Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προβλημα στον παιδικο


Recommended Posts

Στελνω τα παιδακια μου απο περσι παιδικο σε ενα ιδιωτικο παιδικο σταθμο. Ειναι συνοικιακος και το εχει μια πολυ καλη κοπελα νηπιαγωγος. Η ιδιοκτητρια ειναι πολυ καλη, τα παιδια την αγαπανε . Το θεμα ειναι οτι προσελλαβε φετος καινουργες δασκαλες οι οποιες δινουν στα παιδια καθε μερα γλυκα. Να σημειωσω οτι το φαγητο το πηγαινουμε εμεις και παντα περισευει. και τα παιδια μια μου λενε φαγαμε μπισκοτα, μια γλυφυτζουρι. Σημερα ηρθε η κορη μου τρωγοντας ενα τεραστιο γλυφυτζουρι κοκορακι. δεν ειμαι καμμια υστερικια, δινω και εγω γλυκα στα παιδια αλλα μου κακοφανηκε οτι τους δινουν και στο σχολειο, χωρις να μου το πουν. Η διευθυντρια αμα παει καμμια μαμα κερασματα γιατι γιορταζει το παιδι της , τα βαζει στην τσαντα τους και δεν τα δινει εκεινη την ωρα και ουτε μοιραζουμε τουρτα στα γενεθλια( μονο την κοβουμε), επισης η διευθυντρια λειπει πολλεσ φορες λογω υγιειας οποτε παιζει να μην το ξερει. Να μιλησω ή να το κανω γαργαρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στελνω τα παιδακια μου απο περσι παιδικο σε ενα ιδιωτικο παιδικο σταθμο. Ειναι συνοικιακος και το εχει μια πολυ καλη κοπελα νηπιαγωγος. Η ιδιοκτητρια ειναι πολυ καλη, τα παιδια την αγαπανε . Το θεμα ειναι οτι προσελλαβε φετος καινουργες δασκαλες οι οποιες δινουν στα παιδια καθε μερα γλυκα. Να σημειωσω οτι το φαγητο το πηγαινουμε εμεις και παντα περισευει. και τα παιδια μια μου λενε φαγαμε μπισκοτα, μια γλυφυτζουρι. Σημερα ηρθε η κορη μου τρωγοντας ενα τεραστιο γλυφυτζουρι κοκορακι. δεν ειμαι καμμια υστερικια, δινω και εγω γλυκα στα παιδια αλλα μου κακοφανηκε οτι τους δινουν και στο σχολειο, χωρις να μου το πουν. Η διευθυντρια αμα παει καμμια μαμα κερασματα γιατι γιορταζει το παιδι της , τα βαζει στην τσαντα τους και δεν τα δινει εκεινη την ωρα και ουτε μοιραζουμε τουρτα στα γενεθλια( μονο την κοβουμε), επισης η διευθυντρια λειπει πολλεσ φορες λογω υγιειας οποτε παιζει να μην το ξερει. Να μιλησω ή να το κανω γαργαρα?

 

Να μιλήσεις βέβαια. Από τη στιγμή που τα παιδιά φέρνουν φαγητό από το σπίτι αυτό είναι υπέραρκετό. Δεν βλέπω γιατί πρέπει να δίνουν γλυκά στα παιδιά σας, ενδεχομένως το κάνουν για επιβράβευση (πχαν είσαστε φρόνιμοι θα φάτε μπισκότο) μέθοδος εντελώς απαράδεκτη και αντιπαιδαγωγική κατά τη γνώμη μου. Επιπλέον εκτός από το ανθυγιεινό του πράγματος, τα γλυφιτζούρια και οι καραμέλες μπορούν να προκαλέσουν πνιγμό αυτό δεν το σκέφτονται καθόλου; Εγώ πάντως στη θέση σου θα μιλούσα σίγουρα, αρχικά στις δασκάλες και μετά στη διευθύντρια αν δεν έβγαζα άκρη.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στελνω τα παιδακια μου απο περσι παιδικο σε ενα ιδιωτικο παιδικο σταθμο. Ειναι συνοικιακος και το εχει μια πολυ καλη κοπελα νηπιαγωγος. Η ιδιοκτητρια ειναι πολυ καλη, τα παιδια την αγαπανε . Το θεμα ειναι οτι προσελλαβε φετος καινουργες δασκαλες οι οποιες δινουν στα παιδια καθε μερα γλυκα. Να σημειωσω οτι το φαγητο το πηγαινουμε εμεις και παντα περισευει. και τα παιδια μια μου λενε φαγαμε μπισκοτα, μια γλυφυτζουρι. Σημερα ηρθε η κορη μου τρωγοντας ενα τεραστιο γλυφυτζουρι κοκορακι. δεν ειμαι καμμια υστερικια, δινω και εγω γλυκα στα παιδια αλλα μου κακοφανηκε οτι τους δινουν και στο σχολειο, χωρις να μου το πουν. Η διευθυντρια αμα παει καμμια μαμα κερασματα γιατι γιορταζει το παιδι της , τα βαζει στην τσαντα τους και δεν τα δινει εκεινη την ωρα και ουτε μοιραζουμε τουρτα στα γενεθλια( μονο την κοβουμε), επισης η διευθυντρια λειπει πολλεσ φορες λογω υγιειας οποτε παιζει να μην το ξερει. Να μιλησω ή να το κανω γαργαρα?

 

Γλυκά από που κι ως που τα δίνει; Δεν υπάρχει συγκεκριμένο διατροφολόγιο;

 

Τώρα σε περίπτωση γενεθλίων ή γιορτής κάποιου παιδιού, δεν είμαι αντίθετη να φάει τούρτα ή γλυκό σαν κέρασμα.

Θα ήμουν αντίθετη στο να δίνουν γλυκά χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος και εκεί θα μίλαγα.

Link to comment
Share on other sites

Γλυκά από που κι ως που τα δίνει; Δεν υπάρχει συγκεκριμένο διατροφολόγιο;

 

Συγκεκριμενα τι θα στειλουμε για φαγητο δεν λενε οτι θελεις εκτος απο σοκολατες , κεικ κ ψαρι. εγω το μεσημερι στελνω παντα μαγειρεμενο φαγητο, σαλατα, τυρι οτι ταιριαζει τελοσ παντων κ ψωμι. αυτο με την τουρτα το ειπα για να δειξω την πολιτικη της διευθυντριας. Επισης περσι που δεν ελειπε η διευθυντρια αν καποιο παιδι ετρωγε ολο το φαγητο του , του εδιναν για συμπληρωμα φρουτα και το εγραφαν και στο τεραδιο για να το ξερουν οι γονεις Τεραααστια διαφορα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στελνω τα παιδακια μου απο περσι παιδικο σε ενα ιδιωτικο παιδικο σταθμο. Ειναι συνοικιακος και το εχει μια πολυ καλη κοπελα νηπιαγωγος. Η ιδιοκτητρια ειναι πολυ καλη, τα παιδια την αγαπανε . Το θεμα ειναι οτι προσελλαβε φετος καινουργες δασκαλες οι οποιες δινουν στα παιδια καθε μερα γλυκα. Να σημειωσω οτι το φαγητο το πηγαινουμε εμεις και παντα περισευει. και τα παιδια μια μου λενε φαγαμε μπισκοτα, μια γλυφυτζουρι. Σημερα ηρθε η κορη μου τρωγοντας ενα τεραστιο γλυφυτζουρι κοκορακι. δεν ειμαι καμμια υστερικια, δινω και εγω γλυκα στα παιδια αλλα μου κακοφανηκε οτι τους δινουν και στο σχολειο, χωρις να μου το πουν. Η διευθυντρια αμα παει καμμια μαμα κερασματα γιατι γιορταζει το παιδι της , τα βαζει στην τσαντα τους και δεν τα δινει εκεινη την ωρα και ουτε μοιραζουμε τουρτα στα γενεθλια( μονο την κοβουμε), επισης η διευθυντρια λειπει πολλεσ φορες λογω υγιειας οποτε παιζει να μην το ξερει. Να μιλησω ή να το κανω γαργαρα?

 

Αν έχεις καλή σχέση με τις κοπέλες και δεν θες να το πεις, καταλαβαίνω απο που προέρχεσαι, αλλά μπορείς να πεις , οτι χθες δεν κοιμήθηκε όλη νύχτα απο την ζάχαρη η κάτι τέτοιο .. Έτσι ώστε να ξέρουν οτι αυτο έχει άμεση επίπτωση και δεν μπορούν να το κάνουν πίσω απο την πλάτη σου γιατι θα το καταλάβεις αμέσως

Πες το με καλο τροπο, μην τους την πεις,.. Φροντίζουν και τα παιδια σου οπότε δεν θες άσχημη σχέση μαζί τους οπότε με το μαλακό..

Link to comment
Share on other sites

Καλά απαγορεύεται το κέικ και επιτρέπονται τα γλειφιντζούρια;

 

Να μιλήσεις και να πεις να μην δίνει το σχολείο επιπλέον φαγητό στα παιδιά (κυρίως γλυκά) πέραν αυτού που φέρνουν από το σπίτι τους.

 

Εγώ θα μιλούσα με καλό και ευγενικό τρόπο, αλλά ευθέως.

Link to comment
Share on other sites

Καλά απαγορεύεται το κέικ και επιτρέπονται τα γλειφιντζούρια;

 

Να μιλήσεις και να πεις να μην δίνει το σχολείο επιπλέον φαγητό στα παιδιά (κυρίως γλυκά) πέραν αυτού που φέρνουν από το σπίτι τους.

 

Εγώ θα μιλούσα με καλό και ευγενικό τρόπο, αλλά ευθέως.

 

ουτε τα γλυφυτζουρια επιτρεπονται για την διευθυντρια αλλα η δασκαλα αλλα πραττει .ψιλοντρεπομαι να μιλησω γιατι κ η δασκαλα ειναι πολυ νεα κ λεω θα βρει τον μπελα της. αν μπορειτε ετσι να μου πειτε και αλλες ιδεες πως να το φερω το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που κι εγώ δίνω πότε πότε στο γιο μου ένα γλυκάκι, δεν θα μου άρεσε να του δίνουν κάθε μέρα στο σχολείο, ιδιαίτερα χωρίς να έχω ενημερωθεί.

 

Θα σου έλεγα να το διερευνήσεις οπωσδηποτε, εφόσον σε ενοχλεί, αλλά με διακριτικότητα, και με βάση την "ιεραρχία".

 

Ρώτα καταρχήν τις ίδιες τις δασκάλες, δήθεν χαλαρά: "έχω παρατηρήσει τό και τό, πώς κι έτσι; έτυχαν πολλά κεράσματα τώρα τελευταία ή τα δίνετε εσεις; άλλαξε κάτι στο διατροφολόγιο; (αν ναι) να μας το λέτε όμως για να μην αναρωτιόμαστε"...Ανάλογα τί θα σου πεί, να είσαι κι εσύ ειλικρινής ότι δεν σου αρέσει η πρακτική αυτή και θα προτιμούσες να περιοριστεί, τουλάχιστον στα δικά σου παιδιά.

 

Τώρα, αν διαπιστώσεις ότι όντως είναι 'αυθαιρεσία' της δασκάλας, ή οτιδήποτε στα λόγια της ή στον τρόπο της σε ενοχλήσει, πας το θέμα στη διευθύντρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μιλήσεις στην ίδια τη δασκάλα πρώτα, όχι στη διευθύντρια.

 

Αυτό. Θα έλεγα πρώτα στη δασκάλα ευθέως, "ξέρετε έχω παρατηρήσει ότι του δίνετε γλυκά πολύ συχνά και δεν θα ήθελα να συνεχιστεί αυτό. Μόνο κατ΄εξαίρεση σε κάποιο κέρασμα άλλου παιδιού, αλλά όχι να παίρνει γλυκά από τη δασκάλα. Δες και τι θα απαντήσει και βλέπεις τις επόμενες κινήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...