Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Απαράδεκτη συμπεριφορά υπευθύνων παιδότοτοπου

Recommended Posts

Το Σάββατο 18/10 ο άντρας μου πήρε τα παιδιά να πάνε σε έναν καινούριο παιδότοπο που άνοιξε στη γειτονιά μας (Βύρωνας).

Εκεί λοιπόν που έπαιζαν τα παιδιά μέσα στην κατασκευή που έχουν οι περισσότεροι παιδότοποι με τις τσουληθρες κλπ μέσα, ο μεγάλος μου γιος (6,5 ετών), ήθελε να πάει να παίξει με κάτι άλλα κορίτσια που έπαιζαν κι αυτά μέσα. Η κοπελιά λοιπόν που τα "πρόσεχε" (η υπάλληλος δλδ) λέει στα κορίτσια "εσείς πάτε απο κεί" (δείχνοντας κάπου...) και στον γιό μου: "εσύ μην τυχόν και πας μαζί τους γιατί ξέρεις τι θα γίνει ... " και του κάνει το νόημα με το χέρι της ότι θα τον δείρει! :shock:

Το βλέπει ο άντρας μου αυτό και πάει φυσικά να της ζητήσει τον λόγο. Το υπαλληλάκι του λέει να απευθυνθεί στις ιδιοκτήτριες του παιδότοπου.

Ερχονται οι ιδιοκτήτριες, ακούν τι έχει γίνει και η απάντησή τους: "το έδειρε κύριε το παιδάκι? Αφού δεν το έδειρε τι θέμα υπάρχει?" :shock::shock: Τοτε ο άντρας μου υψώνει φωνη, κάνει και τη χειρονομία που έκανε η υπάλληλος πριν στο παιδί, της λέει "άμα σας πλακώσω εγώ στο ξύλο κυρία μου τώρα θα σας αρέσει?"... "σιγά κύριε θα μας δείρετε κιόλας?" λέει η "υπεύθυνη" (ο Θεός να την κάνει δλδ)... και της απαντά ο άντρας μου: "σας έδειρα κυρία μου? αφού δεν σας έδειρα τι θέμα υπάρχει?" :lol:

Μέσα στον παιδότοπο υπήρχαν από 18 μηνών μωρά, μέχρι 15χρονα που τρέχανε και παίζανε στον ίδιο χώρο με τα μωρά. Οταν τις ρώτησα γιατί είναι μέσα τα μεγάλα παιδιά η απάντησή τους ήταν ότι "μπήκαν και δεν τα είδαμε..." και "αφού δεν χτύπησε το παιδί σας από κανένα μεγάλο, δεν υπαρχει θέμα". :evil::evil:

Οπως καταλαβαίνετε... εκεί μέσα δεν υπάρχει θέμα! Εκτός κι αν χτυπήσει το παιδί σου από κανένα μεγαλύτερο (από την ανύπαρκτη επίβλεψη) ή αν στο δείρει το κοριτσάκι που έχουν προσλάβει για να επιβλέπει και να παίζει με τα παιδιά...

Τα στοιχεία του παιδότοπου είναι στην διάθεσή σας για όποια ενδιαφέρεται.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Διαφημίσεις

Εγώ δεν είχα πάει από την αρχή μαζί τους, γιατί είχα μάθημα στο ΕΑΠ κι ετσι καθυστέρησα λίγο... Ηταν τυχερή η μικρή που δεν ήμουν εκεί. Δεν θα την παίρνανε αρτιμελή από τα χέρια μου αν ήμουν εκεί εκείνη τη στιγμή που το έκανε αυτό.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Λάθος επιχείρηση έχουν οι άνθρωποι!! Απαράδεκτοι!!! Πες μου σε παρακαλώ τα στοιχεία του παιδότοπου γιατί η κολλητή μου μένει Βύρωνα και πάει τα παιδιά της. Μήπως είναι ο καινούριος στη Κολοκοτρώνη;;

Διαφημίσεις

Λάθος επιχείρηση έχουν οι άνθρωποι!! Απαράδεκτοι!!! Πες μου σε παρακαλώ τα στοιχεία του παιδότοπου γιατί η κολλητή μου μένει Βύρωνα και πάει τα παιδιά της. Μήπως είναι ο καινούριος στη Κολοκοτρώνη;;

Kαι εμένα εκεί πήγε ο νούς μου.maryp ενημέρωσε μας αν είναι εύκολο.

Εντελώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!

Δεν μπορούν να γίνουν κάπου καταγγελίες επισήμως ώστε να ανασταλεί η λειτουργία τους? Δεν είναι δυνατόν να λειτουργούν τέτοιου είδους χώροι στους οποίους βρίσκονται μικρά παιδιά.

Σε περιπτώσεις που διαπιστώνεις ότι ένας παρόμοιος χώρος δεν έχει το κατάλληλα εκπαιδευμένο προσωπικό ή την κατάλληλη φύλαξη, εκτός από το να μην ξαναπάς, δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο?

Τι άλλο να κάνεις??? Αυτές οι επιχειρήσεις λειτουργούν από τον κόσμο και αφού δεν σέβονται τον πελάτη τους είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα κλείσουν. Θα πω το εξής μόνο: έχω δύο παιδιά, δλδ κάνουμε 2 πάρτυ τον χρόνο (τουλάχιστον). Καλούμε στην χειρότερη περίπτωση το λιγότερο 25 παιδάκια σε κάθε πάρτυ. Απο αυτά τα 25 παιδάκια αν τους αρέσει ο παιδότοπος που πήγαν, κάποια ζητάνε το παρτυ τους κι αυτά εκεί. Ε! Υπάρχει ποτέ περίπτωση να κάνουμε εμείς πάρτυ εκεί??? :wink::wink:

Φυσαλίδα και livinath σας έστειλα πμ (δεν ξέρω αν πρέπει να πω δημόσια την δ/νση και το όνομα του "παιδότοπου")

Απίστευτο! :mad:

Έπρεπε να της πείτε "μήπως θέλετε να σας πάρει ο διάολος και να σας σηκώσει?" Και αν σας έλεγαν "μας βρίζετε κι όλας?" θα της απαντάγατε "γιατί κυρία μου υπάρχει περίπτωση να έρθει ο διάολος και να σας σηκώσει?!".

Της απάντησε τέλεια ο άντρας σου αλλά το ήθελε το μπινελικάκι της η "κυρία"! :mad:

Την καλύτερη απάντηση έδωσε ο άντρας σου!!! Συγχαρητήρια!!! Γιατί αν ήμουν εγώ στη θέση του θα την είχα ξεμαλλιάσει!!! Ακούς εκεί αφού δεν το έδειρε δεν υπάρχει θέμα!!! Δηλαδή αν το είχε πλακώσει στο ξύλο θα υπήρχε; Και δεν μπορώ να καταλάβω κάτι. Ο συγκεκριμένος παιδότοπος λειτουργεί όπως η εκκλησία; Τα κορίτσια αριστερά και τα αγόρια δεξιά; :roll::roll::roll:

Διαφημίσεις

Ο συγκεκριμένος παιδότοπος έχει δώσει μεγάλη προσοχή στη διακόσμηση του χώρου που προορίζεται για να καθήσουν οι μεγάλοι. Δηλαδή: χαμηλωμένα φωτα, καναπεδες, ωραία ποτάκια, μουσικούλα... δηλαδή μια ωραία καφετέρια. Σε μια γωνιά εχει και την κατασκευή που προορίζεται για τα πιτσιρίκια.

Πάντως ειλικρινά βρε παιδιά απορώ: δεν ντρέπονται όταν μιλάνε έτσι σε πελάτη? Μπα... μάλλον όχι...

:lol::cry: καλησπερα και απο εμενα.Εγωεχω παει τη μαριανθη 4 φορες σε ενα παιδοτοπο και μια σε ενα αλλο σε κατι γενεθλια που μασ καλεσανε εδω στη μυτιληνη!τα ιδια χαλια και στους δυο!βαζουνε μεγαλα παιδια μαζι με πολυ μικρα και ειναι πολυ ευκολο να χτυπησει ενα μωρακι!εγω την εσωσα την κορη μου απο σιγουρο χτυπημα!ευτυχως που επιτρεπουν να μπαινουμε μεσα χωρις παπουτσια και να επιβλεπουμε και μεις.εχουνε κατι κοπελες ασχετες που δεν προλαβαινουν να βλεπουν τοσα μωρα.και δεν εχουν καμια σχεση με βρεφονηπιοκομους!τι να πω!εγω εχω παρει φοβια με ολα αυτα που βλεπω!και ολα αυτα τα φουσκωτα ειναι πολυ επικινδυνα!και αν δεν μπω η ιδια μεσα δεν εμπιστευομαι κανενα!

Τελικά τόσο δύσκολο ειναι ρε γμτ στις μέρες μας να ειναι κάποιος σωστος επαγγελματίας;;; Μόνο αρπαχτές να κάνουν τους νοιάζει ... τι να πω ...

Μaryp αψογα το χειριστηκε ο άντρας σου ... ευτυχως που δεν ήσουν εκεί :wink::lol: !!!

1aLup3.png

BtUIp3.png

Oi παιδότοποι παιρνουν αδεια λειτουργίας απο τον αντίστοιχο Δήμο , ισως λοιπον θ αεπρεπε να κάνατε μια καταγγελία εκει .

Αν και είμαι σίγουρη οτι αν συνεχισουν ετσι σε λίγο καιρο θα κλεισουν από μονοι τους ... Ντροπή τους .....

093213ff39.png02e275ffa8.png

η κάθε μέρα είναι σαν τη γομολάστιχα σβήνει την προηγούμενη και πάει...

Διαφημίσεις

Ο συγκεκριμένος παιδότοπος έχει δώσει μεγάλη προσοχή στη διακόσμηση του χώρου που προορίζεται για να καθήσουν οι μεγάλοι. Δηλαδή: χαμηλωμένα φωτα, καναπεδες, ωραία ποτάκια, μουσικούλα... δηλαδή μια ωραία καφετέρια. Σε μια γωνιά εχει και την κατασκευή που προορίζεται για τα πιτσιρίκια.

Πάντως ειλικρινά βρε παιδιά απορώ: δεν ντρέπονται όταν μιλάνε έτσι σε πελάτη? Μπα... μάλλον όχι...

Κάτι τέτοιο είχα δει και στην Πάτρα που είχαμε πάει επίσκεψη στη νονά της κόρης μου. Ενώ είχε έναν πολύ ωραίο χώρο και για τα παιδιά και για τους μεγάλους είχε φτιάξει ένα τεράστιο μπαρ που αν δεν έβλεπες μπροστά τα φουσκωτά θα νόμιζες ότι ήταν μπαράκι. Μήπως για μπαρ-καφετέρια το προόριζαν και στην πορεία τους προέκυψε και ο παιδότοπος για τα φράγκα; :roll::roll::roll:

για ποιους επαγγελματιες μιλάτε?

μήπως χρειάζεται κάποιο πτυχιο ή ειδικότητα για να ανοίξει κανεις παιδότοπο?

ο καθένας νομίζω μπορεί να ανοίξει.

παίρνει αν θυμάμαι καλά άδεια κυλικείου?

(έτσι μουπαν στον ΠΑΣΙΠΣ μια φορά για άσχετη συζητηση)

όλα αυτά ειναι πλαίσιο μιας απαρχαιωμένης νοοτροπιας,

της στοίβαξης των παιδιών και "φύλαξης"

όπου φύλαξη = συρματοπλεγμα για να μη βγούν απέξω,

και μεσα ας κανουν οτι θελουν.

όλο και περισσότεροι γονείς αλλά και ιδιοκτήτες παιδότοπων βλέπουν ότι οι εποχές αλλάζουν και οι γονείς έχουν πλέον απαιτήσεις.

δυστυχώς, για πολύ καιρό, δεν υπήρχαν απαιτήσεις.

αυτό που βλέπετε είναι λοιπόν και γέννημα θρέμμα, της ζήτησης της αγοράς.

στην Γερμανία, ΔΕΝ υπάρχουν παιδότοποι.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, πολύ απλά αυτό το concept.

ευτυχώς δεν ειναι όλοι οι παιδότοποι έτσι. υπάρχουν αρκετοί που λειτουργούν με σωστό τρόπο...

τελικα φτιάξαμε τη λίστα , των παιδότοπων που είναι καλοί ? ... χμ... καιρός να την ανανεώσουμε / να την φρεσκάρουμε.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

για ποιους επαγγελματιες μιλάτε?

μήπως χρειάζεται κάποιο πτυχιο ή ειδικότητα για να ανοίξει κανεις παιδότοπο?

ο καθένας νομίζω μπορεί να ανοίξει.

παίρνει αν θυμάμαι καλά άδεια κυλικείου?

Απλή άδεια καφετέριας παίρνουν...

στην Γερμανία, ΔΕΝ υπάρχουν παιδότοποι.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, πολύ απλά αυτό το concept.

Πώς γίνεται όμως και όπου και να πας (μέχρι και στην αναμονή της τράπεζας π.χ.) έχουν προνοήσει για τα παιδιά??????????

Exw na pw ta exis:

1) H adidrasi/apantisi apo ton syzygo sou etimologh kai swstotati.

2) Oreo to concept tou bar ala oi goneis an theloun na pane gia poto as pane se bar. Oi paidotopoi ofiloun na pliroun kapies aftonoites prodiagrafes (kai leo "aftonoites" giati emis oi goneis vazoume ta standards) kai na einai sosta fotismenoi.

3) Apoti gnorizo -ki as me diorthosi opios gnorizi kalytera- oi kopeles pou proslamvanontai se paidotopous den einai ypoxreotiko na na exoun kapio sxetiko xarti/ ptyxio/ pistopiitiko. Oi kopeles proslamvanontai vasi tis pio xamilis pliromis me tin ora. Etsi proselavan aloste kapote kai thn xaderfi mou.

4) Giati na min akousti to onoma tou en logo paidotopou????Einai zitima xronou na gini kapio atyxhma to opio malista oute pou tha mathefti....Giati safti ti xwra prepi ola na pernane aparatirita??Ola sto vomo tou kerdous.Nai, ala mexri piou simiou??Epitelous as vgi kai kati sto fws.Sthn Ellada ekini pou prostatevontai kalytera einai oi eglimaties, oi paiderastes kai pasis fyseos "kakoi kai anarmostoi".

Filia se olous kai na prosexete ta vlastaria sas san ta matia sas. Ki as mas lene kapioi "yperprostateftikoi".

IKgg.jpgcljUp2.png

• 2 weeks later...

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕΤΕ ???? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΡΥΒΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ ? ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ.....ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΤΕ ΤΟΝ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ....ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟΝ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ

ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ....ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ......ΤΟ ΔΡΑΜΑ!!!!

Η άδει που παίρνουν είναι άδεια κυλικείου , γιατί υποτίθεται οτι δεν φτιάχνουν κάτι άλλο εκτός απο τόστ και καφέ !! :!:

Μήπως όμως φταίμε κι εμείς , που τ'αφηνουμε να περνανε όλα έτσι ? Ή εμείς ειμαστε οι μόνοι που τα βλέπουμε .. ?? :shock:

Ας γίνουμε κι εμείς λίγο πιο απαιτητικοί ...

Για παράδειγμα λειτουργεί στην Πάτρα ανοιχτός καλοκαιρινος παιδότοπος στην πίσω μεριά μιας καφετεριας , Η συγκεκριμένη επειχήρηση έχει αρκετές φορές συμπεριληφθεί στις λίστες με αυτούς που εχουν πιάστει με ληγμένα προιόντα . :evil: ... κι όμως είναι καθε σ/κ γεμάτη με παιδικά παρτυ ... παιδικά πάρτυ που σερβίρουν φαγητά .... :twisted:

Οι γόνείς , δεν διαβάζουν εφημερίδες , δεν ρωτάνε ?? :cry: Γι αυτό λέω , μήπως τελικά οι πρωτοι που φταίμε είμαστε εμεις ?? :(

093213ff39.png02e275ffa8.png

η κάθε μέρα είναι σαν τη γομολάστιχα σβήνει την προηγούμενη και πάει...