Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ - Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΣΕ ΦΤ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ


LA LATINA

Recommended Posts

Μιλούσε στην εκπομπή ένας γιατρός, πολύ ωραία και σοβαρά, και κάποια στιγμή αναφέρθηκε στο ότι, στις χώρες που έχουν ρίξει πολύ τα ποσοστά των καισαρικών και επανέρχονται και σε φ.τ σε γυναίκες που έχουν ήδη κάνει καισαρική, τους γιατρούς τους καλύπτει και το νομικό πλαίσιο σε περίπτωση που δεν πάνε καλά τα πράγματα, σε αντίθεση με το νομικό πλαίσιο της Ελλάδας, όπου ο γιατρός είναι εκτεθειμένος.

 

Little monkey, συμφωνώ.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φοβερή εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι κανείς δεν στάθηκε στην διήγηση της γιαγιάς: Εγώ γέννησα τέσσερα παιδιά, "το πρώτο ΒΓΗΚΕ ΠΕΘΑΜΕΝΟ" !!!!!!

Δεν θα μπορουσε να σταθει κανεις σ'αυτο, ποιος ξερει γιατι συνεβη?

Εδω συμβαινει σημερα με τη δυνατοτητα των υπερηχων και ολων των εξετασεων,δυστυχως.

Τα στατιστικά δεν σας εκαναν εντυπωση?

Δεν υπαρχουν αχρειαστες καισαρικές?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Είναι λάθος να απομονώνουμε ένα ποσοστό (πχ καισαρικές 60%) χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη άλλους παράγοντες πχ την περιγεννητική θνησιμότητα. Ή να τσουβαλιάζουμε όλες τις καισαρικές σε ένα ποσοστό. Δηλαδή αυτό το 60% αν υποθέσουμε ότι ισχύει, τι περιλαμβάνει ακριβώς; Καισαρικές από επιλογή της εγκύου ; από επιλογή του γιατρού με ιατρικά κριτήρια; από επιλογή του ιατρού με δόλια κριτήρια; από σοβαρές επιπλοκές; Μια σοβαρή έρευνα λαμβάνει υπόψη της πολλούς παράγοντες, αλλιώς οδηγεί σε λανθασμένα ή σκόπιμα παραποιημένα αποτελέσματα.

Δεύτερες, τρίτες, τέταρτες καισαρικές ίσως; Πάντα το είχα απορία, αν το ποσοστό των καισαρικών (το οποίο συνέχεια αυξάνεται αναλόγως ποιον ρωτάς) περιλαμβάνει μόνο πρώτους τοκετούς ή δεύτερους / τρίτους τοκετούς μετά από καισαρική.

 

Επίσης σε τι ηλικίες αναφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορουσε να σταθει κανεις σ'αυτο, ποιος ξερει γιατι συνεβη?

Εδω συμβαινει σημερα με τη δυνατοτητα των υπερηχων και ολων των εξετασεων,δυστυχως.

Τα στατιστικά δεν σας εκαναν εντυπωση?

Δεν υπαρχουν αχρειαστες καισαρικές?

 

Δεν περίμενα να βγάλουν το ιατρικό πόρισμα, αλλά είναι δυνατόν να κάθονται στη σειρά και να βλέπω τη συνομίληκή μου που υποφέρει για τις καισαρικές της, να κοιτάει τη γιαγιά χαμογελώντας και επιδοκιμάζοντας τους τοκετούς της, το Θεοδωράκη να συμφωνεί και το γεγονός του χαμένου μωρού να περνάει ασχολίαστο?

 

Σαφέστατα υπάρχουν αχρείαστες καισαρικές, προσωπικά το είχα εντοπίσει απλώς και μόνο βλέποντας γύρω μου, και χαίρομαι που ο κόσμος αρχίζει και ευαισθητοποιείται, γιατί είναι απαράδεκτο να γεννιέται ένα παιδί με γνώμονα το πως θα βολέψει ο γιατρός την εβδομάδα του.

Απλώς να μην περνάμε στο άκρο του να ακυρώνουμε την επιστήμη.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Μιλούσε στην εκπομπή ένας γιατρός, πολύ ωραία και σοβαρά, και κάποια στιγμή αναφέρθηκε στο ότι, στις χώρες που έχουν ρίξει πολύ τα ποσοστά των καισαρικών και επανέρχονται και σε φ.τ σε γυναίκες που έχουν ήδη κάνει καισαρική, τους γιατρούς τους καλύπτει και το νομικό πλαίσιο σε περίπτωση που δεν πάνε καλά τα πράγματα, σε αντίθεση με το νομικό πλαίσιο της Ελλάδας, όπου ο γιατρός είναι εκτεθειμένος.

 

.

 

Είναι και αυτός ένας σοβαρός παράγοντας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεύτερες, τρίτες, τέταρτες καισαρικές ίσως; Πάντα το είχα απορία, αν το ποσοστό των καισαρικών (το οποίο συνέχεια αυξάνεται αναλόγως ποιον ρωτάς) περιλαμβάνει μόνο πρώτους τοκετούς ή δεύτερους / τρίτους τοκετούς μετά από καισαρική.

 

Επίσης σε τι ηλικίες αναφέρεται.

 

 

Ακριβώς και ένα σωρό άλλοι παράγοντες...

 

Οπότε δεν μπορώ να λάβω υπόψη μου ένα επιχείρημα του τύπου είναι 60% οι καισαρικές και πρέπει να επαναστατήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

γιατί είναι απαράδεκτο να γεννιέται ένα παιδί με γνώμονα το πως θα βολέψει ο γιατρός την εβδομάδα του.

Μια καλή λύση είναι να κάνουμε αυτό που κάνουν σε άλλες χώρες, να μην έχουμε δικό μας γιατρό αλλά να γεννάμε με τον γιατρό της εφημερίας. Έτσι δεν θα είμαστε έρμαια του προγράμματος του κάθε γυναικολόγου. Και φυσικά να ζητήσουμε από το κράτος να περιορίσει τις ποινικές ευθύνες ώστε να μην μπορούμε να κατηγορήσουμε το γιατρό αν κάτι δεν πάει καλά στη γέννα. Problem solved.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ειδα την εκπομπή και ταυτίστηκα με κάποιες απ' τις κοπέλες γιατί είδα την ιστορία μου. Εκλαιγα και τα θυμήθηκα όλα.

Αν κρίνετε εκ του ασφαλούς, έχοντας μια ωραία εμπειρία, δεν μπορείτε να καταλάβετε όσες πέρασαν μία κακή εμπειρία και είτε τις παραπλάνησαν είτε δεν τους έδωσαν καν δικαίωμα επιλογής.

Και μην μου πειτε πως θα μπορούσαμε να εχουμε αντιδράσει. Πήγα να γεννήσω με σπασμένα νερά γεμάτη αίματα, στην 35 εβδομάδα και μου είπε πως ήταν ισχιακό και άμεσα έπρεπε να με βάλει για καισαρική. Εκανα ολική ενώ είχαμε πει επισκληρήδιο, μου πήραν το παιδί και το κράτησαν στην ΜΕΝΝ χωρίς να υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος, μου απαγόρεψαν να θηλάσω.... όλα αυτά δεν θα μου "περάσουν" ποτέ.

Πάντα θα κλαίω όποτε θυμάμαι το μωρό μου να κλαίει στο κουνάκι και να το βλέπω μέσα απ' τις γρίλιες και να μην μπορώ να το αγγίξω παρά μόνο 3 μισάωρα στα επισκεπτήρια. Χωρίς λόγο. Και πόσα πέρασα για να καταφέρω να επαναφέρω τον θηλασμό λίγο στο σπίτι.

Και θυμάμαι επίσης που όταν πήγα όπως πήγα στο μαιαυτήριο μου είπε η μαία πως είχαν άλλες 3 γέννες και ήταν εκεί απ' το προηγούμενο βράδι. Ηταν απλό - εκ των υστέρων το κατάλαβα: δεν θα άντεχαν να περιμένουν κι εμένα να μου βάλουν πόνους και να προσπαθήσω να γεννήσω.

 

Και κυρίως όταν στην 2η μου γέννα (υπεροχη εμπειρία που με μαλάκωσε τόσο πολύ) λίγο πριν το χειρουργείο ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΜΕ ΜΑΙΕΣ ΣΤΟ NST ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΙΣΧΙΑΚΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΗΝ 1Η ΜΟΥ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ αφού η καρδούλα ήταν στο ίδιο σημείο χαμηλά που ήταν και τώρα... Και πως το διαπίστωσε ο γιατρός αναρωτήθηκαν και με έβαλε έτσι χειρουργείο μόνο ακούγοντας το μωρό; χωρίς υπέρηχο; και πως είχε βγει το πόδι στον κόλπο μου όπως μου είχε πει χωρίς να νιώσω πόνο;;;; Και γιατί δεν μέτρησε ποτέ συσπάσεις;;; Αδύνατον. Αυτό ήταν ένα χαστούκι ακόμη.

 

Εχω κι εγώ δυο υγιή μωράκια αλλά πάντα θα έχω μια ουλή 12 πόντους να μου θυμίζει την κοροϊδία του πρώτου γιατρού και όσα στερήθηκε το μωρό μου τις πρώτες ώρες της ζωής του.

 

Εμένα οι ενστάσεις μου μόνο είναι σχετικά με το Vbac. Το παίρνουν απόφαση οι κοπέλες με μεγάλη ευκολία. Κι εγώ είχα πει πως θα προσπαθήσω. Αλλά συνετέλεσαν παράγοντες που μου το απαγορεψαν. Στο τέλος μου είπε ο γιατρός πως ήταν εγωϊστικό να προσπαθήσω ρισκάροντας τη ζωή του μωρού που κυοφορούσα και αυτού που είχα σπίτι, μόνο και μόνο για να πω πως γέννησα με ΦΤ. Αλήθεια ή ψέμματα δεν ξέρω.

Πρέπει να το ρισκάρουμε;;;; Εδώ σε θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Και ο γιατρός άνθρωπος είναι. Δεν μπορεί να μην θέλουμε να γεννήσουμε προγραμματισμένα και να έχουμε απαίτηση από τον γιατρό να είναι πάσα στιγμή διαθέσιμος για όλες τις πελάτισσες.

Αν μας απασχολεί τόσο πολύ το να γεννήσουμε ξαφνικά, θα πρέπει να ρίξουμε και λίγο νερό στο κρασί μας, αποδεχόμενες το γεγονός ότι μπορεί να μας ξεγεννήσει ο γιατρός εφημερίας ή κάποιος αντικαταστάτης του γιατρού μας...

Link to comment
Share on other sites

Είναι λάθος να απομονώνουμε ένα ποσοστό (πχ καισαρικές 60%) χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη άλλους παράγοντες πχ την περιγεννητική θνησιμότητα. Ή να τσουβαλιάζουμε όλες τις καισαρικές σε ένα ποσοστό. Δηλαδή αυτό το 60% αν υποθέσουμε ότι ισχύει, τι περιλαμβάνει ακριβώς; Καισαρικές από επιλογή της εγκύου ; από επιλογή του γιατρού με ιατρικά κριτήρια; από επιλογή του ιατρού με δόλια κριτήρια; από σοβαρές επιπλοκές; Μια σοβαρή έρευνα λαμβάνει υπόψη της πολλούς παράγοντες, αλλιώς οδηγεί σε λανθασμένα ή σκόπιμα παραποιημένα αποτελέσματα.

Μωρε χιλιες φορες συμφωνω, αλλα τα bold ποιος θα μας τα πει?

Εκτός από την επιλογή της εγκύου, που -προσωπική μου αποψη- ειναι αυτο που σεβομαι περισσοτερο απ' όλους τους λόγους (μετα την χρειαζουμενη καισαρική), ολα ειναι "σοβαρες επιπλοκές", ετσι δεν ειναι?

Εστω και σκετο το 60% κατι λεει (το κατ'επιλογή της εγκύου θα επρεπε να εξαιρεθεί,οντως).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ο γιατρός άνθρωπος είναι. Δεν μπορεί να μην θέλουμε να γεννήσουμε προγραμματισμένα και να έχουμε απαίτηση από τον γιατρό να είναι πάσα στιγμή διαθέσιμος για όλες τις πελάτισσες.

Αν μας απασχολεί τόσο πολύ το να γεννήσουμε ξαφνικά, θα πρέπει να ρίξουμε και λίγο νερό στο κρασί μας, αποδεχόμενες το γεγονός ότι μπορεί να μας ξεγεννήσει ο γιατρός εφημερίας ή κάποιος αντικαταστάτης του γιατρού μας...

 

Συμφωνώ απόλυτα. Αν επέλεξες αυτόν και μόνο τον γιατρό τότε θα πρέπει να δεχτείς όλα τα πιθανά σενάρια.

Link to comment
Share on other sites

 

Και θυμάμαι επίσης που όταν πήγα όπως πήγα στο μαιαυτήριο μου είπε η μαία πως είχαν άλλες 3 γέννες και ήταν εκεί απ' το προηγούμενο βράδι. Ηταν απλό - εκ των υστέρων το κατάλαβα: δεν θα άντεχαν να περιμένουν κι εμένα να μου βάλουν πόνους και να προσπαθήσω να γεννήσω.

 

Και κυρίως όταν στην 2η μου γέννα (υπεροχη εμπειρία που με μαλάκωσε τόσο πολύ) λίγο πριν το χειρουργείο ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΜΕ ΜΑΙΕΣ ΣΤΟ NST ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΙΣΧΙΑΚΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΗΝ 1Η ΜΟΥ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ αφού η καρδούλα ήταν στο ίδιο σημείο χαμηλά που ήταν και τώρα... Και πως το διαπίστωσε ο γιατρός αναρωτήθηκαν και με έβαλε έτσι χειρουργείο μόνο ακούγοντας το μωρό; χωρίς υπέρηχο; και πως είχε βγει το πόδι στον κόλπο μου όπως μου είχε πει χωρίς να νιώσω πόνο;;;; Και γιατί δεν μέτρησε ποτέ συσπάσεις;;; Αδύνατον. Αυτό ήταν ένα χαστούκι ακόμη.

 

 

Εμένα οι ενστάσεις μου μόνο είναι σχετικά με το Vbac. Το παίρνουν απόφαση οι κοπέλες με μεγάλη ευκολία. Κι εγώ είχα πει πως θα προσπαθήσω. Αλλά συνετέλεσαν παράγοντες που μου το απαγορεψαν. Στο τέλος μου είπε ο γιατρός πως ήταν εγωϊστικό να προσπαθήσω ρισκάροντας τη ζωή του μωρού που κυοφορούσα και αυτού που είχα σπίτι, μόνο και μόνο για να πω πως γέννησα με ΦΤ. Αλήθεια ή ψέμματα δεν ξέρω.

Πρέπει να το ρισκάρουμε;;;; Εδώ σε θέλω.

 

Συγνώμη αλλά πως είσαι σίγουρη ότι όλα αυτά έγιναν χωρίς λόγο; Πήγες όπως λες με σπασμένα νερά γεμάτη αίματα και στενοχωριέσαι επειδή σου είπαν οι μαίες πως δεν πρέπει να ήταν ισχιακό το μωρό; Τον γιατρό σου τον ρώτησες μετά ή του είπες τις αμφιβολίες σου ώστε να ακούσεις και μια ιατρική γνώμη;

 

Για το vbac έχω πολλές ενστάσεις. Αν βλέπεις τον γιατρό να είναι τόσο διστακτικός, το θεωρώ και εγώ εγωιστικό και ανεύθυνο να επιμένει κάποια έγκυος θέλοντας να διακινδυνεύσει.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά πως είσαι σίγουρη ότι όλα αυτά έγιναν χωρίς λόγο; Πήγες όπως λες με σπασμένα νερά γεμάτη αίματα και στενοχωριέσαι επειδή σου είπαν οι μαίες πως δεν πρέπει να ήταν ισχιακό το μωρό;

Και μάλιστα στην 35η εβδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ειδα την εκπομπή και ταυτίστηκα με κάποιες απ' τις κοπέλες γιατί είδα την ιστορία μου. Εκλαιγα και τα θυμήθηκα όλα.

Αν κρίνετε εκ του ασφαλούς, έχοντας μια ωραία εμπειρία, δεν μπορείτε να καταλάβετε όσες πέρασαν μία κακή εμπειρία και είτε τις παραπλάνησαν είτε δεν τους έδωσαν καν δικαίωμα επιλογής. (...)

 

Κοριτσάκι μου, για σένα ακριβώς και κοπέλες σαν εσένα στεναχωριέμαι, γιατί αισθάνομαι ότι έχετε πέσει, όχι μια, αλλά 2 φορές θύμα παραπλάνησης και κακής μεταχείρησης.

 

Την πρώτη πιθανώς από το γιατρό σου.

Αν και θα άξιζε τον κόπο να ρωτήσεις κι άλλους σοβαρούς μαιευτήρες, αν στην 35 εβδομάδα θεωρούν πιο ασφαλή την κ.τ.

Για τη ΜΕΝΝ πως το ξέρεις ότι ήταν χωρίς λόγο? Το έχεις ψάξει στα σίγουρα?

Δεν ρωτάω εξυπναδίστικα, αναρωτιέμαι μήπως στεναχωριέσαι άδικα.

 

Τη δεύτερη φορά έπεσες θύμα παραπλάνησης από τις μαίες (πάντα κατά τη γνώμη μου).

Πως είναι δυνατόν να πιστέψουμε ότι ένας έμπειρος χειρούργος-μαιευτήρας δεν μπορεί να δει τη θέση του μωρού, και ταυτόχρονα να πειστούμε από τις μαίες που δεν ήταν καν εκεί, και υποθέτουν, επειδή κάπου εκεί θυμόσουν εσύ ότι ακουγόταν η καρδιά.

Για μένα, όποιος είναι κατηγορηματικός για μια ιατρική πράξη στην οποία ήταν απών, δεν έιναι σοβαρός επιστήμονας.

 

 

Αν νιώθεις άσχημα, συγκεντρώσου στο γεγονός ότι γέννησες με επιτυχία 2 υγιή μωρά. Δεν είναι καθόλου δεδομένο.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Όταν έδειξε τις 3 γυναίκες ήταν απλά.....ένα σοκ! Η γιαγιά να λέει ότι ποτέ δεν πήγε σε γιατρό ενώ υπήρχαν γιατροί, γέννησε με την καρέκλα, το πρώτο παιδί πεθαμένο, και ΟΚ έκανε άλλα 3.......εκεί λες είναι και τα χρόνια Αντωνάκη μου, και λίγο τα λόγια του παπά, ένεκα η περίσταση, η γιαγιά έτσι τα λέει......οι άλλες που χαμογελούσαν?

Και εν τέλει ήταν 3 γυναίκες που έγιναν μάνες, και με γερά παιδιά, για ποιό λόγο κάποια να είναι η "άτυχη" της "κακής γενιάς"?

 

Πολλά που άκουσα δεν τα ήξερα, όπως το νομικό πλαίσιο για τον Vbac , αλλά ξέρω ότι πολλά δε θα τα μάθω και ποτέ......γιατί όταν είσαι στην αίθουσα ωδίνων και δεν έχεις και γνώσεις, όταν σου πει ο γιατρός "πρέπει να πάμε σε καισαρική" δε μπορείς να ξέρεις αν το κάνει γιατί όντως διαβλέπει ένα πρόβλημα, ή γιατί πριν λίγο χτύπησε το κινητό του και έχει να πάει για ούζα οπότε πρέπει να τελειώνει μαζί σου σε μια- μιάμιση ώρα.

 

Πάντως με όλα αυτά χάνουμε την μαγεία της μητρότητας νομίζω.......δλδ και μένα το πήρανε το δεύτερο παιδί μου για εξετάσεις, και μάλιστα επειδή έκανε ταχύπνοια μπήκε στη ΜΕΝΝ, και το έβλεπα από το τζάμι........την τέταρτη μέρα μου το φέρανε κι εγώ όλες αυτές τις μέρες έκλαιγα που δεν το είχα αγκαλιάσει......το φέρανε, το αγκάλιασα, θυμάμαι καμιά φορά τις δύσκολες στιγμές που περάσαμε και βουρκώνω, αλλά το παλλικάρι μου είναι σχεδόν 5, έχω κάθε μέρα της ζωής μου να είμαι πλάι του, δε νομίζω να έπαθε ψυχολογικά επειδή τον αγκάλιασα κάποιες μέρες αργότερα αναγκαστικά, και ούτε πρόκειται να μαυρίσω τη ζωή μου και να βεβηλώσω τις αναμνήσεις μου επειδή έγινε αυτό.

 

Αυτό με χάλασε στην εκπομπή.....ο θρήνος !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μωρε χιλιες φορες συμφωνω, αλλα τα bold ποιος θα μας τα πει?

Εκτός από την επιλογή της εγκύου, που -προσωπική μου αποψη- ειναι αυτο που σεβομαι περισσοτερο απ' όλους τους λόγους (μετα την χρειαζουμενη καισαρική), ολα ειναι "σοβαρες επιπλοκές", ετσι δεν ειναι?

Εστω και σκετο το 60% κατι λεει (το κατ'επιλογή της εγκύου θα επρεπε να εξαιρεθεί,οντως).

 

Λέει ότι είναι πιο ασφαλής μέθοδος (είτε κατ΄επιλογή, είτε κατ΄ανάγκη). Εγώ έτσι το μεταφράζω. Μπορεί να μην είναι η ιδανική, ρομαντική κατάληξη θα θέλαμε να έχουμε, αλλά είναι πιο ασφαλής.

 

Εμένα ο γιατρός μου είχε προτείνει καισαρική στην περίπτωσή μου και όταν ρώτησα γιατί, αφού μου εξήγησε τους ιατρικούς λόγους, μου είπε ότι έχουμε 20% πιθανότητες να πάει κάτι στραβά (δηλ. 80% πιθανότητες να είναι όλα καλά). Παρόλαυτά (μπορεί το 20% να σας φαίνεται αμελητέο), μου φάνηκε λογικότατο αυτό που είπε. Και δεν το έκανε ούτε για χρήματα (τα ίδια έπαιρνε), ουτε με έβαλε προγραμματισμένα. Ξεκίνησε ο τοκετός φυσιολογικά, αλλά ήξερα ότι όταν γίνει αυτό θα πάω κατευθείαν για καισαρική.

 

Τι θέλω να πω. Ότι ο σοβαρός λόγος πράγματι είναι κάτι σχετικό. Αλλά επιλέγω να ελαχιστοποιήσω τις πιθανότητες.

Link to comment
Share on other sites

Εστω και σκετο το 60% κατι λεει (το κατ'επιλογή της εγκύου θα επρεπε να εξαιρεθεί,οντως).

Μόνο του δεν λέει αρκετά. Πρέπει να εξαιρεθεί το κατ' επιλογήν. Πρέπει να εξαιρεθούν οι δεύτερες / τρίτες καισαρικές. Πρέπει να ληφθούν υπ' όψιν η ηλικία της εγκύου και τα ποσοστά επιπλοκών.

 

Και φυσικά εννοείται ότι από τη στιγμή που επιμένουμε να γεννήσουμε με συγκεκριμένο γιατρό και όχι με γιατρό εφημερίας, θα υπάρχουν περισσότερες προκλήσεις και συνεπώς περισσότερες καισαρικές.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έδειξε τις 3 γυναίκες ήταν απλά.....ένα σοκ! Η γιαγιά να λέει ότι ποτέ δεν πήγε σε γιατρό ενώ υπήρχαν γιατροί, γέννησε με την καρέκλα, το πρώτο παιδί πεθαμένο,

 

Αυτό με την καρέκλα μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος; πως γέννησε με την καρέκλα; δεν κατάλαβα

Link to comment
Share on other sites

Εκάβη, 20% είναι ιλιγγιώδες.

Σήμερα, (ούτε να το γράψω δεν μπορώ) με τα γεννημένα μας παιδιά, αν μας έλεγαν ότι κάτι απειλεί τη ζωή τους κατά 20%, αλλά αν το ρισκάρετε θα ζήσετε μια ωραία στιγμή, θα επιλέγαμε να ζήσουμε τη στιγμή? :rolleyes:

 

La Latina, στο μυαλό μου είσαι!!!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Εκάβη, 20% είναι ιλιγγιώδες.

Σήμερα, (ούτε να το γράψω δεν μπορώ) με τα γεννημένα μας παιδιά, αν μας έλεγαν ότι κάτι απειλεί τη ζωή τους κατά 20%, αλλά αν το ρισκάρετε θα ζήσετε μια ωραία στιγμή, θα επιλέγαμε να ζήσουμε τη στιγμή? :rolleyes:

 

Εγώ συμφωνώ και επαυξάνω...:-) Αλλά θα ακούσεις από την άλλη πλευρά, ότι έπρεπε να προσπαθήσω και αν πήγαινε κάτι στραβά τότε να έκανα καισαρική... ή ότι ο γιατρός ήταν υπερβολικός και το 20% δεν ήταν 20% αλλά 10% κτλ...

Link to comment
Share on other sites

ή ότι ο γιατρός ήταν υπερβολικός και το 20% δεν ήταν 20% αλλά 10% κτλ...

Εγώ ούτε για 10% δεν θα ρίσκαρα, τι λέμε τώρα. Εδώ αμνιοκέντηση πας να κάνεις και τρέμεις στην ιδέα του 1-2% που είναι το ποσοστό επιπλοκών, και θα ρισκάρεις ένα τελειόμηνο μωρό την ώρα της γέννας για ένα ποσοστό 10%?

 

Να μου λείπει και η μοναδική στιγμή και όλα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο του δεν λέει αρκετά. Πρέπει να εξαιρεθεί το κατ' επιλογήν. Πρέπει να εξαιρεθούν οι δεύτερες καισαρικές. Πρέπει να ληφθούν υπ' όψιν η ηλικία της εγκύου και τα ποσοστά επιπλοκών.

 

Και φυσικά εννοείται ότι από τη στιγμή που επιμένουμε να γεννήσουμε με συγκεκριμένο γιατρό και όχι με γιατρό εφημερίας, θα υπάρχουν περισσότερες προκλήσεις και συνεπώς περισσότερες καισαρικές.

 

 

Μέχρι σήμερα δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να υπάρξει καισαρική κατ επιλογήν της εγκύου, διάβαζα και ένα άρθρο της κυρίας Στυλιανάκη σήμερα, που έλεγε ότι αν έχεις μια καλή εγκυμοσύνη γιατί να θες και ένα χειρουργείο? Και νόμιζα ότι βαδίζω σωστά. Τελικά πρέπει να αναθεωρήσω και να δεχτώ ότι υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο/ επιλογή.

 

Ο γιατρός εφημερίας στην Ελλάδα είναι ένα μεγάλο ζήτημα για μένα.....ο γιστρός μου ήξερε απ έξω ποιές μέρες έχει γέννες πάνω κάτω και δεν έλειψε από καμία - χαζός δεν είναι χιλιάρικα είναι αυτά, μπορεί να πάει διακοπές τον άλλο μήνα πχ......

Το μόνο που μας είπε, είναι να τηλεφωνήσουμε όταν σπάσουν τα νερά, αν είναι ήδη σε κάποια κλινική να πάμε εκεί και όχι στην άλλη (δυο επιλογές είχαμε, Γένεσις και Γενική). Αυτό μόνο.

 

Τώρα η γέννα με γιατρό εφημερίας, είναι ένα άλλο πονεμένο θέμα.......έχει τύχει να πέσουν κοπέλες σε τόσο καταπληκτικούς γιατρούς/ ειδικευόμενοι είναι αν δεν απατώμαι, που μετά τους έπλεκαν διθυράμβους......έχει τύχει όμως και να πάνε τα πράγματα άσχημα. Εγώ, προσωπικά, δεν θα εμπιστευόμουν γιατρό εφημερίας γιατί, πρώτον, για μένα πάντα, κάνει πρακτική άρα δεν έχει τελειώσει ακόμα καν τις σπουδές του και δεν έχει πείρα, και δεύτερον, τα νοσοκομεία μας είναι γεμάτα από άτομα με πτυχία αμφιβόλου προελεύσεως διαφόρων χωρών, κάτι που εμένα τουλάχιστον, με τρομάζει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την καρέκλα μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος; πως γέννησε με την καρέκλα; δεν κατάλαβα

 

Είπε ότι έσκυψε στα γόνατα, έπιασε μια καρέκλα και γέννησε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ούτε για 10% δεν θα ρίσκαρα, τι λέμε τώρα. Εδώ αμνιοκέντηση πας να κάνεις και τρέμεις στην ιδέα του 1-2% που είναι το ποσοστό επιπλοκών, και θα ρισκάρεις ένα τελειόμηνο μωρό την ώρα της γέννας για ένα ποσοστό 10%?

 

Να μου λείπει και η μοναδική στιγμή και όλα.

 

έτσι είναι... Εμένα η μοναδική στιγμή μου είναι όταν είδα το προσωπάκι του μωρού μου... Η αγωνία μου ήταν για εκείνη τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω για 2000στή φορά. Για όλα φταίνε οι γιατροί.

Αν λειτουργούσαν μόνο με επιστημονικά κριτήρια, δεν θα άφηναν χώρο ούτε στις μαίες να παίζουν το γιατρό, ούτε σε εμάς να προσπαθούμε να πάρουμε αποφάσεις για τις οποίες είμαστε μη -qualified. Totally όμως. Τουλάχιστον για όσες από εμάς δεν είμαστε γιατροί, δεν θα έπρεπε να πέφτει σε εμάς η ευθύνη.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...