήματα σου βάζω, μπορείς να μας πεις τί θα πετύχεις με το όχι; Ένα πράμα μπορείς να μας το πεις;

 

Όχι, ο Γιούνκερ δε θα σου πει στη χώρα σου τί θα καταλάβεις, τί διαβάζεις, τι ζεις και τί βλέπεις, δε σου είπε αυτό. Σου είπε ότι: πέντε μήνες η κυβερνησάρα του έχει ζαλίσει το συκώτι με πέρα δώθε χωρίς καμία ουσία (εκτός από την πρόταση Τσίπρα για τα 8δις εσχάτως). Παράλληλα ακούει για ναζί Ευρώπη, για φασιστική Ευρώπη, για Ευρώπη που πίνει το αίμα των λαών, για αποτυχημένη Ευρωζώνη,για αποτυχημένο ευρώ, για το ότι τα έχουν κάνει όλα χάλια και ο Τσίπρας με το Βαρουφάκη θα τους μάθει πώς είναι το σωστό (ακόμη να τους το πει πάντως το σωστό). Ε, και σου λέει κοίτα να δεις, δε θέλετε να πληρώσετε, εμείς δε μπορούμε να σας δώσουμε άλλα λεφτά, ε, μην το κουράζουμε, εκ των πραγμάτων πάτε εκτός ευρώ. Δεν το αποφασίζει αυτός, σου είπα πώς λειτουργεί, αν δεν συμφωνήσουμε, δεν έχει ευρώ, άρα έχει δραχμή. Είναι απλά οικονομικά αυτά, δεν τα έφτιαξε ο Γιούνκερ. και βλέποντας ότι η δική μας η κυβέρνηση δεν το λέει αυτό στον λαό, το είπε αυτός. Εσύ δε συμφωνείς ότι κάτι που ισχύει επιστημονικά πρέπει κάποιος να το πει στον κόσμο που δεν ξέρει οικονομικά; ΝΟμίζω ο Γιούνκερ είχε χρέος να το πει, γιατί πρέπει όποιος ψηφίζει να έχει όλες τις απόψεις. Οπότε: διάβασε ότι θες, κατάλαβε ότι θες, ζήσε και δες αλλά την Κυριακή ψηφίζεις για ναι ή όχι στο ευρώ, πω΄ς να το κάνουμε δηλαδή;

 

Και να σου πω και κάτι άλλο για το Γιούνκερ και τη Μέρκελ και το Σόιμπλε: στην Ελλάδα νομίζουμε ότι αυτοί οι κακοί μας σπρώχνουν εκτός ευρώ. Ντάξει, δεν ξέρω με σιγουριά, μπορεί όντως να υπάρχει μια συνομωσία ένα διευθυντήριο με αυτούς κλπ. ΑΛλά να σου πω κάτι άλλο που βλέπω γύρω μου: τη μεγαλύτερη λύσσα με μας την έχουν άλλοι, όχι οι Γερμανοί. Κυρίως την έχουν οιπρώην ανατολικοί. Αυτοί που τόσες δεκαετίες ζήσανε όπως ζήσανε και ακόμη έχουν κάτι άθλια εισοδήματα. Ασ πούμε το μέσο μηνιαίο εισόδημα στη Λιθουανία είναι 300 ευρώ και από αυτούς ζητάμε να μας δανείσουν για να ανεβάσουμε το δικό μας στα 700. Και παράλληλα τους λέμε ότι ψάχνουμε και άλλες εναλλατκικές, και κάνουμε και κολλεγιές με τον πούτιν (βγάζουν σπυριά αυτοί οι ανατολικοί με τη ρωσία). Δηλαδή αν εσύ είχες περάσει τα νιάτα σου στις σοσιαλιστικές ουρές, αν ζούσες με 300 το μήνα και άκουγες τον άλλο να σου λέει "δε μπορώ να σου πληρώσω τα δανεικά, δώσμου κι άλλα για να ζω με 700 το μήνα", εσύ προσωπικά τί θα έλεγες; Σοβαρά τώρα;;;

 

Αυτές οι κυβερνήσεις έχουν ψήφο στο γιούρογκουπ είναι μέλη. Το είπε ο σλοβένος πρωθυπουργός, δε μπορώ να πάω πίσω στους δικούς μου και να τους πω ότι ξαναδανείζουμε την Ελλάδα, δε μπορεί ο άνθρωπος, θα τον φάνε ζωντανό πω΄ς να το κάνουμε... Δηλαδή οκ να σκεφτόμαστε τα προβλήματά μας,αλλά τα λεφτά που ζητάμε δεν είναι ούτε του σόιμπλε ούτε της μέρκελ, άνθρωποι σαν εμάς τα δουλεύουν και μας τα δίνουν και πιο φτωχοί. Είναι αξιοπρέπεια να ζητάς από το Λιθουανό να στερηθεί για να σου δώσει λεφτά;;;

Γι'άλλη μια φορά με κάλυψες...

 

Καλή μου xena, εάν οι Γερμανοί βρίσκονταν στη θέση που είναι τώρα η Ελλάδα κι εμείς είμασταν σαν τη Λιθουανία κι έπρεπε ως μέλος-κράτος της Ευρωζώνης να τους στηρίξουμε, πόσοι Έλληνες θα ήταν διατεθειμένοι να στερηθούν από τα πενιχρά 700 ευρώ (εάν υποθέσουμε ότι έπαιρναν τόσα) για να πληρώσουν τους μισθούς, τις συντάξεις, τα φάρμακα των Γερμανών;

 

Υ.Γ. Δεν είδα πουθενά την Εκάβη να βρίζει... εκτός εάν η λέξη "κυβερνησάρα" θεωρείται βρισιά από το Google...

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον θεμα και ακρως επικαιρο. Δεν εχω διαβασει ολες τις απαντησεις, ισως το κανω όταν βρω περισσοτερο χρονο.Ας πω και εγω τη γνωμη μου. Θεωρω πως βρισκομαστε σε κρισιμη ιστορικα συγκυρια και για να αποφασισει ο πρωθυπουργος να καλεσει το λαο σε δημοψηφισμα τα πραγματα είναι σοβαρα. Παρακολουθω τις εξελιξεις και η αληθεια είναι ότι ως ένα σημειο αγχωνομαι. Τεσπα.

 

 

Τασσομαι υπερ του ΟΧΙ σε νεα μετρα. Και θα εξηγησω το γιατι όπως το βλεπω εγω, δυσκολους οικονομικους ορους δεν κατεχω. Επι 5 χρονια υπογραφουν μνημονια το ένα πισω από το άλλο, οι δανειστες-εκβιαστες επιβαλλουν ολο και πιο δυσβασταχτα και σκληρα μετρα, παιρνουμε δανεια τα οποια δεν μπορουμε να αποληρωσουμε και το χρεος ολο και αυξανεται. Η πολιτικη της λιτοτητας, της εξαθλιωσης, της ανεχειας εχει ξεπερασει κάθε προηγουμενο. Μεσα σε όλα αυτά καλειτε ο λαος να αποφασισει αν θελει να συνεχισει αυτή η εξοντωτικη πολιτικη η όχι. Που αν συνεχισει σημαινει ακομα περισσοτερα μετρα, περισσοτεροι φοροι κτλ. Η κατασταση εχει ΗΔΗ πιασει πατο, συνεχεις μειωσεις μισθων και συνταξεων, φτωχεια, εξαθλιωση, ανεργια στα υψη, μηδεν αναπτυξη και υποδομες, κατασπαταληση χρηματων κα. Ποσο να παει ακομα και ποσο ακομα να ζουμε με δανεικα, τα οποια δεν μπορουμε να αποπληρωσουμε.

 

 

 

Από την άλλη μια ενδεχομενη εξοδος από την Ευρωπη και το ευρω (σε μια ΕΕ που αποφασιζει και διαταζει η Γερμανια) δεν σημαινει ότι θα είναι το ιδανικο η ότι θα είναι όλα ροδινα, αλλα ισως να είναι μια λυση. Σιγουρα θα είναι στην αρχη πολύ δυσκολα, θα ζοριστουμε και θα πρεπει ισως να μαθουμε να ζουμε με λιγοτερα, αλλα δεν θα ειμαστε υποταγμενοι στους δανειστες-εκβιαστες που θα μας επιβαλλουν σκληρα οικονομικα μετρα. Μια ενδεχομενη επιστροφη στη δραχμη συνεπαγεται υποτιμηση νομισματος. Καποιος που εχει καταθεσεις σε τραπεζες η πληρωνεται μεσω εσπα, προφανως θα πληγει, καποιος όμως που είναι επι 5 και 10 χρονια ανεργος (και είναι σε τρομακτικα ποσοστα η ανεργια), γιατι να πει ναι σε ακομα σκληροτερα μετρα και βαρυτερη φορολογια? Ας κοιταξουμε το κοινο καλο και ας αποφασισουμε συνειδητα και με περισκεψη. Καλως η κακως, ο πρωθυπουργος πεταξε το μπαλακι σε μας και είναι στο χερι μας. Αλλωστε αφορα το μελλον το δικο μας και των επομενων γενεων. Παντως σε κάθε περιπτωση, ειτε μεινουμε ειτε φυγουμε από την εε, θα υπαρχουν επιπτωσεις.

 

 

 

Εχω να επισημανω επισης ότι το χρονικο διαστημα που δωσαν για να αποφασισει ο λαος είναι μικρο. Μεσα σε μια βδομαδα είναι μικρο διαστημα για να ενημερωθεις, να σκεφτεις και να αποφασισεις για κατι τοσο σοβαρο. Χωρια και τα μμε με την κινδυνολογια και την κατευθυνομενη ενημερωση. Τεσπα. Θα δειξει την Κυριακη το βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Η επικεφαλής της επιτροπής Συνταγματικών Υποθέσεων του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Danuta Huebner δήλωσε στο παρά πέντε της εκπνοής του προγράμματος ότι η αποβολή κράτους-μέλους από την Ευρωπαϊκή Ένωση ή την ΟΝΕ είναι νομικά αδύνατη, βασιζόμενη στο νέο πόρισμα που εκπονήθηκε λίγο πριν το ελληνικό δημοψήφισμα.

Ανέφερε επίσης ότι θα ήταν νομικά αδιανόητη η έξοδος κράτους-μέλους από την ΟΝΕ χωρίς ταυτόχρονη αποχώρηση από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

 

http://news247.gr/eidiseis/politiki/epitroph-syntagmatikwn-ypothesewn-eyrwkoinovoylioy-nomika-adunato-to-grexit.3554645.html

Link to comment
Share on other sites

Η επικεφαλής της επιτροπής Συνταγματικών Υποθέσεων του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Danuta Huebner δήλωσε στο παρά πέντε της εκπνοής του προγράμματος ότι η αποβολή κράτους-μέλους από την Ευρωπαϊκή Ένωση ή την ΟΝΕ είναι νομικά αδύνατη, βασιζόμενη στο νέο πόρισμα που εκπονήθηκε λίγο πριν το ελληνικό δημοψήφισμα.

Ανέφερε επίσης ότι θα ήταν νομικά αδιανόητη η έξοδος κράτους-μέλους από την ΟΝΕ χωρίς ταυτόχρονη αποχώρηση από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

 

http://news247.gr/eidiseis/politiki/epitroph-syntagmatikwn-ypothesewn-eyrwkoinovoylioy-nomika-adunato-to-grexit.3554645.html

 

Άλλο νομικά αδιανόητη, κι άλλο αδιανόητη.

 

Επίσης, να ρωτήσω και πάλι: θεωρείτε δηλαδή ότι μπορούμε να ψηφίσουμε όχι, να μην πληρώσουμε, να εκβιάσουμε επ'αόριστον τους Ευρωπαίους επειδή είναι νομικά αδιανόητο; Λάθος μεγάλο. Ηδη με τα καμώματα αυτών των τύπων έχουμε χάσει συμμάχους, είναι άνθρωποι που έχουν απομακρυνθεί από την Ελλάδα γιατί δε φαινόμαστε σοβαροί. Δεν είναι σοβαρό να λες "δεν πληρώνω, δώστε μου ό,τι ζητάω και δε μπορείτε να μου κάνετε τίποτα γιατί είναι νομικά αδιανόητο", δε μπορεί να συνεχίσουμε έτσι, είναι γελοίο να το πιστεύουμε

Link to comment
Share on other sites

Ekabn, γενικά συμφωνώ με αυτά που λες.

 

Ωστόσο, το "νομικά αδύνατη" νομίζω πως είναι μια απάντηση σαφής και επαρκής, που μας καλύπτει, προερχόμενη από τόσο επίσημα κι αρμόδια χείλη.

 

Αδιανόητο γενικά δεν είναι τίποτα, ούτε η ύπαρξη των νεφελίμ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 1-2 λόγους να μην ψηφίσω "όχι στο μνημονιο". Δεν εχω όμως κανέναν λόγο να ψηφίσω "ναι".

Θα το ρισκάρω, το όχι, προς χαρη των παιδιών μου.

 

Υ. Γ. Θέλω να πιστεύω πως όσοι λένε "ναι", θα έχουν την αξιοπρέπεια να στηρίξουν την επιλογή τους και να μην ξαναγκρινιαξουν ποτε και για κανένα μνημονιακο μέτρο.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε η μονη χωρα που την ωρα που μιλαει η κυβερνιση στην Ευρωπη η υπολοιπη βουλη τους κατηγορει. Ο διχασμος αναμεσα στον κοσμο δεν βοηθαει κανεναν. Δεν πεταξε κανενα μπαλακι στον κοσμο ο Τσιπρας απλα θελει τον κοσμο διπλα του μια που δεν εχει τους πολιτικους μαζι του στην Ευρωπη. Αν πουμε ΝΑΙ θα κερδισουμε 400 ευρω μισθο και 360 ευρω συνταξη και θα συνεχισουμε να χρεωνομαστε ζωντας με δανεικα. Ωραια και μετα τι? Θα παρουν τα παιδια μας το χρεος. Αρα θα τους πεταξουμε το μπαλακι να την βγαλουν αυτα την ακρη. Την ακρη για 1 χρεος που εμεις δημιουργησαμε... Και λεω εμεις γιατι οταν γλεντουσαμε και πετουσαμε τα 5χιλιαρα και τρωγαμε και πιναμε κανεις δεν μας ειπε οτι αυτα που μας διναν να σκορπαμε ηταν δανεικα και τωρα ηρθε ο λογαριασμος. Αυτον λοιπον θελω να τον πληρωσω εγω και οχι τα μωρα μου που δεν εχουν χρεωσει κανεναν. Αν πω οχι θα χρεωκοπισουμε... Και τι θα χασω? Ειμαι και εγω και ο αντρας μου ανεργοι με 2 μωρα στην αγκαλια περιμενοντας την συνταξη της κατακοιτης πεθερας μου που φροντιζω 700ευρω και το κοινωνικο παντωπολειο και το χαμογελο του παιδιου να μου στειλουν φαγητο...Γιατι εγω και ο αντρας μου δεν εχω μεσον...για να δουλευω. Δεν εχω παρει δανεια δεν εχω πιστωτικες... Αρα δεν εχω να χασω τιποτα. Αρα λεω οχι για να μην χασουν και τα παιδια μου τιποτα και να ειναι περιφανα που θα ζουν με τα δικα τους χρηματα και οχι με δανεικα. :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα μου αρεσει ποσο καλα τα λεει καποιος που εχει παρει νομπελ.....Δηλαδη εχει δικιο....τοτε τι καθομαστε ετσι θα ειναι,,,Εγω θα ψηφισω ναι και μαλιστα δαγκωτο για τον απλο λογο οτι η συγκεκριμενη κυβερνηση οτι λεει ανατρεπεται στο λεπτο. Εμεις μπορουμε να κανουμε δημοψηφισμα για το εαν προτιμαμε την ταδε τραγουδιστρια με ξανθα η μαυρα μαλλια...αν αυτοι που μας δινουν λεφτα θεωρουν το ξανθο ειναι ναι στο προγραμμα και το μαυρο μαλλι οχι τοτε ετσι θα ειναι.Ο λογος ειναι απλος....αυτοι αποφασιζουν αν μας τα δινουν η οχι.Ο μονος τροπος καποτε να γινουμε πραγματικα ευρωπη ειναι να κατσουμε να δουλεψουμε και να δουλεψουμε σοβαρα.Τωρα και θελουμε να μας δωσουν λεφτα αλλα και να μην φτιαξουμε το κρατος μας.Πραγματικα με εκπλησει η υπομονη τους μαζι μας.και για να ολοκληρωσω το συγκεκριμενο δημοψηφισμα επρεπε να γινει εναν μηνα πριν...οχι μεσα σε 5 μερες να αποφασισουμε και για τα εγγονια μας.Αυτη η πρεμουρα κατι κρυβει.και κατι τελευταιο λενε με το ναι θα κοπουν οι συνταξεις...πλακα μας κανουν??τωρα στον οααε δινουν μιση συνταξη ....δηλαδη τον αλλον μηνα που θα τα βρουν??Για ολους αυτους τους λογους και πολλους ακομα η μονη λυση ειναι το ναι.....εκτος και ειχαμε ολοι ονειρο να ζησουμε σε καποια ξεχασμενη σοβιετικη δημοκρατια...εγω παντως δεν το ειχα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...