Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δώρο νονάς


HOPE77

Recommended Posts

Ελισα24 , φάνηκε να είμαι εριστική μαζί σου, αλλα πιστεψέ με δεν είχα τέτοια πρόθεση. Και δεν σε ρώτησα για να μάθω το ακριβές ποσο, αλλα για να δω αν ένας άνθρωπος της εκκλησίας παρακάμπτει το εθιμοτυπικο των μυστηρίων. Γιατί δεν καταλαβαίνω, πως ειναι δυνατόν να σκάμε ενα σωρό λεφτά για πλούσια μυστήρια και να θυμόμαστε την αξία των 5 ευρώ όταν ειναι να κάνουμε ενα δώρο. Εγώ προσωπικά σέβομαι, όσο μπορώ, την αξία των χρημάτων. Για το λόγο αυτό δεν θα κάνω δώρο τόσο μικρής αξίας γιατί δεν θέλω μετά να πετάξουν τα λεφτά μου. Και λέω όσο μπορώ, γιατί κάποτε με μια δραχμή αγόραζες κάτι, τώρα με το 1 λεπτό ( η μικρότερη υποδιαίρεση του ευρώ) δεν κανεις τίποτα. Και δεν φταίμε εμείς γι'αυτό. Άλλωστε μη ξεχνάμε ότι τίποτα δεν ανταποκρίνεται στην αγοραστική του αξία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 235
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1. HOPPE77 μου, ειναι απλο. Μου λες: "η φιλη μου, μου εκανε δωρο 5 ευρω" κι εγω απαντω: "ε, και????".

2. Προσπαθουμε πολλα ποστ τωρα να σου πουμε οτι εσυ τα κολλας για 5-10 ευρω, γι αυτο δεν ανοιξες το θεμα? Μην ασχολεισαι.

3. Μπορει καλλιστα ενας να σου κανει δωρο 1000 ευρω, και να μην σε εκτιμα καθολου. Και το αντιθετο...

Καλή μου συνεχίζεις να λες τα δικα σου κ δεν απαντας σε ό,τι σε ρώτησα ευθεως.Επιπλεον διαστρεβλωνεις αυτα που ειπα,δεν ειπα ηρθε η φιλη μου να με δει κ με εφερε δωρο 5ευρω.Ειπα η νονα του παιδιου του εφερε δωρο Χριστουγεννων 5ευρω κ λογικο ηταν να χαλασει πραγμα που ως νοημων έπρεπε να το αναμενει.Με προβληματισε αυτη η κινηση καθοτι εχει οικονομικη ανεση,δεν χαρακτηρισα τη νονα,για την κινηση μιλησα κ οι περισσοτερες καταλαβαν κ με βοηθησαν.Δεν ξερω γιατι συνεχιζεις να λες τα ιδια προφανως αισθανεσαι ασχημα που δεν καταλαβες τι λεμε κ προσπαθεις να υπερασπιστεις τον εαυτο σου.

Link to comment
Share on other sites

Σεβόμενη κάθε αντίθετη άποψη, θα καταθέσω και την δική μου.

Ποτέ δε θα έπαιρνα στο βαφτιστήρι μου δώρο αξίας ενός πακέτου τσιγάρων.

Ποτέ δεν έχω ζητήσει απ τους νονούς κάτι συγκεκριμένο, ρωτάνε τα παιδιά τι θέλουν, πηγαίνουμε όλοι μαζί στο παιχνιδομάγαζο με δική τους πρωτοβουλία, κι επειδή συνήθως εκείνες τις μέρες (Χριστούγεννα, Πάσχα, ον. γιορτές) έχουν δώσει και οι παππούδες χρήματα, φροντίζω διακριτικά αν διαλέξουν τα παιδιά μου κάτι ακριβό να το πληρώσω απ τα λεφτά των παππούδων και όχι να το φιρμάρω στους νονούς- που έχουν εξαιρετική άπλα, αλλά δε σημαίνει τίποτα αυτό-.

Τα παιδιά μου έχουν μάθει να ρωτάνε αν μπορούμε να αγοράσουμε κάτι με ευγένεια και εξαιρετικό φιλότιμο, οι νονοί κατανοούν ότι 2 φορές το χρόνο έχουν μια Α υποχρέωση και λήγει εκεί, ανάμεσα σε νοήμονες ανθρώπους.

Φυσικά και θα με ενοχλούσε να φέρουν στο παιδί μου δώρο με 5 ευρώ......και δεν είναι όπως το θέτετε....για μένα ναι, είναι ένα πακέτο τσιγάρα, είναι σαν να με υποτιμάς, χειρότερο, σαν να υποτιμάς το παιδί το ίδιο. (μιλάμε πάντα για ανθρώπους που δεν δυσκολεύονται οικονομικά και για παιδιά που δε ζητάνε την Άρτα και τα Γιάννενα).

Για το θρησκευτικό του θέματος, να πω, ότι πιστεύω και είμαι θρησκευόμενο άτομο, αλλά στο περιβάλλον μου όσοι νονοί γνωρίζω είναι κολλητοί της μαμάς ή του μπαμπά, και ΟΚ, δεν περιμένω από το μπακουροκολλητάρι του άντρα μου - που είναι μια χαρά παιδί, αλλού θέλω να καταλήξω- να μυήσει το παιδί μου και να το καθοδηγήσει, και να το πάει βόλτες, και να αντικαθιστά εμένα και μπλα μπλα μπλα......η έννοια είναι αυτή και είναι ιερή, αλλά δεν είναι εφαρμόσιμη εδώ και πολλλλλλά χρόνια.

 

Σεβαστό latina. Προφανως αν ειχα μια φιλη μου που ενιωθε οπως εσυ, να το ειχα υποψη μου οταν της εκανα δωρο, αν ειναι να δινει τετοια σημασια.

 

Εγω αισθανομαι διαφορετικα. Εχω αισθανθει οτι υποτιμα καποιος που μας εκανε διαρκως ακριβα δωρα, για επιδειξη. Ομοιως, καποιος αλλος μπορει να σου κανει ακριβο δωρο και μετα να σε θαβει σε ολη τη γειτονια. Η κολλητη μου ομως που δεν ανταλλαζουμε δωρα πια (το εχουμε συμφωνησει) ειναι σαν αδερφη μου, ειναι παντα εκει. Κοινως δεν συνδεω τα δωρα=με την εκτιμηση και την αγαπη.

 

Τωρα το επιχειρημα οτι επειδη διαλεξατε λαθος ατομο για νονο, δεν ισχυουν οσα λεμε δεν το δεχομαι. Το συγκεκριμενο ατομο θα το κραταγα για κολλητο φιλο αγαπητο, αλλα δεν θα του εδινα ενα ρολο που δεν θεωρω οτι μπορει να επιτελεσει. Καλοι ολοι και χρυσοι αλλα δεν κανουν ολοι για ολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου συνεχίζεις να λες τα δικα σου κ δεν απαντας σε ό,τι σε ρώτησα ευθεως.Επιπλεον διαστρεβλωνεις αυτα που ειπα,δεν ειπα ηρθε η φιλη μου να με δει κ με εφερε δωρο 5ευρω.Ειπα η νονα του παιδιου του εφερε δωρο Χριστουγεννων 5ευρω κ λογικο ηταν να χαλασει πραγμα που ως νοημων έπρεπε να το αναμενει.Με προβληματισε αυτη η κινηση καθοτι εχει οικονομικη ανεση,δεν χαρακτηρισα τη νονα,για την κινηση μιλησα κ οι περισσοτερες καταλαβαν κ με βοηθησαν.Δεν ξερω γιατι συνεχιζεις να λες τα ιδια προφανως αισθανεσαι ασχημα που δεν καταλαβες τι λεμε κ προσπαθεις να υπερασπιστεις τον εαυτο σου.

 

 

Τι δεν καταλαβα ακριβως? Εφερε η νονα δωρο 5 ευρω και παρεξηγηθηκες γιατι ηθελες πιο ακριβο δωρο. ΕΓΩ, ΔΕΝ παρεξηγουμαι με τετοια. ΔΕΝ εχει σημασια. Ποιος κανει οτι δεν καταλαβαινει?

Αν βαλεις εκει που λεω "μια φιλη σου" τη φραση "η νονα του παιδιου σου", θα καταλαβεις-επιτελους?

Link to comment
Share on other sites

Σεβόμενη κάθε αντίθετη άποψη, θα καταθέσω και την δική μου.

Ποτέ δε θα έπαιρνα στο βαφτιστήρι μου δώρο αξίας ενός πακέτου τσιγάρων.

Ποτέ δεν έχω ζητήσει απ τους νονούς κάτι συγκεκριμένο, ρωτάνε τα παιδιά τι θέλουν, πηγαίνουμε όλοι μαζί στο παιχνιδομάγαζο με δική τους πρωτοβουλία, κι επειδή συνήθως εκείνες τις μέρες (Χριστούγεννα, Πάσχα, ον. γιορτές) έχουν δώσει και οι παππούδες χρήματα, φροντίζω διακριτικά αν διαλέξουν τα παιδιά μου κάτι ακριβό να το πληρώσω απ τα λεφτά των παππούδων και όχι να το φιρμάρω στους νονούς- που έχουν εξαιρετική άπλα, αλλά δε σημαίνει τίποτα αυτό-.

Τα παιδιά μου έχουν μάθει να ρωτάνε αν μπορούμε να αγοράσουμε κάτι με ευγένεια και εξαιρετικό φιλότιμο, οι νονοί κατανοούν ότι 2 φορές το χρόνο έχουν μια Α υποχρέωση και λήγει εκεί, ανάμεσα σε νοήμονες ανθρώπους.

Φυσικά και θα με ενοχλούσε να φέρουν στο παιδί μου δώρο με 5 ευρώ......και δεν είναι όπως το θέτετε....για μένα ναι, είναι ένα πακέτο τσιγάρα, είναι σαν να με υποτιμάς, χειρότερο, σαν να υποτιμάς το παιδί το ίδιο. (μιλάμε πάντα για ανθρώπους που δεν δυσκολεύονται οικονομικά και για παιδιά που δε ζητάνε την Άρτα και τα Γιάννενα).

Για το θρησκευτικό του θέματος, να πω, ότι πιστεύω και είμαι θρησκευόμενο άτομο, αλλά στο περιβάλλον μου όσοι νονοί γνωρίζω είναι κολλητοί της μαμάς ή του μπαμπά, και ΟΚ, δεν περιμένω από το μπακουροκολλητάρι του άντρα μου - που είναι μια χαρά παιδί, αλλού θέλω να καταλήξω- να μυήσει το παιδί μου και να το καθοδηγήσει, και να το πάει βόλτες, και να αντικαθιστά εμένα και μπλα μπλα μπλα......η έννοια είναι αυτή και είναι ιερή, αλλά δεν είναι εφαρμόσιμη εδώ και πολλλλλλά χρόνια.

Προσυπογραφω!!!!!!'Ολα τα υπολοιπα περι θεωριων κ ιδεατών ειναι για τις εκθεσεις ιδεων που συμβουλευουμε τα παιδια να τα γραφουν γιατι ετσι πρεπει ασχετως αν η πραγματικοτητα ειναι αλλη.εδω συζηταμε κατι ανθρωπινο,μια απορια-προβληματισμο μου που θα μπορουσε να αφορα τη μανα ή τον αδερφο μου εκει τι θα μου ελεγαν οι κυριες ότι δεν ειμαι καλη κορη-αδερφη κ θα μου εκαναν κηρυγμα για την αξια της μανας;Αντε γιατι για μια ανθρωπινη κ ευλογη απορια μου κοντευω να κατηγορηθη απο καποιες ως υποκινητρια της πνευματικης καταπτωσης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε Χαρα-Μαρια, πες κι εσυ κατι για τη νονα, για να <βοηθησεις> τη θεματοθετρια οπως οι αλλες κοπελες!!

 

Προσπαθουν τοση ωρα να σε πεισουν, ειναι απαραδεκτη, τσιγγουνα κτλ.

Πεστο κι εσυ, να τελειωνουμε! Δεν καταλαβαινεις;;;; :D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ελισα24 , φάνηκε να είμαι εριστική μαζί σου, αλλα πιστεψέ με δεν είχα τέτοια πρόθεση. Και δεν σε ρώτησα για να μάθω το ακριβές ποσο, αλλα για να δω αν ένας άνθρωπος της εκκλησίας παρακάμπτει το εθιμοτυπικο των μυστηρίων. Γιατί δεν καταλαβαίνω, πως ειναι δυνατόν να σκάμε ενα σωρό λεφτά για πλούσια μυστήρια και να θυμόμαστε την αξία των 5 ευρώ όταν ειναι να κάνουμε ενα δώρο. Εγώ προσωπικά σέβομαι, όσο μπορώ, την αξία των χρημάτων. Για το λόγο αυτό δεν θα κάνω δώρο τόσο μικρής αξίας γιατί δεν θέλω μετά να πετάξουν τα λεφτά μου. Και λέω όσο μπορώ, γιατί κάποτε με μια δραχμή αγόραζες κάτι, τώρα με το 1 λεπτό ( η μικρότερη υποδιαίρεση του ευρώ) δεν κανεις τίποτα. Και δεν φταίμε εμείς γι'αυτό. Άλλωστε μη ξεχνάμε ότι τίποτα δεν ανταποκρίνεται στην αγοραστική του αξία.

 

Χαιρομαι, που δεν ηθελες να εισαι εριστικη μαζι μου.

Οχι οτι σε αφορα, αλλα δεν εχω σκασει ενα σωρο λεφτα για μυστηρια. Πχ η βαπτιση μας η πρωτη κοστισε μονο κατι χαρτοσημα για τα χαρτια ο παππας δεν πηρε μια. Και ειμασταν 12 ατομα στο μυστηριο απλα μετα πηγαμε να φαμε σε ενα εστιατοριο. Στη δευτερη παλι δεν πληρωσαμε κατι στην εκκλησια, μετα πηγαμε σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν καταλαβα ακριβως? Εφερε η νονα δωρο 5 ευρω και παρεξηγηθηκες γιατι ηθελες πιο ακριβο δωρο. ΕΓΩ, ΔΕΝ παρεξηγουμαι με τετοια. ΔΕΝ εχει σημασια. Ποιος κανει οτι δεν καταλαβαινει?

Αν βαλεις εκει που λεω "μια φιλη σου" τη φραση "η νονα του παιδιου σου", θα καταλαβεις-επιτελους?

Εγω καταλαβα πολυ καλα:εσυ εισαι υπερανω ενω ολες εμεις που εχουμε αντιθετη αποψη ειμαστε υλιστριες,αυτο θες να μας πεις.Δεκτο ως αποψη,τι αλλο να πω;Όσες διαβαζουν καταλαβαινουν...όσο για το βαλε στη θεση φιλης τη νονα,αντιφασκεις εσυ δεν μας εκανες μαθηματα για το ρολο της νονας ,πως τωρα ειναι ιδιος με της φιλης;

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστό latina. Προφανως αν ειχα μια φιλη μου που ενιωθε οπως εσυ, να το ειχα υποψη μου οταν της εκανα δωρο, αν ειναι να δινει τετοια σημασια.

 

Εγω αισθανομαι διαφορετικα. Εχω αισθανθει οτι υποτιμα καποιος που μας εκανε διαρκως ακριβα δωρα, για επιδειξη. Ομοιως, καποιος αλλος μπορει να σου κανει ακριβο δωρο και μετα να σε θαβει σε ολη τη γειτονια. Η κολλητη μου ομως που δεν ανταλλαζουμε δωρα πια (το εχουμε συμφωνησει) ειναι σαν αδερφη μου, ειναι παντα εκει. Κοινως δεν συνδεω τα δωρα=με την εκτιμηση και την αγαπη.

 

Τωρα το επιχειρημα οτι επειδη διαλεξατε λαθος ατομο για νονο, δεν ισχυουν οσα λεμε δεν το δεχομαι. Το συγκεκριμενο ατομο θα το κραταγα για κολλητο φιλο αγαπητο, αλλα δεν θα του εδινα ενα ρολο που δεν θεωρω οτι μπορει να επιτελεσει. Καλοι ολοι και χρυσοι αλλα δεν κανουν ολοι για ολα.

 

Σαφώς και υπάρχουν άτομα που θέλουν να κάνουν επίδειξη, και μακριά από δαύτα!

 

Το "αν είναι να δίνει τέτοια σημασία" δεν το παίρνω ως υποτιμητικό, όπως φέρομαι εντάξει θα μου φέρονται, δε γίνονται μονομερώς αυτά τα πράγματα νομίζω. Και φυσικά δε "συνδέω τα δώρα με την αγάπη", όπως το γράφεις είναι αρκετά προσβλητικό, προφανώς τα βιώματά σου σε οδηγούν να μιλάς έτσι και φυσικά δεν σε κρίνω.

 

Δεν είπα ποτέ ότι διαλέξαμε λάθος άτομο για νονό, δεν κατάλαβες τι είπα. Είπα απλά πως στις πιο πολλές οικογένειες που γνωρίζω, νονοί γίνονται οι φίλοι των γονιών, με γνώμονα τη φιλία, και όχι το αν είναι άξιοι να μυήσουν το παιδί στη θρησκεία. Και σε εμάς το ίδιο έγινε. Και συγνώμη, δε γίνεται εγώ να σκοτώνομαι να κάνω τραπέζια, να παίρνω δώρα, να προσέχω πάντα να μην επιβαρύνω, να είμαι άψογη και να μου έρθεις με δώρο 5 ευρώ.

 

Με γνώμονα τη φιλία, φυσικά έχεις το θάρρος να μου πεις κουμπάρα δυσκολεύομαι ρε συ, δε μπόρεσα να πάρω κάτι. Να με υποτιμήσεις έτσι όμως, όχι. Γνώμη μου πάντα, έτσι? Μην τα παίρνετε προσωπικά όλα, συζήτηση κάνουμε.;););)

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και υπάρχουν άτομα που θέλουν να κάνουν επίδειξη, και μακριά από δαύτα! Το "αν είναι να δίνει τέτοια σημασία" δεν το παίρνω ως υποτιμητικό, όπως φέρομαι εντάξει θα μου φέρονται, δε γίνονται μονομερώς αυτά τα πράγματα νομίζω. Δεν είπα ποτέ ότι διαλέξαμε λάθος άτομο για νονό, δεν κατάλαβες τι είπα. Είπα απλά πως στις πιο πολλές οικογένειες που γνωρίζω, νονοί γίνονται οι φίλοι των γονιών, με γνώμονα τη φιλία, και όχι το αν είναι άξιοι να μυήσουν το παιδί στη θρησκεία. Και σε εμάς το ίδιο έγινε. Και συγνώμη, δε γίνεται εγώ να σκοτώνομαι να κάνω τραπέζια, να παίρνω δώρα, να προσέχω πάντα να μην επιβαρύνω, να είμαι άψογη και να μου έρθεις με δώρο 5 ευρώ. Με γνώμονα τη φιλία, φυσικά έχεις το θάρρος να μου πεις κουμπάρα δυσκολεύομαι ρε συ, δε μπόρεσα να πάρω κάτι. Να με υποτιμήσεις έτσι όμως, όχι. Γνώμη μου πάντα, έτσι?

 

Το ξερω οτι οι περισσοτεροι επιλεγουν νονους βασει φιλιας...για εμενα εκει γινεται το λαθος. Ειναι σαν να διαλεγεις για καθηγητη μαθηματικων για το παιδι σου ενα αγαπητο φιλο σου, που ομως δεν ξερει μαθηματικα...εκτος βεβαια αν δεν εισαι τοσο πιστος γενικα-κι αυτο σεβαστο.

Για τα τραπεζωματα κλπ απλα δεν ειμαι τετοιος τυπος, να δινω σημασια σε υποχρεωσεις κλπ. Δεν αγχωνομαι με τετοια, κουλ. Αν ομως δω καποιον να ειναι τυπικος/παραδοσιακος, το σεβομαι, δεν ειμαι αντιθετη απλα δε δινω σημασια σε αυτα οταν αφορουν σε εμενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ξερω οτι οι περισσοτεροι επιλεγουν νονους βασει φιλιας...για εμενα εκει γινεται το λαθος. Ειναι σαν να διαλεγεις για καθηγητη μαθηματικων για το παιδι σου ενα αγαπητο φιλο σου, που ομως δεν ξερει μαθηματικα...εκτος βεβαια αν δεν εισαι τοσο πιστος γενικα-κι αυτο σεβαστο.

Για τα τραπεζωματα κλπ απλα δεν ειμαι τετοιος τυπος, να δινω σημασια σε υποχρεωσεις κλπ. Δεν αγχωνομαι με τετοια, κουλ. Αν ομως δω καποιον να ειναι τυπικος/παραδοσιακος, το σεβομαι, δεν ειμαι αντιθετη απλα δε δινω σημασια σε αυτα οταν αφορουν σε εμενα.

 

Διαφωνώ Χαρά μου, δε νομίζω να πειράζει να διαφωνήσουμε και μια φορά , ε? Το νόημα του διαλόγου αυτό είναι άλλωστε.

 

Διαλέγω για το παιδί μου ένα άτομο που να ξέρω ότι θα το αγαπάει, ότι θα το νοιάζεται, ότι θα το βοηθήσει να το έχει πλάι του στη ζωή....εγώ, έτσι?

 

Και, επειδή έχουμε άμεση σχέση με την εκκλησία σαν οικογένεια σου λέω πως είχα και προτάσεις από άτομα που γνώριζαν πολύ καλύτερα τα της πίστης και ήθελαν να γίνουν νονοί. Δεν ήταν όμως τόσο κοντινά μου άτομα, και δε θα τους διάλεγα μόνο και μόνο γιατί έχουν πολλές γνώσεις του τι πρέπει και τι είθισται.

 

Είναι πως έτυχε να το ζήσουμε εμείς στην οικογένειά μας. Αν όμως, δυο ίδιας σημασίας φίλες μου ,για να σε ικανοποιήσω κι εσένα, ζητούσαν να βαφτίσουν το παιδί μου, και η μία ήταν της πίστης και η άλλη πιο free, αλλά ίδιας σημασίας φίλες επιμένω, τότε ΟΚ, την της εκκλησίας θα διάλεγα κι εγώ. Βοήθειά μας.

 

ΥΓ. Δε νομίζω η θεματοθέτρια να είπε πουθενά ότι μετάνιωσε για την επιλογή της, μάλλον η πράξη την ξένισε και είμαστε οφφ τόπικ εδώ και ώρα.;););)

Link to comment
Share on other sites

''Δε λεω ότι το θέμα ειναι το ακριβο δώρο αλλά .......'' Ταπεινη μου αποψη είναι πως ότι προηγειται του ''αλλα'' είναι και το πρόβλημα μας , σε ότι κι αν αναφερομαστε.Δεν σημαινει πως εισαι απαραίτητα παραδοπιστη και αναζητάς κερδος από τις σχεσεις σου απλως αξιολογεις ποιοτικα μια σχεση ΚΑΙ με αυτό το χαρακτηριστικο.Και δεν είναι καθολου κακο αυτο!Απλως νομιζω πως ότι δεν μας ενδιαφερει πραγματικα,δεν περναει ουτε σαν σκεψη από το μυαλο μας ποσο μαλλον να κανουμε και τον κοπο να το αποτυπώσουμε γραπτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω καταλαβα πολυ καλα:εσυ εισαι υπερανω ενω ολες εμεις που εχουμε αντιθετη αποψη ειμαστε υλιστριες,αυτο θες να μας πεις.Δεκτο ως αποψη,τι αλλο να πω;Όσες διαβαζουν καταλαβαινουν...όσο για το βαλε στη θεση φιλης τη νονα,αντιφασκεις εσυ δεν μας εκανες μαθηματα για το ρολο της νονας ,πως τωρα ειναι ιδιος με της φιλης;

 

Κοιτα αν συνεχιζεις να βαζεις λογια στο στομα μου που δεν ειπα ποτε, και διαστρεβλωνεις οσα λεω, πως θα κανουμε πολιτισμενη συζητηση? Ναι, οσοι μας διαβαζουν, καταλαβαινουν...ενιωσες οτι σου επιτεθηκα, ενω δεν εκανα κατι τετοιο.

 

Εγω αν θυμασαι, ειπα το εξης:

 

"Δεν σε κρινω αλλα ειλικρινα πιστευω οτι αν αποδεσμευθεις απο ολο αυτο που σε βασανιζει αδικα, γιατι μιλαμε για ενα δωρακι σε ενα παιδι που μπορει να το πεταξει μετα απο λιγα λεπτα και να μην ξαναπαιξει μαζι του οσο κι αν κοστιζει, θα νιωσεις καλυτερα. Ευτυχως, τα παιδια δε δινουν σημασια σε τετοια πραγματα!"

 

Και καπως ετσι, θα αποχωρησω απο το θεμα. Νομιζω οτι ο,τι ηταν να πω, το ειπα.

 

Καλη συνεχεια παιδια και μακαρι, σε λιγες εβδομαδες που ακουμε εδω στο Υπουργειο οτι βαραμε σαν χωρα κανονι, να μιλαμε ακομα για δωρα και τετοια....μακαρι....ειλικρινα το λεω οχι ειρωνικα, ειμαι καταγχωμενη.

Link to comment
Share on other sites

 

Καλη συνεχεια παιδια και μακαρι, σε λιγες εβδομαδες που ακουμε εδω στο Υπουργειο οτι βαραμε σαν χωρα κανονι, να μιλαμε ακομα για δωρα και τετοια....μακαρι....ειλικρινα το λεω οχι ειρωνικα, ειμαι καταγχωμενη.

 

Κάνε μια βόλτα στα μεγάλα παιχνιδάδικα σε κανα μήνα......δε θα έχει να παρκάρεις!!! Χτες είδα ήδη την πρώτη διαφήμιση για λαμπάδα....καλά ένα γερό φούσκο θα τον φάμε κάπου παρακάτω αυτό να λέγεται...ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ θα πω όπως και σε πολλές άλλες κουβέντες.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την άποψή μου χωρίς να θέλω να κρίνω κανέναν....

 

Οι νονές της κόρης μου είναι οι δύο κολλητές μου φίλες από το γυμνάσιο. Με ρωτάνε συχνά (παρόλο που δεν είναι υποχρεωμένες να το κάνουν) για το δώρο της στα γενέθλια, γιορτή, Χριστούγεννα. Κάθε φορά τους λέω ό,τι θέλετε αρκεί να μη ξοδευτείτε-στη δε γιορτή της τους λέω να μη της παίρνουν τίποτα γιατί είναι κοντά με το Πάσχα και δε βρίσκω το λόγο να ξοδεύονται μέσα σε 1 μήνα 2 φορές.

 

Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει όταν μου φέρνουν ρουχάκια monsoon, και κάθε φορά που τη ρωτάνε ποιος σου που πήρε αυτό το υπέροχο ρούχο καμαρώνει που το πήρανε οι νονές της ΑΛΛΑ είναι λάθος το σκεπτικό...και μετά τη τελευταία φορά που δωσανε 80 ευρώ για ένα μπουφάν από εκεί για τα γενέθλιά της, τους απαγόρευσα πραγματικά να ξαναμπούν σε αυτό το κατάστημα για να ψωνίσουν για τη βαφτιστήρα τους.

 

Κοινώς, πιστεύω ότι το σωστό είναι να μη μας νοιάζει αν κάνει δώρο 5 ευρώ η νονα και η κάθε φίλη μας ειδικά αν είναι κοντά μας στα υπολοιπα, αλλά στη πράξη δε ξέρω πόσο εύκολο είναι.

Τα έχουμε μπερδέψει όλα και για αυτό είμαστε μόνοι μας οι περισσότεροι.

Παλιά ερχόντουσαν σπίτι μας συγγενείς και τσιμπάγαμε ό,τι είχε η μαμά στο ψυγείο απλά για την παρέα. Τώρα για να έρθει ένας άνθρωπος στο σπίτι μας πρέπει να κανουμε υπερπαραγωγές ή να παραγγείλουμε από έξω για να μη μας παρεξηγήσουν....

 

Εν κατακλείδι νομίζω πως για να σε πείραξε το 5εύρω, μάλλον έχεις κάποια άλλα θέματα με τη νονά σας....αν είναι καλή σου φίλη όπως λες και πολύ κοντά στο παιδί σου νομιζω ότι δε θα σε πείραζε. Τουλάχιστον εγώ έτσι λειτουργώ, με ανθρώπους που είμαστε κοντά, αληθινοί φίλοι δεν με ενοχλεί τίποτα απολύτως...τις μικρότητες τις βγάζω σε ανθρώπους που κάτιιι άλλο με ενοχλεί γενικώς....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαφώς και υπάρχουν άτομα που θέλουν να κάνουν επίδειξη, και μακριά από δαύτα!

 

Το "αν είναι να δίνει τέτοια σημασία" δεν το παίρνω ως υποτιμητικό, όπως φέρομαι εντάξει θα μου φέρονται, δε γίνονται μονομερώς αυτά τα πράγματα νομίζω. Και φυσικά δε "συνδέω τα δώρα με την αγάπη", όπως το γράφεις είναι αρκετά προσβλητικό, προφανώς τα βιώματά σου σε οδηγούν να μιλάς έτσι και φυσικά δεν σε κρίνω.

 

Δεν είπα ποτέ ότι διαλέξαμε λάθος άτομο για νονό, δεν κατάλαβες τι είπα. Είπα απλά πως στις πιο πολλές οικογένειες που γνωρίζω, νονοί γίνονται οι φίλοι των γονιών, με γνώμονα τη φιλία, και όχι το αν είναι άξιοι να μυήσουν το παιδί στη θρησκεία. Και σε εμάς το ίδιο έγινε. Και συγνώμη, δε γίνεται εγώ να σκοτώνομαι να κάνω τραπέζια, να παίρνω δώρα, να προσέχω πάντα να μην επιβαρύνω, να είμαι άψογη και να μου έρθεις με δώρο 5 ευρώ.

 

Με γνώμονα τη φιλία, φυσικά έχεις το θάρρος να μου πεις κουμπάρα δυσκολεύομαι ρε συ, δε μπόρεσα να πάρω κάτι. Να με υποτιμήσεις έτσι όμως, όχι. Γνώμη μου πάντα, έτσι? Μην τα παίρνετε προσωπικά όλα, συζήτηση κάνουμε.;););)

 

Και πάλι θα συμφωνησω.Το ειπα εξαρχης οτι ειμαι ενταξει στις υποχρεωσεις μου χωρις να μπω σε λεπτομερειες αλλα επειδη καποιες δεν καταλαβαν ακριβως θα πω οτι ναι με πειραζει-δεν μπορω να ερμηνευσω το γεγονος ,οτι εγω πηρα στη νονα πιο ακριβο δωρο απότι εστειλε αυτη στο βαφτηστηρι της-οτι την φιλοξενησα κ τη γυρισα παντου οταν ηρθε στην πολη μου πληρωνοντας τα παντα κ τις 3-4 φορες που ηρθε,οτι εμεινε κατευχαριστημενη κ μου το ειπε πολλες φορες κ οτι στην τελικη αυτοι ειναι σε καλυτερη οικονομικη θεση απο εμας δηλαδή που λεει κ η latina εγω να σκοτωνομαι να ειναι ολα καλα κ εσυ να απαντας έτσι ε όχι αισθανομαι μακακας απο τον οποιονδηποτε που μπορει να ανταποδωσει όχο απο καποιον που δεν εχει

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί άνθρωποι είναι απλά τσιγγούνηδες... HOPE77 η φίλη σου μια χαρά δεχόταν να της πληρώνεις την ξενάγηση. Αν ήταν της νοοτροπίας που σου λένε τα άλλα κορίτσια, δεν θα δεχόταν να ξοδευτείς.

 

Δεν είπα ποτέ να κρατάμε λογαριασμό τι ξοδεύουν οι άλλοι για εμάς και τι εμείς για εκείνους, αλλά μια σχέση πρέπει να είναι λίγο πολύ ισότιμη, αλλιώς είναι εκμετάλλευση ή αδιαφορία. Πόσο μάλλον όταν δεν υπάρχει οικονομικό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγορο είναι ότι τα παιδάκια δεν το βλέπουν έτσι....χτες πρώτη φορά πήραμε τζούνιορ γεύμα......άμα δείτε πώς έκαναν για ένα χαζοαλογάκι-δώρο!!! Κοιτιόμασταν με τον άντρα μου! Λες και δεν έχουν παιχνίδια, που όλο το τζάμπο στη σοφίτα το έχω...

Κι άλλες φορές έχει τύχει, να παρατήσουν το πανάκριβο που τους έφεραν οι παππούδες και να παίξουν με κούτες, σακούλες, δλδ λες ΟΚ!

Το σημαντικό είναι πως πάντα, ακόμα και στο κατάστημα, ρωτάνε, μαμά μπορώ να το πάρω αυτό, φτάνουν τα λεφτά μας?

Πιστεύω πως τα παιδάκια πριν πάνε σχολείο, χαίρονται το ίδιο με μια δωροσακούλα του περίπτερου και ένα ακριβό παιχνίδι.....μετά στο σχολείο που αρχίζουν τα τι σου πήρε εσένα, τι μου πήρε εμένα, πρέπει οι γονείς να κρατήσουμε τις ισορροπίες.

Link to comment
Share on other sites

 

Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει όταν μου φέρνουν ρουχάκια monsoon, και κάθε φορά που τη ρωτάνε ποιος σου που πήρε αυτό το υπέροχο ρούχο καμαρώνει που το πήρανε οι νονές της ΑΛΛΑ είναι λάθος το σκεπτικό...και μετά τη τελευταία φορά που δωσανε 80 ευρώ για ένα μπουφάν από εκεί για τα γενέθλιά της, τους απαγόρευσα πραγματικά να ξαναμπούν σε αυτό το κατάστημα για να ψωνίσουν για τη βαφτιστήρα τους.

 

Με όλη την καλή διάθεση, αν εκείνες ήθελαν και μπορούσαν να ξοδέψουν και 100 και 200 ευρώ, γιατί να μπεις στη διαδικασία να τους το απαγορεύσεις; Να τους πεις ότι δεν χρειάζεται να ξοδεύονται, οκ. Αλλά γιατί να τους το απαγορεύσεις;

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε μπερδέψει όλα και για αυτό είμαστε μόνοι μας οι περισσότεροι.

Παλιά ερχόντουσαν σπίτι μας συγγενείς και τσιμπάγαμε ό,τι είχε η μαμά στο ψυγείο απλά για την παρέα. Τώρα για να έρθει ένας άνθρωπος στο σπίτι μας πρέπει να κανουμε υπερπαραγωγές ή να παραγγείλουμε από έξω για να μη μας παρεξηγήσουν....

 

Εν κατακλείδι νομίζω πως για να σε πείραξε το 5εύρω, μάλλον έχεις κάποια άλλα θέματα με τη νονά σας....αν είναι καλή σου φίλη όπως λες και πολύ κοντά στο παιδί σου νομιζω ότι δε θα σε πείραζε. Τουλάχιστον εγώ έτσι λειτουργώ, με ανθρώπους που είμαστε κοντά, αληθινοί φίλοι δεν με ενοχλεί τίποτα απολύτως...τις μικρότητες τις βγάζω σε ανθρώπους που κάτιιι άλλο με ενοχλεί γενικώς....

 

πολλα like

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί άνθρωποι είναι απλά τσιγγούνηδες... HOPE77 η φίλη σου μια χαρά δεχόταν να της πληρώνεις την ξενάγηση. Αν ήταν της νοοτροπίας που σου λένε τα άλλα κορίτσια, δεν θα δεχόταν να ξοδευτείς.

 

Δεν είπα ποτέ να κρατάμε λογαριασμό τι ξοδεύουν οι άλλοι για εμάς και τι εμείς για εκείνους, αλλά μια σχέση πρέπει να είναι λίγο πολύ ισότιμη, αλλιώς είναι εκμετάλλευση ή αδιαφορία. Πόσο μάλλον όταν δεν υπάρχει οικονομικό θέμα.

 

Ακριβώς.....με κάλυψες!

Link to comment
Share on other sites

Ολο αυτο μου θυμιζει μια σειρα ελληνικη στην τηλεοραση, δε θυμαμαι ποια, που μπαινει η αλλη με υφακι σε ενα καταστημα και λεει: "θελω αυτο για δωρο, αλλα σε πιο ΑΚΡΙΒΟ"

 

:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικό είναι πως πάντα, ακόμα και στο κατάστημα, ρωτάνε, μαμά μπορώ να το πάρω αυτό, φτάνουν τα λεφτά μας?

.

 

Εμένα παίρνει η μικρή το πορτοφόλι της μαζί και αν κάτι της λέω ότι είναι ακριβό, μου λέει να δώσω και εγώ από τα δικά μου.

Link to comment
Share on other sites

''Δε λεω ότι το θέμα ειναι το ακριβο δώρο αλλά .......'' Ταπεινη μου αποψη είναι πως ότι προηγειται του ''αλλα'' είναι και το πρόβλημα μας , σε ότι κι αν αναφερομαστε.Δεν σημαινει πως εισαι απαραίτητα παραδοπιστη και αναζητάς κερδος από τις σχεσεις σου απλως αξιολογεις ποιοτικα μια σχεση ΚΑΙ με αυτό το χαρακτηριστικο.Και δεν είναι καθολου κακο αυτο!Απλως νομιζω πως ότι δεν μας ενδιαφερει πραγματικα,δεν περναει ουτε σαν σκεψη από το μυαλο μας ποσο μαλλον να κανουμε και τον κοπο να το αποτυπώσουμε γραπτα.

Δεν με ενδιαφερει ενα ακριβο δώρο το ειπα κ το εννοω εξάλλου τα ακριβα γουστα που ο καθενας δικαιωμα του να εχει τα πληρωνει ο ίδιος ούτε οι γονεις ούτε καν ο συζυγος φυσικα ούτε ο νονος έτσι μεγαλωσα.αλλά μου αρεσει το μετρο ,κατι μετριας τιμης που θα ειναι κ αντιστοιχης ποιοτητας γιατι αυτα συχνα πανε μαζι.Ναι με πειραξε που το δωρο χαλασε απο την πρωτη μερα κ πηγα κ του ξαναπηρα κατι παρομοιο που κ αυτο χαλασε αλλα σε ενα μηνα

Link to comment
Share on other sites

Ολο αυτο μου θυμιζει μια σειρα ελληνικη στην τηλεοραση, δε θυμαμαι ποια, που μπαινει η αλλη με υφακι σε ενα καταστημα και λεει: "θελω αυτο για δωρο, αλλα σε πιο ΑΚΡΙΒΟ"

 

:lol::lol:

 

Καλά, αν βρώ κάτι ποιοτικό αλλά φθηνό ή σε προσφορά, δεν θα πω όχι, ούτε πως δεν δέχομαι την έκπτωση.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...