Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Βασικά. . . Αποθηλάζω χωρίς να το θέλω και η αλήθεια είναι ότι έχω πάθει ψυχολογικό σοκ. Δεν ήμουν καθόλου προετοιμασμένη για αποθηλασμό και όταν μου έλεγαν ότι θα μου στοιχίσει όταν το ταξίδι αυτό φτάσει στο τέλος του,γελούσα.δεν ήξερα.και τώρα που ξέρω ότι εγώ φταίω γι'αυτήν την κατάληξη μου στοιχίζει δύο φορές.:-(

Δεν ειναι αναγκη να αποθηλασεις αν δεν θες. Οι απεργειες θηλασμου αντιμετωπιζονται βαζοντας το μωρο στο στηθος κοιμησμενο η αγουροξυπνημενο, με πολλη φυσικη επαφη σωμα με σωμα, κοινο υπνο, κοινο μπανιο.Θα του παρει λιγες μερες αλλα θα επανελθει.Συνηθως δεν απογαλακτιζονται απο μονα τους σε αυτες τις ηλικιες.

Αν ωστοσο θες να το αφησεις να αποθηλασει σκεψου οτι ειχατε μια πολλη ομορφη επαφη μεταξυ σας για 11 ολοκληρους μηνες.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπουρμπουρ1 Σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές.Τελικά τελείωσε ο θηλασμός.Αργησα να επικοινωνήσω με τη σύμβουλο θηλασμού και μετά την πρώτη εβδομάδα σταμάτησα να προσπαθώ.το θέμα μου τώρα είναι οτι πίνει γάλα(ξένο) μόνο το βράδυ και αφού έχει κοιμηθεί και μετά την σηκώνω να ρευτεί.στο ξύπνιο της δεν πίνει με καμία δύναμη.έχω αλλάξει δυο γάλατα και συνεχίζουμε έτσι προς το παρόν...Το επόμενο παιδάκι....όταν...θα ξέρω καλύτερα.Καλή συνέχεια

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

 

<<Σε γενικές γραμμες χρειαζεται πολυ μπλα μπλα το όλο θεμα με το παιδι και σε καμια περίπτωση να μην προτείνεται κατι αλλο αντί του θηλασμου την "τελευταία στιγμη". Δλδ οταν το παιδι ειναι ήδη εκνευρισμενο και ζητάει το στηθος δεν γίνεται να ακούσει κατι για αντάλλαγμα εκείνη τη στιγμη αλλα πρέπει να εχει προηγηθεί συζήτηση πολλές φορες σε άσχετες φάσε>>

21

Τι θα μπορουσα να πω στην κορη μου;ειναι 20 μηνων και επειδη λεει λιγες λεξεις νομιζω οτι δεν μπορει να αντιληφθει οσα πρεπει σχετικα με το θεμα...

Δοκιμασα να πω "γαλα τελειωσε για σημερα, αυριο παλι" δεν επιασε.

Το "εισαι μεγαλη κοπελα πια" δεν της το εχουμε καλλιεργησει γενικοτερα.

Οποτε της αρνουμαι αντιδραει αρκετα, ειναι κακο αν επιμενω στο "πιο μετα" παρολο που μισοκλαιει;

Ειναι πιο σωστο να ξεκινησω απο τους βραδυνους θηλασμους ή τους ημερησιους;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Μπουρμπουρ και εμεις χτες αποθηλασαμε τελειως, σχεδόν 23 μηνών!

Εμεις κόψαμε τελείως της ημέρας πέρα του μεσημεριανού και βραδινός ύπνου. Την μοναδική φορά που έκλαψε οταν δεν του το έδινα ήταν της ημέρας και μονο για μερικά λεπτά αλλα ήταν και μικρός σχεδόν 14 μηνών

Πριν δυο μήνες κόψαμε το θηλασμο πριν τον μεσημεριανό ύπνο.. Βοήθησε που τον έβαλε ο πατέρας του για ύπνο, το έκανε 4 μερες απανωτά και ούτε που έκλαψε. Επειδή έμεινα και έγκυος μου μειώθηκε το γαλα και σιγα σιγα τον τελευταίο μήνα δεν ενδιαφερόταν για το βραδινό ήταν στο στήθος μονο 5 λεπτά

Οπότε χθες απλα δεν του το έδωσα, και πήγε για ύπνο χωρίς πρόβλημα

Αν μπορείς βάλε τον μπαμπά του να τη βάλει για ύπνο το μεσημέρι και εσυ εξαφανισου... Αρχισε το απο σαββατοκύριακο

Link to comment
Share on other sites

BabyCute συγχαρητηρια για τον αποθηλασμο και για τη νεα εγκυμοσυνη!

 

Δεν κοιμαται με θηλασμο ουτε το βραδυ, ουτε το μεσημερι.Στηθος παιρνει κατα τη διαρκεια της νυχτας και θεωρω το πιο ευκολο να κοπει -αρκει να αποφασησω να διαταραξω τον υπνο μου για μερικες νυχτες.Για την ημερα προβληματιζομαι.

Λες αν επιδιωξω κι εγω να μειωσω την παραγωγη μου επιτηδες θα με ωφελησει;το ενδιαφερον για το στηθος σε αυτες τις ηλικιες δεν ειναι πια κυριως ψυχολογικο;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

BabyCute συγχαρητηρια για τον αποθηλασμο και για τη νεα εγκυμοσυνη!

 

Δεν κοιμαται με θηλασμο ουτε το βραδυ, ουτε το μεσημερι.Στηθος παιρνει κατα τη διαρκεια της νυχτας και θεωρω το πιο ευκολο να κοπει -αρκει να αποφασησω να διαταραξω τον υπνο μου για μερικες νυχτες.Για την ημερα προβληματιζομαι.

Λες αν επιδιωξω κι εγω να μειωσω την παραγωγη μου επιτηδες θα με ωφελησει;το ενδιαφερον για το στηθος σε αυτες τις ηλικιες δεν ειναι πια κυριως ψυχολογικο;

 

Ε ναι ειναι μεγάλα παιδια τώρα πλεον, θηλαζουν για το γ****ο και οχι για να φάνε :-)

Και εμενα θηλάζε όλη τη νύχτα, έβαλα το σύζυγο να σηκωθεί οταν ξυπνανε ο μπεμπης και μετα σταμάτησε να ξύπναει

Βάλε τον σύζυγο 2/3 βραδια να δεις επιτυχία!

 

Γνώμη μου σταμάτησε το την ημερα πρώτα.. Αν κλαψει έκλαψε τι να γίνει, δωστης πολλές αγκαλιές και θα ειναι μια χαρα!!

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινησω απο τα δυσκολα δηλαδη.... :(

 

Χα!! Δεν ειναι παρα πολυ δύσκολο σε αυτή την ηλικια απλα πρέπει να είσαι συνεπής, αν πεις τέλος τοτε τέλος , μην υποκύψεις :-)

Στο κάτω κάτω εσυ είσαι η μάνα και ξερεις καλύτερα, δεν ειναι πια μωρα να κάνουμε οτι θέλουνε ... Μην ανυσηχεις ολα καλα θα πανε!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!θα ηθελα να ρωτησω κ εγω κατι.η μικρη ειναι 2,5 μηνων.οταν ηταν δεκα ημερων μου πληγωσε το στηθος και αναγκαστικα εβαλα θηλαστρο.εβγαζα ομως πολυ λιγο 20-30 Ml και ο παιδιατρος μου ειπε να δωσω συμπληρωμα.συνεχισα με το θηλαστρο και συμπληρωμα για μια εβδομαδα και οταν επανηλθαν οι θηλες την εβαλα παλι στο στηθος.πλεον πινει ενα δεκαλεπτο απο καθε στηθος και επιπλεον συμπληρωμα.ομως αυτη τη βδομαδα ξεκινησα δουλεια και χανω δυο γευματα.στη δουλεια δε μπορω να βγαλω γαλα.της δινω ομως κανονικα τα υπολοιπα γευματα.το βραδυ ξυπναει μονο μια φορα αλλα και παλι της δινω στηθος και συμπληρωμα.η αληθεια ειναι οτι δε δειχνει να τη νοιαζει και να μην πιει απο το στηθος.εγω δεν εχω πολυ γαλα.θα μειωθει πολυ ακομα αν συνεχισω να χανω αυτα τα δυο γευματα?συμπληρωμα πινει γυρω στα 150 με 170 Ml.αυτο σημαινει οτι δεν εχω πολυ γαλα?ο γιατρος μου επιμενει να της δινω στηθος για οσο καιρο εχω και ας ειναι κ λιγο.τη βοηθαει στο ανοσοποιητικο και την δενει μαζι μου περισσοτερο.αυτο μου λεει καθε φορα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Κατ'αρχήν μόνο το γεγονός ότι δίνεις συμπλήρωμα σε τόσο μικρό μωρό σαμποτάρει την παραγωγή σου, βάζοντας και τα δύο γεύματα που χάνεις. Βέβαια όσο πίνει το μωρό, θα κατεβαίνει γάλα, απλά θα είναι όσο λίγο δείχνεις ότι χρειάζεται. Δηλαδή, αν δίνεις συμπλήρωμα και χάνεις γεύματα, ο οργανισμός σου καταλαβαίνει ότι δεν χρειάζεται πολύ γάλα, άρα θα μειώνεται. Δεν ξέρω αν οδηγείσαι σε αποθηλασμό, καλύτερα να απαντήσει κάποιος σύμβουλος θηλασμού. Εγώ για διάφορες απορίες που είχα έπαιρνα τηλέφωνο στο Έλενα που είχε μια γραμμή υποστήριξης θηλασμού.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω απογοητευτεί εντελώς με τον αποθηλασμό. Εντάξει, η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω πάρει ακόμα πολύ στα σοβαρά, αλλά κάθε φορά που προσπαθώ να σκεφτώ έναν τρόπο να το κάνω, δεν βρίσκω. Έψαξα στο Internet και παντού λέει να μειώνεις τα γεύματα ή διάρκεια του κάθε γεύματος. Αυτή τη στιγμή έτσι κι αλλιώς έχουμε αφαιρέσει τα γεύματα που δεν φαίνονταν απαραίτητα. (κάλά, λέει και κάτι βλακείες να βάζεις τσιρότα στο στήθος, ή να βάζεις πικρές, ξινές ουσίες πάνω, αλλά δεν μου φαίνονται και πολύ σοβαρά αυτά τα πράγματα). Έχουμε κάνει δηλαδή το εύκολο. Τώρα έχουν μείνει τρία γεύματα πρωί, απόγευμα (όταν επιστρέφω από τη δουλειά) και το βράδι πριν κοιμηθεί. Δεν μπορώ να καταλάβω με ποιον τρόπο αφαιρείς γεύματα. Αρνείσαι στο παιδί; Όταν γυρίζω από τη δουλειά, με κυνηγάει από πίσω όπου πάω (μέχρι να αλλάξω να πλυθώ και να πάω να καθίσω) και με κοιτάει γλυκά και χαρούμενα, κάνει υπομονή μέχρι να τελειώσω και μόλις καθίσω έρχεται και παίρνει θέση με αυτό το γλυκό χαμόγελο. Πώς να του πώ όχι;

Μετά το πρωι που ξυπνάει εννοείται δεν δέχεται τίποτα σε υποκατάστατο. Σημειώνω ότι μερικές φορές που τον ξύπνησε ή τον κοίμισε ο μπαμπάς του δεν είχε πρόβλημα. Απλά όταν με έβλεπε ερχόταν να κάνει πρώτα αυτό.

Δυστυχώς δεν υπάρχει εναλλακτική να τον ξυπνάει ή να τον κοιμίζει ο μπαμπάς του καθε μέρα (κοιμάται ήδη πολύ αργά) και το βράδι που κοιμάται δεν είναι σπίτι ο μπαμπάς.

Δεν βιάζομαι να αποθηλάσουμε, αλλά θα ήθελα με κάποιον τρόπο να μπούμε σ'αυτό το κλίμα. Έχετε να προτείνετε κάτι;

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι ηξερα απο την αρχη πως θα παω νωρις για δουλεια γι'αυτο και ηθελα βασικα να την θηλασω τους δυο μηνες που θα ημουν σπιτι και μετα δε με πειραζε να δωσω και συμπληρωμα.την πατησα βεβαια γιατι ειναι φαγανο κοριτσακι(2,5 μηνων και ειναι 6 κιλα)αλλα μου αρεσει που της δινω εστω και αυτο το λιγο στηθος.απλα δε θελω να σταματησω τελειως ακομα.μου αρεσει που οταν την βαζω στο στηθος απλωνει τα χερακια της και με χαιδευει και μολις ετοιμαζομαστε να την βαλω στο στηθος σκαει κατι χαμογελα μεχρι τα αυτια:-P:razz::P:p:p:p.θελω απλα να συντηρησω εστω αυτα τα δεκαλεπτα στα υπολοιπα γευματα.υπαρχει τροπος να τα ενισχυσω?μηπως να την αφηνω παραπανω στο στηθος???δε θα αλλαξει ομως ετσι σειρα????τωρα εχει στρωσει στα τριωρα και τη νυχτα κοιμαται απο τις εννεα μεχρι τις εφτα μονο με ενα ξυπνημα ενδοιαμεσα.μηπως αν καθυστερει πολυ το φαγητο χασει τη σειρα της???:?:?:?:?

Link to comment
Share on other sites

Έχω απογοητευτεί εντελώς με τον αποθηλασμό. Εντάξει, η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω πάρει ακόμα πολύ στα σοβαρά, αλλά κάθε φορά που προσπαθώ να σκεφτώ έναν τρόπο να το κάνω, δεν βρίσκω. Έψαξα στο Internet και παντού λέει να μειώνεις τα γεύματα ή διάρκεια του κάθε γεύματος. Αυτή τη στιγμή έτσι κι αλλιώς έχουμε αφαιρέσει τα γεύματα που δεν φαίνονταν απαραίτητα. (κάλά, λέει και κάτι βλακείες να βάζεις τσιρότα στο στήθος, ή να βάζεις πικρές, ξινές ουσίες πάνω, αλλά δεν μου φαίνονται και πολύ σοβαρά αυτά τα πράγματα). Έχουμε κάνει δηλαδή το εύκολο. Τώρα έχουν μείνει τρία γεύματα πρωί, απόγευμα (όταν επιστρέφω από τη δουλειά) και το βράδι πριν κοιμηθεί. Δεν μπορώ να καταλάβω με ποιον τρόπο αφαιρείς γεύματα. Αρνείσαι στο παιδί; Όταν γυρίζω από τη δουλειά, με κυνηγάει από πίσω όπου πάω (μέχρι να αλλάξω να πλυθώ και να πάω να καθίσω) και με κοιτάει γλυκά και χαρούμενα, κάνει υπομονή μέχρι να τελειώσω και μόλις καθίσω έρχεται και παίρνει θέση με αυτό το γλυκό χαμόγελο. Πώς να του πώ όχι;

Μετά το πρωι που ξυπνάει εννοείται δεν δέχεται τίποτα σε υποκατάστατο. Σημειώνω ότι μερικές φορές που τον ξύπνησε ή τον κοίμισε ο μπαμπάς του δεν είχε πρόβλημα. Απλά όταν με έβλεπε ερχόταν να κάνει πρώτα αυτό.

Δυστυχώς δεν υπάρχει εναλλακτική να τον ξυπνάει ή να τον κοιμίζει ο μπαμπάς του καθε μέρα (κοιμάται ήδη πολύ αργά) και το βράδι που κοιμάται δεν είναι σπίτι ο μπαμπάς.

Δεν βιάζομαι να αποθηλάσουμε, αλλά θα ήθελα με κάποιον τρόπο να μπούμε σ'αυτό το κλίμα. Έχετε να προτείνετε κάτι;

Ισως καλοκαιράκι να το άφηνες στην Γιαγια η όπου πιστεύεις οτι θα περασει καλα για καμια βδομαδουλα και το κόψετε μια και καλή; Η μητέρα μου το έκανε αυτο σε εμενα που δεν ηθελα να αποθηλασω με τιποτα 2 χρόνων και έπιασε! Αν πάλι το ευχαριστιεστε ακόμα και οι δυο μην ΑΓΧΟΝΕΣΑΙ και απόλαυσε το οσο σας έμεινε,γιατι αυτές οι στιγμές δεν θα μπορέσεις να της ξανάζησεις ποτε( τουλάχιστον με τον γιο σου)!!!

Link to comment
Share on other sites

Ισως καλοκαιράκι να το άφηνες στην Γιαγια η όπου πιστεύεις οτι θα περασει καλα για καμια βδομαδουλα και το κόψετε μια και καλή; Η μητέρα μου το έκανε αυτο σε εμενα που δεν ηθελα να αποθηλασω με τιποτα 2 χρόνων και έπιασε! Αν πάλι το ευχαριστιεστε ακόμα και οι δυο μην ΑΓΧΟΝΕΣΑΙ και απόλαυσε το οσο σας έμεινε,γιατι αυτές οι στιγμές δεν θα μπορέσεις να της ξανάζησεις ποτε( τουλάχιστον με τον γιο σου)!!!

 

Δυστυχως δεν υπαρχει καπου να τον αφηνα... Και δεν θα το ηθελα. Θα ηθελα να τον βοηθησω να αποθηλασει φυσικα...

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν υπαρχει καπου να τον αφηνα... Και δεν θα το ηθελα. Θα ηθελα να τον βοηθησω να αποθηλασει φυσικα...

Δοσ΄του λιγο χρονο ακόμα αν αντέχεις φυσικα... Επισης αν το απόγευμα του εδηνες ενα σνακ αντί για θηλασμο πιστεύεις οτι θα έπιανε; Όπως έρχεσαι απο την δουλειά να του εφερνες κάτι..; Π.χ. Ο δικός μου τρελαίνεται για τα cream crackers ολικής!!δεν εχει δοκιμάσει και πολλα ακόμα και αυτα του αρέσουν...ισως κι εσείς να έχετε καποιο αγαπημένο σνακ λιγο πιο υγειηνο που θα μπορείς να του το δίνεις καθημερινά για λίγες μερες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω απογοητευτεί εντελώς με τον αποθηλασμό. Εντάξει, η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω πάρει ακόμα πολύ στα σοβαρά, αλλά κάθε φορά που προσπαθώ να σκεφτώ έναν τρόπο να το κάνω, δεν βρίσκω. Έψαξα στο Internet και παντού λέει να μειώνεις τα γεύματα ή διάρκεια του κάθε γεύματος. Αυτή τη στιγμή έτσι κι αλλιώς έχουμε αφαιρέσει τα γεύματα που δεν φαίνονταν απαραίτητα. (κάλά, λέει και κάτι βλακείες να βάζεις τσιρότα στο στήθος, ή να βάζεις πικρές, ξινές ουσίες πάνω, αλλά δεν μου φαίνονται και πολύ σοβαρά αυτά τα πράγματα). Έχουμε κάνει δηλαδή το εύκολο. Τώρα έχουν μείνει τρία γεύματα πρωί, απόγευμα (όταν επιστρέφω από τη δουλειά) και το βράδι πριν κοιμηθεί. Δεν μπορώ να καταλάβω με ποιον τρόπο αφαιρείς γεύματα. Αρνείσαι στο παιδί; Όταν γυρίζω από τη δουλειά, με κυνηγάει από πίσω όπου πάω (μέχρι να αλλάξω να πλυθώ και να πάω να καθίσω) και με κοιτάει γλυκά και χαρούμενα, κάνει υπομονή μέχρι να τελειώσω και μόλις καθίσω έρχεται και παίρνει θέση με αυτό το γλυκό χαμόγελο. Πώς να του πώ όχι;

Μετά το πρωι που ξυπνάει εννοείται δεν δέχεται τίποτα σε υποκατάστατο. Σημειώνω ότι μερικές φορές που τον ξύπνησε ή τον κοίμισε ο μπαμπάς του δεν είχε πρόβλημα. Απλά όταν με έβλεπε ερχόταν να κάνει πρώτα αυτό.

Δυστυχώς δεν υπάρχει εναλλακτική να τον ξυπνάει ή να τον κοιμίζει ο μπαμπάς του καθε μέρα (κοιμάται ήδη πολύ αργά) και το βράδι που κοιμάται δεν είναι σπίτι ο μπαμπάς.

Δεν βιάζομαι να αποθηλάσουμε, αλλά θα ήθελα με κάποιον τρόπο να μπούμε σ'αυτό το κλίμα. Έχετε να προτείνετε κάτι;

Για το μεσημεριανο με το που τελειωνεις τη δουλεια θα τον παιρνεις και θα πηγαινετε βολτα -κατευθειαν, δεν θα πλενεσαι, δεν θα αλλαζεις.Θα του το ανακοινωνεις με ενθουσιασμο οτι πατε βολτα.Στο δρομο θα του προσφερεις καποιο σνακ.Οταν γυρνατε σπιτι αν σου ζητησει θα αρνεισαι με το προσχημα οτι τωρα ειναι ωρα φαγητου.Μολις καταφερετε να κοψετε τον μεσημεριανο μετα απο καμμια βδομαδα περνατε στον επομενο.

 

Το βραδυ αν δεν θελει δεν προσφερεις υποκαταστατο.Τον ταιζεις καλα καλα και μετα απο λιγο τον βαζεις για υπνο.Καθεστε στο κρεβατι με παραμυθακια και τραγουδακια (ισως και λιγο στηθος στην αρχη αν επιμενει) και κοιμαστε.Απλως στην αρχη θα σας παρει κανενα πενταωρο μεχρι να κοιμηθει... Η δικια μου παντως ετσι κοιμαται πλεον.

 

Το πρωινο το θεωρω το πιο δυσκολο.

 

Εγω δεν προβληματιζομαι για τους τρεις θηλασμους, τους ...103 πως τους κοβεις;;;;

Αν αρνηθω μετα απο λιγο μου ξαναζηταει, ποσες φορες να το αποφυγω πια;στο τελος ενδιδω.Την παω βολτες, παιζουμε, της προσφερω σνακ αλλα το στηθος δεν το ξεχναει.Προσπαθω να την εχω χορτατη και την απασχολω με κατι που την ενθουσιαζει για να μη θυμαται το γαλα αλλα μπορεις να το κανεις αυτο 24ωρες το 24ωρο;

Εσυ τι τακτικη ακολουθησες μεχρι να φτασεις στους 3 θηλασμους;Αυτο που λες εσυ ευκολο εμενα μου φαινεται βουνο, ουτε μπορω να φανταστω πως να το κανω.Μηπως πρεπει να αρνουμαι κατηγορηματικα και οριστικα;πως να το κανω;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι ηξερα απο την αρχη πως θα παω νωρις για δουλεια γι'αυτο και ηθελα βασικα να την θηλασω τους δυο μηνες που θα ημουν σπιτι και μετα δε με πειραζε να δωσω και συμπληρωμα.την πατησα βεβαια γιατι ειναι φαγανο κοριτσακι(2,5 μηνων και ειναι 6 κιλα)αλλα μου αρεσει που της δινω εστω και αυτο το λιγο στηθος.απλα δε θελω να σταματησω τελειως ακομα.μου αρεσει που οταν την βαζω στο στηθος απλωνει τα χερακια της και με χαιδευει και μολις ετοιμαζομαστε να την βαλω στο στηθος σκαει κατι χαμογελα μεχρι τα αυτια:-P:razz::P:p:p:p.θελω απλα να συντηρησω εστω αυτα τα δεκαλεπτα στα υπολοιπα γευματα.υπαρχει τροπος να τα ενισχυσω?μηπως να την αφηνω παραπανω στο στηθος???δε θα αλλαξει ομως ετσι σειρα????τωρα εχει στρωσει στα τριωρα και τη νυχτα κοιμαται απο τις εννεα μεχρι τις εφτα μονο με ενα ξυπνημα ενδοιαμεσα.μηπως αν καθυστερει πολυ το φαγητο χασει τη σειρα της???:?:?:?:?

Τα μωρα αλλαζουν παντα σειρα, δεν ειναι σταθερα για πολυ καιρο, το προγραμμα της θα αλλαξει πολλες φορες ακομα, ειδικα σε ασθενειες και δοντια.

Αυτη τη στιγμη το μωρο πινει πολυ συμπληρωμα και για να θηλασεις κανονικα χρειαζεσαι επαναγαλακτισμο.Εσυ ομως θες απλως να το διατηρησεις ετσι ή να το ενισχυσεις λιγο.Δεν ξερω τι να σε συμβουλεψω σχετικα.Γενικα ομως να ξερεις οτι η παραγωγη μας αυξανεται με:

-συχνη τοποθετηση του μωρου στο στηθος

-συχνες εναλλαγες μαστου κατα τον θηλασμο

-μεταμεσονυκτιους θηλασμους

-ενδιαμεσες αντλησεις με θηλαστρο

Αν θες γραψε στο θεμα του αποκλειστικου θηλασμου για να σου δωσουν περισσοτερες ιδεες.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.οντως δε γινεται να θηλασω κανονικα γιατι δεν προλαβαινω με τιποτα.αλλα θα γραψω στο αλλο θεμα μηπως γνωριζουν κατι αλλο.ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν προβληματιζομαι για τους τρεις θηλασμους, τους ...103 πως τους κοβεις;;;;

Αν αρνηθω μετα απο λιγο μου ξαναζηταει, ποσες φορες να το αποφυγω πια;στο τελος ενδιδω.Την παω βολτες, παιζουμε, της προσφερω σνακ αλλα το στηθος δεν το ξεχναει.Προσπαθω να την εχω χορτατη και την απασχολω με κατι που την ενθουσιαζει για να μη θυμαται το γαλα αλλα μπορεις να το κανεις αυτο 24ωρες το 24ωρο;

Εσυ τι τακτικη ακολουθησες μεχρι να φτασεις στους 3 θηλασμους;Αυτο που λες εσυ ευκολο εμενα μου φαινεται βουνο, ουτε μπορω να φανταστω πως να το κανω.Μηπως πρεπει να αρνουμαι κατηγορηματικα και οριστικα;πως να το κανω;

 

Κοίταξε, απ'ό,τι βλέπω είναι και πιο μικρό το δικό σου. Δεν θυμάμαι πότε ακριβώς μειώθηκαν οι θηλασμοί. Δεν θυμάμαι να αρνούμαι κατηγορηματικά ποτέ. Απλά, του έλεγα πχ όχι τώρα, θα πάμε βόλτα, ή όχι τώρα, τώρα θα φάμε, ή όχι τώρα, έλα να παίξουμε με τα τουβλάκια, ή όχι τώρα, θα κάνουμε το βράδι πριν κοιμηθούμε. Αν επέμενε του έδινα. Ε, δεν επέμενε. Δηλαδή, φαινόταν να μην έχει πρόβλημα, έκανε υπομονή. Τώρα αυτοί οι τρείς που έχουν μείνει, δεν παλεύονται γιατί δεν σηκώνει αναβολή (συνήθως όταν γυρίζω από τη δουλειά τις καθημερινές και το ΣΚ όταν ξυπνάει το απόγευμα). Μου φαίνεται βουνό να μπώ μέσα μετά από 8 ώρες δουλειάς και στο καπάκι να πάρουμε τους δρόμους :?, αλλά αν χρειαστεί θα το κάνω.

Το βράδι καθόμαστε αγκαλίτσα στην πολυθρόνα μας, έτσι κι αλλιώς, του διαβάζω παραμύθι, και θηλάζει ταυτόχρονα. Δοκίμασα να του τραβήξω την προσοχή και να μη θηλάσει, αλλά έγινε χαμός. Δοκίμασα να σταματάω το παραμύθι όταν θηλάζει για να του κεντρίσω το ενδιαφέρον να σηκωθεί να δει τι γίνεται, αλλά δεν τον νοιάζει. Σηκώνεται βλέπει λίγο τις εικόνες, μου συμπληρώνει το παραμύθι και ξαναβουτάει το στήθος (έχει γίνει λάστιχο αυτό το στήθος πια). Ξαπλώνει ξύπνιος, όταν διαβάσουμε 2 παραμύθια και κοιμάται αδιαμαρτύρητα.

Το πρωι δεν το συζητώ, ούτε παραμύθι ούτε τίποτα, αν πάω να τον ντύσω χωρίς να θηλάσει γίνεται πανικός, κλαίει, χτυπιέται δεν παλεύεται. Και δεν πίνει ξένο γάλα. Αφού θηλάσει, ζητάει πρωινό.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, απ'ό,τι βλέπω είναι και πιο μικρό το δικό σου. Δεν θυμάμαι πότε ακριβώς μειώθηκαν οι θηλασμοί. Δεν θυμάμαι να αρνούμαι κατηγορηματικά ποτέ. Απλά, του έλεγα πχ όχι τώρα, θα πάμε βόλτα, ή όχι τώρα, τώρα θα φάμε, ή όχι τώρα, έλα να παίξουμε με τα τουβλάκια, ή όχι τώρα, θα κάνουμε το βράδι πριν κοιμηθούμε. Αν επέμενε του έδινα. Ε, δεν επέμενε. Δηλαδή, φαινόταν να μην έχει πρόβλημα, έκανε υπομονή. Τώρα αυτοί οι τρείς που έχουν μείνει, δεν παλεύονται γιατί δεν σηκώνει αναβολή (συνήθως όταν γυρίζω από τη δουλειά τις καθημερινές και το ΣΚ όταν ξυπνάει το απόγευμα). Μου φαίνεται βουνό να μπώ μέσα μετά από 8 ώρες δουλειάς και στο καπάκι να πάρουμε τους δρόμους :?, αλλά αν χρειαστεί θα το κάνω.

Το βράδι καθόμαστε αγκαλίτσα στην πολυθρόνα μας, έτσι κι αλλιώς, του διαβάζω παραμύθι, και θηλάζει ταυτόχρονα. Δοκίμασα να του τραβήξω την προσοχή και να μη θηλάσει, αλλά έγινε χαμός. Δοκίμασα να σταματάω το παραμύθι όταν θηλάζει για να του κεντρίσω το ενδιαφέρον να σηκωθεί να δει τι γίνεται, αλλά δεν τον νοιάζει. Σηκώνεται βλέπει λίγο τις εικόνες, μου συμπληρώνει το παραμύθι και ξαναβουτάει το στήθος (έχει γίνει λάστιχο αυτό το στήθος πια). Ξαπλώνει ξύπνιος, όταν διαβάσουμε 2 παραμύθια και κοιμάται αδιαμαρτύρητα.

Το πρωι δεν το συζητώ, ούτε παραμύθι ούτε τίποτα, αν πάω να τον ντύσω χωρίς να θηλάσει γίνεται πανικός, κλαίει, χτυπιέται δεν παλεύεται. Και δεν πίνει ξένο γάλα. Αφού θηλάσει, ζητάει πρωινό.

Κανατε καποια προοδο;

Κατι αλλο που θυμηθηκα και με βοηθα να την χαλαρωσω το βραδυ ειναι τα χαδακια στην πλατη που την ανατριχιαζουν.Μου ζητα γαλα και της λεω θελεις να σου χαιδεψω την πλατουλα;την χαλαρωνει παρα πολυ.Δυο φορες που δεν επιασε αυτο την κοιμησα με φιλακια στο λαιμο, κολλησα το στομα μου και την φιλουσα απαλα επι 20' -να μας κοιμηζαν κι εμας ετσι ε;:-) :smile::-)

Η πολυθρονα δεν μου φαινεται καλη ιδεα, το στηθος σου ειναι στο υψος της μυτης του, που να αντισταθει ο καημενος.Γιατι δεν ξαπλωνετε κατευθειαν στο κρεββατι; θα βολευτει και καλυτερα νομιζω.

Για την βολτα μετα τη δουλεια σε καταλαβαινω, υποθετω οτι θα ειναι για 1-2 βδομαδες μονο.

Η δικη μου ειναι πολυ μικρη το ξερω αλλα θελω να παρω καποια χαπια -ασυμβατα με το θηλασμο- κι ολο το αναβαλω, αλλα δεν μπορω αλλο.

Εν τω μεταξυ εμεις εχουμε τρομερο πισογυρισμα:cry:

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Καμια προοδος ουσιαστικα. Αν και χτες αργησα να γυρισω το απογευμα και ειπα στον μπαμπα του να τον παει στις κουνιες αφου ξυπνησε. Ετσι οταν γυρισα δεν μου ζητησε. Και αληθεια πιστευω οτι πλεον δεν το χρειαζεται, γιατι πχ οταν χτυπησει η ξυπνησει κλαιγοντας πχ καποια φορα τη νυχτα, αρκει να τον παρω αγκαλια. Δεν θα ξεχασω το καλοκαιρι που ειχε παθει coxackie και ανεβασε ψηλο πυρετο και θηλαζε οοοολη νυχτα. Ηταν περιπου 20 μηνων. Τωρα δεν το κανει οταν αρρωσταινει. Ξαπλωνει στο στηθος μου χωρις να θηλασει, γιατι ξερει οτι δεν θηλαζουμε τη νυχτα. Τι εννοεις πισωγυρισμα;

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι θηλαζει πιο συχνα και περισσοτερη ωρα χωρις να υπαρχει σοβαρος λογος (δοντια, αρρωστια κτλ). Το πισωγυρισμα αυτο οφειλεται κυριως σε μενα καθως δεν εχω αποκρυσταλλωσει πως ακριβως πρεπει να την αντιμετωπισω και προσφερομαι καθε φορα που ζηταει.

Αποφασησα να καταγραψω τους κυριοτερους λογους που ζηταει στηθος αυτη την εποχη και αναλογως να αντιδρω καθε φορα.

Θα ηθελα πολυ να αποθηλασει φυσικα.Θα εκανα πισω καθε αλλο λογο αποθηλασμου αν δεν με πιεζε το οργανικο μου προβλημα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Γραφω διακεκομενα γιατι ξυπναει η μικρη.

Μαλλον οι κουνιες θα παιξουν καθοριστικο ρολο στον αποθηλασμο τωρα που ανοιγει ο καιρος;):P

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε.

Αν θέλεις να αποθηλάσεις φυσικά, πιστεύω ότι είναι σχετικά νωρίς. Βέβαια, κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Έχεις δεί σημάδια ετοιμότητας από την πλευρά της; Δηλαδή, να μην αναζητάει το στήθος μόλις χτυπήσει ή πονάει, ή διψάει (αυτό το είχαμε μέχρι πολύ πρόσφατα, που έχει αρχίσει πλέον και ζητάει νεράκι); Να προτιμά πχ κάτι άλλο από το στήθος σε κάποια φάση (είναι σε μερικές περιπτώσεις, πραγματικά δεν το αλλάζει με τίποτα, αλλά σε άλλες μπορεί να το αφήσει για να πάμε να φάμε, πχ.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα εκτιμουσα πολυ τη γνωμη σου.

Σημαδια αποθηλασμου δεν εχει, αλλα εχει μερικες καλες συνηθειες: δεν κοιμαται με στηθος, ποτε δεν ζηταγε στηθος επειδη χτυπησε/πονεσε/εκανε εμβολιο. Αλλο θετικο ειναι οτι εδω και 2-3 μηνες τρωει επαρκεις ποσοστητες στις στερεες.

 

Ζηταει να θηλασει οταν:

-ειναι νυσταγμενη αλλα οχι αρκετα για να κοιμηθει

-ειναι κουρασμενη και θελει απλως ενα διαλλειμα για να χαλαρωσει

-δεν εχει κατι πιο ενδιαφερον να κανει

-πειναει αναμεσα στα γευματα (δεν εχει σταθεροποιησει ακομα τους ρυθμους στην ορεξη της)

-διψαει (δεν ζηταει νερο, συνηθως εγω προσφερω)

-το βραδυ οταν ξυπναει

-αν την μαλωσω για κατι

 

Δεν δεχεται τοπικους/χρονικους περιορισμους, ουτε αναβολη περισσοτερη απο 5-10'.Σπανια θα δεχτει καποια εναλλακτικη αντι του θηλασμου, μετα απο 10' θα ξαναζητησει, γι αυτο προσπαθω να την προλαβω πρωτου μου ζητησει δηλ την ταιζω συνεχεια, της δινω νερο, της βρισκω πραγματα να κανει, την παω βολτες.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...