Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

intralipids!ποιε κοπελες εκαναν την θεραπεια;


Recommended Posts

κοριτσια γεια σας. εχω να γραψω πολυ καιρο. εχω στο ενεργητικο μου 3 παλλινδρομες μεσα σε εναμιση χρονο απο φυσιολογικη συλληψη. μετα την τελευταια αποξυση(ιανουαριο) πηγα σε ανοσολογο. εκει ανακαληψαμε οτι ειχα ανεβασμενα τα ΝΚ. μου προτεινε βιταμινουχα θεραπεια για 45 μερες και επανελεγχο χωρις διακοπη. εχτες λοιπον πηρα τα αποτελεσματα, και τα ΝΚ κατεβηκαν!! οποτε λοιπον προχωραω! μεσα στην θεραπεια υπαρχουν και τα intralipids. μου ειπε ομως οτι απο εδω και περα θα αποφασισει ο γυναικολογος αν θα κανω τα ιντραλιμπιντς. μου ειπε οτι διαρκει 2 ωρες, και γινεται σε νοσοκομειο που θα μου πει ο γιατρος μου.βρε κοριτσια ειναι επωδινο αυτο; γιατι θα το ξανακανω οταν δω θετικο τεστ μετα απο 4 μερες. ξερω μπορει να με πειτε χαζη που σκεφτομαι ετσι, αλλα βρε κοριτσια δεν εχω περασει και λιγα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια γεια σας. εχω να γραψω πολυ καιρο. εχω στο ενεργητικο μου 3 παλλινδρομες μεσα σε εναμιση χρονο απο φυσιολογικη συλληψη. μετα την τελευταια αποξυση(ιανουαριο) πηγα σε ανοσολογο. εκει ανακαληψαμε οτι ειχα ανεβασμενα τα ΝΚ. μου προτεινε βιταμινουχα θεραπεια για 45 μερες και επανελεγχο χωρις διακοπη. εχτες λοιπον πηρα τα αποτελεσματα, και τα ΝΚ κατεβηκαν!! οποτε λοιπον προχωραω! μεσα στην θεραπεια υπαρχουν και τα intralipids. μου ειπε ομως οτι απο εδω και περα θα αποφασισει ο γυναικολογος αν θα κανω τα ιντραλιμπιντς. μου ειπε οτι διαρκει 2 ωρες, και γινεται σε νοσοκομειο που θα μου πει ο γιατρος μου.βρε κοριτσια ειναι επωδινο αυτο; γιατι θα το ξανακανω οταν δω θετικο τεστ μετα απο 4 μερες. ξερω μπορει να με πειτε χαζη που σκεφτομαι ετσι, αλλα βρε κοριτσια δεν εχω περασει και λιγα....

 

Γεια σου κοριτσι μου.εγω ηθελα να σε ρωτησω τι βιταμινουχα θεραπεια εκανες;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κοριτσι μου.εγω ηθελα να σε ρωτησω τι βιταμινουχα θεραπεια εκανες;;

βιταμινη c, βιταμινη d, fish oil, και resveratrol. εννοηται οτι αυτη η θεραπεια μπορει να μην κανει για ολους τους οργανισμους. πρωτα ρωταμε τον γιατρο! δεν παιρνουμε απο μονες μας τιποτα!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας. εχω να γραψω πολυ καιρο. εχω στο ενεργητικο μου 3 παλλινδρομες μεσα σε εναμιση χρονο απο φυσιολογικη συλληψη. μετα την τελευταια αποξυση(ιανουαριο) πηγα σε ανοσολογο. εκει ανακαληψαμε οτι ειχα ανεβασμενα τα ΝΚ. μου προτεινε βιταμινουχα θεραπεια για 45 μερες και επανελεγχο χωρις διακοπη. εχτες λοιπον πηρα τα αποτελεσματα, και τα ΝΚ κατεβηκαν!! οποτε λοιπον προχωραω! μεσα στην θεραπεια υπαρχουν και τα intralipids. μου ειπε ομως οτι απο εδω και περα θα αποφασισει ο γυναικολογος αν θα κανω τα ιντραλιμπιντς. μου ειπε οτι διαρκει 2 ωρες, και γινεται σε νοσοκομειο που θα μου πει ο γιατρος μου.βρε κοριτσια ειναι επωδινο αυτο; γιατι θα το ξανακανω οταν δω θετικο τεστ μετα απο 4 μερες. ξερω μπορει να με πειτε χαζη που σκεφτομαι ετσι, αλλα βρε κοριτσια δεν εχω περασει και λιγα....

 

Είναι ενδοφλέβια έγχυση συγκεκριμένου διαλύματος, κοινώς ορός. Είσαι ξαπλωμένη με ορό στο χέρι και περιμένεις να τελειώσει ο ορός. Όσο περισσότερο διαρκέσει η έγχυση τόσο το καλύτερο, με την έννοια ότι ελαχιστοποιούνται πιθανές αλλεργικές αντιδράσεις, που είναι ουσιαστικά και η μόνη ουσιαστική παρενέργεια. Πιθανή αλλεργική αντίδραση, νομίζω, την αντιμετωπίζουν με κορτιζόνη. Αν είσαι αλλεργική στο αυγό, στη σόγια κ.α. πρέπει να το πεις, οπωσδήποτε στο γιατρό σου. Εφόσον γίνει υπό ιατρική παρακολούθηση, δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι. Συνήθως επαναλαμβάνεται και μετά την έναρξη καρδιακής λειτουργίας του εμβρύου.

Όσους ιατρούς ρώτησα κανείς δεν είχε αντίρρηση για τα intralipids, όσον αφορά την ασφάλειά τους. Ίσως κάποιοι να μην πιστεύουν στην αποτελεσματικότητά τους.

Ο Οικονόμου σου πρότεινε τη θεραπεία με τις βιταμίνες?

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ενδοφλέβια έγχυση συγκεκριμένου διαλύματος, κοινώς ορός. Είσαι ξαπλωμένη με ορό στο χέρι και περιμένεις να τελειώσει ο ορός. Όσο περισσότερο διαρκέσει η έγχυση τόσο το καλύτερο, με την έννοια ότι ελαχιστοποιούνται πιθανές αλλεργικές αντιδράσεις, που είναι ουσιαστικά και η μόνη ουσιαστική παρενέργεια. Πιθανή αλλεργική αντίδραση, νομίζω, την αντιμετωπίζουν με κορτιζόνη. Αν είσαι αλλεργική στο αυγό, στη σόγια κ.α. πρέπει να το πεις, οπωσδήποτε στο γιατρό σου. Εφόσον γίνει υπό ιατρική παρακολούθηση, δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι. Συνήθως επαναλαμβάνεται και μετά την έναρξη καρδιακής λειτουργίας του εμβρύου.

Όσους ιατρούς ρώτησα κανείς δεν είχε αντίρρηση για τα intralipids, όσον αφορά την ασφάλειά τους. Ίσως κάποιοι να μην πιστεύουν στην αποτελεσματικότητά τους.

Ο Οικονόμου σου πρότεινε τη θεραπεία με τις βιταμίνες?

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!

Καλημερα! Ναι ο Οικονομου! Σε ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου βουλα,

ειχα διαβασει και παλιοτερα θεματα σου. θυμαμαι οτι πρεπει να κανεις και αντιπηκτικες.

θα ηθελα να σε ρωτησω αν θα κανει τις ενεσεις της ηπαρινης στην διαρκεια της προσπαθειας σου, απ'την αρχη του κυκλου η μετα την μεταφορα και τι σου ειπε ο οικονομου για τον συνδιασμο ηπαρινης - intralipids.

επειδη σκεφτομαι και εγω να το κανω, θα με βοηθουσες πολυ με την απαντηση σου.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου βουλα,

ειχα διαβασει και παλιοτερα θεματα σου. θυμαμαι οτι πρεπει να κανεις και αντιπηκτικες.

θα ηθελα να σε ρωτησω αν θα κανει τις ενεσεις της ηπαρινης στην διαρκεια της προσπαθειας σου, απ'την αρχη του κυκλου η μετα την μεταφορα και τι σου ειπε ο οικονομου για τον συνδιασμο ηπαρινης - intralipids.

επειδη σκεφτομαι και εγω να το κανω, θα με βοηθουσες πολυ με την απαντηση σου.

ευχαριστω.

καλησπερα! ενεσεις ηπαρινης θα κανω λογω θρομβοφιλιας. τις αρχιζω μια βδομαδα πριν απο το τεστ εγκυμοσυνης. δεν μου ειπε κατι ο οικονομου για τον συνδιασμο που ρωτας.
Link to comment
Share on other sites

βουλα, εννοω αφου θα κανεις intralipids και ηπαρινες (και ειδικα μετα την θετικη χοριακη), σου ειπε κατι ο οικονομου γι'αυτο? το ειχατε συζητησει καθολου? ρωταω, γιατι μεχρι τωρα ηξερα - η το ενα, η το αλλο, και δεν εχω ακουσει και για τα δυο μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω ότι οι ηπαρινες επηρεάζονται από intralipids και το αντίστροφο... Ο δικός μου αιματολόγος δεν είχε αντίρρηση να κάνω και τα δύο.

Όσο για τις ηπαρίνες ξέρω ότι οι περισσότεροι αιματολόγοι συνιστούν κάποιες ώρες μετά την ωοληψία, το πολύ την επόμενη μέρα. Βούλα συζήτησέ το περισσότερο με τον αιματολόγο σου, θα πρότεινα

Link to comment
Share on other sites

δεν εννοουσα οτι επιρεαζονται η απαγορευονται, ειπα οτι δεν το εχω ξανακουσει, απλα δεν ετυχε.

επειδη προτεινα τα intralipids στην αιματολογο μου, μου ειπε οχι.

δεν γνωριζω καποιον που να τα εχει κανει και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν εννοουσα οτι επιρεαζονται η απαγορευονται, ειπα οτι δεν το εχω ξανακουσει, απλα δεν ετυχε.

επειδη προτεινα τα intralipids στην αιματολογο μου, μου ειπε οχι.

δεν γνωριζω καποιον που να τα εχει κανει και τα δυο.

 

OK, συγγνώμη, δεν κατάλαβα καλά.

Εγώ γνωρίζω τουλάχιστον 3 περιπτώσεις, οι δύο εκ των οποίων κατέληξαν σε θετικές χοριακές με κυήσεις σε εξέλιξη, με κοπέλες μεγαλούτσικες 40 και 40++. Δε νομίζω ότι είναι τόσο σπάνιο να γίνονται και τα δύο. Ορισμένα κέντρα εξωσωματικής έχουν συμπεριλάβει τα intralipids στα πρωτόκολλά τους.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας. εχω να γραψω πολυ καιρο. εχω στο ενεργητικο μου 3 παλλινδρομες μεσα σε εναμιση χρονο απο φυσιολογικη συλληψη. μετα την τελευταια αποξυση(ιανουαριο) πηγα σε ανοσολογο. εκει ανακαληψαμε οτι ειχα ανεβασμενα τα ΝΚ. μου προτεινε βιταμινουχα θεραπεια για 45 μερες και επανελεγχο χωρις διακοπη. εχτες λοιπον πηρα τα αποτελεσματα, και τα ΝΚ κατεβηκαν!! οποτε λοιπον προχωραω! μεσα στην θεραπεια υπαρχουν και τα intralipids. μου ειπε ομως οτι απο εδω και περα θα αποφασισει ο γυναικολογος αν θα κανω τα ιντραλιμπιντς. μου ειπε οτι διαρκει 2 ωρες, και γινεται σε νοσοκομειο που θα μου πει ο γιατρος μου.βρε κοριτσια ειναι επωδινο αυτο; γιατι θα το ξανακανω οταν δω θετικο τεστ μετα απο 4 μερες. ξερω μπορει να με πειτε χαζη που σκεφτομαι ετσι, αλλα βρε κοριτσια δεν εχω περασει και λιγα....

 

Voula μου , καληςπερα. Εγω εκανα χορήγηση με intralipids μια εβδομαδα περίπου πριν την ωοληψια. Γινεται με ενδοφλέβια χορήγηση. , αναισθησιολόγος σου βάζει την φλέβα , και πέφτει σιγα σιγα σιγα το φάρμακο. Εμενα μου πήρε περίπου κανα μισάωρο ολη η διαδικασια , αλλα δεν ξαναεπανελαβα οπως αλλες κοπελες. Ισως λογω της αυξημένης πρώτης χωριακης έκριναν οτι δεν χρειαζεται. Το φάρμακο ειναι παγωμένο και ποναει η φλέβα μετα απο λιγο , αλλα μετα μου έβαλαν και όρο για την καθαρίσουν!

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

miria, δεν πειραζει, ολα ο.κ.

επειδη και εγω εμαθα για πολλες επιτυχιες με intralipids, τα σκεφτομουν, αλλα ειχα και τις αποριες μου.

τωρα, η αιματολογος μου ειναι κατα, γιατι βασιζεται μονο σε πολυετεις μελετες για να μου δωσει αγωγη, ειναι απολυτη σ'αυτο και δεν επιδεχεται ουτε συζητηση.

Link to comment
Share on other sites

miria, δεν πειραζει, ολα ο.κ.

επειδη και εγω εμαθα για πολλες επιτυχιες με intralipids, τα σκεφτομουν, αλλα ειχα και τις αποριες μου.

τωρα, η αιματολογος μου ειναι κατα, γιατι βασιζεται μονο σε πολυετεις μελετες για να μου δωσει αγωγη, ειναι απολυτη σ'αυτο και δεν επιδεχεται ουτε συζητηση.

 

Η αλήθεια είναι ότι είναι νέα σχετικά θεραπεία, ειδικά για τα δεδομένα της Ελλάδας. Θα σου πρότεινα να το θέσεις στη γιατρό σου ως εξής:

Θα έχω παρενέργειες από την εφαρμογή τους? Αν σου πει όχι, τι έχεις να χάσεις? απλώς ένα δίωρο - τρίωρο στο κρεβάτι κάποιου νοσοκομείου κέντρου εξωσωματικής....(μιλάμε για έγχυση 100 ml) και πού ξέρεις μπορεί να βοηθήσουν και σένα. Επίσης να σημειωθεί ότι το κόστος αγοράς τους είναι κάτω των 5 ευρώ από το φαρμακείο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι ότι είναι νέα σχετικά θεραπεία, ειδικά για τα δεδομένα της Ελλάδας. Θα σου πρότεινα να το θέσεις στη γιατρό σου ως εξής:

Θα έχω παρενέργειες από την εφαρμογή τους? Αν σου πει όχι, τι έχεις να χάσεις? απλώς ένα δίωρο - τρίωρο στο κρεβάτι κάποιου νοσοκομείου κέντρου εξωσωματικής....(μιλάμε για έγχυση 100 ml) και πού ξέρεις μπορεί να βοηθήσουν και σένα. Επίσης να σημειωθεί ότι το κόστος αγοράς τους είναι κάτω των 5 ευρώ από το φαρμακείο...

 

 

τα ειχα ψαξει, με μπερδευει η ταυτοχρονη χρηση ηπαρινης.

η αιματολογος δεν υποστηριζει κατι που δεν ξερει και απορει πως δεχομαι να κανω κατι "στο σωμα μου που δεν γνωριζω". και οτι οι παρενεργειες μπορει να αργησουν να εμφανιστουν.

 

smamy, συνηθως τα προτεινουν λιγα μεγαλα κεντρα και για τα ΝΚ, αλλα αν τα ζητησεις μονη σου, δεν σου λενε οχι. αυτα στην αθηνα, στην θεσσαλονικη δεν το εχω ψαξει ακομα με τα κεντρα. ρωτα σ'αυτο που θα πας. φιλια!

Link to comment
Share on other sites

 

smamy, συνηθως τα προτεινουν λιγα μεγαλα κεντρα και για τα ΝΚ, αλλα αν τα ζητησεις μονη σου, δεν σου λενε οχι. αυτα στην αθηνα, στην θεσσαλονικη δεν το εχω ψαξει ακομα με τα κεντρα. ρωτα σ'αυτο που θα πας. φιλια!

 

ok, ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

βουλα, εννοω αφου θα κανεις intralipids και ηπαρινες (και ειδικα μετα την θετικη χοριακη), σου ειπε κατι ο οικονομου γι'αυτο? το ειχατε συζητησει καθολου? ρωταω, γιατι μεχρι τωρα ηξερα - η το ενα, η το αλλο, και δεν εχω ακουσει και για τα δυο μαζι.

στην δικη μου περιπτωση, δεν μπορω να κανω η το ενα η το αλλο. το καθενα θα γινει για ξεχωριστους λογους. και ο οικονομου δεν μου ειπε οτι υπαρχει προβλημα. βεβαια μου τονησε οτι θα αποφασισει ο γυναικολογος για τα intralipids. εγω θα προχωρησω με φυσιολογικη συλληψη παλι.

Link to comment
Share on other sites

στην δικη μου περιπτωση, δεν μπορω να κανω η το ενα η το αλλο. το καθενα θα γινει για ξεχωριστους λογους. και ο οικονομου δεν μου ειπε οτι υπαρχει προβλημα. βεβαια μου τονησε οτι θα αποφασισει ο γυναικολογος για τα intralipids. εγω θα προχωρησω με φυσιολογικη συλληψη παλι.

 

σου ευχομαι καλη επιτυχια στις προσπαθειες σου.

απλα ρωτα τον αιματολογο γι'αυτο που σου ειπε η miria - μηπως τις ηπαρινες να ξεκινουσες αμεσως μετα την μεταφορα, γιατι οι περισσοτεροι γιατροι τοτε σ'τη δινουν. η δικη μου λεει - και απο την αρχη του κυκλου.

 

νεφελη, να σε ρωτησω - εκανες και εσυ ηπαρινες?

Link to comment
Share on other sites

τα ειχα ψαξει, με μπερδευει η ταυτοχρονη χρηση ηπαρινης.

η αιματολογος δεν υποστηριζει κατι που δεν ξερει και απορει πως δεχομαι να κανω κατι "στο σωμα μου που δεν γνωριζω". και οτι οι παρενεργειες μπορει να αργησουν να εμφανιστουν.

 

smamy, συνηθως τα προτεινουν λιγα μεγαλα κεντρα και για τα ΝΚ, αλλα αν τα ζητησεις μονη σου, δεν σου λενε οχι. αυτα στην αθηνα, στην θεσσαλονικη δεν το εχω ψαξει ακομα με τα κεντρα. ρωτα σ'αυτο που θα πας. φιλια!

 

To ότι δεν το γνωρίζει η συγκεκριμένη δε σημαίνει ότι άλλοι επιστήμονες δεν το έχουν ψάξει. Επίσης, θεωρώ παρακινδυνευμένο να μιλάμε για παρενέργειες, όταν δηλώνουμε ότι κάτι δεν το γνωρίζουμε. Άλλωστε τι παρενέργειες θα μπορούσε να έχει το συγκεκριμένο? Πρόκειται για παρεντερική διατροφή, η οποία χορηγείται σε ανθρώπους που για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορούν να σιτισθούν φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

εγω συμφωνω μαζι σου. βεβαια, δεν εχουν γινει ακομα πολλες μελετες σε σχεση με την υπογονιμοτητα. και εκει βασιζεται. οτι πρεπει να περασουν χρονια δοκιμων κ.λ.π.

το προβλημα ειναι οτι εμεις δεν εχουμε χρονο να περιμενουμε τοσο, ουτε αυτα περιεχουν καποιες χημικες ουσιες, ωστε να γινουν χιλιαδες δοκιμες και να αποδειχτει η ακινδυνοτητα τους.

αλλα αυτο ειναι αναμεσα σε μενα και την αιματολογο μου. ελπιζω να τα βρουμε.

 

το θεμα που με απασχολει ομως, δεν ειναι τα intralipids, αλλα η ταυτοχρονη χρηση τους με τα αντιπηκτικα.

 

υ.γ. εσυ τα εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μην μπερδευετε το ενα με το αλλο.τα intralipid μπορουν να χορηγηθουν στον καθενα ειτε με τον τροπο που προτεινει ο οικονομου κ εχω αναφερει αλλου,ειτε με τον τροπο που προτεινον αλλοι γιατροι.κ σε αυτο διαφερουν ως προς την επαναληψημοτητα τους.εκεινο που χρειαζεται προσοχη ειναι η αλλεργια στη σογια κ στο αυγο.γι αυτο το λογο ο οικονομου προτεινει 20 λεπτα πριν αρχισει η χορηγηση τους να χορηγηθουν 125 mg ενδοφλεβιας κορτιζονης,ακομα κ σε αυτους που τα εχουν ξανακανει κ δεν εχουν παρουσιασει αλλεργια διοτι μπορει να συμβει κ το τελευταιο.αρκει βεβαια να μην υπαρχει θεμα διαβητη.οσο για την χορηγηση πρεπει να τηρηθει αυστηρα το πρωτοκολο κ να γινει απο μιαμισι εως δυο ωρες.οχι λιγοτερο.ισως γι αυτο ενιωσε ασχημα η κοπελα που της χορηγηθηκε μεσα σε μιση ωρα.τωρα turbulence μην το μπερδευεις αυτο μην την ηπαρινη.ηπαρινη θα πρεπει να δοθει σε αυτηνπου συμφωνα με το γιατρο της την εχει αναγκη,στη δοσολογια που πρεπει κ οταν πρεπει.εγω οπως σου χω ξαναπει δεν μπορω να την παρω απο την αρχη του κυκλου γιατι κινδυνευει να αραιωσει πολυ το αιμα κ να εμποδισει την εμφυτευση.κ για την ιστορια του πραγματος να ξερετε οτι ο οικονομου εφερε τα intralipid στην ελλαδα κ ως φαρμακολογος γνωριζει καλα τον τροπο δρασης τους.

Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι καλη επιτυχια στις προσπαθειες σου.

απλα ρωτα τον αιματολογο γι'αυτο που σου ειπε η miria - μηπως τις ηπαρινες να ξεκινουσες αμεσως μετα την μεταφορα, γιατι οι περισσοτεροι γιατροι τοτε σ'τη δινουν. η δικη μου λεει - και απο την αρχη του κυκλου.

 

νεφελη, να σε ρωτησω - εκανες και εσυ ηπαρινες?

 

 

Οχι εγω δεν εκανα ηπαρινες. Νομιζω ηπαρινες κανουν οι κοπελες που εχουν προβλημα θρομβοφιλιας η κάποιο θεμα με την πηκτικοτητα του αίματος. Εγω απο τις εξετασεις που εχω κανει δεν φαινεται να εχω τετοιο προβλημα , οποτε ουτε καν μου το ειχε αναφέρει ο γιατρος.

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

μαγιοπουλα, δεν μπερδεψα τιποτα,

ρωτωντας για ηπαρινες, λογικα υπεθεσα οτι ρωταω κοπελες με καποια μορφη θρομβοφιλιας, οπως η βουλα. νομιζω εννοειται οτι στις γυναικες χωρις προβληματα πηξης δεν χορηγουνται ενεσεις ηπαρινης, και επειδη εχω θρομβοφιλια, η απορια μου ηταν αυτη και μονο, για το τι λενε οι γιατροι, σε περιπτωση χορηγησης και των δυο.

νομιζω οτι πηρα τις απαντησεις μου, ευχαριστω.

 

νεφελη, τις ευχες μου για καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!

Link to comment
Share on other sites

μαγιοπουλα, δεν μπερδεψα τιποτα,

ρωτωντας για ηπαρινες, λογικα υπεθεσα οτι ρωταω κοπελες με καποια μορφη θρομβοφιλιας, οπως η βουλα. νομιζω εννοειται οτι στις γυναικες χωρις προβληματα πηξης δεν χορηγουνται ενεσεις ηπαρινης, και επειδη εχω θρομβοφιλια, η απορια μου ηταν αυτη και μονο, για το τι λενε οι γιατροι, σε περιπτωση χορηγησης και των δυο.

νομιζω οτι πηρα τις απαντησεις μου, ευχαριστω.

 

νεφελη, τις ευχες μου για καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!

 

 

Σε ευχαριστω πολυ κοπελα μου και σε εσενα αλλα και σε ολες τις κοπελες που προςπαθουνε ευχομαι τα καλυτερα!!! Υπομονη , επιμονή , δυναμη και θέληση και ολα θα γίνουν!!!

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...