Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επικίνδυνα προιόντα - απόσυρση


lenagr1

Recommended Posts


Διαφημίσεις


καλά, φοβερό το θέαμα,

η καθεμιά μας πρωί-πρωί με την τσίμπλα στο μάτι και τα παιδιά να τσιρίζουν θέλω γάλα, εμείς να αρμέγουμε την κατσίκα μας!

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

και να βλέπει απέναντι τον γείτονα να κάνει "διάδρομο" κι εσύ με το τσεμπέρι να αρμέγεις και να κόβεις μπάμιες αντί για τριαντάφυλλα :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά φρικάρω με όλα αυτά...

 

Είχα ακούσει περί ΦΑΓΕ & ΔΕΛΤΑ και του έδινα ΟΛΥΜΠΟΣ, άσε που του άρεσε του μικρού μου κι όλας. Και τώρα ακούω και γι' αυτό...

 

Άσε που ο Ανδρεούλης έχει πόρωση με την σοκολάτα... Του δίνουμε 1 κομματάκι καθημερινά γιατί λυσσάει... :? τι να κάνω... τι να του δώσω? :(

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη, εγώ τώρα της δίνω ένα Ιταλικό γάλα βιολογικό που έχει ο Βασιλόπουλος (πιστοποιημένο φυσικά) το οποίο έχει σχετικά μικρή διαφορά στην τιμή, της τάξεως των 20 λεπτών από τα κανονικά. Prima Natura το λένε και απ' ότι φαίνεται της αρέσει κιόλας πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Η φιλη μου που σας λέω έχει δουλέψει παλιά στον Όλυμπο και μου έχει πει τα καλύτερα, τώρα τι να σας πω....

Μου είπε επίσης οτι by far το καλύτερο γάλα το έχει στο Βασιλόπουλου, σε γυάλινο μπουκάλι της "ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ" ελπίζω να το γράφω σωστά (στην Ελλάδα παράγεται).

Θηλασμός και πάλι θηλασμός λοιπόν και μετά κατευθείαν φρέσκο γάλα, γίνεται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

(στην Ελλάδα παράγεται).
,

στην Θεσσαλονίκη,

έχει και στο Carefour

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ, ότι είχα πάει επίσκεψη στο εργοστάσιο του ΟΛΥΜΠΟΥ με την σχολή και ήταν ότι καλύτερο είδαμε…

 

Για τα γιαούρτια του δε ότι είναι από τα λίγα που δεν έχουν Συντηρητικά, Χρωστικές κ.α.

Έχει πάρει { ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ από την greenpeace: Δηλαδή εταιρείες που προχώρησαν σε πιστοποίηση από διεθνείς ή ελληνικούς οργανισμούς ελέγχου και πιστοποίησης, που αποδεικνύουν πως χρησιμοποιούν αποκλειστικά μη μεταλλαγμένες ζωοτροφές}

 

Ενώ η Γεωργική σχολή μόνο πράσινο. Εταιρίες δηλαδή οι οποίες εγγυώνται ότι τα προϊόντα τους προέρχονται από ζώα που δεν έχουν τραφεί με μεταλλαγμένους οργανισμούς και προσκομίζουν συστηματικά πιστοποιητικά για την καθαρότητα των χρησιμοποιούμενων ζωοτροφών, αλλά δεν έχουν προχωρήσει σε πιστοποίηση.

 

Παραθέτω και τον οδηγό από την greenpeace

 

 

http://www.greenpeace.org/raw/content/greece/press/118523/112553.pdf

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με τις σοκολάτες...

η αγαπημένη μου ήταν η lacta αλλά θα τι γυρίσω σε ΙΟΝ (παρεπιπτώντος δεν είπατε... προσλήψεις κάνουν;;; :lol::lol::lol::lol: να κουμπαριάσουμε με κάποιον έστω βρε παιδιά!!!!!) με την μερέντα να δω τι θα κάνω... γιατί η νουτέλα δε με τρελένει τόσο!

όσο για τη μελαμίνη... τελευταία έχω ταράξει κάτι νοστιμότατα σοκολατομπισκοτάκια της carefour λέτε νααααα;;;; :roll: θα μου πείς εδώ συμβαίνει στα επώνυμα... τί ρωτάω!

 

για τα γαλακτοκομικά τώρα...

είχα ακούσει πως τα ΟΛΥΜΠΟΣ μόνο βιολογικά δεν είναι και πως φυσικά δε φτιάχνονται στις πλαγιές του Ολύμπου... αλλά κάπου στα καλύβια της Αττικής! έτσι αν δε βρίσκω κάποια συγκεκριμένα γιούρτια που θέλω για το μωρό... για την ώρα πέρνω της ΜΕΒΓΑΛ που λέει (μακάρι να είναι έτσι) ότι είναι μόνο πρόβειο και όχι ανάμειξη!

heidi, αν είναι έτσι... θα το ψάξω και θα το ξανασκεφτώ για τα ΟΛΥΜΠΟΣ!

 

για το γάλα δε...

ευτυχώς το μωράκι μου θηλάζει ακόμη φανατικά!

εμένα ποιός θα με θηλάσει;;;; :lol::lol::lol::lol: να ξεθάψω το θήλαστρο να βγάζω για όλη την οικογένεια μήπως;;;; :lol::lol::lol::lol:

 

και μιας που λέτε για τα ζωντανά στις βεράντες... με φαντάζεστε δεμένη στο κάγκελο με κανά τροκάνι στο λαιμό να κάνω μμμμμμμμμμμουυυυυυυυ :lol::lol::lol::lol::lol: ((αν και έτσι και μου κάνουν εξετάσεις... σιγά μην πάρω πράσινη πιστοποίηση!!!! με τόσα σκατολοίδια που μας πλασάρουν......)

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

και μιας που λέτε για τα ζωντανά στις βεράντες... με φαντάζεστε δεμένη στο κάγκελο με κανά τροκάνι στο λαιμό να κάνω μμμμμμμμμμμουυυυυυυυ :lol::lol::lol::lol::lol: ((αν και έτσι και μου κάνουν εξετάσεις... σιγά μην πάρω πράσινη πιστοποίηση!!!! με τόσα σκατολοίδια που μας πλασάρουν......)

ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!Βρε Χρυσαλίδα να'σαι καλά..τι γελιο είναι αυτό!!!Ηθελα να στο πω κι άλλη φορά αλλά ξεχάστηκα...μπράβο σου για την επιμονή σου με τον θηλασμό..όχι 1 μπράβο αλλά 1000!!

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να στο πω κι άλλη φορά αλλά ξεχάστηκα...μπράβο σου για την επιμονή σου με τον θηλασμό..όχι 1 μπράβο αλλά 1000!!

να 'σαι καλά! αν και υπάρχουν εδώ μέσα κοπέλες που αξίζουν πολλά περισσότερα μπράβο όχι επειδή υποχρεωτικά θηλάζουν περiσσότερο καιρό...

 

πρακαλώ... συνεχίστε!

 

μμμμοοοοοοουυυυυυυυυυ :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον με ολα αυτα που διαβαζουμε στο τελος θα τρελαθουμε!!!!

 

Και επειδη εχω ψυχωση με τη ΜΕΡΕΝΤΑ (μιλαμε με το κιλο την τρωμε) απογοητευτηκα και σημερα πηγα στο S/M και βρηκα τη NuCrema, γραφει επανω με την εγγυηση της ΙΟΝ. Παραγωγη : ΙΝΤΕΡΙΑ Α.Ε.Παλληνη και διανομη ΙΟΝ.

Ελπιζω πως αυτη δεν θα εχει μελαμινη, γιατι ειναι πολυ ωραια και "φερνει" πολυ στη Μερεντα! Καμμια σχεση με τη νουτελα!

Link to comment
Share on other sites

και μιας που λέτε για τα ζωντανά στις βεράντες... με φαντάζεστε δεμένη στο κάγκελο με κανά τροκάνι στο λαιμό να κάνω μμμμμμμμμμμουυυυυυυυ :lol::lol::lol::lol::lol: ((αν και έτσι και μου κάνουν εξετάσεις... σιγά μην πάρω πράσινη πιστοποίηση!!!! με τόσα σκατολοίδια που μας πλασάρουν......)

:lol::lol::lol::lol::lol:

Να 'σαι καλά!

Γέλασα πρωί πρωί

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΛΕΓΟΜΑΙ ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΒΡΑΔΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΕΧΩ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΕΙ, ΒΛΕΠΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΠΟΤΟΜΑ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ FORUM? ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ??? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το άνοιξα, δεν έχω νεότερα...βέβαια θηλάζω αλλά ωστόσο έχει χρειαστεί να δώσω ξένο γάλα...

 

Δεν ξερω μάλλον πρεπει να κινηθεί κανεις ατομικά και δεν θα πετυχει τίποτα έτσι αυτό είναι σίγουρο....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω τι παίζει με τα γάλατα στα ευρωπαϊκά κράτη αλλά χθες σκεφτόμουν ότι το γάλα που δίνω στην μικρή το almiron 1 άλλαξε συσκευασία και γράφει με νέα βελτιωμένη σύνθεση.

Λέτε να έπαιζε κάτι και με αυτές τις μάρκες;

Έχει τύχει σε άλλη κοπέλα που παίρνουν άλλο γάλα σκόνη να αλλάξουν αυτό τον καιρό συσκευασία και σύνθεση; ή είναι τυχαίο;

Link to comment
Share on other sites

anthula το ιδιό και με το ΝΑΝ της Νεστλε. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλα τελικά ακομά μια φορά βλέπουμε ότι ο θηλασμός είναι ότι πιο καλό, φυσικό και υγιεινό για τα μωρά μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια, έχω ξεκινήσει και κινητοποιούμαι μόνη μου. Δεν ξέρω τι θα βγεί απο αυτήν την προσπάθεια, αλλά νιώθω υποχρέωση να την ακολουθήσω, για την κόρη μου και για όλες τις κόρες και γιούς όλων των μαμάδων. Έχω μιλήσει με το Χημείο του κράτους, και με προσωπικά έξοδα θα μου απαντήσουν άν μπορούν να κάνουν μέτρηση για την συγκεκριμένη ουσία στο γάλα που πίνει η μικρή μου (Frisolac)Έχω μιλήσει επίσης και με έναν τηλεοπτικό συντελεστή ο οποίος ενδιαφέρεται και περιμένει να του στείλω ότι στοιχεία έχω για να ερευνήσει, να προωθήσει και να προβάλει το θέμα στην εκπομπή του.

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΛΟΙΠΟΝ, ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ, ΑΣ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΩ ΚΙ ΑΥΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΠΑΡΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΤΣΙΚΙΣΙΟ ΓΑΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΗΣ HOLE H ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΤΣΙΚΙΣΙΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ!!!!!ΜΗ ΔΙΝΕΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΑΓΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΠΙΟ ΠΑΝΩ!!!!!!ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΗΤΗΡΕΙΑ!!!!!!!ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΗ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΕ!!!!!ΑΠΛΑ ΔΙΝΟΥΝ ΟΤΙ ΓΑΛΑ ΔΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΤΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΤΣΙΚΙΣΙΟ ΓΑΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΗΣ HOLE H ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΤΣΙΚΙΣΙΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ!!!!!ΜΗ ΔΙΝΕΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΑΓΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΠΙΟ ΠΑΝΩ!!!!!!ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΗΤΗΡΕΙΑ!!!!!!!ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΗ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΕ!!!!!ΑΠΛΑ ΔΙΝΟΥΝ ΟΤΙ ΓΑΛΑ ΔΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΤΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ!!!!!!
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΔΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΦΡΕΣΚΟ ΚΑΤΣΙΚΙΣΙΟ ΓΑΛΑ!!!!!!!ΟΛΑ ΤΑ ΑΓΓΕΛΑΔΙΝΑ ΓΑΛΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΖΩΑ ΠΟΥ ΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΜΕΤΑΛΑΓΜΕΝΕΣ ΤΡΟΦΕΣ!!!!! http://www.greenpeace.org/raw/content/greece/press/118523/112553.pdf
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά βρέθηκε μελαμίνη σε πολύ γνωστές μάρκες βρεφικού γάλακτος στην Αμερική μετά από έλεγχο που έγινε προληπτικά μετά τα κρούσματα στην Κίνα (με θανάτους βρεφών κτλ).

 

Το διάβασα σήμερα σε ιστοσελίδα που έχει breastfeeding news.

 

Στην Ελλάδα κάνουν τέτοιους ελέγχους άραγε;

 

Επίσης για τη μελαμίνη, αναρωτιέμαι αν υπάρχει κίνδυνος από τα "πλαστικά" πιατάκια από μελαμίνη που πωλούνται στα καταστήματα ειδών για μωρά.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν ξέρω αν εχεις διαβάσει όλο το θέμα LOUKAS αλλά στην δεύτερη σελίδα είναι η λίστα των αποτελεσμάτων της έρευνας. Ένα απο τα γάλατα είναι και το Βιολογικό της Holle. Δεν ξέρω αν ήταν κατσικίσιο ή αγελαδινό όμως η συγκεκριμένη εταιρεία είχε αρκετά κρούσματα. Άλλωστε η μονοχλωροπροπανοδιόλη (3-MCPD) δεν συναντάται στην τελική μορφή του γάλακτος λόγω του ότι είναι αγελαδινό, αλλά εξ αιτίας της μεθόδου ραφιναρίσματος των πρόσθετων φυτικών λιππαρών που περιέχουν όλα τα γάλατα. Εάν δείς στα συστατικά οτι περιέχει φυτικά λιππαρά ή έλαια, δυστυχώς περιέχει και αυτή την ουσιά. Βλέπεις τα επιτρεπτά όρια άλλαξαν απο τις τελευταίες έρευνες των επιστημόνων όχι όμως και τα όρια της Νομοθεσίας. Έτσι όλες οι εταιρείες έχουν βγεί εκτός απο επιστημονικής απόψεως όχι όμως απο Νομικής.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...