Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιχνίδια και Αξεσουάρ για την απασχοληση και ψυχαγωγια των μωρων μας!


Recommended Posts

με αυτό πάντως όλα τα μωρά χαίρονται....το θέλουν το έχουν ανάγκη...εμένα εως τώρα έδινε κουτουλιές με το κεφάλι όταν βατραχιζε-μπουσουλούσε, τώρα σιγά σιγά εχω αρχίσει να την βάζω...πήρα αυτά τα παζλ από αφρολέξ. είναι καλά!!!!

 

Εχω και εγω αλλα εχουν μικρα κομματακια και φοβαμαι μην τα φαει οποτε το μαζεψα!!!

 

κι εγώ κατα λάθος στην αρχή πήρα αυτα αλλά τα πέταξα αμέσως....υπάρχουνε και χωρίς κομματάκια...στο Jumbo έχει με τον γουϊνι εχει και στα elc αλλα είναι πανάκριβα...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι κι εμεις αυτό με τον Γουίνι έχουμε και όλα του τα κομμάτια ειναι αρκετα μεγάλα...

 

Εχεις δίκιο με τις δουλειες th@lia, κι εγώ το παλευω όπως μπορω, ποσα κομμάτια να γινουμε πια :cry: ... Ευτυχώς που έχει κατι κουνιες 5 λεπτα απο το σπιτι και πεταγομαστε καμια φορα... Σε παιδότοπο δεν εχω παει ποτε και δεν ξερω τι παιζει, αν και ειμαι υπερ του ανοιχτου χωρου για παιχνιδι...

 

Αν παντως εχετε ιδεες απασχόλησης και για μεγαλυτερα παιδακια πειτε καμια :P:P

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα μέχρι να γυρίσουμε από τη δουλειά θα έχει πάει 6, που αργότερα είναι τελείως σκοτάδι....

 

κι εμένα είναι πολύ ανησυχη αμα δεν βγει καροτσάδα....

 

Για το σκοτάδι έχετε δίκιο :?

Ο δικός μου βγαίνει πάντα το πρωί με τους παππούδες του. Έτσι το απόγευμα που γυρνάμε εμείς είναι οκ που δεν βγαίνουμε.

Αν τύχει καμιά μερα και δεν βγει...λυσσάει το απόγευμα :lol::lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ντατσι μας τρώγαν τα 120 ευρω .... Ουτε να την φτύσει την κουνια ! Την έχω μεταφέρει στην κουζίνα και με το ζόρι την βάζω να καθήσει για να μαγειρεψω . Με παρατηρεί τι κανω της λεω τραγουδάκια και παραμυθάκια γιαυτο καθεται αλλιως ....

Οσες την αγορασετε κοριτσια να την αγορασετε νωρις οχι σαν εμας στον 4ο μήνα . Τωρα το μωρο θελει να κανει αλλα πράγματα δεν θελει να μενει στάσιμο ...

Δεν πειράζει δεν είχα παρει εξαλου περιττά πραγματα , ουτε καν ριλαξ :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προς το παρόν βολευόμαστε με τον μαγνητικό πίνακα της Dora, ζωγραφίζουμε (εντάξει εγώ ζωγραφίζω απλά κρατάμε μαζί το μολύβι :lol: ) διάφορα και της αρέσει πολύ ...

 

Τι πινακας ειναι αυτος Ολγακι? Λες να αρεσει και στο ζουζουνακι μου?

 

Βέρα μου τώρα το είδα ... συγγνωμη ...

Καλέ είναι ο κλασσικός μαγνητικός πίνακας ζωγραφικής που είχαμε από τα χρόνια μας, γράψε σβήσε, απλά τώρα το βγάζουν σε ντόρα, μπομπ σφουγγαράκι και δεν συμμαζεύεται ... Εχει και σφραγίδες τάχα να βάζει, της αρέσει που μπορεί και σβήνει μόνη της ... θα το βρεις στα jumbo σίγουρα

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Ολγα!!!!

 

 

Λαμπρινη να επιμεινεις...

 

Εχεις τιποτα παιχνιδια να κρεμασεις απο το μομπιλε της κουνιας? Ειχα ενα μακρυναρι με πολλα μαραφετια πανω του (μασητικα, κρικους, κουδουνισρτα) απο το τζαμπο και επαιζε για ωρα με αυτο ο μικρος μου........θα της τραβηξει την προσοχη κατι τετοιο....

 

...εβαλε φιλη μου που ηρθε επισκεψη το γιο της 6μισι μηνων .....και επαιξε μια χαρα με το μαραφετι στην αρχη και αποκοιμηθηκε στη συνεχεια.......και ηταν μωρο που δεν ειχε καν ρηλαξ σπιτι....μονο σε κρεββατι τον ειχαν ολη μερα.....

 

Ειναι μεχρι να καταλαβει η μικρη τι εχει να αποκομισει απο την κουνια.....προς το παρον νιωθει οτι την ξεφορτωνεσαι........ο δικος μου καθοταν μεσα μεχρι 11 μηνων που εβρισκε πισω πια το κεφαλακι και την απεσυρα......ηξερε οτι η κουνια ειναι για κουνημα........

 

Και εγω που δεν τον εβαλα σε παρκο απο νωρις για να μαθει, με μισο ματι το κοιταει, αντιδρα αρνητικα καθε φορα που παω να τον βαλω, αλλα επιμενουμε και τον βαζουμε απο λιγο......καμμια φορα ξεχνιεται και διασκεδαζει κιολας!!!! :lol:

 

Το ιδιο και με την στρατα (που του την πηραμε αργα κι αυτη!!!)

 

 

Αποψε τον εβαλα να κοιμηθει στο κρεββατι του μετα απο ολο το καλοκαιρι στο δικο μας.........γκρινιαζε, επαιζε με το μομπιλε ποση ωρα, τελικα τον πηρα στον καναπε μαζι, αποκοιμηθηκε και μετα θα προσπαθησω να τον βαλω στο κρεββατι!!!! Αυτο κι αν ειναι προβλημα!!!! :roll:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μη νομιζεις.......δεν καθονται ολα τα παιδια με τις ωρες απο νωρις.........εγω που τον εβαλα και την πρωτη και τη δευτερη βδομαδα εκλαιγε υστερικα που απαχωρηστηκε την αγκαλιτσα της μαμας........αφου κι εγω την ειχα για χασουρα........μετα αρχισε να καθεται απο λιγο και με γκρινια μεχρι να καταλαβει τι εστι βερυκοκο........ :wink:

 

 

Σε μια βδομαδα εσυ νομιζεις οτι ξεμπερδεψες? Ειναι στο παιδι........το αλλο αμεσως κατσικωθηκε!!! Με το ζορι το βγαλαμε απο μεσα!!! :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,εγω του πηρα αυτο που χρησιμευει και σαν περπατουρα και αργοτερα το κατεβαζεις και γινεται ποδηλατακι:

 

http://www.hasbro.com/playskool/busybasics/default.cfm?page=Products/Detail&product_id=8689

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως οι κουνιες αρεσουν στα παιδακια γενικα αλλα καποια θελουν περισσοτερο χρονο να προσαρμοστουν ενω αλλα κολανε αμεσως. Εμεις χτες πηγαμε στο ΛΗΤΩ για ρουχα κ τον εβαλε ο μπαμπας του σε μια κουνια που ειχαν ανοιχτη! ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΕ, ολο το μαγαζι μας ακουσε απο τα γελια που εκανε , ειχε μια χαρα το καημενο δεν φανταζεστε. Μακαρι να ειχαμε χωρο στο σπιτι να του παρω κουνια,αλλα δυστυχως ειμαστε πολυ στεναχωρα :(

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι ξετρελαμένη ήταν και η δική μας με τα ποδηλατάκια...την ακουγα εως τον 2ο όροφο που πήγα να αγοράζω κάτι όσο επαιζε με τον μπαμπά της...

 

Στην βάπτιση μας έφεραν δώρο αυτό,

 

http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=132341&e=detail&pcat=gobabygo&pid=42153

 

με τη μουσική που κάνει απο τη μύτη του χορεύει σαν τρελό, και αργότερα σηκώνεται και γίεται κάτι σαν στράτα αλλά μου φαίνεται χαμηλό...

 

Της αρέσει πολύ πάντως...

 

Ααααα της εφερε ο μπαμπάς μου αυτό

 

http://www.fisher-price.com/gr/products/product.asp?id=35219

 

το θυμάστε???εγω είχα!!! Εχει μεγαλώσει γενιές και γενιες...τι χαρά εκανε...και γενικά δεν είναι των παιχνιδιων βαριεται ευκολα....

Στο μπάνιο δε μια χαρά την απασχολεί!!!!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ειμαι φανατικη της fischer-price εχουμε απο κουδουνιστρες μεχρι καρεκλακι φαγητου... Εχει πλαστικιλα επωνυμη το μωρο μου οχι αστεια!!!

Τωρα που μεγαλωνει θα παρουμε και ολα τα καερκλακια, σπιτακια και laugh and play συστηματα!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως όχι...μου μυρίζουν κάπως, και είανι και από κίνα, αν και όλα βέβαια....

 

Μου είχαν φέρει ενα μσητικό και ενα βιβλιό πάνινο και τα 2 μυριζαν απαίσια....

 

 

Τώρα αυτά που αναφέρω πάνω καλά φαίνονται....

 

 

το παπάκι παντως πολύ ωραίο!!!!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως οι κουνιες αρεσουν στα παιδακια γενικα αλλα καποια θελουν περισσοτερο χρονο να προσαρμοστουν ενω αλλα κολανε αμεσως. Εμεις χτες πηγαμε στο ΛΗΤΩ για ρουχα κ τον εβαλε ο μπαμπας του σε μια κουνια που ειχαν ανοιχτη! ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΕ, ολο το μαγαζι μας ακουσε απο τα γελια που εκανε , ειχε μια χαρα το καημενο δεν φανταζεστε. Μακαρι να ειχαμε χωρο στο σπιτι να του παρω κουνια,αλλα δυστυχως ειμαστε πολυ στεναχωρα :(

 

Ετσι ειναι.........διαβασα ενατονταδες αξιολογησεις για κουνιες απο χρηστες μονο κανα δυο ειπαν οτι δεν εδειχναν ενθουσιασμο τα παιδια......ειμαι σιγουρη ομως οτι λιγο λιγο θα εστρωναν.....

 

 

 

Ο δικος μου εκανε ετσι με το ποδηλατακι.....απλα τον εβαλα να το δοκιμασει και δεν μπορουσα να τον βγαλω μετα....ουρλιαζε σαν τρελλο!!!! Μας ακουσε ολο το μαγαζι!!! :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

75676_b_3.jpg

 

Τελειο παιχνιδι αυτο..........ακομα και για πολυ μικρα μωρακια.......τους κανει εντυπωση, τα διασκεδαζει και μαθαινουν να γραπωνουν καλα!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

galat το λιονταρακι το εχουμε κι εμεις :) πολυ τελειο !!!

ξετρελενεται με την μουσικη του!

και σαν στρατα μια χαρα ειναι το υψος του..απλα θελει να εισαι κι εσυ απο διπλα γιατι φευγει σφαιρα...ειδικα στο πλακακι...

τωρα ο δικος μου εμαθε κι ανεβαινει μονος του πανω στο καθισματακι..

αλλα ακομα δεν μπορει να το κανει μονος του...

το συνιστω ανεπιφυλακτα παντως..

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

galat

Ααααα της εφερε ο μπαμπάς μου αυτό

 

http://www.fisher-price.com/gr/products/product.asp?id=35219

 

το θυμάστε???εγω είχα!!! Εχει μεγαλώσει γενιές και γενιες...τι χαρά εκανε...και γενικά δεν είναι των παιχνιδιων βαριεται ευκολα....

Στο μπάνιο δε μια χαρά την απασχολεί!!!!

 

 

Το εχουμε κ εμεις αυτο εχει πολυ γελιο! Προσπαθει να πιασει το παπακι που ειναι μεσα κ του φευγει η μπαλα κ κανει σαν τρελο!

Καλα την fisher price την εχουμε πλουτισει ολοι μας , αν και εχω παρατηρησει πως οσα λεφτα κ να ξοδευεις για παιχνιδια το παιδι μπορει να κολησει σε κατι τοσο μικρο κ φτηνο που δεν μπορουσες ποτε να το φανταστεις. Εμας ενω εχει το πανινο μουσικο βιβλιαρακι της fisher price το εχει γραμμενο κανονικα οπως κ τα περισσοτερα παιχνιδακια,παιζει λιγο κ βαριεται κ τα πεταει. Αυτο που εχει καταευχαριστηθει η μαλλον αυτα ειναι μια κουδουνιστρα με 1.90 και ενα μικρο πανινο βιβλιαρακι με 2.50 ευρω απο τα jumbo. Δεν τα αλλαζει με τιποτα. Με αυτη την κουδουνιστρα δεν ηρεμουσε σε φαση κολικων κ τον εχουμε κοιμησει αρκετες φορες :lol::lol::lol:

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι ειπα στοπ στον ερωτα μου ...αρκετα με τα παιχνιδια ... Δεν ξερω για τα αλλα παιδάκια αλλα το δικο μου δεν ενδιαφερεται για παιχνιδια ..μου εμοιασε και σ΄αυτο :D

 

Εμεις κάνουμε αλλα παιχνιδάκια ! Της τραγουδάω και της δειχνω διαφορα σημεια του σωματος της , της κανω αστειες φωνες και λυνετε στα γελια (ειδικα με το ροχαλισμα τρελαινετε) , την κανω αεροπλανάκι , την βαζω στα ποδια μου και χοροπηδάμε ..γενικα της αρεσει πολυ οτι εχει σχεση με επαφη και γκριματζοφωνές ! :D

 

Εν τω μεταξύ ο ερωτας μου ειναι ετοιμος να με πνιξει ...Εμαθε η μικρή και ανταποκρινεται στο "μωρουλινιτσα " :lol::lol: Απιστευτο ...μολις πω "μωρουλινιτσα -αγαπουλιτσα" γυριζει και μου χαμογελάει !!!!!

Πρεπει τωρα να βρω νεα τραγουδακια με το ονομα της :lol::lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λαμπρινη κι εμεις τα ιδια..........κανουμε πολλα χαζα μαζι.........γι αυτο και κολλησε πανω μου και δεν μπορω να τον απασχολησω με παιχνιδια.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς...αυτά τα 2-3 παιχνιδάκια έχουμε μόνο και αυτά από δώρο...παιδιά μπορεί να αασχολείται με ενακαπακι απο νερό με τις ώρες, η με το αεροπλνακακι-ποδι μπαμπά ή με το κουκου-τσα!

 

Της αρέσει πολύ η μουσική γελάει και κοιτάει το στέρεο οταν της λέμε ΑΚΟΥ!

:lol:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Με χαρα διαπιστωσα χθες οτι ακομα περναει η μπογια του ρηλαξ-κουνιστη καρεκλα........τον εβαλα εκει οσο δουλευα στο γραφειο και τον κουνουσα με το ποδι μεχρι να κοιμηθει.......μονος στο κρεββατι δεν κοιμοταν με τιποτα!!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο vera για τα ωραία θέματα που ανοίγεις...!!!

Λοιπόν εχω κι εγώ μια πρόταση για δημιουργική απασχόληση και ψυχαγωγία... ρίξτε μια ματιά στον πίνακα ... e12141bf.jpg

είναι ενα απλό κ ευχάριστο μάθημα...για παιδάκι 2 - 2,5 ετών... η Ασημένια το λατρεύει και όποτε βλέπει υπολογιστή θέλει να πει τα χρώματα..τους αριθμούς κτλ Τωρα πια τα ξέρει όλα και τα λέει νεράκι..βέβαια το μπορντό το λέει μποτο, το θαλασσί ..σασιλί αλλά παίρναμε πολύ ωραία..

το πίνακα τον έκανα στη ζωγραφική των windows...αυτά..ελπίζω να έδωσα καμία ιδέα

Στο καταφύγιο ο ένας του άλλου είναι που ζουν οι άνθρωποι...

Link to comment
Share on other sites

Εμεις αυτές τις μέρες έχει καλο καιρό και καναμε βόλτες και το κατα-ευχαριστηθηκε. Μεχρι που καθεται και με ευλαβεια για να ντυθει γιατι καταλαβαινει οτι θα την βγαλουμε. Παντως εγω εκανα το κλασσικο!Απλωσα μια κουβερτα στο δωματιο της με παιχνιδακια και περναει ωρες εκει μεσα. Επίσης μια φορα ενα περιοδικο για παιδια δεν θυμαμαι πιο, είχε μεσα μια μικρη τεντουλα το ποσο το χει παιξει αυτο δεν λεγεται....Τοση επιτυχια δεν περιμενα να εχει...Το σηκωνει μονη της και μπαινει απο κατω, ακομα και το μασαει μιας και εχουμε τα δοντια μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

http://trikiklo.com/search.php

 

http://trikiklo.com/product.php?id=231

 

Τι λετε γι αυτο το παιχνιδι? Το εχετε παρει? Διαβαζα οτι ειναι πολυ διακσεδαστικο και χρησιμοποιειται ποικιλοτροπως.....

 

thumb_Bilibo_31.jpg

 

thumb_Bilibo_231.jpg

 

Το Bilibo mini είναι σκαθάρι, σβούρα, βαρκούλα στην τρικυμία της μπανιέρας, κουτάκι θησαυρού, παιχνίδι, εξωτικό κοχύλι, πολυθρόνα για την Barbie, κούπα για χιονόμπαλες και οτιδήποτε άλλο,θέλει το παιδί σας να είναι!

 

Η νέα έκδοση του βραβευμένου Bilibo, εύκολα ακολουθεί την πολυχρηστικότητα του μεγάλου του αδελφού. Ένα υπέροχο, εξαιρετικό δώρο!

 

Αυτά τα χρωματιστά πραγματάκια, μετατρέπονται, στα χέρια των παιδιών σε οτιδήποτε! Το παιχνίδι αυτό εξάπτει την φαντασία των παιδιών δίνοντας άπειρες νέες δυνατότητες διασκέδασης!

 

Διαστάσεις 12Χ12Χ7εκ.

Βάρος 40γρ.

Υλικό: ανθεκτικό πλαστικό, αντοχής, μη-τοξικό, ανακυκλώμενο.

Διατίθεται σε ζεύγη.

Κλείστε την τηλεόραση και εξάψτε την φαντασία τους!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

http://trikiklo.com/product.php?id=36

 

Κουνια για μεγαλυτερα παιδια....

 

thumb_Amazonas_36.jpg

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...