Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δώρο νονάς


HOPE77

Recommended Posts

Δεν ηταν ασχετη, ειναι η παιδικη μου φιλεναδα και τωρα τα παιδια μας ειναι στην ιδια ταξη. Αλλιως θα τα φηνα σε μια ασχετη που λες, να φυγω; Παρολιγο να την κανω κι εκεινη νονα. Για να δεις δηλαδη.

Να σου πω που βρισκω κοινο σημειο: στον τροπο σκεψης. Εχουμε φτασει σε τετοιο σημειο με τα λεφτα, που <μετραμε> τον αλλο με το ποσα μας κερναει εξω, ποσα κανει το δωρο που μας πηρε, ποσο κανει το επιπλο στο σαλονι του, τα παππουτσια της. Ολο επιδειξη ειμαστε. Και δεν κοιταμε αν ο αλλος μας αγαπα και μας εκτιμα, αλλα ακομα κι αν μας φερεται αψογα, θα θυμωσουμε οσο δεν παει-οπως εκανε η θεματοθετρια- για ενα βρωμοδωρο. Λες κι αυτο ειναι που εχει σημασια...

 

ΥΓ ο νονα που τελικα εκανα εγω, δεν μας κανει καθολου δωρο τα Χριστουγεννα. Μονο το Πασχα. Στην πυρα;;;;

 

 

Τραγική η φίλη σου.... Εδώ εμείς κάνουμε πάρτυ γενεθλίων και αν μας ρωτήσουν για δώρο λέμε τίποτα μόνο να έρθετε. Φοβόμαστε μη σκεφτούν το δώρο και δεν έρθουν, όχι να έχουμε και απαιτήσεις...Άσε που το δώρο σου είναι πολύ αξιοπρεπές.

Η θεματοθέτρια ούτος η άλλως είπε οτι δε θα κάνει αναφορά για αυτό το θέμα στη νονά απλά την προβλημάτισε γιατί έχει οικονομική άνεση. Εγώ αυτό κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 235
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο λογος ο δικος μου ειναι γιατι τα πηγα σε εναν βρωμοπαιδοτοπο (2 ωρες επλενα τα ρουχα τους και τα ιδια τα παιδια μετα) σε ενα παρτυ και πηρα δωρο 13 ευρω. Ηξερα οτι η εισοδος ειναι 2 ευρω για τα παιδια, τα αφησα κι εφυγα. Ε, η κυρια με εκραξε σε ολο το σχολειο, γιατι λεει πηρα φτηνιαρικο δωρο (πηρα ΜΟΝΟΠΟΛΗ απο τη MOTHERCARE, ειχε 15 περιπου ευρω και ειχα ενα κουπονι 2 ευρω εκπτωση, μη μου πειτε οτι δεν ειναι ποιοτικο και θα χαλασει!!!!). Ειχε λεει πληρωσει εξτρα κλοουν, λες κι εγω επρεπε να το ξερω, πηρε λεει και σουβλακια απο εξω (ακουσον, απορω πως δεχτηκε ο παιδοτοπος), τους εδωσε και δωρακια και επρεπε να παρω ακριβοτερο!

Με το που εφτασα στον παιδοτοπο, ηρθε το παιδι της τρεχοντας και με λεει " ΤΙ ΜΟΥ ΦΕΡΑΤΕ;;;;" ελεος

Ποτε γιναμε ετσι βρε παιδια; Τι μας εχει συμβει;

 

Εγώ θέλω να μάθω τον παιδότοπο με τα 2 ευρώ:o.

Πέρα από την πλάκα, προφανώς η φίλη σου δεν είναι τόσο καλή φίλη, αν σχολιάζει σε όλο το σχολείο πόσα έδωσες για το δώρο. Επίσης, αρκετοί παιδότοποι επιτρέπουν να πάρεις φαγητό από αλλού, συνήθως αν δεν έχουν δική τους κουζίνα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηταν ασχετη, ειναι η παιδικη μου φιλεναδα και τωρα τα παιδια μας ειναι στην ιδια ταξη. Αλλιως θα τα φηνα σε μια ασχετη που λες, να φυγω; Παρολιγο να την κανω κι εκεινη νονα. Για να δεις δηλαδη.

Να σου πω που βρισκω κοινο σημειο: στον τροπο σκεψης. Εχουμε φτασει σε τετοιο σημειο με τα λεφτα, που <μετραμε> τον αλλο με το ποσα μας κερναει εξω, ποσα κανει το δωρο που μας πηρε, ποσο κανει το επιπλο στο σαλονι του, τα παππουτσια της. Ολο επιδειξη ειμαστε. Και δεν κοιταμε αν ο αλλος μας αγαπα και μας εκτιμα, αλλα ακομα κι αν μας φερεται αψογα, θα θυμωσουμε οσο δεν παει-οπως εκανε η θεματοθετρια- για ενα βρωμοδωρο. Λες κι αυτο ειναι που εχει σημασια...

 

ΥΓ ο νονα που τελικα εκανα εγω, δεν μας κανει καθολου δωρο τα Χριστουγεννα. Μονο το Πασχα. Στην πυρα;;;;

Koίτα αν θέλεις να μας πεις με το ζορι το ασχετο σχολιο σου να το ακουσουμε.Καμια σχεση δεν εχει με αυτο που ειπα εγω κ ευχαριστω πολυ τα κοριτσια που καταλαβαν κ με βοηθουν στο να καταστησω σαφες το θέμα μου το οποιο κ διαστρεβλωνεις.Ειπα εγω οτι θυμωσα όσο δεν παει;Είπα προβληματιστα κ με απασχολησε.Προφωνως καλα που σου ετυχε το περιστατικο για να καταλαβεις ποιες ειναι ανεπιτρεπτες συμπεριφορές,να τον ξεκατινιαζεις τον αλλον κ να τον ξευτελιζεις.Εγω δεν ειπα τιποτα σε κανεναν ούτε εδωσα λαβη για σχολιο

Όσο για σενα καλη μου ΖΩΗ φυσικα κ δεχομαι την αντιθετη αποψη απο ατομα που διαβασαν κ ξερουν το θεμα.Εγραψα οτι δεν εχει οικον.προβλημα κ μου λες στερηθηκε τα 5ευρω.Έτσι θα κανουμε συζητηση να λεει ο καθενας όχι την αποψη του αλλά καθετι άσχετο;'Οσο για την ψυχολογο-κ καθε ψυχολογο όπως αναφερεις απαξιωτικα προφανως,δεν ξέρω αν εχεις καμια ειδικοτητα αλλα εγω εμαθα να ακουω τους ειδικους κ να μην τους απαξιωνω τοσο απλα ,όπως θελω να σεβονται κ οι αλλοι εμενα ,τις σπουδες κ την εμπειρια μου.Τωρα δεν ειναι υποχρεωτικο να κανουμε ότι μας λενε αλλά τοσα χρονια σπουδων κ μελετης δεν ειναι κ για πλακα

Link to comment
Share on other sites

Τραγική η φίλη σου.... Εδώ εμείς κάνουμε πάρτυ γενεθλίων και αν μας ρωτήσουν για δώρο λέμε τίποτα μόνο να έρθετε. Φοβόμαστε μη σκεφτούν το δώρο και δεν έρθουν, όχι να έχουμε και απαιτήσεις...Άσε που το δώρο σου είναι πολύ αξιοπρεπές.

Η θεματοθέτρια ούτος η άλλως είπε οτι δε θα κάνει αναφορά για αυτό το θέμα στη νονά απλά την προβλημάτισε γιατί έχει οικονομική άνεση. Εγώ αυτό κατάλαβα.

Και πολυ καλα καταλαβες κοριτσι νομιζω ημουνα σαφης.Ούτε να μαλωσω θέλω ούτε την εκρινα ως φιλη απο αυτο.Αλλα επειδη πιστευω ότι στην ηλικια που ειμαι (37χρ) οφειλω να ειμαι ειλικρινης με τον εαυτο μου κ με τα συναισθηματα μου (με όλους,συζυγο,μητερα,αδερφο κ οχι μονο με αυτους που ειναι λιγο φιλοι όπως αναφερε μια φιλη απο εδω)ομολογησα οτι με πειραξε.Δεν ειπα οτι εκανε εγκλημα ουτε οτι ειναι καταπτυστη.Δεν ξερω γιατι το θεμα πηρε τέτοια τροπη(δεν αναφερομαι στις διαφορετικες γνωμες αλλα στις ασχετες με το θέμα)είναι αραγε θεμα αντιληψης ή τακτικης του στυλ θα πουμε αυτο που θελουμε όποτε θέλουμε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ε ναι βρε κοριτσια οτι λεει η hope ειναι....και εγω ετσι καταλαβα...ας μην μεγιστοποιουμε μια απλη και παντα καλοπροαιρετη απορια που ειχε η κοπελα...

 

Δεν μεγιστοποιουμε τιποτα, απλα διαφωνουμε, στο οτι εχει σημασια το ποσο κανει το δωρο μιας νονας.

Την <απορια> πως τη βρισκεις καλοπροαιρετη, για πες. Αν τη διαβαζες απο τη δικη σου κουμπαρα πως θα την εβρισκες;

Link to comment
Share on other sites

Koίτα αν θέλεις να μας πεις με το ζορι το ασχετο σχολιο σου να το ακουσουμε.Καμια σχεση δεν εχει με αυτο που ειπα εγω κ ευχαριστω πολυ τα κοριτσια που καταλαβαν κ με βοηθουν στο να καταστησω σαφες το θέμα μου το οποιο κ διαστρεβλωνεις.Ειπα εγω οτι θυμωσα όσο δεν παει;Είπα προβληματιστα κ με απασχολησε.Προφωνως καλα που σου ετυχε το περιστατικο για να καταλαβεις ποιες ειναι ανεπιτρεπτες συμπεριφορές,να τον ξεκατινιαζεις τον αλλον κ να τον ξευτελιζεις.Εγω δεν ειπα τιποτα σε κανεναν ούτε εδωσα λαβη για σχολιο

Όσο για σενα καλη μου ΖΩΗ φυσικα κ δεχομαι την αντιθετη αποψη απο ατομα που διαβασαν κ ξερουν το θεμα.Εγραψα οτι δεν εχει οικον.προβλημα κ μου λες στερηθηκε τα 5ευρω.Έτσι θα κανουμε συζητηση να λεει ο καθενας όχι την αποψη του αλλά καθετι άσχετο;'Οσο για την ψυχολογο-κ καθε ψυχολογο όπως αναφερεις απαξιωτικα προφανως,δεν ξέρω αν εχεις καμια ειδικοτητα αλλα εγω εμαθα να ακουω τους ειδικους κ να μην τους απαξιωνω τοσο απλα ,όπως θελω να σεβονται κ οι αλλοι εμενα ,τις σπουδες κ την εμπειρια μου.Τωρα δεν ειναι υποχρεωτικο να κανουμε ότι μας λενε αλλά τοσα χρονια σπουδων κ μελετης δεν ειναι κ για πλακα

 

Θα πω κατι τελευταιο: δεν εχει σημασια αν το ειπες σε εκεινη η οχι. Επειδη το εγραψες δηλ σε δημοσιο φορουμ, ειναι οκ; Ειναι στο ιντερνετ. Επισης συμβουλη να μην σε απασχολησει αλλο γιατι οσο και να λες οτι δεν της ειπα τιποτα αν την δεις την αλλη φορα και ακομα δεν σου εχει περασει ολο και κατι θα σου ξεφυγει, η θα εισαι ψυχρη, δεν ξερω. Αξιζει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μεγιστοποιουμε τιποτα, απλα διαφωνουμε, στο οτι εχει σημασια το ποσο κανει το δωρο μιας νονας.

Την <απορια> πως τη βρισκεις καλοπροαιρετη, για πες. Αν τη διαβαζες απο τη δικη σου κουμπαρα πως θα την εβρισκες;

 

οπως ειπα και εγω στην πολυ αρχη της συζητησης και εμενα θα με ενοχλουσε αλλα οχι με την αποψη το οτι ειμαι ψωναρα ή το οτι απαιτω να παρει ακριβο δωρο το παιδι μου απο τη νονα του...απλα επειδη συνηθως τα δωρακια τα παιρνουμε χριστουγεννα και πασχα δηλαδη 2 φορες το χρονο και εγω θα προτιμουσα να ηταν κατι πιο ποιοτικο(μη φανταστεις κανα 100ευρο) και ας ηταν μονο ενα παιχνιδι χωρις τιποτα αλλο(δηλαδη ρουχα κτλ)και επειδη εχει και την οικονομικη ανεση.αλλα και παλι δεν θα χαλαγα σχεσεις αν ηταν καλη και παρουσα στο παιδι μου γενικοτερα.νονες γινομαστε για αλλους σημαντικοτερους λογους και οχι για τα δωρα...απλα να επειδη παιδακια ειναι και λιγο απο εδω λιγο απο εκει ολο και κατι θελουνε-βλεπουνε θα τα εχουμε αυτα....σορρυ βρε ελισα μου αλλα το 5ευρο το παιρνω και εγω που ειμαστε ανεργοι και πασχιζουμε καθε μερα για το μεροκαματο και καταλαβαινω πολυ καλα σε περιπτωση που δεν θα ειχε η νονα....και καλα οταν το παιδακι ειναι μικρο ακομα... οταν ειναι 4 σαν την δικια μου αρχιζουν και εξανεμιζονται τα δωρακια των 5 ευρο.ολο κατι 20ρικα και πανω βλεπω....για καλο και ποιοτικο μιλαω παντα...γιατι να μην το παρει η νονα του? αν μπορει καλως!αν παλι οχι δεν θα χαλασουμε και τις καρδιες μας.....τα παιδια πρεπει να ειναι ευχαριστημενα με οτι και να παρουνε χωρις να μπαινουν τα ΘΕΛΩ των γονιων αναμεσα.εμενα ετσι μου φανηκε η θεματοθετρια και ετσι απαντησα και εγω....δεν ειπε ας πουμε ααααα την τσιγκουνα ή την βλαμμενη που πηρε στο παιδι μου το 5ευρο το δωρο....γιαυτο σου λεω μου φανηκε καλοπροαιρετο ασχετα αν εγω δεν θα ανοιγα τετοιο θεμα σε φορουμ....αυτο ηθελε αυτο εφερε η νονα και εγω ενα παραπονακι θα το ειχα αλλα με την αποψη ας πουμε οτι θα χαιροτανε το παιδι μου με κατι που εγω δεν εχω την δυνατοτητα να του παρω...καταλαβες?;)μιλαω για μενα προσωπικα.....να ειναι καλα βεβαια η νονα και θα την ευχαριστουσα πολυ αλλα προσωπικα θα το κραταγα μεσα μου το παραπονακι μου.....η κοπελα ομως ηθελε να το εξωτερικευσει και για μενα καλα εκανε:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μεγιστοποιουμε τιποτα, απλα διαφωνουμε, στο οτι εχει σημασια το ποσο κανει το δωρο μιας νονας.

Την <απορια> πως τη βρισκεις καλοπροαιρετη, για πες. Αν τη διαβαζες απο τη δικη σου κουμπαρα πως θα την εβρισκες;

Καλοπροαιρετος σημαινει ότι δεν εχεις κακη προθεση-διαθεση(μου κανει εντυπωση που εξηγω τετοιες εννοιες σε ενηλικες)γιατι αν προσεξες ούτε τη χαρακτηρισα,ουτε προσπαθησα να τη μειωσω ως νονα κ ως ανθρωπο γιατι δεν ισχύει κατι τέτοιο κ το κυριωτερο δεν την εξεθεσα(που σημαινει δεν μιλησα σε κανεναν που την ηξερε γι αυτο ωστε να την προσβάλλω)

Το ό,τι εγραψα ενα προβληματισμο μου στο forum θα μου επιτρεψετε να γραφω αυτο που εγω επιλεγω χωρις να με ενδιαφερει αν η καθεμια θα ανοιγε θεμα για το ιδιο.Τωρα αν καποια το κρινει αναξιο λογου όπως μια κοπελα που αρχισε λεγοντας πως χαιρεται που λυσαμε τα προβληματα μας κ ασχολουμαστε με τετοια μπορει να μη συμμετεχει ,δεν υποχρεωσα καμια να ασχοληθει.Όσο για αυτο που ρωτησες αν το διαβαζα απο τη δικη μου κουμπαρα θα αναλαμβανα τις ευθυνες μου,τι σημαινει οτι εγω δεν κανω λαθη;Δεν εχω καταλαβει με τι τελικα εισαι αντιθετη;Με το γεγονος ότι με πειραξε,ότι το εγραψα στο ιντερνετ ή οτι δεν το καταπια αμασητο υποκρινομενη;

Ξερετε τι μου κανει μεγαλυτερη εντυπωση κ ειχα την ευκαιρια να το διαπιστωσω απο τις απαντησεις μερικων;Η φαινομενικη ανωτεροτητα σε όλα.Βέβαια δεν τις ξερω τις κοπελες μπορει κ να ειναι ετσι αλλα περιγραφω ενα ακραιο κατα τη γνωμη μου γεγονος(δωρο νονας 5ευρω)κ μου λενε ε,καλα εμας δεν θα μας πειραζε καθολου,δε δινουμε σημασια σε αυτα σε αλλα δινουμε πολυ πνευματικοτητα ρε παιδια ή υποκρισια(ρωτώ δεν ξερω)η οποια βεβαια δεν προκυπτει απο τα γραφομενα γιατι εισαι ανωτεροε κ coolγενικα ή οχι δεν εισαι μονο στα δωρα της κουμπαρας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τώρα που πλησιάζει και Πάσχα, περιμένω να δω πως θα συμπεριφερθεί η νονά σας.

 

Πράγματι όταν κάποιοι πρέπει να βάλουν το χέρι στην τσέπη, τους πιάνει όλους η πνευματικότητα.

Έγω δεν έχω παράπονα από τους νονούς των παιδιών μου, αλλά έχω παράπονα από εκείνους των οποίων έχω βαπτίσει τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που πλησιάζει και Πάσχα, περιμένω να δω πως θα συμπεριφερθεί η νονά σας.

 

Πράγματι όταν κάποιοι πρέπει να βάλουν το χέρι στην τσέπη, τους πιάνει όλους η πνευματικότητα.

Έγω δεν έχω παράπονα από τους νονούς των παιδιών μου, αλλά έχω παράπονα από εκείνους των οποίων έχω βαπτίσει τα παιδιά.

Aυτός ειναι και ένας λόγος που έθεσα το θεμα τώρα,γιατι θα με ρωτούσε η νονά τι θέλουμε για Πάσχα.

'Οσο για την πνευματικότητα και την ανωτερότητα καλά θα ειναι να μας συνοδεύει σε όλες μας τις πράξεις και όχι μόνο όταν ειναι να σχολιάσουμε τους άλλους.Δεν το ανεφερα προηγουμενως για να μην αναμασάμε το θέμα αλλά κοπέλα που έγραψε πως δεν την ενδιαφέρει το ποσο του δώρου κ αυτη δεν θα αντιδρούσε έτσι(όπως εγώ,που με παραξένεψαν τα 5ευρώ)όταν εκανε η ιδια δωρο σε παιδι φίλης (όχι βαφτηστηρι)όπως η ιδια μας περιέγραψε έδωσε ένα καλο ποσο,κ δεν πηρε κατι με 5ευρώ.Απορώ γιατι αφου το θέμα ειναι οι σχεσεις κ η πνευματικότητα κ όχι τα ποσά.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δηλαδη που λογω καποιων συνθηκων το παιδι μου δεν πηρε δωρο τα Χριστουγεννα (αν θυμαμαι καλα εχει να παρει δωρο και σε αρκετα γενεθλια ή γιορτη) θα πρεπει να μην ξαναμιλησω στην νονα... οκ... Και σταματηστε την τσιχλα με την ειρωνια περι ανωτεροτητας. Απλα δεν τα μετραμε ολα με το χρημα. Υπαρχουν σημαντικοτερα στην ζωη.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δηλαδη που λογω καποιων συνθηκων το παιδι μου δεν πηρε δωρο τα Χριστουγεννα (αν θυμαμαι καλα εχει να παρει δωρο και σε αρκετα γενεθλια ή γιορτη) θα πρεπει να μην ξαναμιλησω στην νονα... οκ... Και σταματηστε την τσιχλα με την ειρωνια περι ανωτεροτητας. Απλα δεν τα μετραμε ολα με το χρημα. Υπαρχουν σημαντικοτερα στην ζωη.

 

Τι να σου πω. Αν οι συνθήκες είναι τέτοιες που δικαιολογούν το να μην πάρει τίποτα, φυσικά και δεν θα δώσεις σημασία.

Βλέπεις όμως ότι από μόνη σου δικαιολόγησες τη νονά; Ειπες "λόγω κάποιων συνθηκών". Στην περίπτωση της HOPE ψάχνουμε να βρούμε ποιες είναι αυτές οι συνθήκες, γιατί δεν είναι και τόσο εμφανείς...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα δηλαδη που λογω καποιων συνθηκων το παιδι μου δεν πηρε δωρο τα Χριστουγεννα (αν θυμαμαι καλα εχει να παρει δωρο και σε αρκετα γενεθλια ή γιορτη) θα πρεπει να μην ξαναμιλησω στην νονα... οκ... Και σταματηστε την τσιχλα με την ειρωνια περι ανωτεροτητας. Απλα δεν τα μετραμε ολα με το χρημα. Υπαρχουν σημαντικοτερα στην ζωη.[/QUOT

Κορίτσι απορώ γιατι συμμετέχεις;Εσυ δε πρωτομπηκες λέγοντας ειρωνικα πως χαίρεσαι που εχουμε λύσει τα προβληματα μας κ ασχολούμαστε με τετοια θέματα;Η συμμετοχη ειναι προαιρετικη κ βλεπω ότι κ εσυ συνεχιζεις να ασχολεισαι ,πραγματικα δεν το περιμενα μετα την απαξιωτικη σου υποδοχη.

Όσο για το περιεχομενο της ερωτησης σου σου απαντησε η ekavi ευτυχως γιατι βαρεθηκα να επαναλαμβανομαι.

Link to comment
Share on other sites

Έγω δεν έχω παράπονα από τους νονούς των παιδιών μου, αλλά έχω παράπονα από εκείνους των οποίων έχω βαπτίσει τα παιδιά.

 

Tι να πω κι εγώ που έχω να δω πανω απο δυο χρόνια το βαφτιστήρι μου-οχι με δικη μου υπαιτιότητα.. χάθηκε η κουμπάρα, απο εκεί που ήμασταν κολλητές. τι να πεις...

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι όταν κάποιοι πρέπει να βάλουν το χέρι στην τσέπη, τους πιάνει όλους η πνευματικότητα.

 

Αυτο που το συμπερανες; Μπηκε η νονα και ειπε οτι γι αυτο το λογο δεν πηρα ακριβο δωρο; Ειπαμε εμεις οτι αυτος ειναι ο λογος;

Το αντιστροφο συνεβη, ειπαμε οτι για πνευματικους λογους, οσο φθηνο δωρο και να μας κανει μια νονα, εμεις δεν θα αισθανθουμε ριγμενες. Γιατι δεν εχει σημασια.

τρομερη παραφραση οσων λεγαμε τοσες σελιδες. Περιμενατε να περασουν μερες, για να τα διαστρεβλωσετε παλι....τι να πω!!!

Τελος παντων πειτε την αποψη σας, αλλα μην μας αλλαζετε οσα λεμε, οκ;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που το συμπερανες; Μπηκε η νονα και ειπε οτι γι αυτο το λογο δεν πηρα ακριβο δωρο; Ειπαμε εμεις οτι αυτος ειναι ο λογος;

Το αντιστροφο συνεβη, ειπαμε οτι για πνευματικους λογους, οσο φθηνο δωρο και να μας κανει μια νονα, εμεις δεν θα αισθανθουμε ριγμενες. Γιατι δεν εχει σημασια.

τρομερη παραφραση οσων λεγαμε τοσες σελιδες. Περιμενατε να περασουν μερες, για να τα διαστρεβλωσετε παλι....τι να πω!!!

Τελος παντων πειτε την αποψη σας, αλλα μην μας αλλαζετε οσα λεμε, οκ;;;

Καταρχήν ευχαριστούμε που μας επιτρέπεις να πούμε την άποψή μας.Δε μου απάντησες όμως γιατι σου έκανε εντύπωση που με πειραξαν τα 5ευρώ ως δωρο νονας τα Χριστούγεννα όταν εσυ κανεις δώρα σε απλά γενεθλια μεγαλύτερης αξίας και απο επώνυμο κατάστημα;Εσύ με ποιο κριτήριο κινήθηκες κ γιατι δεν πήρες κατι πολύ φθηνότερο που σίγουρα θα έβρισκες;Λύσε μου σε παρακαλω την απορια γιατι έσκασα τόσες μέρες κ όπως λεει κ μια φίλη απο εδω επειδη εχω όλα τα προβληματα μου λυμενα ασχολουμε μονο με αυτο

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστούμε που μας επιτρέπεις να πούμε την άποψή μας.Δε μου απάντησες όμως γιατι σου έκανε εντύπωση που με πειραξαν τα 5ευρώ ως δωρο νονας τα Χριστούγεννα όταν εσυ κανεις δώρα σε απλά γενεθλια μεγαλύτερης αξίας και απο επώνυμο κατάστημα;Εσύ με ποιο κριτήριο κινήθηκες κ γιατι δεν πήρες κατι πολύ φθηνότερο που σίγουρα θα έβρισκες;Λύσε μου σε παρακαλω την απορια γιατι έσκασα τόσες μέρες κ όπως λεει κ μια φίλη απο εδω επειδη εχω όλα τα προβληματα μου λυμενα ασχολουμε μονο με αυτο

 

Παλι το παιρνεις αντιστροφα; Μιλαμε για το αν μας ενδιαφερει ποσο κανουν τα δωρα που ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ. Κι αν κανω εγω δωρα της τεραστιας αξιας των 15 ευρω, ειναι απλα γιατι ειμαι μια εκατομμυριουχα.

Link to comment
Share on other sites

Παλι το παιρνεις αντιστροφα; Μιλαμε για το αν μας ενδιαφερει ποσο κανουν τα δωρα που ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ. Κι αν κανω εγω δωρα της τεραστιας αξιας των 15 ευρω, ειναι απλα γιατι ειμαι μια εκατομμυριουχα.

Ναι καλή μου γι αυτό μιλάμε αλλά και η δική μας στάση όταν κανουμε δώρο δειχνει πώς βλεπουμε το θέμα δώρο.Δεν μπορεις να μου λες"εμενα δεν με πειράζει το φθηνο δώρο άλλα με νοιαζουν "και εσύ να κανεις ακριβότερα δώρα απο αυτά που σχολιαζεις.Γιατι πήγες στο συγκεκριμενο φιρματο μαγαζι το οποιο κ τονιζεις και αγορασες το συγκεκριμενο ενω θα μπορουσες να πας σε γνωστο παιχνιδομαγαζο κ να βρεις το ιδιο στη μιση τιμη;Θα σου πω εγω γιατι μιας κ εσυ τα μασας κ δεν μας τα λες όπως ειναι τα πραγματα.Γιατι ενδόμυχα πιστεύεις αυτο που λεω κ εγώ:το δώρο κατι δείχνει και η τιμη του και η ποιοτητα του-σεβασμό,εκτιμηση,ανταπόδοση,(δεν λεω οτι περιμενουμε τα δώρα να τα καταλάβουμε αλλά κανονικα το κανω ενα δώρο ειδικα σε αγαπημενο πρόσωπο και όχι απο τυπικότητα πρέπει να δειχνει κάτι)Γι αυτό κ υπάρχουν διαβαθμίσεις,άλλο θα πάρω για τη μαμά μου,άλλο για τη θεια μου και άλλο για τη γειτονισσα.Δε θα ξοδευτω ούτε θα κανω επίδειξη αλλά θα το ψάξω ,θα σκεφτω τι τους ταιριαζει κ θα κοιτάξω κ την ποιότητα του ώστε να διαρκέσει κ ναι για όσο πιο αγαπητο μου προσωπο ειναι το δώρο τόσο περισσοτερο χρόνο και χρήμα θα διαθέσω.Δεν μιλαω για ακροτητες ούτε προς τα πανω ούτε (όπως στην περιπτωσή μου) προς τα κάτω.Αυτο λεω απο την αρχή ξεκάθαρα.Το να έχει καποιος όπως πολλα κορίτσια αντιθετη γνώμη δεν με πειράζει.Με πειράζει όμως που κάποιες ενω ακουν ενα ακραιο γεγονος κ μια εύλογη αντιδραση ,κανουν σα να ακουσαν κατι πολύ ποταπο κ παραξενο λεγοντας μου"αν ειναι δυνατον να σε ενοχλησε κατι τέτοιο"υπονοώντας προφωνως ότι ασχολούμαι με θέματα ησσονος σημασίας που δεν απασχολουνκανεναν αλλο παρα μόνο εμένα την κακόπιστη.

Link to comment
Share on other sites

Tι να πω κι εγώ που έχω να δω πανω απο δυο χρόνια το βαφτιστήρι μου-οχι με δικη μου υπαιτιότητα.. χάθηκε η κουμπάρα, απο εκεί που ήμασταν κολλητές. τι να πεις...

 

Δηλαδή θέλεις να πας να δεις το βαφτιστήρι σου και σου λέει ότι δεν μπορεί;

 

Αυτο που το συμπερανες; Μπηκε η νονα και ειπε οτι γι αυτο το λογο δεν πηρα ακριβο δωρο; Ειπαμε εμεις οτι αυτος ειναι ο λογος;

Το αντιστροφο συνεβη, ειπαμε οτι για πνευματικους λογους, οσο φθηνο δωρο και να μας κανει μια νονα, εμεις δεν θα αισθανθουμε ριγμενες. Γιατι δεν εχει σημασια.

τρομερη παραφραση οσων λεγαμε τοσες σελιδες. Περιμενατε να περασουν μερες, για να τα διαστρεβλωσετε παλι....τι να πω!!!

Τελος παντων πειτε την αποψη σας, αλλα μην μας αλλαζετε οσα λεμε, οκ;;;

 

Ελίζα δεν αναφερόμουν σε κάποιον συγκεκριμένα, ούτε διαστρέβλωσα δικά σου λεγόμενα. Είναι κάτι που βλέπω γενικά γύρω μου, ειδικά από δήθεν πιστούς που μου το παίζουν πνευματικοί και άνθρωποι της εκκλησίας όποτε και όπως τους βολεύει. Κυρίως όταν πρόκειται να ζημιώσουν-επιβαρύνουν άλλους ή να σώσουν την τσέπη τους. Τότε θυμούνται την "πνευματικότητά" τους.

 

Στο θέμα μας τώρα, ένα δώρο πράγματι αντιπροσωπεύει και δείχνει κάποια πράγματα. Μπορείς να διαπιστώσεις αν ο άλλος το κάνει για τελείως τυπικούς λόγους ή όχι. Ένας τρόπος να το διαπιστώσεις αυτό είναι και η αξία και η ποιότητα του δώρου, ειδικά αν μιλάμε για νονά προς βαφτιστήρι. Εννοείται ότι πάνω απ΄όλα μετράει η κίνηση, (γιατί μερικοί δεν το κάνουν ούτε αυτό), αλλά από εκεί και πέρα μετράνε και κάποια άλλα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό κ υπάρχουν διαβαθμίσεις,άλλο θα πάρω για τη μαμά μου,άλλο για τη θεια μου και άλλο για τη γειτονισσα.Δε θα ξοδευτω ούτε θα κανω επίδειξη αλλά θα το ψάξω ,θα σκεφτω τι τους ταιριαζει κ θα κοιτάξω κ την ποιότητα του ώστε να διαρκέσει κ ναι για όσο πιο αγαπητο μου προσωπο ειναι το δώρο τόσο περισσοτερο χρόνο και χρήμα θα διαθέσω.Δεν μιλαω για ακροτητες ούτε προς τα πανω ούτε (όπως στην περιπτωσή μου) προς τα κάτω..

 

Συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλή μου γι αυτό μιλάμε αλλά και η δική μας στάση όταν κανουμε δώρο δειχνει πώς βλεπουμε το θέμα δώρο.Δεν μπορεις να μου λες"εμενα δεν με πειράζει το φθηνο δώρο άλλα με νοιαζουν "και εσύ να κανεις ακριβότερα δώρα απο αυτά που σχολιαζεις.Γιατι πήγες στο συγκεκριμενο φιρματο μαγαζι το οποιο κ τονιζεις και αγορασες το συγκεκριμενο ενω θα μπορουσες να πας σε γνωστο παιχνιδομαγαζο κ να βρεις το ιδιο στη μιση τιμη;Θα σου πω εγω γιατι μιας κ εσυ τα μασας κ δεν μας τα λες όπως ειναι τα πραγματα.Γιατι ενδόμυχα πιστεύεις αυτο που λεω κ εγώ:το δώρο κατι δείχνει και η τιμη του και η ποιοτητα του-σεβασμό,εκτιμηση,ανταπόδοση,(δεν λεω οτι περιμενουμε τα δώρα να τα καταλάβουμε αλλά κανονικα το κανω ενα δώρο ειδικα σε αγαπημενο πρόσωπο και όχι απο τυπικότητα πρέπει να δειχνει κάτι)Γι αυτό κ υπάρχουν διαβαθμίσεις,άλλο θα πάρω για τη μαμά μου,άλλο για τη θεια μου και άλλο για τη γειτονισσα.Δε θα ξοδευτω ούτε θα κανω επίδειξη αλλά θα το ψάξω ,θα σκεφτω τι τους ταιριαζει κ θα κοιτάξω κ την ποιότητα του ώστε να διαρκέσει κ ναι για όσο πιο αγαπητο μου προσωπο ειναι το δώρο τόσο περισσοτερο χρόνο και χρήμα θα διαθέσω.Δεν μιλαω για ακροτητες ούτε προς τα πανω ούτε (όπως στην περιπτωσή μου) προς τα κάτω.Αυτο λεω απο την αρχή ξεκάθαρα.Το να έχει καποιος όπως πολλα κορίτσια αντιθετη γνώμη δεν με πειράζει.Με πειράζει όμως που κάποιες ενω ακουν ενα ακραιο γεγονος κ μια εύλογη αντιδραση ,κανουν σα να ακουσαν κατι πολύ ποταπο κ παραξενο λεγοντας μου"αν ειναι δυνατον να σε ενοχλησε κατι τέτοιο"υπονοώντας προφωνως ότι ασχολούμαι με θέματα ησσονος σημασίας που δεν απασχολουνκανεναν αλλο παρα μόνο εμένα την κακόπιστη.

 

 

Οχι, δεν...<πιστευω ενδοχυχα> (χα, χα), οτι το δωρο εχει σημασια βασει της τιμης του. ΤΕΛΟΣ. Ποσο αποτελεσματικο πιστευεις οτι ειναι να βαζεις λογια στον αλλον, για να πειστεις οτι συμφωνει μαζι σου;;

 

Παρεμπιπτοντως, δεν προκειται για <ακραιο γεγονος>, αυτο που εγινε με τη νονα, ΟΥΤΕ ηταν <ευλογη> η δικη σου αντιδραση, κατα την αποψη μου.

 

Και για να κανω το ευλογο (οντως) ερωτημα: ποιες ειναι αυτες επιτελους, οι "διαβαθμισεις" που υπαρχουν;

 

Για βαλε μας επιτελους τιμολογιο, ποσα πρεπει να σου δινει η γειτονισσα, ποσο η θεια, ο μπατζανακης και η νονα, επακριβως ενα πινακακι excel να το εχουμε να πορευομαστε. Προφανως εχεις σκεφτει πολυ το θεμα!!!!!!

 

Ε, εμεις, ΔΕΝ το σκεπτομαστε. αποδεξου το.

 

ΥΓ εχω κανει δωρο 3 ευρω στο ανηψι μου, για τα γενεθλια του. Το καταχαρηκε. επαιζε μηνες με αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δηλαδη που λογω καποιων συνθηκων το παιδι μου δεν πηρε δωρο τα Χριστουγεννα (αν θυμαμαι καλα εχει να παρει δωρο και σε αρκετα γενεθλια ή γιορτη) θα πρεπει να μην ξαναμιλησω στην νονα... οκ... Και σταματηστε την τσιχλα με την ειρωνια περι ανωτεροτητας. Απλα δεν τα μετραμε ολα με το χρημα. Υπαρχουν σημαντικοτερα στην ζωη.[/QUOT

Κορίτσι απορώ γιατι συμμετέχεις;Εσυ δε πρωτομπηκες λέγοντας ειρωνικα πως χαίρεσαι που εχουμε λύσει τα προβληματα μας κ ασχολούμαστε με τετοια θέματα;Η συμμετοχη ειναι προαιρετικη κ βλεπω ότι κ εσυ συνεχιζεις να ασχολεισαι ,πραγματικα δεν το περιμενα μετα την απαξιωτικη σου υποδοχη.

Όσο για το περιεχομενο της ερωτησης σου σου απαντησε η ekavi ευτυχως γιατι βαρεθηκα να επαναλαμβανομαι.

Το φορουμ ειναι δημοσιο και ο καθενας απανταει συμφωνα με τις δικες του εμπεριες. Εγω θα επρεπε να ειχα πειραχτει με τον τροπο που γραφεις για εμενα και οχι εσυ που πολυ ευγενικα σου λεω οτι υπαρχει και η αλλη πλευρα. Εαν δεν σου αρεσουν αυτα που λεω εγω και καποια αλλα κοριτσια που σου λεμε να μην μενεις στην αξια του δωρου, δεν φταιμε εμεις. Ουτε ειμαστε ολα αυτα που μας καταλογιζεις επειδη απλα δεν συμφωνουμε μαζι σου.

Ευχομαι καποια στιγμη να ανοιξεις τα ματια σου και την καρδια σου και να δεις αλλιως τα πραγματα, επισης ευχομαι ποτε να μην χαλασεις καποια σχεση που πραγματικα αξιζει επειδη μονο και μονο δεν σε ικανοποιησε καποιο δωρο. Καλη συνεχεια. Εχεις δικιο.. κακως ασχολουμαι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...