Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Τί έχετε αποφύγει;

sardelaki

Recommended Posts

Γειά σας φιλενάδες μου...ελπίζω να μην υπάρχει κι αλλού αυτό το θέμα...αν ναί ας κλειδώσει το δικό μου ο καλός μας admin! :D

Όταν πιά το μωράκι σας δεν πίνει μόνο γάλα, αλλά αρχίζει με φρούτα, σούπες, γιαουρτάκια κι όταν ξεπεράσει και τον χρόνο που τρώει κι άλλα διάφορα τί έχετε αποφύγει να του δώσετε να φάει;

Π.χ. έχω ακούσει πολλούς που λένε... "μέλι στο παιδί με τίποτε" ή άλλους "την ζάχαρη αν είναι δυνατόν να μην την γευτεί καθόλου"και διάφορα τέτοια. Θα ήθελα να μαζέψουμε εδώ όλες τις εμπειρίες για να μαθαίνουμε κι εμείς οι νέες μανούλες! :D

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Διαφημίσεις

Sardelaki εγω προσωπικά την έχω αφήσει να δοκιμάσει ότι θέλει, πιστεύω ότι αυτο που έχει σημασία είναι το μέτρο και όχι η υπερβολή. Δηλαδή δεν νομίζω ότι θα παθει κάτι αν δοκιμάσει λίγο από το γλυκό που τρώω εγω, υπερβολή ειναι όμως να φάει ένα ολόκληρο κομμάτι ή να τρώει γλυκό κάθε μερα!!!!!!!

Κι εγώ το ίδιο με Ρούλα,όσο για το μέλι οι παιδίατροι λένε όχι πρίν τον πρώτο χρόνο .

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Για το μέλι ξέρω και εγώ αυτό που είπε η gavrias. Απαγορέυεται τον πρώτο χρόνο. Από εκεί και πέρα εγώ προσπαθώ να την κάνω να μην έχει σύνδρομα στέρησης. π.χ. όταν πάμε σε πάρτυ την αφήνω να φάει όσα πατατάκια θέλει. Οταν όμως μου τα έδειξε στο super market της είπα ότι δεν έχουμε πάρτυ άρα γιατί να πάρουμε και από τότε δεν ξαναζήτησε. Αποφέυγω μόνο γλυφιτζούρια.

Sardelaki εγω προσωπικά την έχω αφήσει να δοκιμάσει ότι θέλει, πιστεύω ότι αυτο που έχει σημασία είναι το μέτρο και όχι η υπερβολή. Δηλαδή δεν νομίζω ότι θα παθει κάτι αν δοκιμάσει λίγο από το γλυκό που τρώω εγω, υπερβολή ειναι όμως να φάει ένα ολόκληρο κομμάτι ή να τρώει γλυκό κάθε μερα!!!!!!!

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τη Ρούλα... Τους δίνω απ'όλα, αλλά προσπαθώ να μην τρώνε συχνά αυτά που λέμε ανθυγειινά...

Αυτό που δεν μπαίνει συχνά στο σπίτι μας είναι οι συσκευασμένοι χυμοί. Τους αποφεύγω, προτιμώ να φάνε κάτι παρά να γεμίσουν το στομαχάκι τους με amita...

Διαφημίσεις

Γειά σας φιλενάδες μου...ελπίζω να μην υπάρχει κι αλλού αυτό το θέμα...αν ναί ας κλειδώσει το δικό μου ο καλός μας admin! :D

Όταν πιά το μωράκι σας δεν πίνει μόνο γάλα, αλλά αρχίζει με φρούτα, σούπες, γιαουρτάκια κι όταν ξεπεράσει και τον χρόνο που τρώει κι άλλα διάφορα τί έχετε αποφύγει να του δώσετε να φάει;

Π.χ. έχω ακούσει πολλούς που λένε... "μέλι στο παιδί με τίποτε" ή άλλους "την ζάχαρη αν είναι δυνατόν να μην την γευτεί καθόλου"και διάφορα τέτοια. Θα ήθελα να μαζέψουμε εδώ όλες τις εμπειρίες για να μαθαίνουμε κι εμείς οι νέες μανούλες! :D

Το μέλι απαγορεύεται τον πρώτο χρόνο γιατί δεν έχει αναπτυχθεί η χλωρίδα του εντέρου και μπορεί να μολυνθεί με κάποιο βακτήριο που πορκαλεί σοβαρή ασθένεια!

Ζάχαρη δεν κάνει να τρώει γιατί από τη μια συνηθίζει στις γλυκες γεύσεις και από την άλλη η ζάχαρη δεν έχει καμιά διατροφική αξία. Μόνο προβλήματα προκαλεί... Ήδη πολλές τροφές περιέχουν ζάχαρη (δημητριακά, το γάλα, τα γιαούρτια κτλ). Δεν χρειάζεται λοιπόν να προσθέτουμε και εμείς στις τροφές του.

Και εμείς δοκιμάζουμε τα πάντα, δεν υπάρχει περιορισμός ... σε γενικές γραμμές επειδή και εμείς προσέχουμε πολύ στο τι τρώμε δεν υπάρχουν απαγορευμένες τροφές μέσα στο σπίτι, τώρα έξω απο αυτό αν τύχει και δοκιμάσει κάτι δεν με πειράζει μια στο τόσο.

Πιστεύω πως η συνήθεια της σωστης διατροφής ειναι κάτι που μαθαίνεται και αν πάρει κανεις τις σωστές βάσεις δύσκολα ξεφεύγει ...γίνεται βίωμα και γούστο μετά ... το βλεπωι απο τον εαυτό μου, το βλέπω και στο παιδί μου. Το καλοκαίρι πχ που ειμασταν διακοπες και το ξενοδοχείο είχε τεράστο μπουφε με χιλια δυο καλούδια το παιδί μου λιγουρευόταν τα φασόλια γίγαντες και τα ψάρια απο τις τηγανητές πατάτες :wink:

Το μέλι όμως σίγουρα μετα τον χρόνο.

1aLup3.png

BtUIp3.png

Ωραία βρε κορίτσια...σιγά σιγά μαζεύονται οι γνώμες :D

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

θυμάμαι εκτός απο το μέλι η παιδ/τρός μας , μας είχε απαγορέψει το παντζάρι τον πρώτο χρόνο ....

του έδεινα να δοκιμάζει σχεδόν τα πάντα , πηγαινα σ/μ και έλεγα στην κυρία στα τυρία ... μου βάζετε μια φετούλα από το ταδε ... καπνιστό τυράκι .... και γέλαγε :lol:

ακόμα θεωρώ βασικό το να επιμένεις(οχι εκείνη την ιδια στιγμή) να φάει καποιές τροφές , εστω κι'αν σου δείχνει πως δεν τρελένεται με την γευση ... απο το ακτινίδιο π.χ ... δοκίμασε μετα απο λίγες μέρες πάλι να το δώσεις ...

:)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Εμείς κρατήσαμε αρκετά τη μεσογειακή διατροφή του πρώτου χρόνου. Γενικά άργησα να κάνω εισαγωγή σε όλες τις τροφές. Είχα ένα μικρό άγχος γιατί άμα φάει το παστίτσιο 12 μηνών σιγά μην ξαναφάει μπρόκολο και κουνουπίδι. Βέβαια, τα παιδιά γενικά τρώγανε καλά, οπότε μπορούσα να το κάνω αυτό.

Μέλι τους έδωσα μετά το χρόνο.

Ζάχαρη και γλυκά δεν έχουν φάει ακόμα. Συμφώνησα με τον παιδίατρο ότι εφόσον δεν έχουν καμιά διατροφική αξία και τα παιδιά τρώνε ικανοποιητικά δεν υπάρχει λόγος να δίνουμε πρόσθετη ζάχαρη στον οργανισμό τους.

Διαφημίσεις

Ξέρω για το μέλι όπως έχει υποθεί... μετά το χρόνο!

επίσης μας είχε απαγορέψει η γιατρός παντζάρι και σπανάκι.

Από φόβο, ψάρι και αυγό του έδωσα αφού χρόνισε! μάλιστα το αυγό το έφαγε 13 μηνών τον κρόκο μόνο και 14,5 έφαγε και το ασπράδι!

Ακόμη πάντως δεν του έχω δώσει ζάχαρη και γλυκά γενικώς! αφού δεν του προσφέρουν τίποτε προτιμώ να τα αποφύγει! εγώ ολόκληρη γαϊδούρα πίνω το γάλα μου με ζάχαρη γιατί έτσι μου το έμαθε η μαμά μου! ..........

Το φαϊ του το φτιάχνω ανάλατο! Το έχει γευτεί μόνο από δικά μας φαγητά το αλάτι, που του δίνω να δοκιμάζει!

Αποφεύγω τυποποιημένα κλπ, αλλά εντάξη, έχει πιεί μερικές γουλιές χυμό συσκευασμένο ή από καφετέρια...

γενικά θέλω να δοκιμάσει απ' ολα αλλά με μέτρο! κι όταν κάτι αποφευγει να το δοκιμάσει κι ας μην ξέρει τί είναι... στη αρχή επιμένω! του λεω χαρακτηριστικά "φάε, κι αν δε σου αρέσει φτύστο!, αλλά δοκίμασέ το!!" :lol: και όπως λέει και η Αφροδίτη, ακόμη κι αν το απορρίψει, ξαναδοκιμάζω σε άσχετη στιγμή!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Η δική μας παιδίατρος είχε πει (εκτός απο το μέλι φυσικά) ότι στα μωρά δεν δίνουμε χορταρικά που αρχίζουν από "σ" πριν χρονίσουν: σπανάκι, σέσκουλα κλπ.

Κατά τα άλλα στους 8 μηνες μου είχε πει να τρώνε το φαγητό του σπιτιού (π.χ. κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο, μακαρόνια με κιμά κλπ) με την προϋπόθεση ότι δεν το "πνίγουμε" στα σκόρδα και στα πιπέρια (λογικό) και λίγο αργότερα βάλαμε το αυγό και το ψάρι.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

οπότε πάλι βλέπουμε πως οι απόψεις διίστανται σωστά;;;

Πάντως πολύ ωραία βρε κορίτσια που μαζεύονται εδώ γνώμες...μαζί σας μαθαίνω τώρα...

κατά τον 5ο μήνα θα του αρχίσω φρουτόκρεμες...θέλω να αγοράσω κι ένα βιβλίο με συνταγούλες...αξίζει;

θέλω να αγοράσω κι ένα βιβλίο με συνταγούλες...αξίζει;

Οχι (κατά τη γνώμη μου)! Πεταμένα λεφτά!

Ειδικά εσύ ... δεν το 'χεις ανάγκη... να το 'λεγε αυτό καμιά άλλη... :wink:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

...εξάλλου οι νοικοκυρές μανούλες του φόρουμ έχουν ήδη φροντίσει πριν από μας για μας!

Ρίξε μια ματιά: http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7939

Όσο για μας, μόνο το σπανάκι και το μέλι απαγορεύεται ως τον πρώτο χρόνο. Όπως επίσης αρνάκι-κατσικάκι μετά το χρόνο. Παντζάρι τρώμε εδώ και ένα μήνα, είναι γλυκό και μας αρέσει πολύ! Σιγά σιγά θα βάλουμε και ψάρι και αβγό -από τον επόμενο μήνα!

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

53d74c016a.png

Together we stand, divided we fall...

Διαφημίσεις

:oops::oops: με κολακεύεις βρε φιλενάδα :wink:

• 3 weeks later...

Ωραιά. Απ'οτι κατάλαβα ο κάθε παιδίατρος λέει άλλα. Οπότε ακολουθούμε συμβουλές του γιατρού.

Εγώ απο 40 ημερών του έδινα να γλύφει όλα τα φρούτα για τις γευσεις. Και λίγο μέλι του έχω βάλει στην πιπίλα όχι όμως του εμπορίου από δική μας παραγωγή αγνό. Έτσι για δοκιμή.

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll

Ωραιά. Απ'οτι κατάλαβα ο κάθε παιδίατρος λέει άλλα. Οπότε ακολουθούμε συμβουλές του γιατρού.

Εγώ απο 40 ημερών του έδινα να γλύφει όλα τα φρούτα για τις γευσεις. Και λίγο μέλι του έχω βάλει στην πιπίλα όχι όμως του εμπορίου από δική μας παραγωγή αγνό. Έτσι για δοκιμή.

κωνκων μου θα σε μαλώσω...το μέλι απαγορεύεται πρίν τον πρώτο χρόνο :?

Απαγορευεται το μέλι!!! Δεν έχει να κάνει αν είναι αγνό ή του εμπορίου. Περιέχει ένα βακτήριο που μπορεί να αποβεί επικίνδυνο σε μικρά μωράκια γιατί δεν έχει αναπτυχθεί ακόμα η χλωρίδα του εντέρου τους...