Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Ξαφνικά εδω και κάποιες ημέρες αρνείται να την ντύσουμε και να την γδύσουμε.Δε κάθεται με τίποτα είτε με το καλό είτε με φωνές. Χτυπιέται σπαράζει στο κλάμα...κοινως μας έχει μουρλάνει!! Δε μπορούμε να πάμε κάπου χωρίς να γίνει πανικός πρώτα.Μιλάμε τρομερή αντίδραση!Με το που βλέπει τα ρούχα φωνάζει...ΜΗ ΡΟΥΧΑ ΜΗ?!!!!!!

Το κάνουν τα δικά σας?? Έχετε καμιά ιδέα πως να της συμπεριφερθώ???? :roll::roll:

A3Oip2.png

MzPrp2.png

Διαφημίσεις

O Βασιλης σε καποια ηληκια (δεν θυμαμαι πια) ειχε περάσει μαι φαση μου για να τον ντυσεις επρεπε να τον δεσεις (τρωγαμε ξυλο κανονικα).

Το πηραμε λιγο στον χαβαλε και αρχισαμε να του δινουμε δικαιωμα επιλογης στο τι θα βαλει . Του εδειχνα 2 σετακια και διαλεγε.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Πέρνεις βαθειά ανάσα και λές: Θα το ντύσω το χταπόδι... μετά απο μια μικρή (μπορεί και μεγαλύτερη μάχη) είναι έτοιμο!!!

Είναι φάση πάντως που σε λίγο καιρό θα περάσει :):)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Τώρα κάνωντας μια περιήγηση στο ιντερνετ διάβασα ότι περνάει την φάση των "terrible twos"..Στην ηλικία των 2 αντιδρούν προσπαθώντας να επιβάλλουν τη προσωπικότητά τους που τώρα αναπτύσσεται.Μάλλον στα πλαίσια αυτής της αντίδρασης βρίσκεται και το θέμα της δικής μου με το ντύσιμο.Τι να πω...ελπίζω να περάσει γρήγορα αυτή η φάση!

A3Oip2.png

MzPrp2.png

Η δικιά μου μόλις έμαθε να βγάζει μόνη της το παντελόνι της και τις κάλτσες της. Μόλις τη ντύσω αρχίζει και ξεντύνεται και κυκλοφορεί χωρίς παντελόνι.... Περιμένω κι εγώ πότε θα βαρεθεί τη νεα ανακάλυψη...

Το δηλώνει μάλιστα:"Όκι ντεν τέλω "

Μετά από μάχη καταφέρνω να της το φορέσω για να το ξαναβγάλει χαμογελώντας!!!

Υπομονή.....

Διαφημίσεις

Ax τα ίδια περνάμε και εμείς. Κλάματα, δεν κάθεται κτλ.

Αυτό που έχω βρεί είναι να την παίρνω με το καλό και να την απασχολώ με συζήτηση, να μην καταλαβαίνει οτι η ουσία είναι να ντυθεί αλλά να πούμε κανένα τραγουδάκι, ιστοριούλα, που θα πάμε, τι θα δούμε εκεί κτλ...

Αφού μιλάει το μικράκι σου δοκίμασε το.

Ax!!! αν περιμένεις τώρα να βοηθήσω στο συγκεκριμενο θέμα, σώθηκες.

΄Εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σε σημείο απελπισίας πια. Εδώ και ένα μήνα , αρνείται να ντυθεί, πέφτει κάτω χτυπιέται, χτυπάει ότι βρει μπροστά του και γενικά γίνεται ένας χαμός στο σπίτι.

Επί 3 Σαββατοκύριακα προσπαθούσαμε με τον πατέρα του να τον ντύσουμε και να πάμε βόλτα και στάθηκε αδύνατον. Κινδυνεύω να χάσω τη δουλειά μου διότι κάθε πρωί καθυστερώ πολύ, αφού δεν θέλει με τίποτα να ντυθεί και να πάει παιδικό και γενικά η ζωή μας έχει γίνει κόλαση.

Αύριο λοιπον έχω ραντεβού με παιδοψυχολόγο για να με καθοδηγήσει τι θα κάνουμε με το θέμα αυτό , οπότε θα σας πω τι μας είπε.

Εμείς τις καθημερινές απο βραδίς κάνουμε μαζι με την ιεροτελεστια του μπανιου και τα ρουχα και τη τσαντα για το πρωι.

Διαλέγουμε ρουχαλάκια, καλτσούλες, τα ετοιμαζουμε ολα και το πρωι ντυνομαστε αμέσως.

Οταν ειναι να παμε βολτα φροντιζω ωστε το συρτάρι του να εχει 2-3 επιλογες της αρεσκειας μου και του επιτρεπω να διαλεξει μονος του τι θα βαλει. Μπορει να τον κοροιδευω λιγο αλλά ειναι η μονη λυση.

Πολύ θα με ενδιέφερε να ακούσω τη γνώμη του ειδικού στο θέμα αυτό. Νομίζω όμως ότι το περνάνε όλα τα παιδάκια και συμπίπτει με την περίοδο του ΟΧΙ. Εγώ το έχω πάρει απόφαση, και φροντίζω να ξεκινάω τις προετοιμασίες αρκετά πριν. Νομίζω περνάει λίγο πριν τα τρία. Οπότε.... υπομονή!

κι εμείς το περάσαμε αυτό, και απ'ότι μου είπαν στον παιδικό, γιατί χάναμε το σχολικό σχεδόν κάθε μέρα, είναι να τα κατεβάζω με τις πυζάμες και βλέποντας τα άλλα παιδιά ντυμένα, ότι θα ντρέπονταν και θα ντύνονταν :roll:

δεν το έκανα, τα έντυνα με το ζόρι κι ας αργούσαμε...

βοηθάει πολύ αυτό που ειπώθηκε παραπάνω 'οτι τους λέω πού θα πάμε και τι θα δούμε εκεί,

φάση είναι και περνάει, τώρα έχουμε το άλλο: να θέλουν να ντυθούν μόνα τους (όλα μόνα τους, από κάλτσες μέχρι παπούτσια και μπουφάν),

αυτό κι αν είναι καθυστέρηση!!!

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Διαφημίσεις

κι εμείς το περάσαμε αυτό, και απ'ότι μου είπαν στον παιδικό, γιατί χάναμε το σχολικό σχεδόν κάθε μέρα, είναι να τα κατεβάζω με τις πυζάμες και βλέποντας τα άλλα παιδιά ντυμένα, ότι θα ντρέπονταν και θα ντύνονταν :roll:

..αυτό μου είπε και ο υπεύθυνος του παιδικού, να τον στείλω με τις πυζάμες, θα ντραπεί και δεν θα ξαναπάει έτσι, αλλά δεν το έχω κάνει ακόμη.

Δίνε της επιλογές. Δύο όχι περισσότερες! Δηλαδή διάλεγε εσύ δύο από κάθε είδος και μετά πες της να διαλέξει. Η αντίδραση είναι ένας τρόπος, για να νιώθουν ότι έχουν κάποιο έλεγχο στα θέματά τους, οπότε με αυτό τον τρόπο κάπως το ηρεμείς. Και όχι μόνο στο ντύσιμο. Και σε ό,τι άλλο μπορεί να έχει γνώμη.

Επίσης... Το πρωί συνήθως χρειάζονται το χρόνο τους. Γι'αυτό είναι καλό να ξυπνάει λίγο νωρίτερα, για να έχετε χρόνο να ντυθεί, να ετοιμαστεί΄, χωρίς πίεση, γιατί και η βιασύνη τα ... τσιτώνει και άκρη δε βγάζεις!!!

Δίνε της επιλογές. Δύο όχι περισσότερες! Δηλαδή διάλεγε εσύ δύο από κάθε είδος και μετά πες της να διαλέξει. Η αντίδραση είναι ένας τρόπος, για να νιώθουν ότι έχουν κάποιο έλεγχο στα θέματά τους, οπότε με αυτό τον τρόπο κάπως το ηρεμείς. Και όχι μόνο στο ντύσιμο. Και σε ό,τι άλλο μπορεί να έχει γνώμη.

Επίσης... Το πρωί συνήθως χρειάζονται το χρόνο τους. Γι'αυτό είναι καλό να ξυπνάει λίγο νωρίτερα, για να έχετε χρόνο να ντυθεί και να ετοιμαστεί χωρίς πίεση, γιατί και η βιασύνη τα ... τσιτώνει και άκρη δε βγάζεις!!!

Τις περισσότερες φορές δίνω επιλογές στο παιδί γνωρίζοντας πάντα πως ό,τι και να διαλέξει είναι ΟΚ από μένα.

Επίσης επειδή το αγαπημένο του χρώμα είναι το μπλε φροντίζω να το αναφέρω συχνά

Πχ αν θέλω να φορέσει μία κίτρινη μπλούζα που έχει έστω και λίγο μπλε λέω «Κόιτα Γιώργο θα φορέσουμε αυτή την όμορφη κίτρινη μπλούζα που έχει λίγο μπλε και θα σε κάνει πολύ όμορφο » ή

«Κόιτα Γιώργο θα φορέσουμε αυτή την κόκκινη μπλούζα και μετά θα βάλουμε το παντελόνι που έιναι ΟΛΟ μπλε και θα είναι τέλεια »

ή «Πόπο αυτό το παντελόνι συνδυάζεται με τις μπλε κάλτσες τέλεια...»

ή «Κόιτα έίναι ο Μικι, τέλεια ο Γιώργος θα φορέσει τον Μίκυ και θα πάει βόλτα» ή «κοίτα τι ωραίο δέντρο που έχει η μπλούζα σου...»

κα τέτοια χαζά...

Επίσης τελευταία τον αφήνω να επιλέγει και ρούχα όταν τα αγοράζουμε οπότε αν αρνηθεί του υπενθυμίζω ότι ΕΣΥ το διάλεξες αυτό και ... καλμάρει...

Επειδή περνάμε και εμείς φάσεις άρνησης με το ντύσιμο δημιουργώ ιστορίες με τα ρούχα και τελικά έχει πολύ πλάκα και φυσικά χωρίς ιδιαίτερη καθυστέρηση...

:wink:

Κορίτσια μπλα μπλα θέλουν τα παιδιά και όλα καλά :lol:

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

• 4 weeks later...

Κορίτσια έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα, εγώ ξεκίνησα αφήνοντας του περιθώρια επιλογής ανάμεσα σε δύο εδώ και καιρό αλλά τώρα θέλει να επιλέγει μόνο αυτός και δεν δέχεται τίποτα άλλο. Οπότε ειδικά αν αυτό που θέλει ειναι πλυμένο ή βρώμικο ή ..καλοκαιρινό έχουμε πρόβλημα....

Το χειρότερο ειναι οτι Δεν θέλει καθόλου πανωφόρι. Χτες που ειχε 10 βαθμούς και βροχή βγήκε έξω με ενα μπλουζάκι κολεγίου!!!

Θα με ενδιέφερε πολύ αν είχε απάντηση η φίλη από τον παιδοψυχολόγο ή αν κάποια από εσάς έχει κάποια ιδέα ..

Διαφημίσεις

Πέρα από το κόλπο της επιλογής (αυτό ή εκείνο) που το χρησιμποιοώ κι εγώ κατά καιρούς (όχι συνέχεια, γιατί μπορεί να πάρει πολύ θάρρος και να μη συμμαζεύεται), του μιλάω πάρα πολύ την ώρα που τον ντύνω. Στον δικό μου παίζει μεγάλο ρόλο. Δεν μπαίνω καθόλου στη διαδικασία να του εξηγήσω τι θα φορέσουμε κ.λπ., κάνω ότι δεν καταλαβάινω την αντίδρασή του και του πιάνω κουβέντα για άσχετα πράγματα που τον ενδιαφέρουν όμως, π.χ. τι είδα στο δρόμο, τι μου είπε η γατούλα, κ.λπ. Στον δικό μου πιάνει πολύ. Άμα σαλτάρω πολύ και δεν αντέχω, ή είναι πολύ αντιδραστικός, του λέω ότι αυτό που θέλω να του φορέσω το έχει φέρει ο αγαπημένος του θείος. Γενικώς, καλά μας κουράγια...

koritsia ολα οσα διαβασα παραπανω δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ....οι δυδυμες μου δεν μοιαζουν καθολου και εννοω στο χαρακτηρα ..η μια ειναι ευκολη θελει να φοραει μονο τζιν..απο πανω δεν την νοιαζει ...η αλλη ομως............θεε μου ............απο 1 χρονου διαλεγει 1 ωρα τι θα βαλει!!!!!! οτι εγραψαν οι αλλες κοπελες τα εχω κανει...ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΧΩ ΔΩΚΙΜΑΣΕΙ!!!!!!!!τιποτα φοραει μονο φουστανακια η φουστες...για να καταλαβαιτε βλεπετε την κορη μου και ειναι σαν να βλεπετε την barbie....και μπορει αν δεν βρισκει αυτο που θελει να προτιμησει να κατσει σπιτι παρα να παει καπου και ας ειναι το αγαπημενο της μερος...........δεν υπαρχει θεραπεια... η κορη μου ειναι μια ΨΩΝΑΡΑ!!! Το μονο που εχω καταφερει μετα απο 2μιση χρονια τυρανιας μου ειναι να εχουμε συμφωνησει οτι τις καθημερινες στο σχωλειο θα διαλεγουμε μαζι ....και το σαβατ/κο να βαζει οτι θελει............. παρολα αυτα ειναι τελεια τα παιδακια με τις τελειες ιδιοτροπιες τους. :lol::roll::lol::roll::lol::roll::lol:

glitterfy134519T689D30.gif

• 1 month later...

Είναι μάλλον φάση που περνάνε κι εμένα η δική μου την καταβρίσκει να γδύνεται (άμα μου ξεφύγει όταν τη γδύσω... την κυνηγάω σ' όλο το σπίτι μετά... :evil: ) και θέλει να έχει τον πρώτο λόγο στο τι θα βάλει.

Γενικά της μιλάω όταν την ντύνω, μπορεί να σκαρφιστώ μια ιστορία με σασπένς για να μη φύγει τσιτσίδι και τρέχει γύρω γύρω, ή την προετοιμάζω από νωρίτερα για το τι θα κάνουμε.

948062hilz6okv50.gif

aPiIp2.png AMd6p2.png

Τα κοριτσια ειναι παντα κοριτσια και κοκετες. Οι μεγαλες μου θελουν αυτες να διαλεγουν τα ρουχα ακομη και τωρα που μεγαλωσαν λιγο. Με σωζει να διαλεγω ρουχα μαζι τους και φυσικα οσα ρουχα δε θελω, απλα ειναι κρυμμενα για οταν τα θελησω.

Οι διδυμες τωρα που μπηκαν στα δυο, με τρελαινουν. Ειδικα η Γεωργια, θελει οπωσδηποτε να φορεσει φουστα και ας ειναι πανω απο το παντελονι. Καμαρωνει μετα. Με αυτο κοιμαται, το ψαχνει.

Οχι οτι πιστευω οτι θα αλλαξει κατι μεγαλωνοντας.Το ειδα στις πρωτες μου. Αλλα θα εχουν μια λογικη και μια πειθω θα την ασκουμε, να παρει η ευχη και οχι με ξεγελασμα οπως τωρα.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!