Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΚΡΙΣΗ ΦΕΡΝΕΙ .... ΔΟΥΛΕΙΑ?


ΣΩΤΗΡΙΑ

Recommended Posts

Κορίτσια η κρίση γεννάει ιδέες για δουλειές που στο παρελθον δεν είχαμε σκεφτεί κυρίως χειρονακτικές δουλειές . Εγω κάτι ξεκινάω σε λιγο καιρο στο facebook ... εσείς έχετε σκεφτεί κάτι, έχετε ξεκινήσει, τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ωραια θεματα ανοιγεις σημερα

εγω παντως θελω να καταπιαστω καταρχην για μενα με την μοδιστρικη

 

ειμαι ασχετη θελω ομως να αυτονομηθω σε αυτο το κομματι και γιατι οχι να δημιουργησω κιολας

προς το παρον χρειαζομαι μηχανη και στην συνεχεια ταχυρυθμα με καμια της δουλειας

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ άνεργη και κάτι σκέφτομαι να ξεκινήσω όταν λυθούν τα χέρια μου (χειρονακτική δουλειά). Έχω δει κι εγώ στο fb και σε blogs διάφορα (σαπούνια/καλλυντικά, μωρουδιακά από κορίτσια που ράβουν κ.λπ., πλεκτά, χειροποίητες τσάντες, κοσμήματα, δερμάτινες δημιουργίες). Βοηθάει ο κύκλος γνωριμιών, η διάδοση από στόμα σε στόμα και οι καλές κριτικές στο προφίλ του fb ή στο blog. Επίσης βοηθάει η δημιουργία επωνυμίας και λογοτύπου που θα κάνουν σιγά σιγά το προϊόν αναγνωρίσιμο. Τέλος, έχω δει ότι οργανώνονται "εκθέσεις" σε διάφορα φιλόξενα καφέ/μπαράκια που οι "δημιουργοί" ενημερώνουν τους φίλους μέσω fb και φυσικά όλοι όσοι έρχονται παίρνουν κάτι έστω και μικρό.

Καλή επιτυχία:)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

ωραια θεματα ανοιγεις σημερα

εγω παντως θελω να καταπιαστω καταρχην για μενα με την μοδιστρικη

 

ειμαι ασχετη θελω ομως να αυτονομηθω σε αυτο το κομματι και γιατι οχι να δημιουργησω κιολας

προς το παρον χρειαζομαι μηχανη και στην συνεχεια ταχυρυθμα με καμια της δουλειας

 

έχω έπνευση σημερα :D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια το fb είναι ΄΄έτοιμοι πελάτες΄΄ . Απλα πρέπει να βρείτε ένα προιον που να είναι οικονομικό, να μπαίνει στο σπίτι πάντα (έστω να είναι σχεδόν απαραίτητο), καλαίσθητο θα βοηθούσε πολύ και να μην μπορεί να βρεις κατι ίδιο αλλου, αντίστοιχο ίσως. Χτυπάτε ιδεες και τιμές καλη σας επιτυχια. Εγω δεν ξέρω αν μπορώ να πω τι προκειται να κάνω νομίζω ότι σύμφωνα με τους κανόνες του φορουμ δεν επιτρέπεται για να μην θεωρηθεί διαφήμιση εργασίας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παντως θελω να καταπιαστω καταρχην για μενα με την μοδιστρικη

Αν έπιαναν τα χέρια μου θα ασχολιόμουν με τη μεταποίηση ρούχων. Υπάρχει πολύ ζουμί στο χώρο αυτό γιατί πάρα πολλοί κοιτάζουν να επιδιορθώσουν/προσαρμόσουν ό,τι ρούχο έχουν για να μην αγοράσουν.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ξέρω αν μπορώ να πω τι προκειται να κάνω νομίζω ότι σύμφωνα με τους κανόνες του φορουμ δεν επιτρέπεται για να μην θεωρηθεί διαφήμιση εργασίας.

Βασικά αν δεν το έχεις εντελώς έτοιμο μην το πεις. Όλοι κοιτάζουν να πάρουν ιδέες (γίνομαι κακιά τώρα, το ξέρω, αλλά όλοι κοιτάζουμε να επιβιώσουμε, είναι ανθρώπινο). Εκτός αν είσαι ένα βήμα πριν ανοίξεις το e-μαγαζάκι σου! (μη σε πάρω και στο λαιμό μου, δεν έχω ιδέα τι λένε οι κανόνες του forum).

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Αν έπιαναν τα χέρια μου θα ασχολιόμουν με τη μεταποίηση ρούχων. Υπάρχει πολύ ζουμί στο χώρο αυτό γιατί πάρα πολλοί κοιτάζουν να επιδιορθώσουν/προσαρμόσουν ό,τι ρούχο έχουν για να μην αγοράσουν.

 

ουτε εμενα πιανουν τα χερια μου,,,θα τα κανουμε να πιασουν κορες:P

Link to comment
Share on other sites

ουτε εμενα πιανουν τα χερια μου,,,θα τα κανουμε να πιασουν κορες:P

Έτσι είναι, όπως το λες. Κι εγώ που έχω "δυο αριστερά χέρια" που λένε, κάτι κοιτάζω να μάθω και το παιδεύω μπας και σηκωθεί λίγο το οικονομικό μας...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαρα στο κουραγιο σας..

Προσωπικα διαφωνω με τον τιτλο Σωτηρια...

Θα ηταν καλυτερο "Πενια τεχνας κατεργαζεται":rolleyes:

 

επίσης μάθε τέχνη και αστηνε και αν πεινάσεις πιάστηνε .... η ουσία ειναι μια παντως οτι βλέπω να γεννιούντε ιδέες και μάλιστα έξυπνες!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν δεν το έχεις εντελώς έτοιμο μην το πεις. Όλοι κοιτάζουν να πάρουν ιδέες (γίνομαι κακιά τώρα, το ξέρω, αλλά όλοι κοιτάζουμε να επιβιώσουμε, είναι ανθρώπινο). Εκτός αν είσαι ένα βήμα πριν ανοίξεις το e-μαγαζάκι σου! (μη σε πάρω και στο λαιμό μου, δεν έχω ιδέα τι λένε οι κανόνες του forum).

 

μπα οχι e-shop δεν ανοίγω , εδώ λέμε να μην μας φύγει ευρω περιττο απο την τσέπη μας εναν απλο λογαριασμο στο facebook θα ανοίξω ούτε καν διαφήμιση. Σας το συνιστώ και εγω

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες περιπτώσεις κάπου διάβασα ότι δεν πρέπει να αναφέρονται τιμές ούτε να αναφέρεται ανοιχτά η πώληση, αν δηλαδή δεν έχεις σκοπό να κόβεις αποδείξεις/τιμολόγια. Δηλαδή όλη η συνεννόηση σχετικά με τις πωλήσεις πρέπει να γίνεται μέσω προσωπικών μηνυμάτων χωρίς να φαίνεται. Και απλά στη σελίδα σου ανεβάζεις φωτογραφίες από το προϊόν που φτιάχνεις.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες περιπτώσεις κάπου διάβασα ότι δεν πρέπει να αναφέρονται τιμές ούτε να αναφέρεται ανοιχτά η πώληση, αν δηλαδή δεν έχεις σκοπό να κόβεις αποδείξεις/τιμολόγια. Δηλαδή όλη η συνεννόηση σχετικά με τις πωλήσεις πρέπει να γίνεται μέσω προσωπικών μηνυμάτων χωρίς να φαίνεται. Και απλά στη σελίδα σου ανεβάζεις φωτογραφίες από το προϊόν που φτιάχνεις.

 

ετσι ακριβως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου ακριβώς επειδή προσπαθώ να κάνω κάτι τέτοιο εδώ και έναν χρόνο... Προσωπικά, δεν ρισκάρω να κάνω τίποτα παράνομο. Για να πουλάτε νόμιμα πρέπει να εκδίδετε αποδείξεις. Για την έκδοση αποδείξεων απαιτείται έναρξη ατομικής επιχείρησης στην εφορία. Αυτό σημαίνει ΚΑΙ ΤΕΒΕ. Αυτό οικονομικά σημαίνει 600 ευρώ για αρχή. Και επίσης σημαίνει φορολόγηση σαν ελεύθερο επαγγελματία. Εγώ αυτά δεν τα έχω. Και αφού δε ρισκάρω στο παράνομο (γιατί το πρόστιμο δεν θα ναι μόνο 600...), να το βράσω το ότι έκανα τα χέρια μου να πιάνουν... Καλή επιτυχία σε όσες το έκαναν πράξη και σε όσες το έχουν στα σκαριά

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ άνεργη και κάτι σκέφτομαι να ξεκινήσω όταν λυθούν τα χέρια μου (χειρονακτική δουλειά). Έχω δει κι εγώ στο fb και σε blogs διάφορα (σαπούνια/καλλυντικά, μωρουδιακά από κορίτσια που ράβουν κ.λπ., πλεκτά, χειροποίητες τσάντες, κοσμήματα, δερμάτινες δημιουργίες). Βοηθάει ο κύκλος γνωριμιών, η διάδοση από στόμα σε στόμα και οι καλές κριτικές στο προφίλ του fb ή στο blog. Επίσης βοηθάει η δημιουργία επωνυμίας και λογοτύπου που θα κάνουν σιγά σιγά το προϊόν αναγνωρίσιμο. Τέλος, έχω δει ότι οργανώνονται "εκθέσεις" σε διάφορα φιλόξενα καφέ/μπαράκια που οι "δημιουργοί" ενημερώνουν τους φίλους μέσω fb και φυσικά όλοι όσοι έρχονται παίρνουν κάτι έστω και μικρό.

Καλή επιτυχία:)

 

Πολυ ωραια ιδεα αυτη! Ειμαι κι εγω στο κλαμπ της "χειρονακτικης δουλειας" και μου εβαλες ιδεες τωρα! :)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου ακριβώς επειδή προσπαθώ να κάνω κάτι τέτοιο εδώ και έναν χρόνο... Προσωπικά, δεν ρισκάρω να κάνω τίποτα παράνομο. Για να πουλάτε νόμιμα πρέπει να εκδίδετε αποδείξεις. Για την έκδοση αποδείξεων απαιτείται έναρξη ατομικής επιχείρησης στην εφορία. Αυτό σημαίνει ΚΑΙ ΤΕΒΕ. Αυτό οικονομικά σημαίνει 600 ευρώ για αρχή. Και επίσης σημαίνει φορολόγηση σαν ελεύθερο επαγγελματία. Εγώ αυτά δεν τα έχω. Και αφού δε ρισκάρω στο παράνομο (γιατί το πρόστιμο δεν θα ναι μόνο 600...), να το βράσω το ότι έκανα τα χέρια μου να πιάνουν... Καλή επιτυχία σε όσες το έκαναν πράξη και σε όσες το έχουν στα σκαριά

 

Δυστυχως υπαρχουν και οι...¨"καλοθελητες στις μερες μας! Ομως δεν νοιζω οτι ειναι η πλειοψηφια! Τις να τις κανουμε τις αποδειξεις? Να μας τα τρωει η εφορια? Αλλυλεγγυη χρειαζομαστε και να στηριξουε η μια την αλλη/ο ενας τον αλλον! Εγω ετσι σκεφτομαι και πιστευω πως οι περισσοτεροι το ιδιο!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως υπαρχουν και οι...¨"καλοθελητες στις μερες μας! Ομως δεν νοιζω οτι ειναι η πλειοψηφια! Τις να τις κανουμε τις αποδειξεις? Να μας τα τρωει η εφορια? Αλλυλεγγυη χρειαζομαστε και να στηριξουε η μια την αλλη/ο ενας τον αλλον! Εγω ετσι σκεφτομαι και πιστευω πως οι περισσοτεροι το ιδιο!

 

νομίζω κάνεις λάθος εδώ, δεν είναι θέμα καλοθελητών, από τη στιγμή που εκτίθεσαι δημόσια, είτε το λές φόρουμ ή facebook, και χρησιμοποιείς το μέσο για να πουλήσεις όχι απλά να διαφημίσεις τη δουλειά σου, τότε οι κίνδυνοι είναι πολλοί, και δε θα συμβούλευα κανένα να ξεκινήσει κάτι τέτοιο στο μιλητό, μπορείς απλά να βολιδοσκοπήσεις να "πιάνει" αλλά αν σοβαρέψει τότε δεν υπάρχει άλλη πλην της νόμιμης οδού για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

νομίζω κάνεις λάθος εδώ, δεν είναι θέμα καλοθελητών, από τη στιγμή που εκτίθεσαι δημόσια, είτε το λές φόρουμ ή facebook, και χρησιμοποιείς το μέσο για να πουλήσεις όχι απλά να διαφημίσεις τη δουλειά σου, τότε οι κίνδυνοι είναι πολλοί, και δε θα συμβούλευα κανένα να ξεκινήσει κάτι τέτοιο στο μιλητό, μπορείς απλά να βολιδοσκοπήσεις να "πιάνει" αλλά αν σοβαρέψει τότε δεν υπάρχει άλλη πλην της νόμιμης οδού για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Μέχρι να δεις όμως αν "πιάνει" είναι ριψοκίνδυνο για τα οικονομικά του σπιτιού να κάνεις έναρξη εκ των προτέρων ιδιαίτερα αν η συγκεκριμένη κοπέλα που θα το κάνει είναι άνεργη (όπως εγώ). Αν γίνουν όλα νόμιμα εξαρχής και δεν πιάσει τελικά θα βρεθείς χρεωμένος και αργά ή γρήγορα θ' αναγκαστείς να κλείνεις βιβλία, πράγμα που ζητάει επίσης χρήματα και είναι ιδιαίτερα ψυχοφθόρο. Δηλαδή μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα!:-(

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό λέω. Ότι εγώ προσωπικά δεν ρισκάρω να δώσω χρήματα που ΔΕΝ έχω για να γίνω νόμιμη και αν δεν πιάσει να ξαναπληρώσω λεφτά που ΔΕΝ θα έχω (άρα 2 φορές χρεωμένη ΚΑΙ αποτυχημένη). Το παράνομο έχει μια κλοτσιά και καλή όμως... Και ναι, υπάρχουν άπειροι κακοθελητές... Απ το πουθενά και για χωρίς λόγο. Έχω προσωπική εμπειρία και μάλιστα από εδώ μέσα... Και μιλάμε για ίντερνετ ε... Πολύ πιο εύκολα να πιαστείς και μάλιστα χωρίς τη συμβολή κανενός.

Όπως προείπα όμως, ο καθένας τα ζυγίζει και πράττει.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να δεις όμως αν "πιάνει" είναι ριψοκίνδυνο για τα οικονομικά του σπιτιού να κάνεις έναρξη εκ των προτέρων ιδιαίτερα αν η συγκεκριμένη κοπέλα που θα το κάνει είναι άνεργη (όπως εγώ). Αν γίνουν όλα νόμιμα εξαρχής και δεν πιάσει τελικά θα βρεθείς χρεωμένος και αργά ή γρήγορα θ' αναγκαστείς να κλείνεις βιβλία, πράγμα που ζητάει επίσης χρήματα και είναι ιδιαίτερα ψυχοφθόρο. Δηλαδή μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα!:-(

 

Δυστυχως ετσι ειναι! Ονομιμος τροπος σου κοβει τα φτερα! Αρχικα πιστευω οτι δεν ειναι ευκολο να εισαι νομιμος μεχρι να εχεις μια σιγουρη πελατεια που να σου αποφερει χρηματα!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

το θέμα κλειδωνεται και θα τοποθετηθεί ανακοίνωση εντός 24ρου.

Για την απορία που εκφραστηκε απο τα μέλη σχετικα με τις δυνατότητες διαφημισης στο parents.gr παρακαλούμε δείτε εδώ

http://parents.org.gr/forum/showpost...20&postcount=1

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...