Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

intralipids!ποιε κοπελες εκαναν την θεραπεια;


Recommended Posts

Μήπως θα μπορούσαν οι κοπέλες που έκαναν intralipids να μας πούνε πού έγινε η χορήγηση? Για Αθήνα εννοώ.

Εμένα ο γυναικολόγος μου δεν το κάνει στο κέντρο εξωσωματικής, αλλά έκανα ανοσολογικές και πρέπει να παίρνω μία ασπιρίνη παιδική και μία δόση σε 250 ml intralipids κάθε 7 εβδομάδες μέχρι το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μήπως θα μπορούσαν οι κοπέλες που έκαναν intralipids να μας πούνε πού έγινε η χορήγηση? Για Αθήνα εννοώ.

Εμένα ο γυναικολόγος μου δεν το κάνει στο κέντρο εξωσωματικής, αλλά έκανα ανοσολογικές και πρέπει να παίρνω μία ασπιρίνη παιδική και μία δόση σε 250 ml intralipids κάθε 7 εβδομάδες μέχρι το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης.

 

Γνωρίζω ότι γίνονται στο ΙΑΣΩ και στο κέντρο εξωσωματικής "Εμβρυογένεσις". Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι δε γίνονται και αλλού. Απλώς σου γράφω εκεί που γνωρίζω ότι γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

γινεται σε καποια μεγαλα κεντρα, στον παντο, μαστρομηνα, μαντουδη σιγουρα.

εχω μια απορια - μηπως η δοση 250 ml ειναι καπως μεγαλη? απο κοριτσια που εκαναν intralipids, ακουσα πολυ μικροτερες ποσοτητες, διαλυμενες σε ορο.

αλλα ας απαντησουν καλυτερα οι ιδιες.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Η δόση που ανέφερα είναι 5ml intralipids σε 250 ml ορού, δε θα είναι όλο intralipids. Απλά πρέπει να γίνεται κάθε 7 εβδομάδες για όλο το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης.

Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες.

Καλή επιτυχία σε όλες σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου και παλι,

ρωτα μηπως να ξεκινουσες τα intralipids νωριτερα, πριν μεινεις εγκυος! τα προτεινουν νωριτερα για να μειωνουν και τα ΝΚ (αν ειναι ανεβασμενα) πριν απο την προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ποιοσ σου συνεστησε αυτη τη δοσολογια?ολοι προτεινουν 100ml σε 500ml φυσιολογικου ορου.τα εχω κανει σε ιασω κ εμβρυογενεσισ.για καλυτερο αποτελεσμα μου τα συστησαν κ για τρεισ κυκλουσ πριν τη μεταφορα.κατοπιν γινονται πεντε με επτα ημερεσ πριν απο ενδεχομενη εμβρυομεταφορα,μετα το θετικο τεστ κυησεωσ κ κατοπιν ανα δυο περιπου εβδομαδςσ μεχρι τη δωδεκατη εβδομαδα.σε ποιο κεντρο θα κανεισ την προσπαθεια σου αν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ποιοσ σου συνεστησε αυτη τη δοσολογια?ολοι προτεινουν 100ml σε 500ml φυσιολογικου ορου.τα εχω κανει σε ιασω κ εμβρυογενεσισ.για καλυτερο αποτελεσμα μου τα συστησαν κ για τρεισ κυκλουσ πριν τη μεταφορα.κατοπιν γινονται πεντε με επτα ημερεσ πριν απο ενδεχομενη εμβρυομεταφορα,μετα το θετικο τεστ κυησεωσ κ κατοπιν ανα δυο περιπου εβδομαδςσ μεχρι τη δωδεκατη εβδομαδα.σε ποιο κεντρο θα κανεισ την προσπαθεια σου αν επιτρεπεται?

 

Δηλαδη δεν κάνουν τεστ να δούνε τα ΝΚ κύτταρα πριν το δώσουνε; Δηλαδη το δίνουν καθε δυο βδομαδες οταν μένεις εγκυος; Πολυ μου φαίνεται, δεν εχω ξανακούσει κάτι τέτοιο !

Link to comment
Share on other sites

κανεις ελεγχο ανοσοφαινοτυπου πρωτα.εγω εκανα μαλιστα κ την εξεταση για την εμβρυοτοξικοτητα κ βρεθηκε οτι η τοξικοτητα στο αιμα μου ειναι στα ανωτερα φυσιολογικα ορια.μου ειπαν οτι αν δεν ειχα ξεκινησα τα ιντραλιπιντ νωριτερα θα εβγαινα εκτος φυσιολογικων οριων.βεβαια υπαρχει κ η θεωρια που λεει οτι απο το περιφεριακο αιμα δεν μπορει να βγει συμπερασμα.τωρα τι να σου πω.ειναι καινουργια ολα αυτα.παντως επειδη εχω καθεξιν αποβολες μου συστησαν να ξεκινησω νωριτερα.αυτο το κανουν κ σε αλλες γυναικες που ο ανοσοφαινοτυπος τους δινει ενδειξεις.καποιοι αλλοι τα σταματανε με την καρδιακη λειτουργια,καποιοι αλλοι τα δινου εως τη δωδεκατη εβδομαδα.εγω θα ακολουθησω παντως το μεγαλο σχημα αν φτασω μεχρι τη δωδεκατη.

Link to comment
Share on other sites

κανεις ελεγχο ανοσοφαινοτυπου πρωτα.εγω εκανα μαλιστα κ την εξεταση για την εμβρυοτοξικοτητα κ βρεθηκε οτι η τοξικοτητα στο αιμα μου ειναι στα ανωτερα φυσιολογικα ορια.μου ειπαν οτι αν δεν ειχα ξεκινησα τα ιντραλιπιντ νωριτερα θα εβγαινα εκτος φυσιολογικων οριων.βεβαια υπαρχει κ η θεωρια που λεει οτι απο το περιφεριακο αιμα δεν μπορει να βγει συμπερασμα.τωρα τι να σου πω.ειναι καινουργια ολα αυτα.παντως επειδη εχω καθεξιν αποβολες μου συστησαν να ξεκινησω νωριτερα.αυτο το κανουν κ σε αλλες γυναικες που ο ανοσοφαινοτυπος τους δινει ενδειξεις.καποιοι αλλοι τα σταματανε με την καρδιακη λειτουργια,καποιοι αλλοι τα δινου εως τη δωδεκατη εβδομαδα.εγω θα ακολουθησω παντως το μεγαλο σχημα αν φτασω μεχρι τη δωδεκατη.

 

Καλα κανεις και το κανεις, εγω μονο δυο φορές χρειαστεικαι να το κανω μια πριν την εμβρυομεταφορα και την άλλη 5 εβδομάδων γιατι η χοριακη δεν ανέβηκε πολυ... Μετα παρακολουθούσαμε τα ΝΚ και επειδή δεν ανέβαιναν δεν το ξανά εκανα

Απλα μου εκανε εντύπωση το γεγονός οτι το κάνουν καθε δυο βδομαδες... Αυτά συνηθως κρατάνε απο 4 με 8 βδομαδες οπότε αναρωτιέμαι αυτο που τη βασίζουν

 

Ολα να σου πανε καλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Η δόση που ανέφερα είναι 5ml intralipids σε 250 ml ορού, δε θα είναι όλο intralipids. Απλά πρέπει να γίνεται κάθε 7 εβδομάδες για όλο το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης.

Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες.

Καλή επιτυχία σε όλες σας!

kai εγω παραπλησιο σχωμα εχω

Link to comment
Share on other sites

ισως στο οτι με την κυηση το ανοσοποιητικο βλεπει εναν καινουργιο στοχο.εγω παντως με το που ειδα τα αποτελεσματα της εμβρυοτοξικοτητας τρομαξα κ πηγα με δικη μου πρωτοβουλια να τα επαναλαβω την επομενη ημερα.ειχε ηδη περασει ενας μηνας κ κατι απο την προηγουμενη εγχυση.τωρα αν πανε ολα καλα θα κανω ωοληψια την τεταρτη υπολογιζω.

αρα πρεπει να τα ξανακανω αυριο.θα ειναι βεβαια δεκαεπτα ημερες μετα την προηγουμενη εγχυση κ εχω προβληματιστει αλλα νομιζω οτι δεν πρεπει στην περιπτωση μου να το ριψοκινδυνευσω κ να μην τα κανω.σσυντην εξωσωματικη την εκανες στην αγγλια?

Link to comment
Share on other sites

βρηκα επιτελους ενα κεντρο που μιλαει για αυτες τις θεραπειες http://www.infertility.gr/index.php/function/2014-05-01-18-25-09 και μιλαει για το ROSALIND FRANKLIN/THE CHICAGO MEDICAL SCHOOL.Οποτε οσα κοριτσια ειστε απο Αθηνα ψαξτε το και εκει

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ποιοσ σου συνεστησε αυτη τη δοσολογια?ολοι προτεινουν 100ml σε 500ml φυσιολογικου ορου.τα εχω κανει σε ιασω κ εμβρυογενεσισ.για καλυτερο αποτελεσμα μου τα συστησαν κ για τρεισ κυκλουσ πριν τη μεταφορα.κατοπιν γινονται πεντε με επτα ημερεσ πριν απο ενδεχομενη εμβρυομεταφορα,μετα το θετικο τεστ κυησεωσ κ κατοπιν ανα δυο περιπου εβδομαδςσ μεχρι τη δωδεκατη εβδομαδα.σε ποιο κεντρο θα κανεισ την προσπαθεια σου αν επιτρεπεται?

Αυτό είναι το λεγόμενο "χτυπάμε στα τυφλά"! Έκανα ανοσολογικές και η δοσολογία βγήκε βάσει της λειτουργικότητας των ΝΚ, εξατομικευμένα. Γι' αυτό ορίστηκε η συγκεκριμένη δοσολογία& γι' αυτό ανά 7 εβδομάδες από πριν τη σύλληψη μέχρι το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Είχα μία αποβολή σε δίδυμη κύηση από εξωσωματική αλλά τώρα θα προσπαθήσω φυσιολογικά, τουλάχιστον για λίγους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

για ποια εξεταση μιλας συγκεκριμενα.εγω εκανα εκτος απο ανοσοφαινοτυπο πολλες φορες κ την εξεταση για την τοξικοτητα των κυτταρων μου.υπαρχει κ αλλη?

ειμαι σε συνενοησα με το ανοσολογικο τμημα που ειδικευεται σε καθεξιν αποβολες μεγαλου δημοσιου νοσοκομειου,με αιματολογο στο λαικο κ ειδικο φαρμακογενετιστη.επισης συμβουλευτικα κ το κεντρο που εκανα την εξεταση το οποιο ειναι υπο την επιβλεψη,να το πω ετσι,αξιολογου αιματολογου στο νοσοκομειο γεννηματα.θα εκτιμουσα να μου πεις λεπτομερειες μηπως βοηθηθω καπου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έστειλα δείγμα αίματος Θεσσαλονίκη, στο Κωνσταντίνειον και έκανα εμβρυοτοξικότητα, λειτουργικότητα ΝΚ κυττάρων (δεν έχει να κάνει με τον αριθμό των ΝΚ αλλά με το πώς αυτά δρουν στον οργανισμό μας) & blocking factors (για το οποίο χρειάστηκε αίμα κι από τον άντρα μου). Σίγουρα οι γιατροί που σε παρακολουθούν, θα γνωρίζουν τη δοσολογία που χρειάζεσαι, απλά για μένα ήταν οριακό το πρόβλημα και χρειάζεται μικρή δόση και σε αραιά διαστήματα.

Το "χτύπημα στα τυφλά" το είπα γιατί ανέφερες ότι η δόση που χορήγησαν σε σένα, είναι αυτή που προτείνουν όλοι. Εμένα καθορίστηκε σύμφωνα με τα ποσοστά απόκλισης της λειτουργικότητας των ΝΚ από τα φυσιολογικά όρια.

Θα ήθελα αν μπορείς να μου πεις αν είσαι ευχαριστημένη από τα κέντρα που σου έκαναν τη χορήγηση ή αν προτιμάς κάποιο συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

γεια κ παλι.ειμαι ευχαριστημενοι απο τα κεντρα που μου χορηγησαν τη θεραπεια.απλα στο εμβρυογενεσις το κανω δωρεαν ενω στο ιασω πληρωνω 35 ευρω κ ανα τρεις φορες 85 γιατι εκει για τυπικους λογους σου κανουν καρδιογραφημα κ το χρεωνουν την τριτη φορα.τωρα οσο για τα υπολοιπα εκανα τα σχετικα τηλεφωνηματα για να ρωτησω αυτα περι δεσμευτικων παραγοντων κ αιμα συζυγου αν κ γνωριζαεκ των προτερων την απαντησα.κανεις απο ολους οσοι ενεπλακισαν δεν υποστηριζει κ δεν ελεγχει αυτα που λες.ολοι ομωφωνα συμφωνουν στην ποσοτητα κ σε μενα λογω ιστορικου κανοσοφαινοτυπου την προτεινουν πριν την εναρξη.εσυ μενεις αθηνα?μου ειπες οτι εστειλεσδειγμα. στο ********.αν συνεβη αυτο κ το δειγμα ταξιδεψε τοτε σου λεω με βεβαιοτητα οτι ταστοιχεια καταστρεφονται.ευαγγελισμος,λαικο,ελενας, το εργαστηριο που εκανα την εξεταση κ ο φαρμακογενετιστης ειναι καθετοι οτι το δειγμα πρεπει να μπει αμεσως στο εργαστηριο.κ οταν με απορια ειχα ρωτησει πως καποιος συγκεκριμενος γιατρος το στελνει στην αμερικη μου ειπαν οτι διαφωνουν κ οτι ο συγκεκριμενος αλλαζε τις παραμετρους για να φτασει στο κο τινοτερο αποτελεσμα.αυτο ομως δεν ειναι αποδεκτο.εγω προβληματιστηκα με το συγκεκριμενο κεντρο που εκανες την εξεταση.δεν το γνωριζω.φιλες απο το φορουμ ομως που ζουν στη θες εχουν αρνητικη γνωμη.αν θελουν αν μας. πουν.για να ειμαι ειλικρινης μετα την ενδελεχη ερευνα που εχω κανει δεν θα απευθυνομουν σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

γεια κ παλι.ειμαι ευχαριστημενοι απο τα κεντρα που μου χορηγησαν τη θεραπεια.απλα στο εμβρυογενεσις το κανω δωρεαν ενω στο ιασω πληρωνω 35 ευρω κ ανα τρεις φορες 85 γιατι εκει για τυπικους λογους σου κανουν καρδιογραφημα κ το χρεωνουν την τριτη φορα.τωρα οσο για τα υπολοιπα εκανα τα σχετικα τηλεφωνηματα για να ρωτησω αυτα περι δεσμευτικων παραγοντων κ αιμα συζυγου αν κ γνωριζαεκ των προτερων την απαντησα.κανεις απο ολους οσοι ενεπλακισαν δεν υποστηριζει κ δεν ελεγχει αυτα που λες.ολοι ομωφωνα συμφωνουν στην ποσοτητα κ σε μενα λογω ιστορικου κανοσοφαινοτυπου την προτεινουν πριν την εναρξη.εσυ μενεις αθηνα?μου ειπες οτι εστειλεσδειγμα. στο ********.αν συνεβη αυτο κ το δειγμα ταξιδεψε τοτε σου λεω με βεβαιοτητα οτι ταστοιχεια καταστρεφονται.ευαγγελισμος,λαικο,ελενας, το εργαστηριο που εκανα την εξεταση κ ο φαρμακογενετιστης ειναι καθετοι οτι το δειγμα πρεπει να μπει αμεσως στο εργαστηριο.κ οταν με απορια ειχα ρωτησει πως καποιος συγκεκριμενος γιατρος το στελνει στην αμερικη μου ειπαν οτι διαφωνουν κ οτι ο συγκεκριμενος αλλαζε τις παραμετρους για να φτασει στο κο τινοτερο αποτελεσμα.αυτο ομως δεν ειναι αποδεκτο.εγω προβληματιστηκα με το συγκεκριμενο κεντρο που εκανες την εξεταση.δεν το γνωριζω.φιλες απο το φορουμ ομως που ζουν στη θες εχουν αρνητικη γνωμη.αν θελουν αν μας. πουν.για να ειμαι ειλικρινης μετα την ενδελεχη ερευνα που εχω κανει δεν θα απευθυνομουν σε αυτο.

Έχεις δίκιο σε όλα. Δε διαριγνύω τα ιμάτιά μου για κανέναν πια. Τα δείγματα τα έστειλα από Αθήνα Θεσσαλονίκη και πήρα τα αποτελέσματα μετά από 3-4 μέρες. Ήταν σε ειδική συσκευασία κ στο ένα έγινε φυγοκέντριση κατά την αιμοληψία.

Βασικά τους βαρέθηκα όλους, είμαι 32 χρονών & από τα 26 μου παλεύω με εξετάσεις, σπερματεγχύσεις και εξωσωματικές χωρίς καμία εξακριβωμένη αιτία υπογονιμότητας. Λέω να τα παρατήσω κ να προσπαθήσω φυσιολογικά ή σε κανένα δημόσιο νοσοκομείο μπας και γλιτώσω τα ωραία μου λεφτάκια...

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαινω απολυτως.αλλωστε εισαι μικρη ακομα κ λογικα εχεις περιθωρια.δεν ειχες ποτε εγκυμοσυνη?δεν θυμαμαι.τα εχεις ολα ελεγμενα?εννοω τα κλασικα.σπερμα, κατατμιση,θρομβοφιλια λομωξεις.εχεις παρει ποτε μεγαλο σχημα αντιβιωσης?

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει άπειρες εξετάσεις κι όλες βγήκαν καθαρές. Είχα δίδυμη κύηση που ξεκίνησε με 900 χοριακή 13 μέρες μετά την εμβρυομεταφορά & στις 5,5 εβδομάδες τα έχασα. Μετά ανακαλύψαμε ότι έχω πολλές ετεροζυγωτίες σε θρομβοφιλικούς παράγοντες, αλλά ο γιατρός μου έδωσε υψηλές δόσεις ηπαρίνης και δεν έγινε καν εμφύτευση στην επόμενη εξωσωματική. Μεγάλο σχήμα αντιβίωσης δεν έχω πάρει. Εσένα σου το συνέστησε κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα θελω και εγω πληροφορίες για το intralipids . Εκανα την εξέταση της τοξικότητας των νκ κυτταρων και είναι στα υψη και μου προτειναν θεραπεία με intralipids 20 μέρες πριν την εμβρυομεταφορα.

Link to comment
Share on other sites

γεια.θα ειναι η πρωτη σου προσπαθεια?ειχες μηπως αποβολες η απλα αποτυχημενες συλληψεις?εικοσι ημερες πριν σου το προτεινε μηπως ο κυριος Αναγνωστου?

εκανες την εξεταση στην Αθηνα?ρωταω για να βοηθησω αν μπορω αλλα κ πιθανον για να μαθω κατι καινουργιο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!

 

Μετά από μία παλίνδρομη και μία εξωμήτριο σε ένα χρόνο, έκανα κι εγώ ανοσολογικές και εξετάσεις θρομβοφιλίας στον κ. Οικονόμου. Βγήκαν όλες καθαρές, αλλά μου συνέστησε θεραπεία με βιταμίνες για 45 μέρες, μετά από αυτό θεραπεία με αντιβίωση και αντιϊκά για εμένα και το σύζυγο για 3 κύκλους και ενέσεις intralipids, τις οποίες θα πρέπει να κάνω και σε περίπτωση εγκυμοσύνης μαζί με ηπαρίνη. Και αυτό γιατί μου είπε ότι το ανοσοποιητικό μου είναι "αδιάφορο" :shock:- μόνο όταν τον ρώτησα τί σημαίνει αυτό μου απάντησε "ούτε εχθρικό, ούτε φιλικό"! Και βέβαια μου είπε να μην ξεκινήσω προσπάθειες μέχρι να τελειώσει αυτή η θεραπεία, δηλαδή για 5 μήνες!!!

 

Ο γιατρός μου, που με είχε παραπέμψει για αυτές τις εξετάσεις, μου είπε να πάρω τις βιταμίνες και αυτές μόνο αν το θέλω και να προσπαθήσω κανονικά.

 

Ρε κορίτσια, δε σας φαίνεται υπερβολή, δεδομένου ότι από τις εξετάσεις δεν προέκυψε κάποιο πρόβλημα; Έχει κάποια παρόμοια εμπειρία; Μόνο σε εμένα φάνηκε ότι προτείνεται ένα "θεραπευτικό σχήμα"- πανάκεια για πάσα νόσον (ή και μη νόσον);

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σου απαντησω αλλα μου φαινεται περιεργο να σου χορηγουν φαρμακα χωρις λογο. Και οντως μοιαζει πανακεια για πασαν νοσο η μη.

Επειδη με ενδιαφερει και εμενα το θεμα γιατι ειχα προσφατη παλινδρομη κυηση , να σε ρωτησω τι ειδους βιταμινες σου προτειναν?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...