Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΔΥΟ ΕΜΒΟΛΙΑ ΜΑΖΙ

liarena

Recommended Posts

Σας εχει τυχει να κανετε δυο εμβολια μαζι διαφορετικα (οχι τα τετραβακ κλπ)γιατι πηγα σε μια παιδιατρο χτες και μου ειπε οτι γινετε,αλλα εγω δεν ηθελα.θα ηθελα πολυ τις αποψεις σας

Διαφημίσεις

Γινεται σε περιπτώσεις ανάγκης ... πχ να έχει παρέλθει ο χρόνος απο κάποιο σημαντικό εμβόλιο και να μην παίρνει αλλη αναβολη ... καλο ειναι να αποφεύγεται όμως ο διπλός εμβολιασμος ....

1aLup3.png

BtUIp3.png

Εγω αρνηθηκα να κανω 2 εμβολια μαζι.......η παιδιατρος δεν ειχε προβλημα......

Καλο ειναι να μαστε τακτικοι για να μην εχουμε το προβλημα που αναφερει η Ολγα!!!! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Γίνεται, εγώ εχω κάνει δύο φορές από 2 εμβόλια στην ίδια επίσκεψη και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Ο ίδιος ο παιδίατρος μου το πρότεινε που θα μπορούσε να επωφεληθεί της αμοιβή 2 επισκέψεων. Και να φανταστείτε ότι η κόρη μου δεν έχει κανένα πρόβλημα με τα εμβόλια, είναι μεγάλη της χαρά !!!

Δεν νομίζω οτι υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το μικρό μου μωρό έκανε 2 μαζί (prevenar + rotarix) και την άλλη εβδομάδα πάμε για τη δεύτερη δόση τους.

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Διαφημίσεις

Και 5 και 10 κανεις μαζι αν θες....το θεμα ειναι αν θες να τα κανεις!!!!

Δεν εχετε διαβασει βλεπω τα τοπικ σχετικα με τα εμβολια!!!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

δεν ξερω βρε παιδια εμενα δεν μου αρεσε η ιδεα αυτη και τι εγινε που χασαμε 1 μηνα γιατι να τα πλακωσουμε ολα μαζι!!!απλα επειδη αλλαξα παιδιατρο(στον αλλο περιμενα 4 ωρες) πηγα σε αυτην αλλα δεν τρελαθηκα κι ετσι θα γυρισω παλι στον αλλον .για να εχει τοσο κοσμο καλος θα ειναι

Εγω δεν ρισκαρω...ουδεποτε εκανε παρενεργειες ως τωρα, αλλα τοσα διαβαζουμε για τα εμβολια.......

Η δικια μου παιδιατρος που ελεγε για δυο μαζι, της ειπα οχι και καναμε ενα τον ενα μηνα και ενα θα κανουμε στην επομενη επισκεψη.......δεν θα παμε και θα πληρωσουμε εξτρα επισκεψη........

iro Δημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 17, 2008 10:45 am Θέμα δημοσίευσης:

--------------------------------------------------------------------------------

Δεν νομίζω οτι υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το μικρό μου μωρό έκανε 2 μαζί (prevenar + rotarix) και την άλλη εβδομάδα πάμε για τη δεύτερη δόση τους.

Θα συμφωνήσω κι εμείς έχουμε κάνει δυο φορές δυο εμβόλια μαζί και όχι λόγω καθυστέρησης της επίσκεψης. Τη μια φορά και τα δύο ήταν ενεσούλες και την άλλη το ένα ένεση και το άλλο πόσιμες σταγόνες.

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ΕΜΕΙΣ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΗΝΑ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΝΤΑΠΛΟ ΔΙΦΘΕΡΙΤΙΔΑΣ,ΤΕΤΑΝΟΥ,ΚΟΚΚΥΤΗ,ΠΟΛΙΟΜΥΕΛΙΤΙΔΑΣ,ΑΙΜΟΦΙΛΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΗΠΑΤΙΤΙΔΑΣ Β. ΔΗΛΑΔΗ ΔΥΟ ΕΝΕΣΕΙΣ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΝΕΥΜΟΝΙΟΚΟΚΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝΙΓΓΙΤΙΔΑΣ ΣΥΝ ΤΙΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ROTARIX. ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΤΑ ΕΠΑΝΑΛΆΜΒΑΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΔΙΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΔΟΣΕΙΣ! Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΕΛΑΝΙΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΦΟΡΑ. ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΘΑ ΤΗΝ ΤΣΙΜΠΑΕΙ ΔΙΠΛΑ? ΕΤΣΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ? ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ?

Διαφημίσεις

Εμεις δεν καναμε ποτε 2 μαζι!Εχθες πηγαμε για το tetravac μας ειπε η γιατρος οτι μειναμε λιγο πισω στα εμβολια σε σχεση με τις ημερομηνιες.Αλλαξε απλως λιγο την σειρα των εμβολιων χωρις να εχει ιδαιαιτερο προβλημα. Και ετσι θα τα κανουμε(ειχε αρρωστηει σε ορισμενα).

Δεν υπαρχει λογος πιστευω το μωρο να φαει τετοια ταλαιπωρια και σωματικη με τα τσιμπηματα (λεμε τωρα) αλλα και οργανισμος να ταλαιπωρηθει.Αυτα προσωπικη μου αποψη οταν το παιδακι δεν εχει κανενα σοβαρο πορβλημα που να συντρεχει λογος να τα κανει τα εμβολια γρηγορα.

γινεται, αλλα η δικη μου παιδιατρος το αποφευγει οταν δεν υπαρχει λογος. ειναι κριμα μου λεει να ταλαιπωρηθει περισσοτερο το μωρο. γενικα ειναι πολυ αυστηρη με τα εμβολια και κανει κυριως τα υποχρεωτικα.

kallisto δεν ειναι καθολου απαραιτητο να κανει η μικρη σου μαζι 2 εμβολια και να περνα τοση ταλαιπωρια. εμεις στον 2 μήνα καναμε το πενταπλο και τωρα του πνευμονιοκοκου και εχουμε καθε μηνα τις αλλες δοσεις. εσυ θα αποφασισεις για τα εμβολια, οχι ο γιατρος, ο οποιος επρεπε να σε ενημερωσει οτι μπορει να γινει ενα εμβολιο τη φορα.

Εμεις δεν καναμε ποτε 2 μαζι!
΄

Εκτός από την ταλαιπωρία του μωρού, κάνοντας 2 εμβόλια μαζί, ακόμα και τα πιο απλά, αυξάνεις τη πιθανότητα να εμφανιστούν παρενέργειες λόγω εμβολίου. Έτσι δεν είναι? Οι παιδίατροι τι λένε γι' αυτό?

Συνάντησα κάποτε μια κοπελιά που έχει ένα αγοράκι 1,5χρ περίπου θα είναι τώρα. Μου είπε πως το παιδάκι της έχει πρόβλημα λόγω του ότι κάποτε ένας γιατρός του έκανε 3εμβόλια μαζί. Δεν ξέρω και πολλά αλλά όντως έχω διαβάσει και άλλη περίπτωση που για τον ίδιο λόγω έχουν αποκτήσει παιδάκια προβλήματα υγείας που τα ακολουθούν για όλη τους την ζωή. Εγώ ειδικά μετά από αυτό δεν κάθομαι να του κάνουν ούτε δύο. Είναι να μην σου τύχει που λένε αλλά καλύτερα να προσέχουμε όσο μπορούμε.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Διαφημίσεις

ΝΑΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΚΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ. ΩΣΤΟΣΟ Η ΜΠΕΜΠΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΠΥΡΕΤΟ ΚΛΠ. ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΜΕΛΑΝΙΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΤΡΟΜΑΖΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΗ ΣΥΝΕΦΕΡΩ! ΛΕΣ ΚΙ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΜΕΡΑ! ΤΩΡΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΜΑΖΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ?

Και ποτέ να μην κάνει πυρετό η μπεμπούλα σου!

Όμως ο οργανισμός δεν έχει πάντα τις ίδιες αντοχές.

Αν δεις το χρονοδιάγραμμα εμβολιασμών υπάρχουν περιθώρια για να γίνονται ένα ένα τα εμβόλια.