Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κλοπές σε δημοτικό σχολείο


Recommended Posts

Καλημέρα.

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί με απασχολεί πολύ κάτι που συμβαίνει στο σχολέιο της κόρης μου, η οποία πηγαίνει πρώτη δημοτικού.

Έχουν σημειωθεί στην τάξη της αρκετές μικροκλοπές, οι οποίες αφορούν κυρίως μικροποσά και ένα κινητό, το οποίο, κακώς βέβαια, αλλά ένα κοριτσάκι είχε μαζί του.

Όταν μου τα έλεγε η κόρη μου να πω την αλήθεια δεν έδινα σημασία. Θεωρούσα ότι απλώς τα παιδιά χάνουν κάποια πράγματα και λεν ότι κάποιος τους τα παίρνει. Αλλά:

(α) το πράγμα έχει αρχίσει να γίνεται συνεχές. Κάθε μέρα κάποιο παιδί χάνει χρήματα.

(β) από τις τσάντες κάποιων κοριτσιών έχουν χαθεί ολόκληρα τα πορτοφολάκια που βάζουν τα χρήματά τους

(γ) μιλώντας με άλλες μαμαδες από τάξεις που βρίσκονται στον ίδιο όροφο, έχουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Χάνονται καθημερινά ολόκληρα πορτοφόλια.

 

Να διευκρινίσω ότι τα πρωτάκια τρων μέσα στην τάξη και όχι στην αυλή. Όσα παιδάκια θέλουν να αγοράσουν κάτι απο το κυλικείο τα στέλνει η δασκάλα, αγοράζουν και γυρνάν αμέσως στην τάξη για να φανε. Επίσης, αυτό γίνεται σε ώρα που δεν έχουν άλλες τάξεις δειάλειμμα, δηλαδή δεν συναντάν άλλα παιδιά. Επομένως, τα παιδιά παίρνουν τα χρήματά τους, παν στο κυλικείο και γυρνάν στην τάξη με τα ρέστα και το φαγητό τους. Προσπαθώ να εξηγήσω ότι δεν βγαίνουν δειάλειμμα μαζί με τα λεφτά τους.

Ολα τα παιδιά διαμαρτύρονται ότι χάθηκαν τα χρήματά τους όταν έχουν κανονικό δειάλειμμα, όπου αφήνουν τις τσάντες τους μέσα στην τάξη και αυτά λείπουν.

Επίσης, δύο κοριτσάκια (από διαφορετικές) τάξεις έχασαν την ίδια μέρα, στο ίδιο δειάλειμμα τα χρήματα που είχαν μαζί τους για να πληρώσουν για μία εκδρομή (8 ευρώ η καθεμία). Αναφέρω ότι ήταν κορίτσια γιατί τα κορίτσια είναι σ' αυτήν την ηλικία πιο συγκροτημένα από τα αγόρια.

 

Μίλησα με τη δασκάλα και μου είπε ότι θεωρεί ότι δεν είναι κάτι σοβαρό και είναι συνηθισμένο τα παιδιά να χάνουν πράγματα. Εμένα αυτή η εξήγηση δεν μου πολυαρέσει, γιατί μου φαίνεται δύσκολο κάθε μέρα τουλάχιστον ένα παιδί από κάθε τάξη να χάνει χρήματα. Γιατί δηλαδή δεν χανουν μολύβια και γόμες και χάνουν μόνο χρήματα;

Επίσης, όπως έμαθα αργότερα, με κορόιδευε μέσα στα μουτρα μου γιατί μου είπε ότι δεν γνώριζε ότι υπάρχουν τα ίδια προβλήματα στις άλλες τάξεις, ενώ η άλλη δασκάλα είπε ότι το έχει συζητήσει με όλες τις δασκάλες του ορόφου.

 

Για να μην σας κουράσω άλλο, έχω αρχίσει να θυμώνω πολύ. Προσωπικά, πιστέυω ότι τόσο μικρά παιδιά δεν πρέπει να έχουν χρήματα μαζί τους, αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί την πράξη. Ούτε πιστεύω ότι ξαφνικά όοοοοολα τα παιδιά άρχισαν να χάνουν χρήματα και μόνο χρήματα. Κάποιος τα παίρνει. Ερώτηση λοιπόν: Τι πρέπει να κάνει το σχολείο κατά τη γνωμη σας; Να πω ότι μιλάμε για ιδιωτικό σχολείο. Οχι ότι θα έπρεπε να εχει σημασία βέβαια, απλώς το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το πρώτο βήμα ήταν να ενημερώσεις τη δασκάλα. Το επόμενο βήμα είναι η δασκάλα να ενημερώσει τη διεύθυνση.

Η αίθουσα δεν φυλάσσεται στο διάλειμμα?

Ποιος μένει μέσα?

Στο δικό μας σχολείο την κλειδώνουν και βγαίνουν διάλειμμα.

Δε μπορεί να χάνουν μόνο λεφτά, έχεις δίκιο. Κακώς βέβαια κουβαλάνε λεφτά και κινητά, αλλά δεν είναι το μόνο κακώς κείμενο. ΔΛΔ οτι γίνεται γίνεται στις τσάντες αν έχω καταλάβει καλά, και σε ένα συγκεκριμένο όροφο.

Η διεύθυνση έχει ενημερωθεί?

Η δασκάλα μέχρι που είναι διατεθειμένη να βοηθήσει?

Μίλησε με τον διευθυντή, και μόνο που είναι ιδιωτικό, θα έχεις άλλη αντιμετώπιση,ας μη γελιόμαστε. Καλό θα ήταν να πάτε μερικές μαμάδες μαζί, αν έχεις εντοπίσει κι άλλες που έχουν παράπονο. Μαζί θα πάτε και θα κάνετε το παράπονό σας.

Στο κυλικείο δεν τα χάνουν, γυρίζουν με ρέστα, εξαφανίζονται ολόκληρα πορτοφολάκια (έτσι είναι και πιο εύκολο να βρεθούν βέβαια) ...... νομίζω οτι αν ζητήσετε να κλειδώνει η τάξη θα είναι όλα καλά.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι οτι γίνεται σε πολλές τάξεις......

Link to comment
Share on other sites

Στο κανονικό διαλείμμα που αφήνουν τις τσάντες τους μέσα,η πόρτα κλείνει?Υπάρχει δυνατότητα για ένα παιδί να μπει μέσα με πρόφαση πχ να πάρω το μπουφάν μου?Υπάρχει καποιος υπεύθυνος κοντά στις τάξεις ή έστω στον όροφο να ελέγχει?

Είναι περίεργο όλο αυτό...δεν υπάρχουν δυνατότητες από ότι κατάλαβα για τα παιδιά να τα πάρουν εν ώρα διαλειμματος...

Μπορεί να ακουστεί φευγαλέο,αλλά ακόμα κ προσωπικό του σχολείου μπορεί να ευθύνεται (όχι απαραιτητα δάσκαλοι αλλά πχ καθαριστρια).Περίπου πόσο καιρό γίνεται αυτό?Είναι πρώτη φορά?(για Το σχολείο)

Η Σεμέλη μου είναι η ηλιαχτίδα της ζωής μου:Νοέμβριος 2013!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, την ώρα των δειαλειμάτων οι τάξεις είναι ανοιχτές. Οποιο παιδί θέλει μπορεί να μπει σε όποια αίθουσα θέλει. Απλώς, τα πρωτάκια τρων μέσα στην τάξη τους 10 λεπτά πριν ξεκινήσει το κανονικό δειάλειμμα. Μέχρι να χτυπήσει το κουδούνι έχουν τελειώσει και βγαίνουν έξω και αυτά.

 

Η δασκάλα μου είπε ότι δεν θα ήθελαν να κλειδώνουν τις αίθουσες για να μην αισθάνονται τα παιδιά "αποκλεισμένα". Δεν διαφωνώ θεωρητικά. Θα έπρεπε να υπάρχει εμπιστοσύνη και ελεύθερη πρόσβαση.

 

Απ' ότι έμαθα, μέχρι φέτος δεν υπήρχε ιδιαίτερο πρόβλημα. Κάτι συνηθισμένα. Ενα παιχνιδάκι, μια γόμα. Τέτοια πράγματα.

 

Εάν επαναληφθεί, προφανώς θα πάω στον διευθυντή. Απλώς ήθελα πρώτα να συζητήσω με τη δασκάλα. Είμαι υστερική; Είμαι λάθος στο ότι το θεωρώ σοβαρό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι υστερική κοπέλα μου. Αν κλείσει η αίθουσα, όπως σε χιλιάδες σχολεία, έληξε το θέμα. Και δύσκολο από τόσες τάξεις να περνάνε παιδάκια να κλέβουνε. Μεγάλων δουλειά φαίνεται. Αν ήταν των παιδιών, δε θα ήταν σε όλο τον όροφο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό για το να είναι μεγάλος δεν το σκέφτηκα, για να πω την αλήθεια. Ακόμα χειρότερο μου φαίνεται, να κλέβει κάποιος ενήλικας από παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Απ την ώρα που διάβασα το ποστ σου, το μόνο που δε μου κάθεται καλά είναι η συχνότητα και οι πολλές τάξεις. Επίσης θεωρώ οτι τα παιδιά θα φοβόντουσαν να κλέψουν ολόκληρο πορτοφόλι, να το βάλουν που? Κι αν κάποιος ψάξει στις τσάντες τους? Τα παιδιά τα σκέφτονται αυτά. Επίσης, σε ένα διάλειμμα, σε πόσες τάξεις να μπει ένα παιδάκι? Δυο να είναι? Τρια? Δε μπορεί να αδειάζει από λεφτά ολόκληρος όροφος...δεν ξέρω αυτό σκέφτηκα και απλά το είπα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δουλειά παιδιών τότε με ένα απλό κλείδωμα της πόρτας θα τελείωνε η υπόθεση.Συμφωνώ πως η πρόσβαση είναι καλό να μην απαγορεύεται,αλλά δεν μπορεί να γίνεται ελευθερα.Δεν μπορείς να φανταστείς τι γίνεται ακριβώς αυτές τις ωρες ,ειδικά αν τα παιδιά είναι τελείως ανεπιτηρητα.Εμάς το σχολείο μας ήτανυπερβολικα αυστηρό πάνω στο θέμα αυτό (στην γ'γυμνασιου είχα κάνει εγχείρηση κ δεν με άφηναν να μείνω όπως είπε ο γιατρός).

Δυστυχώς όμως μάλλον δουλειά του προσωπικού είναι.Οποιοδήποτε "κύκλωμα" παιδιών (αν υπήρχε) δεν υπάρχει περίπτωση να έμενε απαρατήρητο ή έστω να μην κινούσε υποψίες,ειδικά απ'την στιγμή που είναι παιδια δημοτικού κ ειδικά επειδή εξαφανίζονται ολόκληρα αντικείμενα από ένα ολόκληρο σύνολο τάξεων συχνά,κ όχι μερικά ψιλά μια στο τόσο.

Πιστεύω πως πρέπει να μιλήσεις με την διοίκηση του σχολείου,όχι όμως κατηγορώντας απευθείας κάποιον (πχ ο κύριος τάδε έκανε ή μπορεί να έκανε).Αν μαζευτείτε πολλές μαμάδες μαζί ακόμα καλύτερα.Η διεύθυνση θα προσπαθήσει με κάθε τρόπο να σας πείσει πώς ή τα παιδιά τα εχασαν,ή κάποιο παιδί τα πήρε,οπότε να είστε προετοιμασμένοι.

Πάντως που έχουμε φτάσει...Στέλνουμε τα παιδία στο σχολείο κ πρέπει να ανησυχούμε αν θα χτυπήσουν,αν θα στα κοροϊδέψουν,τώρα κ αν θα τα κλέψουν μέσα στην ίδια τους την ταξη!!!

Η Σεμέλη μου είναι η ηλιαχτίδα της ζωής μου:Νοέμβριος 2013!!!

Link to comment
Share on other sites

Το βασικότερο είναι κατά τη γνώμη μου ότι αν τα παιδιά μπαινοβγαίνουν στις αίθουσες χωρίς επιτήρηση κινδυνεύουν να χτυπήσουν. Ποιος θα αναλάβει τότε την ευθύνη; Αυτό θα με ανησυχούσε περισσότερο απ΄όλα. Στη θέση σου θα ζητούσα να κλειδώνεται η αίθουσα τόσο για το θέμα των κλοπών όσο και για το άλλο που είναι πολύ σοβαρότερο. Επίσης δε θα έδινα κινητό στο παιδί μου σε καμία περίπτωση, ούτε και πολλά χρήματα, άντε κανα ευρώ να πάρει κάτι απ΄το κυλικείο. Αν και το σπιτικό κολατσιό είναι για μένα το καλύτερο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το βασικότερο είναι κατά τη γνώμη μου ότι αν τα παιδιά μπαινοβγαίνουν στις αίθουσες χωρίς επιτήρηση κινδυνεύουν να χτυπήσουν. Ποιος θα αναλάβει τότε την ευθύνη; Αυτό θα με ανησυχούσε περισσότερο απ΄όλα. Στη θέση σου θα ζητούσα να κλειδώνεται η αίθουσα τόσο για το θέμα των κλοπών όσο και για το άλλο που είναι πολύ σοβαρότερο. Επίσης δε θα έδινα κινητό στο παιδί μου σε καμία περίπτωση, ούτε και πολλά χρήματα, άντε κανα ευρώ να πάρει κάτι απ΄το κυλικείο. Αν και το σπιτικό κολατσιό είναι για μένα το καλύτερο.

 

Συμφωνώ σε όλα. Το είπα ήδη στη δασκάλα ότι θα πρέπει να κλειδώνουν. Μου είπε ότι το συζητάν, αλλά δεν τους αρέσει σαν ιδεά. Θα επιμείνω ως προς αυτό. Για τα ατυχήματα έχεις επίσης δίκιο, αν και δεν το είχα σκεφτεί.

 

Τώρα για τα χρήματα και τα κινητά, όπως και για κάποια ακριβούτσικα παιχνίδια, κατα τη γνώμη μου θα έπρεπε απλώς να απαγορεύονται. Εγώ στη δική μου δίνω κολατσιό από το σπίτι. Καποιες ελάχιστες φορές της έχω δώσει χρηματα για κουλούρι. Το κάνουμε περίπου μια φορά το δίμηνο, έτσι σαν κάτι το ξεχωριστό. Βέβαια, η πράξη δεν αναιρείται και δεν δικαιολογείται έτσι κι αλλιώς,

 

Θα δούμε τι θα γίνει. Περιμενω να δω πως θα το χειριστεί η δασκαλα. Εάν δεν γίνει τίποτα θα πάω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ σε όλα. Το είπα ήδη στη δασκάλα ότι θα πρέπει να κλειδώνουν. Μου είπε ότι το συζητάν, αλλά δεν τους αρέσει σαν ιδεά. Θα επιμείνω ως προς αυτό. Για τα ατυχήματα έχεις επίσης δίκιο, αν και δεν το είχα σκεφτεί.

 

Τώρα για τα χρήματα και τα κινητά, όπως και για κάποια ακριβούτσικα παιχνίδια, κατα τη γνώμη μου θα έπρεπε απλώς να απαγορεύονται. Εγώ στη δική μου δίνω κολατσιό από το σπίτι. Καποιες ελάχιστες φορές της έχω δώσει χρηματα για κουλούρι. Το κάνουμε περίπου μια φορά το δίμηνο, έτσι σαν κάτι το ξεχωριστό. Βέβαια, η πράξη δεν αναιρείται και δεν δικαιολογείται έτσι κι αλλιώς,

 

Θα δούμε τι θα γίνει. Περιμενω να δω πως θα το χειριστεί η δασκαλα. Εάν δεν γίνει τίποτα θα πάω παραπάνω.

 

Να μην πας μόνη σου. Να μαζέψεις κι άλλες μαμάδες. Φιλική συμβουλή!

Link to comment
Share on other sites

Και εμάς κλειδώνουν την τάξη στα διαλείμματα.

Εγώ θα σου πω αυτό που λέω σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Μιλάς με τη δασκάλα και εφόσον βλέπεις ότι δεν πολυασχολείται σοβαρά ή δεν παίρνει μέτρα, αγριεύεις και της λες πως αν ξαναχαθεί οτιδήποτε, ιδίως χρήματα θα το κυνηγήσεις το θέμα ώστε να βρεθεί ο υπεύθυνος ανήλικος ή ενήλικας τονίζοντας το τελευταίο (μπορεί να είναι παιδί, μπορεί να είναι δασκάλα, μπορεί να είναι η καθαρίστρια κτλ). Τα ίδια λες και στον δ/ντη.

 

Το ότι είναι ιδιωτικό το σχολείο (=επιχείρηση) διευκολύνει το να κυνηγήσεις το θέμα.

 

Το να έχουν μαζί τους λίγα χρήματα τα παιδάκια για να ψωνίσουν από το κυλικείο, μαθαίνοντας ταυτόχρονα να συναλάσσονται, το θεωρώ δεδομένο. Το να πέσουν σε κάποιο παιδάκι τα κέρματα και να τα χάσει μπορεί να συμβεί. Το να χάνονται πορτοφολάκια κατ΄επανάληψη σίγουρα δεν είναι τυχαίο.

Link to comment
Share on other sites

Αντί να κλειδώνουν τις τάξεις και να αποκλείουν τα παιδιά, θα μπορούσαν να βάλουν επιμελητές. Στην τάξη του γιού μου έτσι κάνουν. Κάθε εβδομάδα ορίζονται 4 παιδάκια που ανα δυάδα μένουν μέσα στα διαλείμματα και φροντίζουν η τάξη να είναι τακτοποιημένη και να μην μπαίνουν μέσα άσχετοι. Παλιά κλείδωναν τις αίθουσες, αλλά υπήρχαν πολλά παράπονα από γονείς γιατί όλο και κάποιο παιδάκι ξεχνούσε να πάρει το φαγητό του ή το μποφάν του ή μαντηλάκια για την τουαλέτα.

Link to comment
Share on other sites

Αντί να κλειδώνουν τις τάξεις και να αποκλείουν τα παιδιά, θα μπορούσαν να βάλουν επιμελητές. Στην τάξη του γιού μου έτσι κάνουν. Κάθε εβδομάδα ορίζονται 4 παιδάκια που ανα δυάδα μένουν μέσα στα διαλείμματα και φροντίζουν η τάξη να είναι τακτοποιημένη και να μην μπαίνουν μέσα άσχετοι. Παλιά κλείδωναν τις αίθουσες, αλλά υπήρχαν πολλά παράπονα από γονείς γιατί όλο και κάποιο παιδάκι ξεχνούσε να πάρει το φαγητό του ή το μποφάν του ή μαντηλάκια για την τουαλέτα.

 

Πωπω τι μου θύμησες......κι εμείς είχαμε επιμελητές......έπρεπε να ανοίξουν τα παράθυρα, να φροντίσουν να είναι βρεγμένος ο σπόγγος και να υπάρχουν κιμωλίες....και πρόσεχαν την τάξη ανά δυάδες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή η ιδέα των επιμελητών, αν και δεν ξέρω αν τα πρωτάκια θα ήθελαν να κάτσουν μεσα για να φυλάν την αίθουσα.

Γενικά πάντως, έχω κάνει αυτό που λέει η ekavi. Μίλησα με τη δασκάλα (αυστηρά) και της είπα ότι αν το παιδί μου χάσει χρήματα θα γίνει ΜΕΓΑΛΗ φασαρία. Στεναχωρήθηκα να πω την αλήθεια, γιατί τη δασκάλα τη συμπαθώ πολυ και κάνει πολύ καλή δουλειά. Θα προτιμούσα να μην ψυχρανθώ μαζί της. Της μίλησαν και άλλες μαμάδες. Επίσης μίλησαν μαμάδες και με τις άλλες δασκάλες του ορόφου, καθώς και με τον διευθυντή του δημοτικού. Το επόμενο βήμα είναι ο διευθυντής του σχολείου.

Είμαι στο περίμενε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

λυπάμαι πολύ απλά υπάρχει μεγάλη φτώχεια πλέον και δυστυχώς κάποια παιδιά καθοδηγούνται και από την οικογένεια τους για αυτή την συμπεριφορά (όχι πάντα αλλά δεν το αποκλείω). έχω ακούσει για περιστατικά που κλέβουν και φαγητό , είναι χάλια τα πράγματα. εγώ δεν θα έστελνα την κόρη μου με χρήματα στο σχολείο. ίσως να πήγαινα στο κυλικείο και να άφηνα ένα ποσό 5 ευρώ πχ την εβδομάδα και να κανόνιζα ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Και στο δικό μας σχολείο δυστυχώς άρχισαν οι κλοπές.Κασετίνες ολόκληρες χάνονται, χρήματα, ταπεράκια φαγητού, μπουκάλια νερού κ.τ.λ. Μιλήσα με το Διευθυντή...Τους έχουν παραπονεθεί πολλοί γονείς... Θα το διευθετήσει λέει... Η κατάσταση όμως συνεχίζεται...Οι αίθουσες δεν κλειδώνουν και όποιο παιδί θέλει στο διάλειμμα ή στη γυμναστική πάει τουαλέτα...

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι κλοπές στις μικρές τάξεις είναι πιο συνηθισμένες επειδή υπάρχουν και παιδιά που δεν καταλαβαίνουν την έννοια της κλοπής και παίρνουν ό,τι τους αρέσει.

Αργότερα τα περιστατικά είναι πιο σπάνια και πιο σοβαρά εννοείται, γιατί ένα παιδί 10 χρονών που κλέβει, δεν μπορείς να πεις ότι δεν ξέρει τι κάνει.

Κι εμείς είχαμε πρόβλημα, παρά το γεγονός ότι οι τάξεις φυλάγονται στο διάλειμμα και από τα παιδιά -επιμελητές- και από δασκάλους . Επιπλέον, επειδή την αίθουσα την χρησιμοποιούν και άλλοι μαθητές, όταν τα δικά μας πχ. έχουν γυμναστική, έχουν μάθει τα παιδιά να προσέχουν πάρα πολύ τα πράγματά τους.

Αυτά που μας παρακάλεσε το σχολείο είναι για να βοηθήσουμε στην αντιμετώπιση των μικροκλοπών είναι:.

Εννοείται ποτέ δεν έχουν τα παιδιά μαζί πράγματα αξίας.

Αν χρειαστεί να φέρουν μαζί κάτι σημαντικό (πχ. ένα USB) ζητάνε από τη δασκάλα να το κλειδώσει στο ντουλάπι της.

Τα -λίγα- χρήματα που ενδεχομένως να έχουν (εμένα δεν έχουν ποτέ πάνω από δύο ευρώ και όχι κάθε μέρα) είναι πάντα σε ένα διακριτικό πορτοφολάκι και στον πάτο της τσάντας.

Οι κασετίνες, όταν τα παιδιά βγαίνουν διάλειμμα, είναι πάντα στην τσάντα μαζί με όλο το περιεχόμενό τους. Πάνω στο θρανίο δεν υπάρχει απολύτως τίποτα και οι τσάντες κλειστές. Είναι άλλο να βρει κανείς κάτι και να το πάρει και άλλο να αρχίσει να ψαχουλεύει τις τσάντες. Το τελευταίο είναι πιο σπάνιο.

Εννοείται όλα τα υλικά μα όλα είναι μαρκαρισμένα ώστε να αποφύγουμε το δικό μου δικό σου. Ιδιαίτερα τα τάπερ του φαγητού και τα μπουκαλάκι του νερού, αν μαρκαριστούν με μπλάνκο, σπάνια χάνονται.

Αν το παιδί φέρει κάτι σπίτι που δεν του ανήκει, το προτρέπουμε διακριτικά να το επιστρέψει και ελέγχουμε αν το έχει επιστρέψει.

Εμένα πάντως, πολλά πράγματα που νόμιζα ότι τους τα έκλεψαν, τα βρήκα πολύ αργότερα στη ντουλάπα για τα 'χαμένα' που έχει το σχολείο. Οπότε είτε ο δικός μου κάπου θα το ξέχασε, είτε κάποιο παιδί τα πήρε και τα επέστρεψε.

 

Το άλλο με τα παιδιά που δεν έχουν να φάνε είναι σοβαρό. Αν ένα παιδί κλέβει επειδή πεινάει και υπάρχει τέτοιο υπόνοια από το σχολείο, θα πρέπει να κινηθούν πρωτοβουλίες για να αντιμετωπιστεί αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εμας κοριτσια εχασε καποιο διαστημα το μπουκαλακι για το νερο και μετα απο ενα μηνα το βρηκαμε στα χαμενα. Ομως δεν ηταν το ιδιο τελικα γιατι ηταν πολυ φθαρμενο αυτο που βρηκαμε ενω το δικο μας ηταν καινουριο.

 

Μαλλον καποιο παιδακι που ειχε ιδιο το μπερδεψε και το πηρε και η μαμα του μας επστρεψε μετα απο ενα μηνα το φθαρμενο.

Δεν μπορω να το εξηγησω διαφορετικα.

Αλλα μου εκανε εντυπωση και η καθαριστρια που μας διαβεβαιωνε οτι ηταν εκει στα χαμενα το μπουκαλι και κρυμενο πισω.

Δεν ισχυε κατι τετοιο γιατι πολλες φορες το ειχα ψαξει.

Τι να πεις, ομως.

Λαθος δικο μου που δεν το ειχα μαρκαρει.

 

Οτι χανουν ομως τα παιδια τα πραγματα τους συμβαινει πολυ συχνα.

Σημερα εχουν και τοσα πολλα βιβλια τετραδια που θεωρω υπερβολικο και αγχωτικο να απαιτουμε απο ενα 6-χρονο η 7-χρονο να προσεχει τοσα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...