Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ-ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ


Recommended Posts

Καλησπερα σας σε ολα τα μελη του φορουμ.

Θα ηθελα τα "φωτα" σας σε οτι αφορα το θεμα της προλακτινης σε προετοιμασια για εγκυμοσυνη(φυσιολ.τιμες κλπ) και σε οτι αφορα σε ενδοκρινολογικο ελεγχο.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα. Σου στέλνω μήνυμα!

 

Καλησπερα Ηλιανθη μου .

Ευχαριστω πολυ για το μηνυματακι.

Ειχα διαβασει αναλοωα αρθρα και ηθελα να μαθω επι του πρακτεως αν οντος αποτελει παραγοντα υπογονιμοτητας η υψηλη προλακτινη και οι απορυθμισμενες ορμονες του θυροειδους για αυτο και ρωτησα και για εμπειριες επι των δυο θεματων.

Και παλι ευχαριστω θερμα.

Αν καποια αλλη κοπελα εχει εμπειρια επι των θεματων....ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κοπέλα μου. Αν δεν ρυθμιστεί η προλακτίνη και δεν είναι στις φυσιολογικές τιμές, δεν υπάρχει ωορρηξία και άρα δεν μπορεί να υπάρξει εγκυμοσύνη. Με φαρμακευτική αγωγή θα ρυθμιστεί και θα έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Το ίδιο ισχύει για πολλές ορμόνες. Το κείμενο που σου έστειλα είναι από μια εργασία που είχα κάνει κάποτε. Το πρέπον είναι αν συντρέχουν προβλήματα ορμονών να γίνουν κατάλληλες εξετάσεις, να γίνει η αξιολόγησή τους και να δοθεί η κατάλληλη αγωγή. Οπότε καλό είναι να επισκεφτείς έναν ενδοκρινολόγο και ακόμη καλύτερα έναν ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα και απο μενα..ειμαι καινουργια εδω..σας διαβαζω εδω και αρκετο καιρο και ηρθε η ωρα να ζητησω την βοηθεια σας...ειμαι 29 ετων και προσπαθουμε για μωρακι εδω και 14 μηνες περιπου χωρις αποτελεσμα....το προβλημα μας εντοπιζεται στο σπερμα με πολυ ασχημα αποτελεσματα...εκανε ορμονολογικες και βρεθηκε πως εχει υψηλη προλακτινη...αναρωτιομουν αν υπαρχει καποια κοπελα με το ιδιο προβλημα...να με κατατοπισει λιγακι....απο προσωπικη εμπειρια...συγνωμη αν μακρυγορω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλους,

η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία 3 χρόνια σας διαβάζω αρκετά συχνά ψάχνοντας να βρω μια άκρη αλλά νομίζω ήρθε η ώρα να βγω προς τα έξω!

 

Αρχίζω λοιπόν λέγοντας ότι θέλω σαν τρελή να γίνω μαμά! Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου λατρεύω τα παιδιά...τα βλέπω και τα λαχταράω. Και πάντα θεωρούσα πολύ δεδομένο ότι θα κάνω παιδιά. Και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής ήμουν επικριτική απέναντι σε γυναίκες που άκουγα ότι παλεύουν χρόνια για να τα καταφέρουν, λέγοντας ότι εντάξει μπορεί να μην είναι όλοι για γονείς. Όμως για μένα το είχα σίγουρο. Και αμαρτία εξομολογουμένη που λένε ουκ έστι αμαρτία αλλά εγώ την νιώθω και τη μετανιώνω πικρά!

 

Είμαι λοιπόν 37 ετών και τα τελευταία 3 χρόνια παλεύω. Με τις ορμόνες μου, με τα θέλω μου, με τα χάπια, με τις εξετάσεις, με το μέσα μου.

Πριν 3 χρόνια αποφασίσαμε με τον άντρα μου να ξεκινήσουμε για παιδί και συμπτωματικά σε μια εξέταση ΠΑΠ εκείνες τις μέρες, ο γιατρός μου είπε να κάνουμε εξετάσεις προλακτίνης και προγεστερόνης, γιατί του παραπονέθηκα ότι είχε 3-4 μήνες ο κύκλος μου που είχε γίνει άστατος. Ο πάντα σταθερότατος κύκλος μου.

Όντως οι εξετάσεις έδειξαν μια προλακτίνη γύρω στο 50 και χαμηλή προγεστερόνη.

 

Εδώ να σημειώσω ότι έχω και υποθυρεοειδισμό ο οποίος όμως είναι ρυθμισμένος...βέβαια στο μυαλό μου τριγυρίζει και η σκέψη μήπως το Tirosint που παίρνω μου προκαλεί κάτι στις λοιπές ορμόνες γιατί με την έναρξη του και ενώ ρυθμίστηκε η TSH άρχισαν να χαλάνε και τα άλλα.

Η σαλπιγγογραφία ευτυχώς καλή.

 

Να μην τα πολυλογώ άλλο, η τελευταία τριετία έχει περάσει με πολλά utrogestan, dostinex, parlodel,  βιταμίνη d, 4 σπερματεγχύσεις (σε φυσικό κύκλο γιατί το Serpafar μου έκανε κύστες) και αμέτρητες εξετάσεις αίματος. Ένα μήνα έφτιαχνα και τα σταματούσα, τον άλλο πάλι χάλια όλα.

Προχτές πήρα τις τελευταίες εξετάσεις....προλακτίνη 50, fsh 13, lh 8, e2 οιστραδιόλη 224. Και τώρα περιμένω να πάω στον τέταρτο γιατρό να μου πει τη γνώμη του.

 

Γιατί ο πρώτος μου είπε πριν 2 χρόνια (στα 35 μου) ότι μάλλον κάνω ανωορηκτικούς κύκλους και να υπολογίζω σε καμια 5ετία ότι θα μπω σε πρόωρη εμμηνόπαυση και δεν μπορώ να κάνω τίποτα γι'αυτό.

Ο δεύτερος ότι δεν είμαστε Θεοί να το ξέρουμε αυτό αλλά μπορούμε να το παρατείνουμε.

Ο τρίτος ότι αν ήταν να μείνω έγκυος θα είχα μείνει με 4 σπερματεγχύσεις και επειδή ηλικιακά είμαι στο όριο πρέπει να κάνω εξωσωματική αλλιώς δεν θα μπορέσω.

Ο τέταρτος είπε ότι είμαι πολύ νέα κι εγώ και ο άντρας μου (39) και να κάνουμε ξανά εξετάσεις και ίσως αν χρειαστεί αξονική στο κεφάλι για την υπόφυση. Που όμως οι προηγούμενοι γιατροί μου έλεγαν ότι η προλακτίνη μου είναι χαμηλή για να είναι όγκος στην υπόφυση και είναι άγχος/στρες.

 

Στο δια ταύτα, κανείς δεν μου έχει πει γιατί τελικά δεν μένω έγκυος. Απλά υποθέτω ότι είναι η προλακτίνη. Αφού όμως την έφτιαχνα....

 

Ζητώ συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά ειλικρινά θα μου ήταν πολύ χρήσιμες κάποιες ιδέες/πληροφορίες/απόψεις/προτάσεις. Πραγματικά έχω απελπιστεί.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, schlumpf είπε:

Καλησπέρα σε όλους,

η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία 3 χρόνια σας διαβάζω αρκετά συχνά ψάχνοντας να βρω μια άκρη αλλά νομίζω ήρθε η ώρα να βγω προς τα έξω!

 

Αρχίζω λοιπόν λέγοντας ότι θέλω σαν τρελή να γίνω μαμά! Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου λατρεύω τα παιδιά...τα βλέπω και τα λαχταράω. Και πάντα θεωρούσα πολύ δεδομένο ότι θα κάνω παιδιά. Και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής ήμουν επικριτική απέναντι σε γυναίκες που άκουγα ότι παλεύουν χρόνια για να τα καταφέρουν, λέγοντας ότι εντάξει μπορεί να μην είναι όλοι για γονείς. Όμως για μένα το είχα σίγουρο. Και αμαρτία εξομολογουμένη που λένε ουκ έστι αμαρτία αλλά εγώ την νιώθω και τη μετανιώνω πικρά!

 

Είμαι λοιπόν 37 ετών και τα τελευταία 3 χρόνια παλεύω. Με τις ορμόνες μου, με τα θέλω μου, με τα χάπια, με τις εξετάσεις, με το μέσα μου.

Πριν 3 χρόνια αποφασίσαμε με τον άντρα μου να ξεκινήσουμε για παιδί και συμπτωματικά σε μια εξέταση ΠΑΠ εκείνες τις μέρες, ο γιατρός μου είπε να κάνουμε εξετάσεις προλακτίνης και προγεστερόνης, γιατί του παραπονέθηκα ότι είχε 3-4 μήνες ο κύκλος μου που είχε γίνει άστατος. Ο πάντα σταθερότατος κύκλος μου.

Όντως οι εξετάσεις έδειξαν μια προλακτίνη γύρω στο 50 και χαμηλή προγεστερόνη.

 

Εδώ να σημειώσω ότι έχω και υποθυρεοειδισμό ο οποίος όμως είναι ρυθμισμένος...βέβαια στο μυαλό μου τριγυρίζει και η σκέψη μήπως το Tirosint που παίρνω μου προκαλεί κάτι στις λοιπές ορμόνες γιατί με την έναρξη του και ενώ ρυθμίστηκε η TSH άρχισαν να χαλάνε και τα άλλα.

Η σαλπιγγογραφία ευτυχώς καλή.

 

Να μην τα πολυλογώ άλλο, η τελευταία τριετία έχει περάσει με πολλά utrogestan, dostinex, parlodel,  βιταμίνη d, 4 σπερματεγχύσεις (σε φυσικό κύκλο γιατί το Serpafar μου έκανε κύστες) και αμέτρητες εξετάσεις αίματος. Ένα μήνα έφτιαχνα και τα σταματούσα, τον άλλο πάλι χάλια όλα.

Προχτές πήρα τις τελευταίες εξετάσεις....προλακτίνη 50, fsh 13, lh 8, e2 οιστραδιόλη 224. Και τώρα περιμένω να πάω στον τέταρτο γιατρό να μου πει τη γνώμη του.

 

Γιατί ο πρώτος μου είπε πριν 2 χρόνια (στα 35 μου) ότι μάλλον κάνω ανωορηκτικούς κύκλους και να υπολογίζω σε καμια 5ετία ότι θα μπω σε πρόωρη εμμηνόπαυση και δεν μπορώ να κάνω τίποτα γι'αυτό.

Ο δεύτερος ότι δεν είμαστε Θεοί να το ξέρουμε αυτό αλλά μπορούμε να το παρατείνουμε.

Ο τρίτος ότι αν ήταν να μείνω έγκυος θα είχα μείνει με 4 σπερματεγχύσεις και επειδή ηλικιακά είμαι στο όριο πρέπει να κάνω εξωσωματική αλλιώς δεν θα μπορέσω.

Ο τέταρτος είπε ότι είμαι πολύ νέα κι εγώ και ο άντρας μου (39) και να κάνουμε ξανά εξετάσεις και ίσως αν χρειαστεί αξονική στο κεφάλι για την υπόφυση. Που όμως οι προηγούμενοι γιατροί μου έλεγαν ότι η προλακτίνη μου είναι χαμηλή για να είναι όγκος στην υπόφυση και είναι άγχος/στρες.

 

Στο δια ταύτα, κανείς δεν μου έχει πει γιατί τελικά δεν μένω έγκυος. Απλά υποθέτω ότι είναι η προλακτίνη. Αφού όμως την έφτιαχνα....

 

Ζητώ συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά ειλικρινά θα μου ήταν πολύ χρήσιμες κάποιες ιδέες/πληροφορίες/απόψεις/προτάσεις. Πραγματικά έχω απελπιστεί.

 

Σε παρακολουθεί ενδοκρινολόγος; Ο υποθυρεοειδισμός συνδέεται και με αυξημένη προλακτίνη και μπορεί να σημαίνει ότι η δόση σου θέλει αύξηση, το έχεις συζητήσει; Γενικά μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην έχεις κάνει έναν πλήρη έλεγχο και να μην ξέρεις το γιατί έχει ανέβει η προλακτίνη, πώς να θεραπεύσεις κάτι αν δεν έχεις απάντηση στο τι το προκαλεί; 

Link to comment
Share on other sites

On 13/10/2018 at 12:18 ΠΜ, schlumpf είπε:

Καλησπέρα σε όλους,

η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία 3 χρόνια σας διαβάζω αρκετά συχνά ψάχνοντας να βρω μια άκρη αλλά νομίζω ήρθε η ώρα να βγω προς τα έξω!

 

Αρχίζω λοιπόν λέγοντας ότι θέλω σαν τρελή να γίνω μαμά! Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου λατρεύω τα παιδιά...τα βλέπω και τα λαχταράω. Και πάντα θεωρούσα πολύ δεδομένο ότι θα κάνω παιδιά. Και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής ήμουν επικριτική απέναντι σε γυναίκες που άκουγα ότι παλεύουν χρόνια για να τα καταφέρουν, λέγοντας ότι εντάξει μπορεί να μην είναι όλοι για γονείς. Όμως για μένα το είχα σίγουρο. Και αμαρτία εξομολογουμένη που λένε ουκ έστι αμαρτία αλλά εγώ την νιώθω και τη μετανιώνω πικρά!

 

Είμαι λοιπόν 37 ετών και τα τελευταία 3 χρόνια παλεύω. Με τις ορμόνες μου, με τα θέλω μου, με τα χάπια, με τις εξετάσεις, με το μέσα μου.

Πριν 3 χρόνια αποφασίσαμε με τον άντρα μου να ξεκινήσουμε για παιδί και συμπτωματικά σε μια εξέταση ΠΑΠ εκείνες τις μέρες, ο γιατρός μου είπε να κάνουμε εξετάσεις προλακτίνης και προγεστερόνης, γιατί του παραπονέθηκα ότι είχε 3-4 μήνες ο κύκλος μου που είχε γίνει άστατος. Ο πάντα σταθερότατος κύκλος μου.

Όντως οι εξετάσεις έδειξαν μια προλακτίνη γύρω στο 50 και χαμηλή προγεστερόνη.

 

Εδώ να σημειώσω ότι έχω και υποθυρεοειδισμό ο οποίος όμως είναι ρυθμισμένος...βέβαια στο μυαλό μου τριγυρίζει και η σκέψη μήπως το Tirosint που παίρνω μου προκαλεί κάτι στις λοιπές ορμόνες γιατί με την έναρξη του και ενώ ρυθμίστηκε η TSH άρχισαν να χαλάνε και τα άλλα.

Η σαλπιγγογραφία ευτυχώς καλή.

 

Να μην τα πολυλογώ άλλο, η τελευταία τριετία έχει περάσει με πολλά utrogestan, dostinex, parlodel,  βιταμίνη d, 4 σπερματεγχύσεις (σε φυσικό κύκλο γιατί το Serpafar μου έκανε κύστες) και αμέτρητες εξετάσεις αίματος. Ένα μήνα έφτιαχνα και τα σταματούσα, τον άλλο πάλι χάλια όλα.

Προχτές πήρα τις τελευταίες εξετάσεις....προλακτίνη 50, fsh 13, lh 8, e2 οιστραδιόλη 224. Και τώρα περιμένω να πάω στον τέταρτο γιατρό να μου πει τη γνώμη του.

 

Γιατί ο πρώτος μου είπε πριν 2 χρόνια (στα 35 μου) ότι μάλλον κάνω ανωορηκτικούς κύκλους και να υπολογίζω σε καμια 5ετία ότι θα μπω σε πρόωρη εμμηνόπαυση και δεν μπορώ να κάνω τίποτα γι'αυτό.

Ο δεύτερος ότι δεν είμαστε Θεοί να το ξέρουμε αυτό αλλά μπορούμε να το παρατείνουμε.

Ο τρίτος ότι αν ήταν να μείνω έγκυος θα είχα μείνει με 4 σπερματεγχύσεις και επειδή ηλικιακά είμαι στο όριο πρέπει να κάνω εξωσωματική αλλιώς δεν θα μπορέσω.

Ο τέταρτος είπε ότι είμαι πολύ νέα κι εγώ και ο άντρας μου (39) και να κάνουμε ξανά εξετάσεις και ίσως αν χρειαστεί αξονική στο κεφάλι για την υπόφυση. Που όμως οι προηγούμενοι γιατροί μου έλεγαν ότι η προλακτίνη μου είναι χαμηλή για να είναι όγκος στην υπόφυση και είναι άγχος/στρες.

 

Στο δια ταύτα, κανείς δεν μου έχει πει γιατί τελικά δεν μένω έγκυος. Απλά υποθέτω ότι είναι η προλακτίνη. Αφού όμως την έφτιαχνα....

 

Ζητώ συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά ειλικρινά θα μου ήταν πολύ χρήσιμες κάποιες ιδέες/πληροφορίες/απόψεις/προτάσεις. Πραγματικά έχω απελπιστεί.

 

Καλημέρα! Κανένας λόγος για συγγνώμη διότι οι λεπτομέρειες είναι πάντα βοηθητικές. Σου στέλνω π.μ. δεδομένου ότι η απάντηση αφορά τη δική σου περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

On 13/10/2018 at 8:46 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Σε παρακολουθεί ενδοκρινολόγος; Ο υποθυρεοειδισμός συνδέεται και με αυξημένη προλακτίνη και μπορεί να σημαίνει ότι η δόση σου θέλει αύξηση, το έχεις συζητήσει; Γενικά μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην έχεις κάνει έναν πλήρη έλεγχο και να μην ξέρεις το γιατί έχει ανέβει η προλακτίνη, πώς να θεραπεύσεις κάτι αν δεν έχεις απάντηση στο τι το προκαλεί; 

Και κάπου εδώ γελάμε ΑΡΓΚ! Με τον πόνο μου! Φυσικά και με παρακολουθεί και μάλιστα κατέληξα μετά από πολύ ψάξιμο στον συγκεκριμένο!

Υποτίθεται ότι οι τιμές του θυρεοειδή μου είναι ρυθμισμένες καλά...έχω TSH γύρω στο 2,5 -3. Και την προλακτίνη την έχουμε δουλέψει με Parlodel και Dostinex εναλλάξ για πολύ καιρό. Αλλά μόλις σταματάω τα χάπια ανεβαίνει ξανά.

Το θέμα είναι ότι ακόμα και χτες που πήγα στον τέταρτο γιατρό/γυναικολόγο για να δούμε τι θα δούμε, πάλι δεν πήρα καμία απάντηση για το τι τελικά έχω ή τι προκαλεί αυτή την αύξηση.

Το μόνο που μου είπε, είναι να αρχίσω ξανά Dostinex και για 3 μήνες να δοκιμάσω να παίρνω Serpafar για πρόκληση παραπάνω ωαρίων. Ότι ακριβώς είχα κάνει πριν δύο χρόνια από την αρχή. Α και πολύ επαφές! Και τον σταυρό μου ίσως!

Την εξωσωματική να μην τη σκέφτομαι λέει ακόμα, είμαι πολύ νέα... καμία συνοχή ο ένας γιατρός με τον άλλο.

Εν τω μεταξύ το Serpafar μου είχε κάνει κύστη τη τελευταία φορά και το φοβάμαι....αλλά είπε να το πάρω. Επίσης για το Dostinex μου είπε μισό κάθε βράδυ ενώ ο ενδοκρινολόγος που ρώτησα σήμερα μου είπε μισό μια φορά την εβδομάδα! Βγάλε άκρη!

Τώρα μου είπαν να κάνω και μαγνητική για την υπόφυση αν και στα επίπεδα που είναι η προλακτίνη μου λέει δεν μπορεί να είναι όγκος. Θα την κάνω και αυτή.

Το θέμα μου πραγματικά, εκτός απ΄το ότι θέλω να μείνω έγκυος, είναι να μάθω και τι έχω, γιατί το έχω, αν μπορώ να το διορθώσω κάπως μόνιμα ή αν πρέπει να παίρνω για πάντα χάπι.

Επίσης η FSH μου που είναι στο 13 και αγχώθηκα γιατί η παλιά γιατρός μου είχε μιλήσει για πρόωρη εμμηνόπαυση, του φάνηκε μια χαρά!

 

Όποια πρόταση, άποψη, πληροφορία δεκτή!!!

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, schlumpf είπε:

Και κάπου εδώ γελάμε ΑΡΓΚ! Με τον πόνο μου! Φυσικά και με παρακολουθεί και μάλιστα κατέληξα μετά από πολύ ψάξιμο στον συγκεκριμένο!

Υποτίθεται ότι οι τιμές του θυρεοειδή μου είναι ρυθμισμένες καλά...έχω TSH γύρω στο 2,5 -3. Και την προλακτίνη την έχουμε δουλέψει με Parlodel και Dostinex εναλλάξ για πολύ καιρό. Αλλά μόλις σταματάω τα χάπια ανεβαίνει ξανά.

Το θέμα είναι ότι ακόμα και χτες που πήγα στον τέταρτο γιατρό/γυναικολόγο για να δούμε τι θα δούμε, πάλι δεν πήρα καμία απάντηση για το τι τελικά έχω ή τι προκαλεί αυτή την αύξηση.

Το μόνο που μου είπε, είναι να αρχίσω ξανά Dostinex και για 3 μήνες να δοκιμάσω να παίρνω Serpafar για πρόκληση παραπάνω ωαρίων. Ότι ακριβώς είχα κάνει πριν δύο χρόνια από την αρχή. Α και πολύ επαφές! Και τον σταυρό μου ίσως!

Την εξωσωματική να μην τη σκέφτομαι λέει ακόμα, είμαι πολύ νέα... καμία συνοχή ο ένας γιατρός με τον άλλο.

Εν τω μεταξύ το Serpafar μου είχε κάνει κύστη τη τελευταία φορά και το φοβάμαι....αλλά είπε να το πάρω. Επίσης για το Dostinex μου είπε μισό κάθε βράδυ ενώ ο ενδοκρινολόγος που ρώτησα σήμερα μου είπε μισό μια φορά την εβδομάδα! Βγάλε άκρη!

Τώρα μου είπαν να κάνω και μαγνητική για την υπόφυση αν και στα επίπεδα που είναι η προλακτίνη μου λέει δεν μπορεί να είναι όγκος. Θα την κάνω και αυτή.

Το θέμα μου πραγματικά, εκτός απ΄το ότι θέλω να μείνω έγκυος, είναι να μάθω και τι έχω, γιατί το έχω, αν μπορώ να το διορθώσω κάπως μόνιμα ή αν πρέπει να παίρνω για πάντα χάπι.

Επίσης η FSH μου που είναι στο 13 και αγχώθηκα γιατί η παλιά γιατρός μου είχε μιλήσει για πρόωρη εμμηνόπαυση, του φάνηκε μια χαρά!

 

Όποια πρόταση, άποψη, πληροφορία δεκτή!!!

 

 

Εχεις μιλήσει με γιατρό που να τα συνδυάζει και τα δύο; Υπάρχουν γιατροί με βασική ειδικότητα είτε την γυναικολογία είτε την ενδοκρινολογία που έχουν ειδικευθεί στην αναπαραγωγική ενδοκρινολογία και βλέπουν ειδικά τέτοια θέματα. Δεν έχω να προτείνω γιατρό, ο δικός μου έχει πάρει πια σύνταξη, αλλά σίγουρα υπάρχουν και άλλοι. Ξέρω ότι το Αλεξάνδρα έχει (ή είχε μέχρι προ λίγων ετών) ειδικό τμήμα, πιθανώς και άλλα νοσοκομεία φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες/όλους. Παρεμβαίνω γιατί είναι σημαντικό να μεταφέρουμε σωστές πληροφορίες μια που διαβάζει πολύς κόσμος. Η αυξημένη προλακτίνη εκτός εγκυμοσύνης (όπου φυσιολογικά αυξάνεται για να παράγουμε γάλα για τον θηλασμό) ή υπερπρολακτιναιμία όπως λέγεται, σε ένα μεγάλο ποσοστό των περιπτώσεων είναι ιδιοπαθής δηλαδή χωρίς διαγνωσμένη αιτία. Επίσης η προλακτίνη θεωρείται και ορμόνη του στρες οπότε και ο ψυχολογικός παράγοντας σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να παίζει ρόλο. Άλλες πιθανές αιτίες είναι το προλακτίνωμα που αναφέρατε (καλοήθης όγκος στην υπόφυση) ή η μακροπρολακτιναιμία που επίσης προκαλεί αυξημένη προλακτίνη αλλά έχει διαφορετική αιτιολογία και σημασία που καλό είναι να εξηγηθούν από τον ειδικό γιατρό. Είναι πολύ φυσικό εκτός φαρμακευτικής αγωγής η τιμή της να ξανανεβαίνει γιατί τα συγκεκριμένα φάρμακα λειτουργούν για όσο τα παίρνει κανείς. Από την εμπειρία μου τώρα, η υπερπρολακτιναιμία (σημείωση δεν αναφέρομαι στον υποθυρεοειδισμό) αν δεν είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα ώστε να δημιουργεί αμηνόρροια ή διαταραχές του κύκλου, δεν είναι ικανός λόγος από μόνος του για να μη μένει μία γυναίκα έγκυος.

Όπως σου έγραψα και σε προσωπικό μήνυμα που δεν ξέρω αν διάβασες, θεωρώ ότι θα ήταν χρήσιμο να κάνεις μία κουβέντα και με έναν γιατρό εξωσωματικής αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Τα 37 δεν είναι καθόλου μικρή ηλικία για εξωσωματική και ειδικά αφού προσπαθείτε ήδη τρία χρόνια. Το ότι έχεις μία καλή fsh είναι πολύ ελπιδοφόρο ότι θα τα καταφέρετε μια χαρά στο στόχο σας. Καλή επιτυχία λοιπόν! :)

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, schlumpf είπε:

Και κάπου εδώ γελάμε ΑΡΓΚ! Με τον πόνο μου! Φυσικά και με παρακολουθεί και μάλιστα κατέληξα μετά από πολύ ψάξιμο στον συγκεκριμένο!

Υποτίθεται ότι οι τιμές του θυρεοειδή μου είναι ρυθμισμένες καλά...έχω TSH γύρω στο 2,5 -3. Και την προλακτίνη την έχουμε δουλέψει με Parlodel και Dostinex εναλλάξ για πολύ καιρό. Αλλά μόλις σταματάω τα χάπια ανεβαίνει ξανά.

Το θέμα είναι ότι ακόμα και χτες που πήγα στον τέταρτο γιατρό/γυναικολόγο για να δούμε τι θα δούμε, πάλι δεν πήρα καμία απάντηση για το τι τελικά έχω ή τι προκαλεί αυτή την αύξηση.

Το μόνο που μου είπε, είναι να αρχίσω ξανά Dostinex και για 3 μήνες να δοκιμάσω να παίρνω Serpafar για πρόκληση παραπάνω ωαρίων. Ότι ακριβώς είχα κάνει πριν δύο χρόνια από την αρχή. Α και πολύ επαφές! Και τον σταυρό μου ίσως!

Την εξωσωματική να μην τη σκέφτομαι λέει ακόμα, είμαι πολύ νέα... καμία συνοχή ο ένας γιατρός με τον άλλο.

Εν τω μεταξύ το Serpafar μου είχε κάνει κύστη τη τελευταία φορά και το φοβάμαι....αλλά είπε να το πάρω. Επίσης για το Dostinex μου είπε μισό κάθε βράδυ ενώ ο ενδοκρινολόγος που ρώτησα σήμερα μου είπε μισό μια φορά την εβδομάδα! Βγάλε άκρη!

Τώρα μου είπαν να κάνω και μαγνητική για την υπόφυση αν και στα επίπεδα που είναι η προλακτίνη μου λέει δεν μπορεί να είναι όγκος. Θα την κάνω και αυτή.

Το θέμα μου πραγματικά, εκτός απ΄το ότι θέλω να μείνω έγκυος, είναι να μάθω και τι έχω, γιατί το έχω, αν μπορώ να το διορθώσω κάπως μόνιμα ή αν πρέπει να παίρνω για πάντα χάπι.

Επίσης η FSH μου που είναι στο 13 και αγχώθηκα γιατί η παλιά γιατρός μου είχε μιλήσει για πρόωρη εμμηνόπαυση, του φάνηκε μια χαρά!

 

Όποια πρόταση, άποψη, πληροφορία δεκτή!!!

 

κοριτσι μου καταρχας η προλακτινη οπως σου ειπαν κ τα αλλα κοριτσια οσο περνεις το χαπι θα ρυθμιζεται κ αν εφταιγε μονο αυτο θα ειχες μεινει ηδη εγκυος. καταρχας η fsh σου ειναι οντως μεγαλη μπορει να μην μπεις σε εμμηνοπαυση αλλα ειναι απο τις κυριες αιτιες για να δυσκολευεσε επισης η TSH πρεπει να πεσει κ αλλο το ιδανικο ειναι κατω απο 2 . μην χανεις χρονο κ χρημα ξεκινα διαδικασιες εξωσωματικης τρια χρονια ειναι παρα πολλα κ 4 σπερματενχυσης επισης. οποιος γιατρος σου πει οτι με θεραπειες θα πετυχεις σου ροκανιζει χρονο κ τα λεφτα σου.

Link to comment
Share on other sites

@schlumpf συμφωνώ με τα κορίτσια παραπάνω. Εγώ στην θέση σου θα έβρισκα έναν ενδοκρινολόγο που ειδικεύεται στην υπογονιμότητα, μόνο αυτός θα μπορούσε να σε βοηθήσει. Σε θέματα ορμονών ειδικοί είναι αυτοί και όχι οι γυναικολόγοι, στην δοσολογία των φαρμάκων και το είδος της ορμονικής θεραπείας θα άκουγα μόνο τον ενδοκρινολόγο.  Συγγνώμη που θα σου το πω αλλά όταν είσαι 37 και προσπαθείς ήδη για παιδί 3 χρόνια χωρίς αποτέλεσμα  δεν έχει την πολυτέλεια να μην κάνεις κάτι (όπως σε συμβούλευσε ένας από τους γιατρούς που πήγες), ίσα ίσα πρέπει να βιαστείς γιατί δεν έχεις βρει ακόμα τι φταίει, δεν γνωρίζει καν την αιτία που δεν μένεις έγκυος, πως σε συμβουλεύει λοιπόν να μην κάνεις κάτι?Βέβαια πιθανό σενάριο είναι να μην χρειαστείς εξωσωματική όμως πρώτα πρέπει να βρεθεί η αιτία και μετά να καταλήξετε σε μέθοδο που θα ακολουθήσετε.

Link to comment
Share on other sites

On 10/16/2018 at 9:22 PM, schlumpf said:

Και κάπου εδώ γελάμε ΑΡΓΚ! Με τον πόνο μου! Φυσικά και με παρακολουθεί και μάλιστα κατέληξα μετά από πολύ ψάξιμο στον συγκεκριμένο!

Υποτίθεται ότι οι τιμές του θυρεοειδή μου είναι ρυθμισμένες καλά...έχω TSH γύρω στο 2,5 -3. Και την προλακτίνη την έχουμε δουλέψει με Parlodel και Dostinex εναλλάξ για πολύ καιρό. Αλλά μόλις σταματάω τα χάπια ανεβαίνει ξανά.

Το θέμα είναι ότι ακόμα και χτες που πήγα στον τέταρτο γιατρό/γυναικολόγο για να δούμε τι θα δούμε, πάλι δεν πήρα καμία απάντηση για το τι τελικά έχω ή τι προκαλεί αυτή την αύξηση.

Το μόνο που μου είπε, είναι να αρχίσω ξανά Dostinex και για 3 μήνες να δοκιμάσω να παίρνω Serpafar για πρόκληση παραπάνω ωαρίων. Ότι ακριβώς είχα κάνει πριν δύο χρόνια από την αρχή. Α και πολύ επαφές! Και τον σταυρό μου ίσως!

Την εξωσωματική να μην τη σκέφτομαι λέει ακόμα, είμαι πολύ νέα... καμία συνοχή ο ένας γιατρός με τον άλλο.

Εν τω μεταξύ το Serpafar μου είχε κάνει κύστη τη τελευταία φορά και το φοβάμαι....αλλά είπε να το πάρω. Επίσης για το Dostinex μου είπε μισό κάθε βράδυ ενώ ο ενδοκρινολόγος που ρώτησα σήμερα μου είπε μισό μια φορά την εβδομάδα! Βγάλε άκρη!

Τώρα μου είπαν να κάνω και μαγνητική για την υπόφυση αν και στα επίπεδα που είναι η προλακτίνη μου λέει δεν μπορεί να είναι όγκος. Θα την κάνω και αυτή.

Το θέμα μου πραγματικά, εκτός απ΄το ότι θέλω να μείνω έγκυος, είναι να μάθω και τι έχω, γιατί το έχω, αν μπορώ να το διορθώσω κάπως μόνιμα ή αν πρέπει να παίρνω για πάντα χάπι.

Επίσης η FSH μου που είναι στο 13 και αγχώθηκα γιατί η παλιά γιατρός μου είχε μιλήσει για πρόωρη εμμηνόπαυση, του φάνηκε μια χαρά!

 

Όποια πρόταση, άποψη, πληροφορία δεκτή!!!

 

 

 

Γεια σου κορίτσι!! θα ήθελα κι εγώ να πω τη γνώμη μου σχετικά με την προλακτίνη που αναφέρεις.

Την προλακτίνη ως ορμόνη την παρακολουθεί πρώτα ενδοκρινολόγος και κατά δεύτερον γυναικολόγος απότι γνωρίζω. Οι ενδοκρινολόγοι είναι οι καθόλα αρμόδιοι για τις ορμόνες. Πρώτα ακούω τον ενδοκρινολόγο και τα μεταφερω στον γυναικολόγο. Πόσο ψηλή είναι η προλακτίνη σου?

Τη δική μου (40-50) την παρακολουθεί ο ενδοκρινολόγος μου, μάλιστα αυτές τις μέρες θα κάνω και καμπύλη προλακτίνης για καλύτερη εικόνα,

Η αυξημένη προλακτίνη μπορεί να συνυπάρχει με σύνδρομο πολυκυστικών και μαζί πιθανώς ευθύνονται για χαμηλή γονιμότητα.

Και εγώ παίρνω σεπραφαρ λόγω πολυκυστικών αλλά ποτέ δεν κάνω κύστεις διότι μετά το σεπραφαρ κάνω την ένεση ovitrelle ακριβώς για να μην κάνω κύστεις και για να επιτευχθεί η ωορρηξία. (την ενεση μου λεει ακριβως ο γυναικολογος ποια μερα να την κάνω)

Ο γυναικολόγος επίσης μου έχει πει ότι εννοείται μπορεί να κάνει κύστεις αν δεν κάνεις την ενεση!

Την ενεση την κάνεις μετα τα σεπραφαρ ή απλά τα σταματας χωρίς να κοιταξεις μετα ότι σίγουρα κανεις ωορρηξία? εμενα παντα μα παντα με κοιταει με υπερηχο ακριβως μετα το σεπραφαρ για να μου πει πως είναι τα ωοθυλακια και ποτε να κανω την ενεση. Δε με αφηνει ποτε ετσι μονη μου χωρις να δει που βρισκομαστε.

Από τη μεριά του άντρα σου είστε καλυμένοι? σπερματοδιαγραμματα κτλ? Αν όλα είναι καλά να μην αγχώνεσαι! 

Η αληθεια είναι οτι ο γιατρος είναι το σημαντικότερο κεφαλαιο, εγω τον εμπιστευομαι πολύ μου τα εξηγει ολα τοσο καλα και τοσο πολύ και αισθανομαι μια ασφαλεια. Μου τα σημειωνει, μου τα γραφει, μου εξηγει τα βηματα, ποτε δε μαφηνει να αναρωτιεμαι για κατι.

Εχεις κουραστεί σίγουρα από τα πέρα δώθε, γιατί βλέπω έχεις αλλάξει πολλούς γιατρούς, νομιζω το καλύτερο ειναι να βρεις ενα γιατρο να στα βαλει όλα σε ταξη να μην νιωθεις χάος.

όλα ευχομαι να σου πανε τελεια!

 

Link to comment
Share on other sites

@MairyLou123 Ευχαριστώ πολύ για τα μήνυμα σου! Θα τα πιάσω ένα ένα...

Από την πλευρά του άντρα μου είμαστε πολύ καλά ευτυχώς. Και παρόλο που είναι πολύ υποστηρικτικός και μου λέει να μη με νοιάζει τίποτα, αυτό με κάνει να νιώθω και ένα βάρος παραπάνω ως υπαίτια του προβλήματος (τα ψυχολογικά μου είναι αυτά).

Τις ορμόνες όντως τις παρακολουθώ με ενδοκρινολόγο όμως παράδειγμα αυτή την καμπύλη προλακτίνης την ακούω πρώτη φορά. Η τιμή μου είναι κι εμένα εκεί γύρω στο 50 και την ρίχνω με dostinex ή parlodel. Όμως όταν πέφτει μου κόβει το χάπι και ανεβαίνει ξανά.

Για το serpafar όταν το είχα πάρει δεν είχα κάνει ένεση. Και τώρα ο γιατρός μου είπε πάλι χωρίς ένεση, απλά να κάνω παρακολούθηση με υπερήχους. Έκανα όμως ovitrel και στις 4 σπερματεγχύσεις με φυσικό κύκλο.

Πολυκυστικές δεν έχω. Όσο για τους γιατρούς, πράγματι έχω πάει σε αρκετούς γιατί ο πρώτος που εμπιστευόμουν και ένιωθα ασφάλεια δεν αναλάμβανε εξωσωματικές κλπ και είπα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη...και μια τρίτη αφού τελικά δεν καταλήξαμε κάπου...και κάπως έτσι πήγε.

Τέλος, για το χάος που ανέφερες....στο μυαλό μου είσαι!!! :-P

 

 

@kotsifikos και @ΑΡΓΚ  Έχω ενδοκρινολόγο αλλά οχι αναπαραγωγής. Γι'αυτό επισκέφθηκα πολύ γνωστό και μεγάλο γιατρό της Αθήνας ο οποίος έχει ειδίκευση στον τομέα της ενδοκρινολογίας μαιευτικής κλπ και ενώ στην πρώτη επίσκεψη σύμφωνα με τις εξετάσεις μου είπε ότι θα πρέπει να μείνω έγκυος και γρήγορα, ένα μήνα μετά στο άλλο ραντεβού μου είπε ότι αν ήταν θα είχα μείνει ήδη και πρέπει να μου κάνει εξωσωματική. Χωρίς κάποια αιτιολογία όμως για την αλλαγή αυτή. Κι αυτό μου έκανε κάπως εμπορικό και περίεργο ομολογώ. Παρόλα αυτά το έχω στο πρόγραμμα να την κάνω μετά τις γιορτές αν δεν...

 

@ninaki80 Κι εγώ πιστεύω ότι είναι μεγάλη η fsh...είναι δυνατόν να το λέω εγώ όμως και να χτυπιέμαι και ο γιατρός να μου λέει είναι καλή? Και να το λέω εγώ, αν δεν μου δίνουν σημασία γιατί όπως μου λένε αγχώνομαι τι να το κάνω? Γι'αυτό ακριβώς γράφτηκα κι εδώ, γιατί ήθελα να ακούσω και από άλλους απόψεις και να δω τι γίνεται και αν όντως κάνω κάτι τόσο λάθος.

 

@Indyla Βεβαίως και διάβασα το μήνυμά σου και σου απάντησα, σ'ευχαριστώ πολύ! Πραγματικά οι πληροφορίες σου είναι πολύ χρήσιμες, παράδειγμα δεν γνώριζα ότι η προλακτίνη μπορεί να είναι ιδιοπαθής. Ούτε μου το είχε αναφέρει και κανείς βέβαια, νόμιζα ότι πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε κάποια αιτία. Η προλακτίνη μου όταν είναι ανεβασμένη (γύρω στο 50) πολλές φορές μου κάνει διαταραχές στον κύκλο..πχ. έχει τύχει να αδιαθετήσω στις 18 μέρες. Βέβαια εκεί προφανώς δεν έγινε ούτε ωορηξία. Πάντως από την ερχόμενη εβδομάδα θα κάνω και μια αξονική για να απ\οκλείσουμε και το θέμα του προλακτινώματος.

 

Νομίζω δεν ξέχασα κανέναν, απάντησα σε όλους! Ειλικρινά σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, είναι μεγάλη υποστήριξη όλο αυτό!

Κάποια στιγμή μου είπε ο ενδοκρινολόγος..."Όλες εσείς οι κοπέλες που προσπαθείτε για παιδί, περισσότερο από κάθε χάπι έχετε ανάγκη από ψυχολογική υποστήριξη". Και πραγματικά όσο περνάει ο καιρός το νιώθω όλο και πιο πολύ.

 

Εύχομαι σε όλες μας να τα καταφέρουμε λοιπόν! :grin::grin::grin:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 hours ago, schlumpf said:

 

Από την πλευρά του άντρα μου είμαστε πολύ καλά ευτυχώς. Και παρόλο που είναι πολύ υποστηρικτικός και μου λέει να μη με νοιάζει τίποτα, αυτό με κάνει να νιώθω και ένα βάρος παραπάνω ως υπαίτια του προβλήματος (τα ψυχολογικά μου είναι αυτά).

Εδώ είναι που κάνεις  λάθος, όταν ένα ζευγάρι έχει πρόβλημα υπογονιμότητας το έχει από κοινού, είναι κάτι που πρέπει να αντιμετωπίσουν και οι δύο, ανεξάρτητα αν ο παράγοντας είναι γυναικείος ή ανδρικός, αυτό αφορά μόνο τους γιατρούς, μην νιώθεις κανένα βάρος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, schlumpf είπε:

@MairyLou123 Ευχαριστώ πολύ για τα μήνυμα σου! Θα τα πιάσω ένα ένα...

Από την πλευρά του άντρα μου είμαστε πολύ καλά ευτυχώς. Και παρόλο που είναι πολύ υποστηρικτικός και μου λέει να μη με νοιάζει τίποτα, αυτό με κάνει να νιώθω και ένα βάρος παραπάνω ως υπαίτια του προβλήματος (τα ψυχολογικά μου είναι αυτά).

Τις ορμόνες όντως τις παρακολουθώ με ενδοκρινολόγο όμως παράδειγμα αυτή την καμπύλη προλακτίνης την ακούω πρώτη φορά. Η τιμή μου είναι κι εμένα εκεί γύρω στο 50 και την ρίχνω με dostinex ή parlodel. Όμως όταν πέφτει μου κόβει το χάπι και ανεβαίνει ξανά.

Για το serpafar όταν το είχα πάρει δεν είχα κάνει ένεση. Και τώρα ο γιατρός μου είπε πάλι χωρίς ένεση, απλά να κάνω παρακολούθηση με υπερήχους. Έκανα όμως ovitrel και στις 4 σπερματεγχύσεις με φυσικό κύκλο.

Πολυκυστικές δεν έχω. Όσο για τους γιατρούς, πράγματι έχω πάει σε αρκετούς γιατί ο πρώτος που εμπιστευόμουν και ένιωθα ασφάλεια δεν αναλάμβανε εξωσωματικές κλπ και είπα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη...και μια τρίτη αφού τελικά δεν καταλήξαμε κάπου...και κάπως έτσι πήγε.

Τέλος, για το χάος που ανέφερες....στο μυαλό μου είσαι!!! :-P

 

 

@kotsifikos και @ΑΡΓΚ  Έχω ενδοκρινολόγο αλλά οχι αναπαραγωγής. Γι'αυτό επισκέφθηκα πολύ γνωστό και μεγάλο γιατρό της Αθήνας ο οποίος έχει ειδίκευση στον τομέα της ενδοκρινολογίας μαιευτικής κλπ και ενώ στην πρώτη επίσκεψη σύμφωνα με τις εξετάσεις μου είπε ότι θα πρέπει να μείνω έγκυος και γρήγορα, ένα μήνα μετά στο άλλο ραντεβού μου είπε ότι αν ήταν θα είχα μείνει ήδη και πρέπει να μου κάνει εξωσωματική. Χωρίς κάποια αιτιολογία όμως για την αλλαγή αυτή. Κι αυτό μου έκανε κάπως εμπορικό και περίεργο ομολογώ. Παρόλα αυτά το έχω στο πρόγραμμα να την κάνω μετά τις γιορτές αν δεν...

 

@ninaki80 Κι εγώ πιστεύω ότι είναι μεγάλη η fsh...είναι δυνατόν να το λέω εγώ όμως και να χτυπιέμαι και ο γιατρός να μου λέει είναι καλή? Και να το λέω εγώ, αν δεν μου δίνουν σημασία γιατί όπως μου λένε αγχώνομαι τι να το κάνω? Γι'αυτό ακριβώς γράφτηκα κι εδώ, γιατί ήθελα να ακούσω και από άλλους απόψεις και να δω τι γίνεται και αν όντως κάνω κάτι τόσο λάθος.

 

@Indyla Βεβαίως και διάβασα το μήνυμά σου και σου απάντησα, σ'ευχαριστώ πολύ! Πραγματικά οι πληροφορίες σου είναι πολύ χρήσιμες, παράδειγμα δεν γνώριζα ότι η προλακτίνη μπορεί να είναι ιδιοπαθής. Ούτε μου το είχε αναφέρει και κανείς βέβαια, νόμιζα ότι πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε κάποια αιτία. Η προλακτίνη μου όταν είναι ανεβασμένη (γύρω στο 50) πολλές φορές μου κάνει διαταραχές στον κύκλο..πχ. έχει τύχει να αδιαθετήσω στις 18 μέρες. Βέβαια εκεί προφανώς δεν έγινε ούτε ωορηξία. Πάντως από την ερχόμενη εβδομάδα θα κάνω και μια αξονική για να απ\οκλείσουμε και το θέμα του προλακτινώματος.

 

Νομίζω δεν ξέχασα κανέναν, απάντησα σε όλους! Ειλικρινά σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, είναι μεγάλη υποστήριξη όλο αυτό!

Κάποια στιγμή μου είπε ο ενδοκρινολόγος..."Όλες εσείς οι κοπέλες που προσπαθείτε για παιδί, περισσότερο από κάθε χάπι έχετε ανάγκη από ψυχολογική υποστήριξη". Και πραγματικά όσο περνάει ο καιρός το νιώθω όλο και πιο πολύ.

 

Εύχομαι σε όλες μας να τα καταφέρουμε λοιπόν! :grin::grin::grin:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!!!  

 

Εχω πολύ καιρό να μπω κ να μιλήσουμε αλλά προσπαθώ να κλέβω λίγο χρόνο να διαβάζω...

 

Σας διάβασα όλες πολύ γρήγορα κ συμφωνώ μαζί σας.  

Θέλω όμως να προσθέσω κ εγώ κάτι στα γρήγορα λόγω πίεσης χρόνου :  

 

1) ελπίζω η μέτρηση της προλακτίνης να γίνεται με ηρεμία, χωρίς άγχος κ να είσαι  ξεκούραστη το πρωι , όχι μόλις σηκωθείς από τον ύπνο.  Θα έχεις καλύτερη ένδειξη τότε.  Επίσης, μήπως να κανεις τις ορμονολογικές σου σε πυρηνικό κ όχι απλό μικροβιολογικό?  Είχα δει διαφορά στις δικές μου.

 

2) Η fsh σου δεν είναι υψηλή, η δική μου ήταν 23 όταν ξεκίνησα τις εξωσωματικές κ δεν είχα αποτέλεσμα κανένα κ όταν είχε περάσει 1 χρόνος κ είχα ήδη κάνει τόσα, τότε μόνο μου είπε ένας καθηγητής ότι 'κακώς έκανα τις προσπάθειες με αυτό το fsh!"

Όμως ψάχνωντας κ εδώ στο forum, δοκίμασα το dhea κ τώρα, μετά από περίπου 4 μήνες έπεσε στο 3.6  στα 42 μου(!) κάτι που πολλοί γιατροί δεν παραδέχονται ότι βοηθάει κ δεν σου λένε ότι το fsh μπορεί να πέσει!!!  Επίσης παράλληλα κάνω κ ψευδάργυρος κ σελήνιο με βιτ Ε.

 

Καλή επιτυχία,

περίμενω ενημέρωσει

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, puzzled είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!!!  

 

Εχω πολύ καιρό να μπω κ να μιλήσουμε αλλά προσπαθώ να κλέβω λίγο χρόνο να διαβάζω...

 

Σας διάβασα όλες πολύ γρήγορα κ συμφωνώ μαζί σας.  

Θέλω όμως να προσθέσω κ εγώ κάτι στα γρήγορα λόγω πίεσης χρόνου :  

 

1) ελπίζω η μέτρηση της προλακτίνης να γίνεται με ηρεμία, χωρίς άγχος κ να είσαι  ξεκούραστη το πρωι , όχι μόλις σηκωθείς από τον ύπνο.  Θα έχεις καλύτερη ένδειξη τότε.  Επίσης, μήπως να κανεις τις ορμονολογικές σου σε πυρηνικό κ όχι απλό μικροβιολογικό?  Είχα δει διαφορά στις δικές μου.

 

2) Η fsh σου δεν είναι υψηλή, η δική μου ήταν 23 όταν ξεκίνησα τις εξωσωματικές κ δεν είχα αποτέλεσμα κανένα κ όταν είχε περάσει 1 χρόνος κ είχα ήδη κάνει τόσα, τότε μόνο μου είπε ένας καθηγητής ότι 'κακώς έκανα τις προσπάθειες με αυτό το fsh!"

Όμως ψάχνωντας κ εδώ στο forum, δοκίμασα το dhea κ τώρα, μετά από περίπου 4 μήνες έπεσε στο 3.6  στα 42 μου(!) κάτι που πολλοί γιατροί δεν παραδέχονται ότι βοηθάει κ δεν σου λένε ότι το fsh μπορεί να πέσει!!!  Επίσης παράλληλα κάνω κ ψευδάργυρος κ σελήνιο με βιτ Ε.

 

Καλή επιτυχία,

περίμενω ενημέρωσει

 

Καλησπέρα @puzzled ! Ναι πράγματι έτσι την κάνω την προλακτίνη, μόλις έχω ξυπνήσει και τρέχω στο μικροβιολογικό. Αλλά όταν δουλεύω και πρέπει να γίνει συγκεκριμένη μέρα, δεν έχω επιλογές. Τώρα το που την κάνω... θα σε γελάσω. Και σε απλά μικροβιολογικά έχω κάνει και σε πιο μεγάλα γνωστά διαγνωστικά κέντρα.

Το dhea δεν έχω ιδέα τι είναι. Κάποια ορμόνη αν διάβασα σωστά? Παίρνεις κάτι σε μορφή βιταμίνης?

 

Καλή επιτυχία και σε σένα εύχομαι και σύντομα! :grin:

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2018 at 8:25 ΜΜ, schlumpf είπε:

Καλησπέρα @puzzled ! Ναι πράγματι έτσι την κάνω την προλακτίνη, μόλις έχω ξυπνήσει και τρέχω στο μικροβιολογικό. Αλλά όταν δουλεύω και πρέπει να γίνει συγκεκριμένη μέρα, δεν έχω επιλογές. Τώρα το που την κάνω... θα σε γελάσω. Και σε απλά μικροβιολογικά έχω κάνει και σε πιο μεγάλα γνωστά διαγνωστικά κέντρα.

Το dhea δεν έχω ιδέα τι είναι. Κάποια ορμόνη αν διάβασα σωστά? Παίρνεις κάτι σε μορφή βιταμίνης?

 

Καλή επιτυχία και σε σένα εύχομαι και σύντομα! :grin:

schlumpf, γιατί τη θέλουν σε συγκεκριμένη μέρα? Η προλακτίνη γίνεται οποτεδήποτε!

Παίρνω αρκετά όπως έγραψα κ πριν κ επίσης παρέλειψα οτι παιρνω το coq10 κ ενα γερο μείγμα pro creation της nature's plus.

Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2018 at 1:19 ΠΜ, puzzled είπε:

schlumpf, γιατί τη θέλουν σε συγκεκριμένη μέρα? Η προλακτίνη γίνεται οποτεδήποτε!

Παίρνω αρκετά όπως έγραψα κ πριν κ επίσης παρέλειψα οτι παιρνω το coq10 κ ενα γερο μείγμα pro creation της nature's plus.

Τι να σου πω...ο ενδοκρινολογος παντα μου τη ζηταει 1η-5η μερα του κυκλου ενω ο γυναικολογος την 21η.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
On 10/21/2018 at 1:19 AM, puzzled said:

schlumpf, γιατί τη θέλουν σε συγκεκριμένη μέρα? Η προλακτίνη γίνεται οποτεδήποτε!

Παίρνω αρκετά όπως έγραψα κ πριν κ επίσης παρέλειψα οτι παιρνω το coq10 κ ενα γερο μείγμα pro creation της nature's plus.

Καλησπέρα! 

 

Βλέπω οτι αυτη η ανάρτηση ειναι 2 ετων, αλλα θα μπορούσατε να μου πειτε σε ποιο γυναικολόγο πηγατε που σας συστησε την dhea, και ποια περνετε? ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

×
×
  • Δημιουργία νέου...