Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική Μαντούδης


Recommended Posts

Μηδαμινό φιλενάδα!! Πριν 5χρονια είχα 5 και περισυ μετα απο εξωςωματικες και φάρμακα γύρω στα 1..Μια ωοθηκη μονο λειτουργεί και σιγουρα πάω για έμμηνο παύση νωρίς όπως η μάνα μου αλλα βοήθησε ο Θεός άλλαξα αρκετα πραγματα σε διατροφή κλπ και μας ήρθε το θαύμα!!

 

Ολα να σου πανε τέλεια!

 

 

Με το καλό κοριτσάκι μου το μωράκι σου και να χαίρεσαι το πρώτο σου παιδάκι.

Πάντως η διατροφή παίζει σημαντικό ρόλο. Στο σπέρμα του άντρα μου που από την αρχή δεν ήταν πολύ καλό, αλλά άρχισε ξαφνικά η πτώση του, μόνο λίγο η διατροφή βοήθησε να έχουμε ένα κάπως καλύτερο δείγμα για την εξωσωματική και πιο υγιές. Μπορεί ο αριθμός να ήταν μικρός, αλλά τουλάχιστον ήταν πιο υγιή τα σπερματοζωάρια, πράγμα που δεν είχαμε δει σε άλλα δείγματα προηγούμενα (είχαμε κάνει και αρκετά σπερμοδιαγράμματα), ούτε καν όταν έκοψε το τσιγάρο. Βέβαια ο άντρας μου έχει και κυρσοκήλη 2ου βαθμού και δεν ξέρω κατά πόσον θα μπορούσε να βελτιώνεται, αλλά με τη διατροφή κάποιοι δείκτες βελτιώθηκαν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 267
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπράβο!!! Πέτυχε;

 

Ναι ευτυχώς. Τώρα μπήκα στον τέταρτο μήνα. Θεωρώ ότι είμαι και τυχερή που έμεινα με την πρώτη εξωσωματική, αλλά ήταν και ο γιατρός πολύ προσεκτικός και συγκροτημένος, οπότε όλα έπαιξαν το ρόλο τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

Για την ΑΜΗ που λέτε έκλαιγα ένα ολοκληρο καλοκαίρι, το σκέφτομαι και τρελαίνομαι, έχασα από τη ζωή μου όλο το καλοκαίρι του 2013...Κι ας συνέβησαν στη ζωή μου την περασμένη χρονιά όλου του κόσμου τα καλά..Μου τα έσβησε όλα μονομιάς και μου άφησε πολλή πικρία μέσα μου ένα τόσο δα νουμεράκι...0,27...

Διαβάζω όμως από την άλλη κι εσάς με τα θετικά αποτελέσματα, τις εγκυμοσύνες και τα μωράκια σας και προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη, τώρα που πέρασε ο καιρός και η μεγάαααααλη κρυάδα!

Να σας παν όλα τέλεια, να μεγαλώσετε τις οικογένειές σας με όσα μωράκια επιθυμείτε:-P

ειδες που και η baby με χαμηλη αμη εμεινε στο δευτερο φυσιολογικα??οπως τα λεει!!ενα χρειαζεται!!!:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Μηδαμινό φιλενάδα!! Πριν 5χρονια είχα 5 και περισυ μετα απο εξωςωματικες και φάρμακα γύρω στα 1..Μια ωοθηκη μονο λειτουργεί και σιγουρα πάω για έμμηνο παύση νωρίς όπως η μάνα μου αλλα βοήθησε ο Θεός άλλαξα αρκετα πραγματα σε διατροφή κλπ και μας ήρθε το θαύμα!!

 

Ολα να σου πανε τέλεια!

μπραβο κοριτσακι μου!!!περασες τοσα και ομως δικαιωθηκες!!!!ειμαστε στην ιδια εβδομαδα σχεδον.εγω αυριο κλεινω τις 28..εσυ εισαι μια εβδομαδα μπροστα!!αντε με το καλο να γεννησουμε εμεις,να φτασει και η roubies στις εβδομαδες μας,για να ειναι πιο ηρεμη(λεμε τωρα,γιατι αν εισαι σαν εμενα δε προκειται).να μεινει μετα η δ.δ και φυσικα ολα τα κοριτσια που προσπαθουν!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα.

Ειμαι και εγώ καινούργια στο forum και στην προσπάθεια να αποκτήσουμε παιδάκι.

 

Έκανα την πρώτη αποτυχημένη εξωσωματική σε ένα άλλο κέντρο (δεν θα πω σε ποιο) και ούτε καν προχώρησε σε εμβρυομεταφορά γιατί βρήκαν ότι είχα παρά τις ενέσεις μόνο ένα ωάριο και όχι καλής ποιότητας.

Αποφάσισα λοιπόν να μην τα παρατήσω και έκλεισα ραντεβού με τον κύριο Μαντούδη.

Θα ήθελα την άποψή σας και κατά πόσο μπορώ να ελπίζω σε κάτι καλύτερο με τον συγκεκριμένο γιατρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα.

Ειμαι και εγώ καινούργια στο forum και στην προσπάθεια να αποκτήσουμε παιδάκι.

 

Έκανα την πρώτη αποτυχημένη εξωσωματική σε ένα άλλο κέντρο (δεν θα πω σε ποιο) και ούτε καν προχώρησε σε εμβρυομεταφορά γιατί βρήκαν ότι είχα παρά τις ενέσεις μόνο ένα ωάριο και όχι καλής ποιότητας.

Αποφάσισα λοιπόν να μην τα παρατήσω και έκλεισα ραντεβού με τον κύριο Μαντούδη.

Θα ήθελα την άποψή σας και κατά πόσο μπορώ να ελπίζω σε κάτι καλύτερο με τον συγκεκριμένο γιατρό.

καλησπερα ντοριτα!ο μαντουδης πιστευω οτι θα κανει οτι καλυτερο μπορει και θα σου πει και τα πραγματα με το ονομα τους!απο εκει και περα ομως,αυτο που σου συνεβει μπορει να οφειλεται στο οτι δεν ανταποκριθηκαν στη διεγερση οι ωοθηκες σου,και οχι σε λαθος του κεντρου που ησουν.δε ξερω και τι θεματα εχεις.το καλο βεβαια ειναι οτι θα δει το πρωτοκολλο που σου εδωσαν και θα σου δοκιμασει καποιο αλλο που θα εχει αλλο αποτελεσμα!και εγω τη πρωτη δεν ειχα πολλα ωαρια και ποιοτικα δεν ηταν οτι καλυτερο,τη δευτερη αλλαξαμε φαρμακα και εκανα περισσοτερα και καλυτερα!σου ευχομαι η δευτερη να ειναι η τυχερη σου!!την αποψη μου για τον μαντουδη θα τη ξερεις..:-P:-P:-Pειναι στα παρακατω μνμ!!

Link to comment
Share on other sites

επισης ντοριτα μολις διαβασα το αλλο μνμ σου για το προηγουμενο κεντρο.οχι κοπελα μου,τετοια συμπεριφορα δε θα αντιμετωπισεις ποτε στο γεννημα.σε αντιμετωπιζουν σαν ανθρωπο οχι σαν .....εμενα παντως τη πρωτη φορα που αρχικα ειχαν φανει τρια ωαρια και μαλιστα φοβοταν οτι το ενα ειναι κυστικο μου ειπε οτι δεν ηταν ευχαριστημενος και αν θελω να προχωρησω σε ωοληψια η να διακοψουμε και να δοκιμασουμε σε αλλο κυκλο.το συζητησαμε και πηραμε μαζι την αποφαση.δυστυχως αν δε τα παρουν δεν μπορουν να ξερουν τη ποιοτητα..ετσι και προχωρησαμε!ηξερα ομως τι μου γινεται και οτι οι πιθανοτητες μου ηταν λιγες και ηταν διπλα μου ο γιατρος.

Link to comment
Share on other sites

Allen ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Απ΄ οτι λενε ολοι οι γιατροι που εχουν δει τις εξετασεις μας δεν εχουμε καποιο προβλημα απλα η ηλικια ειμαι 41. Αυτο που με εβαλε σε σκεψεις ηταν οτι αφου ειδε την ανταποκριση οτι δεν ηταν καλη ουτε μου αλλαξε τα φαρμακα κ παραυτα προχωρησε σε ωοληψια!!! Την Πεμπτη εχω ραντεβου με τον Μαντουδη να δουμε τι θα μου πει!

Link to comment
Share on other sites

Allen ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Απ΄ οτι λενε ολοι οι γιατροι που εχουν δει τις εξετασεις μας δεν εχουμε καποιο προβλημα απλα η ηλικια ειμαι 41. Αυτο που με εβαλε σε σκεψεις ηταν οτι αφου ειδε την ανταποκριση οτι δεν ηταν καλη ουτε μου αλλαξε τα φαρμακα κ παραυτα προχωρησε σε ωοληψια!!! Την Πεμπτη εχω ραντεβου με τον Μαντουδη να δουμε τι θα μου πει!

περιμενω καλα νεα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή επιτυχία σε όλες τις κοπέλες!

Όσες γεννήσατε να χαίρεστε την οικογένεια! :)

Γράφω κι εγώ για να βοηθήσω με την εμπειρία μου στον Μαντούδη.

Είναι η πρώτη μου προσπάθεια εξωσωματικής μετά από 4 σπερματεγχύσεις (με άλλον γιατρό) και 4 χρόνια άκαρπων ελεύθερων σχέσεων.

Ο Μαντούδης ήταν ο πρώτος "εξωσωματικός" που επισκέφτηκα γιατί μου τον είχε συστήσει φίλη και ήξερα ότι είχε πολύ καλά αποτελέσματα στην ίδια και σε άλλες κοπέλες που πήγαν. Αυτή τη στιγμή περιμένω να γίνει εμβρυομεταφορά. Μέχρι τώρα όλα πάνε καλά.

Το πρώτο ραντεβού όντως κρατησε 2:30-3 ώρες εκ των οποίων η μισή είναι με τον γιατρό (μαζί με την εξέταση) αλλά οι άλλες 2 ώρες δεν ήταν αναμονή: καταγράψαμε το ιστορικο, μιλήσαμε με τη μαία που μας εξήγησε διάφορα διαδικαστικά, δώσαμε τις εξετάσεις και γενικά ήρθαμε σε επαφή με μέρος της ομάδας του γιατρού. Έμεινα πολύ ευχαριστημένη από την προσοχή που μας δώσανε και το ίδιο και ο άντρας μου.

Στη διαδρομή μέχρι τώρα με στήριξαν σε όλα τα διαδικαστικά κομμάτια (από την έγκριση του ΕΟΠΠΥ μέχρι τη διεύθυνση του φαρμακείου με το το "τάδε" δυσεύρετο φάρμακο).

Ο γιατρός είναι πολύ φιλικός και ακόμα όταν βλέπω ότι πνίγεται και δεν έχει χρόνο, ο ίδιος κάθε φορά φροντίζει να με καθησυχάζει. Κάθε φορα επιμένει αν θέλω να συζητήσουμε κάτι. Η παρακολούθηση ήταν στενή και γινόταν από τον ίδιο. Τη μία φορά που με είδε συνεργάτης του φρόντισε επισταμένως να με δει και ο ίδιος στο γραφείο του. Μάλιστα επειδή τον έβλεπα που έτρεχε, μου υπογράμμισε να μην αγχώνομαι και ότι υπάρχει χρόνος να μου απαντήσει σε ό,τι θέλω.

Η αλήθεια είναι ότι τελικά εγώ δεν χρειάστηκα κάτι παραπάνω από τα λίγα λεπτά της εξέτασης που είχαμε μαζί καθώς όλες μου τις απορίες τις απαντούσαν οι μαίες του- ό,τι ώρα θυμόμουν να τις πάρω τηλέφωνο ;)

Δύο φορές περίμεναν την έγκριση του γιατρού πριν μου δώσουν οδηγία.

Για την επιστημονική κατάρτιση του γιατρού, το μόνο που γνωρίζω είναι τα αποτελεσματα που είχαν η φίλη και οι γνωστές μου.

Μέχρι στιγμής όλα έχουν πάει καλά, αλλά ενώ είμαι αισιόδοξη δεν πετάω στα σύννεφα. Αν δεν προχωρήσει αυτή η προσπάθεια σκοπεύω να μαραμείνω στο Γέννημα γιατί έχουν κερδίσει την εμπιστοσύνη μου.

Νομίζω ότι σε αυτές τις προσπάθειες πρέπει να ελπίζουμε το καλύτερο και να είμαστε ταυτόχρονα προετοιμασμένες για το χειρότερο. Επίσης καλό θα είναι να μην περιμένουμε ότι θα έχουμε το γιατρό σε αποκλειστικότητα 24ώρες το 24ωρο. Ο γιατρός κατά τη γνώμη μου πρέπει να είναι εκεί όταν πραγματικά τον χρειαζόμαστε και όχι για να μας γράψει ο ίδιος τις εξετάσεις ή να μας απαντήσει προσωπικά σε όλα τα τηλέφωνα.

Εν κατακλείδι, ήδη έχω προτείνει και εγώ τον Μαντούδη σε δύο φίλες μου αν και δεν έχω ακόμα ολοκληρώσει την προσπάθεια. Απλά έχω μείνει ευχαριστημένη με την έως τώρα αντιμετώπιση που είχα.

Παρεμπιπτόντως, είχε καμία εμπειρία με τον Μαντούδη ως μαιευτήρα;;

(Είπαμε ελπίζουμε για το καλύτερο!:-D)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τον είχα και για μαιευτήρα. Τρεις γέννες, τέσσερα παιδιά. Κατά καιρούς τα έχω γράψει στο φόρουμ. Δεν ξέρω τι θα ήθελες να μάθεις... Είμαι στη διάθεσή σου για οτιδήποτε θες.

 

Πάντως η εικόνα του δεν απέχει από αυτό που ήδη έχεις δει. :-)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

alkyon, σε ευχαριστώ! να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

θα ήθελα να μάθω αν δείχνει την ίδια προσοχή και ενδιαφέρον κατά τη διάρκεια της κύησης, αν είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού και (αν ναι) πώς συνδυάζει κάτι τέτοιο με την πολύ μεγάλη πελατεία που έχει. Δηλαδή, πχ. τί γίνεται αν η ώρα του τοκετού συμπίπτει με 7 ωοληψίες; :?:

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια lulux!!!εμενα καθ ολη τη διακεια της εγκυμοσυνης τους υπερηχους τους κανω με τον συνεργατη του τον κ.κολεσκα τον οποιο συμπαθω πολυ και μετα ερχεται και ο μαντουδης στο γραφειο και τα συζηταμε ολοι μαζι:P!! εχω πολυ καλη εγκυμοσυνη και δε χρειαστηκα κατι ιδιαιτερο.ειναι απιστευτα σχολαστικοι και προσεχτικοι!!!ελεγχουν τα παντα!ειμαι υπερευχαριστημενη!αρχες αυγουστου γενναω με τον μαντουδη.η αλκυον θα σου πει λεπτομερειες!περιμενουμε νεα σου!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μένω μόνιμα σε επαρχία πλέον, είχα ένα γιατρό εδώ να με παρακολουθεί και παράλληλα ενημέρωνα τον Μαντούδη. Τότε επειδή δεν εργαζόμουν, μπορούσα αρκετά συχνά να πηγαίνω και να μένω αρκετά και στην Αθήνα. Θα σου μιλήσω συνολικά, έχοντας στο νου και τις τρεις εγκυμοσύνες/γέννες.

 

α. Είναι πολύ προσεκτικός. Κάθε φορά θα είναι σα να σε βλέπει για πρώτη. Δηλαδή δε θα δεις βιαστική εξέταση ή υπέρηχο. Όσο φόρτο εργασίας κι αν έχει, ο χρόνος που είναι μαζί σου, είναι απόλυτα δικός σου. Εγώ π.χ. αγχωνόμουν αν ήξερα πως έχει κόσμο που περίμενε μετά από μένα, ενώ εκείνος δεν έδειχνε να τον απασχολεί το θέμα και μου μιλούσε σα να μην υπήρχε κανένας άλλος.

 

β. Δεν είναι συγκεντρωτικός. Δηλαδή επιμερίζει τις αρμοδιότητες έτσι που ο κάθε ένας από το προσωπικό του να παρέχει τις υπηρεσίες του σύμφωνα με την ειδικότητά του. Δηλαδή, κάποια πράγματα τα αναλαμβάνει η μαία όπως ήδη θα είδες (προετοιμασία εξέτασης, ιστορικό κτλ κτλ), τους μεγάλους υπέρηχους τους κάνει εξωτερικός συνεργάτης*. Γενικά δηλαδή, δεν έχει την τάση να τα κάνει όοοοολα εκείνος.

Με αυτόν τον τρόπο γίνεται σωστή διαχείριση του χρόνου και προσωπικού με αποτέλεσμα, ενώ τρέχουν παράλληλα πολλά πράγματα, όλα να πηγαίνουν ρολόι. ;) Σίγουρα υπάρχουν -ενδεχομένως- και καθυστερήσεις, αλλά απ' όσο έχω αντιληφθεί, οι γιατροί γνωρίζουν το ΑΝ πρέπει να επέμβουν άμεσα για κάτι. Εκεί που χρειάζεται είναι ΣΙΓΟΥΡΑ δίπλα σου και δε σε αφήνει ούτε λεπτό**.

 

γ. Είναι υπέρ του φυσικού τοκετού.

Γενικά δεν προτείνει εξωσωματική αν δεν έχει σαφή ένδειξη, ούτε καισαρική αν δεν υπάρχει πολύ συγκεκριμένος λόγος.

 

δ. Είχαμε επιχειρήσει vbac ... δε μας πέτυχε, αλλά αυτό δε σημαίνει πως δεν κάνει αν υπάρχει σχετική επιθυμία. (Δεν γνωρίζω πολλά για αυτό όμως, οπότε το λέω με επιφύλαξη -λόγω έλλειψης δεδομένων).

 

 

*Εξωτερικοί συνεργάτες:

Όσους γιατρούς μου έχει προτείνει ο Μαντούδης, για να κάνω τους μεγάλους υπερήχους, ήταν πραγματικά πολύ καλοί και με καλά μηχανήματα. Άνθρωποι εξίσου προσεκτικοί και ενημερωμένοι.

Επειδή στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα δίδυμα και ο γιατρός εδώ (στην πόλη που μένω) έλεγε πως κάποιο αιματολογικό τεστ (δε θυμάμαι καλά το όνομα τις εξέτασης) δεν δίνει αξιόπιστα αποτελέσματα σε δίδυμα, και έτσι δεν το έκανε καθόλου.

Αντίθετα ο Μαντούδης ήταν κάθετος σε αυτό. Είχα πάει Αθήνα εκείνες τις μέρες μόνο και μόνο γι' αυτό. Με έστειλε σε γιατρό, έκανα εξετάσεις αιματολογικές, υπέρηχο κτλ.

 

Όταν ο Μαντούδης επιμένει, έχει σίγουρα το λόγο του για να το λέει. Τα μετράει τα λόγια του πολύ.

 

 

**Όταν έκανα (λόγω διδύμων που έφτασαν την 38η εβδομάδα και με καλό βάρος εμβρύων) λόγω υπερδιάτασσης της μήτρας , κάποια αιμορραγία μετά το χειρουργείο, η παρουσία του ήταν απαραίτητη είτε του ίδιου είτε της μαίας, μέχρι να σιγουρευτεί πως όλα πήγαιναν καλά. Και αυτό πήρε αρκετές ώρες. Δεν ξέρω (δε θυμάμαι) πώς τα "βόλεψε" με το ιατρείο... γιατί από πρωί, έφτασε μεσημέρι για να μπούμε σε ένα καλό δρόμο. Ό,τι κι αν έκανε όμως... τον ευχαριστώ! http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=945209&postcount=24

 

Είναι ψύχραιμος και αυτό βοηθάει πολύ φαντάζομαι και στις αποφάσεις του ιατρικώς αλλά βοηθάει επίσης πολύ και στην ψυχολογία της γυναίκας.

 

ε. Δίνει χρόνο στους τοκετούς για να εξελιχθούν. Παρόλο που είχα κάνει προσωπικά καισαρική και ο γιατρός εδώ στην πόλη μου, έλεγε να μπω στην 37η εβδομάδα για καισαρική... Εγώ είχα μιλήσει με το Μαντούδη και ήθελα να δοκιμάσω vbac ή τουλάχιστον το παιδί να πάρει τις μέρες του. Να ξεκινήσει δηλαδή ο τοκετός φυσιολογικά, στην ώρα του και ας γίνει καισαρική μετά. Κι έτσι έγινε. Ο γιος μου γεννήθηκε στις 39 εβδομάδες αφού ο τοκετός ξεκίνησε μόνος του και αφού άφησε και ένα χρονικό διάστημα για να δούμε αν θα εξελιχθεί όπως έπρεπε. Καταλήξαμε σε καισαρική, αλλά ο μικρός... γεννήθηκε στην ώρα του! ;)

Όσο για "προγραμματισμό".που να "βολεύει" το πρόγραμμα;; ΟΧΙ!

Ο μικρός, ήρθε στις 3:30 τα ξημερώματα.

Ο τοκετός είχε ξεκινήσει έντονα κατά τις 11 το βράδυ... και ο γιατρός έφυγε κατά τις 5-6 το πρωί, απευθείας για το ιατρείο.....

Ομοίως και για τον τελευταίο μου τοκετό. Ξεκίνησε επίσης 11 το βράδυ έντονα, γέννησα στις 5:30 το πρωί και επίσης του "έφαγα" ένα ολόκληρο βράδυ ακόμα.

 

Αν ήταν του "προγράμματος", αφού ξεκίνησα 11 το βράδυ... και είχα πει πως δεν υπάρχει λόγος να προσπαθήσουμε για φτ πλέον μετά από δύο κτ..... εεε έως τις 12 θα έπρεπε να είχαμε τελειώσει. Εκείνος όμως γνωρίζοντας πως μου άρεσε η ιδέα του φτ (παρόλο που στο τελευταίο παιδί δεν φανταζόμουν πως μπορώ να δοκιμάσω vbac), άφησε κάποιες ώρες μήπως προχωρήσει. Μάλιστα όταν τον ρώτησα γιατί "άργησε" τόσο για να κάνουμε την κτ, μου είπε πως ήθελε να δοκιμάσει μήπως εξελιχθεί φυσιολογικά.

 

Αυτά για την ώρα.

Δεν ξέρω αν θα ήθελες να ρωτήσεις κάτι περισσότερο... Για ότι θες, είμαι στη διάθεσή σου. :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αααα... ααα.. ξέχασα να σου πω και το άλλο!

Είναι και υπέρ του θηλασμού!! Όταν είχα μείνει ξανά έγκυος μετά τα δίδυμα, τα μωρά ήταν 6 μηνών και τα θήλαζα και τα δύο. Ο γιατρός εδώ στην επαρχία μου έλεγε να κόψω το θηλασμό. Ο Μαντούδης μου είπε να συνεχίσω όσο θέλω και πως μπορώ να φτάσω σχεδόν μέχρι τον τοκετό. Μου έδωσε μάλιστα εκείνη τη στιγμή (!!!) μια άλλη γυναίκα στο τηλέφωνο, που θήλαζε μέχρι τον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης της και με ενημέρωσε για το θηλασμό και για tantem. Συνέχιζα να θηλάζω μέχρι περίπου τους 9 μήνες των διδύμων (ήμουν νομίζω στον 3ο+ μήνα εγκυμοσύνης).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!!!

Σήμερα έκανα το πρώτο μου ραντεβού με τον κύριο Μαντούδη.

Τι να πω λοιπόν για αυτόν τον άνθρωπο!!! Και εγώ και ο άντρας μου φύγαμε από εκεί με ένα άγχος λιγότερο και σαφώς ανεβασμένη ψυχολογία, μετά από ένα ραντεβού που κράτησε σχεδόν 3 ώρες.

Η μαία του που μιλήσαμε στην αρχή γλυκύτατη και ο ίδιος, τόσο πράος, τόσο ήρεμος. Και εκεί που ήμουν απογοητευμένη από μία αποτυχημένη απόπειρα εξωσωματικής που δεν προχώρησε ούτε καν σε εμβρυομεταφορά, ο κύριος Μαντούδης μου έδωσε ελπίδες. Μάλιστα δεν με παρότρυνε καθόλου για εξωσωματική και μου είπε να κάνουμε προσπάθειες μόνοι μας και μπορεί να πιάσει αφού δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα όπως διαπίστωσε με τις εξετάσεις που του δείξαμε. Μάλιστα όπως τόνισε και ο ίδιος ένα καλό ωαριάκι χρειάζομαι και θα έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Κορίτσια τι να σας πω? Βγήκα από εκεί άλλος άνθρωπος μετά την ''κρυάδα'' που είχα φάει από τον προηγούμενο γιατρό. Μαντούδης και πάλι Μαντούδης.

Allen μου είχες απόλυτο δίκαιο σε όλα και για το κέντρο!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!!!

Σήμερα έκανα το πρώτο μου ραντεβού με τον κύριο Μαντούδη.

Τι να πω λοιπόν για αυτόν τον άνθρωπο!!! Και εγώ και ο άντρας μου φύγαμε από εκεί με ένα άγχος λιγότερο και σαφώς ανεβασμένη ψυχολογία, μετά από ένα ραντεβού που κράτησε σχεδόν 3 ώρες.

Η μαία του που μιλήσαμε στην αρχή γλυκύτατη και ο ίδιος, τόσο πράος, τόσο ήρεμος. Και εκεί που ήμουν απογοητευμένη από μία αποτυχημένη απόπειρα εξωσωματικής που δεν προχώρησε ούτε καν σε εμβρυομεταφορά, ο κύριος Μαντούδης μου έδωσε ελπίδες. Μάλιστα δεν με παρότρυνε καθόλου για εξωσωματική και μου είπε να κάνουμε προσπάθειες μόνοι μας και μπορεί να πιάσει αφού δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα όπως διαπίστωσε με τις εξετάσεις που του δείξαμε. Μάλιστα όπως τόνισε και ο ίδιος ένα καλό ωαριάκι χρειάζομαι και θα έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Κορίτσια τι να σας πω? Βγήκα από εκεί άλλος άνθρωπος μετά την ''κρυάδα'' που είχα φάει από τον προηγούμενο γιατρό. Μαντούδης και πάλι Μαντούδης.

Allen μου είχες απόλυτο δίκαιο σε όλα και για το κέντρο!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ!!!!

μπραβο ντοριτα μου!!!πολυ χαρηκα!!να χαρεις το καλοκαιρακι και ολα θα πανε καλα!!!ειναι πολυ σημαντικο που εφτιαξε και η ψυχολογια σας και να δεις που γρηγορα θα ερθει και το μπεμπακι!!!θα περιμενω νεα σας κοριτσια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αααααα μολις τωρα προσεξα οτι υπαρχει θεμα για το γιατρο μου :D

Το σοκολατακι μου στο Μαντουδη το οφειλω και τον αλλο μηνα που θα σαραντησουμε θα του το παω να το δει :)

Καλα οποια λεει οτι κοιταζει τα χρηματα ειναι πολυ ακυρο.Εμενα μου εκανε αποξεση και υστεροσκοπηση χωρις να μου παρει χρηματα.Την εξωσωματικη ακομα τη χρωσταμε και ακομα και τη γεννα μου ειχε πει αν μπορουσα να φτιαξω το βιβλιαριο του εοπυυ θα μου την εκανε δωρεαν.Τελικα γεννησα στο δημοσιο για ευννοητους λογους αφου δεν εχω ασφαληση.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικα αφου εψαξα 2-3 κατεληξα στον Μαντουδη κυριως λογω αντιμετωπισης και λογω πιο φιλικου και οχι ψυχρου περιβαλλοντος!

Μου εκανεκαι υστεροσκοπηση και εκανα και την εξωσωματικη μου και τωρα ειμαι εγκυος για πρωτη φορα στη ζωη μου!!:)

Ειναι πολυ καλος κατα τη γνωμη μου και σαν ανθρωπος και σαν γιατρος ,τον πηρα σαββατιατικα στο κινητο για λιγο αιμα που ειδα και το σηκωσε αμεσως και γενικα ηθελα πολυ να τον ευχαριστισω για ολα!!!

Ειναι πολυ νωρις βεβαια για την εγκυμοσυνη μου,δεν ξερω πως θα προχωρησει αλλα και τη δευτερη φορα για το δευτερο παιδακι εκει θα παω...:)

Καλη επιτυχια σε ολες!!!

Link to comment
Share on other sites

Αααααα μολις τωρα προσεξα οτι υπαρχει θεμα για το γιατρο μου :D

Το σοκολατακι μου στο Μαντουδη το οφειλω και τον αλλο μηνα που θα σαραντησουμε θα του το παω να το δει :)

Καλα οποια λεει οτι κοιταζει τα χρηματα ειναι πολυ ακυρο.Εμενα μου εκανε αποξεση και υστεροσκοπηση χωρις να μου παρει χρηματα.Την εξωσωματικη ακομα τη χρωσταμε και ακομα και τη γεννα μου ειχε πει αν μπορουσα να φτιαξω το βιβλιαριο του εοπυυ θα μου την εκανε δωρεαν.Τελικα γεννησα στο δημοσιο για ευννοητους λογους αφου δεν εχω ασφαληση.

 

Να χαίρεσαι το σοκολατάκι σου !!!! Να ειναι καλότυχο κορίτσι μου κ υγιές ! Ας πω κ εγω 2 λόγια για τον Μαντούδη που τον θεωρώ πάνω απο ολα άνθρωπο κ μετα εξαίρετο επιστήμονα . Δεν εχω κάνει εξωσωματικη ούτε υστεροσκοπηση μαζί του. Ειμαι εγκυος απο φυσιολογική συλληψη αλλά λογω ενός αυτόανοσου που εχω εχω μια εγκυμοσυνη που χρειάζεται ιδιαίτερη μεταχείριση . Τι να πω μονο τα καλύτερα ειναι δίπλα μου σε ολα , παίρνω τηλέφωνο ανα πάσα στιγμή κ αυτόν κ στο κέντρο . Σου εμπνέει μια εμπιστοσύνη κ μια ηρεμία κ βασικά ο άνθρωπος εχει γνώσεις . Κ όντως δεν ειναι καθόλου φίλο χρήματος . Εγω λογω του αυτόανοσου χρειαζομουν κάποιον να εχει γνώσεις κ όντως ο Μαντούδης ειναι γνωστής κ πάνω σε αυτό το κομμάτι !

Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικα αφου εψαξα 2-3 κατεληξα στον Μαντουδη κυριως λογω αντιμετωπισης και λογω πιο φιλικου και οχι ψυχρου περιβαλλοντος!

Μου εκανεκαι υστεροσκοπηση και εκανα και την εξωσωματικη μου και τωρα ειμαι εγκυος για πρωτη φορα στη ζωη μου!!:)

Ειναι πολυ καλος κατα τη γνωμη μου και σαν ανθρωπος και σαν γιατρος ,τον πηρα σαββατιατικα στο κινητο για λιγο αιμα που ειδα και το σηκωσε αμεσως και γενικα ηθελα πολυ να τον ευχαριστισω για ολα!!!

Ειναι πολυ νωρις βεβαια για την εγκυμοσυνη μου,δεν ξερω πως θα προχωρησει αλλα και τη δευτερη φορα για το δευτερο παιδακι εκει θα παω...:)

Καλη επιτυχια σε ολες!!!

μπραβο!!!!!ολα τελεια θα πανε!!!:-P:-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...