Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επικίνδυνα προιόντα - απόσυρση


lenagr1

Recommended Posts


Διαφημίσεις


δηλαδη θα πρεπει να κοψουμε κ την μερεντα?

τι ρωταω αφου του Παυλιδη ειναι...... :(

 

Η Kinder einai καλη τελικα?

 

Η nutella όμως? Αθώα κυρίες πρόεδροι?

 

(δε συγκρίνεται με τη merenda, αλλά, φύλαγε τα ρούχα σου...)

Link to comment
Share on other sites

Εκάβη μην τρελαίνεσαι, υπάρχει και ΙΟΝ υγείας... εξ' άλλου η σοκολάτα υγείας *νομίζω* δεν περιέχει γάλα (θυμάμαι πως την τρώγαμε τη Μεγάλη Εβδομάδα που νηστεύαμε)...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η Kinder είναι της εταιρείας Ferrero Rocher...

(είδες για να έχεις δουλέψει σε περίπτερο :lol::lol::lol: )

 

ΙΟΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΙΟΝ!!!!!!!!! :wink:

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το όνομα της cardbury ειχε ακουστεί απο την πρώτη στιγμή.

Πάντως φίλη μου που έδινε το βρεφικό γάλα της nestle συνέχισε να το δίνει και μετά...εγω με τίποτα δεν θα το έδινα!

Της είπε η παιδίατρος οτι ειναι το καλύτερο και οτι εχει πάει η ίδια στο εργοστάσιο στην Ελβετία και εχει δει την μονάδα παραγωγής! Ε μα και πως να μην το συστήσει η παιδίατρος που κάθε χρόνο εχει το ταξιδάκι της free!!!!

Δηλαδή τι χρειάζεται ρε παιδία για να λειτουργήσει ο εγκέφαλος λιγάκι...μελαμίνη;;;;; :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

...Κυρίες πρόεδροι, δε ξέρω τίποτα κακό για τη nutella!

 

Εγώ, τη βλέπω μόνη στα ράφια των super markets (ενώ οι κολλητές της λείπουν), και σκίζεται η καρδιά μου!

Τόσο όμορφη, μα τόσο μόνη...

Κρίμα και πάλι κρίμα.

 

Άσε που νομίζω οτι είναι της γνωστής οικογενείας Ferrero, άρα ... αρπάξτε τα κουτάλια σας και βουτήξτε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως φίλη μου που έδινε το βρεφικό γάλα της nestle συνέχισε να το δίνει και μετά...εγω με τίποτα δεν θα το έδινα!

Της είπε η παιδίατρος οτι ειναι το καλύτερο και οτι εχει πάει η ίδια στο εργοστάσιο στην Ελβετία και εχει δει την μονάδα παραγωγής! Ε μα και πως να μην το συστήσει η παιδίατρος που κάθε χρόνο εχει το ταξιδάκι της free!!!!

:

yogini μου τι σχέση έχει το βρεφικό γάλα της Νestle με τις σοκολάτες που περιέχουν μελαμίνη;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φίλη μου που έδινε το βρεφικό γάλα της nestle συνέχισε να το δίνει και μετά...εγω με τίποτα δεν θα το έδινα!

Της είπε η παιδίατρος οτι ειναι το καλύτερο και οτι εχει πάει η ίδια στο εργοστάσιο στην Ελβετία και εχει δει την μονάδα παραγωγής! Ε μα και πως να μην το συστήσει η παιδίατρος που κάθε χρόνο εχει το ταξιδάκι της free!!!!

:

yogini μου τι σχέση έχει το βρεφικό γάλα της Νestle με τις σοκολάτες που περιέχουν μελαμίνη;

 

Το ανέφερα εντελώς πληροφοριακά μιας και είπατε για τις Κινέζικες μελαμίνες....μέσα στις εταιρίες που βρέθηκαν οι δηλητηριώδης ουσίες οπως στην cardbury ειναι και η Nestle....εγω λοιπον προσωπικά δεν θα αγόραζα ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ προιόν των ανωτέρω εταιριών για να μάθουν να μην μας περιπαίζουν ασχέτως αν η χωρα κατασκευής μιας σοκολάτας ή ενος άλλου προϊόντος ήταν στην Ευρώπη ή αλλού.

Και κάτι αλλο που θυμήθηκα ψιλοάσχετο....πριν απο χρόνια στο κολλέγιο κάναμε ενα μάθημα για την ηθική των εταιριών και αναλύσαμε μια υπόθεση της Nestle που έστελνε ανθρωπιστική βοήθεια στην Αφρική στα παιδάκια που πεινάνε τα ληγμένα της!

Link to comment
Share on other sites

μετά απο σχετική μου συζήτηση με χημικό της σοκολατοβιομηχανίας ΙΟΝ βγήκαν τα εξής:

 

1) ο συγκεκριμένος βιομήχανος (ένας ευγενέστατος ΚΥΡΙΟΣ 85 χρόνων) έχει λάβει πάρα πολλές και καλές προσφορές απο μεγάλες αντίστοιχες βιομηχανίες να αγοράσουν την εταιρεία του! Η απάντησή του ΠΑΝΤΑ ήταν "ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ"

2) Το μεγαλύτερο ποσοστό των κερδών τα δίνει στην παραγωγή ενώ τα έπιπλα του γραφείου είναι της δεκαετίας του 60. Η απάντησή του πάνω σ'αυτό είναι "ΓΙΑΤΙ? Η ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝ ΕΓΩ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΠΙΟ ΜΟΝΤΕΡΝΑ ΚΑΡΕΚΛΑ?"

3) Δυστυχώς δεν έχει παιδιά, όμως.....

4) Εχει αναλάβει όλα τα έξοδα ενός ορφανοτροφείου στον Πειραιά

5) Ξέρει όλους τους υπαλλήλους του με το μικρό τους όνομα.

6) Τώρα απέκτησε οδηγό (γιατί δεν μπορεί πλέον να οδηγεί λόγω ηλικίας) και οδηγεί το ίδιο αυτοκίνητο που είχε απο την αρχή.

7) Εχει 2000 υπαλλήλους οι οποίοι είναι αδέλφια, ξαδέλφια, κουμπάροι κλπ (δλδ κάτι σαν οικογενειακή επιχείρηση)

:cool: Το μεγαλύτερο μέρος του προσωπικού ειναι καθαρίστριες που καθαρίζουν πάνω απο 10 φορές την ημέρα τον χώρο παραγωγής και έχει ξεχωριστές καθαρίστριες για τους υπόλοιπους χώρους.

9) Τα υλικά που βάζει στις σοκολάτες του είναι τα πιο αγνά που υπάρχουν στην αγορά (έλεγχοι γίνονται ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ)

10) Είναι συνέχεια στον χώρο παραγωγής και όχι στο γραφείο του.

11) Δεν κάνει εξαγωγές και όλες οι σοκολάτες προμηθεύονται στην Ελλάδα.

και

12) το βασικότερο απ'όλα όσα μου είπε........ "επειδή ξέρω τι περιέχουν οι δικές μας σοκολάτες (φυσικά εννοείται οτι ξέρει τι περιέχουν και οι υπόλοιπες) στα παιδιά μου δίνω ΜΟΝΟ ΙΟΝ αφου της ελέγχω εγώ ο ίδιος!! Σπάνια θα τους πάρω άλλες (και εννοεί τις κιντερ)!!!!

 

Ολοι οι υπάλληλοί του παρακαλάνε να τον έχει ο Θεός καλά και να ζήσει 200 χρόνια!!!!!!!! (το κάνετε εσείς αυτό για τα δικά σας αφεντικά, γιατί εγώ δεν το κάνω) χιχιχιχι

 

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.........

(είπα να σας πω τις λεπτομέρειες για να ξέρετε κι εσείς τι εστί ΙΟΝ)

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

:oops::oops::oops: Σε ευχαριστώ ...Δίνω στο παιδί μου το γάλα της nestle..είναι το μόνο που πίνει.Μπορώ να βρώ κάπου στο web αυτή τη λίστα με τις εταιρείες που βρέθηκαν να έχουν μελαμίνη στα προιόντα τους;
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μελαμίνη προϊόντα Nestle και Mars…

ΚΟΣΜΟΣ: 4/10/2008

 

 

 

Νέες εξελίξεις στην υπόθεση με το γάλα που περιείχε μελαμίνη. Αυτή τη φορά η νοτιοκορεατική Υπηρεσία Τροφίμων και Φαρμάκων (KFDA) διέταξε σήμερα να αποσυρθούν από τα ράφια των καταστημάτων τα κινεζικής παρασκευής προϊόντα Nestle SA και Mars Inc διότι ανιχνεύθηκε μελαμίνη σε δείγματα.

 

 

Όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση της KFDA, ίχνη της ουσίας αυτής που έχει προκαλέσει το μεγάλο διατροφικό σκάνδαλο του μολυσμένου γάλακτος βρέθηκαν σε σοκολάτα γάλακτος M&M΄s και σε Snickers φυστικιού Fun Size, προϊόντα της Mars που παρασκευάζονται στην Κίνα. Μελαμίνη βρέθηκε επίσης σε πλάκες Kit Kat της Νestle.

_______________________________________________________

 

Για περισσότερα άρθρα πάτα στο google "Nestle Γάλα με μελαμίνη" και θα σου βγάλει κι άλλα.

Link to comment
Share on other sites

yogini σ'ευχαριστούμε!!! Αν μάθεις τίποτα άλλο ενημέρωσέ μας!! (θα ψάξω κι εγω λίγο τον ΕΦΕΤ)

 

Με το καλό κιόλας!!! (σόρρυ που δεν στο είπα νωρίτερα αλλα βλέπεις τα γηρατειά σε συνδυασμό με το αλσχαιμερ δεν με βοηθάνε και πολύ)

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink:

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :lol::lol::lol:

 

Στην Ελλάδα υποτίθεται οτι δεν μπήκε κάποιο τέτοιο προϊον οποτε και να ψάξετε δεν θα βρείτε τίποτα.

Το θέμα ειναι όμως οτι δεν ξέρεις ποτέ αν μια εταιρία εισάγει κάποια πρώτη ύλη απο το εξωτερικό για να την εισάγει σε εγχώριο προϊόν.

Γιατί το λέω αυτό....γνωστή που εργάζεται στη ΒΛΑΧΑΣ μου είπε οταν είπα σε συζήτηση οτι τουλάχιστον το γάλα αυτό ειναι Ελληνικό οτι δεν ειναι! Εισάγεται σε στήλες απο τη Γαλλία αλλα εδω γίνεται η τελική επεξεργασία οπότε γράφει επάνω Ελληνικό προϊόν. Τώρα τι να πεις;;;;;;;;;

Πάντως το φρέσκο γάλα ΟΛΥΜΠΟΣ και ΑΓΝΟ ειναι σιγουρα Ελληνικά απο έγκυρες πηγες :)

 

Εγω δεν εμπιστεύομαι καμια πολυεθνική παιδιά ειναι όλοι ()*_*^(&%Ρ ^

Link to comment
Share on other sites

Στον "Ολυμπο" σε έλεγχο που έγινε την προηγούμενη εβδομάδα, βρήκανε γάλα σε σκόνη που το αναμιγνύανε με το κανονικό γάλα... :cry: (δεν πουλιότανε βλέπεις στους μεγάλους... κάποια στιγμή θα γινόταν αυτό... κρίμα)

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θα τρελαθώ με όλα αυτά που διαβάζω!

σε λίγο δεν θα μπορούμε να τρώμε τίποτα!

ούτε να πίνουμε, ούτε νερό

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Στον "Ολυμπο" σε έλεγχο που έγινε την προηγούμενη εβδομάδα, βρήκανε γάλα σε σκόνη που το αναμιγνύανε με το κανονικό γάλα... :cry: (δεν πουλιότανε βλέπεις στους μεγάλους... κάποια στιγμή θα γινόταν αυτό... κρίμα)

Παιδιά, το γάλα Όλυμπος δεν ανήκει στην εταιρεία "ΤΥΡΑΣ" που τον είχε ξεμπροστιάσει ο Ευαγγελάτος πριν 1-2 χρόνια για τις άσχημες συνθήκες στα εργοστάσια και για τις εισαγωγές από γειτονικές χώρες ? (Ρουμανία, Βουλγαρία κ.λπ.). Νομίζω του ΤΥΡΑ είναι.

Δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα νομίζω. Και οι συνθήκες και οι έλεγχοι ούτε στην Ελλάδα μας καλύπτουν...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θα τρελαθώ με όλα αυτά που διαβάζω!

σε λίγο δεν θα μπορούμε να τρώμε τίποτα!

ούτε να πίνουμε, ούτε νερό

 

χαχαχαχαχα!! Καρδιά μου το έχω πει και σε άλλο ποστ

ΚΑΤΣΙΚΟΥΛΑ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΚΑΙ ΖΑΡΖΑΒΑΤΙΚΑ ΣΤΙΣ ΓΡΑΣΤΡΕΣ (δλδ αγγινάρες στη θέση της μπιγόνιας) :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

καλά, φοβερό το θέαμα,

η καθεμιά μας πρωί-πρωί με την τσίμπλα στο μάτι και τα παιδιά να τσιρίζουν θέλω γάλα, εμείς να αρμέγουμε την κατσίκα μας!

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...