Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΥΖΗΝ-ΠΡΟΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλημερα.

Αυτο ακριβως ψαχνω κι εγω,αν ειναι αθωες η οχι,και ποιος ο πραγματικος σκοπος αυτων των ερευνων,περισυ σε δημοτικο σχολειο ειχαν ζητησει απο τα παιδια τριχες απο τα μαλλια τους......

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι αθώες ή όχι, αλλά ο δικός μας Σύλλογος Εκπαιδευτικών μάς έστειλε ανακοίνωση ότι μας καλύπτει εάν δεν θέλουμε να κάνουμε τις μετρήσεις. Είμαι εκπαιδευτικός και όχι γιατρός...και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να συλλέξω στοιχεία για το βάρος και το ύψος των μαθητών μου. Ο φορέας που αναλαμβάνει να το υλοποιήσει, ας πραγματοποιήσει τις μετρήσεις σε άλλον χώρο (νοσοκομείο, ιατρείο κτλ) και ας μας πει που θα χρησιμοποιήσει και τα στοιχεία. Πολλά ακούγονται ...και οι καιροί είναι πονηροι.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στην αρχή σαστησα αλλα μετα ο σύζυγος μου είπε έλα μωρε τι θα μας κάνουν και έτσι υπέγραψα το έντυπο που μας στειλαν . Βέβαια απο πριν εγω είχα υποψίες γιατι είμαστε σε σχολείο που μας παρέχουν σισιτιο απο το ίδρυμα Νιαρχος και επειδή οι καιροί δεν ειναι αθώοι ..... ( σχετικά με το τι περιέχουν αυτές οι τροφές ) . Ο θεός να βάλει το χέρι του !

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν είναι αθώες ή όχι, αλλά ο δικός μας Σύλλογος Εκπαιδευτικών μάς έστειλε ανακοίνωση ότι μας καλύπτει εάν δεν θέλουμε να κάνουμε τις μετρήσεις. Είμαι εκπαιδευτικός και όχι γιατρός...και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να συλλέξω στοιχεία για το βάρος και το ύψος των μαθητών μου. Ο φορέας που αναλαμβάνει να το υλοποιήσει, ας πραγματοποιήσει τις μετρήσεις σε άλλον χώρο (νοσοκομείο, ιατρείο κτλ) και ας μας πει που θα χρησιμοποιήσει και τα στοιχεία. Πολλά ακούγονται ...και οι καιροί είναι πονηροι.

 

Συμφωνω,εντωμεταξυ ενω γραφει οτι οι ερευνες ειναι ανωνυμες σε καποιο εντυπο οι γονεις πρεπει να συμπληρωσουν τα τρια τελευταια ψηφια του τηλεφωνου τους και την ημερομηνια γεννησης του παιδιου ,λες και θελουν να φτιαξουν καποια βαση δεδομενων.:rolleyes:

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

http://edu.klimaka.gr/scholikes-drasthriothtes/ekpaidevtika-programmata/1915-programma-evzhn-prwtovathmias.html

 

http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%B5%CF%85-%CE%B6%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CE%BE%CE%AC%CE%B3%CE%B5%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CF%80%CE%AC%CE%BD%CE%B5-%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1

 

Δεν έχω λόγια να πω πόσο αντίθετη είμαι σε αυτό.

Το ξέρετε ότι θα χαθούν δύο βδομάδες φυσικής αγωγής για να γίνει αυτό το πρόγραμμα; Ότι χρειάζεται εξοπλισμό, η αγορά του οποίου θα βαρύνει τα σχολεία; Ότι ο υπεύθυνος του προγράμματος είναι στενά συνδεδεμένος με κέντρα ελέγχου βάρους; Επίσης, στην ανακοίνωση του υπουργείου δεν αναφέρεται πουθενά ιατρική παρακολούθηση. Θα γίνονται σωματομετρικοί έλεγχοι στα παιδιά μας, θα τα υποβάλλουν σε τεστ και δεν θα υπάρχει ένας γιατρός δίπλα; Και μιλάμε πάντα για μια έρευνα που θα γίνει ουσιαστικά χωρίς λόγο, χωρίς ξεκάθαρο στόχο, από ένα ίδρυμα (το Χαροκόπειο) που τα αποτελέσματα της προηγούμενης έρευνάς του, σε πανελλήνιο πάντα επίπεδο, τα διέθεσε στην κόκα-κόλα:http://medweight.hua.gr/info.php

Πελάτες ψάχνουν οι άνθρωποι.

Κανείς να μην υπογράψει συναίνεση.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν υπέγραψα τη συμμετοχή του μικρού, περισσότερο γιατί με ενοχλεί ο τρόπος με τον οποίον γίνονται τα πράγματα. Δηλαδή μου έδωσαν χαρτί μία Δευτέρα και έπρεπε να το επιστρέψω την Τρίτη, λέγοντας ελάχιστα πράγματα.

Δηλαδή, ούτε ποιά είναι η ταυτότητα της έρευνας, ούτε τί σκοπό έχει, ούτε ποιός τη χρηματοδοτεί, ούτε πώς θα αξιοποιηθούν τα αποτελέσματα και τα ευρήματα.

Για να είμαι ειλικρινής θεωρώ τραβηγμένο το σενάριο να φακελώνονται τα παιδιά μας και να μας βάζουν περίεργες τροφές ή μυστικούς κωδικούς και θεωρίες συνωμοσίας, αλλά απαιτώ να υπάρχει το στοιχειώδες της πλήρους ή τουλάχιστον επαρκούς ενημέρωσης σε όποιον συμμετέχει. Κάτι το οποίο φυσικά δεν έγινε και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ψάχνω εγώ στο google τί έρευνα είναι αυτή και ποιός την κάνει. Αυτή η προχειρότητα και το αρπα-κόλλα με εκνευρίζει απίστευτα, ειδικά αν χρησιμοποιούνται τα παιδιά και εκπαιδευτικοί με απροσδιόριστες προθέσεις. Δηλαδή ακόμα και η πιο χρήσιμη μελέτη να είναι, πραγματικά με τον τρόπο αυτό δίνει λαβές ακόμα και για ακραία σενάρια. Αντίθετα, θα ήθελα με τον ίδιο ζήλο και σπουδή να ρυθμίζονται θέματα της κανονικής λειτουργίας του σχολείου, π.χ. θέματα υποδομών, αναπληρωτών, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Κι εμένα δε μου αρέσει. μεγάλα λόγια και τίποτα ξεκάθαρο. Γιατί γίνεται με την αιγίδα του υπουργείου παιδείας και όχι του υγείας;;; π. χ. Ο εμβολιασμός ήταν από υπ. Υγείας. Οκ, το δέχομαι. Το παιδείας τι δουλειά έχει να κάνει τέτοιες μετρήσεις; οι χορηγοί (οπαπ, κοκα-κολα...) , τι δικαιώματα έχουν στα δεδομένα; το ότι τα δεδομένα δίνονται με τον αριθμό μητρώου του μαθητή, αυτό δεν εξασφαλίζει ανωνυμία! Ίσα ίσα που γίνεται ευκολότερη η ανιχνεύση του κάθε παιδιού.

 

Δεν έδωσα συναίνεση.

Εσείς τι κάνατε; συμφωνείτε;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ουτε κι εγω θελω να συμμετεχει γιατι ειχα διαβασει αυτα που λετε κι εσεις για τις εταιρειες που κρυβονται απο πισω.το θεμα ειναι υπογραψατε αρνητικη δηλωση ή δεν υπογραψατε τιποτα?ποιος ειναι υπευθυνος οτι το παιδι δεν θα συμμετεχει?ο δασκαλος΄ηο γυναστης?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διάβασα με προσοχή τα μηνύματά σας και πραγματικά απόρησα.

 

Όταν δηλαδή λέμε και ξαναλέμε εμείς οι γονείς ότι τα πανεπιστήμια πρέπει να κάνουν ... έρευνα, τι νομίζετε ότι εννοούμε? Το Χαροκόπειο δεν είναι 'ένα ίδρυμα'. Είναι πανεπιστήμιο και κάνει μία έρευνα με συγκεκριμένο αντικείμενο.

 

Επίσης, όταν λέμε ότι η πανεπιστημιακή έρευνα δεν πρέπει να είναι μόνο θεωρητική αλλά να συνδέεται με την πραγματική οικονομία, τι νομίζεται ότι εννοούμε? Ότι τα αποτελέσματα της έρευνας αυτής θα αξιοποιηθούν από εταιρείες, οι οποίες προφανώς θα χρηματοδοτούν τα προγράμματα.

Εδώ πάμε και καταθέτουμε τα γενετικά δεδομένα των παιδιών μας σε άγνωστες τράπεζες βλαστοκυττάρων και βρίσκουμε τόσο σημαντικό να συλλεγούν στοιχεία όπως το βάρος και το ύψος τους. Μου φαίνεται λίγο περίεργο.

 

Με τις επιφυλάξεις που διατυπώθηκαν ως προς τη σοβαρότητα της διενέργειας κλπ. (πχ. έλλειψη γιατρού) συμφωνώ απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα με προσοχή τα μηνύματά σας και πραγματικά απόρησα.

 

Όταν δηλαδή λέμε και ξαναλέμε εμείς οι γονείς ότι τα πανεπιστήμια πρέπει να κάνουν ... έρευνα, τι νομίζετε ότι εννοούμε? Το Χαροκόπειο δεν είναι 'ένα ίδρυμα'. Είναι πανεπιστήμιο και κάνει μία έρευνα με συγκεκριμένο αντικείμενο.

 

Επίσης, όταν λέμε ότι η πανεπιστημιακή έρευνα δεν πρέπει να είναι μόνο θεωρητική αλλά να συνδέεται με την πραγματική οικονομία, τι νομίζεται ότι εννοούμε? Ότι τα αποτελέσματα της έρευνας αυτής θα αξιοποιηθούν από εταιρείες, οι οποίες προφανώς θα χρηματοδοτούν τα προγράμματα.

Εδώ πάμε και καταθέτουμε τα γενετικά δεδομένα των παιδιών μας σε άγνωστες τράπεζες βλαστοκυττάρων και βρίσκουμε τόσο σημαντικό να συλλεγούν στοιχεία όπως το βάρος και το ύψος τους. Μου φαίνεται λίγο περίεργο.

 

Με τις επιφυλάξεις που διατυπώθηκαν ως προς τη σοβαρότητα της διενέργειας κλπ. (πχ. έλλειψη γιατρού) συμφωνώ απόλυτα!

 

Τα στοιχεία των παιδιών μας σε ιδιωτικές τράπεζες βλαστοκυττάρων τα καταθέτουμε εις γνώση μας και με την συναίνεσή μας.

Δεν μας το επέβαλε κανείς.

 

Ποιοι είναι αυτοί που αποφασίζουν και διατάζουν ότι χωρίς την συναίνεσή μου θα συλλέξουν στοιχεία για το παιδί μου????????

 

Την πρώτη χρονιά του προγράμματος ζητάγανε γονική συναίνεση, την δεύτερη όχι παρά μόνο για μια συγκεκριμένη άσκηση.

Και αν το υπογράψεις αυτό για την άσκηση είναι σαν να συναινείς για όλα (τεχνική λεπτομέρεια που μου τη σφύριξε ο Δ/ντης του σχολείου μας).

 

Από που κι ως που μαζύεουν προσωπικά δεδομένα και τι τα κάνουν?

Είναι παράνομο αυτό που κάνουν. Ένα σερφάρισμα στην Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων θα σας ανοίξει τα μάτια.

 

Προσωπικά εγώ είπα στο σχολείο του παιδιού ότι αν το "ακουμπήσουν" χωρίς την συναίνεσή μου, θα "εχουμε γλέντια":D

Βέβαια ο Δ/ντης μας όπως και πολλοί άλλοι Δ/ντες το αποφεύγουν όσο μπορούν το πρόγραμμα, ακριβώς γιατί με αυτό το ΧΩΡΙΣ γονική συναίνεση , θα΄χουν μπελάδες.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία των παιδιών μας σε ιδιωτικές τράπεζες βλαστοκυττάρων τα καταθέτουμε εις γνώση μας και με την συναίνεσή μας.

Δεν μας το επέβαλε κανείς.

 

Ποιοι είναι αυτοί που αποφασίζουν και διατάζουν ότι χωρίς την συναίνεσή μου θα συλλέξουν στοιχεία για το παιδί μου????????

 

Την πρώτη χρονιά του προγράμματος ζητάγανε γονική συναίνεση, την δεύτερη όχι παρά μόνο για μια συγκεκριμένη άσκηση.

Και αν το υπογράψεις αυτό για την άσκηση είναι σαν να συναινείς για όλα (τεχνική λεπτομέρεια που μου τη σφύριξε ο Δ/ντης του σχολείου μας).

 

Από που κι ως που μαζύεουν προσωπικά δεδομένα και τι τα κάνουν?

Είναι παράνομο αυτό που κάνουν. Ένα σερφάρισμα στην Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων θα σας ανοίξει τα μάτια.

 

Προσωπικά εγώ είπα στο σχολείο του παιδιού ότι αν το "ακουμπήσουν" χωρίς την συναίνεσή μου, θα "εχουμε γλέντια":D

Βέβαια ο Δ/ντης μας όπως και πολλοί άλλοι Δ/ντες το αποφεύγουν όσο μπορούν το πρόγραμμα, ακριβώς γιατί με αυτό το ΧΩΡΙΣ γονική συναίνεση , θα΄χουν μπελάδες.

 

Συμφωνώ για την συναίνεση των γονιών και είμαι βέβαιη ότι τα δεδομένα συλλέγονται νόμιμα, δηλαδή με άδεια από την Αρχή.

 

Εγώ απόρησα μόνο με την επιφύλαξη των γονιών. Εγώ βλέπω ένα δημόσιο πανεπιστήμιο κάνει μία έρευνα, νόμιμα, μέσω του υπεύθυνου δημόσιου φορέα, με την οικονομική υποστήριξη ιδιωτικών φορέων (όπως γίνονται οι έρευνες σε όλα τα δυτικού τύπου κράτη). Όλα τα βλέπω εντελώς επώνυμα και συγκεκριμένα. Τέλος πάντων, συνεχίζω να απορώ.....

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία των παιδιών μας σε ιδιωτικές τράπεζες βλαστοκυττάρων τα καταθέτουμε εις γνώση μας και με την συναίνεσή μας.

 

 

.

 

Γι αυτό απορώ:D.

Γιατί εκεί είμαστε large και με το πρόγραμμα του Υπουργείου Παιδείας και του Χαροκοπείου είμαστε επιφυλακτικοί.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για την συναίνεση των γονιών και είμαι βέβαιη ότι τα δεδομένα συλλέγονται νόμιμα, δηλαδή με άδεια από την Αρχή.

 

Εγώ απόρησα μόνο με την επιφύλαξη των γονιών. Εγώ βλέπω ένα δημόσιο πανεπιστήμιο κάνει μία έρευνα, νόμιμα, μέσω του υπεύθυνου δημόσιου φορέα, με την οικονομική υποστήριξη ιδιωτικών φορέων (όπως γίνονται οι έρευνες σε όλα τα δυτικού τύπου κράτη). Όλα τα βλέπω εντελώς επώνυμα και συγκεκριμένα. Τέλος πάντων, συνεχίζω να απορώ.....

 

Η επιφύλαξη ξεκινάει από τη ΜΗ απαίτηση της γονικής συναίνεσης Βερενίκη. Εκεί είναι οοοοολο το πρόβλημα.

 

Το δημόσιο πανεπιστήμιο μπορεί να κάνει την έρευνα αλλά πίσω είναι ιδιωτικές εταιρείς (coca cola κλπ).

Αυτά στα λέω με απόλυτη σιγουριά καθώς έχω άριστες σχέσεις με το Δ/ντη του σχολείου του παιδιού μου, ο οποίος είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ άνθρωπος και εκπαιδευτικός και μου λέει πολλά off the record.

Από τη στιγμή λοιπόν που θα συλλέξουν αυτά τα στοιχεία είναι υποχρεωμένοι να σου τα κοινοποιήσουν να να σου πουν σε ποιούς ακριβώς θα τα παραδώσουν μετά.

Θα σου πουν εγγράφως ότι τα θα δώσουν στην coca cola (π.χ.?)

 

Πωπω γλέντια!!!!! (άσε σου λέω).

 

Αλλά είναι βλάκες....γιατί για να εξυπηρετήσουν συμφέροντα κοτσάρανε ένα ΧΩΡΙΣ γονική συναίνεση και θα βρουν το μπελά τους, αν κινήσει κάποιος διαδικασίες (πρώτη από όλους εγώ).

 

Γιατί αν ήταν ΜΕ γονική συναίνεση έπρεπε να γράψουν ξεκάθαρα στο έντυπο που θα καταλήξουν αυτά τα στοιχεία ώστε να είναι νομικά καλλυμένοι.

 

Εκεί παίζεται όλο το παιχνίδι.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γι αυτό απορώ:D.

Γιατί εκεί είμαστε large και με το πρόγραμμα του Υπουργείου Παιδείας και του Χαροκοπείου είμαστε επιφυλακτικοί.

Σου απάντησα γιατί.

Γιατί εκεί το επιλέγουμε (όσο κωθώνια και να'μαστε από μια άποψη)

 

Το πρόγραμμα ΕΥ ΖΗΝ δεν το επιλέγουμε.

ΜΑΣ ΤΟ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ.

Κι εγώ με τσαμπουκαλίδικα πράγματα έχω MAJOR θέμα.:D:D

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Σου είπα, για το θέμα της συναίνεσης συμφωνώ απόλυτα.

 

Αλλά σκέψου ένα άλλο σενάριο: Τα σχολεία μας, όπως όλα τα σχολεία του δυτικού κόσμου, έπρεπε να είχαν αυτό που λέμε 'προφίλ μαθητή'. Δηλαδή έπρεπε να είχαν για το δικό τους αρχείο, για δική τους χρήση, μία καρτέλα για κάθε παιδί με κάποια στοιχεία: το ύψος τους, το βάρος τους, αλλεργίες αρρώστιες που δεν έχει περάσει κλπ. Πες λοιπόν ότι αυτή, ΤΗΝ ΕΤΟΙΜΗ βάση δεδομένων (τη νόμιμη με την άδεια της Αρχής), το Υπουργείο Παιδείας την εκχωρούσε στο Πανεπιστήμιο. Πώς θα το βλέπατε αυτό?

 

Κι ένα άλλο σενάριο, πιο ρεαλιστικό. Πες ότι κάποιος δημόσιος φορέας, ζητούσε άδεια να πάρει πληροφορίες για συγκεκριμένες επιδόσεις παιδιών, που τηρούνται ήδη στα σχολεία, χωρίς να γίνει συλλογή περισσότερων δεδομένων. Πχ. ζητούσε να μάθει πόσα παιδιά είχαν στα μαθηματικά πάνω από 18. Αυτό θα το βλέπατε λιγότερο επικίνδυνο?

 

Η δική μου γνώμη είναι ότι η χρήση των στοιχείων είναι πολύ λεπτό θέμα, η συλλογή όμως στοιχείων και η εξαγωγή συμπερασμάτων από την επεξεργασία τους είναι βασικός μοχλός της επιστήμης, αν ποτέ θέλουμε να κάνουν επιστημονική προσέγγιση των θεμάτων στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

 

Κι ένα άλλο σενάριο, πιο ρεαλιστικό. Πες ότι κάποιος δημόσιος φορέας, ζητούσε άδεια να πάρει πληροφορίες για συγκεκριμένες επιδόσεις παιδιών, που τηρούνται ήδη στα σχολεία, χωρίς να γίνει συλλογή περισσότερων δεδομένων. Πχ. ζητούσε να μάθει πόσα παιδιά είχαν στα μαθηματικά πάνω από 18. Αυτό θα το βλέπατε λιγότερο επικίνδυνο?

 

Η δική μου γνώμη είναι ότι η χρήση των στοιχείων είναι πολύ λεπτό θέμα, η συλλογή όμως στοιχείων και η εξαγωγή συμπερασμάτων από την επεξεργασία τους είναι βασικός μοχλός της επιστήμης, αν ποτέ θέλουμε να κάνουν επιστημονική προσέγγιση των θεμάτων στην Ελλάδα.

Συλλογή στοιχείων για επιστημονικούς σκοπούς μπορεί να γίνει και χωρίς να δωθούν τα ονοματεπώνυμα των παιδιών, τις δ/νσεις των σπιτιών τους κλπ.....όπως ακριβώς το λες.

 

Ας στείλει το κάθε σχολείου πόσους μαθητές έχει με πάνω από 18, πόσοι είναι όμορφοι, πόσοι ψηλοί και πόσο μετριόφρων:D:D:D:D

Γιατί θα πρέπει να πει ΠΟΙΟΙ ακριβώς είναι????

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δεν ξερω για τι ακριβως μιλατε αλλα εδω στο Βελγιο σε τακτα χρονικα διαστηματα μας ζητιεται μεσω του σχολειου να συμπληρωνουμε το ιατρικο ιστορικο των παιδιων και το ιδιο το σχολειο τα πηγαινει στο σχολιατρο (γιατρο του δημου) για εξετασεις. Θεωρω οτι ειναι περιπου το ιδιο με τον ελεγχο που κανουν εξωτερικα τα παιδια στην Ελλαδα πριν την 1η Δημοτικου. Απο εκει και περα την στιγμη που εμεις ως γονεις δεν ειμαστε παροντες θα μπορουσαν πχ να τους παρουν μια τριχα απο τα μαλλια.

Οσο για το βαρος/υψος φανατζομαι οτι θα ειναι το πρωτο που μετρανε (μαλιστα περισι σε ενα τμημα τα ειχαν τοιχοκολησει κι ολας στο σχολειο)

Link to comment
Share on other sites

Τι λέγαμε???

 

 

 

http://ipaideia.gr/prosopika-dedomena-mathiton-stelnei-ipourgeio-se-idiotikes-epixeiriseis.073f151f73282d5565881cebdff961f0.htm

Στην σχετική με το πρόγραμμα «Ευ ζην» υπουργική απόφαση δεν αναφέρονται ποιος είναι ο στόχος και ποια είναι η ταυτότητα της έρευνας-προγράμματος, από ποιον γίνεται, ποιος γη χρηματοδοτεί, τι θα γίνει το πληροφοριακό υλικό και η βάση δεδομένων που θα δημιουργηθεί, ποιος θα τη χρησιμοποιήσει και για ποιο σκοπό. Ακόμη, δεν διευκρινίζεται ο τρόπος προστασίας των προσωπικών δεδομένων αφού τα στοιχεία που συλλέγονται δεν είναι ανώνυμα δεδομένου ότι καταγράφεται ο αριθμός μητρώου των μαθητών/τριών, και αφορά εκατοντάδες χιλιάδες παιδιά. Από πουθενά δεν διασφαλίζεται ότι τα στοιχεία που συλλέγονται δεν θα «διαρρεύσουν» σε ιδιωτικές εταιρίες.Διαβάστε περισσότερα: Προσωπικά δεδομένα μαθητών στέλνει υπουργείο σε ιδιωτικές επιχειρήσεις
[url=http://ipaideia.gr/prosopika-dedomena-mathiton-stelnei-ipourgeio-se-idiotikes-epixeiriseis.073f151f73282d5565881cebdff961f0.htm][/url]
[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...