Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΘΑΤΕ ΤΟ ΦΥΛΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


ΜΑΘΑΤΕ ΤΟ ΦΥΛΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ;  

1.705

  1. 1. ΜΑΘΑΤΕ ΤΟ ΦΥΛΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ;



Recommended Posts

Γειά στην ωραία παρέα!

Είμαι έγκυος στο πρώτο μου μωράκι και εχθές 13w+6d μάθαμε ότι είναι αγόρι (αλλά μας είπε με μια επιφύλαξη)όμως εγώ ήμουν σίγουρη οτι θα είναι αγόρι χωρίς να έχω κάποια προτίμηση!

Γερά να είναι τα μωράκια μας! :-D:grin::-D

lbFKp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Στην αυχενική μου είπαν οτι είναι αγόρι, ένα μήνα μετα ο γιατρός που με παρακολουθούσε μου επιβεβαίωσε πως είναι αγόρι. μέχρι τη β επιπέδου την οποία έκανα σε άλλη πόλη και στην οποία μου μελλε να μάθω πως τελικά είναι κορίτσι. Κ ευτυχώς δεν είχα ψωνίσει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πάλι στον δεύτερο μήνα ακούσαμε απο το γιατρό μας πως μάλλον είναι αγοράκι ωστόσο στην αυχενική άλλος γιατρός εντός κλινικής διαφώνησε λέγοντας μας πως πρόκειται για κοριτσάκι..2 εβδομάδες μετά ο δικός μου και πάλι γιατρός μου είπε πως αυτός βλέπει αγοράκι και μάλιστα είναι σίγουρος..τώρα εγώ τι να πιστέψω;Γερό να είναι το μωράκι μας και ας είναι ότι θέλει...καλή λευτεριά σε όλες μας...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν είχαμε αμφιβολία για το φύλο. Ήδη από την αυχενική ξέραμε ότι ήταν κοριτσάκι αλλά οι γιατροί μας έλεγαν ότι 100% σίγουρο είναι στο β΄ επίπέδου όπου και επιβεβαιώθηκε!!! Κορίτσι!!! Ο άντρας μου είχε πάθει σοκ. Ήταν 100% σίγουρος ότι είχε πετύχει το γιο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγώ κορίτσια ήμουν σίγουρη πως είχα αγοράκι.από ένστικτο.τελικά από τον τέταρτο μήνα εγώ όντως στον υπέρηχο το έβλεπα ότι ήταν αγόρι αλλά η γιατρός μου δεν μου έλεγε γιατί δεν ήταν σίγουρη.τελικά στον πέμπτο μήνα που ξανά πηγα για υπερηχο ήταν όντως αγόρι.εντωμεταξύ ο άντρας μου έλεγε για κορίτσι .τελικά η γιατρός είπε:το ένστικτο της μάνας κέρδισε!!!:P

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια οταν πηγα για αυχενικη στις 13 εβδομαδες ο γιατρος ειπε οτι ειναι αγορι κατα 65%.αργοτερα στη β'επιπεδου 22 εβδομαδων με αλλο γιατρο,μεχρι κι εγω ειδα στην οθονη αναμεσα απτα ποδια να φαινονται τα μπαλακια χαχα! αλλα ο γιατρος ειπε οτι δεν ειναι τα μπαλακια(ακομα δεν εχουν κατεβει)αλλα το τσουτσουνακι κ εμεινα καγκελο (απο τωρα φαινονται τα προσοντα!!).

παντως απτα παλια τα χρονια που δεν υπηρχαν υπερηχοι ή τοσο εξελιγμενη τεχνολογια,απλως εβλεπαν/αγγιζαν την κοιλια κ διεκριναν το φυλο,κ δε λεω για τους γιατρους αλλα για τη μαμμη,τους συγγενεις,μαναδες πεθερες θειες κ γειτονισσες...

πριν καιρο ημουν στο σουπερ μαρκετ κ ακομα δεν ειχα φουσκωσει οπως τωρα,κ η κυρια στο κρεοπωλειο με κοιτουσε κ ελεγε πως θα κανω κοριτσι,επειδη η κοιλια μου ειναι χαμηλα κ επειδη ανοιξε η λεκανη μου πολυ(οχι οτι φαρδυνε ο κ..λος μου απτο φαι)..

γενικα ακομα κ τωρα μου λενε για κοριτσι,γιατι η κοιλια μου συνεχιζει να ειναι χαμηλη(συνηθως στα αγορια ειναι ψηλα κ κανει ΄μυτη΄).

παντως αν επεσε τοσο πολυ εξω ο γιατρος κ βγει κοριτσι,ο αντρας μου θα πεταει απτη χαρα γιατι ηθελε κοριτσι απτην αρχη.εγω παλι δεν εχω προβλημα,αρκει να ειναι υγιες κ ησυχο.

τωρα..αν ειναι αγορι κ εξελιχθει σε κοριτσι (gay),το εχουμε συζητησει κ σκοπευουμε να το αποδεχτουμε.χαχαχαχα!!!

nKD1p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εμείς στην Α' επιπέδου ρωτήσαμε τη γιατρό αν βλέπει τι φύλο είναι και μας είπε κορίτσι. Δεν ξέρω το είχα προαίσθημα οτι θα ήταν κορίτσι και χάρηκα πολύ γιατί κατά βάθος κορίτσι θέλαμε και εγώ και ο άντρας μου. Βέβαια γερό να'ναι εννοείται πρώτα απ'ολα, αλλά ας είναι κορίτσι. Αυτό λέγαμε.:lol:

Πάντως σε όλη την εγκυμοσύνη μέχρι που γέννησα όποιος με έβλεπε μου έλεγε οτι θα κάνω αγόρι. Η κοιλιά μου ήταν πολύ μικρή, σε φάση που ήμουν να γεννήσω και όλοι νόμιζαν οτι είμαι 5-6 μηνών. Ούτε λεκάνες είχαν ανοίξει, τίποτα απολύτως. Επομένως όλα αυτά τα περί χάσης-φέξης, μυτερή-στρογγυλή κοιλιά είναι κουταμάρες για εμένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα σε όλες τις κυρίες του site...Απευθύνομαι στις κύριες που είναι σε εγκυμοσύνη και δεν έχουν μάθει ακόμα το φύλλο του μωρού τους.Αν κάποια θα ήθελε να μάθει μπορεί να το μάθει πολύ εύκολα...Απλά αν μου γράψει την ακριβής ημερομηνία γέννησης της!!!! Τότε θα της απαντήσω!!!! Ευχαριστώ!!!! :-P :razz: :-P

καλησπερα...μου φαινεται περιεργο αυτο που λες αλλα γιατι οχι ας δοκιμασουμε....εχω γενηθει 05 03 1985.σε ευχαριστω :-D:-)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...ειμαι καινουρια στην παρεα και ειμαι εγκυος στο δευτερο παιδακι μου.....το πρωτο μου ειναι αγορακι και το δευτερο........ δεν γνωριζω ακομα.την πρωτη φορα που το ειδαμε μας ειπε ο γιατρος οτι κατι διακρινει και μπορει να ειναι αγορι.στην αυχενικη ο αλλος γιατρος μας ειπε οτι δειχνει για κοριτσι.μετα απο 3 εβδομαδες παλι ο γιατρος μας ειπε οτι κατι φαινεται και μαλλον παει για αγορι....δεν θα πω το κλασικο γερο να ειναι γιατι αυτο ενοειται.αφου εχουμε δει οτι το μωρακι ειναι καλα γιατι να μην ξερω και το φυλλο.υπαρχει αναλογη περιπτωση¨?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ που γενεών τον άλλο μήνα και δεν ξέρουμε 100% τι ειναι στην αυχενικη μας χει το είδε στην Β επιπέδου το ιδιο δεν καθόταν και μας είπε 60% κορίτσι όλοι οι υπόλοιποι μου λενε αγόρι. Τωρα θα δείξει στην γέννα έντο μεταξύ εγω έχω ήδη δυο αγοράκια και όπως καταλαβενεται θα θέλαμε κοριτσάκι . Οσο για το μαιευτήριο θα ετοιμασω δυο βαλίτσες μια με κοριτσιστηκα και μια με αγοριστικα .

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ που γενεών τον άλλο μήνα και δεν ξέρουμε 100% τι ειναι στην αυχενικη μας χει το είδε στην Β επιπέδου το ιδιο δεν καθόταν και μας είπε 60% κορίτσι όλοι οι υπόλοιποι μου λενε αγόρι. Τωρα θα δείξει στην γέννα έντο μεταξύ εγω έχω ήδη δυο αγοράκια και όπως καταλαβενεται θα θέλαμε κοριτσάκι . Οσο για το μαιευτήριο θα ετοιμασω δυο βαλίτσες μια με κοριτσιστηκα και μια με αγοριστικα .

 

"Γενναω "

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πραγματικά το μόνο που σε νοιάζει από τη στιγμή που μαθαίνεις ότι είσαι έγκυος, είναι να είναι γερό το μωράκι σου. Το φύλο δεν έχει καμία σημασία αν και τελικά όλους μας τρώει η περιέργεια... Εμείς το μάθαμε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά το μόνο που άλλαξε ήταν ότι περιορίσαμε τις επιλογές μας στα χρώματα για το παιδικό δωμάτιο, τα ρουχαλάκια του μωρού και τα ονόματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αληθεια οταν εμαθα οτι ειναι καλα το μωρακι μου και οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Ειχα την περιεργεια να μαθω το φυλο.Το μαθαμε 3,5 μηνων και το επιβεβαιωσαμε 5 μηνων οτι ειναι αγορακι.Αργοτερα ψωνισα αναλογως.Και δευτερο να κανω δε ξερω αν θα αντεξω 9 μηνες για να μαθω το φυλο....;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ο άντρας μου είναι κάθετος το θέλει για έκπληξη. Εγώ ακόμη κρατιέμαι δεν έχω ρωτήσει αλλά το δωμάτιο ετοιμάζεται σε ουδέτερα χρώματα οπότε μάλλον δε θα μάθω μέχρι το τέλος!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αυτο το μυνημα να μην το διαβασουν οσες δεν θελουν να μαθουν το φυλλο....!!!!!!

να το διαβασουν οσες θελουν να μαθουν το φυλλο αλλα δεν το κανουν γιατι δεν θελει ο συζηγος...

λοιπον οταν οι καρδιακοι παλμοι του μωρου στον υπερηχο ειναι απο 140 εωσ 150 το παιδακι ειναι αγορι....οταν ειναι 150 εως 160 ειναι κοριτσι....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
αυτο το μυνημα να μην το διαβασουν οσες δεν θελουν να μαθουν το φυλλο....!!!!!!

να το διαβασουν οσες θελουν να μαθουν το φυλλο αλλα δεν το κανουν γιατι δεν θελει ο συζηγος...

λοιπον οταν οι καρδιακοι παλμοι του μωρου στον υπερηχο ειναι απο 140 εωσ 150 το παιδακι ειναι αγορι....οταν ειναι 150 εως 160 ειναι κοριτσι....

 

Άκυρο, ο μπέμπης μου είχε 178 παλμούς στην αυχενική. Πολλούς για αγοράκι δε λέω, αλλά αγοράκι είναι τελικα.

 

Αυτό που ξέρω εγώ είναι οτι οι γιατροί στην αυχενική ανακοινώνουν το φύλο μέσω παλμών, μιας και τα γεννητικά όργανα δεν έχουν κατέβει ακόμα, κατεβαίνουν γύρω στην 16η εβδομάδα (η αυχενική γίνεται νωρίτερα). Έτσι, αν δούν χαμηλούς λένε αγόρι , αν δούνε υψηλούς λένε κορίτσι. Έτσι την πάτησε κι ο δικός μας (ο Κούρτης κιόλας, που είναι φοβερός υπερηχογραφιστής) και μας είπε 80% κορίτσι στην αυχενική, και μας το άλλαξε στη Β - επιπέδου!

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!!! Εγώ στο πρώτο μου παιδάκι είχα αγωνία να δω τι φύλο είναι, τελικά ήταν κοριτσάκι, το είδαμε όταν ήμουν 4 μηνών!! Μετά στο δεύτερο είχα πάλι αγωνία γιατί ήθελα να είναι αγοράκι, και τελικά ήταν αγοράκι, μου είπε σίγουρα η γυναικολόγος μου ότι είναι αγοράκι όταν ήμουν 5 μηνών!! Τώρα αν κάνω τρίτο παιδάκι δεν θέλω να δω το φύλο του, θέλω να το δω στην γέννα, έκπληξη!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΟΛΑ!ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΔΕ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑ ΠΟΤΕ!!!

5o64p3.png

CQZ6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...