Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσοχή γιαγιά/παππού απατεώνες στο δρόμο


Recommended Posts

προσοχή ειδοποιήστε τους γονείς/θείους σας:

 

Πριν απο 10 ημέρες άτομο με στρογγυλό πρόσωπο με άσχημα δόντια, φαλακρίτσα λιγα μαλλάκια, μεσα απο αυτοκίνητο 4πορτο, (Έλληνας)

 

σταμάτησε την θεία μου (έβγαζε το σκυλάκι βόλτα) στη μέση του δρόμου και την ρώτησε (σαν να είναι παλιός γνωστός)

 

"γειά σας τι κάνετε, είμαι φίλος των παιδιών σας - τι κάνουν τα παιδιά σας είναι καλά?, να σας ρωτήσω κάτι? είμαι φοροτεχνικός (ή κάτι άλλο με φόρο-)

με λένε Γιώργο ή Γιάννη Γιαννακόπουλο (μάλλον ψεύτικο όνομα)

 

[ακολουθεί συνομιλία πως πανε τι κανουν τα παιδιά σας και κουβεντούλα, σαν να είναι παλιός γνωστός]

 

έχετε το τηλέφωνό της να την πάρουμε? - έχω και εγώ ένα - μισό λεπτό να την καλέσω - (κάνει ότι παίρνει τηλέφωνο και ότι μιλάει κιόλας με την υποτιθέμενη κόρη "γεια σου τι κανεις γλυκιά μου κλπ δε θελω να σε στεναχωρησω αλλα χρωστας κατι λεφτα κτλ " )

 

[κανουν σαν να εχουν μιλήσει στο τηλεφωνο εκείνη την ώρα και οταν το κλείσουν ρωτανε γιαγιά αν εχει εκείνη λεφτα να βοηθήσει - δείχνοντας έναν μπλέ φάκελο/λογιστηρίου/δικηγορικό!]

 

και συνεχίζει τη συζητηση με την γιαγιά /παππού - ναι η κόρη σας χρωστάει κάποια χρήματα. 450 ευρώ σε 3 δόσεις πρεπει να δωσει - εσείς δε μπορείτε να την βοηθήσετε? δεν έχετε κοσμήματα? !!

 

ευτυχώς η θεία μου κατάλαβε ότι ήταν κάτι κακόβουλο και έφυγε. όμως έπιασε κανονικα τη κουβέντα και την ξεγέλασε στην αρχή.

 

Ειδοποιήστε !!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


προσοχή ειδοποιήστε τους γονείς/θείους σας:

 

Πριν απο 10 ημέρες άτομο με στρογγυλό πρόσωπο με άσχημα δόντια, φαλακρίτσα λιγα μαλλάκια, μεσα απο αυτοκίνητο 4πορτο, (Έλληνας)

 

σταμάτησε την θεία μου (έβγαζε το σκυλάκι βόλτα) στη μέση του δρόμου και την ρώτησε (σαν να είναι παλιός γνωστός)

 

"γειά σας τι κάνετε, είμαι φίλος των παιδιών σας - τι κάνουν τα παιδιά σας είναι καλά?, να σας ρωτήσω κάτι? είμαι φοροτεχνικός (ή κάτι άλλο με φόρο-)

με λένε Γιώργο ή Γιάννη Γιαννακόπουλο (μάλλον ψεύτικο όνομα)

 

[ακολουθεί συνομιλία πως πανε τι κανουν τα παιδιά σας και κουβεντούλα, σαν να είναι παλιός γνωστός]

 

έχετε το τηλέφωνό της να την πάρουμε? - έχω και εγώ ένα - μισό λεπτό να την καλέσω - (κάνει ότι παίρνει τηλέφωνο και ότι μιλάει κιόλας με την υποτιθέμενη κόρη "γεια σου τι κανεις γλυκιά μου κλπ δε θελω να σε στεναχωρησω αλλα χρωστας κατι λεφτα κτλ " )

 

[κανουν σαν να εχουν μιλήσει στο τηλεφωνο εκείνη την ώρα και οταν το κλείσουν ρωτανε γιαγιά αν εχει εκείνη λεφτα να βοηθήσει - δείχνοντας έναν μπλέ φάκελο/λογιστηρίου/δικηγορικό!]

 

και συνεχίζει τη συζητηση με την γιαγιά /παππού - ναι η κόρη σας χρωστάει κάποια χρήματα. 450 ευρώ σε 3 δόσεις πρεπει να δωσει - εσείς δε μπορείτε να την βοηθήσετε? δεν έχετε κοσμήματα? !!

 

ευτυχώς η θεία μου κατάλαβε ότι ήταν κάτι κακόβουλο και έφυγε. όμως έπιασε κανονικα τη κουβέντα και την ξεγέλασε στην αρχή.

 

Ειδοποιήστε !!

Να σαι καλα κοπελα μου για την ειδοποιηση.Αυτο συνεβει στην Αθηνα?Βεβαια ολοι μας πρεπει να εχουμε το νου μας οπου και να ειμαστε!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά εμένα τη γιαγιά μου στη Θεσσαλονίκη την πήραν τηλέφωνο και της είπαν ότι ο γίος της ο [όνομα πατέρα μου] από [όνομα πόλης που μένουμε] μεταφέρθηκε με πολύ βαρύ καρδικό επεισόδιο στο Παπαγεωργίου, η κόρη του η [όνομα μου] και η γυναίκα του [όνομα της μαμάς μου] είναι μέσα στην εντατική μαζί του και δεν μπορούν να μιλήσουν. Πρέπει να μεταφερθεί επειγόντως στο Ωνάσσειο και χρειάζεται ο πιλότος του ελικοπτέρου 33.000....

Η γιαγιά ψιλιασμένη (αν και 90+ το μυαλό λειτουργεί καλά), κλείνει το τηλέφωνο και παίρνει εμένα στο κινητό. Απαντά κάποιος στο ΔΙΚΟ μου κινητό και λέει "Την [όνομα μου] θέλετε; Έφυγε επειγόντως για Θεσσαλονίκη. Κάτι συνέβη στον πατέρα της". Παίρνει η γιαγιά τον μπαμπά μου και γιο της στο κινητό ΤΟΥ. Απαντά κάοιος και λέει "Βοήθεια, σβήνω". Καπάκι την ξαναπαίρνουν τηλέφωνο και της λένε "δεν μας πιστέψατε; Πάρτε σε αυτόι το νόυμερο, που είναι του νοσοκομείου και ρωτήστε". Παίρνει η γιαγιά και απαντά το Παπαγεωργίου, τη συν΄δεουν με τα επίγοντα και της λένε ότι ο κύριος [επίθετο του πατέρα μου] είναι στην εντατική πολύ σοβαρά.

Η γιαγιά, όπως είναι φυσικό πανικοβάλεται. Την ξαναπαίρνουν τηλέφωνο και της λένε ότι χρειάζονται τα χρήματα (ήταν τάχα ένας γιατρός και μία νοσοκόμα). Λέει η γιαγιά ότι δεν ε΄χει τσο σπίτι τόσα λεφτά. Τη ρωτ'ανε πόσα έχει. Απαντά 2.500. Της λένε τα πάει σε ένα συγκεκριμένο σημείο και θα τα άρουν αυτοί, για να μην κάνει όλη τη διαδρομή μέχρι το Παπαγεωργίου.

Ξεκινά η γιαγιά να πάει. Για καλή της τύχη, βρήκε έναν γείτονα που προσφέρθηκε να τη συνοδέψει. Προφανώς την είδαν μαζί με κάποιον και δεν την πλησίασε κανένας....

 

Μέχρι να πειστεί η γιαγιά ότι όλοι ήμασταν καλά..... Την έπιασε υστερία, ακόμα δεν έχει ηρεμήσει (έχει περάσει περίπου ένας μήνας) κλπ κλπ

 

Κάλεσαν την αστυνομία, που τους είπε ότι γνωρίζουν άλλα 3 περιστατικά ακριβώς ίδια αλλά δεν μπορόυν να βρουν ποιος είναι από πίσω.

Για την ιστορία, είχαν παραβιάσει το κουτί του ΟΤΕ μέσα στην πολυκατοικία, και πάγίδευσαν το τηλέφωνο της. Έτσι όπου και αν έπαιρνει η γιαγιά απαντούσαν αυτοί. Το περίεργο/επικίνδυνο ήταν ότι είχαν όλα τα στοιχεία της οικογένειας μου (ονόματα, τηλέφωνα κλπ κλπ).

 

Από τότε, έχουμε θορυβηθεί όλοι! Αυτό που αποφασίσαμε μετά από "οικογενειακό συμβούλιο" (γιατί μπορεί να ξανασυμβεί και στη γιαγιά, αλλά και σε μένα ή στους γονείς μου) είναι ότι αν πάρει κάποιος και πει κάτι τέτοιο, η απάντηση θα είναι "Αν είναι στο νοσοκομείο τον/την προσέχουν. Άρα όλα πάνε καλά, και έρχομαι και γω σε λίγο να τον/τη δω" και αμέσως σε κάποιον γείτονα για να πάρουμε τηλέφωνο στα κινητά από άλλο, άγνωστο τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Kαι την πεθερά μου την βρήκε ένα τύπος πρωί στα μαγαζιά (περιοχή Μελίσσια Αθήνας) και της είπε ότι έιναι φίλος του (όνομα άντρα μου) γιού της από το σχολείο και ότι ο άντρας μου τράκαρε το πρωί πηγαίνοντας στην δουλειά και είναι σοβαρά και να την παέι στο νοσοκομείο. Μάλιστα την αποκάλεσε και με το όνομα της. Η κυρία ..... δεν είστε, η μάμά του .....? Σας ψάχναμε στο σπίτι.

Η πεθερά όμως τρελό λαγωνικό. Του είπε φύγε παλικάρι θα μιλήσω με την νύφη μου η οποία ούτως ή αλλως θα με έιχε πάρει τηλ. Να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι της είπε να πάρει και χρήματα για φακελάκι. 'Ετρεξε η καψερή και μπήκε σε ένα μαγαζί εκεί κοντα και την κρατήσανε μέχρι να ηρεμήσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά εμένα τη γιαγιά μου στη Θεσσαλονίκη την πήραν τηλέφωνο και της είπαν ότι ο γίος της ο [όνομα πατέρα μου] από [όνομα πόλης που μένουμε] μεταφέρθηκε με πολύ βαρύ καρδικό επεισόδιο στο Παπαγεωργίου, η κόρη του η [όνομα μου] και η γυναίκα του [όνομα της μαμάς μου] είναι μέσα στην εντατική μαζί του και δεν μπορούν να μιλήσουν. Πρέπει να μεταφερθεί επειγόντως στο Ωνάσσειο και χρειάζεται ο πιλότος του ελικοπτέρου 33.000....

Η γιαγιά ψιλιασμένη (αν και 90+ το μυαλό λειτουργεί καλά), κλείνει το τηλέφωνο και παίρνει εμένα στο κινητό. Απαντά κάποιος στο ΔΙΚΟ μου κινητό και λέει "Την [όνομα μου] θέλετε; Έφυγε επειγόντως για Θεσσαλονίκη. Κάτι συνέβη στον πατέρα της". Παίρνει η γιαγιά τον μπαμπά μου και γιο της στο κινητό ΤΟΥ. Απαντά κάοιος και λέει "Βοήθεια, σβήνω". Καπάκι την ξαναπαίρνουν τηλέφωνο και της λένε "δεν μας πιστέψατε; Πάρτε σε αυτόι το νόυμερο, που είναι του νοσοκομείου και ρωτήστε". Παίρνει η γιαγιά και απαντά το Παπαγεωργίου, τη συν΄δεουν με τα επίγοντα και της λένε ότι ο κύριος [επίθετο του πατέρα μου] είναι στην εντατική πολύ σοβαρά.

Η γιαγιά, όπως είναι φυσικό πανικοβάλεται. Την ξαναπαίρνουν τηλέφωνο και της λένε ότι χρειάζονται τα χρήματα (ήταν τάχα ένας γιατρός και μία νοσοκόμα). Λέει η γιαγιά ότι δεν ε΄χει τσο σπίτι τόσα λεφτά. Τη ρωτ'ανε πόσα έχει. Απαντά 2.500. Της λένε τα πάει σε ένα συγκεκριμένο σημείο και θα τα άρουν αυτοί, για να μην κάνει όλη τη διαδρομή μέχρι το Παπαγεωργίου.

Ξεκινά η γιαγιά να πάει. Για καλή της τύχη, βρήκε έναν γείτονα που προσφέρθηκε να τη συνοδέψει. Προφανώς την είδαν μαζί με κάποιον και δεν την πλησίασε κανένας....

 

Μέχρι να πειστεί η γιαγιά ότι όλοι ήμασταν καλά..... Την έπιασε υστερία, ακόμα δεν έχει ηρεμήσει (έχει περάσει περίπου ένας μήνας) κλπ κλπ

 

Κάλεσαν την αστυνομία, που τους είπε ότι γνωρίζουν άλλα 3 περιστατικά ακριβώς ίδια αλλά δεν μπορόυν να βρουν ποιος είναι από πίσω.

Για την ιστορία, είχαν παραβιάσει το κουτί του ΟΤΕ μέσα στην πολυκατοικία, και πάγίδευσαν το τηλέφωνο της. Έτσι όπου και αν έπαιρνει η γιαγιά απαντούσαν αυτοί. Το περίεργο/επικίνδυνο ήταν ότι είχαν όλα τα στοιχεία της οικογένειας μου (ονόματα, τηλέφωνα κλπ κλπ).

 

Από τότε, έχουμε θορυβηθεί όλοι! Αυτό που αποφασίσαμε μετά από "οικογενειακό συμβούλιο" (γιατί μπορεί να ξανασυμβεί και στη γιαγιά, αλλά και σε μένα ή στους γονείς μου) είναι ότι αν πάρει κάποιος και πει κάτι τέτοιο, η απάντηση θα είναι "Αν είναι στο νοσοκομείο τον/την προσέχουν. Άρα όλα πάνε καλά, και έρχομαι και γω σε λίγο να τον/τη δω" και αμέσως σε κάποιον γείτονα για να πάρουμε τηλέφωνο στα κινητά από άλλο, άγνωστο τηλέφωνο

 

:shock::shock::shock:

 

Ε αυτό πια...άκου παραβίασαν το κουτί του ΟΤΕ και παγίδευσαν το τηλέφωνο! Τρομακτικό από κάθε άποψη! Μπράβο στη γιαγιά!

Link to comment
Share on other sites

Οι χαλεποί καιροί ευνοούν τους απατεώνες. Πρέπει να έχουμε το μυαλό μας σε εγρήγορση. Δεν υπάρχει περίπτωση (ούτε μία στο εκατομμύριο) άτομο που χαροπαλεύει στην εντατική να απαντήσει το κινητό του και να μιλήσει κιόλας. Συγγενείς που είναι στο νοσοκομείο για άτομο στην εντατική δεν είναι μέσα στο δωμάτιο του ασθενή, είναι έξω και συνεπώς μπορούν να επικοινωνήσουν οι ίδιοι μαζί μας. Αν κάποιος γνωστός ή συγγενής πάθει κάτι, είναι πιθανότερο να το μάθουμε μέσω κινητού παρά από κάποιον άγνωστο στο δρόμο (αυτά γίνονταν το 80, άντε μέχρι τα μέσα του 90. τώρα πλέον όλοι έχουν πρόσβαση σε σταθερό τηλέφωνο ή κινητό).

 

Βέβαια καταλαβαίνω ότι ειδικά οι μεγαλύτεροι σε ηλικία δεν μπορούν πάντα να δείχνουν τέτοια ευστροφία ή ετοιμότητα. Γι' αυτό είναι σημαντικό να τους ενημερώσουμε. Εγώ ήδη έπιασα τον πατέρα μου και του είπα να ξέρει π.χ. ότι δεν χρωστάω σε κανέναν ούτε 10 ευρώ, συνεπώς να μην ψαρώσει αν βρεθεί στο δρόμο του κανένας επιτήδειος και του πουλάει φούμαρα. Γενικότερα κορίτσια, να τους πείτε ότι όποιος τους ζητάει χρήματα και δεν τους δίνει απόδειξη, να πηγαίνει το μυαλό τους σε απατεωνιά. Και ο Θεός βοηθός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά εμένα τη γιαγιά μου στη Θεσσαλονίκη την πήραν τηλέφωνο και της είπαν ότι ο γίος της ο [όνομα πατέρα μου] από [όνομα πόλης που μένουμε] μεταφέρθηκε με πολύ βαρύ καρδικό επεισόδιο στο Παπαγεωργίου, η κόρη του η [όνομα μου] και η γυναίκα του [όνομα της μαμάς μου] είναι μέσα στην εντατική μαζί του και δεν μπορούν να μιλήσουν. Πρέπει να μεταφερθεί επειγόντως στο Ωνάσσειο και χρειάζεται ο πιλότος του ελικοπτέρου 33.000....

Η γιαγιά ψιλιασμένη (αν και 90+ το μυαλό λειτουργεί καλά), κλείνει το τηλέφωνο και παίρνει εμένα στο κινητό. Απαντά κάποιος στο ΔΙΚΟ μου κινητό και λέει "Την [όνομα μου] θέλετε; Έφυγε επειγόντως για Θεσσαλονίκη. Κάτι συνέβη στον πατέρα της". Παίρνει η γιαγιά τον μπαμπά μου και γιο της στο κινητό ΤΟΥ. Απαντά κάοιος και λέει "Βοήθεια, σβήνω". Καπάκι την ξαναπαίρνουν τηλέφωνο και της λένε "δεν μας πιστέψατε; Πάρτε σε αυτόι το νόυμερο, που είναι του νοσοκομείου και ρωτήστε". Παίρνει η γιαγιά και απαντά το Παπαγεωργίου, τη συν΄δεουν με τα επίγοντα και της λένε ότι ο κύριος [επίθετο του πατέρα μου] είναι στην εντατική πολύ σοβαρά.

Η γιαγιά, όπως είναι φυσικό πανικοβάλεται. Την ξαναπαίρνουν τηλέφωνο και της λένε ότι χρειάζονται τα χρήματα (ήταν τάχα ένας γιατρός και μία νοσοκόμα). Λέει η γιαγιά ότι δεν ε΄χει τσο σπίτι τόσα λεφτά. Τη ρωτ'ανε πόσα έχει. Απαντά 2.500. Της λένε τα πάει σε ένα συγκεκριμένο σημείο και θα τα άρουν αυτοί, για να μην κάνει όλη τη διαδρομή μέχρι το Παπαγεωργίου.

Ξεκινά η γιαγιά να πάει. Για καλή της τύχη, βρήκε έναν γείτονα που προσφέρθηκε να τη συνοδέψει. Προφανώς την είδαν μαζί με κάποιον και δεν την πλησίασε κανένας....

 

Μέχρι να πειστεί η γιαγιά ότι όλοι ήμασταν καλά..... Την έπιασε υστερία, ακόμα δεν έχει ηρεμήσει (έχει περάσει περίπου ένας μήνας) κλπ κλπ

 

Κάλεσαν την αστυνομία, που τους είπε ότι γνωρίζουν άλλα 3 περιστατικά ακριβώς ίδια αλλά δεν μπορόυν να βρουν ποιος είναι από πίσω.

Για την ιστορία, είχαν παραβιάσει το κουτί του ΟΤΕ μέσα στην πολυκατοικία, και πάγίδευσαν το τηλέφωνο της. Έτσι όπου και αν έπαιρνει η γιαγιά απαντούσαν αυτοί. Το περίεργο/επικίνδυνο ήταν ότι είχαν όλα τα στοιχεία της οικογένειας μου (ονόματα, τηλέφωνα κλπ κλπ).

 

Από τότε, έχουμε θορυβηθεί όλοι! Αυτό που αποφασίσαμε μετά από "οικογενειακό συμβούλιο" (γιατί μπορεί να ξανασυμβεί και στη γιαγιά, αλλά και σε μένα ή στους γονείς μου) είναι ότι αν πάρει κάποιος και πει κάτι τέτοιο, η απάντηση θα είναι "Αν είναι στο νοσοκομείο τον/την προσέχουν. Άρα όλα πάνε καλά, και έρχομαι και γω σε λίγο να τον/τη δω" και αμέσως σε κάποιον γείτονα για να πάρουμε τηλέφωνο στα κινητά από άλλο, άγνωστο τηλέφωνο

 

καλα εχω παθει!

Link to comment
Share on other sites

Φαντασία να 'χεις ;)

 

Πάντως δεν χρειάζεται να είσαι τέρας εξυπνάδας για να ψυλλιαστείς ότι κάτι δεν πάει καλά. Τα περισσότερα τεχνάσματα έχουν να κάνουν είτε με υγεία είτε με λεφτά και ο κοινός παρονομαστής είναι ότι πρέπει να πληρώσεις. Απλά πρέπει να έχουμε το νου μας.

 

Εξίσου πρέπει να έχουμε το νου μας όταν πάνε να μας πληρώσουν χωρίς λόγο (π.χ. συγχαρητήρια κερδίσατε...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στη μαμά του φίλου μου συνέβη κάτι παρόμοιο

Νεαρός γύρω στα 30 χτυπάει το κουδούνι και της λέει -είμαι συνάδελφος του ... (ήξερε ονοματεπώνυμο) και θέλω το λάπτοπ να του το πάω (έλειπε επαγγελματικό ταξίδι) εκεί που είναι (δεν είπε μέρος αφού δεν ήξερε και εκεί κατάλαβε οτι κάτι δεν πάει καλά).Σήκωσε το κινητό και άρχισε να μιλάει και καλά οτι συνεννοείται και οταν ζήτησε η μητέρα του το τηλέφωνο να του μιλήσει της είπε έπεσε η γραμμή.Τότε άρχισε να φωνάζει και έφυγε ο απατεώνας.Μας έκανε εντύπωση όμως γιατί το λάπτοπ το παίρνει πάντα μαζί στα ταξίδια,αλλά εκείνες τις μέρες το είχε δώσει σε τεχνικό να το επισκευάσει και λίγες ώρες πριν είχε πάει η μητέρα του στο μαγαζί και το πήρε σπίτι.Οπότε αυτός ήξερε,ίσως να είχε παρακολουθήσει και να άκουσε κάτι.Απο που να φυλαχτείς δεν ξέρεις

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια το ίδιο συνέβη πριν έξι μήνες περίπου στην γιαγιά μου 85 ετών.Την πλησίασε μια γυναίκα γύρω στα 55 και καθώς περπάταγε την αγκάλιασε και της είπε ότι είναι συνάδελφός μου και ότι χρωστάω 500 ευρώ στην εφορία. Την συμβούλεψε μάλιστα να μην πει τίποτα στην μητέρα μου και με ''μαλώσει''.Μετά την ρώτησε αν έχει χρήματα πάνω της και πόση σύνταξη παίρνει για να αποπληρώσει τα χρέη μου χωρίς να μάθει κανείς τίποτα.Έκανε μάλιστα πως με πήρε και τηλέφωνο μπροστά στην γιαγιά μου!!Της είπε κι όλας ότι γνωρίζει και τον αδερφό μου του οποίου ήξερε και το μικρό του όνομα!!

Η γιαγιά τις επόμενες δύο ημέρες ήταν τρομοκρατημένη,με κοιτούσε με ένα φόβο στα μάτια της και φυσικά δεν είπε τίποτα στην μητέρα μου.

Την τρίτη ημέρα μου διηγήθηκε όλη την ιστορία και αφού την διαβεβαίωσα ότι ήταν απάτη , ηρέμησε διότι η κυρία της είχε πει ότι αν δεν τα πληρώσει θα μου πάρει η εφορία το σπίτι. Σίγουρα πρόκειται για συμμορία.Ενημερώστε όλους τους ηλικιωμένους της οικογένειά σας!!Ο κόσμος κάνει τα πάντα για να αποσπάσει έστω και 1 ευρώ από τα ηλικιωμένα γεροντάκια.

Link to comment
Share on other sites

Και εμάς μας έτυχε πριν 8 μήνες περίπου αλλά ατυχήσανε. Είπανε στον μπαμπά μου ότι είχα αγοράσει υπολογιστή (προσκομίζοντας και το τιμολογίο) και ότι χρώσταγα 600 Ευρώ. Όλο το σκηνικό το ίδιο, μιλήσανε υποτίθεται μαζί μου και ότι έδωσα εντολή να πληρώσει ο πατέρας μου. Φυσικά ο πατέρας μου δεν τσίμπησε γιατί ήξερε (σύμφωνα με την οικονομική μας κατάσταση) ότι αποκλείετε να είχαμε αγοράσει καινούριο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΉ!!! Επίσης ξέρανε τα πάντα για εμάς.... ρωτήσανε τι κάνει η αδερφή μου, η μητέρα μου, ο άντρας μου, ο γιος μου (με τα ονόματά τους βέβαια)....

 

 

ΥΓ. Σε παράλληλο δρόμο από το αστυνομικό τμήμα... τέτοιο θράσος:confused:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δύσκολο να μάθει κάποιος τα ονόματα μιας οικογένειας, από τους κάδους ανακύκλωσης και μόνο αν πάρεις φακέλους και διασταυρώσεις ονόματα και διευθύνσεις, σιγά το δύσκολο. Άντε να ρωτήσεις και λίγο στη γειτονιά, το έφτιαξες το γενεαλογικό δέντρο. Τα ονόματα των παιδιών είναι τα πιο εύκολα, αφού συνέχεια φωνάζουμε τα παιδιά μας στο μπαλκόνι ή στο δρόμο.

 

Ποτέ μα ποτέ μην πετάτε πράγματα στην ανακύκλωση που να γράφουν το όνομά σας (+ όνομα πατρός). Φακέλους με ονόματα σκίστε τους σε μικρά κομματάκια και βάλτε τους στα σκουπίδια. Όχι ότι έτσι προστατεύεστε 100% αλλά δυσκολεύετε λίγο τους απατεώνες.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ενθαρρύνετε τους ηλικιωμένους στην οικογένειά σας να έχουν τα χρήματά τους στην τράπεζα. Κανένας δεν χρειάζεται 2.500 ρευστό στο σπίτι του και οι νέοι συνήθως δεν έχουν τέτοια ποσά. Οι απατεώνες ξέρουν ότι οι ηλικιωμένοι φοβούνται τις τράπεζες και γι' αυτό τους έχουν στο στόχαστρο. Το 1 ευρώ δεν τους ενδιαφέρει, το 1 χιλιάρικο τους ενδιαφέρει με το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...