Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΚΟΥΝΙΑ -RELAX.....ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ?

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!!!

ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ SITE ΚΑΙ ΝΕΑ ΜΑΜΑ . ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΑ ΜΙΑ ΚΟΥΝΙΑ ΤΗΣ FISHER PRICE ΠΟΥ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΨΑΡΑΚΙΑ!!!!! ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΨΑΞΩ ΝΑ ΒΡΩ ΣΕ ΙΑΤΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΛΥ (ΟΠΩΣ ΑΥΤΗ Η ΚΟΥΝΙΑ ΠΟΥ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ) ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ.....

ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΠΟΥ ΓΡΑΜΜΕΝΟ......ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!

Διαφημίσεις

Καλό ειναι σε τέτοιες κουνιες επειδή δεν ειναι τελείως ξαπλωτές να κάθονται μετά τους 3-4 μήνες γιατι δεν ειναι καλό για τη μεσούλα τους. Αλλιως πολύ λιγο κάθε φορά.

Για το κουνημα πρώτη φορά το ακουω οτι δεν κάνει, ποιος σου το είπε;

Εμείς ειχαμε τέτοια κουνια πάντως και εστω και για 5-10 λεπτά που την έβαζα με ξεκουραζε. Ετσι κι αλλιως δεν άντεχε παρα πάνω, γκρινιαζε να βγει.

Η κορούλα μου ειναι 6 χρονών και ο μικρός μου 3μιση.

Να σημειώσω πως οντως πολύ και έντονο κουνημα δεν κάνει για το κεφαλάκι του μωρού, αλλά μιλάμε για κουνημα πχ να το πάρεις και να το ταρακουνάς πάνω κάτω. Καμμία σχέση με το κουνημα της κούνιας :)

Η κορούλα μου ειναι 6 χρονών και ο μικρός μου 3μιση.

Κι εμεις μια τετοια κουνια εχουμε. Την βαλαμε όταν ήταν περιπου 3 μηνων και το ευχαριστιεται. Ουτε ο γιατρος που ειχε ερθει σπιτι μας ειχε πει κατι για προβλημα με το κουνημα. Τωρα βεβαια σιγα σιγα θα την σταματησουμε γιατι ειναι μεχρι εννια κιλα (που πιστευω τα πατησαμε, θα μας το επιβεβαιωσει κι ο γιατρος που θα παμε σε λιγες μερες)

tndLp2.png

FgHKp2.png

Διαφημίσεις

Ωχ τα ριλάξ χρησιμοποιούνται μέχρι τα 9 κιλά;

Η μπέμπα μου, που είναι 5 μηνών και 12 ημερών, είναι 8 κιλά.

Αν σε κανένα μήνα φτάσει 9 κιλά πού θα την βάζω;

Μόνο στην κούνια θα την βγάζει; :roll:

Αυτή η Κούνια της Fisher Price είναι τέλεια!

Την είχαμε από 3 μηνών και μας έσωσε! Αξίζουν όλα τα ευρώ!

Η παιδίατρος μας είπε εάν δεν την "παρκάρουμε" εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα!

Εμείς την χρησιμοποιούσαμε μέχρι η μικρή να ήταν περίπου 10 κιλά!

Τώρα την έχει ο brother μου (μιας και έχει μια μικρή μπουμπου)!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

cHmop2.png

• 2 weeks later...
  • 3 months later...

Τελικά ξέρετε από ποια ηλικία είναι ασφαλές να βάζουμε το μωρό μας σε ρελάξ?

εμείς ήδη χρησιμοποιούμε το καθισματακι αυτοκινητου που γίνεται και ρελαξ (κουνιεται μπρος-πισω) για να τον κοιμήσουμε μόνο για μιση ώρα την φορά όμως...πειράζει?

gwggp2.png ISWTp2.png

Εγω τον εβαλα ξκαι στην κουνια (φανταζομαι λετε την ocean swing) αλλα και σε ρηλαξ μολις εκλεισε τις 2 εβδομαδες........απλα χρησιμοποιειες την υπτια θεση...

Τωρα με τα ρηλαξ συμβαινει το εξης (που ευτυχως το ηξερα απο την ερευνα αγορας που ειχα κανει και προνοησα)......

Τα ρηλαξ με σταθερα ποδια ειναι μεχρι 9 κιλα.......

Τα ρηλαξ με ποδια αλα κουνιστη καρεκλα (fisher price) kanoyn gia perissotera kila.......τα παιδια μπορουν να τα χρησιμοποιησουν (θεωρητικα) μεχρι την ηλικια 2-3 ετων (αναλογως την σωματικη διαπλαση φανταζομαι)

Ετσι πηρα ρηλαξ-κουνιστη καρεκλα.........βεβαια εχετε υποψιν πως απο την στιγμη που το παιδι θα περπατησει/μπουσουλησει δεν θα καθεται ουτε κατα διανοια εκει μεσα....... :? ....γενικως δεν θα βαζει κωλο κατω........εμεις την εχουμε σε αχρησια και την κραταμε ακομα μπας και αποκτησει ενδιαφερον σε λιγους μηνες (που θα χει βαρεθει το περπατημα). Αλλιως θα παει αποθηκη....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Διαφημίσεις